Vandaag openstelling van het Amsterdam-Rijn-kanaal OPZETGEWOONTE GUNSTIG VOOR PARASIETEN EN PROFITEURS BOEK WOENSDAG 21 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT S VERKEERSAGENT TE WATER Vaartijd naar Duitsland gehalveerd (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam, Wtfk by Duurstede en Tlel hebben vandaag de vlag in top. Daar s feestvertoon, en het Koninklijk gezin geeft aan die festiviteiten met zyn aanwezigheid een bijzondere charme en glans. Het is alles ter .ere van de officiële ingebruikneming van het Amsterdam—Rijnkanaal, ÏÏKTÏS'ïF 0°k van de gigantische sluiswerken by Tiel, Ravenswaay en Duurstede. Sinds 1934 is naar deze dag gestreefd. Lafer dan gedacht was, is dit feesteiyke ogenblik dan toch gekomen. wortd tegelijkertijd verkort' van veer tig tot twintig uur. Wie bedenkt, dat per dag niet minder dan 300 schepen de grensplaats Lobith passeren, en dat daarvan een goed deel naai- of van Amsterdam komt, zal het dui delijk zijn, van hoeveel betekenis die vaartijd-beperking is. Waarschijnlijk zullen er niet veel jaren nodig zijn, om te kunnen vaststellen, dat de 88 millioen, die deze kanaal-aanleg en de sluizenbouw gevorderd hebben, al weer verdiend zijn. Het Rijnland is nu eenmaal heel belangrijk voor ons land. In 1938 werd via ons land 56 millioen ton goederen uit dit gebied afgevoerd. In 1951 alweer dertig millioen ton. De helft van de schepen, die met het ver voer van deze enorme hoeveelheid be last zijn, zgn Hollandse schepen. Tot Bazel aan toe, ruim achthonderd ki lometer van onze hoofdstad verwij derd, wappert onze driekleur aan de achtersteven van de soms 4000 ton grote aken, die met het transport be last zijn. Lang is het een doorn in het oog van Amsterdam geweest, dat deze al lergrootste schepen, zgn geoutilleer de havens niet konden bereiken. Wanneer ook de laatste barricades zullen zijn weggeruimd de veenrug in het Merwedekanaal kort voor de Is er nu werkelijk reden voor zo veel feestgedruis als Nederland en 'n goed deel van zijn achterland nu te zien krijgt? Wis en waarachtig, dat is er. En zeker voor Amsterdam, dat als zeehaven dichter bij de Zwitserse, Franse en Duitse Rijnindustrieën gebracht is dan enige andere ha ven ter wereld. Niet alleen voor de stukgoederen, waarin dit Amsterdam zich.m de loop der jaren noodgedwon gen gespecialiseerd had, maar ook voor de massagoederen als ertsen en granen, die totnogtoe het meest eco nomisch via Rotterdam verscheept konden worden. Amsterdam gaat de specialiteit van Rotterdam thans naar de. kroon steken. En Rotterdam ziet het begrijpelijk met lede ogen. Er zijn behalve Rotterdam nog enkele gemeenten in ons land, waar deze gebeurtenissen niet onverdeeld gunstig beoordeeld worden. Dat is in vreeswijk, Vianen en Gorinchem. De schippers zullen die gemeenten voort aan links laten liggen, wanneer ze van Duitsland naar Amsterdam af zakken en rechts, wanneer ze retour gaan. En aan die Rijnvaart verdiende menigeen in deze gemeenten een bo terham, die handig gebruik wisten te maken vpn het oponthoud, dat de schippers'soms dagen, maar altijd urenlang hadden. Dat is voorgoed af gelopen. KORTERE ROUTE. Dank zij de nieuwe sluizen bij Tiel en Wgk bg Duurstede zal de vaar- afstand van Lobith tot Amsterdam via de Lek, of via de Waal en het Betuwekanaal TielWgk bij Duur stede van 171 km. (of dikwijls zelfs 223 km., wanneer over Krimpen wordt gevaren) worden terugge bracht1 tot plm. 110 km. De vaartijd Toch is 'l zo I 267. De aantrekkingskracht van de maan veroorzaakt op onze planeet de getij den'van de oceanen en in mindere mate van het vasteland. De hier door veroorzaakte wrijving heeft een remmende invloed op de rotatiesnel heid van de aarde, hetgeen tot gevolg heeft dat onze planeet steeds langza mer gaat draaien. Eén omwenteling van de aarde noe men we een dag, of etmaal. Wanneer de aarde zich dus langzamer om haar as draait, betekent dit, dat de dagen langer worden. Elke dag die we mee maken is dus langer dan de voor gaande. Maar in de practijk kan de menselijke samenleving daar niets van bemerken, want alleen de preciese me tingen der astronomen hebben kun nen constateren, dat inderdaad de da gen langer worden. Maar, schrik niet, per eeuw bedraagt deze verlenging van de dag niet méér dan ongeveer 1/1000 seconde! Niet iets om ons dus zorgen over te maken. Dit lengen van de dagen afhan kelijk dus van de draaiing der aarde - brengt niet met zich mede een ver lenging van het jaar (dat immers be rekend wordt naar de omloopstijd van de aarde om de zon). Tussen deze bei de bewegingen bestaat geen enkel ver band, zodat wijziging van de tijdsduur van de dag, het jaar onberoerd laat. Maar de maand, moeten we toch nog wel even in onze beschouwing betrek ken, want deze wordt óók langer. Dit houdt echter geen verband met de draaiing van de aarde, doch met de beweging van de maan. Om het niet te ingewikkeld te maken, zullen we dot verder laten rusten, want U zult zonder meer wel willen geloven dal volgens de berekeningen de maand zal groeien tot een periode van 55 van on ze tegenwoordige dagen. De conclusie, waartoe de astronomen zijn gekomen Is dan deze: de wrijving der getijden veroorzaakt een steeds langzamer aswenteling der aarde, en deze wrijving zal eerst ophouden zo dra de aarde in dezelfde tijd om haar as draait als de maan nodig heeft om éénmaal om de aarde te draaien. Bei de hemellichamen kunt U zich dan in denken als de knoppen van een halter, die door een stang worden samenge houden. Hieruit volgt dat beide plane ten steeds dezelfde zijde naar elkaar toegekerd houden (hetgen met de maan to.v. de aarde nu reeds het ge val is. Daar is de rem der getijden werking dus reeds uitgewerkt; met de aarde moet dit nog gebeuren). Maar, als de aarde éénmaal om haar as draait in dezelfde tijd dat de maan om de aarde loopt, dan is de dag even lang geworden als de maand! De da gen zullen dus lengen tot een tijds duur, even groot als thans door 55 da gen wordt ingenomen; een jaar stel dat dit ongewijzigd blijft zal dan ruim 6]A maand, maar óók dag tel len.. Gelukkig zullen wij dat niet meer meemaken, want dit heugelijke feit zal eerst over 50 milliard jaren tot vol tooiing zijn gekomen. Hoewel er thans met 1/1000 seconde per eeuw reeds hard aan gewerkt wordt! Mag iJe U ook eens aan het werk zetten? Wil dan voor deze keer eens de moeite nemen dertig willekeurige getallen van 2 cijfers onder elkaar te zetten en het papiertje dat U hier voor heeft gebruikt tot morgenavond te bewaren. Misschien is er dan spra ke van een aardige coïncidentie. H. Pétillon. hoofdstad, die wallekant was vóór de verbreding van dit kanaal, welke op ruimingswerkzaamheden onbegrijpe lijk genoeg tot het laatst zijn uitge steld zullen deze reuzen onder de binnenschepen Amsterdam recht streeks kunnen bereiken. Dat dit ook van belang is voor de afvoer van Limburgse kolen naar het Noorden van ons land, laat zich gemakkelijk raden. ENORME VERBETERING. Men mag zich onder deze bijzon dere omstandigheden afvragen, hoe de schipperij over de vaarwegverbe tering naar Duitsland denkt. Het is niet moeilijk daar achter te komen. Bij de Eilanden in het hoofdstedelijke havenbekken vindt men tal van Rijn schippers, die van geslacht op ge slacht in dit bedrijf werkzaam zijn en die dus elke verbetering in het tracé „op de voet" gevolgd hebben. „Dit is een enorme verbetering", beaamt onze 38-jarige schipper Zijl mans van de 873-tonner „Clementi ne", die met copra ligt te wachten tot hij een seintje lcrggt, dat hij weer eens in beweging moet komen. „Dat oude kanaal was veel te smal. Je kon elkaar nooit passeren. De Bëatrix- sluis bij Vreeswijk is tot nog toe de grootste verbetering geweest, die ik beleefde. Dat was in 1941. Dat is voor ons schippers werkelijk een pracht- sulis met z'n twee schutkolken en royale meerplaatsen aan twee kan ten bij de ingang. Wat die meerplaatsen betreft, zet U ér vooral bij, dat daar ook bij de nieuwe sluizen ruime aandacht aan gegeven moet worden. Ik heb ge hoord, dat zij nu nog maar kort zijn en alleen aan één kant. Als er een beetje wind staat en je schuit is leeg, dan zou daar het grootste malheur uit kunnen voortkomen. En wat de kruising van het kanaal bij de Lelc betreft, die „verkeersagent-te-water", waarvan ik gelezen heb, zal daar hard nodig zijn. Maar tegenover de verbeteringen, die er voor ons geko men zgn, nu we dat Zederik-kanaal naar Gorinchem eindelijk eens kun- j nen afschrijven, zgn dit maar kleinig- j De Jaar beursterreinen te I t recht worden uitgebreid met ecu moderne bal op het terrein van de Crovselaan. Het gebouw, dat op het nog ongebruikte Zuid-Oosteiyke gedeelte van het terrein zal venijzen, wordt vier keer zo üroot als de BeatrixhaL Het krijgt een oppervlakte van 100 bij 150 meter. Van de 15.000 m'Z bruto-oppervlakte zal 0000 m2 beschikbaar zyn voor netto expositieruimte. Het geheel wordt gedragen door een staalconstruc tie met kolommen op 15 en 28 meter afstand en verhoogde gaanderijen waar restaurants worden ingericht. De hal zal ook zeer geschikt zyn voor het houden van congressen en kan van 15.000 tot 30.000 deelnemers bergen. Gehoopt wordt dat het werk dat wordt uitgevoerd door Werkspoor onder leiding van de jaarbeursarchitect ir. C. Wegener Slewwtjk, gereed zal zyn bij de opening van de Zestigste jaarbeurs, de Voorjaarsbeurs op 17 Maart 1953. EERSTE PROCESSEN TEGEN AANNEMERS. Officier van justitie eist zware boetes. Dinsdag heeft de byzondere economische kamer van de Utrechtse recht bank een aanvang gemaakt met de behandeling van een zaak tegen zes aannemers, die ervan worden beschuldigd ongeoorloofde opzetten te heb ben gemaakt op de bouwsom van het in Augustus van het vorig jaar aan bestede huis voor ouden van dagen te Mijdrecht. De officier van Justitie, mr. J. C. van den Berg, noemde in zyn requisitoir de opzetgewoonte van de aannemers gunstig voor parasieten en profiteurs. De opzet heeft een prysopdryvende werking. Volgens de officier kon liet plukken van de principaal niet toegelaten worden en hij achtte dan ook een streng optre den nodig. Mi*. J. C. van den Berg eiste tegen het aannemingsbedrijf G. en S. te Al phen aan de Rijn een boete van 6000, subsidiair drie maanden hech tenis. Aangezien de heler even erg is als de steler zal er geen onderling onder scheid in de strafmaat behoren te zijn en eiste de officier van justitie dezelfde straf tegen de andere vijf bouwbedrijven, die aan de opzetover- eenkomst van ƒ4 7.350 hebben deelge nomen, eveneens 6000 boete, sub sidiair drie maanden hechtenis. De verdediger van vijf van de zes aannemers, mr. Ph. van Vliet te Am sterdam, bracht hulde aan de officier voor de voortvarende wijze, waarop door hem deze eerste zaak aanhan gig is gemaakt. Hy bracht hem voorts dank voor de ontspanning in Atoomproef mislukte. Dinsdagmorgén, is een ontploffing, van een atoombom In de woestijn van Nevada niet doorgegaan, doordat het electrische ontstekingsapparaat niet werkte. De proef is 48 uur uitgesteld. Dit is de tweede maal dit jaar, dat een proefneming mislukt is door een fout in de electrische leidingen. DE GESCHIEDENIS VAN DE RIJNVERBINDINGEN Fantastische prijzen voor Delitabak Het gehele product van de Sumatra- tabaksoogst 1951 is te Amsterdam aangeboden. De verkoop verloopt zeer snel. Een fantastische topprijs maak te de Delimaatschappij, die 7000 pak ken tabak verkocht tegen een gemid delde van 13.50 per pond. Gijzelaars in Braziliaans oerwoud vrijgelaten. De Amerikaanse en de Braziliaanse luchtmachtofficier, die door een troep avonturiers als gijzelaars werden vastgehouden op de plaats waar on langs het passagiersvliegtuig „Good Hope" van de „Pan American Air ways" neerstortte, zijn Dinsdag vrij gelaten, nadat parachutisten van het Braziliaanse leger een ultimatum had den gezonden aan de groep- Kon. Rotterdamsche Lloyd. 10 pCt. dividend In de Dinsdag gehouden aandeel houdersvergadering van de Kon. Rot terdamsche" Lloyd N.V. werd het divi dend vastgesteld op 10 pet, waarvan 8 pet in aandelen en 2 pet in contan ten. De heer W. Ruys werd als commis saris herkozen. Ontploffing in Spaanse munitie-o Een artilleriegranaat is Dinsdag ont ploft in een munitie-opslagplaats te OrbanejaRiopico in de Spaanse pro vincie Burgos. Zeven Spaanse soldaten vonden hierbij de dood. Twee werden ernstig gewond. Interpellatie van communist geweigerd. Aangezien de Tweede Kamer na gisteren 20 Mei niet meer dan in al lerhoogste noodzaak bijeen kan ko men, is het onmogelijk de interpella- tieaanvraag van de heer De Groot van de C.P.N. over de a.s. onderteke ning van het verdrag inzake de Eu ropese Defensiegemeenschap alsnog te doen plaats vinden. Dit oordeel van voorzitter Kortenhorst werd gis terenmiddag met 50 stemmen tegen 7 (C.P.N.) door de Tweede Kamer onderschreven. 1500 kub. meter hout in vlammen opgegaan. Felle fabrieksbrand in Zaandam. In Zaandam heeft gisteravond een felle brand gewoed in een hout-op slagplaats van de N.V. Fibra. De brand werd ontdekt door enige ar beiders, die terstond de brandweer alarmeerden, welke met groot mate riaal uitrukte. Via 25 stralen werd elke minuut 100.000 liter water in de vuurzee gespoten. Dankzij deze enor me watermassa en dankzij het feit, dat de wind uit een gunstige rich ting woei, kon voorkomen worden, dat de gehele fabriek een prooi van de vlammen werd. Wel sloeg het vuur nog over naar de gemeentelijke vuilnisbelt, waai* een houten keetje in vlammen opging. De rookontwikkeling was zo hevig, dat de zon af en toe verduisterd leek. Insiders schatten, dat een kwan tum van 1500 kubieke meter hout verbrand is. Dit hout was voorname lijk geïmporteerd uit Luxemburg om tot papierstof verwerkt te worden. de bouwwereld, die daarvan het ge volg zal zijn. De aannemers willen zelf graag een ander systeem, maar weten echter niet weïke oplossing. Zij achtten zelf ook de opzetregeling een noodzakelijk kwaad. De verdediger betoogde, dat de op zetregeling onafwijsbaar verbonden blijft aan het hele systeem van gun ning aan de laagste inschrijver. Hij geloofde dat uit de behandeling van déze zaak iets goeds zal voortkomen. Het Hof zal op 3 Juni uitspraak doen. Benzine in België duurder. De regering van premier Van Hout- te heeft Dinsdagavond in de Belgi sche Kamer van afgevaardigden de vertrouwenskwestie gewonnen. Met 98 tegen 92 stemmen werd door de Ka mer een wetsontwerp tot verhoging van de heffing op benzine aangeno men; de socialisten, liberalen en com munisten stemden tegen. De nieuwe benzineprijs zal nu 6 fr 60 centimes worden. Een regerings woordvoerder heeft verklaard, dat zelfs met de verhoging meegerekend de benzine in België goedkoper zal zijn dan in andere West-Europese landen, uitgezonderd Nederland. Oost-Duitsland verhoogde invoerrechten. West-Berlijnse vervoersondernemin gen hebben Dinsdag bekend gemaakt, dat met onmiddellijke ingang de be lasting op alle goederen, die per spoor uit het Westen naar Oost-Duitsland worden vervoerd, met 50 procent is verhoogd. Volgens West-Berlijnse autoriteiten zullen de gevolgen van deze verhoog de heffing voor West-Berlijn ernstig zijn, aangezien de meeste goederen, die van het Westen naar Oost-Duits land worden gezonden, bestemd zijn voor West-Berlijn- Kicunis in een 0 Een geweldige wolk sprinkhanen heeft meer dan een uur de hemel boven As mara, de hoofdstad van Eritrea, verduis terd. De wolk was meer dan vijftien ki lometer lang en vier kilometer breed cn 'had een dikte van vijftig tot honderd- jrieter. Deze mi 111 arden sprinkhanen schenen te komen uit heT^woestijngebied van Oost-Afrika en trokken in Noordwes telijke richting naar Soedan. 0 De koning van Zweden heeft de heer J. A. Geluk, secretaris-penningmeester van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N. Z.) onderscheiden met een benoeming tot ridder edïste klasse in de orde van Wasa van Zweden, uit waardering voor de diensten, die de heer Geluk de samen werking en de goede verstandhouding tussen de Nederlandse en Zweedse zuï- velorganisaties heeft bewezen. 0 De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag besloten het debat over Tunis tot 3 Juni op te schorten. 0 Prins Bern- hard heeft een bezoek gebracht aan de marine-electronische bedrijven te Oegst- geest 0 De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, heeft zich in een brief aan de Staten beklaagd over de slechte opkomst van de Staten leden bij de opening van het nieuwe zit- Tweede Kamer „slikt" verlaging van omzetbelasting Maar men had weinig bewondering voor de gang van zaken met dit ontwerp. (.Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck heeft Dinsdag in de Tweede Kamer in de zeven jaar dat hy minister is van financiën va ker zijn „onaanvaardbaar" met be trekking tot voorgestelde amende menten doen klinken, dan al zijn voorgangers sinds 1900 by elkaar. Dit schept een onmogelijke situatie voor het overleg tussen de regering en de Staten Generaal en ondermijnt de positie van de minister, aldus de heer Van den Heuvel van de A.R. naar aanleiding van het opnieuw op- riende ontwerp tot verlaging van omzetbelasting op een aantal ar tikelen. Ook de heren Lucas van de K.V.P., Hoogcarspel van de C.P.N. en Rit meester van de V.V.D. hadden weinig bewondering voor de gang van zaken met dit ontwerp dat thans geen en kele voorziening met betrekking tot tijdschriften meer bevat. Zij waren echter bereid, zoals laatstgenoemde het uitdrukte, dit wetsontwerp te slikken omdat het niet anders kon. De minister deelde mede, dat hij hoopte in een alsnog in te dienen ontwerp de tijdschriftenkwestie in haar geheel te kunnen behandelen. Dit zal echter enige tijd van voorbe reiding kosten, zoaat het niet moge lijk was dit ontwerp Dinsdag nog in behandeling te nemen. Aangezien de minister niet alleen staatsrechtelijke doch ook zakelijke bezwaren had te- f en het beruchte amendement, dat rjdens de vorige behandeling van de verlaging van ae omzetbelasting door de Tweede Kamer werd aangenomen, was hg niet van plan, een algehle vrijstelling van gewone tijdschriften van de omzetbelasting te bevorderen. Het ontwerp zelf werd thans z.h.s. aangenomen* tlngsjaar. Slechts drie van de tien op de Antillen aanwezige leden waren versche- nen. Het niet-verschijnen noemde mr. Struycken een tekortschieten in eerbied jegens de Koningin. 0 Een 24-jarige Am sterdammer, die op 29 December van het vorig jaar zijn vroegere echtgenote naar de keel was gevlogen en deze had dicht geknepen. is door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot 3 maander. voor waardelijk wegens mishandeling. 0 De leider der Westduitse communisten in het parlement, de 60-jarige Heinz Ken ner. is naar Moskou vertrokken voor het ondergaan van een ernstige operatie. Ren. ner lijdt reeds enige tijd aan ingewonds- storingen. Ook prof. Böhm vraagt ontslag Ook prof. Franz Böhm, de leider van de Westduitse delegatie voor de besprekingen over Duitse herstelbe talingen aan Israël, heeft kanselier Adenauer om ontslag gevraagd, om dat naar zijn mening in de huidige omstandigheden geen bevredigende oplossing van het herstelbetaüngs- vraagstuk mogelijk is. Zoals bekend, heeft dr. Küster, het plaatsvervan gend hoofd van de Duitse delegatie, Maandag jl. zijn ontslag aangeboden. West-Duitsland zou niet in staat zijn Israël meer dan 10 van de er kende eisen aan te bieden. Dit zou overeenkomen met 300 millioen mark van het bedrag van 3 milliard mark, dat de delegatie van professor Böhm heeft vastgesteld als de kosten voor de vestiging van de joden in Israël. De Israëlische delegatie had een be drag van 1 milliard dollars aan West-Duitsland gevraagd. De West-Duitseregering heeft Dinsdagavond besloten, dat onder handelingen met Israël over Duitse schadevergoeding „onder alle om standigheden" moeten worden voort gezet, aldus heeft een regerings woordvoerder te Bonn meegedeeld. Eerste vroege aardappelen van de koude grond Op de veiling van de Langedijkse Groenten centrale werden Dinsdag de eerste vroege aardapnelen van de koude grond aangevoerd. De prijzen varieerden van 47 tot 51 cent per kg. Weer 25 vrijwilligers naar Korea vertrokken. Ter versterking van de gelederen van het Nederlandse detachement Ver. Naties op Korea, zijn 25 vrij willigers. onder commando van de kapitein D. B. W. van Ardenne, per vliegtuig van Schiphol naar Korea vertrokken. M.T.S.'ers naar Delft. De Tweede Kamer heeft zich ver enigd met een wetsontwerp tot wijzi ging van de Hoger-Onaerwijswet. Door deze wijziging wordt het mo gelijk om onder nader te omschrg- ven voorwaarden toelating té verle nen tot de examens in bepaalde afde lingen van de Technische Hogeschool op grond van het einddiploma der van Rijkswege gesubsidieerde Mid delbare Technische Scholen. De eisen van een aanvullend examen zullen in nauw overleg met de Technische Ho geschool worden vastgesteld Het wereldgebeuren Oost-Duits leger De reorganisatie van het Oost- Duitse politieleger. welke reeds In het vorig najaar begon en de vorige maand min of meer als voltooid werd beschouwd, heeft wel een zeer bijzondere betekenis gekregen nu de Russen dit leger gebruiken als een stok achter de deur tegenover de aan sluiting van West-Duitsland by het Westerse blok- Het politieleger is nu gereorganiseerd naar Sowjet-Russisch model en op papier is de opstelling van afzonderlijke divisies, die gehee l zelfstandig zouden kunnen opereren, gereed gekomen. Elke eenheid van het volksp'olitie-leger beschikt over drie infanterie-commando's met twee batterijen pantserafweergcschut en granaatwerpers, benevens een pionier afdeling; verder over een artillerie- commando met een batterij luchtdoel geschut en een battery zware granaat werpers. Nieuw is ook. dat in elke eenheid een pantserkompagnie is op genomen met twaalf pantserwagens. De eenheden van het volkspolitie- leger zyn voornamelijk in de sterk geïndustrialiseerde landen Thüringen en Saksen gestationeerd. Leipzig en Erfurt zijn dc belangrijkste steunpunten. In totaal bestaat het volkspolitie-leger momenteel uit 26 eenheden. drie officiersscholen. twaalf onder of ficiersscholcn en een tolk- school. Deze laatste bevindt zich in Holzdorf bij Weimar en werd pas op gericht. Na de reorganisatie is men namelijk van het systeem afgestapt om alle leden van het volkspolitie- leger aan cursussen in de Russische taal te laten deelnemen. Men leidt nu tolken op, die zowel Engels als Rus sisch leren en als verbindingsofficie ren dienst doen. Men acht het klaar blijkelijk een gevaar, dat leden van het volkspolitie-leger zich rechts- streeks met soldaten van het Sowjct- leger kunnen onderhouden Naar Sowjet-Russisch voorbeeld heeft men aan elke afdeling van een eenheid ook een politieke commissa ris toegevoegd. In de staf der een heid is een Sowjet-Russische officier en een ambtenaar van dc Oost-Duitse veiligheidsdienst aanwezig. Sinds de Sowjet-Russische nota, waarin de vorming van een na tionaal Duits leger werd voor gesteld, heeft de politieke voorlich ting in het volkspolitie-leger een ge heel ander karakter gekregen. Werd tot dan altijd beweerd, dat het poli- tie-leger noodzakelijk was om de so ciale, politieke en economische ver worvenheden der Sowjet-zóne tc be schermen, nu wordt verklaard, dat dit leger tot taak heeft een algemene slaking in de Bondsrepubliek uit te lokken. De chef van de politieke af deling, generaal Dölling, verklaarde in een dagorder, die onlangs de volks- politie-afdeling van de in West-Ber lijn gevestigde strijdgroep tegen on menselijkheid in handen is gevallen, dat de taak van het volkspolitie-leger in de toekomst meer een operatief dan een defensief karakter zal krijgen. De politieke betrouwbaarheid van het volkspolitie-ieger laat nog al wat te wensen over. Niet minder dan 5000 leden zijn tot nu naar West-Berlijn ge vlucht en er gaat vrijwel geen dag voorbij, zonder dat er weer enige de serteren. Het is zelfs herhaaldelijk voorgekomen, dat politieke commissa rissen de wijk naar het Westen nanu-n. De Sow jets weten dit en deze weten schap noopt hen tot voorzichtigheid. De beschikking over wapens en mu nitie hebben zij niet voor niets zich zelf voorbehouden. Nu de Russen in woord en daad dit politieleger willen omzetten in een di rect tegen het Westen gericht militair apparaat, krijgt de reorganisatie naar Russisch model een zeer onaangename kant. Er kan natuurlijk geen sprake van zijn dat het Westen, Bonn inbe grepen, zich laat intimideren, maar het gevolg zal toch niet anders zijn, dat de spanningen tussen Oost en West weer op gevaarlijke wijze toenemen en dat er maar weinig voor nodig is om juist in Duitsland hoogst ernstige verwikkelingen in het leven te roe pen. die op een gegeven moment zelfs de vrede in gevaar zouden kunnen brengen. Pinay stelt weer eens de vertrouwenskwestie. De Franse minister-president Pinay heeft aan de Nationale Vergadering verzocht het wetsontwerp betreffende de nieuwe Franse staatslening in be handeling te willen- nemen, ondanks het afwijzende besluit van de finan ciële commissie. Hij voegde er aan toe. dat hij aan het besluit van de Nationale vergadering dezelfde bete kenis zal geven, als wanneer de kwes tie van vertrouwen gestéld was. Ver wacht wordt echter, dat de Nationale Vergadering het wetsontwerp zal aan vaarden. De nationale vergadering heeft la ter in de avond met 322 tegen 207 stemmen besloten het wetsontwerp in behandeling te nemen, nadat zij tevo ren het ongunstige rapport van de commissie van financiën had ver worpen. SÊNÜUCIX OVER, AMSTERDAM Ton Koot's bekende boekje „En nu Amsterdam in" verscheen bij de uit gever J. M. Meulenhoff te Amster dam reeds in zesde druk. Dit zou op zich zelf reeds voldoende aanbeve ling kunnen zgn, maar wij willen daaraan toch nog toevoegen, dat ons het herlezen van dit kostelijke boekje opnieuw enige uren van intens ge noegen heeft verschaft. Ton Koot leidt ons door Amsterdam rond en weet ons daarbij uit de rijke historie van de stad te verhalen op een ma nier, die nooit verveelt, maar steeds opnieuw een onbekend facet uit het verleden weet te belichten. Voor hen, die hun hart aan onze hoofdstad heb ben verpand en welke Nederlan der heeft dat niet? zal ait boekje beslist een kostelijk bezit zijn, waar van hij zich moet verzekeren, wan neer het nog niet het zijne is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5