Londens wonderkind heeft merkwaardig geheugen BOEK r 3 EISENHOWER ONTVING GOUDEN MEDAILLE VAN K.M.A. TE BREDA AVONTURIERS ZWERVEN OM VLIEGTUIGWRAK IN OERWOUD NI tcuws J^©§eet©p Dinsdag 20 Mei 1952 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 3 ONTHOUDT WAT HIJ HOORT OF ZIET Speelde toen het nog geen drie was, een partijtje schaak (Van onze correspondent) LONDEN, Mei Peter Davis, het enige zoontje van een Londense cafe-eigenaar, heeft zojuist zyn vierde verjaardag gevierd. Wat is daar voor bijzonders aan, zult ge zeggen. Maar Peter, is zo'n byzonder kind, dat hy met grote belangstelling wordt gadegeslagen door een aantai bekende Londense specialisten, en op zyn vierde verjaardag stond hy dan ook op de voorpagina's van de Londense avondbladen vermeld als „Lon den's wonderkind". Peter's hersenen zyn namelijk zover ontwikkeld voor zyn leeftyd, dat zijn opvoeding een waar probleem begint te worden. Toen hy tien maanden oud was, begon hy al te praten en twee maanden later zong hij zijn eerste liedje. Op anderhalf-jarige leeftyd had hij een repertoire van acht populaire liedjes, die hij geleerd had van het luisteren naar een gramofoon. Toen hij twee jaar was begon het pas goed. Zijn moeder, die hem een kinderverhaal had voorgelezen, keek hem stomverbaasd aan, toen bleek dat Peter het verhaal letterlijk had onthouden en alle vijftien bladzijden van het boekje woord voor woord uit zijn hoofd kon opzeggen. Een half jaar later had zoonlief 't hele alpha bet geleerd en begon te spellen en te lezen. Toen hij kort daarna, nog steeds op tweejarige leeftijd, zijn speelgoed weggooide en zich met een schaakbord ging amuseren, zeggende k.. DOOR EVA ADEMA. dat hij ging leren schaken, riepen zijn ouders het advies van een specialist in. Binnen enkele weken leerde Pe ter de namen van de schaakstukken en de regels van het spel. Hij was al leen zoet te houden als iemand een partijtje met hem schaakte. Op driejarige leeftijd kon hij schrij ven, met inkt zowel als potlood, en zijn handschrift was toen reeds beter dan dat van vele volwassenen. Zes maanden geleden, toen hij 3% jaar was, begon hij te rekenen. Alle op tel- en aftreksommen tot aan 100 leerde hij snel op papier. Vermenig vuldigen leerde hij met het grootste gemak uit zijn hoofd tot en met de tafel van 10. Wat eenmaal voorge zegd is, onthoudt hij. Thans, op de „rijpe" leeftijd van nauwelijks vier jaar, kan hy zelf standig brieven tikken op een schryf- 266. Het voorwiel van een fiets loovt zó licht, dat we het zelfs met één hand beweging in snorrende wenteling kun nen brengen. Hoe prefect de kogella gers echter ook mogen zijn en hoe zorgzaam we elk onderdeel ook heb ben geolied, desondanks gaat het wiel steeds langzamer draaien en tenslotte staat het geheel stil. Geen kind dat zich daarover verbaast, dus waarom zouden wij het doen? We weten heus wel dat een kleine kracht als de wrij ving elk voorwerp dat zich met een parige snelheid voortbeweegt tot stil stand noopt. Tot zover hebben we dus niets nieuws beweerd. Ook niet, wanneer we er aan toe voegen, dat de aarde eveneens een lichaam is dat zich gelijfc het fietswiel met grote snel heid om zijn ei gen as wentelt. Maar hiermede zal, naar uw smaak wellicht, de vergelijking eindigen, want op het fietswiel werkt de wrijving als rem mende kracht zodat uiteindelijk een stilstand optreedt, terwijl de aarde door niets geremd wordt. Haar wente ling vindt daardoor voortgang en geeft ons aldus de zekere en gelijkmatige wisseling van dag en nacht. Deze re denering is juist, zolang we haar be zien binnen het kortstondige bestaan van het menselijk leven; astronomisch gezien, is deze bewering onjuist. Ook de aswenteling van de aarde wordt n.l, geremd en deze remmende kracht wordt, evenals bij het fietswiel, veroorzaakt door wrijving. De hoofd schuldige hiervan is onze trouwe maan. We weten dat de maan twee getij den per etmaal veroorzaakt. Niet al leen het water der oceanen stuwt zij door haar aantrekkingskracht op, maar zoals wij op deze plaats al eens hebben uiteengezet ook het vasteland; de elastische schil van de aarde, wordt twee maal daags 25 tot 50 cm. opgeheven. Deze dagelijkse golf stuwing en veroorzaken uiteraard een enorme wrijving, die energie aan de aswenteling van de aarde onttrekt, waardoor de draaiing wordt vertraagd. Het verschil met het fietswiel is dus alleen nog gelegen in het feit, dat al les zich op geweldig grote schaal vol trekt en dat de formidabele wrijving die de omhoog geheven oceanen en de uitgerekte aardse bolschil veroorza ken, onbetekenend is in vergelijking tot de kolossale aardmassa. Daardoor zal géén menselijke generatie prac- tisch iets kunnen bemerken van het langzamer tempo, waarin de aarde gaat draaien. Slechts zeer verfijnde sterrekundige waarnemingen hebben overtuigend aangetoond dat de omwentelingssnel heid van de aarde in de loop der tij den iets is afgenomen, en berekenin gen over de wrijving der getijdestro men in zee-engten, speciaal in de Be- zingzee, hebben het waarschijnlijk ge maakt dat deze vertraging ook inder daad aan de getij den-wrijving moet worden toegeschreven. Tot zover kloppen dus de waarnemingen met de theorie. Wanneer de aarde langzamer draait, brengt dit noodzakelijk met zich mee, dat de dagen langer worden. Maar wat hebben we hier op den duur van te verwachten? Dat zal U morgen duidelijk zijn. H. Pétillon. machine en de telefoon gebruiken. Hij is speciaal geïnteresseerd in aard rijkskunde en landkaarten en kan uit zijn hoofd een accurate tekening ma ken van het Noordelijk en Zuidelijk halfrond. Het leren van de hoofdste den van de meeste landen was voor hem slechts „kinderspel". Als nieuwste amusement, behalve zijn dagelijkse partij schaken, heeft hij nu een eigen rekenspelletje uit gevonden, gebaseerd op de genum merde letters van het alphabet, en redeneert dat M plus M gelijk is aan Z (13 plus 13 is 26), en dat D plus H gelijk is aan L. HOE TE REMMEN? „Wij weten niet hoe wy Peter moe ten remmen", zegt zijn vader, de 30- jarige heer Derrick Davis, „en zou den liever zien dat hij met speelgoed en kinderen van zijn eigen leeftijd speelde, maar dat vindt hij kinder achtig. Hij haalt soms wel een klok Ontwerp voor Rijksgrondwet Door drie leden van Antilliaanse delegatie ingediend. Drie leden van de Antilliaanse, de legatie hebben een „Ontwerp voor een Rijksgrondwet" ingediend. De voorstellen zyn hiertoe overgegaan, omdat, naar hun mening, „door de logische opzet er van eerder kan wor den tegemoetgekomen' aan de geop perde bezwaren en omdat gebleken is, dat de R.T.C.-besprekingen niet tot een volledig resultaat hebben geleid". Het thans ingediende ontwerp van de voorstellers heeft tot richtsnoer een volledige grondwettelijke rege ling van het Koninkrijk in een Rijks- grondwet, doch tast de Nederlandse grondwet niet aan. Dit laatste, ge zien de gerezen bezwaren daartegen van Nederlandse zijde. Het ontwerp past zich zoveel mo gelijk aan by die punten van het sta tuut, waarover ter R.T.C. reeds een grote mate van overeenstemming werd bereikt, doch rangschikt de stof anders. Het ontwerp werd Zaterdag aan de R.T.C. aangeboden, doch zal. naar verluidt, wel niet meer in behande ling worden jfenomen. uit elkaar om te zien hoe het werkt, j maar bij voorkeur zit hij te rekenen.' i De specialisten in dc psychologie j die trachten uit te vinden waarom de i kleine Peter zo'n onverzadigbare drang naar kennis heeft, geloven dat 1 hy een onverklaarbare angst heeft van het onbekende, en dat hij daar om instinctief die angst tracht te overwinnen door het onbekende te exploreren. Maar zy hebben geen uit leg voor 't merkwaardige geheugen van dit wonderkind, dat alles onthoudt wat hij eenmaal gehoord of gezien heeft. (Nadruk verboden). Bouw Haagse stadhuis kost 20 millioen. De bouw van het nieuwe stadhuis in Den Haag zal ongeveer 20 mil- lioen gulden kosten. Tot nu toe stel de de gemeenteraad van Den Haag hiervoor een bedrag van ruim 17 millioen gulden beschikbaar. Zaterdag v/erd in Culcttiborg een bijeenkomst gehouden van afsluit lingen van Jan van Kiebecck. Oqgevcer 450 personen kwamen in de Bar- barakerk bijeen ter herdenking van het leven en de verdiensten van hun voorvader. Nadat gezamenlijk de koffietafel- was gebruikt werd door de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland, de heer P. I. Hoogenhout, ter heropening van de tentoonstelling „Zuid-Afrika 300 Jaar" een korte toespraak gehouden. Onze foto toont de heer Hoogenhout tijdens zijn rpde. VANDAAG IN DEN HAAG „Iedere soldaat heeft een geestelijke achtergrond nodig" Generaal Eisenhower, de scheidende opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft Maandag op de eerste dag van zijn twee daags bezoek aan ons land, een bezoek gebracht aan de Koninklijke Mili taire Academie te Breda. De generaal ontving de gouden medaille van de K.M.A. In de aula van de K.M.A. heeft Eisenhower een toespraak gehouden tot de cadetten. De kunst van het vak is, aldus de generaal, de oorlog tot een goed einde te brengen en dé vrede te bewaren. Iedere soldaat heeft een geestelijke achtergrond no dig. Na afscheid te hebben genomen vertrok de generaal per auto naar Den Haag, waar hij vandaag bespre kingen zal voeren met de minister president dr. W. Drees en. de minis ter van Oorlog ir. Staf. De Nederlandse -raad der Europese Beweging heeft Eisenhower ter ge legenheid van zyn afscheidsbezoek aan ons land een schrijven gezonden, waarin de generaal de verzekering De „gedupeerde bruide gomgearresteerd. De politie te Palermo is er ih ge slaagd de man te vinden, die onlangs aangifte deed van de verdwijning van zijn bruid en zijn auto nabij Paestum. Het is de 26-jarige Heinz Bauer uit München. Hij is degene, die enige tijd geleden de „Villa Medici, zetel van de Franse Academie binnendrong. Bauer, op wie een revolver werd gevonden, is naar Rome overge bracht, waar hij zal worden onder vraagd door de vreemdelingenpolitie. OP ZOEK NAAR DIAMANTEN. Zij houden een Amerikaan en een Braziliaan als gijzelaars ïn de wildernis gevangen. Een Braziliaanse majoor-vlieger en een Amerikaan worden in het Bra ziliaanse oerwoud nabij het wrak van het onlangs verongelukte passa giersvliegtuig „Good Hope" van de „Pan American Airways" als gijzelaars vastgehouden door een groep avonturiers, die enige dagen vóór de offici ële expeditie van de „Pan American Airways" met valschermen in de om geving van het wrak was geland. Onmiddellijk na de ramp deden geruchten de ronde, aat zich aan boord van het passagiersvliegtuig een grote hoe veelheid diamanten zou hebben bevonden. De groep avonturiers, die op eigen gelegenheid een onderzoek naar de lading van het vliegtuig wilden in stellen, eist, met het Amerikaanse hefschroefvliegtuïg naar de bewoon de wereld te worden teruggebracht. Om him eis kracht bij te zetten hou den zij de Amerikaan Scott Magness en de Braziliaanse majoor Miranda Correa, die na de eerste landing van het hefschroefvliegtuig op het lan dingsterrein waren achtergebleven, als gijzelaars gevangen. Bovendien wordt de bestuurder van het hefschroefvliegtuig, naar hij radiografisch aan zijn basis in Pana ma seinde, gedwongen de groep avonturiers te bevoorraden, waarby' hij gevaarlijke vluchten van 100 kilo meter moet maken boven een dichte wildernis. De groep zou onder leiding staan van Lino de Mattos, een parlements lid uit de staat Sao Paulo. Uit Rio de Janeiro zijn drie vlieg tuigen met parachutisten uitgezon den om hulp te verlenen. De lijken van de 50 bij de ramp omgekomen inzittenden zijn Zondag door de officiële expeditie, die Vrij dag j.l. het wrak bereikte, naast de overblijfselen van het vliegtuig begra ven. Dividend „Koninklijke'" 15 procent Commissarissen en directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1951 een dividend van in totaal 13 pet in contanten uit te betalen. Bovendien wordt voorgesteld 2 pet. over het gewone aandelenka- Sitaal in de vorm van eèn stockdivi- end uit te keren. Later is in Rio de Janeiro verno men, dat de Amerikaanse en de Bra-. ziliaan.se functionarissen zouden wor den vastgehouden, omdat een hef schroefvliegtuig van de avonturiers is beschadigd en een verzoek om met de Amerikaanse helicopter te wor den geëvacueerd zou zijn afgewezen. Faillissement Huurt nu al ruim 24 jaar. Dc president van dc Haagse recht bank heeft jhr. T. M. van Asch van Wijck in Den Haag niet ontvankelijk verklaard in zyn eis tot opheffing van het faillissement, dat ruim 24 jaar geleden over hem werd uitgesproken. Hij werd tevens veroordeeld tot de kostén van het geding, zijnde ruim 300 gulden. In Februari 1928 werd jhr. Van Asch van Wijck in staat van faillis sement verklaard. Hij vorderde op heffing aangezien hij van oordeel was, dat de langdurige aanhouding on rechtmatig en in strijd met het rechtskarakter van het faillissement is. Sedert Maart 1945 zou voorts af wikkeling onmogelijk zijn omdat de documenten bij een bombardement in het Paleis van Justitie zijn verbrand. De curator bestreed deze opvatting en wees er op, dat gewacht moet wor den aangezien jhr. van Asch van Wijck als gevolg van een erfenis een belangrijk vermogen kan verwachten. Met ingang van 1 Juli is aangewezen als inspecteur der Nationale Reserve de kolonel der infanterie W. van Hinte. thans commandant van de infanterieschool te Harderwijk. Hij zal als zodanig kolonel Th. Stoltz opvolgen, die op zijn verzoek eervol ontslag zal worden verleend. wordt gegeven, dat de raad haar werk zal voortzetten totdat het doel volledig is bereikt. „Uw tegenwoordigheid in Europa heeft nieuwe hoop" en energie ge schonken aan alle Europeanen, die zich de dragers vóelen van het gees telijk erfdeel van onze beschaving en die beseffen, dat ons enig heil ge- ïoo-or. on2e eenheid", aldus het legen is i schrijven. Turner Joy wordt vervangen Hij keert naar de V.S. terug. Vice-idmiraal Turner Joy, de voor naamste afgevaardigde der V.N. bij de besprekingen te Pan Moen Djon en bevelhebber der vlootstrijdkrach- ten in het Verre Oosten, wordt ver vangen door vice-admiraal Robert Briscoe. Turner Joy keert naar de V.S. terug. Hij wordt directeur van dé 'marine-academie te Annapolis in Maryland. Vice-admiraal Joseph Clark zal vice-admiraal Briscoe op volgen als bevelhebber van de Ame rikaanse zevende vloot. Een woordvoerder van de V. N. te Moensan heeft verklaard, dat admi raal Jov om ontheffing als hoofd van de geallieerde delegatie gevraagd had indien de Noordelijken niet bin nen twee weken de definitieve com promisvoorstellen der geallieerden, ingediend op 28 April, zouden aan-' vaarden. De admiraal was van gevoe len, dat zijn taak „in feite" vervuld was na de indiening van genoemde voorstellen. „Er was niefs meer om over te onderhandelen, behalve over het tijdstip van de ondertekening. Het schijnt echter, dat de communis ten liever willen praten dan teke nen", aldus de woordvoerder. Bonn maakt er geen ernst van. CRISIS IN ISRAËLISCH—WEST- DUITSE BESPREKINGEN., Dr. Küster, de plaatsvervangend leider van de Westduitse délegatie, die met Joodse vertegenwoordigers besprekingen voert over de schade loosstelling van West-Duitsland aan Israël, is afgetreden. Hij heeft de Westduitse regering ervan beschuldigd, dat zij geen ernst maakt met het nakomen van haar aanbod om 't wereld-Jodendom scha deloos te stellen. Naar zijn zeggen wordt zijn opvatting gedeeld door' prof. Böhm, het hoofd dér Westduit se delegatie, die ook van plan zou zyn af te treden. Waarnemers te Bonn verwachten, dat het aftreden van Küster een crisis zal betekenen voor de Israë- lisch-Westduitse besprekingen, wel ke reeds waren geschorst. Minister Stikker zal Zondag a.s. naar Parijs en Straatsburg vertrekken ten ein de besprekingen te voeren over zaken be treffende de O.E.E.C., de Raad van Euro pa en de Europese Betallngsunie. De mi nister wordt begin Juni terugverwacht. Rapport over loonpeil in de landbouw. Een commissie uit de landbouworga nisaties onder voorzitterschap van de directeur van het landbouw econo misch instituut, prof dr. J. Horring, heeft op grond van een studie over de relatieve gelijkstelling van de soélale positie van landarbeiders en verge-, lijkbare arbeiders ten plattelande een aantal conclusies ter verbetering van de lonen getrokken. De commissie is eenstemmig van mening, dat de lonen van volwassen arbeiders in het z.g. „grote loongebied" met 3.5 cent zullen moeten worden verhoogd. Waarschijnlijk zullen de conclusies dc grondslagen vormen bij de bespre kingen, die over de collectieve ar beidsovereenkomst voor het jaar 1952/ "53 zullen worden gehouden. Rente verlaagd voor schatkistpapier. Het agentschap van het ministerie van Financiën deelt mede, dat de ren te voor schatkistpapisr is gewijzigd. Van Maandag jl. af zyn bij de agent van het ministerie van financiën te Amsterdam schatkistpromessen ver krijgbaar gesteld met een looptijd van 3, 6, 9 en 12 maanden. Het disconto zal resp. >4, 1 en 1(4 pet. bedra gen en wordt dus met (4 pet. ver laagd. Het papier met tussenliggende termijnen komt te vervallen. Schatkistbiljetten met een ioontijd van drie jaar behouden een rente" van 2 pet., terwijl de rentevoet van dc biljetten met vijfjarige looptijd met 2(4 op 2'-» pet. wordt gebracht Dezë maatregelen kómen ér op neer, dat het verschil In rente tussen kort lopende schulden (schatkistpa pier) en lang lopende schulden iets groter wordt. Nog steeds het rapport-Féchteler Directeur van „Le Monde" wil weten wie het vervalste artikel schreef. Hubert Beuve-Mery, directeur van het Franse blad „Le Monde", welks publicaties over het zg. rapport- Fechteler de afgelopen dagen zoveel stof hebber, doen opwaaien, heeft thans een artikel gepubliceerd, waar in hij de „vergissing" van zijn blad toegeeft en zelfs zegt dat sommige passages uit het artikel, welke het meest sensationeel waren bijv. die betreffende een eventuele aanval op Engeland niet 150.000 valschermja gers bij eenvoudige lezing het meest uitdrukkelijke voorbehouden hadden moeten vergen. Voorts bespreekt de directeur de vraag wie de schrijver van het arti kel kan zyn. Zoals bekend is dit door bemiddeling van de journalist Bloche- Morhange in handen van „Le Monde" gespeeld. Beuve-Mery gelooft, dat men de schrijver moet zoeken in de „duistere wereld van de geheime diensten". Hij meent, dat deze dien sten er even veel belang bij hebben de dader tè vinden als „Le Monde" zelf. Ten slotte verklaart Beuve-Mery, dat de Frans-Amerikaanse vriend schap onder het „incident" niet mag lijden. De schrijver van het oorspronkelij ke artikel, dat in bewerkte vorm als een rapport van admiraal Fechteler in „Le Monde" werd gepubliceerd, Talerico. heeft verklaard, dat door een „niet te goeder trouw zijnd" journalist in zijn artikel strategisch onhoudbare opvattingen zyn ingelast. Z.i. waren liet juist deze passages, die de wereld heben opgeschrikt. Het wereldgebeuren Pinay's populariteit Men constateert op het ogenblik in Frankrijk een heel wonder lijk feit. namelijk dat minister president Antólne Pinay door het grootste gedeelte van de politici en van dc kamerleden met bijzonder veel wantrouwen in zijn handelingen wordt gevolgd, terwijl dc meesten vim zyn Franse onderdanen hem juist hun volle vertrouwen heb ben geschonken. De verkiezingen «lie onlangs in het gebied van dc Loire zijn gehouden hebben dit nog eens duidelijk bewezen. De candidaat, die dc politiek van de lieer Pinay het duidelijkste ondersteunde, behaalde een wel bijzonder flatteuze overwin ning. Dc partij van generaal do Gaul le verloor echter niet minder dan twee-derde van het bij de vorige ver kiezingen behaalde aantal stemmen. Ook bij de Senaatsverkiezingen van jl. Zondag Js het weer zo gegaan. Pinay's conservatieven boekten de winst op hun rekening en de Gaullis ten verloren. Zoals men weet is dc politick van Pinay gebaseerd op de verdediging van de franc. Deze munt verloor in slechts dertig jaar tijds niet minder dan 99 r/r van zijn v aarde. Wie in 1920 8000 francs per jaar verdiende leefde beter dan iemand die nu 800.000 francs inkomsten heeft. Nie mand in Frankrijk dacht dat het mo gelijk was deze steeds doorgaande da ling te doen stoppen. Tot Pinay kwam en zei. dat dat stoppen van die waardevei mindering van de franc, die iedere Fransman bijna dagelijks aan den lijve ondervond, nu juist het enige doel van zijn politiek was. En htf ging hee! rustigjes zijn gang. waarbij hij vooral fel gecritiseerd werd door de vele staatslieden die het voor hem geprobeerd hadden. Waar zit hem die populariteit van de heer Pinay nu in? Hoe komt het dat hij sinds Poin- carré de g 'iefdstc minister-president van Frankrijk is? Heeft zijn prijsver lagingsoffensief dan zulke goede re sultaten gehad? Laten we objectief mogen vaststellen, dat de Parisiennc, die 's morgens met haar net naar dc markt gaat om haar inkopen te doen van de „baisse" nog maar heel weinig merkt. Enkele producten zijn een paar franken goeakoper gewor den. maar in haar huishoudgeld merkt ze dat toch nog maar biUer weinig. Hot is niet onwaarschijnlijk, dat Pinay de neiging tot verlaging van dc prijzen een nieuwe zet in de goede richting zal geven. Namelijk door zelf het goede voorbeeld te geven. In Frankryk is dc staat de groot ste werkgever geworden. Die staat produceert, oen belangrijk gedeelte van de zaken, die men in hot dage lijks leven moet betalen: cigaretten, electricitéit, kolen, voorts auto's, enz. Wanneer het nu eens mogelijk zou zijn de cigaretten in Frankrijk bij voorbeeld Ijen francs in prijs te laten zakken, de electricitéit goedkoper te leveren, de koien minder duur tc ma ken. zou het best kunnen zijn dat dit voorbeeld navolging zou vinden. M aar wanneer de staat zijn pro ducten goedkoper gaat maken dan komt er minder geld in de staatskas, die dan niet meer sluitend is. Vandaar dat Pinay's politiek op drie pilaren steunt: verdediging van de franc, prijsverlaging en het lan ceren van een grote staatslening. Wanneer het geld stoeds in waarde zakt dan is natuurlijk niemand zo dom zyn geld aan de staat te lenen. Pinay wil niet minder dan zeven mil liard van het Franse volk gaan le nen. Met dit geld'moet hij namelijk zijn staatsbudget sluitend maken. Hoe wil monsieur Pinay dat klaar spelen? In de eerste plaats wil hij gebruik maken van zijn populariteit en van het vertrouwen, dat men in hem stelt. Dan wil hij die lening bin den aan de waarde van het goud- Wanneer iemand 500.000 francs aan de staat zou lenen op een moment, dat het goud op de vrije markt on geveer 500.000 francs waard is. zou hij over drie jaar. wanneer de prij3 van het goud verdubbeld is. een te goed van een millioen bij de staat hebben. Men zou dus niet bang be hoeven te zijn, dat een eventueel waardeverlies van de franc nadelige gevolgen op de waarde van het uit geleende geld kan hebben. Pinay's politiek wordt vooral door de partijen van links aangevallen onder het motief, dat hij voor de „be zittende klasse" zou werken en tegen de arbeiders. Maar de critici zien blijkbaar toch over het hoofd, dat zijn financiële maatregelen tot dus ver in het belang van het gehele Franse volk zijn gebleken. Dat heeft de massa klaarblijkelijk beter aange voeld en vergissen wij ons niet, dan schuilt daarin juist het geheim van Pinay's populariteit. in een Maandagmorgen in de vroegte is by da Oranjesluizen te Schellingwnude een motorjacht geheel uitgebrand. De twee opvarenden, een broer en zuster uit Bloe- mendaal, konden zich in veiligheid stel len. 0 Aangezien de voorziening met wit of crèmekleurig huishoudelijk aardewerk ruim voldoende is en niet behoeft te worden gevreesd, dat ongemotiveerde prijsverhogingen zullen optreden, is dé desbetreffende prijzenbeschikking met in gang van 20 Mei ingetrokken. 0 In Zaan dam is een houten huis in vlammen op gegaan. Twee fietsen, een kinderstoel en wat kinderkleertjes konden worden ge red, meer niet. 0 De Amerikaanse re gering heeft thans plannen in studie voor het inrichten van een televisie-keten over de Atlantische Oceaan. 0 De Britse ben- zine-verkoopmaatschappijen hebben de benzineprijs verhoogd. De verhoging be draagt een halve tot een penny per gallon (pLm. 434 liter). 0 Een vijfjarig jongetje, A. F. van der uit Scheveningen, is Maandagavond bij het spelen in het water gevallen en verdronken. Het burgerlijke en mili taire vliegverkeer in Spanje, zal met een derde worden beperkt als gevolg van de staking in de Amerikaanse olie-industrie. 9 In een vuurwerkfabriek in Havanna zijn door een ontploffing twee arbeiders om het leven gekomen en 3 ernstig ge wond. 0 De Britse theaterdirecteur, Joe Sacks, die bekend stond als „De Napoleon van West End", is op 71-jarige leeftijd te Johannesburg overleden. 0 Ir. F. S. Otten, voorzitter van de raad van be stuur van N.V. Philips gloeilampenfa. brieken is door de koning- van België benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold H. 0 Naar het A.N.P. ver neemt is nog vóór de afloop van deze parlementaire periode de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot instelling van een raad voor de jeugdvorming. EEN VAN: m SIMON VESTDIJK Het letterkundig genie, dat Simon Vestdijk genaamd wordt, deed bij Nygh en van Ditmar een roman uit het oude Griekenland verschijnen, ge titeld ,De verminkte Apollo". De veel zijdigheid van Vestdijk is intussen, genoegzaam bekend geworden en het zal dan ook geen verwondering wek ken, dat de auteur ook in „De ver minkte Apollo" weer blijkt geeft van een gedegen beheersing van de stof. Het oude Griekenland, met name de orakelplaats Delphi; de ganse sfeer van die dagen, brengt ae schrijver tot waarachtig leven, hetgeen men al lezende met een welhaast lichte verbijstering gewaar wordt. De ge weldige invloed van de lichtgod Apol lo in die tijden spreekt uit elke blad zijde- van dit boek, waarin vooral de avontuurlijke tocht van de vrienden Diomos en Aletes, van wie dc eerste gebukt gaat onder 'n bloedschuld, een hoogtepunt vormt. Daarnaast belicht de auteur talrijke facetten van het Griekse leven op een even boeiende, als in sommige opzichten onthullende wijze. Kortom: wederom een knap geschreven boek van deze begaafde auteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5