NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden ZUID-BEVEL AND BESCHERMING IN OORLOGSTIJD VAN DE BURGERBEVOLKING GROTE BELANGSTELLING VOOR CONCOURS IN BIERVLIET WISSEL BEVELANDEN VRUDAG 23 'TEï 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 30-JARIG BESTAAN N.C.V.B. Van Handel wordt verteld, dat hij eens toen na een r.toriumuitvoe- ring iemand tot hem zei, dat hij zeer goed geboeid was geweest, de componist daarover teleurgesteld was. HèLndel antwoordde znn bewon deraar: „Het was mijn bedoeling dat u er beter van werd." Wat lang geleden Handel beoogde, dat wil ook de Ned. Chr. Vrouwen bond, waarvan de afdeling Goes Woensdagavond de dertigste jaar vergadering hield in „De Prins var. Oranje". Deze vrouwenvereniging streeft naar verdieping in al datgene, wat de Christenvrouw moet weten en waarmee zij zich kan verrijken. Er was voor deze jaarvergadering een bijzonder program samengesteld. Eerst sprak het dagelijks bestuur van ..voorheen" en „thans", daarna bracht mej. Vrij een komische een- acter en tenslotte declameerde mevr. D. PletsMetselaar uit Gouda. De gedichten Hemelvaart, Pink steren en Dialogue Mystique stelden aan de decla.matrice en de toehoor sters hoge eisen. Een dramatisch fragment uit „i- de Strandjutter" gaf werkelijke schoonheidsontroering en in Pastor Poncke straalde de fijne humor Me vrouw Piets bewees ook in de overige nummers van haar program dat zjj een uitstekende declama- trice 'is, die aan anderen de schoon heidsbeleving weet door te geven, welke zij zelve ondergaat. De leiding van de bijzonder ge slaagde avond berustte bij mevr. Maas. Goes STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ HIELD VERKIEZINGS VERGADERING. In de „Prins van Oranje" hield de Goese afdeling der S.G.P. een ver kiezingsvergadering. De avond werd met psalmzingen en Schriftlezing ge opend. Na een kort openingswoord van de voorzitter verkreeg de heer F. v. d. Vlis uit Ridderkerk het woord. Spr. wees op de belangrijkheid der a.s. Kamerverkiezingen, waarvoor al le partijen grondig propaganda ma ken. De strijd van nu is niet alleen meer een gevecht 0111 de zetels, het is ook een strijd der beginselen. De kiezers moeten mannen naar de Ka mer zenden, die de beginselen van Gods Woord voorstaan, daar Gods geopenbaarde wil de oorsprong van het Staatsgezag is. Een compromis met een andere partij wees spr. voor de S.G.P. af, daar geen enkele partij thans meer de Reformatorische be ginselen ,die de S.G.P. met hand en tand verdedigt, geheel voorstaat. Christendom en humanisme kunnen, aldus spr., niet samengaan. Kloéiinge KIND VIEL IN PUT. Te Kloetinge is het ruim twee jaar oude dochtertje van de landbouwers knecht P. D. in een waterput op de boerderij van de heer C. van Iwaarden in het Noordeinde geraakt. De moe der, die het meisje zocht, ontdekte haar in de put en slaagde er in met behulp van de heer van Iwaarden het kind te redden. Dokter Enting was spoedig ter plaatse en wist de levens geesten weer op te wekken. 's Heer Arendskerke WEDVLUCHT. Bij de door de postduivenvereniging „De Sportvogel te 's-Heer Arends kerke gehouden wedvlucht naai' Mons, behaalden de onderstaande eigenaren de volgende prijzen: 1 D. de Voogd; 2 N. van Antwerpen; 3 P. Goedegebure; 4 Jan Meulbroek; 5 M. Beenhakker; 6, 7 en 8 I. Pauwe; 9. W. Meulbroek. Borssele WEDVLUCHT. De postduivenhoudersverenlglng „De Scheldevliegers" te Borssele nam met 68 duiven deel aan een wedvlucht van uit Mons. De onderstaande prijzen werden behaald: 1, 2, 5, en 15 P. Deurloo; 3 M. Welleman; 4 P. Hazen; G en 16 W. L. Walhout; 7 Jac. Duynkerke: 8, 9 en 17 J. Duynkerke; 10 en 13 VerrijzerMeu- lenberg; 11 NieuwenhuyzeDuynkerke: 12 A. Geschiere; 14 C. Murre. Yerseke WEDVLUCHT RAAD 's HEERFNHOEK. ,DE NOORDSTER". c postduivenhoudersvereniging „De Noordster" te Yerseke hield een con-» coursvlucht vanuit Mons. In concours 278 duiven. De uitslag was: 1. 20 en 27 E. Ver mast; 2 en 10 S. van de Plasse; 3, 14 en 28 W. M. van Haver; 4 en 18 E. Everse; 5 en 23 M. C. Lamper: 6, 9 en 15 A. C. Boone; 7 Joh. van Es; 8 M. de Koeijer; 11 L. Minnaard; 12 J, J. van Oeveren; 13 M. Minnaard; 16 en 17 C. de Koeijer; 1.9 E. Th. Zoeteweij: 21 Joh. van Stee; 22 M. Pekaar Jz.24 en 30; M. Pekaar; 25 van der Endt; 26 H. Murre; 29 H. J. van Es. Ie overduif M. Pekaar; 2e D. Harl- hoorn; 3e A. Zoeteweij; 4e H. J. van Es ORGANISATIE OP DE BEVELANDEN. In Goes het kader practisch aanwezig. Ook op de beide Bevelanden is de organisatie van de Bescherming Bur gerbevolking reeds voor een groot deel geregeld. In een officieuze vergadering van dc Goese gemeenteraad hebben het Kringhoofd B.B. in de Kring Zuid- en Noord-Beveland, de heer H. B. Pi laar, en het Plaatselijk Hoofd, de heer J. Oranje, Woensdagavond een toe. lichting gegeven op de opbouw van deze burgerlijke organisatie. De heer Pilaar besprak eerst de samenstelling van de Kring Noord en Zuid Beveland. Deze kring is in de rayons Noord-Beveland, Zuid-Be veland-West en Zuid-Beveland-Oost verdeeld, welke zo nodig zelfstandig moeten kunnen werken, wanneer het contact met het kringhoofd te Goes zou worden verbroken. Verschillende diensten zijn opgericht, zoals de ge neeskundige dienst, welke vier hulp ziekenhuizen nl. te Wissekerke, Co- lijnsplaat. Goes (R.H.B.S.), Hein- kenszand en Krabbendjjke tot zijn be schikking krijgt. Voorts komen er de mobiele teams, waarvan de organisatie bij het Rode Kruis berust. Andere liensten zijn: de brandweer, opruim- en reddings dienst, politie, sociale verzorging, waterleiding, vee-evacuatie, gas-radi- atie en bomdemonteerploeg. De Kringhoofden van al deze diensten vormen de staf van het Kringhoofd B.B. te Goes, zodat de hulpverlening te allen tijde centraal geregeld kan worden, hoewel voorop blijft staan, dat bijv. een plaatselijke brandweer eerst tracht in eigen gemeente de brand te blussen. Om dit alles te doen slagen is in de eSrste plaats de goede wil van de me deburgers nodig, waarbij de zelfbe scherming voorop moet staan. Er zullen vele cursussen gegeven moe ten worden. De brandweer is reeds druk bezig. Er worden instructeurs uit alle Bevelandse gemeenten opge leid, die op hun beurt het eigen korps moeten instrueren en de voorlichting voor de zelfbescherming moeten ge ven. Voor de bluswatervoorziening wor den in alle gejneenten plannen ter verbetering gemaakt, zulks voor het geval de waterleiding mocht uitval len. DE DIENSTEN IN GOES. Vervolgens vertelde het plaatselijk hoofd, de heer J. Oranje, uitvoerig over de opzet van de dienst in Goes. De zelfbescherming van de bevolking staat voorop, waarbij weer het sys teem van blokhoofden wordt gevolgd. Van de 14 blokhoofden, zijn er reeds 12 aangesteld. Een aantal bedrijven als P.T.T., Spoorwegen, gasbedrijf e.d. zullen hun eigen bedrijfsbescher- ming moeten opbouwen. De diensten zijn practisch gelijk geregeld als in de Kring. Ter ontlasting van de poli tie is een ordonnansendienst gefor meerd, die o.a. met voortrekkers van de padvinderij de meldingen moeten verrichten. Goes wordt in Oost en West verdeeld, met meldingsposten in de Noodschool Tulpstraat en een lokaal achter de Geref. l'.srk. Voorts kómt er een meldingspost in het stadhuis, terwijl het hoofdbureau aan de Kade wordt gevestigd. Voor Goes zullen tenminste 500 personen nodig zijn, waarvan 290 voor de Zelfbe scherming. Hiei*voor hebben er zich 1 reeds 200 aangemeld. Velen blijven echter nog afwachtend toezien, doch wanneer een duur militair apparaat wordt opgebouwd, zal men conse quent moeten zijn en ook dienen te zorgen, dat de burgerlijke organisa tie gereed komt. In September zal de grote weivingsactie over het gehele land beginnen. Voor het volgen van cursussen zal niet worden betaald, doch wanneer onverhoopt de diensten in werking zouden moeten komen, worden de vrijwilligers als rijksamb tenaren beschouwd en als zodanig gesalarieerd enz. De opbouw van de organisatie zal voor Goes grote financiële offers vragen. De brandweer zal naast haar twee spuiten, nog twee babyspuiten dienen aan te schaffen. De kosten hiervan worden op plm. 15.000 be groot. Het uitbreiden van .de bluswa tervoorziening door het maken van overstortbakken aan de vesten en het maken van vier vijvers aan de De Graaffstraat, de oude Kamemelks- put, de Geraniumstraat en de Evert- senstraat wórdt op 14.000 begroot. Voorts zullen ook de andere dien sten verschillende materialen moeten aanschaffen. Dit alles zal echter no dig zijn, wil de organisatie slagen, hoewel natuurlijk iedereen vurig hoopt dat, zoals burgemeester Ten Kate aan het slot van de vergadering opmerkte, deze diensten nooit in wer- King behoeven te komen. De commissie van beheer schoolartsendienst. Onder voorzitterschap van burge meester C. F. A. M. van Horsigh kwam de raad van de gemeente 's-Heerenhoek in openbare vergade ring bijeen. De gemeenterekening over het boekjaar 1951 bleek een ba tig slot te vermelden van f3432,15. waarvan f512,51 volledig ten goede komt van de gemeente 's-Heerenhoek. Een stukje grond, liggende binnen 't bouwplan, zal met mevrouw de we duwe Balleur worden omgeruild voor de aanleg van een nieuwe straat. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden met algemene sfemmen be noemd de heren A. Menheere, P. de Baar en P. de Jonge. Aan het schrij ven. dat de gemeente Sint Maartens dijk heeft gericht aan Ged. Staten met betrekking tot verhoging der provinciale bijdrage in de verple- gingskosten van krankzinnigen, zal geen adhaesie worden betuigd. Vervolgens werden gekozen tot le den van de commissie voor beheer schoolartsendienst Walcheren. Noord- Beveland en Zuid-Beveland (West), burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, als vertegenwoordiger voor de ge meente Middelburg, wethouder w. Poppe, als vertegenwoordiger voor Vlissingen, burgemeester P. Daniëlse van Ritthem en mr. F. S. K. J. graat van Randwïjck, burgemeester van Nieuw- en Sint Joosland. Noord-Be veland zal in de commissie worden vertegenwoordigd door de heer A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene en voor Zuid-Beveland hebben in de commissie zitting, de heren A. A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heer j Arendskerke, C. F. A. M. van Hor- sigh, burgemeester van 's-Heeren hoek en W. N. van Liere, burgemees ter van Baarland en Oudelande. Be sloten werd de riolering achter de huizen aan de burgemeester Timans- weg, van de nieuwe wijk af, nu zo aan te leggen, dat een goede uitlo- zing in de Stooflaan verzekerd is. Nu j de beperking van de gemeentelijke subsidie aan het streekziekenhuis te Goes tot hoogstens f 0,25 per inwoner beschouwd wordt als een afwijzing van de gemeenschappelijke regeling, besloot de raad met algemene stem men niet toe te treden tot deze re geling. Met het bestuur van dit zie kenhuis zal later wel een afzonder lijke regeling worden getroffen. Oudelande HANDBOOGCOXCOURS- SOCIETEIT „DE EDELE HANDBOOG". De handboogsocieteit „De Edele Handboog" te Oudelande organiseer de op Hemelvaartsdag een handboog concours waaraan door 21 Zeeuwse sociteiten, met in totaal 118 schut ters, werd deelgenomen. Bovendien namen aan het concours vier Belgen deel. De hoofdman van „De Edele Handboog", de heer A. J. Mol, die dit jaar juist 60 jaar schutter is en dë heer J. v. d. Peijl, die zijn gouden ju bileum vierde als lid van „De Edele Handboog" werden voor de aanvang van het concours door de voorzitter van de Zeeuwse Bond van handboog- societeiten, de heer J. de Beste, ge huldigd en mochten beiden een me daille in ontvangst nemen die zij ech ter spontaan voor de winnaars van het concours beschikbaar stelden. De uitslag van het concours washoog vogel: P. Verhëijkfe, „Zorgvliet", Elle- woutsdijk; le zijvogel: Jac. de Baar, „Willem Teil", Ovezande: 2e zjj vogel: de heer Hengeveld, „Jacoba van Beie ren", Goes; le hoofdkal: P. Boon man, „Jacoba van Beieren", Goes; 2e hoofdkal: G. Doene, „Willem Teil". Ovezande; le kleine kal: P. Daalman, „Al doende leert men". Kwadendam- me; 2e kleine kal: W. Westdorp, „Concordia", 's-Heerenhoek; le klep: G. Verheijke, „Zorgvliet", Ellewouts- dijk (wisselbeker): 2e klep: A. West- veer, „Edele Handboog", Oudelande: (medaille v. d.Peijl)3e klep: J. Smallegange, „Zorgvliet", Ellewouts- dijk; 4e klep: J. Boonman, „Concor dia", 's-Heerenhoek; 5e klep: P. Zuidhof, „Willem Teil". Ovezande: meeste kleine vogels: P. v. d. Driest, „Eensgezindheid", 's-Heerenhoek (medaille Mol). Christelijke jeugd hield haar bondsdagen. Bijna vier duizend jonge mannen uit geheel Nederland hebben op He melvaartsdag deelgenomen aan de 99ste bondsdag van het Christelijk Jonge Mannen Verbond. Dc voor zitter, ds. G. P. van Ttteraon uit Den Haag sprak een bondsrede uit, waar in hij o.m. zei: „Zo God wil gaan wij ons eeuwfeest tegemoet, niet in een feeststemming, maar staande in de strijdende kerk, met een roeping, een Ideaal, een opdracht: door jongeman nen voor jongemannen en allen tot Christus." De algemeen secretaris, de heer E. J. M. Faber en de tweede voor zitter, ds. H. J. van Heerden, spra ken respectievelijk over de onder werpen „Je neus buiten de deur" en „Sterker door strijd." In 's-Hertogenbosch hield de Ne derlandse Bond van Jongelingsvere- nigingen op Gereformeerde Grond slag haar 61ste bondsdag, waar on geveer 5000 jonge mannen bijeen wa ren. Na de openingsrede van de \*oor- zitter, de heer H. Algra uit Leeuw arden sprak prof. dr. ir. H. van Riessen over het onderwerp „Ik heb de gereformeerde kerk lièf' en in de middagvergadering sprak dr. J. Schouten over „Ik dien mijn volk." In de Beatrixhal der Jaarbeurs te Utrecht kwam de Bond van Ned. Hervormde Meisjes- en Jongelings verenigingen op Gereformeerde Grondslag bjjeen. Een paar duizend jonge mensen vulden de grote fuim- Vierhonderd Tum-siërs vrygelaten. De Franse resident-generaal in Tu nesië, de Hauteclocque, heeft bekend gemaakt, dat vierhonderd Tunesiërs, die onlangs om politieke redenen naar afgelegen plaatsen werden ver bannen, in vrijheid zijn gesteld. De avondklok is ïriet ingang van Don derdagavond opgeheven. Deze maat regelen zjjn genomen in overleg met de Bey van Tunis in verband met de vasten, die Zaterdag beginnen. De minister voor pensioenen, Tem ple, keerde naar Parijs terug om de hervormingen, die de regering bin nen de kortst mogelijke tijd in Tu nesië wil invoeren, met de Franse mi nisterraad te bespreken. WISSELBEKER WISSELDE NIET. Uitstekend geslaagd muziekfestijn van de Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-VIaanderen. Blervlle. stond Donderdag in het middelpunt van de Zeeuwsdi Vlaamse belangstelling honderden en nog eens honderden bezochten het muziek concours van de Zeeuwsch-Vlaamse Bond van muziekverenigingen, ilet stroomde bezoekers naar 't bevlagde oude stadje van Willem Itciikels- zoon en de koperen klanken van de fanfarecorpsen en het fiere geluld van dc harmonie-gezelschappen schetterden door dc oude straatjes van de vroe gere stapelplaats aan de Braakman. Maar dc mooiste muziek werd ge maakt op het prachtig gelegen terrein van de heer C. Calon, waar de deelnemenoe gezelschappen elkaar in een edel tournooi be kamp ten om al. dus de muziek tc dient.1. Evenals vorig Jaar ging dc wisselbeker naar de Koninklijke „Harmonie' uit Biervliet, dat onder leiding van Jasper Autbo- nisse de beste prestatie leverde. Dit corps behaalde het hoogst aantal pun ten, namelijk 126 p. in de Vaandel (super) afdeling. hartelijke ontvangst, werd het woord gevoerd door de bondsvoorztier, rle heer P. A. Ocké. „Wij zijn er trots op, dat we Biervliet in onze bond bezitten", zo zcidc deze. Spreker ver welkomde voorts de juryleden, de heren G. Boedijn uit Hoorn en P. Leemans uit Brussel en dankte ten slotte allen, die aan dc organisatie van het concours hadden medege werkt. 'b Avonds werden de prijzen door de burgemeester uitgereikt. Voordat het concours een a vang nam, was er een ontvangst voor het Bondsbestuur. dirigenten en besturen van de deelnemende ver enigingen door het gemeentebestuur in het gymnastieklokaal van de open bare lagere school, waar over en weer harteiyke woorden werden ge sproken en waar opnieuw bleek hoe zeer de „muziek" s.'t by de Bier- vlietse overheid en de bevolking. Burgemeester A. P. Kostcnsc zei- de erkentelijk te zijn, dat deze wed strijd thans in Biervliet werd gehou den. waar de Koninklijke fanfare vorig jaar haar honderd en tiende jaardag vierde. „Uw bond prikkelt de corpsen tot betere prestaties" aldus de burgemeester. Tenslotte zei- de hij verheugd te zijn, dat de Bel gische vrienden uit watervliet ook aanwezig waren. Namens dc Koninklijke fanfare „Harmonie" uit Biervliet sprak de voorzitter, de heer C. B. Jansen, een woord van welkom. De voorzitter van de muziekvereniging te Bres- kens, de heer I. de Hullu, wenste de Bïervlietse fanfare geluk met haai- jubileum en „ook met Uw bur gemeester, die zoveel voor de mu ziek in Biervliet doet." Nadat de voorzitter van de mu ziekvereniging uit Watervliet, de heer Beeckaert had gedankt voor de Marktberichten VEILING KAPELLE. 21 Mei. Exportveiling. Jonathan A 53.20 67.10. II 4648.70. Bramleys Seedling I 4515.20. Golden Delicious I 77.30. Ver pakt fruit Jonathan AA 83, A 83, B 75 Kleine Veiling. Francisca Borgea 29—33. Jonathan 30—64. Golden Delicious 40—78, Br. Seedling 25—29. Aardappelen 6.50— 10. Rabarber 6.50—8. Uien stek 9.50. Krop sla 2.50—4. Mej. Hannic Goossen te Tholeu slaag de dezer dagen te Dordrecht voor het Rijksexamen ziekenverpleging. Te rekenen van 1 Augustus 1951 is de heer P. Beun uit Aardenburg benoemd tot kantoorhouder tweede klasse aan het postkantoor te Biervliet. De te Helnkenszand gehouden collec te ten bate van de sanatoria „Zonneglo ren" en „Sonnevanck" heeft opgebracht f 101.64. —Te Kattendijke bracht een collecte voor de Stichting 19-10—1945 f 81.10 op, te Wil- helminadorp f 64.52. Te Kloetinge zal Zaterdagavond de plaatselijke muziekvereniging „Excelsior' in samenwerking met „Euterpe" van Helnkenszand een concert geven in de tent op het Marktplein. De collecte voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft te Kloetinge f 67.15 opgebracht. Het jaarlijks uitstapje van de Ouden van dagen te Krabbendijke, is bepaald op 19 Juni. De reis zal naar Knocke gaan. Geslaagd voor het koorleiders-examen van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen te 's Gravenhage de dames A. B. Bouwman—Grutterink. J. A. Cijsouw en C. A. F'. van Daal— v. d. Mersch te Goes en de heer B. Kui pers te Ovezande. Aan de heer H. Luitwieler is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bos wachter van de N.V. Duinbeek te Oost kapelle. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. Luitwieler te Oostkapelle. De collecte voor „Sonnevanck" cn „Zonnegloren"' heeft in Middelburg f 672 70 opgebracht. Dezer dagen is in Oostkapelle de si rene voor de alarmering van de brand weer in dienst gesteld, zodat bij brand de „porders" geen dienst meer behoeven te doen. Bij de heer J. Dekker te Grijpskerke stierf een konijn, waardoor een kroost vna negen jongen onverzorgd achterbleef. De poes ontfermde zich over de konijntjes en verzorgt ze thans alsof het haar eigen katjes waren. VOETBAL 1 l'ERSEKE 1U—TERNEUZENSE j BOYS 5—1. Donderdag speelde Yerseke III een promotiewedstrijd tegen Terneuzense Boys. Direct na de aftrap ondernam Yerseke een aanval en ontsnapte het doel dor gasten op wonderbaarlijke wijze aan doorboring. Na 5 minuten hadden de gasten meer succes en wis ten door hun midvoor de score te ope nen (0—1). Een tijd lang ging het spel gelijk op, doch langzamerhand werden de aanvallen der gastheren talrijker en gevaarlijker. Bij een dezer aanvallen greep de doelman mis en de Röoy scoorde de gelijkmaker (11). Nog voor de rust wist Yerseke de stand te brengen op 31 door Bom en de Rooïj. Na de rust ondernamen de gasten enkele verwoede aanvallen, doch had den pech toen de doelman reeds ge passeerd was en de bal op de doellijn door een der achterspelers geretour neerd werd. Yerseke kreeg een penal ty toegewezen en het was Bom, die deze benutte (41). Yerseke werd in de verdediging gedrongen, doch de gasten konden niet door de verdedi ging heenkomen. De Rooij bracht met een prachtig schot de stand op f VEILING ZUID-BEVELAND. 21 Mei. Aardbeien A 150190, idem 1 0. Groenten: Bloemkool B 20—29. idem C en D 1018. Komkommers A 38, idem B idem C 22. Kropsla 2—5,50. Spinazie 13—22. Rabarber 10—11. Radijs 10—11. Selderij 3.50—5. FILMS IN ZEELAND De onvindbare Pimpernel De onvindbare Pimpernel (The elu- ive Pimpernel), een Engelse film van Powell en Pressburger. Velen zullen zich nog die Engelse film „De rode Pimpernel" herinneren, waarin de betreurde Leslie Howard de hoofdrol vervulde. Het begaafde cineastenteam Michael Powell en Emeric Pressburger heeft het dank bare gegeven, ontleend aan de roman van barones Orczy, gebruikt voor een nieuwe en nog veel spectaculairder Pimpernel-film, die bovendien in vro lijke. goed-gelukte kleuren is opge nomen en waarin David Niven met weinig minder flair dan destijds Les lie Howard de legendarische held uit beeldt. Zijn listige strijd met de Franse burger Chauvelin (een aardi ge rol van Cyril Cusack) is hoogst amusant en bovendien is de film een flinke dosis spanning rijk. Margaret Leighton speelt de waardige lady Blakeney, Jack Hawkins is de prins van Wales en Robert Coote sir An drew Ffoulkes. De suggestieve décors zijn van Hein Heckroth, die ook mee werkte aan „The red shoes" en Brian Easdale componeerde de muziek. De ze sappige avonturenfilm werd Don- derdag in het Grand-theater te Goes vertoond. PAARDENSPORT Matige belangstelling voor races op ,.Kijk in de Pot". NIEUWE RENBAAN GEOPEND. Onder-matige belangstelling werd op Hemelvaartsdag te Bergen op Zoom de nieuwe renbaan ,„Kijk in de Pot" officieel geopend. Voor de aanvang van de eerste rennen in dit seizoen werd het woord gevoerd door de voorzitter van de stichting, dr. C. J. Bovee. door de waarnemend voorzitter van het Ned. Draf- en Renbaanwezen, de heer A. Gehner, waarna burgemeester ir. H. B. J. Witte na een Korte toespraak het gebruikelijke lint doorknipte. Aangezien de rennen voor Bergen op Zoom iets nieuws waren, viel de belangstelling, welke op 6000 man werd geschat enigszins tegen. Ook kende het publiek dit soort paarden sport nog niet voldoende. Het rennen duurde uiteraard maar kort en de tussentijd werd niet opgevuld, zodat velen de baan al verlieten toen er nog enige nummers verreden moesten worden. De uitslagen waren: Openingsprrjs1. Partout, gig. stal Arctic, rijder Heskes, 2 min. 43.8 sec. km.-tijd 1.31; 2. Peter Arion; 3. Olga Axworthy. Kijk in de Pot-prijs (handicap B):. 1. La Chefta ,eig. H. L. Brabant, rij der I. van Haaren, tijd 2 min. 42 sec. km.-tijd idem; 2. Wiribi; 3. Young Sayda. Ooster-Schelde-prijs: le serie: 1. Lily The Great, eig. J. Schoonder- woerd, rijder N. J. Bloemsaat, tijd 2 min. 31.8 sec., km.-tijd 1 m, 27.2 sec.; 2. Oosting's Oogappel. 2e serie: 1. Max van Bongershof, eig. stal Arctic, rijder-N. Heskes, tijd 2 min. 31 sec., km.-tijd 1 m. 27.8 sec.; 2. Nuni Bre wer. Finale: 1. Nuni Brewer, 1 min. 5 sec., km.-tijd 1 m. 30.7 sec.; 2. Lar rikin; 3. Lily The Great. Kogelvangers-prijs (handicap B): 1. Aquavite, eig. J. A. Schoonder- woerd, rijder J. vóórhaar, 2 min. 35 sec-, km.-tijd idem; 2. Filou; 3. Cor rida. Krabbenprys: 1. Kalida, eig. G. J. Venneman, ry'der W. Leeuwenkamp, 3min. 16.7 sec., km-tijd 1 m. 27.9 sec.; 2. Moquette de la Maire; 3. Edel Scott. Insiders vrezen dat het moeilijk zal blijken „Kijk in de Pot" in stand te houden, als de belangstelling voor paardenrennen niet groter wordt. Prof. Böhm stelt ontslag uit. Prof. Böhm, het hoofd van de West-Duitse delegatie bij de onder handelingen te Den Haag over scha deloosstelling aan de Joden, heeft be kend gemaakt, dat hij zijn voorgeno men ontslag heeft uitgesteld. Hij wil eerst op de hoogte gebracht worden van het bedrag, dat de Bondsrege ring van plan is aan Israël aan te bieden. Zoals bekend, was prof. Böhm on tevreden over de houding der Bonds regering tegenover de herstelbetalin gen aan de Joden. UITSLAGEN. De uitslag luidde: Derde afdeling fanfare: Oefening baart kunst Hoofdplaat, 92 punten, 3e pr.; Hosanna, Axel, 78 p.r geen P l\veede afdeling fanfare: St Ce cilia, Plplippine, 74 p., geen prys; Nut cn Genoegen, Nieuwvllct, 102 p. 2e pr.; Kon. Aardenburgse fan faren, 100 p., 2e pr. Tweede afdeling harmonie. Con cordia, Axel. 98 p., 2e pr. Eerste afdeling fanfare. Ons Ge noegen. Retranchement 73 p., geen prijs; Kon. fanfare „Eendragt. mackt magt", Watervliet, 104 p., 2o pr. Eerste afdeling harmonie. Harmo nie. Terneuzen, 2e pr.; De Volharding. Zaamslag, 113 p., le pr. Afdeling Uitm. fanfare: Elk naar zijn krachten, Hoek. 312 p., lc pr.; Eendracht maakt macht, Groede 113 p.. le pr.; Geduld Overwint, Uzcn- dijke, 126 p., le pr., Veronica. Zuid- zande, 104 p. 2e pr.; Uit het Volk voor het Volk, Breskens 96 p„ 3e pr. Eereafdeling fanfare: Harmonie Oostburg, 107 p., 2e pr.; Weldoen door vermaak, Chnge, 96 p.. 3e pr. Ereafdeling Harmonie. Oefening kweekt Kunst Schoondyke, 122 p.. le pr- Vaandel (super) afd.: Kon. fanfa re Harmonie 126 p., le pr. (met wisselbeker en medaille H.M. Konin gin). Steekvlam schoot in studiozaal Brand bij K-R.O. tijdens orkest-repetitie Een grote steekvlam schoot uit het plafond van de grote K.R.O.-studio- zaal te Hilversum naar beneden, toen daar Woensdagmorgen het Omroep orkest onder loiaing van Henk Spruyt bezig was met de repetities! Spoedig lekten de vlammen langs het plafond en er ontwikkelden zich dichte rookwolken. Het 75 man ster ke orkest en de solist Warinus Voor berg verlieten in allerijl de ?aal cn en kele minuten later stortten van het plafond reeds enige lampen naar be neden. Voor zo ver mogelijk werden de kostbare instrumenten meegenomen. De Hilversemse brandweer was snel ter plaatse. De bestrijding van het bïnen het dak smeulende vuur vormde een zware opgaaf, doch ern stige uitbreiding van de brand kon voorkomen worden. De schade 1s evenwel aanzienlijk. Ook in de overige delen van de stu dio werd alarm gegeven en de zalen werden haastig ontruimd. Hierbij liep de bejaarde auteur Theo Frenkel Sr. een ernstige hoofdwonde op, toen hij van een trap viel. De brand is ontstaan bij het afbran den van de dakgoot door schilders. Het riet onder de asphaltbedekklng was gaan smeulen en de brandweer moest een gedeelte van het dak weg hakken om het smeulende riet te kunnen verwijderen. Het Omroeporkest repeteerde het pianoconcert van Pepping, waartoe de kostbare partituur in Duitsland gehuurd was Het is nog niet bekend of dit document verloren is gegaan. ONDERZOEK. Bij het onderzoek door de recher che is gebleken, dat de vlam van de benzinebrander, via een bliksemaflei der, het dak heeft geraakt. Daarna heeft het vuur verder het riet aange tast. Het bedoelde deel van de blik semafleider is door de recherche in beslag genomen. In 1949 is naar aanleiding van de brand in het paleis Noordeinde en van de kerk in Willemstad, die bei de dezelfde oorzaak hadden door het rijk een circulaire naar dc ge meentebesturen gezonden over bestrij ding van brandgevaar. Daarop is door het gemeentebestuur van Hilversum aan verscheidene organisaties, waar onder ook het bestuur van de Neder landse Radio Unie, een brief gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het over voorgenomen werkzaamheden door loodgieters, schilders e.d. aan grote gebouwen, vooraf moet worden ingelicht. De ontvangst van deze brief is destijds door de N-R.U. bevestigd. In dit geval is die bepaling niet na gekomen, van gemeentewege zou zo dat wel was geschied geen toe stemming zijn gegeven om hier met benzinebranders te werken. Men vermoedt, dat de herstelwerk zaamheden aan de grote studiozaal ruim vier maanden in beslag zullen nemen. In deze periode zal naar eer. andere grote zaal voor repetities en concerten moeten worden omgezien

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13