PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russen dreigen met een Oost-Duits leger als tegenmaatregel Bedouïnen-kamp en ezeltjes als strandvermaak BILT HARINGVLOOT ZAL NOG NIET UITVAREN Vandaag KONINGIN LEGDE EERSTE STEEN VOOR ST. LAURENSKERK DE 195e Jaargang-No 119 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. w de Pagter. Hoofdred. G. BallintJJn PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt! ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw- Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Mei 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel»i van 1—regel» t L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrei Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C. Middelburg. Bur.^Vlissingen Walstr. 58—60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg Flnlandstraat 2, telef 16, Terneuzen Brouwerljstr. 2; ZieriRzcc N Bogcrdstr 160_t STRIJD OM DUITSLAND. Besprekingen op hoogste niveau voor verdragen getekend kunnen worden Het Duitse verdrag zal nog beslissingen ter elfder ure nodig maken. Dr. Adenauer en de hoge commissarissen hebben Maandagavond moeten besluiten hun meningsverschillen over de verdeling van de door Duitsland te betalen verdedigingsbydrage aan de in Parys vergaderende ministers van de zes N.A.T.O.-landen voor te leggen. Die zullen nu vlak voor de on dertekening moeten beslissen of Duitsland al dan niet een verlaging zal krygen van de kosten, die 't voor de vreemde troepen op zijn gebied zal moeten dragen. Nu Bonn zich reeds voorbereidt op de plechtigheid der ondertekening van het verdrag, hebben de onderhandelaars dus nog steeds niet de laatste moeilijkheden kunnen oplossen. En intussen dreigen de kranten in Oost- Berlijn met de vorming van een Oost-Duits nationaal leger als tegenmaat. regel tegen de aansluiting van West.Duitsland by het Westelijke blok. dit gebied zouden alle grenswegen zijn afgesloten voor het verkeer, ter wijl patrouilles van de volkspoll tie de paden, waarvan de smokkelaars meestal gebruik maken, streng be waken, Alle scholen en huizen in de nabjjheid van de zöne-grens zouden ontruimd zijn en ingericht als onder komens voor de volkspolitie. Men neemt dan ook aan, dat de Russen een Oost-Duits nationaal le- fer in hun zóne willen instellen. In e bladen van Oost-Duitsland wordt de jeugd opgewekt zich voor een der gelijk leger aan te melden. Het wordt in Bonn niet uitgesloten geacht, dat De besprekingen tussen Adenauer en de hoge commissarissen duurden Maandagavond nog voort en volgens een verklaring van dr. Adenauer wilde men in de nacht van Maan dag op Dinsdag nog trachten tot een oplossing te komen. Het staat met dit al nog niet vast wanneer de ondertekening van het verdrag zal plaats vinden. Van Duit se zijde werd Maandag de datum van Maandag 26 Mei genoemd, doch de Amerikaanse hoge commissaris verklaarde, dat definitieve besluiten over plaats en tijd van de onderte kening nog niet zijn genomen. De door de partijen der regerings coalitie tegen de verdragen ingebrach te bezwaren zijn thans zo goed als geheel verstomd. Wel wordt de Duit se kanselier nog belegerd door tele grammen van soldatenbonden, die van hem ter elfder ure eisen, dat hij de geallieerden tot een algehele am nestie voor oorlogsmisdadigers be weegt. En bovendien neemt het con flict tussen regering en oppositie over de verdragen steeds scherper vormen aan. De socialistische partij heeft ln samenwerking met de federalistische unie opnieuw een speciale zitting van de Bondsdag gevraagd om de verdragen nog voor de ondertekening te bespreken. OOST-DUITSE VERSTER KINGEN LANGS ZóNE- GRENS. De belangstelling in Bonn gaat echter meer uit naar de ontwikke ling van de Russische reacties. Vol gens door de politie van Brunswijk ontvangen inlichtingen, zou de Oost- Duitse volkspolitie aanzienlijke ver sterkingen aanvoeren langs de zöne- grens tussen Helmstedt en de Harz, een afstand van 200 kilometer. In Nederland in grote N.A.T.O.- vlooioefenïng. Operatie „Caslinets" wordt gehouden in luni. Onder leiding van de geallieerde opperbevelhebber van het Kanaal commando, admiraal Arthur Power, wordt in Jnni een grote vlootoefening gehouden van zeestrijdkrachten en marineluchtstrijdkrachten van lan den van het Noordatlantisch Pact, waarbij meer dan 250 schepen en 400 vliegtuigen zullen worden betrokken. Deze oefening zal worden aangeduid met de naam „Castinets" De deelnemende landen zijn Bel gië, Canada, Denemarken, Frankrijk, Portugal, Noorwegen, Groot-Brittan- nië, de Ver. Staten en Nederland. De Nederlandse oorlogsschepen, die aan de oefening deelnemen, zullen onder bevel staan van commandeur F. T. Burghard. „Castinets" zal worden gehouden in de Noordzee, het Kanaal en de aan grenzende zeegebieden. Zij zal vele dagen duren, gedurende deze oefe ning zullen alle daaraan deelnemende strijdkrachten opereren onder oor logsomstandigheden. "N Het was maar een droom Een familie in het Friese dorp Lauwerszijl is het slacht offer geworden van een be nauwde droom van de heer des huizes. De jonge vader kreeg 's nachts een droom, die hem zo van streek bracht, dat hij werkelijk meende, dat zijn huis in brand stond. Met éér sprong was hij uit bed, snelde naar het ledikantje van zijn zoontje en sprong met hem door het raam naar buiten. Zijn vrouw, die hij ook wakker had gemaakt, sprong het tweetal slaapdron ken achterna, aldus het Alg. Dagblad. Eenmaal op de keien aange land, was het echtpaar pas goed wakker. Tot hun grote schrik en nog groter vreug de was nergens rook of vuur te bespeuren. Toen kwam de familie tot de ontdekking, dat het maar een droom was ge weest. Wonder boven wonder hadden de koene springers slechts lichte verwondingen op gelopen. de volkspolitie vrij snel tot een le ger van 20 divisies zou kunnen uit groeien. BERLIJN. Na de ondertekening van de over eenkomst over de opheffing van het bezettingsstatuut, zullen de gealli eerde commandanten in West-Beriijn de hoogste autoriteit behouden. Dit hebben de Westelijke commandanten Maandag in een nota de burgemees ter van West-Berlijn, Reuter, mee gedeeld. Zij hebben de West-Berlijn- se gemeenteraad echter een maxi mum aan vrijheid, voorzover vere nigbaar met de bijzondere toestand van West-Berlijn, toegezegd. Treedt Mossadeq binnenkort af De correspondent van de „Daily Telegraph" te Teheran meldt, dat de Perzische minister-president Mossa deq volgens een mededeling van re geringskringen besloten heeft af te treden nadat de oliekwestie voor het internationaal gerechtshof te Den Haag is gekomen. Zoals bekend gaat Mossadeq einde dezer maand zelf naar Den Haag om het Perzische standpunt te vertolken dat het hof in deze kwestie niet bevoegd is. Mo gelijk zou hij te Den Haag zijn afge beden kenbaar maken. VERONTWAARDIGDE VISSERS. Reders wezen bemiddeling door de Stichting van de Arbeid af. Enkele uren vóór het moment, dat de helft van de Nederlandse haring vloot had moeten uitvaren, namen de bij de centrale- en de christelijke bond .aangesloten haringvissers het besluit, dat zij in afwachting van het verloop van de besprekingen tussen de Unie-Verkeer en de reders bij de örgöffen, die daarvoor hun bemiddeling kunnen verlenen, voorlopig nog niet zullen monsteren. Tydens de Vrijdagavond en Maandagmiddag gehouden besprekingen met resp. het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid hebben de reders elke bemiddelingspoging door de Stichting van de Arbeid afgewezen. Dit deelde de heer A. de Boon, twee de voorzitter van de centrale bond van werknemers in de transportbedrij ven Maandagavond aan de pers mede. Ongeveer 1300 bij de centrale bond aangesloten haringvissers uit Sche- veningen, Katwijk, Egmond, IJmui- den, Vlaai-dingen en Noordwijk vul den Maandagavond de grote zaal van de Haagse Dierentuin tot de laatste plaats. De heer A. de Boon bracht nier verslag uit van de ontwikkeling van het geschil, zoals dat zich na vorige week Donderdag heeft ont wikkeld. Na afloop van deze vergadering deelde de heer De Boon aan de pers mede, dat de vergadering met ver ontwaardiging kennis had genomen van het besluit der reders, om elke bemiddelingspoging van de Stichting van de Arbeid van de hand te wijzen. Voorts werd het hoofdbestuur opge dragen, voort te gaan op de weg, die is ingeslagen en elke poging te on dernemen, die een oplossing van de moeilijkheden op vreedzame, wijze mogelijk maakt. De vloot kan niet uitvaren zolang er voor de vissers geen arbeidsover eenkomst is vastgelegd, die in geor ganiseerd overleg of in overleg met het college van Rijksbemiddelaars is tot stand gekomen, aldus de heer De Boon, die verder mededeelde, dat de bij de christelijke bedrijfsgroepencen trale aangesloten haringvissers, die Maandagavond ook vergaderden, Britss firma's vertrekken uit Rood China. Alle grote Britse firma's in com munistisch China treffen voorberei dingen om baar zaken af te wikkelen en te vertrekken. Daarmee zullen investeringen tot een gezamenlijke waarde van ten minste driehonderd millioen pond sterling verloren gaan. De Londense directies van de fir ma's zijn in overleg met de regering tot de conclusie gekomen, dat men voor de kantoren in China geen ver betering in de situatie meer kan ver wachten. Britse en andere buiten landse handelszaken in China zijn 't slachtoffer van afpersing en men heeft reeds tienduizenden ponden boete betaald en fantastische hoge salarissen moeten uitkeren aan Chi nese employé's, die soms niet eens werk verrichtten. Naar schatting be draagt de handelsschuld, die China aan de Britse firma's, heeft, ongeveer zeshonderd millioen pond en ook dat geld moet als verloren worden be schouwd. Minister Eden zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring over de kwestie afleggen. In gewoonlijk wel ingelichte kringen te Londen meent men te weten, dat de minister zal verklaren, dat Groot-Brittannië voor het ogenblik niet van plan is de di plomatieke betrekkingen met de re gering te Peking te verbreken. Zoals bekend heeft Engeland deze regering erkend. eveneens hebben besloten niet te monsteren. De besprekingen bevinden zich thans in een bijzonder moeilijk stadi um. De heer De Boon gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de Unie-Verkeer niet meer op een be spreking, zal aandringen. ..wij heb ben de zaak aanhangig gemaakt bij de Stichting en het College van Rijksbemiddelaars. De reders hebben deze bemiddeling afgewezen. Wat ons verder te doen staat, is afwachten wat de reders of het College van Rijksbemiddelaars gaan doen". is het 50 jaar geleden, dat de Amerikaanse gouverneur op Cuba zijn macht overdroeg aan de eerste president van dit land, Estrada Palma, waar mede de onafhankelijkheid van Cuba begon, ar Sitdown-stakmg bij Vredesfein te Enschede. Bij de N.V. Nederlands-Ameri kaanse autobandenfabriek Vredestein te Enschede is Maandag een wilde staking uitgebroken, welke op het ogenblik ongeveer 300 man omvat. Het betreft hier een staking, die niet door de vakbonden wordt gesteund. De arbeiders zijn wel op het werk verschenen, doch zy hebben de ma- chines niet in werking gesteld. Het is dus een z.g. sitdown-staking. De directe oorzaak van het con flict moet gezocht worden in de ver andering van de werktijdregeling. Op-grond van deze nieuwe regeling zal er gemiddeld enkele uren per week meer worden gewerkt, zonder dat er een extra vergoeding zal wor den betaald. EVEN STRALEND WEER ALS 12 JAAR GELEDEN. Hoogtepunt van Rotterdamse opbouwdag. Even stralend als op die rampzalige 14de Mei 1940, torn Duitse vlieg tuigen Rotterdam bombardeerden en de binnenstad goeddeels in us werd gelegd, was het weer Maandag op de Opbouwdag tc Rotterdam, waarop ditmaal bijzondere luister werd bygezet door de aanwezigheid van Konin gin Juliana, die de eerste steen legde voor de herbouw van de Grote of St. Laurenskerk. Met de volledige restauratie en herbouw van de door het oorlogsgeweld geschonden kerk zullen ongeveer twaalf jaren gemoeid zijn. Gezeten onder een afgeschut ge deelte in de ruïne van de kerk woon de H. M. een bijzondere kerkdienst bij, welke geleid werd door ds. F. Oberman. Nadat de steen met behulp van een takel op de voet van een der toe komstige zuilen waarop de kerk zal rusten was gedaald, bracht H. M. met een speciale truffel de metsel kalk aan. Daarna hield zij een toespraak. Rotterdam zo zei H. M. heeft lang zonder zijn St. Laurenskerk moeten bestaan. Het teken, dat al die tijd uitsluitend uit haar -reest be stond, was duidelijker zichtbaar dan enig bouwwerk van steen en het werd gezien over de gehele wereld. Een overzicht tydens het moment, waarop Koningin Juliana de handeling verricht tot het leggen van de eerste steen voor de St. Laurenskerk te Rotterdam. 60 JAAR V.V.V.-WERK IN ZEELAND Badplaats Vlissingen groeide langzaam De mannen, die omstreeks 1890 in Nederland aanvingen met vereni gingen voor vreemdelingenverkeer op te richten hebben een fijne neus gehad. Ze hebben voorvoeld, dat de spaarzame aantallen reizigers van die dagen zouden uitgroeien tot grote massa's, ze hebben begrepen dat de puffende, stoffige treintjes en trage stoomboten vervangen zouden worden door betere en snellere verkeersmiddelen, kortom: ze zagen voor zich een tydperk, waarin ieder recht zou hebben op een vlot vacantiereisje eh waarin het verlenen van diensten aan de toeristen een der mooiste mid delen zou worden om volkeren en werelddelen nader tot elkaar te brengen. Zestig jaar geleden ontwaakte ook in Zeeland de belangstelling voor het vreemdelingenverkeer. Men richtte in Middelburg een vereniging op, die toeristen naar Zeeland en naar Wal cheren wilde trekken en daarbij re kende men ook op steun van Vlis singen. Dat was juist nog de tijd toen men schrijven als een kunst beschouwde en in notulenboeken vol sierlijke ha len en krullen alles vastlegde. Daarom weten we nu ook, dat de Middelburgse en de Vlissingse V.V.V. in werkelijkhed tweelingen waren, maar dat de minister van justitie waaraan dacht de man niet in die goede, kalme tijd deze tweeling met juridische kilhartigheid scheidde, omdat naar zijn mening geen ver eniging kon bestaan uit afdelingen, die plaatselijk autonoom waren. En autonoom wilden Middelburg en Vlissingen blijven als het om de ste delijke belangen ging!! MIDDELBURG AANWEZIG. Zo geviel het, dat bij de geboorte van de Vlissingse V.V.V. weliswaar twaalf Middelburgse heren als peet vaders aanwezig waren, maar dat de vereniging toch zuiver Vlissings werd. De grote stimulator was de heer Jos. van Raalte, directeur van „De Schelde". Zelf nam hij geen zitting in het eerste bestuur, dat onder lei ding kwam van de heer J. L. Gruber, maar al dadelijk had men met drie vacatures te worstelen, want wel toonden 100 belangstellenden zich be reid lid te worden en waren cr direct 22 begunstigers doch voor het be- stuurswerk deinsde men blijkbaar terug. AAN HET WERK'. Dat was ook niet zo eenvoudig. Men vroeg in die dagen rustig aan een bestuurslid om maar even een reiswijzer voor Vlissingen samen te stellen. Een ander kreeg tot taak een reisgids in het Engels, Frans of Duits te vertalên en dan kwam er na tuurlijk wel een woord van lof als het werk klaar was, maar daarbij bleef het dan ook. De eerste uitgaven waren de reiswijzer voor Vlissingen en de „Stuiversgids voor Walcheren". Aan grote plannen was overigens toen in Vlissingen geen gebrek. Dat men muziek-concoursen en gyrr.nas- tiekfeesten wilde houden, lag voor de hand. Maar wat te denken van een heer, die een compleet Bedouïnenkamp naar het Vlissingse strand wilde brengen als attractie? Een ander lid was geïmponeerd door een walvis op het Scheveningse strand. Hij wilde er ook een in Vlissingen. Er was voorts ook een ogenblik, waarop iemand meende, dat een mon- tagne-russe voor het Vlissingse strandleven uitkomst zou brengen. Men heeft hem stil laten praten. EZELTJES. Het bescheiden bestuurslid, dat de vraag opwierp of er niet gezorgd kon worden voor ezeltjes op het Vlis singse strand kreeg ogenblikkelijk de opdracht om zelf na te gaan in hoeverre dat idéé te verwezenlijken was en daarover rapport uit te bren gen. Zijn rapport is niet te vinden in de oude stukken en vermoedelijk nooit verschenen. Dat was dan waar over men wel zwamneusde, maar wat men niet deed. Intussen gaf men in samenwerking met de Middelburgse V.V.V. 'n reclameplaat voor Walche ren uit, adverteerde men in Duitse en Belgische bladen en verspreidde men via de Stoomvaartmaatschappij „Zee land" reclame-materiaal in Engeland. Qok stimuleerde men het houden van zeilwedstrijden en was men diep te leurgesteld toen een motorbootwed- strija niet kon doorgaan. MEN ZWOEGDE VOORT. Al het werk daarvoor werd gedaan door het bestuur. Wanneer er in de algemene jaarvergadering eens een gewoon lid verscheen, werd z'n naam plechtig in het notulenboek aangete kend, maar meestal bleven de gewo ne leden „en bloc" weg. Zo zwoegde men voortde ja ren door. Vlissingen werd als bad- Elaats geleidelijk aan populair. Het ezoek nam toe. Het bleek in 1927, dat er zelfs le vensmogelijkheid was gekomen voor een particulier reisbureau in Vlissin gen. Later verdween dat weer. •.Zie slot pagina 2). dan ook eenvoudig een van diepe voldoening, dat Het kwestie r- het uiterlijk monument zich binnen kort weer naast dat van de geest zal kunnen laten zien. Deze St. Laurens in nieuwe vorm zal de kenmerken blijven dragen van haar herstel uit het midden der 20ste eeuw en zal de Rotterdammers steeds blyven herinneren aan wat daaraan voorafging. Toegejuicht door duizenden Rot terdammers begaf de Koningin zich daarna door de bevlagde stad naar de Stichting „Clubhuizen de Jeugd- haven". Na zich daar gedurende een uur onderhouden te hebben met de verpleegden, vertrok de Koningin naar paleif Soestdijk. Schuman-hof in Den Haag? Aanbod van de Nederlandse regering. De Nederlandse regering heeft In sloten aan de landen, die deel uitma. ken van de gemeenschap voor kolen en staal, te verzoeken het Internatio nale gerechtshof, dat. van deze ge meenschap deel zal uitmaken, in Den Haag te vestigen. Ditzelfde gerechts, hof zal, naar het zich laat aanzien, in de toekomst eveneens als orgaan van de Europese Defensie Gemeenschap dienen. De taak van dit nieuwe lichaam is het beslechten van geschillen, die ten aanzien van de uitvoering van het overeengekomene tussen de deelne mende landen zouden kunnen rrjzen. Reeds deze week zal minister Stik ker, die thans de ministers-conferen tie inzake de Europese Defensiege meenschap te Parijs bijwoont, for meel voorstellen het hof in Den Haag te -vestigen. De andere organen dezer gemeenschap, zoals het college van commissarissen en de assemblee, zul- 'én waarschijnlijk in andere landen hun zetel krijgen. .ji Carne^,.stichting, die de eige naresse is van het vredespaleis en van het belendende gebouw van de Academie voor internationaal recht, heeft zich jegens de regering bereid verklaard haar volle medewerking te verlenen. In opdracht der Carnegie- stichting heeft ir. M. J. Luthmann, bouwkundig adviseur der stichting, een voorlopig ontwerp' gemaakt voor een gebouw, dat aan de Carnegie- laan in de tuin achter het Vredespa leis kan worden opgetrokken. OvervaJ op bejaarde sigarenwinkelier. Twee jeugdige aanvallers ingesloten. Twee knapen van 15 en 16 jaar hebben Zondagavond een roofoverval willen plegen op een sigarenwinkelier te Haarlem. Zij belden aan de deur van de gesloten winkel, waarna de 70-jarige winkelier hen opendeed. Onmiddellijk daarna kreeg de man hevige vuistslagen in zijn gezicht en op zijn hoofd, doch hij bleef bij zijn positieven en begon luidkeels om hulp te roepen. De jongens vluchtten daarop de winkel uit. Een voorbij ganger slaagde er in een van hen, een 15-jarige winkelbediende, te pak ken te krijgen en aan de inmiddels gewaarschuwde politie over te leve ren. De tweede knaap, een 16-jarige koperslager, werd in de loop van de avond in zijn ouderlijke woning ge arresteerd. De winkelier liep een bloedende wond en kwetsuren aan het gezicht op. Het duo is door de politie opgesloten. Treinrampen in Turkije en India. Bij een treinongeluk in India zijn 45 personen om het leven gekomen. De treinramp gebeurde tussen Palana en Bikaner, waar een personentrein op een goederentrein liep. Bij een spoorwegongeluk in Tur kije hebben 32 mensen het leven ver loren. 24 reizigers liepen zware ver wondingen op. Kortsluiting in wasmachine, vrouw gedood. De 28-jarïge echtgenote van de heer C. V. te Reusel is Maandag gedood tengevolge van kortsluiting in de electrische wasmachine. De vrouw was bezig met de was en bevond zich bij de wasmachine. VERWACHT: ZONNIG EN DROOG. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1