NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe SCHOUWEN EN DUÏVEIAND n; icutus in een KLANKEN uit de AETHER WISSEL SCHOUWEN MAANDAG 26 MEI 1952 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE C O U R A N 1 Dronken drenkeling h ng zijn broek te drogen. Zaterdagavond omstreeks 12,, uur geraakte zekere J. B. uit Oost-Voorne die onder invloed van sterke drank verkeerde, te water tussen de Axelse brug en de Oostsluis te Terneuzen. De man wist op eigen gelegenheid de vaste: wal te bereiken, waarna hij zijn broek uittrok en deze aan het hek van een naburige woning te drogen hing. In zijn zonderlinge kledij wan delde hij door de stad, tot hij door de politie werd aangehouden die hem niet alleen onderdak verschafte, doch zich eveneens over de broek ontferm de. OVERDRACHT WEGGEDEELTE AAN GEMEENTE OOSTBURG. B. en W. van Oostburg hebben het provinciaal bestuur gevraagd, te wil len bevorderen, dat het tussen het Raadhuisplein en de Veerhoekweg gelegen, ongeveer 640 m. lange ge deelte van de provinciale weg Oost burgZuidzande, door de provincie aan de gemeente in eigendom en on derhoud wor(lt overgedragen, Ged. Staten stellen de Prov. Staten thans voor dit weggedeelte met in gang van 1 Januari 1952 voor f 1. aan de gemeente in beheer en onder houd over te dragen en te bepalen, dat Oostburg een som ineens van f 17.046 uitgekeerd krijgt. BENOEMINGEN Bij Koninklijk Besluit zijn met in gang van 17 April 1952 herbenoemd als kantonrechter-piaatsvervanger in het kanton Terneuzen de heer R, W. Zuur en mr. H. C. M. van Son. In het kanton Zierikzee werden met in gang van dezelfde datum herbenoemd als kantonrechter plaatsvervanger mr A. J. v. d. Hoeven en de heer D. v. d. Velde. Kerkwerve AANBESTEDING Namens de heer W Boot te Kerk werve besteedde de architect L. Beije te Veere in he*- openbaar aan de ver bouwing van een noodvoorziening tot landbouwschuur e.a. in de gemeente Kerkwerve 'bestek Middelburg 393, bouwno. Kerkwerve 1). Er werd als volgt ingeschreven: Polderman en Van Tiggelhoven. Zierikzee, f f:4.850; S. C. v. d. Hoen, Renesse. f 23.700; D. Ornée, Scharen- dijke, f 22.000; C. A. Prince, Haam stede. f 21.700; J. v. d. Werf Burgh f 21.582; C. en A. van Velthoven, Zierikzee, f 21.400; C. Slager en K. Manni, Haamstede, f 21.383: S. P. Wijsman, Zierikzee, f 21.099; H. Stou- ten, Brouwershaven f 21.000; P. B. van Velthoven. Zierikzee, f 20.990; J. Pleune, Noordwelle. f 20.650. De gun ning werd aangehouden. Dreischor WEDVLUCHT PONT ST. MAXENCE. De postduivenhoudersvereniging „De Gevleugelde Vrienden" te Dreischor nam deel aan de wedvlucht uit Pont SU Maxence. Onderstaande eigenaren be haalden met hun duiven de volgende prijzen: 1 Henk Straaijer; 2, 13 en 10 Frans Dooge; 3 Leen Fonteine; 4, 9, 10, 15 en 20 A. O verweel; 5, 17 en 19 Leen Dooge; 6, 11, 14 en 18 Fr. Roggeband: 7 en 12 A. van Felius; 8 J. J. v. d. Linde. LEDEN STEMBUREAU. Tot leden van het stembureau te Dreischor zijn benoemd de heven A. H. Vermeulen, burgemeester van Drei schor, voorzitter en J. P. Eijke en J. J Klaasse, leden, WANDELSPOi-? Wandeltocht op Schouwen Op Schouwen werd onder ideale weersomstandigheden voor de dertien de maal de traditionele wandeltocht over een gedeelte van het eiland ge houden. De tippelaars startten bij ge bouw „Concordia" te Zierikzee onder grote belangstelling van het publiek. De route welke moest worden gevolg', liep via de Nobelstraat en de Zand weg tot onder Brouwershaven waar de wandelaars voor de 25 en voor de 35 km. uiteen gingen, om elkaar later in Brouwershaven weer te ontmoeten Na een gezamenlijke rust ging het via Zonnemaire en Noordgouwe weer te rug naar Zierikzee. De deelname aan deze tocht was aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Behalve een 130 indi viduele deelnemers liepen als groepen mee, de korfbalvereniging „Velocitas" Serooskerke onder leiding van de heer Kloet, de gymnastiekvereniging „Rust Roest", onder leiding van de heer Chr Timmerman en de C.J.M.V. onder lei ding van de heer J. van Roo. Dokter Röhner wenste bij de finish alle deel nemers geluk met het volbrengen van de tocht en reikte de diploma's, de kroontjes en de kruisjes uit- In het bijzonder feliciteerde hij hierbij de heer A. A. Berrevoets, die bij deze ge legenheid zijn dertiende speldje in ontvangst mocht nemen. Bij deze wan deltocht waren géén uitvallers. WANDELTOCHTEN „OP STAP". Te Scherpenisse namen ongeveer 300 personen uit de verschillende delen van Zeeland en Brabant deel aan de wandeltochten van 10. 15 en 25 km., uitgeschreven door de W.S.V. „Op Stap". De deelname was zowel indi vidueel als groepsgewijs. Na de start om 12 uur te Scherpenisse waren ongeveer 12 uur te Scherpenisse waren de deelnemers, die op hun tocht ge- deeltelyk langs de Oosterschelde wan delden, om circa 5 uur weer allen op hun uitgangspunt terug, waar na een toespraak door de voorzitter van „Op Stap" de prijzen werden uitgereikt. De uitslag is: Nationale Reserve, Roosendaal, 96 punten, lauwertak; le prijs 25 km., „Steeds Voorwaarts", Breda. 88 punten (beker); 2e prijs 25 lcm. „Weest Kwiek". Roosendaal, 84 punten, (beker)- le prijs 15 km. „Ire ne", Eindhoven, 85 punten, (beker); 2e prijs 15 km., gymnastiekvereniging St. Maartensdijk. 85 punten, (beker), le prijs 10 km., gymnastiekvereniging Poortvliet. 86 punten, (beker); 2e prijs „Irene". Eindhoven, 85'a punt. (lauwertak); 3e prijs „Weest Kwiek". Roosendaal, (medaille). Alle andere verenigingen ontvingen een groeps- prijs. KORPBAL EENDRACHT-VITESSE I-u Zaterdagmiddag speelde de korf balvereniging „Eendracht" te Tholen op het terrein aan de Postweg een competitiewedstrijd tegen „Vitesse uit'Wolphaartsdijk welke door „Vites se" met 6-1 werd gewonnen. In het begin leek ..Eendracht" iets sterker te zijn, doch het geluk was met ..Vi tesse". die met de rust reeds een voorsprong had van 3-0. Mede dank de wind kon deze club een geflatteer de overwinning behalen van 6 tegen 1. Zaterdag 31 Mei zal Eendracht" een vriendschappelijke wedstrijd spe len tegen W.H.S. uit St. Annaland. De inzet is een door een supporter geschonken medaille. Zierikzee SPORTFILMAVOND. Het H.L.O.-comité gaat zijn werk zaamheden weer beginnen. Ter ope ning van het seizoen wordt a.s. Maandag in het verenigingsgebouw te Zierikzee een filmavond gegeven, waarbij athletiek-, volleybal- en H.L. O.-films zullen worden gedraaid. A.s. Dinsdagavond wordt er met de oudere liefhebbers op het sportter rein geoefend en worden H.L.O.-proe- ven afgelegd. Dit laatste is speciaal bedoeld voor volwassenen en niet voor leerlingen van scholen. Er bestaat hiervoor al veel belang stelling. Noordwelle AANBESTEDING Namens de heer J. v. d. Slikke te Noordwelle besteedde de architect L. Beije te Veere in het openbaar aan de verbouwing van een noodstal in de gemeente Noordwelle bestek Middelburg f68. bouwno. Noordwelle 2). Er werd als volgt ingeschreven: Polderman en Van Tiggelhoven, Zierikzee, f 7 685: M. den Engelsman, Burgh, f 7425; P. B. van Velthoven, Zierikzee, f 7300; C. Slager en K. Manni, Haamstede, f 7000; C. A, Prince, Haamstede, f 7000; J. Pleune, Noordwelle f 6910; Gebr, Holm, Zie rikzee. f 685J, H. Stouten, Brouwers haven, f 680Ó; J. v. d. Werf. Burgh, f 6589; S. C. v. d. Hoek Renesse, f 6384. De gunning werd aangehou den. THOLEN St- Maartensdijk RAADSVERGADERING De raad van de gemeente Sint Maartensdijk zal op Woensdag 28 Mei 1952 bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m bespreking bestrating Markt. ZUID-BEVELAND Goes POLITIE CONTRA LEERKRACHTEN. Zaterdag 31 Mei a.s., des avonds 7 uur zullen de Goese politie en een elftal leerkrachten van Goese onder wijsinstellingen op het groene veld hun sympathie voor de jeugd tonen. De 'opvoeders van-de-straat zullen n.l. op 'het sportterrein een voetbal wedstrijd spelen tegen de opvoeders van-de-klas, ten bate van de Goese speeltuinen. Het onderwijs-team zal bestaan uit leerkrachten van elf ver schillende scholen. Verwacht mag worden dat ook deze wedstrijd veel belangstelling/.al trekken hetgeen ook de bedoeling is. Want het gaat nu eenmaal iff de eerste plaats om de kwartjes en de dubbeltjes. AANBESTEDING. Ten stadhuize van Goes is Vrij dagmorgen aanbesteed het leggen van riolering en het maken van be strating op een terrein aan de Zuld- vlietstraat aldaar. Inschrijvers waren Gebr. Knuist, Goes 41.200; Fa. Duynhouwer Sr.. Goes 40.389; F. Duynhouwer, Goes 37.508; J. A. Leijs, Kapelle 27.800; Fa. Bos en Van Doornik, Hcinkenszand ƒ26.160; Fa. Gebr. Geldof, Serooskerke 25.900; Aahn. Bedrijf „Zeeland", Middelburg 25.210. SOLEX-ORIiïNTATIERIT. Op Hemelvaartsdag werd door 15 leden van de Goese Solexclub deelge nomen aan een oriënteringsrit te De wisselbeker welke vorig werd gewonnen door de heer E. de Nooyer te Goes, kwam nu in het bezit van mej. van Boven uit 's Heer Arends- kerke, de heer P. Tilroe Sr. uit Goes werd tweede. GOESE WIJKVERPLEGING IN 1951. De Goese Wijkverpleging heeft in 1951 haar werk zonder tegenspoed mogen verrichten, aldus het jaarver slag. Begin 1951 trad zuster Coomans in dienst, zodat nu met drie zusters wordt gewerkt. In totaal hebben de zusters 7835 bezoeken afgelegd aan 143 patiënten. Op 1 Jan. stonden 49 tbc-patiënten ingeschreven, waarvan in de loop van het jaar 25 werden af geschreven. Er kwamen 17 nieuwe patiënten onder contröle, zodat einde van het jaar 41 patiënten stonden ingeschreven. Er werden 590 bezoe ken by deze patiënten afgelegd. Elf patiënten werden in een ziekenhuis of sanatorium opgenomen, terwijl 10 naar huis terugkeerden. Aan het consultatiebureau werden aan 185 zuigelingen 1377 consulten gegeven en op het consultatiebureau voor kleuters werden voor 144 kinde ren 542 adviezen verstrekt. Er wer den door de zuster 740 bezoeken af gelegd aan zuigelingen en 187 aan kleuters. De rekening van de afd. Wijkver pleging sloot met een voordelig saldo van 740.-. doch de tbc-afdeling had een tekort van 1500. De consultatie- bureaux leverden eveneens een nade lig saldo op, nl. 200.-. Acht corpsen we. kten mee aan muziekavond De Harmonie Concórdia te Tholen organiseerde Zaterdag een muziek avond waaraan deelnamen de corp sen Accelerando uit St. Annaland, Euphonia uit Bergen op Zoom (Vre derust), O.B.K. uit Siavenisse, de Oud-Vossemeerse Muziekvereniging, Eendracht uit Scherpenisse, K.N.K. uit Poortvliet en M.V.K. uit St. Maar tensdijk. Zaterdagmiddag om 4 uur werden de besturen van deze verenigingen in hotel Zeeland ontvangen, waarna de corpsen een muzikale wandeling door Tholen maakten. Tot slot werd onder leiding van de heer A. Verswijveren, directeur van Concordia de ensem blemars „Welkom" gespeeld. Mede dank zij het fraaie weer bestond voor dit muziekfeest grote belangstelling. Concordia opende in het begin van de avond het concert op de Markt. Na de pauze brachten alle deelne mende corpsen twee muziekwerken ten gehore, welke bij het talrijk pu bliek zeer in de smaak vielen, getuige het vele applaus. RAAD BAARLAND. Geen woningen met plat dak. De raad der gemeente Baarland kwam ten gemeentehuize in verga dering bijeen, voor de eerste maal onder leiding van de nieuwe burge meester de heer W. N. van Liere. Deze vergaderir" is in hoofdzaak belegd in verband met de bouw van 4 woningen, waartoe reeds onlangs was besloten. Aesthetische bezwaren aren ~e~ - zen ten aanzien van dit plan met plat-dak-constructie, nu dit gepro jecteerd is naast andere woningen met normale kapconstructie. De voorzitter zeide geenszins de bedoeling te hebben zijn wil op te dringen, doch naar ziin gevoel val len de woningen uit de toon, zodat hi] toch gaarne langs de weg van overleg wil komen tot het andere type. hetwelk ca. 700 per woning meer kost. De huur komt dan op ca. 6."" -er week. Het voorstel van B. en W. tot wij ziging van het besluit van 3 April (woningen met normaal dak in ulaats van woningen met plat-dak) werd na enige discussie aangenomen met 5 stemmen voor en 1 tegen de heer De Vriend stemde tegen. In behandeling kwam het ontwerp der 5e wijziging van de begroting 1951. De voorzitter zwaaide lof toe aan de ambtenaar ter r-tvetar'a. De secretaris gaf nog een korte uiteen zetting van de wijziging, waarna z.h.s. werd besloten tot vaststelling. De voorzitter merkte op, dat het kruispunt nabij de Zuidstraat uiterst gevaarlijk is. Het zal z.i. nodig zyn dat hier maatregelen worden -etrof- fen, nl,. dat men komende uit Zuid straat en Noordstraat moet stoppen en het verkeer uit Raadhuisstraat Dorpsstraat voorrang moet verlenen. Het zal dan nodig zn> d« betreffende verkeersborden te plaatsen. De heer De Vriend vond het nood- t -r iets gebeurt, het is hier een zeer gevaarlijke situatie, zedat hg volkomen accoord ken gaan met het voorstel. Z.h.s. werd beslo ten tot aanwijzing als voorrangs-1 kruising. De voorzitter dankte tenslotte mede namens zijn vrouw hartelijk voor de spontane ontvangst die hen ten deel was gevallen. Wolfaartsdijk VERKOPING. Op verzoek van de heer P. D. Lindenbergh werd door notaris Kram in café Ossewaarde te Wolfaartsdijk publiek geveild een woonhuis met erf samen groot 77 ca. De hoogste inschrijver was de heer L. Huibrecht- se met 1.222. De gunning werd aangehouden Politierechter Middelburg VERZET TEGEN DE POLTOE A. van D., landarbeider te Oud- Vossemeer, was op 14 April dronken. De politie achtte het noodzakelijk om assistentie te verlenen en hem naar de woning van zijn ouders te bren gen. Vera, voelde daar niets voor en hij verzette zich hevig tegen de poli tie. De man zag kans er tussenuit te komen. Hg sprong over een sloot en vluchtte een weiland in. Z'n costuum is helemaal bedorven, bekende hij la ter. Beter had hg gewillig met de wachtmeester mee kunnen gaan, want behalve een bedorven pak, kost het hem nog f25 boete. P. C. van D„ landarbeider te Oud- Vossemeer, had .zich nijdig gemaakt op een ventje, dat zijn broertje had geschopt. Hij had het ventje beet gepakt en hem tegen een omheining van palen/gaas gegooid, waardoor deze jongen op de grond viel en in de modder terecht kwam. Even la ter, toen de jongen weer voorbij kwam en verdachte meende, dat de knaap iets tegen hem riep, heeft hij nogmaals de jongen tegen de afras tering gegooid, f 20 of 10 dagen hech tenis luidde het vonnis van de politie- rechter. C. L. P., echtgenote van P. S„ te Sint Maartensdijk, had 2 briefjes van f10 weggenomen uit het geldkistje van haar buurman. Ze moest even op de kleine passen, maar men had be ter gedaan met op haar te passen. Omdat ze veel schulden had, was ze tot deze daad gekomen. Zg werd ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. T. P., winkelierster te Sint Maar tensdijk, wilde er niet om liegen en bekende zekere G. F. te hebben be ledigd. Een familiekwestie was de oorzaak, dat zij F. beledigde. Toen zg hem zag, werd ze driftig of beter gezegd: gittig. Een tientje boete. De hond van de landbouwer C. J. B„ te Poortvliet, liep achter het rij wiel van zijn baas totdat er een ander hondje in het spel kwam. Beide hon den raakten aan het vechten. Verd. heeft toen de andere hond in het wa ter en de modder geduwd. Het beest I is de dag daarop dood gegaan, f 50 I boete of 20 dagen hechtenis. Inspecteur N.O.-poMers gaf verkeerde orders. Oorzaak van sterile onder ganzen Bij een nader ondeizoek naar de oorzaak van de sterfte van een groot aantal ganzen in de Noordoostpolder is gebleken, dat een der inspecteurs van de N. O.-polder in afwijking van de door de directie van de Wie- ringermeer uitdrukkelijk gegeven or ders en buiten haar voorkennis op dracht heeft gegeven om op een vak van de Omringd ijk, waar talloze mui zen werden aangetroffen, de muizen- tarwe breedwerpig te strooien- De in specteur was van oordeel, dat alleen op deze wijze de muizenplaag op dat dijkvak afdoende bestreden kon wor den. Dit blijkt uit een nader door de mi nister van verkeer en waterstaat ge geven antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (P.v.d.A.). Voorts verklaarde de minister, dat er een proef zal worden genomen met een sluiting van de ganzen jacht, en dat getracht zal worden de ganzen, die de gezaaide tarwekorrels als voedsel ple gen te gebruiken, te verdrijven door het afvuren van losse patronen. Eerste heidebranden van dit jaar on de Ve'.uwe Een tiental h a. in de as gelegd. De eerste omvangrijke heidebrand van dit jaar heeft Zaterdag op de Noordelijke Veluwe 7 H.A. heide en vliegdennen in de as gelegd.De brand weerkorpsen uit Elspeet en Nunspcet, alsmede militaire brandniketten uit Ermelo en Harderwijk, zijn meer dan twee uren bezig geweest om het vuur tot staan te brengen. Te Milligen is Zaterdagavond het hotel „Jan van de Veluwe" groten deels door brand verwoest. De brand werd veroorzaakt door uit een hout vuur in de open haard overspringende vonken, die via de schoorsteen op het kurkdroge, rieten dak vielen. Brandweerkorpsen uit Apeldoorn en Stroe bestreden het vuur. krachtig ter zijde gestaan door militairen. DRIE TON SCHADE. In Zutphen woedde tevens Zater dag een zware brand in drie aaneen- gebouwde winkelpanden. De brand weer bestreed het vuur met groot ma teriaal. De schade bedraagt een paar ton. Wsst-Bediin krijst alle mogelijke steun van Bonn De West-Duitse regering heeft Maandag, vijf uur voor de onderteke ning der contractuele overeenkom sten, waardoor het bezettingsstatuut voor West-Duitsland zal worden op geheven, te Bonn een speciale, door bondskanselier dr. Adenauer onder tekende verklaring afgelegd, waarin zij 't stadsbestuur van West- Berlyn plechtig belooft liaar alle mo gelijke hulp te zullen verlenen. Te Bonn beschouwt men de West- Duitse regeringsverklaring als - een duidelijke waarschuwing tegen elke Oost-Duitse poging om de verbindin gen tussen West-Berlijn en West- Duitsland te verbreken. 0 Als gevolg van dc langdurige droog, te woedt cr sinds enige tijd een hardnek kige brand in de Peel onder Marlavccn, die moeilijk te bestrijden is. omdat het vuur ook ondergronds doorsmeult. 0 De Amerikaanse staat Minnesota wordt be zocht door een rupsenplaag zoals men er nog nimmer gekend heeft. Een levend ta pijt van millioenen harige, geel cit zwart gestreepte rupsen, beweegt zich voort over het land, maakt wegen c» spoorba nen glibberig én belegert de huizen. De bomen worden geheel kaal gevreten. Men heeft DDT gesproeid, voor een waarde van zes honderdduizend gulden, doch dit heeft niet geholpen. 0 Het overstroom, de gebied in Noord-Xtalië is thans geheel drooggelegd. 0 Drie honderd gevangenen hebben Zaterdag gemuit in de gevangenis van Boise in de Amerikaanse slaat Ida ho. Zij gooiden de ruiten in, vernielden het meubilair en staken de ontspannings- zaal en een in aanbouw zijnd eellenhok in brand. Met behulp van traangas wer den de muiters uit het blok waarin zij zich verschanst hadden verdreven, 9 Op de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht (1— 7 Mei aldaar gehouden) stond een grote fles met 17.442 bonen er in. De bezoe. kers mochten het juiste aantal raden en konden daarmee een Dieseltractor (systeem Porsche) ter waarde van 3000 gulden winnen. De landbouwer C. van Bommel uit Opijnen (Betuwe) schatte het aantal bonen on 17.448 en werd di mee de eigenaar van de tractor. 0 Het was Zondag roerig in Frankrijk Hier en daar m Frankrijk zijn Za terdagavond botsingen van kleine groepen communisten met Je politie voorgevallen. De relletjes waren een gevolg van de oproep van de commu nistische partij tot een „haaLcampug- ne" tegen generaal Ridgway. de nieu we opperbevelhebber in West-Furopa. In Tours werd de politie, toen zij iiachtte demonstranten uit een te js- gen, met flessen, stenen en tafeltjes en stoeltjes van café-terrassen be stookt. Ongeveer 12 politiemannen werden gewond. In Marseille en Fa- rijs werden de demonstranten ver dreven en in Angoulèrne werden drie personen gearresteerd. Te Saint Etienne werden zes Noord- Afrikanen en een politieman licht gewond bij een demonstratie van 400 Noord-Afrikanen tegen de balling schap van de Algerijnse nationalisten leider Messali Hadj. Drie Noorse robbenvaarders als verloren beschouwd Drie Noorse vaartuigen, die op 16 Maart uit Tromsoe ter robbenvangst naar het gebied ten Noorden van het Jan Mayen-eiland waren vertrokken, worden als verloren beschouwd. De drie schepen hadden in totaal 77 man aan boord. Twee studenten met auto te water en verdronken In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is tëXeiaén één auto met als irizitten- den twee studenten in het Rijn- en Schiekanaal gereden. Hoewel omwo nenden er vrij spoedig in slaagden de beide slachtoffers op het droge te brengen, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. De 26-jarige J. H. en de 25-jarige P. J. W. zijn in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. Het ongeval is vermoede lijk, te wijten aan duisternis en onbe kendheid met de weg. De studenten hadden deelgenomen aan de roeiwedstrijden te Alphen aan de Rijn. ^fefedep politic te Emmcn heelt in samenwerking met de radio-opsporingsdienst van de P. T.T. twee geheime zenders in het dorp Weerdlnge <gcm. Kmmcn) gevonden. De zcndinstallatles zijn In beslag genomen. 0 Bij de herdenking van het 2^0-jarig be staan van de Hollandse Maafichappij der Wetenschappen. Zaterdag te Haarlem, heeft minister Ruiten de volgende Ko ninklijke onderscheidingen bekend ge maakt: de voorzitter, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. commandeur In de Orde van Oranje Nassau, de ondervoor zitter Jhr. F. J. E. van Lennep, ridder in dc Orde van de Ned. Leeuw. 0 De ver koop van rente-spaarbrleven voor dc wo ningbouw heeft in Eindhoven bijna 5 mil- lioen gulden opgebracht. 0 Dc staking bü dc autobandenfabriek „Vredestein" te Enschede, is thans geheel beëindigd. Op een 20-tal arbeiders na hebben allen het werk hervat. Organisatie te Oirschot had fouten. Antwoord op vrager, van de Keer Van der FeSlz Op vragen van het Tweede Kamer lid. mr. W. F. E. baron van der Feltz (C.H-) uit Middelburg, in verband met de onvoldoende voorbereiding van de herhalingsoefeningen, welke van 17 Maart t.m. 3 April te Oirschot werden gehouden, heeft de minister van oor log ojxi. geantwoord, dat er bij de voorbereiding en organisatie inder daad fouten zijn gemaakt. Naar de me ning van de minister zijn er gvenwel niet slechts fouten gemaakt, maar was cr tevens een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Zo moesten er onverwacht enkele honderden officie ren en onderofficieren in Oirschot worden ondergebracht, in verband met het feit. dat de inrichting van en kele andere legerkampen op de Velu we eerst later voltooid was. dan ver wacht werd. Dit had tevens tot gevolg, dat de laatste troepen van het 32ste regiment infanterie langer in Oirschot gelegerd moest blijven. De minister zeide maatregelen te zullen nemen om herhaling in de toe komst te voorkomen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Putten: L. Blok te Kampen. Bedankt voor Klundert: P. J. F. Lamens te Elspeet. Bedankt voor Harderwijk: H. A. van Slooten te Wierden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Goënga: J. P. Haspels, candidaat te Bussum, die bedankte voor Anna Jacoba polder Harmeien. Makkum, Marienberg, Schermerhorn, Ternaart en voor Witmarsum. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Tholen: H. Ligtenberg te Rotterdam-West en F. Mal km te Bruinisse. GEREF. KERK. Cand. J- F. Haspels te Bussum heeft het beroep naar Anna Jacobapolder niet aangenomen. VAN rot De collecte voor „Sonnevanck" „Zonnegloren" heeft te Haamstede f 60.08 opgebracht. De collecte ten bate van de samenwer kende t-b.c.-bestrijdingsorganisaties bracht te Bruinisse ruim f 220.op. Te St. Laurens werd buiten de gewo ne vaste bijdragen om f 167.ingeza meld voor de Stichting 19401945. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de brugknefcht der Rijkswaterstaat in Vlake, de heer F. Stevense, in vaste dienst be. noemd. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te l'erseke belooft een succes te worden: bij na 90 pet. van het aantal daarvoor aanmerking komende inwoners zal zich aan onderwerpen. Het onderzoek ge schiedt van 3 tot 10 Juni in het gym nastieklokaal aan de Vierstraat; de schip pers, die op de Waddenzee vertoeven, kunnen zich op 9 en 10 Juni melden, ook al hebben zij geen oproepingskaart ont vangen. De collecte voor de sanatoria „Sonne vanck" en „Zonnegloren" heeft in Yerse. ke f 134.30 opgebracht, Op tweede en derde Pinksterdag wordt in de Chr. school te St. Laurens een ba zar gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd vor het meubilair voor de Ned. Hervormde Kerk, welke thans gerestau reerd wordt. Er komen diverse attracties, alsmede een theeschenkerij. De collecte te Oosterland voor de sa natoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft opgebracht f 93.67. Te Domburg zijn in het stembureau benoemd burgemeester Crommelin als voorzitter en de heren J de Visser en P. Brand als leden. De inzameling voor de Stichting 1940 1945 heeft in Zoutelande f 270.97 opge bracht. De keuring van de ingeschrevenen uit DuivendJjke voor de militielichting 1953 had als resultaat: 1 voorgoed ongeschikt: 3 geschikt bevonden: 1 geschikt, behoren de tot de lichting 1952. De muziekvereniging „Excelsiorte Kloetinge en de dito vereniging „Euter pe" van Heinkenszand gaven Zaterdag avond een gezamenlijk concert in de tent op het Kerkplein. Excelsior bracht o.a. het concoursnummer: A. Handelian Suite. De publieke belangstelling -was vrij goed. Doordat de collecte voor de t.b.c.-be- strijding ten behoeve van de stichtingen „Sonnevanck" en „Zonnegloren" binnen week na die voor de Emmabloem kwam. viel deze erg tegen, te Oostburg. Deze was dan ook slechts f 26.34. De heer H. Leusink. administrateur van „Vrederust" te Bergen op Zoom is met ingang van 1 Juli 1952, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, op een daartoe door hem gedaan verzoek, op de meest eervolle wijze door het Bestuur van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland ontslag ver leend. De heer Leusink is sedert 16 April 1917 werkzaam op „Vrederust", van af 1 Ja nuari 1909 was hij verbonden aan de in richting „Wolfheze" te Wolfheze. Met ingang van 2 Juni a.s. is in vaste dienst aangesteld als brievenbesteller te Scherpenisse, de heer W. Slager, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. Marktberichten VEILING ZIERIKZEE. 23 Mei. Aardappelen 9.1011.00; Asper ges 63.00—123,000; Spinazie 30.00: Rabar ber 11,0015.00; Postelein 20.00—27.00; Princessebonen 171.00; St. Remy 50.000; Kropsla A 2.00—5.00; idem B 1.20—2.00: Bloemkool D.C.B.A 9.00—47.00; Bospeen 23.00—51.00; Komkommers 42.00. alles per 100 kg., 100 bos of per 100 stuks: Aard beien per doosje 3055 cent. VEILING ROTTERDAM. 23 Mei. Appelen: Goudreinette 37—56; Jonathan 69—90, beiden per kg.; Aard beien 40—65 per doos; Perziken 1528 per stuk. Aardappelen, kriel 3141; grote 37— 42; poters 4152; drielingen 4447. alles per kg. Groenten: Andijvie 32—47; Bloemkool I 3362; idem II 19—37; Doperwten 74; Komkommers 2930: Kroten 1120: Pos telein 22—25: Asperges 1.10—1.50; Bos peen 39—63; Waspeen 32—69; Prei 8—18; Rabarber 5.40—9.50, per 100 kg.; Radijs 20—9.50, per 100 bos Selderij 9.10—15.00, per 100 kg.; Sjalotten 20—26; Stoofsla 10 Spinazie 24—37, alles per kg., per bos of per stuk; Tomaten A. B. C. 1.80—2.20; CC 0.90—1.10. per 100 kg.; Sla I 2.105.30, per 100 stuks. VEILING BERGEN OP ZOOM. 24 Mei. Aspergesveiling, aanvoer 12.000 kg. AAI 2.03; AAII 1.75: AAIH 1.60; AI 1.95: AH 1.65: AIII 1.60 BI 1.57 BH 1.25; BUI 0.88; Cl 0.65: CH 0.43; Dl hol 050; DH stuk 0.60; DIII ondereind 0.20; E stek enz. 0.42. DINSDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 19.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor Üe kleuters. 10.15 Gram. muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 1130 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.3012.33 Land. en tuinbouw- j mededelingen.12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Gram. muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 .Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit zending: Prof. Dr. Ir. J. F. Kools: .Bos bouw in Suriname" 13.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 38.30 Metropole orkest. 19.00 Strijkorkest. 19.45 „Dit is leven", causerie. 19.55 Gram. mu ziek. 20.00 Nieuws- en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Maastrichts Stedelijk Orkest en so list. (Om 20.45 „Alle hens aan dek", cau serie.) 21.25 Internationaal Eucharistisch congres te Barcelona. 21 45 Mannenkoor. 22.00 Militair orkest. 22.40 Gram. muziek. 22,45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. mu ziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. muziek. 8.45 Idem. 9,00 Morgenwijding. 9.15 Grain, muziek. 9.25 Voor de huis- 9.30 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 So praan en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen. 12,33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gr. muziek. 13.20 Promenade orkest 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. muziek. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Muzikale enquête. 16.30 „De koning en de appel bollen", hoorspel. 16.50 Kinderkoor. 17.15 PianorecitaL 17.45 Gram. muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 PianospeL 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Fanfare orkest. 19.45 Dansmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.10 Mededelingen of gram. muziek. 21.20 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.35 Dansmuziek. 22.05 ..Discogram". 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 „New York Calling". 23.20—24.00 Gram. muziek. ZON EN MAAN 27 Mei: Zon: op 4.30 onder 20.44 Maan: op 6.57 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11