PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moordaanslag in Den Haag op Indonesische militaire attaché Unieke combinatie in Zeeland DE BILT Vandaag IN 1952 VEEL MINDER HUIZEN GEREED DAN HET VORIG JAAR NOG STEEDS GEEN DATUM VOOR DE ONDERTEKENING 195e Jaargang - No 121 Dagblad uitgave van ae firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred G Ballintljn PI verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p tcw.. fr p. p. f s.vo per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 Mei 1932 ADVERTKNTiaPaiJb O ct p*i mm. Minimum p Advertentie t 2.— Ing mededelingen dnemaai IA riet Kleine aavertenucj «max 8 regels) van 1-4 regel» t L—Iedere regel meer 20 cent „Brieven ot Adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 p Z c Middelburg. Bur Vlisslngen Walstr 58 60, tel 2355 4 lijnen (b.g g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924; Go er L. Vorststr 63, tei 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Flnlandstraat 2. teief 16 rerneuren B rouwertt»tr. 2: Zlerlkzee N Bogero«t»_ „WE KOMEN DE PAPIEREN HALEN". Daders in de duisternis ontkomen Op de militaire attaché van het Hoge Commissariaat van Indonesië in Den Haag luit.-koL H. T. Harjono, die een flat bewoont aan het einde van de Laan van Meerdervoort, is in de nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks twaalf uur een lafhartige moordaanslag gepleegd door twee mannen van wie tot op heden elk spoor ontbreekt. De beide mannen, die onder valse voorwendsels in de flat wisten binnen te dringen, bedreigden luit.-koL Harjono met een revolver. De heer Harjono, die gesommeerd werd tegen een muur te gaan staan, sprong in een onbewaakt ogenblik naar één van zijn belagers en greep diens pols. Het gevolg hiervan was, dat de revolver afging, maar de kogel vloog door een ruit naar buften. Onmiddellijk hierop richtte de tweede man zijn revolver op de heer Har. jono en drukte afmaar het wapen ketste. De onverlaat sloeg toen met de kolf van zijn revolver op het hoofd van de heer Harjono, die door de slagen bewusteloos geraakte. Hij Is in een Haags ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Zijn verwon dingen zijn van lichte aard. De lafhartige moordaanslag waar van de, Nederlandse regering met verontwaardiging heeft kennis geno men, heeft zich als volgt toegedra gen. Om twaalf uur 's nachts ontving luit.-kol. Harjono de telefonische me dedeling, dat over enkele ogenblik ken een belangrijk telegram van ra- dio-Scneveningen zou worden ge bracht. Kort na dit telefoongesprek werd aan de huisdeur gebeld. Er stonden twee mannen voor de deur. Een van hen zeide: ,,We komen de papieren halen". Luit.-kol. Harjono begreep niet wat voor papieren de mannen bedoel den en antwoordde: „Ik heb geen pa pieren". De mannen haalden daarop een revolver te voorschijn en bevolen luit.-kol. Harjono mee naar beneden te gaan voor een bespreking. Op een trap van de eerste etage werd de heer Harjono vervolgens tegen de muur gezet en de oudste van de mannen bedreigde hem met een re volver. Luitenant-kolonel H. T. Harjono, op wie in de nacht van Woensdag op Donderdag in Den Haag een moord aanslag is gepleegd. Directeur en secretaresse achter slot en grendel. De heer I. J. S., o.a. directeur van de Zuidhollandse Beleggingsmaat schappij en een aantal dochter N.V. s, die op 18 Februari jl. werd gearres teerd en op 2 Mei jl. weer op vrije voeten werd gesteld, is wederom ge arresteerd. De heer S., die thans ln Noordwijk verblijf hield, wordt v er- dacht van het plegen van valsheid in geschrifte. Gelijktijdig met de heer S. is geari-esteerd zijn privé-secreta- resse mevr. de H., verdacht van medeplichtigheid. Zeven millioen voor woningverbetering. De ministerraad heeft besloten drie millioen gulden beschikbaar te stellen voor premieregeling voor woningverbetering. Dit heeft minister in 't Veld Woensdagavond medegedeeld op een vergadering van de P. v. d. A. te Emmen. Over de woningbouw deelde de mi nister mede, dat de woningbouw niet, zoals^zo vaak wordt beweerd, is vastgelopen. Men heeft integendeel maatregelen moeten treffen om de stroom van woningen enigszins af te remmen. Deze maatregel is geen bouwstop, maar zij dient juist om een bouwstop te voorkomen, aldus de minister. Twee doofstomme bedevaartgangers gedood. Bij Boxtel onder vrachtauto In de nacht van Woensdag op Don derdag reed de chauffeur B. uit Or- ten met zijn vrachtauto bij Boxtel ln op een viertal bedevaartgangers, die te voet van Eindhoven naar 's- Hertogenbosch op weg waren. De bedevaartgangers, vier doofstomme mannen, liepen links van de rjjweg. De meest links lopende bedevaart ganger wist door opzij te springen, te ontkomen. De naast hem lopenae man werd door de bumper van de vrachtauto geschept en ongeveer 50 meter meegesleurd. Hij bekwam geen letsel. De twee overigen, de 28-jarige V. uit Geldrop en de 31-jarige Th. van den B. uit Eindhoven, geraak ten onder de vrachtauto cn werden zwaar gewond. Zij zijn later overle den. Britse denationalisatie begonnen. Het Britse Lagerhuis heeft met 307 tegen 283 stemmen het plan van de regering goedgekeurd om de vrachtauto's voor wegvervoer op lange afstand, die zich in handen van de staat bevinden, aan de parti culiere eigenaars terug te geven. Dit plan is de eerste stap van de conser vatieve regering om het nationalisa tieprogramma van Labour ongedaan ts maken. teren, waardoor het schot afging. De kogel baande zich door een ruit een weg naar buiten. De tweede man schoot toen ook, maar het wapen ketste. Luit.-kol. Harjono werd daar op bewusteloos geslagen. Op het ge schreeuw en de schoten renden enke le bewoners naar beneden. ONTKOMEN. De daders kozen toen het hazen pad. Een surveillerende agent, die de schoten ook gehoord had en reeds een onderzoek naar de herkomst in stelde, volgde de vluchtende mannen, maar in de duisternis heeft hij ze uit het oog verloren. De mannen renden namelijk een pad op, dat is gelegen tussen de Laan van Meerdervoort en de Loosduinse weg. In deze omgeving is het zeer duister. Onmiddellijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij ook ge bruik werd gemaakt van politiehon den, maar er is tot op heden geen spoor van de mannen gevonden. De Hoge Commissaris van Neder land in Djakarta, de heer Lamping, heeft Donderdag de Indonesische re gering in kennis gesteld van de aan slag. Hij heeft medegedeeld dat het onderzoek met de grootst mogelijke voortvarendheid zal worden uitge voerd. Tevens heeft hij zijn medele ven bij de Indonesische regering be tuigd. De waarnemend Hoge Commissa ris van Indonesië in Nederland, mr. Soesanto, heeft een bezoek gebracht aan de staatssecretaris van buiten landse zaken, mr. N. S. Blom. Tij dens dit bezoek heeft mr. Soesanto de Nederlandse regering officieel in kennis gesteld van de op luit.-kol. Harjono gepleegde aanslag. Luit.-kol. Harjono slaa; onbewaakt ogenblik i fde erin op le pols van is het 500 jaar geleden, dat Amsterdam voor een zeer groot deel door brand werd verwoest. CONCLUSIE WEDEROPBOUW Verhoging huurpeil nieuwe woningen noodzakelijk geacht. De opgaande Hjn, die sedert de bevrijding in de woningproductie werd verkregen, dreigt in 1952 te worden onderbroken. Dit is mede een gevolg van de steik gestegen bouwkosten en van de stijging van de rentevoet op de vrije markt, alsmede van de bijzondere financiële lasten, die ons land in 1951 te dragen kreeg en die ook in de volgende jaren op het budget van de centrale directie van de wederopbouw en volkshuisvesting zullen blijven drukken. Ii» 1952 zullen aanmerkelijk minder woningen gereed komen, dan ln 1951, toen 58.666 huizen voltooid konden worden. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1951 van de Centrale directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Aan 't einde van 1951 was een voor sprong van ongeveer 35.000 woningen op het programma verkregen. Deze voorsprong kan onaangetast blijven, indien in 1952 slechts 50.000 huizen worden gebouwd. In het verslag wordt er op gewezen, dat indien b.v. door een vrijwillige beperking op de consumptieve uitgaven 150 millioen gulden uitgespaard zou kunnen wor den, het bouwprogramma onmiddel lijk met 10.000 woningen verhoogd zou kunnen worden. In 1952 zullen echter in ieder geval 50.000 woningen gereed kunnen komen, tengevolge van de verbetering in de financiële vooruitzichten sinds het voorjaar van 1951 en als gevolg van de vele po gingen om buiten de weg der normale investeringen gelden voor de woning bouw aan te trekken. Indien nodig zou een te geringe aanbouw in ge meenten. die niet in staat zijn hun jaarcontingent te bouwen, gecompen seerd moeten worden door een gro tere aanbouw in die gemeenten, waar over voldoende geld beschikt wordt. Sinds 1945 zijn in totaal 207.389 woningen gebouwd door woningbouw verenigingen, gemeenten en particu lieren, met inbegrip van de deelwo- ningen in duplexbouw. VERHOGING HUURPEIL. Een verhoging van het huurpeil van nieuwe woningen wordt noodza- Het geschil m het haringvisserijbedrijf. Rijksbemiddelaars hebben beslissing genomen. Het college van ryksbemiddelaar9 heeft een beslissing genomen inzake het geschil in het haringvisserij be drijf. De beschikking van het college is Donderdagmiddag aan beide partijen aangeboden en ae inhoud ervan zal hedenmorgen aan de werknemers worden meegedeeld. kelijk geacht, omdat anders óf de aanbouw verminderd zal moeten worden, óf het woningpeil verlaagd. Het woningtekort in Nederland be droeg, in procenten uitgedrukt, 10,6 procent op 31 Mei 1947, 10,6 procent op 1 Januari 1950 en 8,8 procent op 1 Januari 1952. Toegejuicht door duizenden vaart de „Piet Hein" met aan boord de Ko. ninklijke gasten onder de machtige hefdeur de Prins Bernliard sluis binnen na de officiële opening van het Amsterdam-Rijnkanaal. (Voor verslag van de openingsplechtigheid venvijzen wjj naar pag. 8. Lieftinck zoekt naar oplossing beursgeschiL Teneinde uit de impasse te gera ken waarin het effectenverkeer 1c Amsterdam U gekomen, zijn Don derdag in Amsterdum besprekingen gevoerd tussen de commissie van ad vies in beurszaken de commissie van bijstand en minister Lieftinck. Naar wtf vernemen zal het_ over leg worden voortgezet. In de situatie ter beurze zal dus vandaag geen verandering komen. De Nederlandse Bankiersvereniging heeft aan minister Lieftinck een telegram verzonden, waarin de wen selijkheid wordt uitgesproken zo spoedig mogelijk tot een oplossing van het geschil te geraken. NOG EEN TELEGRAM. De commissie tot bescherming van de aanspraken van gedepossedeerden heeft ook een telegram verzonden aan minister Lieftinck. In dit tele gram deelt deze commissie mede, dat zij het optreden van de Vereni ging Effectenhandel, naar aanleiding van de uitspraak van de Raad voor het Rechtsherstel ten enenmale on gerechtvaardigd acht en als prece dent maatschappelijk hoogst gevaar lijk. „Thunderjet" stortte neer. Nabij Ramsgate (Zuid-Engeland) is Woensdag een Amerikaans „Thun- derjef'-jachtvliegtuig neergestort, nadat er zich een ontploffing aan boord had voorgedaan. De piloot kwam om het leven. Het was de derde „Thunderjet", die in de afgelopen vier weken ln Engeland is verongelukt. De groep, waartoe het verongelukte toestel be hoorde. zou Vrijdag en Zaterdag op een vliegfeest te Leeuwarden demon straties geven. Grote demonstratie van P.v.d.A. te Amsterdam. „Een beslissing in de keer van de Nederlandse politiek za! vallen", aldus dr. Drees- De Partij van de Arbeid heeft op Hemelvaartsdag in Plan-Zuid te Am sterdam een grote demonstratie ge houden, die volgens schatting van de organisatoren door 80.000 per sonen is bezocht. Het officiële gedeelte bestond uit 'toespraken van de -voorzitter van de P. v. d. A. de heer K. Vorrink de -voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis en de minister-presi dent, dr. W. Drees. Na afloop trok een stoet van tienduizenden deelne mers naar de Indische buurt, waar op het Sumatra-plantsoen de stoet ontbonden werd. In zijn rede zeide de heer Vorrink. dat de P. v. d. A. en de samenwer kende vakorganisaties een doelbe wuste politiek hebben gevoerd, waar door Nederland in tegenstelling tot menig ander land een periode van jarenlange sociale rust beleefde, die de wederopbouw en het herstel heb ben mogefgk gemaakt. De heer Oosterhuis sprak over de werkgelegenheid, de woningbouwpoli- tiek en de toekomstige ouderdoms- verzekering. „Een beslissing in de keer van de Nederlandse politiek zal vallen, omdat in andere partijen het con servatisme is gegroeid", aldus ving dr. Drees zijn rede aan. De minister-president betoogde, dat de P. v. d. A. de verantwoorde lijkheid durft te dragen voor het ge voerde beleid en voor de toekomst. Zeker is zo besloot dr. Drees zijn rede, dat Amsterdam zich niet zal laten overheersen door het com munisme. FRANSEN WILLEN EERST NOG EEN DEBAT. Nederland blijft zich verzetten tegen vijftigjarig verdrag voor Verdedigingsgemeenschap. Definitieve datums voor de ondertekening van de verdragen met West- Duitsland en van het verdrag betreffende de Europese Verdedigingsge meenschap z\jn nog steeds niet vastgesteld, maar wat de verdragen met West-Duttsland betreft, werd in Bom» toch medegedeeld, dsit de onderte kening door de ministers Schuman, Eden, Aches on en Adenauer volgens de plannen van dit moment a.s. Maandagmorgen in de zaal van de Bonds raad zal kunnen geschieden. Voor het verdrag betreffende het Europese leger ondertekend zal kun nen worden, moeten echter nog enige geschilpunten uit de weg geruimd worden, waarvan het belangrijkste ligt in een verschil van mening over de geldigheidsduur van het verdrag. Wat de laatste betreft, staan de Benelux tegenover Frankrijk, West- Duitsland en Italië. Eerstgenoemde groep wenst een geldigheidsduur van 17 jaar (n.l. even lang als het At lantisch Pact nog loopt), de drie „grote" landen 50 jaar. België en Lu xemburg zouden wel geneigd zijn aan de wens van Frankrijk, Italië en West-Duitsland tegemoet te komen, indien ook Nederland hiertoe bereid zou blijken, maar daarop schijnt toch niet veel kans te "bestaan. Minister Stikker verklaarde hier omtrent n.1. in Parys (waar de zes ministers van buitenlandse zaken bij een waren): „het verdrag zal voor 17 jaar gesloten worden mèt ons, of voor 50 jaar zónder ons!" Toch rekent men er op, dat ook dit verdrag in de loop van de vol- SCHOOL, BADHUIS EN CLUBGEBOUW. Nieuwdorp in vlaggentooi „Ik kan mjj nog moeiljjk indenken hier in Nieowdorp te zyn", merkte een van de vele genodigden op die Woensdagmiddag bijeen waren in het smaakvolle en ruime verenigingsgebouw voor de officiële ingebruikne ming van het nieuwe school- en verenigingsgebouw en het badhuis, dat als één fraai complex te Nieuwdorp is verrezen. Terecht zeide de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in z\jn officiële openings woord: „Het platteland loopt zijn achterstand in zeer snel tempo in en menige grotere gemeente kan jaloers zjjn op wat ten plattelande tot stand wordt gebracht". In het verenigingsgebouw, waar de fonkelnieuwe gymnastiekwerktuigen aan de muren in het stralende zonne tje schitterden en op het royale po dium een trio voor muzikale opluis tering zorgde, waren vele genodigden aanwezig toen de Commissaris dei- Koningin, alsmede de heren Mes, Philips en Schout, leden van G. S., de zaal betraden. Na een verwelkoming memoreerde de burgemeester van 's Heer Arends- kerke, de heer A. A. Elenbaas, de voorgeschiedenis van deze nieuw bouw. Op 1 November 1944 ging de openbare school door vijandelijk gra- naatvuur in vlammen op. Nadat school was gehouden in het gebouw van de kleuterschool en de consisto- rie van de Ned. Herv. kerk en een Duitse barak als noodschool had ge diend, moest tot nieuwbouw worden overgegaan. Dank zij de medewer king van het Prov. bestuur en de We- deropbouwinstanties is dit gelukt. De 'gemeente heeft de bouw uit eigen middelen kunnen financieren. Tege lijk heeft men de gelegenheid aange grepen om een verenigingsgebouw en een badhuis te bouwen. UNIEK GEVAL. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, noemde deze combinatie van drie gebouwen uniek in Zeeland en prees de voort varendheid van deze gemeente. De toekomstige Sloe-polder-bewoners kan men gelukwensen met een ver zorgingscentrum als Nieuwdorp, dat zulke faciliteiten biedt. Als „ge schenk" deed de Commissaris de me dedeling, dat het college van G. S. de begrotingswijziging van 's Heer Arendskerke had goedgekeurd, waar door het mogelijk is tot bouw van een woning voor de badmeester over te gaan. Spr. hoopte dat dit gebou wencomplex onder Gods onmisbare zegen zal worden benut in het belang van 'sHeer Arendskerke en Nieuw dorp. VELE SPREKERS. Na een dankwoord van burgemees ter Elenbaas voerde vervolgens een negental sprekers het woord, waarbij het gemeentebestuur en inzonderheid de burgemeester, vele complimenten mochten incasseren. Gesproken werd door de inspecteur ran het L.O., de heer A. A Leenhouts uit Middelburg, ir. P. J. 't Hooft uit Goes, ds. A. P. v. d. Made namens de Ned. Herv. ge meente en het hoofd der openbare school, de heer I. W. Bakker. Namens het personeel bood deze spreker een electrische klok voor het schoolge bouw aan. Voorts spraken de heer C. Melse, hoofd der bijz. school te Nieuwdorp, de heer Beuninck, consu lent voor de lich. opvoeding, de heer M. Otte, aannemer, de heer A. Traas, voorzitter van de oudercommissie, die als geschenk van de ouders een pro- J'ector overhandigde en tot slot de ieer W. J. de Vlieger, ere-voorzitter van de oudercommissie, die oude her inneringen opriep. Uitvoerig beant woordde de burgemeester deze spre kers, waarbij hij nog de gelegenheid aangreep om de autoriteiten te wy- zen op de wens van het gemeentebe stuur* ook aan 'sHeer Hendrikskin deren een nieuwe school te geven en het oude gebouw voor verenigingslo kaal en kleuterschool in te richten. Het is steeds het streven van het ge meentebestuur alle vier dorpskom men zoveel mogelgk gelijkelijk te be handelen. Na het aanbieden van verversingen werd daarop het gebouwencomplex bezichtigd, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Vanavond en morgenavond zullen de verenigingen het gebouw feestelijk in gebruik ne mer gende week zal kunnen worden ge tekend. Wanneer het ontwerp-verdrag be krachtigd zal zijn, zullen de zes be trokken landen hun land- en lucht strijdkrachten samenbrengen onder één generale staf. Bjj de marine zul len de kustscbepen samengebracht worden, maar de zeestrijdkrachten zullen onder nationale commando's blijven. Van een onafhankelijk Duits leger of van een Duitse generale staf zal geen sprake zijn. Duitsland zal een strijdmacht van 150.000 man le veren. MOEILIJKHEDEN. Intussen heeft in Frankrijk de com missie voor buitenlandse zaken van de nationale vergadering moeilijkhe den gemaakt. Zij heeft n.l. rnet 25 tegen 14 stemmen een motie aange nomen. dat op de agenda voor de volgende week geen debat voorkomt over de Franse Duitenlandse politiek. De commissie meent, dat de Franse volksvertegenwoordiging zich voor de ondertekening over de verdragen met Duitsland en over het Europese leger moet kunnen uitspreken, en vroeg op 29 Mei een debat te houden. Ook de West-Duitse socialisten dreigen nog roet in het eten te zul len werpen. Zij willen in elk geval de ondertekeningsplechtigheid boy cotten. Zelfs de socialistische voor zitter van de Bondsraad zal afwezig zijn. Schumacher verklaarde, dat ieder, die het verdrag goedkeurt, zal „ophouden Duitser te zrjn". Adenauer meende, dat Schumacher's argumen tatie en stijl steeds meer gaat lijken op die van de Oost-Duitse president Pieck. De Oost-Duitse premier Grotewohl ri, dat de ondertekening van het verdrag tussen West-Duitsland en de Westelijke "mogendheden Duitsland „in onmiddellijke nabijheid" van een burgeroorlog en een derde wereld oorlog zou brengen". Te Bonn wordt deze uitlating niet ernstig opgeno men. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Aclieson, per vliegtuig naar Bonn is vertrokken, waar hij vandaag zal aankomen. VERWACHT ENKELE WOLKENLEDEN. Enkele overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer. Zwak ke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1