PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Goede zelfbescherming beter dan veel schuilkelders Rozenoord" in Sluis werd uiterst modern rusthuis DE BILT HANDEL OP AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS OPGESCHORT EISENHOWER: EUROPA IS OP DE GOEDE WEG n Vandaag 195e Jaargang - No 120 Dagblad uitgave van ae ürm» Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred. G Ballintfln PI verv.; W. Leertouwer en H A BosshardL ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p Kw.. fr p. p. 1 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 Mei 1952 advertentieprijs et ct p« mm. Minimum p «ovcrtenUe t 3.— lag. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties coiax 8 regels i van 1—5 regels f L—Iedere regel meet 20 cent. JBrieven of adres Bureau van (lil Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 p z c. Middelburg. Bur_Vlisslngen Walstr 58--60. tel 2355 4 lijnen (b.gg 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel 2073 en 2924; Goes L. Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g 2223); Oostbprg Flnlandstraat 2. telet 16 femeuzen B rcuwcrijs'.r. 2; ZienKtee TWEEDE KAMER BEHANDELDE BURGERLIJ KE VERDEDIGING. Eventuele Kameruitbreiding niet voor Sinterklaas (Van onze parlementaire redacteur). Tijdens het overleg tussen minister Teulings en de Kamerleden die belast waren met de voorbereiding van de behandeling van de wetsont. werpen, welke betrekking hebben op de bescherming van de burgerbe volking in oorlogstijd, is aan deze ontwerpen al op een zodanige wijze gedokterd, dat het niet te verwonderen is, dat er bjj de openbare behan deling, die Dinsdag in de Tweede Kamer plaats vond* geen opzienbarende dingen meer gebeurden. Met uitzondering van de heer Gortzak van de C. P. N. die nogmaals de communistische visie op d« huidige internatio. nale situatie uiteen zette en zich nadrukkelijk tegen deze wetsontwerpen verklaarde, getuigden alle sprekers van hun waardering voor de regering al waren ook zjj niet zonder critiek. Het debat concentreerde zich in hoofdzaak op twee vraagstukken; het beleid met betrekking tot de schuilkelders en de positie van de in hef leven te roepen en ten dele reeds bestaande organisaties voor de be scherming van de burgerbevolking. Met klem drongen de verschillende sprekers op een zo uitgebreid mo gelijke bouw van schuilkelders aan, waarbij de heer Loor van de P. v. d. A. erop wees, dat deze ook in vre destijd nuttig zouden kunnen worden gebruikt. Algemeen achtte men deze kwestie het zwakke punt in de gehele opzet, temeer waar het. zo dringend gewenst is, dat de bevolking 'de ze kerheid heeft, dat alles wordt ge daan om haar te beschermen. In dit verband merkte minister Teulings op, dat de ervaring heeft bewezen, dat een eenvoudige maar goede zelf bescherming, welke de pijler van al le bescherming vormt, aanzienlijk groter waarborgen schept dan een groots opgezette schuilkelderbouw. Tegen dit laatste verzetten zich bo vendien zeer klemmende financiële en materiële woningbouw redenen. De heren Ritmeester van de V.V. D. Beernink van de C.H.U. en Ver kerk van de A.R. pingen, evenals de heren de Loor en Dassen van de K.V.P. uitvoerig in op de positie van de organisaties voor de bescherming van de burgerbevolking. Het zwaar tepunt behoort bij de gemeenten te liggen, al kan men niet zeggen gelijk de heer Dassen het stelde dat deze bescherming alleen een op telsom van plaatselijke activiteiten zou zrjn. Er behoort een nauwe on derlinge samenwerking tussen de lo cale organisaties te bestaan en bo vendien èen hecht samenstel niet de militaire alsmede met verschillende burgerlijke autoriteiten in het leven te worden geroepen. Minister Teulings sloot zich bij deze opmerkingen aan. Hij achtte de algemene verdedigingsraad het aangewezen lichaam voor het Gamen- stel van alle betrokken autoriteiten op hoog plan. In antwoord op op merkingen van de heren de Loor en Dassen verzekerde de minister, dat er regelmatig overleg met het be drijfsleven wordt gepleegd voor de bedrijfsbeschermlng en de kosten welke deze met zich brengt. SPECIALE KAMERCOMMISSIE. Over de hiermede verband hou dende kwesties alsmede over alle vraagstukken die zich bij de uitvoe ring van deze wetten mochten voor doen zullen de betrokken ministers oorlogswet alsmede een nieuwe al gemene vorderingswet zullen wor den ingediend. SLOTREDE. Aan het einde van de zitting spra ken voorzitter Kortenhorst en minis ter-president dr. Drees korte redes uit, waarin zij de overleden minis ters van Maarsseveen en Fievez her dachten. De voorzitter gaf bovendien een beknopt overzicht van de voor bije parlementaire periode en wees op de nijpende problemen van per soonlijke en zakelijke aard voor welke sommige Kamerleden zich zien ge steld in verband met de onzekerheid rond de uitbreiding van de Tweede Kamer. Hij drong aan op spoedige behan deling van dit wetsontwerp na de verkiezingen maar rekende de Ka mer voor dat het toch op zijn vroegst St. Nicolaas zal worden voor een eventuele vergroting van de Ka mer zjjn beslag zal krijgen. De minister-president onderstreep te tot slot de betekenis van de sa menwerking tussen de Staten Gene raal en de regering, welke ten on zent in het algemeen zo vruchtdra gend pleegt te zijn. Het wees erop, dat het gehele kabinet zich voortdu rend bewust is van het grote belang dat een publieke toetsing heeft voor het werk der departementen. Lieftinck voerde in 7 jaar 375 maal het *oord- Gedurende zeven magere ja ren, waarin als het ware de E lagen van Egypte ons volk ebben geteisterd, hebben drie bewindslieden, namelijk Drees, Lieftinck en Mansholt, ieder op zijn wijze zich ingespannen voor de behartiging aer volks belangen, zoals zij die voor ogen zagen. Dit zeide de heer Kortenhorst Dinsdagmiddag aan- het slot van de vergade ring der Tweede Kamer. Minister Drees voerde in het tijdperk van 7 laren 123 maal in deze Kamer het woord, mi nister Mansholt 131 maal en minister Lieftinck niet minder dan 375 maal. waarvan een maal, n.l. bij de behandeling der belastingontwerpen in de zomer van 1951, ruim 4 uren" aan een stuk. „wij allen heb ben de indruk, dat ook wan neer deze minister niet zicht baar in ons midden verbleef, zijn geest meermalen gezweefd heeft boven onze bijeenkom sten. Ook overigens zal deze minister in de parlementaire historie een bijzondere plaats innemen", aldus de heer Kor tenhorst. GEEN NOTERINGEN. Gevolg uitspraak Raad voor Rechtsherstel. Toen de beursbezoekers Dinsdagmiddag de zaal van de effectenbeurs te Amsterdam betraden, troffen zij aldaar aan een mededeling van het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel, waarin de leden ervan ln kennis werden gesteld, dat tot nader order het opmaken en vaststellen van de dagelijkse prijscourant door de commissie van de notering niet zal ge schieden. Als motivering voor deze maatre gel werd opgegeven de door de afde- ïng rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel, gedane uitspraak be- van de raad voor het treffende de levering van een effect door LIRO (Lippmann Rosenthal) in gevolge adresgeving en de uit deze uitspraak voortvloeiende consequen ties. De raad voor het rechtsherstel, af deling rechtspraak, heeft Maandag, uitspraak doende in een principiële zaak, beslist, dat bij levering van een effect door LIRO ingevolge adresge- regelmatig beursverkeer, de uucll 4U11C.11 up ucuuiuicu Miiuiaicis - b y= een speciaal voor dit doel in te stel- len Kamercommissie voortdurend op de hoogte houden. In haar eerste opzet staat of valt de gehele regeling met de vrijwilli ge medewerking van vele 'landgeno ten. Daarom verheugden zich vele sprekers over de huns inziens bevre digende regeling van de rechtspositie van de noodwachten. „De regering gaat eerst in het uiterste geval over tot het oproepen van noodwacht- plichtigen?' Minister Teulings hoop te evenzeer, dat dit laatste nimmer nodig zal zijn. Hg hechte grote be tekenis aan de medewerking van de vrije organisaties. Op desbetreffende wagen van de heer Verkerk tenslot te antwoordde de minister, dat de be wakingskernen tegen sabotage waar schijnlijk in het komende voorjaar gereed zullen zgn en dat voordien reeds ontwerpen van een nieuwe Egypte doet tegenvoor stellen aan Engeland. Egypte heeft Dinsdag tegenvoorstel len ingediend voor een oplossing van het Engels-Egyptische geschil over de Soedan. De voorstellen werden door de Egyptische ambassadeur te Londen, Abdoel Fattah Amr Pasja, mondeling aan de minister van buitenlandse za ken, Eden. meegedeeld. Negen mensen levend verbrand bij treinongeval in Spanje. In de buurt- van Santiago de Com- postella in N.W. Spanje is Dinsdag avond een ongeluk gebeurd waarbij negen personen levend zijn verbrand. Losgeraakte spoorwagons met ben zine botsten tegen een exprestrein, die vlam vatte. Twee personen wer den ernstig gewond. De machinist en de stoker van de expres, alsmede ze ven passagiers, zgn in de vlammen omgekomen. Een van de losgeraakte wagons bevatte een explosieve la ding, die evenwel niet tot ontploffing De afdeling rechtspraak vernietigde daarbij de Deslissing van de afdeling effectenregistratie en veroordeelde de tegenwoordige bezitter van het stuk, het effect aan de gedepossedeerde terug te geven. Het bestuur van de Vereniging van de Effectenhandel heeft aan de mi nister-president, de minister van Jus titie en de minister van Financiën, alsmede aan de voorzitter van de raad voor het rechtsherstel een tele gram verzonden, waarin medegedeeld wordt, dat de uitspraak in haar ^on overzienbare consequenties noodza kelijkerwijs voor het gehele beursver- Loongeschil in haringvisserij in beslissend stadium. Twee trawlers ter haringvangst. De leden van de redersvereniging hebben Dinsdag in een spoedvergade ring besloten het college van rijksbe middelaars te verzoeken een bindende regeling te treffen in het loongeschil met de haringvissers. Daarmee is de laatste phase in het geschil bereikt. Volgens het besluit buitengewone ar beidsovereenkomsten kan het college vqn rijksbemiddelaars een regeling treffen, die bindend is voor beide par tijen. Een dergelijke regeling kan worden getroffen ten eerste op ver zoek van beide partijen, ten tweede op verzoek van één partij of ton'der de op initiatief van het-college zelf. Thans zijn het-dus de reders, die om een dergelijke maatregel hebben ge vraagd- Hoe lang de procedure zal duren is nog niet bekend. In verband met de urgentie wordt evenwel een beslissing op korte termijn verwacht De IJmuider trawler „Abraham" en de Rotterdamse trawler „Adjowico" zijn Dinsdagmiddag van IJmuiden uit ter haringvangst gegaan. De beman ningen zullen trachten zoveel moge lijk maatjesharing te vangen, aange zien de prijzen daarvan naar het zich thans laat aanzien zeer goed keer tot een volkomen impasse leidt en dat de uitspraak zelfs de georga niseerde beurshandel onmogelijk maakt. Het bestuur beraadt zich na der over de door hem aan te nemen houding, waarbij het vaststelt, dat het onder vigueur van deze uitspraak geen aansprakelijkheid kan en wil dragen voor het regelmatig verder functioneren van het beursapparaat". De maatregel van het bestuur werd in de diverse „hoeken" druk besproken. Over het algemeen vond men die een juist besluit. Gedurende het gehele „beursuur" werd de maatregel van het bestuur der vereniging druk besproken. Uiter aard tastte men volkomen in het duis ter over de vraag wanneer de beurs heropend zal worden. Mijnongeluk eist twaalf slachtoffers. Twaalf mijnwerkers zijn om het le ven gekomen, toen gas de schachten van een kolenmijn te Frugieres nabij Clérmont—Ferrand, binnendrong. Een reddingsploeg met gasmaskers heeft de lijken kunnen bergen. Ongeveer 100 mijnwerkers waren aan het werk op de plaats van het on geluk. Verscheidene van hen sprongen in paniek in de lift.' terwijl anderen zich in veiligheid poogden te stellen langs ladders in de luchtverversings- kanalén. Opnieuw onlusten in krijgsgevangenenkamp. Fanatieke communistische krijgs gevangenen hebben Dinsdag hevige strgd gevoerd met de Amerikaanse bewakers. Één gevangene werd ge dood en 85 gewond. De bewakers maakten geen gebruik van hun vuur wapens. De communistische krijgs gevangenen boden verzet toen zij naar andere kampen werden overge bracht. De gevangenen waren onder gebracht in kampen van de Zuid-Ko- reaanse haven Poesan. Koningin JuUgma en Prins Bernhard mei hnn gast, generaal Eisenhower, op het terras van het paleis Soestdyk. ANDERHALF JAAR VOOR DE VREDE GEWERKT. Hartelijk afscheid van scheidende generaal op Schiphol „Ik ga thans naar huis met de gedachte, dat Europa op de goede weg Is. De grondvesten zijn gelegd. Er moet nil nog gewerkt worden, niet alleen met onze handen maar ook met onze. harten". Deze woorden sprak gene. raai Eisenhower Dinsdagmiddag in de Treveszaal aan het Haagse Binnen hof waar hg een buitengewone vergadering van de ministerraad bijwoonde. Generaal Eisenhower verzekerde, dat hg, welke positie hij ook zou mo gen vervullen, nooit zijn geloof in de noodzakelijkheid van de samenwer king in NATO-verband zal verliezen. „Ik zal steeds blijven streven naar dat militair, economisch en geestelijk evenwicht opdat wg in vrede kunnen leven en niet bedreigd worden door een land of groep van landen. Deze gedachte en mijn geloof in de juist heid van een democratische regering zullen mij steeds als leidraad dienen Generaal Eisenhower verklaarde ten slotte, dat Europa in de combinatie RidgwayGrünther het beste heeft gekregen aap militaire leiding en vak manschap, dat Amerika kan bieden. De minister-president, dr. W. Drees, bracht de generaal dank voor het- feen hij in het belang van West- uropa heeft verricht. Dr. Drees deelde Eisenhower mede, dat het ka binet besloten heeft het verdrag in zake de Europese Defensie Gemeen schap voor het parlement te verdedi- Na de bijeenkomst in de minister raad begaf generaal Eisenhower zich met minister Staf naar het ministerie van Oorlog. Zowel bij het verlaten van het Binnenhof als bg aankomst voor het ministerie van Oorlog werd hij door het publiek hartelijk toege juicht Op het ministerie had de ge neraal, een laatste bespreking met de minister, de beide staatssecretarissen Engeland wil hande' gaande houden met Rood-China. Engeland heeft communistisch Chi na een plan voorgelegd om de handel gaande te houden, ook na het vertrek van de zakenlieden uit China. Moorman en Kranenburg en de drie chefs van staven. Op uitnodiging van H.M. Koningin Juliana gebruikten generaal Eisenho wer en de minister van Oorlog en Ma rine, ir. Staf, met het koninklijk paar de lunch in het paleis te Soestdijk. EISENHOWER IN ZEIST. Omstreeks drie uur reed generaal Eisenhouwer het bevlagde Zeist bin nen om de „Spiritual Life Conferen ce", de conferentie over de geestelijke verzorging van de NATO-luchtstrijd- krachten, toe te spreken. Iedere soldaat heeft een reden nodig om voor te vechten, aldus Eisenho wer. „In de geestelijke aspiraties van de mens en in zijn vastberadenheid ligt de bron van alle vooruitgang, die is gemaakt in deze wereld. PLEIDOOI VOOR DE VREDE. „No hot news", zeide „Ike" tot de verslaggevers, die op Schiphol aanwe zig waren bij het vertrek van de ge neraal. Inplaats van belangrijk nieuws stak hij daarop een pleidooi af voor het handhaven van de vrede. Wij, die de slagvelden gezien hebben, aldus de ge neraal. wensen nooit meer oorlog. „Anderhalf jaar heb ik met dit doel voor ogen gewerkt. Anderen volgen my nu op. In gedachten sta ik naast u met vast" vertrouwen en met grote verwachtingen. Meer kan' ik niet doen". Na de erewacht te hebben geïnspec teerd, stapte generaal Dwight D. Eisenhower toegejuicht door een grote menigte in een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht en enkele ogenblikken daarna was het toestel op weg naar Parijs— uit het ge zicht verdwenen. NIET MEER NAAR DE DORPSPOMP Nieuwe vleugel een sprookje van veel glas en witte wanden Toen de heer en mevrouw Wage zestien jaar geleden als directeur en directrico luui intrek namen in huize „Rozenoord" te Sluis, behoorde tot hun taak onder meer ook liet halen van water. Met een karretje, waarop een ton was geplaatst, trok de directeur in tijden van droogte dageiyks naar de dorpspomp De West-Zeeuwsch Vlaamse diaconale instelling voor ouden van dagen en hulpbehoevenden, de vereniging Protestants Tehuis, bestond toen nog uit het oude bulten „Rozenoord" van de familie Blankert en een in 1926 aangebouwde vleugel. Er was plaats voor 50 bedden. Thans, sinds 1951, is er plaats voor 100 bedden. Dank zy weer een nieuwe vleugel; een hypermodern sprookje van veel glas en witte wanden; van ruimte en licht en van gordijnen in harmonieuze gele en oranje tinten; van rotan meubels, in een foyer om uren te toeven Het karretje met de ton om water in te halen uit de dorpspomp, be hoort sinds lang tot het verleden en met gepaste trots leidt de heer J. P. J. Wage ons rond door „zgn" instel ling, die sinds 1916 uitgroeide tot het schone oord. waarop de naam „Ro zenoord" in de loop dier vele jaren wel van toepassing is gebleven. Ge legen „buiten en tóch in" de gemeen te Sluis, aan de verkeersweg Sluis— Breskens, is het een uitermate idea le verblijfplaats voor hen. wier woe lige levensdagen vergleden zijn in een stille levensavond. Vanuit het fraaie nark ziet men uit op de Hoog straat en in het des zomers zo leven dige Sluis valt daar, voor een rustend burger of burgeres, veel te zien! En wordt het té druk, dan kan men zich terugtrekken in park of moestuin; of vanuit een der hoger gelegen ka mers uitzien over de wijde omgeving, met Knokke, het Zwin, de duinen en Cadzand op de achtergrond en het pittoreske St. Anna ter Muiden met z'n vele rode daken op de voorgrond. Dét biedt Rozenoord! VRIJHEID, BLIJHEID. Maar het biedt meer. Een verzor ging, die cr op gericht is hst tegen deel te vormen van een „gestichtsle ven". De verpleegden moeten zich „en pension" voelen en „vrijheid, blU- heid" Is de leus. Het aantal beperkende bepalingen wordt zo klein mogelgk gehouden, hoewel uiteraard nimmer uit het oog wordt verloren, dat het hier een rust huis is. Een rusthuis, waar tot op heden voornamelijk rustende Zeeuw se boeren, ambtenaren en ook finan cieel afhankelgken, allen al dan niet met hun vrouwen, onderdak hebben gevonden, maar waar nog deze maand ook èen dertigtal gerepatri eerde echtparen-op-leeftijd zal wor den ondergebracht ën waar reeds een uitgeweken Russisch echtpaar is ge huisvest (S. Iwan Opraskow, voor malig journalist, en echtgenote). De heer en mevrouw Opraskow zgn de eersten, die hun intrek in de nieu we vleugel hebben genomen en zij zullen dan weldra gezelschap krijgen van de gerepatrieerd en. NU OOK RIJST Tja, de oude getrouwe keukenprin ses Anna van de Vijver, zal onder lei ding van mevrouw Wage nu ook de Indische kookkunst gaan beoefenen in de keuken, waar zij eerst sedert ongeveer veertien dagen hun intrek hebben genomen. Die keuken maakt namelijk deel uit van de nieuwe vleu gel en is ingericht naar de hoogste eisen des tjjds. Er staat een batterij van blinken de, venuftige kooktoestellen, waar mede de maaltijden op hygiënische, snelle en doeltreffende wijze bereid kunnen worden, hetgeen voor een in stelling als deze van onschatbare waarde is. (Zie slot pagina 2). Spanning in Tunis neemt af Volgens politieke waarnemers is de spanning in Tunesië aanmerkelijk ver minderd als gevolg van het bezoek van de Franse minister van pensioenen. Temple. Van de zijde van de natio nalistische party „Neo Destoer" is ge zegd, dat er een mogelijkheid be staat voor de vorming van een nieuw „kabinet van verzoening" met een vooraanstaand gematigd nationalist. Tahar Ben Amr. president van de Tu nesische kamer van landbouw, als pre mier. Ben Amr is geen lid van de Neo Destoer. KORTE PREDICATIE HEMELVAART. En een wolk nam Hem weg van hunne ogen. (Hand. 1:9). Het gebeuren van de hemelvaart is slechts met een enkel woord verteld. Jezus Christus werd opgenomen ter wijl de discipelen het zagen. Meer is er niet van beschreven. Het kan niet soberder. En dan, als de discipelen naar boven blijven staren in hun stomme verba zing, komt er een wolk die de Heer en Meester onttrekt aan hun ogen. Wanneer de discipelen naar boven blijven zien, kijken ze alleen maar te gen een wolk aan Van datgene wat er gebeurt op de dag van 's Heren hemelvaart, is slechts even iets te zien geweest hier op aar de. Het eigenlijke, waarom wij nu nog altijd een feestdag hebben, lag buiten de waarneming van enig menselijk oog. Het is een wonder, een ongelooflijk wonder, die opvaart van Jezus.' Zo wordt er gedacht en gezegd. Wanneer wij de Evangeliën lezen en verstaan, ligt het iconder iets anders dan wij gewoon zün te denken. In de hemel, bij God de Vader, ligt de oorsprong van Zijn wezen. Zoafs wij mensen door de wet van de zwaartekracht al tijd weer op de aarde terug vallen, hoe hoog w\j ook stijgen, zo wordt ook Hij heengetrokken naar Zijn uitgangs punt. Het is een wonder dat de aarde Hem 30 jaar lang heeft gehouden. Wanneer het gaat over'Jezus Christus, is het altijd zo. dat we een weinig zien op de aarde, maar het eigenlijke ligt achtér de wolk. Doch door die wolk zieLhet geloot heen, zoals het radartoestel door alle mist heen ziet, omdat er golven terug keren. Wij zijn zelf niet in staat op te varen. Alle ontwikkeling en tech nische vooruitgang legt ons mensen alleen maar vaster aan de aarde. De hemelvaart van Jezus Christus opent ons nu een ander uitzicht. Van uit onze wolken mogen wij onze harten opwaarts ten hemel verheffen, waar Jezus Christus is gezeten aan de rech terhand van de Vader in de hemelen. Het zintuig van het geloof zegt ons: Daar is ons te huis. H. is het 25 jaar geleden, dat Charles Lindbergh als eerste met een vliegtuig de Atlanti sche oceaan van New York naar Parijs overstak. is het 425 jaar geleden, dat koning Philips II van Spanje te Valladólid werd geboren. is het 450 jaar geleden, dat het eiland St. Helena door de Portugezen werd ontdekt, waarna de Nederlanders het in bezit namen, die het in 1651 weer aan de Engelsen verloren. VERWACHTi SCHKALK «VIND. Droog zonnig weer met een matige tot krachtige Oostelijke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als giste ren-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1