NIEUWS UIT ZEELAND Zijpe Zivin KLANKEN uit OE AETHER Wissel Zeeuws -Vlaanderen MAANDAG 26 MEI 1952 FROVINOlALEi Z bt L WUB O O U R A N'I Dronken drenkeling h-ng zijn broek te drogen. Zaterdagavond omstreeks 12 uur geraakte zekere J. B. uit Oost-Voorne die onder invloed van sterke drank verkeerde, te water tussen de Axelse brug en de Oostsluis te Terneuzen. De man wist op eigen gelegenheid de vaste wal te bereiken, waarna hy zijn broek uittrok en deze aan het hek van een naburige woning te drogen hing. In zijn zonderlinge kledij wan delde hij door de stad, tot hy door de politie werd aangehouden die hem niet alleen onderdak verschafte, doch zich eveneens over de broek ontferm- OVERDRACHT WEGGEDEELTE AAN GEMEENTE OOSTBURG. B. en VV. van Oostburg hebben het provinciaal bestuur gevraagd, te wil len bevorderen, dat het tussen het Raadhuisplein en de Veerhoekweg gelegen, ongeveer 640 m. lange ge deelte van de provinciale weg Oost burgZuidzanae, door de provincie aan de gemeente In eigendom en on derhoud wordt overgedragen. Ged. Staten stellen de Prov. Staten thans voor dit weggedeelte met in gang van 2 Januari 1952 voor f 1.— aan de gemeente in beheer en onder houd over te dragen en te bepalen, dat Oostburg een som ineens van f 17.046 uitgekeerd krijgt. BENOEMINGEN By Koninklijk Besluit zyn met in gang van 17 April 1952 herbenoemd als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Temeuzen de heer R. V/. Zuur en mr. H. C. M. van Son In het kanton Zierikzee werden met in gang van dezelfde datum herbenoemd als kantonrechter plaatsvervanger mr A. J. v. d. Hoeven en de heer E. v. d. Velde. ZEEUWSCH-VU ANDEREN Oostburg FILMCLUB. Zaterdagavond hield de filmclub ..Oostburg" haar vierde filmavond. Ditmaal was 't een programma van kor te tekenfilmpjes, die de groei van dit soort films lieten zien van de jaren 1903 tot 1935. Verder waren er enige poppenfilmpjes van Geesink, als recla mefilms vervaardigd, maar van grote geestigheid en bekoring. Twee popu- lair-technische films „Van Alchemie tot Atoomsplitsing" en „Geheim schrift der electronen", beiden, even als de poppenfilms welwillend afge staan door de firma Philips te Eindho ven, brachten de toeschouwers op eenvoudige manier enige inzicht in de mogelijkheden van de moderne na tuurwetenschap. De zeer grote opkomst ook voor de ze technische films toonde hoe goed de opzet van deze filmclub geslaagd is. Clinge PAARD SLOEG OP HOL Zekere R. uit Clinge, die met paard en wagen reed, liep een zware hersenschudding op, toen het dier op hol sloeg en tegen een huis liep, waar door de voerman van de wagen werd geslingerd. Een ijlings ontboden dok ter achtte overbrenging van R. naar het ziekenhuis niet verantwoord. Ook het paard werd ernstig gewond; de kar werd zwaar gehavend. VUbiBAL Rust Roest sterker dan Middelburg 13) Op liet gemeentelijk sportterrein te Sluis werd een voetbalwedstrijd ge speeld tussen v.v. Middelburg en een combinatie van „Rust Roest" uit Brugge, waarin een aantal prominen te spelers opgesteld waren. Uit vele omliggende Zeeuwsch Vlaamse plaat sen en ook uit België waren in -otaal 1000 toeschouwers naar Sluis geko men. Voor de aanvang van de wed strijd speelde de plaatselijke muziek vereniging Apollo" de bei:! 3 volks liederen en sprak burgemeester P. F. van Hootegem de aanwezigen toe. De match die geleid werd door scheidsrechter C. v. d. Velde uit Koe wacht, werd door de Belgen verdiend met 3-1 gewonnen. Vooral voor de rust waren de Zuiderlingen sterker, hetgeen in de 2-0 voorsprong met de thee wel duidelijk tot uitng kwam. Na de rust kwamen de hoofdstedelin gen opzetten doch het schot was zoek en de voorhoede speelde heslist slecht. Pas tegen het einde zag Jan Raven- schot kans de eer te redden toen de Bruggelingen hun voorsprong al tot 3-0 zagen opgevoerd. Eén van de doel punten voor Rust Roest ontstond toen Carol in eigen doel trapte en een an der werd gemaakt uit een penalty. De voorzitter van F. C. Sluis, de heer J. van Hee, bood na afloop van de wedstrijd aan „Rust Roest" de beker aan welke voor deze gelëger.neid was beschikbaar gesteld door restaurant ..De Eenhoorn" uit Sluis en overhan digde aan de Middelburgers een lau wertak. Het tournooi om het zilveren stadhuis Voor het voetbaltournooi om het zilveren stadhuis werden te Axel in de eerste ronde gespeeld, de wedstrij den Hulst-Temeuzen en Axel Corn. Boys. Met enige invallers trad Ter- neuzen in het veld tegen Hulst dat bijna compleet speelde in de opstel ling van de afgelopen competitie. De wedstrijd ging aanvankelijk gelijk op, hoewel te zien was dat de tweede klasser Temeuzen over meer routine beschikte. Langzamerhand kreeg Ter. neuzen een duidelijk veldoverwlcht dat vóór de rust reeds in drie doel punten werd uitgedrukt waartegen over Hulst slechts één goal kon stel len, zodat met. 1-3 voor Terneuzen de rust aanbrak. Na de rust werd Hulst volledig overspeeld en het kost te Terneuzen weinig moeite door doelpunten van Van Waes, >Koch en Sandrini de eindstand tot 6-1 voor Terneuzen op te voeren. Ook in de wedstrijd Axel-Corn Boys kregen de ongeveer 1000 aan wezige voetballiefhebbers wienlg fraai spel te zien. Nadat de heer Kor le uit Sas van Gent de Axelaars bloe men had aangeboden in verband met het verwerven van het tweede-klas- serschap en de heer Dieleman uit Axel voor deze huldiging had gedankt ving de wedstrijd aan, waarin Borgh- stijn reeds na 12 minuten voor de Axelaars scoorde (1-0). In deze stand kwam voor de thee geen verandering meer. Na de rust werd het voornamelijk een kwestie van uithoudingsvermo gen welke door Axel wend gewonnen. Geleidelijk aan voerde Axel zijn voor sprong op tot 5-0 met welke stand het einde van deze weinge enerveren de match kwam. Sas van Gent dat vaak met ongeluk had te kampen had zelfs geen kans gezien de eer te redden. Op 2e Pinksterdag zal de finanle voor de eerste ronde, Axel-Terneuzen worden gespeeld. Terneuzen BRANDJE OP VUILNISBELT. Zaterdagmiddag rukte een motor spuit van de Terneuzense brandweer uit voor het blussen van een brandje op de vuilnisbelt nabij de Westsluis, dat ontstaan was doordat spelende kinderen papier in brand hadden ge stoken- Men was het vuur spoedig meester. DE RAAD VERGADERT. De gemeenteraad van Terneuzen komt Donderdag 29 Mei in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m. voorstellen tot het ver lenen van een garantie voor de bouw van 50 woningen in de Louisapolder te Sluiskil door de heer G. F. P. van der Peiji te Terneuzen, tot aankoop van diverse percelen grond in de Louisapolder ten behoeve van de wo ningbouw, tot onteigening van diver se percelen grond ten behoeve van het terrein voor klem-industrie nabij de Baandijk, tot het aangaan van een geldlening en tot wijziging van een aantal gemeenteijlke begrotingen. St. Jansteen SAMENSTELLING STEMBUREAUX. De stembureaux te St. Jansteen zijn als volgt samengesteld: Stemdistrict no. I: voorzitter bur gemeester Geirnaerdt; leden: P. C. van Helsland, P. Blommaert; plv. E. F. Francken, A. Lockefeer, Stemdistrict no. II: voorzitter L, G. M. de Kerf; leden: F. Dobbelaer, P. Stevens; plv. E. J. Borm, W. B. M, Blommaert. Stemdistrict no. Ill: voorzitter J. A. Blommaert; leden: C. L. Marts net F. J. de Kindt; plv. C. D'Hooghe. J. F. de Rechter. Stemdis*" IV: ïorzitter E. F. van Daele; leden: G. L. Backllng, C. L. van-den Berghe; plv. D. C. Weemaes, P. Ysebaert. IJzendijke „DE VESTE" ALS VISWATER De hengelaarsclub te IJzendyke heeft met de gemeente een overeen komst gesloten om te mogen vissen in ,,De Veste". De vereniging heeft het plan jonge vis uit te zetten. Om 't intrappen der berm tegen te gaan, heeft de gemeente een beschoeiing aangebracht. PRIJS VLUCHT „STEEDS SNELLER'". De postduivenhoudersvereniging „Steeds Sneller" hield op Hemelvaartsdag een wedvlucht uit Arras- Afstand 130 km. Snelheid eerste duif 1017 meter per mi nuut. 1 Martens: 2 en 5 Alb. Lammens: 3 en 4 C. de Putter; 6 P. Dellaert: 7 J. Depréz; 8 C. Martens: 9 M. van Acker; 10 A. de Smet. Axel GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Axel zal ver gaderen op Dinsdag 27 Mei a.s. De agenda vermeldt o.m.: een voorstel om de wegbedeklcing van de Graaf- jansdyk in zijn geheel te verbeteren en daarvoor een geldlening aan te gaan groot 16.000. Hoofdplaat WEDVLUCHT. De poptduivenhoudersvereniging V.Z. V. te Hoofdplaat nam met 205 duiven deel aan een wedvlucht van Dourdan De grootste snelheid was 1114 meter per minuut. De onderstaande eigenaren be haalden met hun duiven de volgende prij. zen: E. Temmerman 1, 4 en 20; gebroe ders Bruyker 2; R. Lecluyze 3; gebroe ders de Poorter 5,39 en 64: gebroeders Hamelinck 6 en 47; gebroeders Ameele 7, 10 en 50; A. Roegies 8: A. Sijnesaal 9, 61 en 68. WALCHEREN Het zilveren feest van het Bunkerstation te Vlissingen. Het zilveren bestaansfeest van het bunkerstation van de Steenkolèn Handelsvereniging te Vlissingen is Zaterdagavond gevierd met 'n feest avond voor het personeel in het Vlis- singse Concertgebouw, waaraan een bijzonder cachet werd verleend door het optreden van de S.H.V.-Harmo- nie uit Rotterdam, die. des middags ook een mars door de stad maakte. Daarby werd een muzikale hulde ge bracht aan de directeur van het bun kerstation, de heer K. van Everdin- gen, bij diens woning aan de Boule vard Evertsen, en aan het Belgische en Nederlandse loodswezen voor de loodsensocieteiten aan de Boulevard De Ruyter. In het Concertgebouw verwelkom de de heer Van Everdingen de vele aanwezigen, om daarna het woord te geven aan burgemeester, mr. B. Kolff, die In zijn felicitatiewoord wees op de prettige samenwerking tussen de S.H.V. en de gemeente. De heer Van E-verdingen gaf vervolgens een uitgebreid overzicht van de ge schiedenis van het bedrijf, geïllus treerd met vele fraaie lichtbeelden. Het feestprogramma, dat vervol gens werd afgewerkt, werd geopend door de S.H.V. uit Rotterdam, die on der leiding van de heer Joh. P. Koch, een goed gekozen programma op voortreffelijke wijze uitvoerde. Daarna kwam het gezelschap Ro- Op de laatste keuringsdag in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd te Retran- chement de jaarlijkse premiekeuring gehouden. De kwaliteit van het aange voerde vee was buitengewoon goed en ook de aanvoer was zeer bevredigend. Vooral ln de klasse vierde kalfskoeien werden prima dieren aangevoerd doch ook het jongere vee liet weinig te wen sen en hield een belofte voor de toe komst in. De her M. Kleinepier en R. van Waes fungeerden weer als jury. De uitslagen waren: Eerste kalfskoeien: 1 Cora van J. P Vercouteren. 80 punten; 2 Erna van F. J. Poissonniei,. 79 punten; 3 Rieta van P. J, Vercouteren, 78 punten: 4 Minke van H. Provoo. 74 punten. Tweede kalfskoeien: 1 Juliana 36 van J. A. Poissonnier. 81 punten: 2 Gretha van A. de Meij, 79 punten: 3 Ata van J. Dekker, 79 punten: 4 Bles van J. A. Poissonnier. 78 punten; 5 Eta van ge broeders Basting. 78 punten; 6 Coba van J. Basting. 77 punten. Derde kalfskoeien: 1 Doortje van P. J. Vercouteren. 80 punten; 2 Inca van J. F. Scheele. 79 punten; 3 Elza van J. P. Ver couteren, 78 punten. Vierde kalfskoeien- 1 Doortje van E Almekinders—Vercouteren, 83 punten: 2 Corry van J. P. Vercouteren. 81 punten: 3 Lisette van S. v. d. Sluis. 80Ji punt; 5 Nellie van gebroeders Basting. 80 pun ten; 6 Bruma varr P J. Vercouteren. 79 punten. Oudere koeien: 1 Marie van P. J. Ver couteren, 82 punten: 2 Emma van J. P- van Cuijck, 79 punten: 3 Emma van A. de Meij 78 punten; 4 Emma van H. Pro voo, 77 punten. Kalfvaarzen: 1 Rika van gebroeders Basting; 2 Jopie van A. de Meij; 3 Grietje van J. P. Vercouteren: 4 Witte Bles van gebroeders Basting: 5 Jor.gema Dora 10 van J. A Poissonnier; 6 Bonta Bles van gebroeders Basting: 7 Saartje van J. P. van Cuick; 8 Aafke van F. Basting: 9 Rika van J. C. Smit; 10 Ju liana van den Hamer. Tweejarige vaarzen: 1 Juliana II van Z. C. Brakman: 2 Eva van L. de Regt; 3 Barkwerk Gilde van F. J. Poissonnier: 4 Wimpie van H. Provoo; 5 Tirese van H. Provoo. Anderhalf jarige vaarzen: 1 Fokje II van Z. C. Brakman; 2 Sophie van Grietje van gebroeders Basting: 3 Kiazina van J. P. Vercouteren; 4 Lena van A. de Meij; 5 Magda van idem: 6 Bertha van J. Dek ker; 7 Janke van Z. C. Risseeuw; 8 Ger- da van P. J. Vercouteren. Eén-jarige vaarzen: 1 Juliana 37 van J. A. Poissonnier: 2 Anna van Z. C. Ris seeuw; 3 Gilda van P. J. Vercouteren. 4 Martha van AlmekindersMasclee: 5 Bert je van idem; 6 Magda van Lena van J. P. Vercouteren-; 7 Elza van P. Luteijn: 8 Saartje A. de Meij; 9 Corrie van J. P. van Cuijck; 10 Corrie van J. de Smit en 11 Alida van S. van der Sluis. Z.V.B.-DOURDANVLUCHT. De uitslag van de Z.V.B.-Dourdanvlucht luidt als volgt: 1 A. de Putter, Cadzand; 2 Gebr. Risseeuw, Oostbürg; 3 en 4 A. Risseeuw jr.. Oostburg; 5 ,C. Bron, Oost burg; 6 D. Luteijn, Oostburg; 7 J. Deu- nink, Oostburg: 8 A. van Gijs. Groede; 9 A. de Putter, Cadzand: 10 Gebr. Ris seeuw, Oostburg. land Wagter voor het voetlicht. Het jongleren van Dick Harris, de muzi kale grappen van Tobi Rix en de charmante liedjes van Greetje van Schaik, alles in een vlot tempo uitge voerd, brachten de zaal tot enthousi asme en het viel Ronald Wagter met z'n conferences, sneltekenen en voor al met het uitstekende slotnummer „Reclame in de Televisie", niet moei lijk de stemming steeds beter te ma ken. De S.H.V.-harmonie besloot de avond met enkele nummers, welke vooral de specialisten van het corps gelegenheid gaven hun kunnen te to nen, Vermeld zij nog, dat de uit leden van de harmonie samengestelde „Obergurl Kapel", met jodelzang van Mia del Hora, voor pauze-muziek zorgde. De dansmuziek, eveneens ver zorgd door leden van de harmonie, hield vele danslustigen nog lang bij een. Door de heer J. Schroevers, %'oor- zitter van de personeelskern, werd 'n dankwoord namens het personeel ge sproken. IVOJN VROUW VERLANGT SALARIS. De toneelgroep van „De Schelde" personeelsvereniging besloot Zater dagavond in het Scheldekwartier te Vlissingen het seizoen met de opvoe ring van het vrolijk spel in drie be drijven van Wim Dupont. „Mijn vrouw verlangt salaris", waarmede de groep de talrijke aanwezigen een kostelijke avond heeft bezorgd. De situaties in dit dol-komische stuk waren vaak van dien aard, dat de lach minutenlang door de zaal davei'- de. Vooral het optreden van „De Neus", een gewezen matroos van de wilde vaart, die als butler fungeerde, verwekte af en toe een storm van vrolijkheid. Het stuk handelt om twee echtparen, waarvan de dames „in staking' zijn. Zij eisen böven het huishoudgeld een toelage die zij voor zich zelf willen gebruiken. De „slachtoffers" van deze staking zijn de heren Hans Evertharl en zijn vriend Pierre Zondervan, die zich in het huishouden eerst trachten te redden maar als dat niet lukt, hun toevlucht nemen tot het engageren van een oude zeerob, die de bijnaam van „De Neus" draagt. Om de sta king te breken wordt ook de hulp in geroepen van Hans Everthart's se cretaresse, die bij het plotseling ver schijnen van een erfoom met zijn vriend, door Everhart voorgesteld wordt als zijp vrouw. Als ook de oom en dc vriend hun spelletje mede gaan spelen zijn de verwikkelingen niet van de lucht, maar het slot is toch dat de dames hun zin klagen. De toneelavond werd besloten met een gezellig sa menzijn. RINGRIJDERIJ. Aan de Veerseweg te Middelburg werd Zaterdag een ringrrjderij gehou den, waarvan de uitslag was als volgt: 1. J. van Wallenburg, 30 r.; 2. L. Huijssoon, 23 r.; 3. Joh. van Wallenburg, 20 r; 4. J Cevaal. 19 r.; 5. P. Nijpj es, 14 r.; 6. J. C. Louwer, 14 r.; 7. G M. Nijpjes, 14 r.; 8. W. Dekker, 14 r.; 9. J. Vader, 14 r.; 10. J. Wisse, 5 r. Inspecteur N.O.-poWers gal verkeerde orders. Oorzaak van slerfle onJer ganzen Bij. een nader onderzoek naar de oorzaak van de sterfte van een groot aantal ganzen in de Noordoostpolder is gebleken, dat een der inspecteurs van de N. O.-polder in afwijking van de door de directie van de Wie- ringermeer uitdrukkelijk gegeven or ders en buiten haar voorkennis op dracht heeft gegeven om op een vak van de Omringdijk, waar talloze mui zen werden aangetroffen, de muizen- tarwe breedwerpig te strooien De in specteur was van oordeel, dat alleen op deze wijze de muizenplaag op dat dijkvak afdoende bestreden kon .wor den. Dit blijkt uit een nader door de mi nister van verkeer en waterstaat ge geven antwoord op vragen van hei Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (P.v.d.A.). Voorts verklaarde de minister, dat er een proef zal worden genomen met een sluiting van de ganzenjacht en dat getracht zal worden de ganzen, die de gezaaide tarwekorrels als voedsel ple gen te gebruiken, te verdrijven door het afvuren van losse patronen. Eerste he'dehranden van dit iaar on de Veluwe Een tiental h a in de as gelegd De eerste omvangrijke heidebrand van dit jaar heeft Zaterdag op de Noordelijke Veluwe 7 H.A. heide en vliegdennen in de as gelegd.De brand weerkorpsen uit Elspeet en Xunspeet. alsmede militaire brandpiketten uit Ermelo en Harderwijk, zün meer dan twee uren bezig geweest om het vuur tot staan te brengen. Te Milligen is Zaterdagavond hel hotel ..Jan van de Veluwe" groten deels door brand verwoest. De brand werd veroorzaakt door uit een hout vuur in de open haard overspringende vonken, die via de schoorsteen op het kurkdroge, rieten dak vielen Brandweerkorpsen uit Apeldoorn >.T! Stroe bestreden het vuur, krachtig ter zijde gestaan door militairen. DRIE TON SCHADE, In Zutphen woedde tevens Zater dag een zware brand in drie aaneen gebouwde winkelpanden. De brand weer bestreed het vuur met groot ma teriaal. De schade bedraagt een paar tón. Wsst Berlijn krijgt alle mogelijke steun vhd Bonn De West-Duitse regering heeft Maandag, vijf uur voor de onderteke ning der contractuele overeenkom sten, waardoor het bezettingsstatuut voor West-Duitslaml zal worden op geheven, te Bonn een speciale, door bondskanselier dr. Adenauer onder- tekènde verklaring afgelegd, waarin zij 't stadsbestuur van West- Bcrlijn plechtig belooft haar alle mo gelijke hulp te zullen verlenen. Te Bonn beschouwt men de West- Duitse regeringsverklaring als een duidelijke waarschuwing tegen elke Oost-Duitse poging om de verbindin gen tussen West-Berlijn en West- Duitsland te verbreken. n; icunis in een 0 Als gevolg van de langdurige dtoog. le woedt cr sinds enige tijd een hardnek kige brand in de Peel onder Marlavcen. die moeilijk te bestrijden Is, omdat het vuur ook ondergronds doorsmeult, Dc Amerikaanse staat Minnesota wordt be zocht door een rupsenplaag zoals men er nog nimmer gekend heeft. Een levend ta pijt van mllUoenen harige, geel en ïwart gestreepte rupsen, beweegt zich voort over het land. maakt wegen en spoorba nen glibberig en belegert de huizen. D-- bomen worden geheel kaal gevreten. Men heeft DDT gesproeid, voor een waarde van zes honderdduizend gulden, doch dit heeft niet geholpen. Het overstroom de gebied in Noord-ltalië is thans geheel drooggelegd. 0 Drie honderd gevangenen hebben Zaterdag gemuit in de gevangenis van Boise in de Amerikaanse staat Ida ho. Zij gooiden de ruifen in. vernielden het meubilair en staken de ontspannings zaal en een la aanbouw zijnd celienhok in brand. Met behulp van traangas wer den de muiters uit het blok waarin zij zich verschanst hadden verdreven. 0 Op de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht (1 7 Mei aldaar gehouden) stond een grote lles met 17.442 bonen er in. De bezoe kers mochten het juiste aantal raden er. konden daarmee een Dieseltractor (systeem Porsche) ter waarde van 8000 gulden winnen. De landbouwer C- van Bommel uil Opijnen (Betuwe) schatte het aantal bonen on 17.443 en werd daar mee de eigenaar van de tractor. De NolcJcp politie te Emmcn heel. ln samenwerking met dc radio-opsporingsdienst van de P. T.T. twee geheime zenders in het dorp Wcerdlngc (gem. Emraen) gevonden. Dc zendinstallaties zfjn ln beslag genomen. Bij dc herdenking van het 200-jarig be staan van dc Hollandse Maatschappij dc-r Wetenschappen, Zaterdag te Haarlem, heeft minister Rutten de volgende Ko ninklijke onderscheidingen bekend ge maakt: de voorzitter, dr. J. E. baron De Vos van Stcenwijk. commandeur in de Orde van Oranje Nassau, de ondervoor zitter jhr. F. J. E. van Lennep. ridder ln dc Orde van de Ned. Leeuw. 0 De ver koop van rcnte-spaarbricven voor de wo ningbouw heeft in Eindhoven bijna 5 mil- lioen gulden opgebracht. 0 De staking bij de nutobondenfabriek „Vredestein" te Enschede, is thans geheel beëindigd. Op een 20-tal arbeiders na hebben allen het werk hervat. Het was Zondag roerig in Frankrijk Hier en daar m Kranhryk zy;i Za terdagavond botsingen van kleine groepen communisten met de politie voorgevallen. De relletjes waren een gevolg van de oproep van de commu nistische partij tot een „haat-CAmpug- r.e" legen generaal Ridgwav. de nieu we opperbevelhebber in West-Furopa. In Tours werd de politie, toen zij trachtte demonstranten uit -.en te Ja gen. met flessen, stenen en tafeitjes en stoeltjes van café-terrassen be stookt. Ongeveer 12 politiemannen werden gewond. In Marseille en Ta- rijs weiden de demonstranten ver dreven en in Angoulème werden drie personen gearresteerd. Te Saint Etienne werden zes Noord- Afrikanen en een politieman licht gewond bij een demonstratie van 4G0 Noord-Afrikanen tegen de bolling- schap van de Algerijnse nationalisten leider Messali Hadj. Drie Noorse robbenvaarders als verloren beschouwd Drie Noorse vaartuigen, die op 16 Maart uit Tromsoe ter robbenvangst naar het gebied ten Noorden van het Jan Mayen-eiland waren vertrokken, worden als verloren beschouwd. De drie schepen hadden in totaal 77 man aan boord. Twee studenten met auto te water en verdronken In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Leiden een aüio met als inzitten den twee studenten in het Rijn- cn Schiekanaal gereden. Hoewel omwo nenden er vrij spoedig in slaagden de beide slachtoffers op het droge te brengen, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. De 26-jarige J. H. en de 25-jarige P. J. W. zijn in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. Het ongeval is vermoede lijk te wijten aan duisternis en onbe kendheid met de weg. De studenten hadden deelgenomen aan de roei wedstrijden te Alphen aan de Rijn. VAN TOT De collecte voor „Sonnevanck" „Zonnegloren" heelt te Haamstede f 60.08 opgebracht. De collecte ten bate van de samenwer kende t. b. c. -bestrij dlngsorga ni9a ties bracht te Bruinisse ruim f 220.op. Te St. Laurens werd buiten de gewo ne vaste bijdragen om f 167.ingeza meld voor de Stichting 1940—1945. Met ingang van 1 Juli ars. wordt de brugknecht der Rijkswaterstaat in Vlake, de heer F. Stevense, in vaste dienst be noemd. Het bevolkingsonderzoek op t-b.c. te Yerseke belooft een succes te worden: bij na 90 pet. van het aantal daarvoor in aanmerking komende inwoners zal zich er aan onderwerpen. Het onderzoek ge schiedt van 3 tot 10 Juni in het gym nastieklokaal aan de Vlerstraat- de schip pers, die op de Waddenzee vertoeven, kunnen zich op 9 en 10 Juni melden, ook al hebben zij geen oproepingskaart ont vangen. De collecte voor de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" heeft in Yerse ke f 134.30 opgebracht. Op tweede en derde Pinksterdag wordt in de Chr. school te St. Laurens een ba zar gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd vor het meubilair voor de Ned. Hervormde Kerk, welke thans gerestau reerd wordt. Er komen diverse attracties, alsmede een theeschenkerii. De collecte te Oosterland voor de sa natoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft opgebracht f 93.67, Te Domburg zijn in het stembureau benoemd burgemeester Crommelin als voorzitter en de heren J. de Visser en P Brand als leden. De inzameling voor de Stichting 1940 1945 heeft in Zoutelande t 270.97 opge bracht. De keuring van de ingeschrevenen uit Duivendijke voor de militielichtirrg 1953 had als resultaat: 1 voorgoed ongeschikt: 3 geschikt bevonden: 1 geschikt, behoren de tot de lichting 1952. De muziekvereniging „Excelsior" te Kloetinge en de dito vereniging „Euter pe" van Heinkenszand gaven Zaterdag avond een gezamenlijk concert in de tent op het Kerkplein. Excelsior bracht o.a. het concoursnummer: A Handelian Suite. De publieke belangstelling was vrij goed. Doordat de collecte voor de t-b.c.-be strijding ten behoeve van de stichtingen „Sonnevanck" en „Zonnegloren" binnen een week na die voor de Emmabloem kwam, viel deze erg tegen, te Oostburg. Deze was dan ook slechts f 26.34. De heer H. Leusink. administrateur van „Vrederust" te Berger, op Zoom is met ingang van 1 Juli 1952, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. op een daartoe door hem gedaan verzoek, op de meest eervolle wijze door het Bestuur van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes. en Zenuwzieken in Zeeland ontslag ver leend. De heer Leusink is sedert 16 April 1917 werkzaam op „Vrederust", van af 1 Ja nuari 1909 was hij verbonden aan de in richting „Wolfheze" te Wolfheze. Met ingang van 2 Juni a.s. is in vaste dienst aangesteld als brievenbesteller te Scherpenisse, de heer W. Slager, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. Marktberichten VEILING ZIERIKZEE. 23 Mei. Aardappelen 9.1011.00; Asper ges 63.00—123,000; Spinazie 30.00; Rabar ber 11.00—15.00; Postelein 20.00—27.00; Princessebonen 171.00; St. Remy 50.000; Kropsla A 2.005.00: idem B 1.20—2.00. Bloemkool D.C.B.A. 9.0047.00; Bospeen 23,0051.00; Komkommers 42.00, alles per 100 kg., 100 bos of per 100 stuks; Aard beien per doosje 3055 cent. VEILING ROTTERDAM. 23 Mei. Appelen: Goudreinette 37—56: Jonathan 6990, beiden per kg.; Aard beien 4065 per doos; Perziken 1528 per stuk. Aardappelen, kriel 31—41; grote 37— 42; poters 4152; drielingen 4447. alles per kg. Groenten: Andijvie 3247; Bloemkool I 3362; idem H 1937; Doperwten 74; Komkommers 2930; Kroten 1120; Pos telein 22—25: Asperges 1.10—1.50; Bos peen 3963; Waspeen 32—69; Prei 8—18; Rabarber 5.40—9.50, per 100 kg.; Radijs 6.20—9.50. per 100 bos Selderij 9.10—15.00. per 100 kg.; Sjalotten 20—26; Stoofsla 10 -19: Spinazie 2437. alles per kg., per bos of per stuk; Tomaten A, B. C. 1.80—2.20; CC 0.90—1.10. per 100 kg.; Sla I 2.105.30, per 100 stuks. VEILING BERGEN OP ZOOM. 24 Mei. Aspergesveiling, aanvoer 12.000 kg. AAI 2.03; AAH 1.75: AAHI 1.60- AI 1.95; AH 1.65; Am L60 BI 1.57: Bil 1.25; Bin 0.83; Cl 0.65; CH 0.43; Dl hol 0.50: DH stuk 0.60; Dm ondereind 0.20; E stek enz. 0.42. Organisatie te Oirschot had fouten. Antwoord op vrager, van de heer Van der f*e!tz Op vragen van het Tweede Kamer lid. mr. W. F. E. baron van der Feltz (CH-) uit Middelburg, in verband niet de onvoldoende voorbereiding van de herhalingsoefeningen, welke van 17 Maart t.m. 3 April te Oirschot werden gehouden, heeft dc minister van oor log o.m. geantwoord, dat er bij de voorbereiding en organisatie inder daad fouten zijn gemaakt. Naar de me ning van de minister zijn er evenwel niet slechts fouten gemaakt, maar was er tevens een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Zo moesten er onverwacht enkele honderden officie ren en onderofficieren in Oirschot worden ondergebracht, in verband met het feit. dat de inrichting van en kele andere legerkampen op de Velu we eerst later voltooid was. dan ver wacht werd. Dit had tevens tot gevolg, dat de laatste troepen van het 32ste regiment infanterie langer in Oirschot gelegerd moest blijven. De minister zeide maatregelen te zullen nemen om herhaling in de toe komst te voorkomen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Putten: L. Blok te Kampen. Bedankt voor Klundert: P. J. F. Lamens te Elspeet. Bedankt voor Harderwijk: H. A. van Slooten te Wierden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Goënga: J. P. Haspels, candidaat te Bussum, die bedankte voor Anna Jacoba polder Harmeien. Makkum. Mariënberg, Schermerhorn, Ternaart en voor Witmarsum, GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Tholen: H. Ligtenber^ te Rotterdam-West en F. Mallan te Bruinisse. GEREF. KERK. Cand. J. F. Haspels te Bussum heeft het beroep naar Anna Jacobapolder niet aangenomen. DINSDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.30—12 33 Land. en tuinbouw- mededellngen.12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Gram. muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- ker.lof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Felici taties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit- zending: Prof. Dr. Ir. J. F. Kools: „Bos bouw in Suriname" 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole orkest. 19.00 Strijkorkest 19.45 „Dit is leven", causerie. 19.55 Gram. mu ziek. 20 00 Nieuws- en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Maastrichts Stedelijk Orkest en so list. (Om 20.45 „Alle hens aan dek", cau serie.) 21.25 Internationaal Eucharistisch congres te Barcelona. 21 45 Mannenkoor. 22.00 Militair orkest 22.40 Gram. muziek. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. mu ziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.25 Voor de huis- jw. 9.30 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 So praan cn piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gr. muziek. 13.20 Promenade orkest 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. muziek. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Muzikale enquête. 16.30 „De koning en de appel bollen". hoorspeL 16 50. Kinderkoor. 17.15 Pianorecital- 17.45 Gram. muziek. 18-00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 PianospeL 19.15 „Paris vous parle". 19 20 Fanfare orkest. 19.45 Dansmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.10 Mededelingen of gram. muziek. 21.20 „Ik weet. ik wee; wat U niet weet". 21.35 Dansmuziek. 22.05 „Discogram". 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York Calling". 23.20—24.00 Gram. muziek. ZON EN SLAAN 27-Mei Zon: op 4,30 onder 20.44 Maan: op 6.57 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9