NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe Sport en wedstrijden WALCHEREN genda HET BELEID VAN DE P.v.d.A. BESPROKEN TE GOES MAANDAG 19 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O Grasland wedstrijd voor provincie Zeeland. De Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland hield Zaterdagmiddag onder leiding van de voorzitter, de heer Ad. Doeleman een provinciale bijeenkomst in „De Landbouw" te Goes, ter bespreking van het tech nische wedstrijdwerlc. De voorzitter van de Plattelands Jongeren Ge meenschap Nederland, de heer E. C. de Koejjer uit Yerseke, en de provin ciaal secretaris, ir. J. Bos, gaven een uiteenzetting over dit werk. Besloten werd een graslandwedstrijd over meer jaren te houden, welke zich over de gehele provincie zal uitstrek ken. Vooraf zal de afd. Schouwen een behendigheidswedstrijd met trac toren organiseren. Verder zijn er verschillende zaai- en pootwedstrij- den gehouden. Busdienst Breskens-Knokke werd geopend- De busdienst BreskensKnokke werd gisteren geopend. Uit het aan- ta! passagiers, dat in de morgenuren werd vervoerd bleek, dat deze dienst op mooie zomerse dagen ongetwijfeld in een behoefte zal voorzien. Het was des ochtends bepaald druk en werden meer mensen vervoerd, dan voorheen toen men slechts van Sluis op Knokke reed. Voor de plaatsen Breskens, Groede eh Nieuwvliet moet de directe verbinding met Knokke als een ver blijdende verbetering worden gesig naleerd. Men reist thans naar Knok ke in minder dan een uur. Het bestuur van de V.V.V. te Groe de verklaarde ons: „Er is alle reden tot erkentelijkheid en wel in de eerste plaats tegenover de S.B.M., die deze moeilijke knoop op prachtige wijze heeft doorgehakt". Ned. Jagersvereniging hield afdelingsbijeenkomst. De afd. Middelburg van de Ned Jagersvereniging kwam Zaterdag middag in „De Prins van Oranje" te Goes in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer H. K. Michaëlis ait Bruinisse. Ook het hoofdbestuurslid voor Zeeland, mr. W. E. M. "Seijdlitz uit Hulst was op deze vergadering tegenwoordig. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J J. Huijssen uit Arne- muiden bleek, dat het ledental met 2 was teruggelopen tot 185 Als voor- naamste gebeurtenis in het vereni- gingajaar werd de veldweüstrijd met staande jachthonden in de Bathpolder gememoreerd, welke een succes werd. 'vergelegd werd de rekening van de penningmeester, de heer C. J J. van Arenthals uit Kortgene, die verhin- derd was aanwezig te zijn Voorts werd een verslag van het hoofdbestuur behandeld, -waarbij o.m. het ontwerp-wijziging Jachtwet 1923 ter sprake kwam. Verschillende vra gen werden gesteld en op diverse punten werd een beter inzicht ver kregen. By de bestuursverkiezing moest een nieuwe voorzitter werden geko zen, daar de heer Michaëlis door zijn benoeming tot burgemeester van Bruinisse, het district heeft verlaten. Als zijn opvolger werd benoemd dok ter H. Prima te Zoutelande. Het be stuurslid de heer A de Visser uit Oostkapelle. werd herkozen. Voorts werd op voorstel van het bestuur be sloten om het- aantal bestuursleden met één uit te breiden, zodat elk jaar twee leden kunnen aftroden, terwijl tevens aan Zuid-Beveland een grotere vertegenwoordiging in net bestuur kan worden gegeven. Als nieuw lid werd benoemd de heer E. N. C van Rieser; te Goes. Ook werden alle consuls herbe noemd behalve in Walcheren—West. Voor dit district werd nieuw benoemd de heer K. de Buck te Oostkapelle. Nadat bij de rondvraag nog diverse zaken ter sprake waren gekomen, o.m. om de bestrijding van de wilde duiven op Walcheren volgend jaar zo mogelijk beter te doen zijn, bracht de vice-voorzitter, de heer W. J. L. de Groof uit Kruiningen aan het slot de heer Michaëlis dank voor het vele werk dat hij als voorzitter in het be lang der vereniging heeft verricht. Aan zijn activiteit is het ook mede te danken, dat er nieuw leven in de vereniging gekomen is. Balinese schilderkunst te Middelburg. Van 24 Mei af tot 7 Juni wordt in de kunsthandel Van Bethem en Jut ting te Middelburg een tentoonstelling van Balinese schilderkunst gehouden: Deze expositie wordt Zaterdagmiddag a.s. door de wethouder van onderwijs en financiën, de heer J. W. Kögeler. geopend. HALVE-FIXALE „ZEBRIO" TE MIDDELBURG. Ten bate van de uitzending van Nederlandse sportlieden naar de Olympische spelen („Zeeland bridget voor de Olympiade") werd Vrijdag avond in „De Vergenoeging" te Mid delburg de halve finale gehouden van de op 9 Mei gespeelde wedstrijd. De finale is te Scheveningen en de eer ste drie paren van de halve finale kunnen daarin uitkomen. De uitslag luidde Vrijdagavond: 1. mevr. en de heer Louwerse 68% m. S.; 2. en 3. mevr. V. d. Boudtde eer Bisselink en mevr. Beuninck de heer Van Reemst, beide paren 66% m. p.; 4. mevr. en de heer Boogaert 63 m. p.; 5. de heer Krijgerde heer heer Terpstra 59 m. p.; 6. mej. en de heer Van Iren, 55% m. p.: 7. -- mevr. Kortewegmevr. Huysse 54 m. p.; 8. de heer Ruygde heer Groen 49% m. p.; 9. mevr. Visscherde heer Hu- brechtse 47% m. p.; 10. de heer Hey- boerde heer Labruyère 46 m. p.: 11. mej. Verheulde heer De Rooy 43 m. p.; 12. mevr. en de heer Lampé 41 m. P- L. VAN SPARRENTAKf In de ouderdom van 72 jaar over leed te Middelburg de heer L. van Sparrentak. die gedurende vele jaren een vooraanstaande plaats in de Ned. Hervormde gemeente van Middelburg heeft ingenomen. Talrijke jaren dien de hij deze gemeente, ondermeer als diaken, later als voorzitter van de diaconie. Lange tijd had hij ook zit ting in het burgerlijk armbestuur. ZEVENTIEN STEMBUREATJX. Voor de Tweede Kamerverkiezin gen op Woensdag 25 Juni zullen in Middelburg weer 17 stembureaux worden ingericht. Het stembureau xn zal echter niet meer in het schaftlokaal van de fa. Alberts ge vestigd worden, zoals bij vorige ver kiezingen het geval was, doch in de kleuterschool aan de Vlasmarkt, waar vroeger stembureau I was in gericht. Laatstgenoemd stembureau is verplaatst naar de hal van het Stadhuis. Wij laten hier een opsomming vol- ;en van de 17 stembureaux: 1. hal Jtadhuis Markt; 2. een lokaal in de Bogardzaal, Bogardstraat; 3. een lo kaal van school C., Celletfroershof; 4. een lokaal van school C, St. Joris- straat; 5. een lokaal van de Chr. Mu- lo-schoofl, Nieuwe Haven; 6. een lo kaal van de bijz. lagere school, He rengracht; 7. een der lokalen van de school aan de Verwerijstraat; 8. een der lokalen van de school aan het Veerse Bolwerk; 9. een der lokalen van de Ghr. Mulo-school, Nieuwe Ha ven; 10. een der lokalen van de In dustrie- en Huishoudschool, Molen water; 11. een der lokalen van de bijz. school, Zuidsingel; 12. een lo kaal in de kleuterschool, Vlasmarkt; 13. een der lokalen van de Rjjksleer- school, St. Sebastiaanstraat; 14. een der lokalen van de bijz. school, Gra venstraat; 15. een der lokalen van de Chr. Burgerschool, Singelstraat; 16. een' der lokalen van de bijz. school, Breeweg; 17. het verenigingslokaal, Kerksteeg. Vlissingen DE GEMEENTEREKENING 1948 B. en W. van Vlissingen hebben ter voorlopige vaststelling aan de ge meenteraad aangeboden de gemeente rekening van de gewone dienst over 1949, die een nadelig rekeningsslot heeft van 3.739,28. Brengt men de achterstallige uitga ven inkomsten over '49 mede in re kening, dan ontstaat 'n netto-voorde lig saldo van 167.598,31. Dit bedrag zal echter, zo delen B. en W. aan de raad mede, door Gedep. Staten wor den gewijzigd. Het is namelijk zo, dat G.S. bij de definitieve vaststelling van de reke ning over 1948 het batig slot van de gewone dienst brachten van 57.284,97, zoals oorspronkelijk was opgegeven, op 152,255,75. De reke ning 1949 zal intussen nog gewijzigd moetenworden in verband met de nieuwe vaststelling van dit saldo. Nieuw gemeentehuis te Noordgouwe. TEVENS W1JKGEBOUW EN KLEUTERSCHOOL. De gemeenteraad van Noordgouwe heeft in een spoedeisende vergade ring besloten tot stichting van een nieuw gemeentehuis met wijkgebouw en kleuterschool. Over de bouw hier van is volledige overeenstemming met de autoriteiten bereikt. Reeds in October 1951 besloot de raad in prin cipe tot de bouw van een Groene- kruiswijkgebouw en kleuterschool. In November bleek het nodig in het plan ook de bouw van een gemeente huis op te nemen. Er werd een be roep op de inwoners gedaan om via de burgerzinlening financieel te steu nen, welk beroep tot resultaat had dat 28.900 beschikbaar kwam. Voor de verwezenlijking van de drie pro jecten zal echter nog een aanvullen de lening van 32.000 nodig zijn. VAN TOT Het slembureau te Sint Laurens voor de a.s, Tweede Kamerverkiezing is als volgt samengesteld: burgemeester W. Baas, voorzitter en de heren P. Boon en K. Wouterse leden. Plaatsvervangend^ leden mevr. van de VoordeBosschaert en de heren J. Koole Dz. en J, Riemens. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Ellen", (18 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De man in het zwart", (18 jr.), 8 uur; Bogard zaal: Contactavond Youth for Christ. 8 uur. Morgen Electro: „Gung Ho". (18 jr.), 7 en 9.15 uur; Stadhuis: Bespreking met buurtverenigingen over bescher ming burgerbevolking, 7.30 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „Vrouwen zonder naam". (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „De onvindbare Pimpernel", (14 j.), 8 uur; Cosy Corner: Trio Poljoni 3—6 en 8— —11.30 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: „De avonturen van Casa nova" (14 j.), 8 uur. Cosy Cipier; Trio Poljoni 3—6 en 8—11.30 uyp. C.C. clyb 12—4 uur. Te Koudekerlce hield de Zangbrigade met het muziekkorps van het Leger des Heils een openluchtsamenkomst, waar voor veel belangstelling bestond. Voor het diploma-diploma slaagde de wachtmeester der rijkspolitie brigade IJzendijke J. Verpoorte. Te Hoofdplaat werd benoemd tot on derwijzer aan de Chr. school de heer J. W. Jansen uit Benthuizen. Voor het examen apothekersassisten te slaagde te Leiden mej. J, W. Buijze te Kamperland. De collecte in de Ned. Herv. kerk te Wolfaartsdijk heeft m de maand April voor de diaconie f 361.90 opgebracht; voor de inwendige zending werd in de zelfde kerk f 269.70 bijeengebracht cn voor de centrale kas f 259.2C*. Zaterdagavond traden in zaai Nolet te Yerseke de „Zingende Zusjes" op met een uitgebreid repertoire. Verder bracht men een cabaret- en revueprogramma, o.a met de Willanys, accordeon, en Annie Raats als „Klein Heleentje naar de speel tuin". De zaal was geheel uitverkocht. Op 21 Mei a.s. zal het echtpaar J. Ver hulstLievense te Westkapelle zijn 55-ja rig huwelijksfeest vieren. De hulpbesteller der P.T.T. te Scherpenisse, de heer W. M. Slager, is mei ingang van 2 Juni a.s. benoemd tot besteller bij deze dienst. In Je vacature ouderling Bonman werd in de Ned. Herv. kerkeraad Oosterland gekozen de Jfc?er L. Stóiitjes^Jc. FEESTAVOND K.A.B. Het slot van de driedaagse viering van het feest van de arbeid door de Vlissingse K.A.B. vormde Zondag na de kerkelijke viering de feestavond in het Concertgebouw. Na opening door de voorzitter, de heer P. Schets, werd het woord gege ven aan de declamatrice mej. Joop Keesen uit Amersfoort. Deze begon met een schets „De boodschap aan Maria", gevolgd door een fragment uit het leven van Jeanae d'Arc. Het publiek was geheel eqifel oor en luis terde in spanning toe.^^ Hierna volgden enk^B stukjes van een lichter genre, o.a. een fragment uit het leven van „De Witte". Voorzitter F. Schets dankte hierna mej. Keesen en deelde als bijzonder heid mede, dat mej. Keesen de doch ter is van de vroegere districtsbe stuurder van de K.A.B. Na de pauze werd door „Vrienden kring" opgevoerd het blijspel in twee bedrijven „De Hechtpleister", een ge zellig nonsensgeval. Bijzondere ver melding verdient wel boekhouder Steenoog, met als no. 2 Karei de Groot, de bediende en de huishoud ster Mina Vlakdorf. Ook de andere speelsters en spelers verdienen, de een wat meer, de ander wat minder, een woord van lof. Vriendenkring heeft in elk geval voor de zoveelste maal een goede beurt gemaakt. In de pauze werd een verloting ge houden ten bate van de C. en O.-club. Na een slotwoord door voorzitter P. Schets werd de avond besloten met een gezellig bal. de vrouwenbijeenkomst hield mej. Stringa uit Den Haag Zondag morgen een toespraak, waarin zij speciaal de noodzaak van vrouwen organisatie belichtte en voorts uit voerig stilstond bij de taak der vrouw in huisgezin en maatschappij. Mej. Stringa dankte voorts het bestuur der K.A.B. voor de organisatie van het driedaags feest van de arbeid, waarbij ook de vrouw werd ingescha keld. Aan het slot ontving mej. Stringa bloemen met een dankwoord van de heer F. Schets namens de Vlissingse K.A.B. 6 Mevr. ten Hacken-de Vries spoorde de dames aan lid te worden van de K.A.V. EEN EDISONWEG. B. en W. van Vlissingen hebben aan de raad voorgesteld de weg; die langs de aanbouw zijnde nieuwe centrale van de P.Z.E.M. loopt de naam te ge ven „Edisonweg". Thomas Alva Edison, de bekende Amerikaanse uitvinder, leefde van 1847 tot 1931. Hrj was oorspronkelijk nog van Nederlandse afkomst. Tot zijn meest bekende uitvindingen be hoort die van het electrische gloei- licht. Edison was ook degene, tfie de eerste electrische centrale heeft ge bouwd. STENEN VOOR BROOD. In de bovenzaal van café Royal sprak Zondagmorgen in openbare vergade ring (lc heer H. J. Lips, hoofdbe stuurslid van het Humanistisch Ver bond over „Stenen voor brood", wel ke term minister Mulderye bezigde tijdens het Kamerdebat over geeste lijke verzorging van gedetineerden. Spr. wees er op, dat ruim 17 van het Nederlandse volk zich gedistan- cieerd heeft van de kei-ken. Ook on der de gevangenen bevinden zich mensen, uit deze groep. Zes jaar na de oprichting kan het Humanistisch Verbond bogen op een ruime mate van erkenning: de geestelijke verzor ging in de B.U.W.-kampen en het Humanistisch Thuisfront worden thans van regeringswege gesubsidi eerd. Ook aan het culturele werk in de gevangenissen neemt het Verbond deel. Moge spoedig het inzicht door breken, aldus de heer Lips, dat het Verbond ook op geestelijk terrein voor de buitenkerkelijken onder de gevangenen zegenrijk werk kan ver richten. De bijeenkomst, welke tame lijk goed bezocht was, werd geleid door de heer L. P. van Oorschot, voor zitter van de gemeenschap Vlissin gen. RAAD BIGGEKERKE. Woonruimte gemeentehuis wordt secretarie De gemeenteraad van Biggekerke kwam onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. Dregmans in openbare vergadering bijeen. Mevr. Verschuure-Philipse werd eervol ontslag verleend als schoon- houdster van het gemeentehuis. Als haai- opvolgster werd benoemd mej. K. Simpelaar. De raad ging accoord met het voor stel van B. en W. de woonruimte van het gemeentehuis niet meer te verhu ren, doch in te richten als secretarie. Aan de school voor Geref. schoolon derwijs werd medewerking verleend voor het aanschaffen van een nieuwe onderwijsmethode. De begroting 195 werd gewijzigd in verband met de meerdere kosten voor het opnieuw be straten van de wegen in de kom van het dorp. Bij de rondvraag informeerde de heer D. P. van Splunder naar de be scherming burgerlijke bevolking. De voorzitter gaf hierop een uiteenzet ting van het. beschermingssysteem, zoals dit voor Walcheren is opgezet. De heer P, Schout Gzn. vroeg voor wiens rekening de meerdere kosten kwamen voor het fundament van de nieuw te bouwen school. De burge meester antwoordde dat het Rijk toe zegging had gedaan een gedeelte voor zijn rekening te nemen. Daarna sluiting met dankgebed. Officiële publicaties MIDDELBURG. GELDIGHEID CANDIDATENLIJSTEN, De voorzitter van het Hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Twee de Kamer der Staten Generaal in Kies kring XII Middelburg brengt ter open bare kennis, dat op Zaterdag 17 Mei a.s. des morgens te half negen een zitting zal worden gehouden, waarin beslist wordt over de geldigheid der op 13 Mei j.L ingeleverde lijsten van car.didaten en over de handhaving der daarop gestelde candidaten. MIDDELBURG. INZAGE CANDIDATENLIJSTEN. De voorzitter van het Hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Twee de Kamer der Staten Generaal in Kies kring XII Middelburg maakt bekend, dat de op 13 Mei j.l. ingeleverde lijsten van candidaten ter inzage liggen op de Ge. meente-secretarie, 3e afdeling. MIDDELBURG. HINDERWET. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat het verzoek van fa. M. W. Hil- demisse te Middelburg om in perceel Pijpstraat no. 9, kadastraal bekend in sectie B, nr. 2261 een distilleerderij te mogen oprichten door hen is ingewilligd. ONTSPANT, VERKWIKT.. ORANJEBOOM BIER! DE VERKIEZINGEN IN ZICHT. Antwoord op velerlei critiek Met de a.s. Kamerverkiezingen in zicht, organiseerde het gewest Zee land van de P.v.d.A., Zaterdagavond In de „Prins van Oranje" te Goes een propaganda.vergadering, waarin mevr. II. Vcrwey-Jonkcr cn de Kamerle den mr. J A. VV. Burger en J. H. Seheps verschillende punten van het be leid en het program van deze party belichtten. De politieke cabaretgroep „De rode vagebonden" uit Middelburg wisselden met een aantrekkelijk program de toespraken af. Na hei openingswoord van de heer I en de export naar dit land Is wel Ph. Haverhoe1- «brak eerst mr. Bur ger, die in kort bestek antwoord gaf op de vraag in hoeverre de P. v. d; A. verantwoordelijk gesteld kan worden voor het gc' ele regeringsbe leid van thans. Die verantwoordelijk heid is gedeeltelijk. Spr. wees de critiek op de woning bouw van de hand. Wanneer in Rot terdam een bankgebouw van 10 mil- lioen gulden is verrezen, dat nu leeg staat, dan kon dat aangezien andere groeperingen aan de rege ring de bevoegdheid onthielden om in te grijpen. Dat er nog geen definitieve rej ling voor de oudedags-voorziening komt doordat andere partijen bij het tot standkomen van de Noodwet Drees hebben afgedwongen, dat aan de definitieve regeling de verzeke ringsgedachte ten grondslag zou liggen. Men heeft ook eritiek uitgeoefend op het niet opnemen van een aan tal werklozen, die reeds langere tijd werkloos zijn, onder de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Spr. acht dat niet opnemen onjuist, maar het was niet mogelijk de werklozen direct in massa onder de regeling te bren- ~in. Wat de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië betreft, meende spr. dat ons land daardoor voor een ramp is behoed. De invoer uit Indonesië is thans reeds evengroot als vroeger Advertentie VOETBAL De Zeeuwen en Goes speelden oelenwedstrijd (2 1). In een Zaterdagavond gehouden oefenwedstrijd tussen De Zeeuwen en Goes, werden twee verjongde elftal len in het veld gebracht. Na enkele aanvallen werd voor De Zeeuwen het eerste doelpunt ge maakt door L. Hubregtse, waarna het Van Wezel gelukte er 20 van te maken. Enkele goed opgezette aanvallen van Goes konden door De Zeeuwen met veel geluk worden ge keerd. H. Mos zorgde echter vóór de rust toch nog voor een legen- ptint (2—1). Na de rust werd nog wel hard ge werkt voor een doelpunt, doch stug verdedigen smoorde elke poging in de kiem. Voor de hervatting werd door de supporters-vereniging „De Zeeuwen" aan de spelers W, Leijnse. A. Leijn- se en L. Hubregtse ter gelegenheid van hun resp. 350e en 300e wedstrijd een schemerlampje in de clubkleu ren aangeboden door de voorzitter, de heer J. C. Net. De dames van deze spelers ont vingen een fraai bouquet." R.C.S. en Odio tegen elkaar opgewassen 11 Ondanks de vrij hoge temperatuur gaven R.C S. en Odio in de beginne toch aardig voetbal te zien. R.C.S. pakte de zaken serieus aan en was zodoende in de eerste helf»- iets in de meerderheid, hetgeen resulteerde in enkele harde schoten van Van den Dries. Doelman Paardekam was ech ter uitstekend in vorm, evenals zijn collega Beun, zodat de doelen voor lopig schoon bleven. Nadat de Odio- doelman een keurig schot van Lee man via de lat uit zijn doel had ge stompt, kreeg R.C.S. een strafschop te nemen wegens hands P. Melse bracht hieruit de stand op 10. Na de rust kreeg de achterhoede der thuisclub meer werk te verzetten en dat werd eoed gedaan, zodat de soms gevaarlijke Odio-aanvallen doodliepen. Aan de andere kant ont stonden enkele goede scoringskansen, waarvan echter niet geprofiteerd werd. Dat deed de midvoor der gas ten wel en toen bij een aanval keeper Beun geslagen op de grond lag, maakte hij geen fout (11). In de resterende tijd Kregen beide keepers nog enkele harde schoten te verwerken, maar gescoord werd er niet meer, zodat Odio een puntje uit Souburg meenam, hetgeen de verhou ding goed weer gaf. Kleine nederlaag van Vlissingen tegen Wilhelmina. Voor deze vriendschappelijke wed strijd VlissingenWilhelmina had Vlissingen enkele nieuwe spelers op gesteld. Zo stond de oud-T.S.C. kee per Baaijens in het doel en de oud-De Zeeuwen-speler C. Bode in de voor hoede. Met deze voorhoede was het ook deze wedstrijd niet zo best. Legio kansen werden jammerlijk gemist, die bij een productievere voorhoede zeker tot doelpunten hadden geleid. Vlissin gen was echter niet de mindere van de Bossche tweede klasser. Het eerste doelpunt was voor de kanaries, die bij een schermutseling voor het rood witte doel een punt zagen maken door een Vlissingen-achterspeler. (01). van der Schraaf wist er gelijk spel van te maken. (11. Kort daarop werd het zwoegen van Van der Schraaf andermaal beloond met een mooi doelpunt. (21). Even voor het einde wist Wilhelmina door een fout, begaan door de Vlissingse achterhoe de. door te breken en met een hard schot de gelijkmaker te scoren. (2 Direct daarop moest de Vlissingen- doelman zwichten voor een effectbal. zodat de geelhemden ce faire wed strijd wonnen met 32. SCHAKEN SLUISSE TOREN WON DEFINITIEF. >e einduitslag van de schaakwed strijd Middelburg IIIDe Sluisse To ren is na arbitrage bepaald op 5%— 4% in net voordeel van de Sluisse To ren. De arbitrage luidt: K. van BelzenJ. Schakel 1—0; D. FaasseJ. A. Roos J. M. de KoningJ. Luteyn DE ZEEUWEN TEGEN DE KON. MARINE. Op Hemelvaartsdag zal het eerste elftal van De Zeeuwen des middag3 om half drie op het terrein aan de Bosweg te Vlissingen een liefdadig heidsvoetbalwedstrijd spelen tegen een elftal van de Kon. Marine. WIELRENNEN Roks startte goed in Ronde van Italië. Zaterdag startten 112 renners te Milaan voor de Ronde van Italië. De enige Nederlander in de course is Thijs Roks. Hij leverde al direct een goede prestatie door de eerste etappe als negende te beëindigen in dezelfde tijd als de winnaar Albani, die over de 217 km. 5 uur 56 min. en 47 se conden deed. Kubler werd tweede, Magni derde. Deze twee raakten bij aankomst in Bologna slaags, omdat zij elkaar hadden gehinderd bij de eindspurt. Voor de start van de twee de etappe, BolognaMontecatini heb ben zij evenwel hun geschil met een handdruk en omhelzing beëindigd. Deze etappe (199 km.) werd gewon nen door de Italiaan Conterno in 5 uur 44 min. 45 sec. Deze heeft in het algemeen klassement de leiding. PLANTAZ WON DE RONDE VAN LEPELSTRAAT. De Ronde van Lepelstraat (Bergen op Zoom) voor nieuwelingen is Zon dagmiddag gewonnen door A. Giet man uit Roosendaal die over de 40 km. 1 uur 5 min. 30 sec. reed; 2e C. Keeper, Roosendaal; 3. Hultermans, Wouw. De ronde voor amateurs is op schitterende wijze gewonnen door de Eindhovenaar Plantaz die twee ron den voor het einde uit de kopgroep weg vluchtte en met 45 sec. voor sprong als eerste over de finish kwam. Tjjd 3 uur 7 min. 13 sea2. P. Maas, Pindorp; 3. Borremans, Hoo- gerheide; 4. N. v." Est, Fijnaart; 5. J. v. üsta, Fijnaart; 6. op 2 min. 15 sec. W. Bos, Greup; 7. A. v. Oosterhout, Lage Zwaluwe; 8. H. de Vos. Den Haag: 9. F. Berghuis, Huizen; 10. op 2 min. It! sec. C. Nelemans, Strflen. M. v. Poortvliet uit Oud-Vossemeer eindigde als Me. verlaagd, maar nog zeer aanzienlijk. Wat de belastingpolitiek aangaat, wil de P. v. d. A. nog altijd, dat de zwaarste lasten zullen drukken op de sterkste schouders. Over het beleid van minister Mans- holt. merkte spr. op, dat de partij een geordende landbouw wenst. De perspectieven van de a.s. ver kiezingen zijn, dat men het beleid van deze regering bijval geeft of niet. Normaal bestaat het niet, dat de P. v. d. A. ais ninderheidspartij. opnieuw beslag zal kunnen lcgg - op de minister-presidents zetel, zoals tweemaal Is gelukt. Wanneer men toch een continuatie van de bestaande toestand wenst, dan zal men ook zijn stem moeten uitbrengen op Drees. Mevrouw VerweyJonker sprak in het bijzonder over wat de P. v. d. noemde 'n langere leerplicht, kosle- werd een langere leerplicht, koste loos onderwijs, als in andere be schaafde landen, vergoeding van on kosten voor studerenden en het, brengen van de cultuur binnen het bereik van de massa, waarmee ook de kunstenaars gebaat zouden zijn. Voorts dient de jeugd- en sportbe- weglng meer gesteund te worden. Aan al deze wensen ligt de mense lijke gelijkwaardigheid ten grondslag. Als laatste spreker voegde de heer J. H. Scheps het woord, om ant woord te geven op de vraag of de prot. christenen in de P. v. d. A. behoren te zijn. Spr, bestreed, dat deze partij los zou staan van de historische beweging van het chris tendom. Men kan de Bijbel daarom geen groter onrecht doen, dan hem een antwoord te laten geven op een terrein waar hij geen antwoord wil geven, aldus spr. Bovendien geven de chr. partijen met de Bijbel in de hand, vaak een geheel verschillend ant woord op diverse vragen. De politie ke partij is geen kerk, doch hestft een eigen vorm en inhoud. Voor een antwoord op de vraag of prot. chr. met humanisten mogen samenwer ken, wees spr. op de samenwerking in Rijkseenheid door vogels van di verse pluimage. Hij stelde in dit verband de tegenvraag waarom deze heren wel mogen samenwerken en de prot. chr. en humanisten in de P. v. d. A. niet. De kerk mag vol gens spr. niet aan een bepaalde politieke partij gebonden worden. Hij was daarom van mening dat de christen inderdaad in de P. v. d. A. kan arbeiden. Wim van Est eerste in Ronde van Belgisch Luxemburg. Wim van Est heeft de ronde van Belgisch Luxemburg gewonnen, een edstrijd over 209 kilometer waar aan 69 renners deeloamen. De uitslag was: 1. Van Est (N.) 209 km. in 5 uur 29 min.: 2. Van de Zande (B.) op 45 sec.; 3. Faanhof (N.); 4. Storms (B.); 5. Voorting (N.); 6. Van Dormeel (B.); 7. Dekkers (N.). Nolten vierde in Route de France. De 14e en laatste etappe van de Route de France, van Mende naar Aurillac, (170 km.) is gewonnen door de Belg Adriaenssens. In het eindklassement werd Andre Bernard van de ploeg van midden- Frankrijk eerste. Het eindklassement luidt: 1. Bernard (midden-Frankrijk); 2. Julienne (Normandië): 3. Adriaens sens (België); 4. Nolten (Ned.); 5, Buchaille (Parijs). Sport pick-upjes De voetbalwedstrijd tussen de Neder landse Eondsploeg en Oostenrijk B, wel ke in het kader van de Olympische dag op 22 Mei te Amsterdam wordt gespeeld, zal worden geleid door de Belgische scheidsrechter Henri Bauwens. De Belg Vingerhoedt heeft zijn titel behouden in het tournooi om het Europe se kampioenschap driebanden. Hij ver beterde bovendien nog het Europees re cord particulier gemiddelde. De Neder lander Broekhuizen werd derde. De voorzitter van de Japanse zwembond heeft bekend gemaakt, dat door de Ja panse Olympische zwemploeg een tour nee Ss ontworpen, waarmee de Japanners na de Spelen een aantal Europese landen, waarbij Nederland, hopen te bezoeken. President Truman heelt de week, die met Zondag j.L is begonnen, aangewezen als Olympische week. De internationale korbalfederatie. die in Den Haag verga derde, heeft besloten om Indonesië als lid te accepteren op voorwaarde, dat zal worden voldaan aan de reglementen van de internationale federatie. Tijdens de wedstrijden om de grote prijs van Zwitser land zijn 2 motorrijders verongelukt. De bekende Italiaanse coureur Frigerio, slipte in een beruchte bocht en overleed tijdens het vervoer naar hei ziekenhuis. Enkele uren later slipte de Engelsman George Bennett en reed tegen een boom. Ook hij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3