TOOCDAG VAN DE C.H.U. IN MIDDELBURG Zeeuwse Almanak MENINGSVERSCHIL OVER EEN SCHOOL IN TERNEUZEN DE B.L.0.-SCH00L TE GOES GROEIT GESTADIG 2 PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 MEI 1952 „algemene wapenschouw Vier redevoeringen, afgestemd op de aanstaande verkiezingen. De Chr. Historische Unie organiseerde Zaterdagmiddag en -avond in de Schuttershofzaal te Middelburg een toogdag, ttfdens welke het woord werd gevoerd door de Tweede Kamer.leden jkvr. nir. C. W. I. Wttwaall van Stoetwegen, Tj. Krol en F. H. v. d. Wetering en door de luit.-gen. b.d. M. R. H. Calmeyer. Vanzelfsprekend waren de toespraken afgestemd op de aanstaande verkiezingen. De leiding van deze toogdag, die „een algemene wapenschouw" uerd genoemd, berustte by het Zeeuwse Kamerlid, mr, W. F. E. Baron van der Feltz. Deze sprak bij de opening van de middagvergadering de wens uit, dat de verkiezingen tot een andere rege ring zullen leiden, daar z.i. het be wind van de P.v.d.A. een ramp voor ons volk dreigt te worden. Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen betoogde, dat onze natio nale politiek niet losgedacht kan worden van de internationale^ beslis singen. Een derde weg, zoals deze wordt gepropageerd, achtte zij niet meer mogelijk, omdat het gaat tussen vrijheid en tvrannie. Zij lichtte zich speciaal tot de vrouwen, vroeg deze, zich niet van de wijs te laten brengen door gevoelselementen en wekte de vrouwelijke kiezers op om zich op de C.H.-beginselen te bezinnen en teza men met de mannen alles te doen om te bevorderen, dat de verkiezingen een voor de C.H.U. gunstig resultaat mogen hebben. Na deze rede ver zocht ds. H. C. P. M. Wiebosch spreekster al haar invloed aan te Wenden, opdat voorkomen wordt; dat de nieuwe tarievenpolitiek op de Wester-Scheldeveren een feit wordt. Dc heer M, R. H. Calmeijer sprak uitvoerig over de plaats en de taak van ons land in de verdedigingsorga- nisa.tie van het Westen en noemde de strijd, welke thans in de wereld wordt gevoerd, een geestelijke, welke door bewapening nooit kan worden gewon nen. De vrije volken moeten zich ech ter sterk maken om op het vlak te komen, vanwaar zij de geestelijke strijd met succes kunnen voeren. Spreker zeide, dat het tevens nodig is de christelijke grondslag van ons be staan te versterken en de jeugd een positief ideaal te geven en hij meen de, dat daartoe steun aan de C.H.- beginselen een vereiste is. DE AVONDVERGADERING. De eerste spreker in de avond vergadering was de heer Tj. Krol, die een woord van prof. Huizinga citeer de, „Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het niet" en daaraan toevoegde: „Wij willen het niet we ten". De staatsschuld is gestegen tot 25 milliard, maar nog altijd handelt men of de guldens aan de bomen Prot. Chr. Streekziekenhuis te Goes. HERVORMDE KERKVOOGDIJEN EN DIACOXIEëN VERGADERDEN Zaterdagmiddag kwamen afgevaar digden van de Hervormde Kerkvoog dijen en Diaconieën op de Bevelanden in ,,de Prins van Oranje" te Goes on der voorzitterschap van ds A. Post- ma uit Kamperland in vergadering bijeen. Op deze drukbezochte bijeen komst werden de plannen voor de bouw van een prot. chr. streekzie kenhuis te Goes besproken. Nu d^ burgerlijke gemeenten besloten heb ben voor 40% bij te dragen in de stichtings- en exploitatiekosten moe ten zoals bekend, de onderscheidene kei-ken zich garant verklaren voor de resterende 60% van de kosten. Advertentie CHARMANTE, GOED UITZIENDE VROUWEN donken hun bekoorlijkheid niet olleen oon uiterlijke middelen moor ook oon gebruik vom jCHIEFFER'S stofwisselingzout (voor een gezonde huid en frisse telnil LATER OP DE AVOND Een populair schrijver heeft in een weekblad enkele onthullingen gedaan over zijn ervaringen bij .het nemen van lessen in de kunst van chaufferen. Het is de man niet gemakkelijk afge gaan om een rijdend motorvoertuig in zijn macht te krijgen en hij gaf dan ook in het openbaar een goede raad aan iedereen, namelijk: „let op 'mijn nummer"! Ce kunt daaruit weer eens afleiden, hoe voorzichtig de oudere generatie (de schrijver-chauffeur in kwestie is de vijftig gepasseerd), omspringt met de dingen, die het huidige geslacht als vanzelfsprekend heeft leren aanvaar den. Voorzichtig, om niet te zeggen angstig De jeugd heeft daar zo geen last van. Dat is onlangs ook weer geble ken. In Brouwershaven drongen enige schooljongens een garage binnen, al waar een personenauto en een jeep geparkeerd stonden. De personenauto is blijven staan, maar de jeep De knapen zijn er in geklommen en een van hen is aan de slag gegaan met het bewerken van knoppen en pe dalen, hetgeen vermoedelijk op de overigens stalen zenuwen van het voertuig heeft gewerkt, want plotse ling schoot het vehikel met een vaart vooruit! Een gesloten deur vormde voor dit monster onder de vierwielige motorvoertuigen geen beletsel en het xiloog met bemanning en al door dit obstakel heen, als een beboterd mes door zoete koek Er was een muur voor nodig om het voertuig tot rede en tot staan te bren gen en gelukkig voor de knapen bevond zich zulk een bouwiverk aan de overzijde van de straat, alwaar het avontuur vo&r de té ondernemende jongetjes schokkend eindigde Deur én jeep waren zwaar, de knaap- jes in het geheel niet beschadigd. Maar wii vermoeden, dat hun be schadiging later op de avond wel ge volgd is hangen. De heer Krol zeide, dat de C.H.U. loyaal staat tegenover elke regering, mits die de christelijke grondslag van ons volk maar eerbie digt. Hij vond het niet erg. dat over het toetreden van twee C.H.U.-minis- ters tot het kabinet verschil van me ning bestond en constateerde, dat dit tweetal goed werk heeft gedaan. Ten slotte haalde hy tal van actuele voor beelden aan om te bewijzen, dat zijn party niet conservatief is. De heer F. H. v. d. Wetering merk te op, dat het bij de a s. verkiezingen gaat om de trouw aan Gods ordinan tiën, aan het beginsel en aan Konin gin en vaderland. Bij het bepalen van zijn voorkeur mag men niet buiten zyn geloof en overtuiging omgaan. Spreker betreurde de versnippering en de splitsingen in ons politieke le ven en zeide het een schone dag te zullen vinden, wanneer C.H.U. en A.R. elkaar vinden om tezamen we gen te zoeken voor een vruchtbare samenwerking. Het plan van de P.v. d.A. „De weg naar vrijheid" noemde hij een utopie, een fata-morgananiet de mensen hebben de oplossing van alle problemen in de hand, dat is slechts God gegeven. Tijdens de middagvergadering ver zorgden mevr. B. Bonthuis en de heer J. Kwist een muzikaal intermezzo; des avonds liet het uitstekend Herv. zangkoor van 't Zand (o.l.v. de heer Kwist) zich horen. O/i heerlijke HUNTER'S alle 20 van export'kwaliteit BENOEMING POSTDIRECTEUR. De heer E. B. de Groote, directeur van het postkantoor te Breskens, is met ingang van 1 Juni benoemd .tot directeur van het postkantoor te Be verwijk. Aanvrage van geld uit gemeentekas in strijd met geest van L.O.-wet-? In de raad van Terneuzen komt deze week een schoolkwestie aan de orde, waarover ook in het college van B. en W. de meningen verdeeld zijn. Naar aanleiding van een door de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs ingediend verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw te Ter- neuzen van een drieldassig schoolgebouw de school is thans onderge bracht in noodlokalen in de VloosWykstraat is de meerderheid van het college van B. en W. met het ministerie van O., K. en W. en de Vereniging- van Nederlandse Gemeenten van oordeel, dat deze aanvraag voldoet aan de bepalingen van de D.O..wet 1920 en stelt daaróm de raad van Terneuzen voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Daarbij wordt echter aangetekend, dat de aanvraag door het gehele col lege wordt veroordeeld, omdat deze indruist tegen de geest van de LO- wet, omdat de versplintering het on derwijs onnodig duur maakt ten laste van de overheidskassen, omdat deze Pseudo-vogelpest in IJzendijke en op Tholen Op de bedrijven van de landbouwers C. Plasschaert en Dusarduijn te IJzendijke zijn gevallen van p'seudo- vogelpest geconstateerd. Al het pluimvee is afgemaakt en de hokken zijn ontsmet. Degenen, die binnen een afstand van 500 m. van de besmette bedrijven wonen, hebben de opdracht gekregen hun pluimvee en honden en katten öp te hokken. Vermoedelijk is de besmetting overgebracht door aan koop van jong pluimvee uit Noord- Brabant. Ook op het bedrijf van de gebroe ders Nelisse te St. Maartensdijk is pseudo-vogelpest geconstateerd. Er werden 53 ldppen afgemaakt. Stichting voor tabakscultuur in Nederland opgericht Op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht is opgericht de stichting ter bevorde ring- van de tabakscultuur in Neder land. In deze stichting werken teza men de ministeries van financiën, economische zaken en landbouw, met een aantal Kamers van Koophandel in wier gebied zich belangrijke cen tra van tabakscultuur bevinden. Bovendien is ingeschakeld de stich ting Proeftuin voor tabak te Wage- ningen, terwijl eveneens wordt deel genomen door organisaties van het belanghebbend bedrijfsleven. Uienexport in April. Met een export van ruim 5 millioen lt.g. sloot de maand April 1952 het uienseizoen, en bracht daardoor de totale export in het jaar 1951-52 op bijna 108 millioen k.g. Engeland moest deze maand de eerste plaats van de exportlijst af staan aan Duitsland. Terwijl naar Duitsland bijna 3.800.000 k.g. werden uitgevoerd, gingen naar Engeland slechts ruim 1.025.000 k.g. Naar Ierland gingen 145.000 k.g., naar België 56.000 k.g., naar het En gels leger in Duitsland 22.000 k.g., naar Finland 10.000 kg., naar Noor wegen 8500 kg. en naar West-Indië 7600 kg. Het prijsverloop in de laatste we ken van het seizoen was voor koel- huisbewaring weinig bevredigend. De kwaliteit van de koelhuisuien was wel goed, maar de opbrengst stond niet in verhouding tot de gemaakte kosten. provinciaal blad In het Provinciaal Blad van Zee land zyn het besluit tot pensioenver hoging voor Geputeerden en hun we duwen en wezen (met een bijzondere toeslag) en het besluit tot wijziging van het „Bezoldigingsbesluit provin- ciale ambtenaren Zeeland" (instelling rang van portier) afgekondigd, versplintering schade doet aan de goede naam van het bijzonder onder wijs en omdat het van verre afstand aantrekken van leerlingen op jonge leeftijd niet bevorderlijk is voor de gezondheid van deze kinderen. minderheidsmening. De minderheid van het college is van mening, dat nog geenszins vast staat, dat de op de lijst voorkomende handtekeningen de bij de wet vereis te geldigheid bezitten. De 13 leerlin gen, afkomstig van andere gelijk soortige scholen, waarop de handte keningen mede betrekking hebben, zijn, kennelijk met de opzettelijke be doeling de wettelijke bepalingen te omzeilen, reeds thans in de noodloka len ondergebracht. Deze handelwijze, die zo aal niet in strqfl zijnde met de wet, dan toch tegen de geest daarvan indruist, mag niet met succes worden bekroond. De minderheid van het col lege stelt de raad dan ook voor, het verzoek af te wijzen. Op 29 Mei zal deze kwestie in de raad worden be handeld. Advertentie ERNSTIG VERKEERSONGEVAL De dertigjarige H. v. L., lasser van beroep, is in de Jan Pieter Heijestraat, Amsterdam, met zijn bromfiets tegen een vrachtauto opgebotst. In zorg wekkende toestand is hij in het Wil- helminagasthuis opgenomen. (De Nieuwe Dag). Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets- ■ongelukken zullen betekenen. Sinds enige tyd zijn er bromfietsen in de handel, die uitgerust zyn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een mer zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt, Bovendien heeft de Beckson Red dingsnaaf, in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achter uitgereden kan worden. Vooral win kelende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. faillissement uitgesproken Het faillissement werd uitgesproken van J. F. Baarends vertegenwoordi ger te Goes. De curator is mr J. Se- pers te Goes. Politierechter Middelburg. ambonees werd boos De Ambonees M. B., verblijvende in het kamp te Middelburg, had te Bres kens iemand mishandeld. Hy had, toen een man het rijwielpad overstak, gebeld, maar omdat deze man niet tydig opzij kon springen, had hij hem aangereden. Daarnawas hij kwaad geworden en had er op los geslagen. Hij werd veroordeeld tot 1 week ge vangenisstraf voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. met stralende gezichtjes Een nieuw schoolgebouw Met stralende gezichten en ogen vol schittering zongen en dansten Za terdagmiddag groepjes jongens en meisjes van de Koningin Wilhelmina- scliool voor buitengewoon l.o. op het toneel van liet „Schuttershof" tè Goes, om ouders en belangstellenden te tonen, hoe oojt zij in deze voor hen pas sende school tot gelukkige mensenkinderen worden opgevoed. Met dit eerste optreden hebben zy de jaarvergadering en oudermiddag wel zeer aantrekkelijk opgeluisterd en tevens eert göëdë propaganda voor deze on. denvijslnstelling geleverd. voorbereidingen getroffen om elders onderdak te vinden. Na overleg met de financiële commissiezal getracht worden, optie te vragen.op een be paald terrein. Nadat de voorzitter, ds. C. Metse laar, de vergadering met Schriftlezing en gebed had geopend,-wees hij óp de groei, waarin de school zich mag ver heugen, terwijl spr. verder dank bracht aan de financiële commissie die de materiële belangen behartigt. In zijn jaarverslag merkte de secre taris. de heer D. C. Velthuizen op, dat in het afgelopen jaar weer is geble ken, hoe de school in een di-ingende behoefte voorziet. Het aantal leerlin gen steeg van 74 tot 82, die thans in vijf groepen zijn verdeeld. Elke groep beschikt nu over een lokaal, terwijl ook een speellokaal kon worden inge richt. De oudere jongens hebben op de zolder een lokaal voor handenarbeid getimmerd. Daar binnen afzienbare tyd liet schoolgebouw ten offer zal vallen aan de expansie van Goes, zijn reeds A. C. van der Have Oud-burgemeester van Oosterland Zondagmiddag, Is plotseling over leden oud-burgemeester van Ooster land de heer A. C. van der Have. De overledene bereikte de leeftijd van bijna 66 jaar. Hij was een afstamme ling uit een geslacht, dat lange ja ren vooraanstaande functies op Dui- veland heeft bekleed. Reeds in 1853 werd een van der Have benoemd tot burgemeester van Oosterland en Sir- jansland. Nadien hebben van der's Have's de gemeente bestuurd tot 31 Maart 1952. Zaterdag 29 Maart nam in een spe ciale zitting- de gemeenteraad van Oosterland afscheid van de heer A„ G. v. d. Have als burgemeester. In 1926 was hij benoemd tot burge meester van Oosterland als opvolger van zijn oom, die dit ambt dertig jaar lang bekleed had. In zijn ambts periode viel de oorlog van 1940-1945 en de evacuatie-periode van Schou- wen-Duiveland. Dat waren bittere ja ren voor de heer van der Have. Toen hy de 65-jarige leeftijd bereik te en voor hem de tijd van aftreden aanbrak, heeft het hem wel gespeten, dat het geslacht van der Have niet meer dan 98 jaren het burgemeester; schap bèkleedde van Oosterland. Hij •ZOU gaarne gezien hebben; dat de eeuw"was volgemaakt. Zowel in .Oosterland als in Sirjans- land heeft het plotseling verscheiden van de heer van der Have diepe in druk gemaakt. By zijn aftreden als burgemeester heeft men niet alleen in Oosterland, maar ook in Sirjansland hartelijk afscheid van hem genomen, waarbij naar voren kwam dat reeds in 1853 een Joost van der Have in de kronieken van Sirjansland werd ver meld. De ter aarde bestelling van wijlen de heer A. C. van der Have ia be paald op Woensdag a.s. te Oosterland. Schoonmaak van oesterpercelen EN VERNIETIGING VAN SLIPPERS Naar wij vernemen zal op advies van dr P. Korringa en in samenwer king met het Bestuur der Visserijen en het Bedrijfschap binnenkort wor den overgegaan tot het schoonmaken der oesterpercelen in de Vlakte;en in Den Broek, gelegen in de Óosterschel- de en tot vernietiging der slippers rond om de Slipperplaat. De kosten hiervan zijn geraamd op 50.000. Het schoonvissen komt voor reke ning van het departement van Finan ciën terwijl de vernietiging van dè slippers door de pachters moet wor den betaald en wel door een heffing op hun omzet. Er is een bedrag be groot 5400. 't Plan is de rondom ■de Slipperplaat aanwezige slip pers onder een laag zand te spuiten. Het toezicht op deze werkzaamheden berust bij de opzieners van de Visse- rljpolitïe. De verenigingen „Vervoex" „Vebo" en „Zeeuwse Oester" hebben eenparig met bovengenoemde plan nen ingestemd. Jubilarissen bij de S.H.V. Vlissingen. In „Concordia" te Vlissingen werd het 25-jubileum gevierd van 18 leden van het personeel van de S.H.V, te Vlissingen. De heer K. v. Everdingen, direc teur van het Bunkerstation Vlissin gen verwelkomde de jubilarissen, en dankte hen in zijn toespraak voor htm toewijding. Vervolgens sprak hij hen allen afzonderlijk toe en over handigde hen een zilveren draagme- daille, alsmede een geschenk onder couvert, terwijl de dames bloemen ontvingen uit handen van mevr. Van Everdingen. Namens de personeels- kern werd hen nog een foto aange boden. De heer G. Escabache van de S.H.V. te Rotterdam, wees op 't belang van het bunkerstation te Vlissingen; waarna de heer R. Eygelaar, die na mens de kern sprak, de goede geest onder het personeel, memoreerde; De heer J. Schroevers dankte na mens de jubilarissen, allen, die van hun belangstelling blijk hadden gege ven. Na afloop van het officiële ge deelte was er nog gelegenheid tot fe liciteren. De namen van de jubilarissen lui den: K. Brasser,. C. Batus, W. van Duure, W. Florusse, J. Geleyn, J. Jobse, A. A. Janse, M. Kok, A. van Roo, J. J. van Rosevelt, J. Schroe vers, K. Schroevers, D. van Soelen, H. Struiwigh, F. Synke, M. v, d. Vel den, A. de Vos, A. Sohier. Hoewel het aantal leerlingen steeg, zijn nog niet alle kinderen ingeschre ven, die hiervoor in aanmerking ko men. Verschillende ouders staan hier tegen nog afwijzend. Het hoofd der school, de heer G. Vleugel, heeft daar om op enkele, ouderavonden gelegen heid gehad te wijzen op het grote be lang voor het geestelyk minder be gaafde kind, om een school voor Tj.l.o. te bezoeken. Het aantal leerkrachten kon met één worden uitgebreid. Bur gemeester Bax alë voorzitter van de financiële commissie werd opgevolgd door burgemeester H. -S-. van Suyle- koni uit Kapelle. Na dit verslag brachten de oudere jojigens het aardige zangstukje „De Veldwachter". Vervolgens was het, woord aan de penningmeester, de heer J. Hommes uit Nieuwdorp. De exploftatie-rekening gaf een nadelig saldo van 6366,88 aan, dat echter gedekt werd. De rekening van de ver eniging sloot met een batig saldo van 2747.70.; De .verbouwingskosten hebben in 1951 3293.66 bedragen. Het zakelijke gedeelte werd hierna weer afgewisseld met enkele volks dansjes door de meisjes, waarop de jaarvergadering; werd beslotenmet de herverkiezing van.de aftredende bestuursleden, ds. C. Metselaar, Goes, de héren' A. C. van Houdt, Krabben- dyke éh C! P. Phërhambucq, Wemel- dinge. Na de pauze zongen de jongens nog enkele vrolijke liedjes, waarop een der leerkrachten, de heer L. y. d. Wel, op. onderhoudende wijze een en ander Vertelde'over het leven in de school. Nadat het hoofd der school nog en kele mededelingen had gedaan, werd de geslaagde middag met zang en ge bed gesloten, waarna gelegenheid be stond om in het schoolgebouw het werk der leerlingen te bezichtigen. Advertentie I 11/nAABMC LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringeu en gevaarlijke 'scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt jle pijn.weg in 60 seconden. Eeltplelrken en eksterogen verschrompelen tnet wor- tel eji al. .Bevat; gezuiverde Vóndefbtié, j Jodium en hét pijnstillende bènzö- caïné. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van 1.35 be spaart U veel ellende. Provinciale steur, aan normalisatiewerk. De hoofdcommissie voor de norma lisatie in Nederland heeft het provin ciaal bestuur van. Zeeland verzocht om in de kosten van het normalisa tiewerk bij te dragen. Bij voorkeur zag adressante deze bijdrage- bepaald op f 5.—- per 10.000 inwoners. Het'B.T.I. heeft Ged. Statéh gead viseerd. gezien het'belang' van het normalisatiewerk voor het gehele welvaartsstreven in de provincie, een bijdrage te verlenen, Een soortgelijk advies werd ontvangen van de P.Z. E.M.,; die zelf. f 100.per jaar bij draagt. Gedeputeerden hebben voorts overwogen, dat liet - normalisatie werk ook van nut kan zynvoor de Prov. Waterstaat, het Gasbedrijf en de Böótdién^ten en stéllen, de Prov. Staten nu voor als lid-begunstigers toé te treden tégen eèri jaarlijkse bij- dragé van f 100. De winkelsluiting le Terneuzen Aangezien op i October a.s. de nieuwe Winkelsluitingswet in wer king treedt,, zijn door het college van B. W.. van Terneuzen in samenwer king met de plaatselijke Vereniging voor de Handeldrijvende middenstand de diverse maatregelen, welke krach tens deze wet' genomen kunnen wor den, bezien, waarbij gebleken is, dat de bestaande toestand over het alge meen in nieuw vast te stellen veror deningen gehandhaafd kan blijven. Dienovereenkomstig wordt dan ook aan de raad die Donderdag 29 Mei in openbare vergadering' bijeen komt, voorgesteld, een aantal verordenin gen vast te stellen, inhoudende o.m., dat op Maandag vóór 13 uur kleding en /of manufacturenzaken gesloten zullen zijn,; op diezelfde dag na 13 uur kappersbedryyen en slagerswin kels eri op Dinsdag na 13 uur krui denierswinkels. In verband met 'hét vreemdelingen verkeer wordt voorgesteld de moge lijkheid te scheppen dés Zaterdags de winkels één uur-langer (tot 19 uur) en des Zondags een bepaald'soort win kels; zoals tabaks- en snoepwinkels gedurende een viertal üreh (14-18 Uur) ópen te doen zijn. B. eh W. zijn mét de Verériiging yoor de handeldrijvende middenstand van oordeel dat het instellen van een koopavóndr ten behoeve van" h'et pu bliek en" een verplichte vacantie- regeling ten behoeve van dë winke liers thans nog niet geregeld kunnen -Woéden. stekbietenveiïordening is onvólledig. Van justitiële zyde is het provin ciaal bestuur van Zeeland èr op. ge wezen, dat dé Stekbietënvérordehing Zeeland onvolledig is. De rechter heeft geen vat op de buiten Zeeland gevestigde kwekers; dié in' strijd1 met de- bedoeling van de verordening in de provincie kroten- énsnljbletènzaad verbouwen tót een maximum-van 5 ha. G.S.1. stellen thans de Staten voor, in deze leemte te voorzien. KUNST In Middelburg exposeren Balinese kunstenaars De expositie van Balische kunst, die Zaterdagmiddag bij de kunsthan del Van Benthem Jutting te Mid delburg door de wethouder van on derwijs en financiën van Middelburg, dc heêr J. W. Kögeler, wer d geopend, is een expositie van bescheiden om vang en kan dan ook niet beogen de bezoeker een volledig beeld te geven van al hetgeen het aan cultuurschat ten zo rijke Bali te bieden heeft. Niettemin verdient deze tentoon stelling de volle aandacht; al ware het slechts zoals ook de heer Kö geler in zijn openingswoord naar vo ren bracht om de in staatkundig opzicht verbéoken banden tussen Oost en West althans op cultureel gebied to behouden en waar mogelijk te ver stevigen. Het geen ook de doelstelling is van de Stichting voor Culturele Samenwerking tussen Indonesië en Nederland, welke stichting het hou den van déze expositie mede mogelijk maakte. De tentoonstelling omvat een aan tal schilderyen, prenten en uit hout gesnedenfiguren van Balinese kun stenaars, waarbij de schilderijen in de meerderheid zijn. Ook hen, die met de Oosterse kunst volkomen onbe kend zijn, zal liet onmiddellijk opval len. dat het religieuze, mystieke ele ment in de gekozen onderwerpen overheerst, waardoor deze kunst voor Westerlingen veelal abstract aandoet. Een motief, dat men enkele malen te rugvindt, is bij voorbeeld „De roof van Sita"; een voorstelling, waarin evenals bi; vele andere onderwer pen een boze geest de hoofdfiguur 'vormt. De schilder I- Regig slaagde er in dit abstracte gegeven zo reëel moge lijk uit te beelden. Vooral daar, waar het religieuze wordt losgelaten, on derkent men een zekere Westerse in vloed, zoals b.v. bij Goesti Katoet Ro bot's „Ardjoeno als Koeherder"; een wat ijle tekening, in frappant tere lij nen. „De aanbidding van Boeddha" is, hoewel wederom een onderwerp met de religie als basis, een concreet weer gegeven tafereel, in felle, sprekende kleuren, die doen vermoeden dat ook- aan de schilder Ida Bagoes Widja een kijkje in de Westerse school niet ontbroken heeft. Bij de uit bout gesneden figuren doet de Balier zich kennen als een kunstenaar met een gave ongecom pliceerde ziel Dit is een tentoonstelling, die de aandacht verdient en dan niet uit- suitend van de „erkende" kunstmin- nenden, doch zeer zeker ook van ie der, die door middel van' de khnst een ander volk eens nader wil leren kannen. Van B. Jeugdherberg te Axel heeft ouderpaar en naam Naar vvy vernemen heeft de Ne derlandse Jeugd herborgcentraie met ingang van 1 Juni a.s. de heer en mevrouw Joh. A. van der Ree-'t Gil de te Terneuzen benoemd als ouder- 'paar Vöor cis nieuwe jeugdherberg te Axel. Deze jeugdherberg ontving in tussen tie naam „Het Plaatje". De jeugdherberg zal thans ver moedelijk eind Juni officieel worden geopend. In het plaatselijk bestuur hebben zitting genomen de burge meester van Axel. de heer P. L. D. J. van Oeveren, voorzitter; de heer D. van den Berg, secretaris en als le den mevrouw P. de Feijr.er —de Regt en de heren G. M. Poisnnnier, I. de Feyter Wzn„ J. B. Pauwels en dr. G. C. Salomé. Hotelbouw te Breskens Het architectenbureau L. W. Ro- senlcranz uit Oostburg besteedde de bouw aan van een hotel aan de Scheldekade te Breskens. Voor deze bouw, die in massa werd aanbesteed werd als volgt ingeschreven; Gebr. Vergouwe, Breskens, f 69.022; fa. Gruson en Brevet, Breskens, f 68.000; Gebr. Maas, Breskens. f 67.535; fa. Vet'weij, Oostburg, f 65.656; H. J. Rissèeuw, Oostburg, f 64.493; Iz. de Blieck, Schoondijke, f 64.868. De gun ning werd aangehouden. Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... A m overal ontmoet U iijdeiö aan brandend maagzuur en U her kent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want watey of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de an dere. Ook U! Duivenpraat(e. Zondag 1.1. vlogen de duiven vanaf Dburdan en het was voor de meeste, liefhebbers nu niet bepaald een ge weldige vlucht. De lossing was nor maal, maar de tussenstations,1 zoals Moescroen en Arras moesten de dui ven wegens het slechte weer even vasthouden. De in Dourdan geloste duiven kwamen dan ook in buien te recht en dat is dan ook de oorzaak dat ze Zondag slecht „vielen". Dat 'gebeurt trouwens meer op Doiirdan. Sluis had een Algemene Vlucht waar voor veel belangstelling bestond in de gehele streek. Dit keer zat een Bressiaander, n.l. C. v. d. Wege aan kop maar ook Sasput en Sluis wisten zich onder de allereerste te plaatsen. Cadzand doet het trouwens ook goed want enkele weken terug was het by de Algemene van Schoondyke alles Cadzand wat de klok sloeg. Als de wind gunstig zit is het aan de kust goed vliegen. Zondag a.s. ko men de mannen van „De Getrouwe Duif" met een algemene vlucht voor de dag,. Twee honderd gulden aan prijzen gewaarborgd. De leervluchten zijn nóg volop aan de gang en binnen korte tyd worden de jonge duiven in gezet. Zondag', de le Juni krijgen we de eerste afstand van enige betekenis, Orleans. Dan wordt in Sas vap Gent èen bromfiets beschikbaar gesteld, een duivenconstateur en een vverk- fiets. Inkorfcentra kunen hier nog voor gevormd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2