Hoe ziet Karlshorst de politieke situatie in Duitsland? C C D I Op 'l Mal je I HARDE CIJFERS BEVESTIGEN HARDE FEITEN HET DORP KLOOSTERZANDE MET DE VELE BOMEN ALS HET HART SPREEKT.... VRIJDAG 23 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 SEMJONOF IS PESSIMISTISCH Pieck's propaganda draait op volle toeren (Van onze correspondent) BERLIJN, Mei De politieke raadgever van generaal Tsjoejkof, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister Semjonof, is de laatste we- Ken vry pessimistisch geworden. Op grond van ontvangen berichten rekent htf er steeds minder mee, dat het herstel der Duitse eenheid op grond slag van de jongste Sowjet-Russische voorstellen verwezenlijkt kan wor den. Hoewel men tot nu toe in de kringen der Sowjet-Russische controle commissie tegenover de persoon van Bondskanselier Adenauer steeds ta- melyk veel terughoudendheid heeft betracht, verklaart men nu openlijk, dat Adenauer geen partner bjj onderhandelingen meer kan zijn. Dat be tekent, dat Moskou het definitief heeft opgegeven over de Oost-Duitse regering met de huidige regering der Bondsrepubliek in verbinding te treden. Voor het steeds meer de overhand winnende inzicht, dat de schei ding van Duitsland spoedig definitief zal zyn, heeft de Sowjet-Russische controle-commissie twee verklaringen. Zij is er van overtuigd, dat zelfs i woordt hun verscherpte oppositie van een viermogendheden-conferentie niet de laatste tijd uitsluitend aan de -j. t Yorm}nÉ? ,van een herenigd dwang van tactische noodwendighe- Duitsland zal leiden, dat voor het den. Ter motivering van dit stand- Kremlin aanvaardbaar is. De hoop I punt voeren de Sowjets aan, dat het van Moskou, dat het optreden van 1 Eden als Brits minster van buiten landse zaken de Britse buitenlandse politiek, wat het Duitse vraagstuk betreft, onafhankelijker van Washing ton zou maken, is niet in vervuling door J. M. v. d. BERK In Karlshorst wordt be weerd, dat Eden voorstander is van een viexmogendheden-conferentie op korte termijn en dat hij bereid is ervan af te zien om de commissie der Verenigde Naties met een politiek onderzoek in Duitsland te belasten. Hij zou ook 'n ander contróle-orgaan aanvaarden. Eden, zo wordt hier be weerd, heeft echter niet weten door te zetten. Volgens de Sowjets was Acheson weliswaar bereid de drie Westelijke hoge commissarissen en generaal Tsjoejkof aan de conferen tietafel te brengen, maar hij zou dit slechts gedaan hebben in de overtui ging, dat een dergelijk gesprek toch tot geen enkel resultaat zou leiden. Schuman van zijn kant wilde zelfs dit risico niet lopen. De Franse mi nister van buitenlandse zaken is der mate voor een neutraal herenigd Duitsland beducht, meent men in Karlshorst, dat hij van geen vrije verkiezingen in een herenigd Duits land wil horen, zolang de Bondsre publiek niet in de West-Europese ge meenschap is opgenomen. De tweede reden van Semjonof's pessimisme is gelegen in de voor het Kremlin teleurstellende houding der sociaal-democratische partij. De Sowjets zijn er tot op heden nog altyd van overtuigd, dat Schumacher en Ollenhauer slechts een scliijnop- positie voeren. Volgens hen beant- MAGDALENA Zonder vooringenomen te zyn op grond van de Engelse theorie, dat men nooit moet schoppen naar de hond die onder ligt, zonder te lijden aan de gevaarlijke zwakheid, die sommige onberedeneerde mensen al tijd en a priori party laat kiezen voor de beklaagde kon ik deze verdachte begrijpen. Dat gebeurt niet vaak. De meeste mensen, die voor het hekje komen, zijn mallotige domoren die zelf om de roede hebben gevraagd. Maar deze jonge kerel, deze stevi ge Kees met z'n braniekuifdét was wat anders. Dat was de frisse wind van Holland, de harde knuist van een ongecompliceerd voorgeslacht, de simpele noblesse van een stam, die zich aan de regels van het maatschap pelijke spel houdt, ten goede of ten kwade. U hebt Willem Koreneef geschopt en geslagen, begon de rechter. Een blauw oog, twee kiezen en een bloed neus. Is dat zo uw gewone manier van doen? Kees schudde het hoofd. Hij zei: Willem kon ze hande niet thuis hou- we, dat wou 'k 'm aflere. Me avve- kaat weet 'v alles van. 't Ging om me meisje. De „awekaat" was een man van grote effecten. Op het dieptepunt van het debat liet hij het meisje roepen en toen zij binnen zweefde om getui genis af te leggen was dat als een onverwachte zonnestraal op een mie zerige Novemberdag. Ze heette Madalena, ze droeg een lief jurkje van kleurig katoen, haar blonde krullen vielen sierlijk langs een gezichtje dat schoon was 'lijk een bellefleur toen begreep ik, dat de verdachte een paar kollossale klappen had geplaatst Want het madeliefje zei, met 'n blos van verlegenheid, dat Willem Kore neef haar al drie keer had lastig ge vallen. Lastig gevallen?, vroeg de rech ter. Het meisje aarzelde. Onbehoorlijk, zei ze zacht Hij is een engerd. De rechter riep de gekwetste heer Koreneef op de voorgrond en vroeg: Is dat waar? Indirect, zei de geteisterde. Ik plaagde maar een beetje. Ik stoeide maar wat. Was het plagen en stoeien?, vroeg de rechter, maar Magdalena zei kort af: Het was geméén! De advokaat maakte er een roman van in drie delen. I. De Zuivere Lief de. H. De Zwarte Ziel. III De Wraak van de Held. Het was prachtig van concentie en fraai van taal. Kees kreeg twee tientjes boete. Voor iedere kies een tientje, het blauwe oog en de bloedneus als kor ting voor netto-contant. Want het recht is soms een soepel ding. centrale partijbestuur der S.P.D. de brief der Oost-Duitse communistische partij, waarin een gemeenschappelij ke actie tegen Adenauer's politiek werd voorgesteld, niet heeft beant woord, dat Schumacher zich tegen 't houden van algemene stakingen heeft uitgesproken en dat de S.PT), voor aanstaande leden zoals Reuter, Suhr, Feette en Von Hof, die zich ten gun ste van een Duitse verdedigingsbij- drage hebben uitgesproken, niet tei verantwoording roept. Om deze re denen kan de S.P.D. volgens Karls horst uitsluitend een schijnoppositie voeren. In Karlshorst is men er vast van overtuigd, dat een frontale aanval tegen de buitenlandse politiek van Bondskanselier Adenauer zonder de actieve medewerking der S.P.D. be nevens van de West-Duitse vakbewe ging geen uitzicht op succes heeft. Omdat men er niet meer aan gelooft deze actieve ondersteuning te ver werven, beoordeelt men de mogelijk heid om de bondsregering door alge mene stakingen tot een wijziging van haar politiek te dwingen met de grootste seepsis. NIET ZONDER SUCCES. Men geeft in Karlshorst toe, dat het streven om in burgerlijke krin gen der bondsrepubliek in zekere zin vaste voet te krijgen niet helemaal zonder succes is gebleven, maar van de andere kant weet men, dat deze klingen onder de bevolking slechts 'n gering eecho gevonden hebben. De lei ders der verschillende groepjes heb ben geen contact met de gemiddelde bevolking. De hoop, die Karlshorst in de gewezen rijkskanselier Wirth had gesteld, ging niet in vervulling. Hij heeft zich naar de smaak der Sow jets te belangrijk voorgedaan en daardoor meer na- dan voordeel ge bracht. Noach, Heinemann en Helene Wessel hebben teveel politieke be denkingen, terwijl Von Kardorff en Maase van het congres voor Duitse verstandhouding niet au sèrieux wor den genomen. Het spreekt vanzelf, dat Karlshorst voortgaat met deze groepjes te ondersteunen, maar men is er tegelijk van overtuigd met deze kringen niet veel te kunnen bereiken. Semjonof wenst, dat deze groepen massale stakingen ondersteunen en zij hebben een dergelijke aanwijzing ook ontvangen. Eerst moeten deze algemene stakingen echter plaats vinden. Het heeft Karlshorst bijvoor beeld ten zeerste teleurgesteld, dat gedurende de 1 Mei-viering in de bondsrepubliek geen protestbetogin gen van betekenis tegen de politiek van Adenauer zijn gehouden. Ook dit legt men als een teken uit, dat de voorwaarden voor het uitbreken van algemene stakingen niet vervuld zijn. NIEUWE ONTWIKKELING. Van de andere kant mag men door de versterkte agitatie van Oost-Duit se zijde tegen de bondsrepubliek niet uit het oog verliezen, dat in de Sow jet-Russische bezettingszone zelf een geheel nieuwe ontwikkeling plaats grijpt. Men acht het hier niet uitgesloten, dat Moskou het plan koestert Oost- Duitsland te zijner tijd officieel tot volksdemocratie uit te roepen en bij het Oostelijk blok in te lijven. Tot nu toe heeft men in Oost-Duitsland bij de socialisering van landbouw, nij verheid en handel om politieke rede nen een veel langzamer tempo ge volgd dan in de overige staten van het Oostelijk blok. Na de ratificering der verdragen tussen de bondsrepu bliek en het Westen, zullen de Sovjets radicalere koers inslaan, a dit verband moet men ook de verklaring van Wilhelm Pieck zien, dat Oost-Duitsland een nationaal le ger zal opstellen. De propaganda voor dit leger draait reeds op volle toeren en wel onder de slagzin„Verdedigt het vaderland tegen de imperialis ten!" Men verwacht niet, dat de Oost- Duitse regering zal overgaan tot het invoeren van de algemene dienst plicht, maar wel zal zij spoedig gaan eisen, dat ieder, die in het reusachti ge staatsapparaat wil worden opge nomen, voorheen zijn dienstplicht moet hebben vervuld. Verder rekent men voor de recrutering op de com munistische jeugdbeweging. Rapport over het Nederlandse luchthavenvraagstuk. De stichting voor economisch on derzoek der universiteit von Amster dam meent, dat het luchtvaartpoten- tieel in 1970 geen aanleiding zal ge ven tot het in stand houden van twee luchthavens. Dit heeft zij bekend ge maakt in een rapport, waarvan het eerste deel thans gepubliceerd is. Het rapport behandelt de vraag: centra lisatie of decentralisatie der Neder landse luchthavencapaciteit. Europese Verdedigings gemeenschap voor 50 of 17 jaar De ministers van buitenlandse za ken der zes landen van de Europese Verdedigingsgemeenschap (of hun vertegenwoordigers) hebben gespro ken over de duur van het verdrag voor de verdedigingsgemeenschap. Er waren twee suggesties: één van Fran se en één van Nederlandse zijde. De eerste zou de duur op 50 jaar willen bepalen, evenals voor de gemeenschap voor steenkolen en staal, doch vol gens de Nederlandse opvatting zou het verdrag voor 17 jaar moeten gelden. d.w.z. evenlang als het Atlantisch Pact nog geldig is. Een langdurige discussie over dit onderwerp heeft geen resultaat opge leverd. De kwestie zou vandaag weer ter sprake komen. RESULTATEN VAN BUDGETONDERZUEK. Weinig ontwikkeling en ontspanning voor minst draagkrachtigen. (Van onze Haagse redacteur) Er zyn waarlijk geen statistieken en grafieken voor nodig om te be wijzen, dat het voor de minst draagkrachtigen onder de bevolking veel en veel moeilijker is om het huishoudboekje kloppend te houden dan voor de beter gesitueerden, ook wanneer zy zich het levensniveau kiezen, dat zo goed mogelijk by hun inkomen past. Men behoeft maar om zich heen te kijken om te ervaren, dat zy, die over een smalle beurs beschikken, zich talryke levensvreugden o.a. gelegen in de mogelijkheid zich door het aanschaffen van goede boeken en door het kennisnemen van de kunst uitingen in hun verschillende vormen geestelyk te verryken moeten ontzeggen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een uitvoerig natiorwal budgetonderzoek ingesteld. Een samenvatting daarvan hebben we laten vastleggen in bijgaande gra fiek. Daaruit blijken, hoewel door de er varing veel bekend is, toch wel en kele interessante verschijnselen. De harde cijfers bewijzen, dat wat de ho- fere ambtenaren en de ouden van agen twee uiteenlopende groepen gemiddeld in guldens aan de eer ste levensbehoeften uitgeven, voor de bakker, de slager, de groentenboer, de melkboer en de kruidenier niet zo verschrikkelijk veel veschilt. In per centen van het inkomen uitgedrukt komt de minst draagkrachtige groep er echter het slechtst af. Een andere vaste uitgavenpost be treft de huishuur. Uiteraard betalen de goed gesitueerden in guldens aan huishuur veel meer dan de weinig draagkrachtigen. Maar in pei-centen is hier het verschil groot. Aangezien het uit de lengte of de breedte moet komen, kunnen bijvoorbeeld de ouden van dagen slechts een gering percen tage van hun inkomen bestemmen voor ontwikkeling en ontspanning. Ook betalen zy veel minder voor ver zekering. De hogere ambtenaren kun nen zich in dit opzicht veel meer ver oorloven. Aan de fiscus offeren zij echter weer een percentage van het inko men, dat voor beide categorieën niet veel uiteenloopt. Wanneer men zich de moeite ge troost bygaande grafiek rustig te be studeren, komt men tot de conclusie, dat de fiscus en de uitgaven voor de eerste levensbehoeften en de huur van de woning van de ouden van da gen een onevenredig deel van hun inkomen opslokken en dat in het al gemeen een grauw bestaan hun deel is. Zeker ook de beter gesitueerden hebben het in vele gevallen tegen woordig niet gemakkelijk, maar voor hen schijnt de zon in elk geval heel wat vrolijker. ONDER ZEELAND's HOGE HEMEL Wqterfauna van de „Groot-Vogel" Als de trotse veerboot van Kruiningen z(jn vrachtje heeft afgeleverd, de wandelaars, de fietsers en de auto's de pontonbrug zjjn gepasseerd, rjjdt weer een lange file, snel of minder snel, Zeeuwsch-Vlaanderen binnen. Zij, die de eerste maal deze reis maken ryden vol verwachting door het vlakke land om al spoedig hun oog met blijde verrasing te laten rusten op het aardige dorp Kloosterzande, dat nog voor een groot gedeelte schuilt tassen hoge boomgroepen. Vooral in het voorjaar vormen die statige reuzen met hun pas ontlui kend lover een frisse groene omlijsting om de rode daken van de halzen en ze verbergen by na geheel het aardige kerkje, dat buiten het dorp is gelegen. En Zwerfmans, die niet voor 't eerst dat ritje doet, geniet nog al meer want sinds kort weet h(j van elke boomkruin, waar <le voet In de grond wortelt. Er zijn oude rakkers by, waard om er even voor af te stappen, er om heen te lopen en kennis te maken met het sterk gevarieerde leven, dat die bejaarde stammen als een tuin overdekt. Denk daar niet licht over, want één dezer korstmossen, hij draagt de naam Parmelia Clement!,- komt alleen in Z" md voor, is daar slechts éénmaal gevonden door de veelzijdi- fe speurder Van den Bosch, sinds- len (meer dan honderd jaar) spoorloos verdwenen, om opeens weer hei-vonden te worden in de om geving van Kloosterzande op de ol men van het Domein. Een welwil lend verleende vergunning tot het betreden der terreinen brengt Zwerf mans op allerlei aardige plekjes; in een weiland, waar een jong paard na een aangename kennismaking DOOR BAREND ZWERFMANS bepaald lastig opdringerig wordt, duw- en bijt-pogingen en zelfs een „vriendschappelijk" bedoelde steige rende aanval op de zwerver doet, zodat deze zicii maar liever (en met moeite) achter de draad in vei ligheid brengt. Hij bewondert de schitterend bloeiende, brede kroon van de kastanjeboom bij het oude kerkje, komt terecht op particulier terrein, een miniatuurbos, dat we melt van knikkende Vogeimelk met elders een aaneengesloten tapyt van speenkruid, allerlei aardige tot ver wildering gebrachte bolgewassen, waartussen klimopblad, ereprijsjes, fluitekruid, stinkende gouwe bloei en. Waar zowaar ook de dotterbloem (eveneens ingevoerd) bloeit met on- wezenlijk hoge stengels; waar boom kikkers huizen en een halfwas jonge merel rondvliegt tussen de kromme takken van een oude mispel. Vrien delijk geleide brengt hem zelfs bij Feuilleton 14 Even verscheen er een straal van hoop in Heather's ogen, maar weldra stond haar gezicht weer even somber als te voren. ,,Och, zoiets heb ik al meer ge hoord. Ik heb al zoveel specialisten hier gehad, juffrouw Newcombe! Spaar je geld toch, papa, je weet, dat je het weggooit." „Onze Heather" kwam haar moe der tussenbeide en zich tot Barbara wendend: „U moet weten, juffrouw Newcombe. dat Heather een beetje pessimistisch is". „Och, laat ons over iets anders praten", verzocht Heather stuurs. „Goed", zei Joan. „Zaterdag a.s. is er een jachtrit te Crossbridge, moe der". „Welja, spreek maar over paarden" zei Heather op bittere toon. Joan beet zich op de lippen. Na tuurlijk het onderwerp was verkeerd gekozen! Maar 't was altijd zo moei lijk, daaraan te denken, temeer om dat Heather soms, als ze zich beter voelde, juist graag over paarden hoorde spreken. Vaak kostte het haar Joan, de grootste moeite haar ge duld niet te verliezen en kreeg ze zin om Heather verwijten te doen, haar een bedorven kindje, vervuld van zelfbeklag, te noemen maar dan in eens nam haar medelijden weer de overhand. Dan herinnerde ze zich Heather zoals ze vóór het ongeluk was: één en al kwikzilver, vrolijk en levendig. Dol op paardrijden, op zwemmen en alle andere sport. In zulke ogenblikken ging Joan's hart naar haar arme zuster uit, was ze lief en vriendelijk verweet ze zich- door Renée Shann zelf haar zelfzuchtige nouding. ook nu was dit het geval, ,,'t Spijt me schat, ik dacht dat je er belang in stelde", merkte ze op. Jenkins kwam binnen met de mid dagpost op een zilveren blad. Kolo nel Melrose nam de brieven aan. „De meeste zijn voor jou, geloof ik", constateerde hij ze na een vluch tige blik aan zyn vrouw overhandi gend. „Ja, maar hier is er een voor jou, Heather", zei mevrouw Melrose en Joan, die de brief aan haar zuster doorgaf, merkte op dat het epistel wel van Heather's correspondentie vriend zou zijn. Heather nam de brief driftig aan, bekeek het adres en stopte hem ln haar zak. „Lees je hem niet?" vroeg Joan. „O, later wel". „Heather correspondeert met een jonge man, die ze nooit gezien heeft", vertelde Joan vrolijk. „We plagen er haar graag mee". „Je bedoelt, dat jij haar plaagt", verbeterde mevrouw Melrose haai'. Babara zag, dat Heather hevig bloosde, terwijl ze de hand op de zak met de brief hield en verwijtend naar haar jongste zuster keek. „Je moest die brief een lezen en ons vertellen, hoe 't met dat jong mens gaat" hernam Joan. „Zou hij niet gauw in Engeland terugkomen? Dat zou wat voor je zijn, Heather; misschien kwam hij je wel opzoeken". „Och. houd je mond", antwoordde Heather boos. „Maar, lieve kind ik zeg het uit pure belangstelling. Je behoeft niet IGEMIDDELDE GEZINSUITGAVEN IN PROCENTEN E j OHTWtKKlUHGl reP7cvcair.il ifi i 4 4 ••4 9 1% vonhtt totale gtzimbudqtt f romantisch; u ook niet, juffrouw Newcombe? Die manhoe heet hij ook weer Heather Dat vergeet ik altijd. Heather zat voorover op de divan, het hoof wat achterover haar kapsel enigszins in de war. Barbara zag met ontsteltenis, dat de ogen van het meisje vol tranen stonden en haar handen hevig beefden. Ze trachtte blijkbaar, haar zelfbeheersing te be waren maar slaagde daarin niet ten volle. „Wil je nu je mond houdgn?" her haalde ze, met zachte, bevende stem. „Maar, Heather „Kom, Joan, het is nu welletjes", vond mevrouw Melrose, die Joan aan 't verstand wilde brengen, dat ze de grap te ver dreef. Och, de jongste rD0. dochter meende het niet zo kwaad, zo uit te vallen. Ik vind het geweldig1 maar Heather was deze middag in een extra slechte bui en daarom was uiterste tact geboden. Joan haalde de smalle schouders op. Naar haar, ietwat geïriteerd, oor deel stelde Heather zich wel wat él te belachelijk aan en was er geen verontschuldiging voor haar dwaze fedrag, vooral nu juffrouw Newcom- e pas was aangekomen. Zelfs als zy Heather, zich minder goed had ge voeld, bestond er nog geen reden, om zo uit haar humeur te zijn. „Ik wilde niet plagen". „Maar je deed het. Of eigenlijk wós het niet eens plagen. Je spotte met mij. Dat doe je altijd als ik een brief krijgHiér brak Heather's stem plotseling af. enuwachög plukte ze aan het divankleed. Ze leek wel een bedorven, dwingend kind, m óók een erg zwak schepseltje. (Wordt vervolgd) eon paai- bosanemoontjes (Franse van oorsprong) en wijst immigranten uit Italië aan. Een plokje om niet gauw te vergeten. EEN RONDRIT JE. Maar ook buiten het dorp staan de bomen langs dijken en wegen, iepen, essen en kastanjes, populie ren en wilgen. Dat noodt tot een rondritje, waar bij de namen der dyken nauw ver bonden blijken met het leven der dieren, evenals de namen van de dorpen: Schapendyk. Lamswaardc, Vogelwaarde, Hengstdijk, Kalverdijk, Vogeldijk, al gaat de weg langs deze niet altijd over rozen, maar over kinderhoofdjes en hobbelige fietspa den, er zyn aantrekkelijke plekjes genoeg om er even af te stappen. Bij Lamswaarde is een zonnige e I m-g I k. dykhoek, waar het wemelt van aar dige insecten, bijen, hommels, vlie gen, vele oude kennissen ziet Zwerf mans er terug. Ze hebben hun nest- gangen in het zandige dijklichaam, waar nu al aardige bloemen staan, randjes van akkerhoornbloem eri veldsla en waar het aspect van de grasmat tegen de zomer nog meer belooft. VERRASSINGEN. De plas bij Kuitaart's fraaie mo len is wat al te rustig, maar de lange Weel aan de overzijde van de weg, de Groot Vogel, brengt grote verrassingen. Er zwemmen enkele eenden, en er rusten en zwieren kok meeuwen, prettig maar niet erg be langwekkend. Totde vorm van een der eenden Zwerfmans snel naar de kijker doet grijpen. Daar zwem men zomaar zomertalingeneen groepje, dat zo juist van wad steekt zijn slobeenden en die vogel daar met zijn rechte nek. Niet meer of minder dan een fuut. WerkeLyk het is de fraaie dubbeLgekuifde vogel met zijn hangwangen van donkere sierveren. Die futen brengen je al tijd verrassingen, want, als minu tenlang de kijker gericht is op die fuut. die zo nu en dan eens onder duikt of zich zover laat zakken, dat er alleen een kop schijnt te zwem men, als die kijker dan op andere eenden wordt gericht, die volgens de kleurverdeling niet eens ln het mee gebrachte vogelboek zijn afgebeeld, maar wintertalingen moeten zijn, en als Zwerfmans dan nog eens naar de fuut kijkt, ziet hij er op eens twéé, kennelijk een paartje. Waar is die andere zo opeens, midden ln dat brede water vandaan gekomen? 't Mooiste is te horen, dat ze er al jaren broeden, als een boer me vraagt of ik misschien die vogel be doel, die zijn jongen soms op zijn rug mee laat zwemen Voor zulk een belevenis kun je wat gehobbel over keien en door kuilen op de hoop toe nemen. Als Zwerfmans met een grote boog weer Kloosterzande nadert, nu van de andere kant, blijkt weer eens te meer, hoe goed al dat geboomte het doet rondom het dorp. Laten we hopen, dat deze parel van Zeeuwsch-Vlaanderen nog lang zyn schoonheid mag behouden, een parel, wiens waarde wordt verhoogd door de ketens van lanen, waarin hij als 't ware is gevat EEN BOEK VAN: HERBERT KUHN De jonge Duitser, Herbert Kuhn, die door zijn boek „Karmel" zich een naam onder de nieuwere Duitse ro manschrijvers maakte, heeft met zyn tweede boek „Michel" getracht de mensheid een boodschap mee te ge ven. Een vredesboodschap, welke ge richt is tot allen, die onder de druk van de na-oorlogse atmosfeer leven. Het verhaal, dat zich afspeelt in een lazaret aan het Oostfront, is zeer knap en eenvoudig geschreven. Het geeft een schildering van de achter grond van het leed, zoals dat al leen in veldhospitalen doorstaan wordt. De schrijver tracht in dit boek dui delijk te maken, dat de jeugd, die zich idealen gesteld heeft, deze vaak abrupt ziet afgebroken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11