QJ. Consulente der Z.L.M. bereisde het Amerikaanse platteland Zeeuwse Almanak RUILVERKAVELING IN DE VIER BANNEN: MILLIOENENPROJECT BESLUIT JUBILEUMVIERING N.V. POLAK TE MIDDELBURG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 19 MEI J.MQ3 LEERSCHOOL IN ZELFVERTROUWEN. „ledereen denkt, dat hij alles kan" (Van onze speciale verslaggeefster). Begin Maart 1951 stapte mejuffrouw G. G. Sikkens uit Goes op de boot, die haar voor een studiereis van ruim een jaar naar Amerika zou voeren. En precies veertien maanden later, begin Mei 1952, keerde zy eveneens per boot terug uit de Nieuwe YVereld; „boordevol indrukken" zoals men dat dan pleegt te noemen. Vele waardevolle ervaringen bracht zy mee uit de U.S.A.ervaringen die zij zich in haar functie van consulente der Zeeuw- sche Landbouw Mij. ongetwijfeld ten nutte zal weten te maken. Wij.liebben ons verstout om mejuffrouw Silckens in deze roezige dagen, vlak na aan komst in het vaderland, op te zoeken in haar appartement aan de Lange Kerkstraat te Goes, en ondanks haar drukke bezigheden was zy wel be reid, ons enige van haar indrukken te vertellen. „Hoe ik tot deze studiereis kwam? Ik solliciteerde naar een reisbeurs bij het Nederland-Amerika Instituut een ieder, die meent dat hij of zij de vereiste kennis en bekwaamheden er voor bezit, kan naar zo'n beurs solli citeren en langs deze weg kwam ik in de gelegenheid, een gedeelte van de States te bereizen". Dat gedeelte van de States was de staat Washington, waar juffrouw Sikkens ruim een jaar de gast was van één der vele Ameri kaanse verenigingen van Onderwijs krachten. Gedurende de veertien maanden van haar verblijf aldaar stu deerde zij aan drie verschillende uni versiteiten. „Voornamelijk huishoud-econo- mie, terwijl ik voorts de Amerikaanse methoden van lesgeven intensief be studeerd heb. Bovendien kwam ik in contact met de „Associated Country Women of the World", een internatio nale organisatie, die een overkoepe ling is van de verschillende Bonden van Plattelandsvrouwen ter wereld", zegt mejuffrouw Sikkens, zelf lid van de Plattelandsvrouwenbond in Zee land. Door toedoen en onder leiding van deze internationale club heb ik verscheidene Amerikaanse boerderijen bezocht". Het leven op het platteland aldaar? Men moet er ontzettend hard werken, zo hard dat de huishoudelijke plichten meestal des avonds pas aan de beurt komen. Een ieder gaat volkomen op in zijn bezigheden. Er zijn, zowel in huis als op het land, de moderste en meest efficinte machines en werktui gen te vinden, en vooral: alles is even practiscb ingericht, en alles wat ge daan wordt, geschiedt bok even prac- tisch. ONDERWIJSMETHODEN. Het Amerikaanse' onderwijs is op een volkomen andere leest geschoeid dan het Hollandse. Men begint er evenals hier weliswaar met 6 jaar la gere school, doch daarna worden de leerlingen niet geselecteerd voor ver schillende middelbare scholen. Er is voor hen allemaal dan de „High School", waar de: meest uiteenlopende Aanvaring bij Tei neuzen tijdens mist Zaterdagmorgen omstreeks kwart, over zes dreef plotseling een mist bank over de Schelde bij Terlièuzen. Het veertien honderd ton metende Belgische binnenschip „Virgo Po- tens"„ dat juist de haven van Ter- neuzen had verlaten, werd in deze mistbank aangevaren door het 6900 ton metende Zweedse m s. Silver- gate" van de Johnson-lgn te Stock holm. De „Virgo Potens" moest met een gat in hst achterste ruim de ha- van van Terneuzen binnengesleept worden. De schipper V. Meirlaan afkomstig uit België liep bij de botsing een hoofdwonde op en moest zich onder behandeling van een dok ter stellen. Advertentie AAMBEIEN? SCHIEFFER'S STOFWISSEUNGZ0U1 geehvfirllehtlne. regel! de stoelgang en Zulvert het bloed van gUtsioffen. IN DE WILDE WARRELING.... De wilde warreling van datgene, wat men vooral in de kustplaatsen „het seizoen" pleegt te noemen, is thans toch wel definitief begonnen. De temperatuur van het water in het Breskense zwembad bedroeg Zater dagmiddag naar ons werd verze kerd twintig graden en de Zondag middag deed er niet voor onder. Op de Vlissingse boulevards bezag de fla nerende mensheid de badende mens heid op de stranden en de badende mensheid op de stranden blikte zo nu en dan met iets van verachting naar de flanerende mensheid op de bou levards Het wds er plotseling weerdat on definieerbare: die zon en die zee en die mensen in luchtige, fleurige kle dij; die stemming van speelse uitge latenheid en onbezorgd vegeteren in het zonlicht; van snorrende bromfiet sen en voorbij denderende autobus sen, volgeladen met vluchtelingen. Vluchtelingen uit woestijnen van steen en belastingweeVluchtelin gen, die voor één dag, één middag soms, gevrijwaard wensten te zijn van zorgen, zórgen, die zij verruilden voor zonnebrand en zeelucht, voor wind en water. Jong en oud, rijk en arm. Aaneengesloten dwalend over strand en beemd van Zeeland, onder een weldadige, alles en allen beschij nende zon. Een feest, zonder feest neuzen. Een feest van de lente, Vrij, blij en vrolijk. In de wilde warreling van het „sei zoen". vakken gedoceerd worden. Behalve de „gewone" middelbare leerstof wordt er bijv. landbouw-, vak- en technisch onderwijs gegeven. In deze zes jaar H.S. kan een ieder zich dus bekwa men in een richting, die hem „ligt" Een weinig vakonderwijs is echter zo- Wel voor jongens als voor meisjes ver plicht en beide sexen dienen enige beginselen van huishoudelijk werk on der de knie te krijgen. Een jongen in de afdeling „koken" is dus helemaal geen vreemd verschijnsel en verschei den jongemannen redden zich na hun WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES otn die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpïlletjes. studietijd dan ook uitstekend als vrij gezel. „De leerkracht heeft van het be gin af eigenlijk veel meer een advi serende, dan een strikt „onderwijzen de" positie in de klas", vertelt mejuf frouw Sikkens verder. „Daardoor wordt uiteraard het zelfvertrouwen van de leerlingen gestimuleerd, .ter wijl hun natuurlijke aanleg vanzelf ontwikkeld wordt op deze manier. Het is ook zo aardig, dat men zo'n grote waardering heeft voor. elkanders werk; trouwens, dat vindt men in de Ameri kaanse maatschappij overal. En dan is er het „ideeën delen"; men denkt er eenvoudig niet aan om een origineel idee voor zichzelf te houden, het wordt direct verbreid". Het vakonderwijs staat in Amerika hoog aangeschreven. Huishodulerares- sen op het platteland verdienen zeer goed, en hun werk geniet grote waar dering". „IEDEREEN KAN ALLES". „Wat heeft U in Amerika nu als het meest opvallende getroffen", vragen wij tenslotte. „Ja, dat is moeilijk te zeggen, wam ik heb in die veertien maanden na tuurlijk légio typisch-Amerikaanse dingen meegemaakt", zegt juffrouw Sikkens lachend. „Maar het meest ty perende voor de Amerikaanse volks aard vond ik wel die eigenschap, dat iedereen ervan overtuigd is, dat hij alles kan. Zo kwam ik eens op een boerderij, waar mijn oog op een aar dig olieverfschilderij viel. Het bleek toen, dat de vrouw des huizes op een goede dag aan haar man te kennen had gegeven, dat aan hun inboedel een aardig schilderij eigenlijk nog ont brak. In Holland zou men in zulk een geval vermoedelijk naar een kunst handel gestapt zijn; deze Amerikaanse vrouw stapte naar een cursus in schil deren, volgde deze cursus gedurende een winter en.... maakte zelf het ver langde schilderij!" (Slot van pag. 1). Het potlood van dhr. Franke maakt een zonderlinge kronkelreis over de kleurigepolder-plattegrond, springt gemakkelijk over dunne lijntjes, die in~' werkelijkheid brede sloten zijn, waaraan zelfs een polsstok te pas móet koilien. Een merkwaardige en rommelige toestand, die nu al eeuwen voortduurt en waarvan de dijkgraaf opmerkt, dat op sommige plaatsen „dé wereld nog net zo ligt als toen ze geschapen werd." Dat is echter niet helemaal juist, want in de loop der jaren werd er door de eigena ren en gebruikers reeds veel verbe terd, b.v. door hier een sloot en daar een greppel dicht te gooien. Derge lijke kleine voorzieningen waren echter bijlange na niet voldoende en daarom begon men, o.a. door toedoen van de toenmalige dijkgraaf Gillis Klompë,- reeds voor de ooi'log plan nen, te maken voor een ruilverkave ling. Op 7 Juni 1942 werden deze voorstellen door de belanghebbenden aangènomen, maar de omstandighe den maakten een directe uitvoering onmogelijk. Daarna kwam de inun datie en die zorgde voor een nieuw probleem. Want toen tenslotte met. de eerste werkzaamheden kon worden begonnen, dienden allen, die op eni gerlei wijze bij deze arbeid betrokken waren, er geducht rekening mee te houden, dat geïnundeerde grond in feite ziek is: „Alles wat op de schop kwam moest worden gegipst!" zegt de dijkgraaf en dat betekent, dat er uiterst zorgvuldig gewerktdiende te worden. KILOMETERS SLOOT. Driehonderd vijftig kilometers sloot, die volkomen overbodig wa ren, moesten worden gedicht, van welk werk thans een gedeelte is geschied. Wie door dat deel van' de „Vier Bannen" rijdt, waar deze ar beid achter de rug is, ziet welk een grote verbetering daardoor tot stand kwam, want omdat de nieuwe ka vels nog niet zijn toegewezen, heb ben de meeste gebruikers hun per celen nog volgens de oude grenzen ingezaaid. Daardoor ontstaat een merkwaar dig patroon: het grillige en on- Ïractische van vroeger en daar als et ware over heen het nieuwe, rechtlijnige economische van thans. Misschien krygt een bezoeker een klein beetje heimwee naar het land- schapsschoon, dat op deze wyze ver loren schijnt te gaan, maar de cul tuurconsulent verzekert, dat liet nieuwe na enige tijd even mooi zal zijn. Bovendien blijven hier en daar nog oude kreken in stand, die de herinnering aan vroeger levendig zullen houden. Wanneer ir. Franke dit laatste opmerkt, klinkt de stem van de dijk graaf, die op zjjn wijze de woorden herhaalt, die Nicolaas Beets destijds een Noordhollandse boer tegen het Haarlemmermeer liet zeggen: „Gro te1 plas, ik wou dat je leeggemalen was.Dit zegt namelijk de dijk graaf van de kreken: „Ik zie er lie ver peeën op groeien MILLIOENEN-PROJECT. De buitenstaander komt onder de indruk van dit grootse project, waar bij ruim 2500 ha. grond opnieuw worden verkaveld, gedraineerd, ont waterd en van nieuwe en verbeterde wegen voorzien. In elk opzicht kan hier van een millioenen-project Wór den gesproken, .omdat niet alleen de kosten met zeven cijfers worden aangeduid (om en bij 8.000.0Ó0) maar ook omdat het grondverzet in de .millioenen loopt. Wanneer alles gereed is naar men hoopt en verwacht in de loop van 1954 zal ongeveer millioen m3 grond verzet zijn. En dat met de grootste zorg, want de bovengrond moet bo vengrond blijven! Hoogteverschillen van twee a drie meter worden weg gewerkt, sloten gedicht, een water gang gegraven, wegen verbeterd, enkele nieuwe aangelegd en beplan tingen aangebracht. De bemaling voor een constant polderpeil is reeds in orde en wordt verzorgd door drie gemalen, namelijk het oude aan de Stevensluis, dat een capaciteit'heeft van 200 m3 per minuut, een gemaal midden in de polder, dat voor de onderbemaling zorg draagt en dat 93 m3 per minuut kan verwerken en tenslotte één In het Zuiden, dat er per minuut 50 ni3 water uitgooit. Dit alles, dat inderdaad slechts met „dikke" cijfers kan worden aan geduid, werd en wordt ondernomen door vooruitstrevende boeren op het eiland Schouwen-Duiveland. Wan neer men echter dit laatste tegen de dijkgraaf zegt, schudt deze het hoofd „Vooruitstrevend? In zeker opzicht. Wij zijn de progressieven onder de conservatievén. HET PROBLEEM DAT BLIJFT. De Westelijke helft van de polder begint thans op streek, te komen en daarmede is men ongeveer op de helft van het werk. Nog enkele-ja ren en de „Vier Bannen" is een van de -mooiste polders van Zeeland: bre de percelen, weinig sloten, goede wegen en een doelmatige afwatering. Dan zullen de vele problemen opge lost zijn, met uitzondering van één. Ergens in de „Vier Bannen" bevindt zich namelijk een huis op een per ceel. dat de vorm heeft van een rechthoekige driehoek. Daarom noemde de eigenaar zijn woning zeer toepasselijk „Pythagoras." Na de verkaveling evenwel zal het huis op een vierkant lapje gj'ond staan... Welke naar zal nu gekozen moe- tèn worden Ziedaar het probleem! LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pjjn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.35 be spaart U veel ellende. Bezwaren Heemschut tegen ontsierende telefoonpalen. Het bestuur van de Bond Heem schut heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geschreven, vernomen te hebben, dat ten behoeve van een telefoon-aansluiting langs de weg van Heinltenszand naar Nisse een leiding op palen zal worden aange legd. Het bestuur schrijft „De betrok ken weg is op enkele punten van beplanting voorzien en voert door een aantrekkelijk landschap van boom gaarden en bouw- en weiland. Het aanleggen van een leiding op palen langs aeze smalle landelijke weg, zal ten gevolge hebben, dat het uitzicht van deze weg op het omliggende land grondig wordt bedorven, terwijl te vens de reeks palen in het bekoor lijke landschap onaangenaam zal af steken. Nader vernemen wrj, dat op de fraaiste punten de palen door onder grondse kabels zullen worden vervan gen. Echter menen wg. dat de weg als geheel gezien aantrekkelijk is, zodat het sparen van een enkel bij zonder fraai punt geen oplossing ge noemd mag worden. Gezien hét belang van de handha ving van de landelijkeschoonheid neemt ons bestuur de vrijheid zich tot Uwe Excellentie te wenden met het verzoek, te willen bevorderen, dat de ondei'havige leiding geheel onder gronds zal worden aangelegd. GESLAAGD. Te Leiden slaagde voor het arts examen de heer A. H. van Dijk, vroe- ger te Vlissingen. STICHTERS VAN HET BEDRIJF HERDACHT. Directie bood personeel feestavond aan. De directie van M. L. Polak Zoon N.V. te Middelburg bood het perso neel Zaterdagavond ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de zaak en het 40-jarig jubileum van de heer M. Polak sr. een feestavond aan, die klonk als een klok. De personeelsleden en hun dames vormden in de met een schat van bloemen versierde Schuttershof-zaal één grote familie, die zich vele uurtjes kostelijk vermaakte. Aa.n het begin van .de avond hield de jubilerende heer M. Polak, si', een toespraak, waarin hij herinnerde aan degenen die het bedrijf hebben ge sticht, die de basis legden voor een trots is. „Wij vormen één gezin en hebben allen hetzelfde doel voor ogen Ons bedryf tot nog grotere bloei te brengen. Ik-hoop, dat die eensgezind heid in de volle zin des woords zal blijven bestaan", aldus de heer Po lak. Hg dankte de deputatie van de Belgische dochterbedrijven voor haar komst naar Middelburg en wees op de prachtige resultaten, die „Hol- meco" in vier jaar trjds heeft bereikt. De heer Polak complimenteerde de heer P. v. d. Berg, baas in het Mid delburgse bedrijf en de enige, die spreker van zijn kinderjaren af had meegemaakt, met zijn prachtige staat van dienst en herdacht tenslot te de stichters van de zaak. Op zijn verzoek namen allen staande een mi nuut stilte in acht. Zijn broex\ de heer M. Polak, over handigde vier dames en negen heren uit het bedrijf, die hard gewerkt heb ben voor de ox-ganisatie van de jubi leumfeestviering, een tastbaar blijk van waai-dering. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer S. J. Ëngelvaart, bood beide directeuren een ingelijste foto aan van het ge schenk, dat zij Donderdag j.l. van het pex'soneel ontvingen: een fraaie ge denkplaat voor het kantoor. De beide dames Polak werden ge- Het bestuursgeschil in de Bond voor bedrijfsautoverkeer. De president van de Haagse Recht bank, mr. Kuehn, heeft Zaterdagmor gen uitspraak gedaan in het kort ge ding met betrekking tot het bestuurs geschil in de Bond voor Bedi-ijfs- autoverkeer. Wij maakten van dat geschil reeds melding. Dc vice-voorzitter, de heer P. Blommaex't te Sint Jansteen had dé bond gedagvaard in kort geding en geëist dat het bestuursbesluit om de schoi'sing van de penningmeester J. V. op te heffen, voorlopig niet ten uitvoer zou worden gebracht. Aange zien dit besluit niet rechtsgeldig ge nomen zou zijn. Voorts had de heer Blommaert uitvoering geëist van een ander bestuursbesluit, waaraan nog geen uitvoering zou zijn gegeven. De president van de Haagse recht bank heeft thans beslist dat het be sluit tot opheffing van de schorsing voorlopig niet ten uitvoer mag wor den gebracht, omdat het geschil door hét hoofdbestuur en het bestuur op de normale wijze kan worden be handeld. Een deel van de Vier Bannenpolder: vóór de verkaveling, sloten en weg getjes. Na de verkaveling: rechte en grote kavels. Zeeland in de aether. In de rubriek „Voor het Platte land" zal de heer G. Houtekamer, se cretaris van de Provinciale VW, Dinsdagmiddag om 12.33 uur over Hilversum II spreken over Zeelands Proeftuin en het Landbouw proefbe drijf Zeeland, beide in de Wilhelmina- polder. De heer Houtekamer zal hier bij speciaal spreken over het belang van deze bedrijven voor het vreemde lingenverkeer. Afwezigheid hoofdredacteur. Onze hoofdredacteur, de heer G. Ballintjjn, is afwezig tot 27 Mèi a.s. Vei'zoeke stukken voor de redactie gedurende deze tijd uitsluitend te adresseren aan de redacticbureaux van de P.Z.C. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel vergadert. Het departément Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt Vrijdag 23 Mei in het Badhotel te Domburg de jaarlijkse ledenvergadering. De agenda vermeldt ondermeer een be stuursverkiezing: mr. J. J. Snoep te: Middelburg is, aan de beurt v. aftre den en niet herkiesbaar. Het bestuur stelt voor in de aldus ontstane vaca ture te voorzien door de benoeming van de heer A. J. van Heel te Goes, 's Middags houdt dx-s. M Klaassen, oud-resident, thans algemeen secreta ris van de Algemene Werkgeversvei'- eniging te Haarlem, een lezing met als onderwerp „Nieuw-Quinea", VEERDIENST ZIERIKZEE— KATSEVEER WEER NORMAAL. Zaterdagmorgen te kwart voor ne gen is de veerboot „Prins Willem I", die Vrijdagochtend tijdens mist aan de ingang van de Zandkreek omhoog voer, vlotgekomen. Het schip heeft hiei'op direct de dienst Katseveer Zierikzee hervat. Candidaat lijst Geref. Pol. Verbond geschrapt- Zaterdagmorgen hield de voorzit ter van het hoofdstembureau ln dé kieskring Middelburg, burgemeester mr, dr. N. Bolkestein, zitting om te beslissen over de geldigheid dér op 13 Mei ingeleverde candklatenlgsten voor de aanstaande Tweede Kamer verkiezingen en over het handhaven van de daarop voorkomende candi dates Alle twaalf lijsten werden geldig verklaard, doch van de lijst van het Gereformeerd Politiek Verbond werd candidaat nummer 6, de heer T. Holwei'da uit Buitenpost, geschx-apt, omdat van deze heer' geen bereid verklaring, zoal3 bij de wet wordt vereist, was ontvangen. huldigd door de heer P. v. d. Berg en mochten van het personeel in Neder land en België enkele geschenken, waaronder een fruitmand, in ont vangst nemen. Tenslotte werden nog hartelijke woorden gesproken door de heer L. Cohen, die de leiding heeft van „Holmeeo" en 25 personeelsleden niet hun dames uitnodigde naar Brïis sel te komen, wanneer dit bedrijf zijn eei'ste lustrum viert, door afgevaax-- digden van de dochterondernemingen „Holmeeo" en „Sogaf", de gieterij te Vilvoorde, door het personeelslid de heer M. Wildstrom en door de heer Leon Polak, die zijn vader en oom toewenste, dat zij nog tal van jaren hun beste kx-achten aan de zaak zul len kunnen geven. Het feestpx-ogramma werd verzox-gd door het gezelschap „Luna", dat een amusant cabaretprogramma op de planken bracht en door de Babyton band. In de pauze was er een zang wedstrijd voor dames met een grote fruitmand als inzet en werd de feest stemming nog aanmerkelijk vergroot door een uitbundige polonaise. Smokkelaar doodgeschoten bij Philippine. Wilde vee over de grens drijven. Vier smokkelaars werden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te on geveer half een in de Philippine-pol- dev onder de gemeente Philippine be trapt door twee kommiezen, toen ze poogden vijf kalveren over de Bel gisch-Nederlandse grens te drijven. Aan de smokkelaars werd een halt toegeroepen, maar daaraan gaven ze geen gevolg. Er werden waarschu wingsschoten gelost, waarna de 38- jarige landbouwer de V. uit Boelc- houte (België) gearresteerd kon wor den. Bovendien werden vier kalveren in beslag genomen. To.en men deze kalveren bij elkaar dx*eef werd hét ontzielde lichaam van de 52-jarige gehuwde landarbeider E. C. uit Boek- houte ontdekt. De man bleek een schotwond in het hoofd te hebben. Hij behooi'de tot de vee-smokkelaars en aangenomen, moet worden, dat hij in het nachtelijk duister door een dei- waarschuwingsschoten van de kom miezen werd getroffen. In de loop van Zaterdag arriveerde het pai-ket uit Middelburg voor het instellen van een justitiëel onder zoek. i.; Het Scheide-Rijnkanaal als Brabantse kapstok. In een vergadering van het heem raadschap Mark en Dintel, welke te Breda werd gehouden, heeft heem raad burgemeester G, Manders uit Zundert de Schelde-Rijnverbinding de kapstok genoemd, waar alle West-Brabantse problemen aan, wor den opgehangen. Verschillende afge vaardigden hadden trouwens ernsti ge bezwai-en tegen het uitblijven van een beslissing over het Moërdijkka- naal. Men voerde aan, dat alle gro te verbeteringswerken op water staatkundig gebied, welke in deze streek, die een jarenlange achter stand heeft, dringend nodig 'zijn, ter zijde worden geschoven. Steeds heet het dan „eerst moeten we weten hoe dat kanaal er komt uit te zien." Maar onder-wijl, zo betoogde de bur gemeester van de gemeente Hoeven, de heer De Krom, blijft een groot ont- wateringsplan onuitgevoerd, dat voor de landbouwers van belang zou zijn en dat vooreerst de ernstigste werk loosheid in het noodgebied rond St. Willebrord zou oplossen. Bovendien heeft de groeiende industrie in West- Bx'abant hard goede vaarwegen no dig. En aan de Rode Vaart wordt maai- niets gedaan, alhoewel deze vaarweg- het zorgenkind van het heemraadschap is, zo werd gezegd.^ Hoe de situatie in de Rode Vaart is, bleek' uit de mededeling van een der afgevaardigden, die zei dat men speciaal water moet inlaten in de Ro de Vaart, wanneer er een schip van behoorlijke tonnage door wil. De afgevaardigden van de „Haag se Beemden" hadden eveneeens ern stige bezwaren, omda/t de gronden in hun waterschap nog altijd als boe zem fungeren en daax-van grote na delen ondervinden. Weer een inbraak te IJzendijke. Door verbreking van een kelder raampje hebben dieven zich, toen de bewoners afwezig waren, toegang verschaft tot de woning van de ar beider C. H. aan de drukke verkeers weg IJzendgke-Pyramide. Met mede neming van 2 polshorloges, 2 jassen en enig geld zyn de dieven verdwe nen. De ontboden speurhond heeft het spoor kunnen volgen tot in café „Pyx-amide". Daar bleek, dat die na middag zich 2 personen hadden ver voegd om een lekke band te repare ren. Men vermoedt, dat dit tweetal de diefstal heeft gepleegd. Het signale ment van dit tweetal is .bekend. Mo gelijk zal dit een aanwijzing zijn wel ke kan leiden tot het opsporen van de daders. VERGIFTIGDE MAIS TERECHT. De zwaar vergiftigde zaai-mais, die op 30 April j.l. van een perceel land in de Blasebaan te Bergen op Zoom werd ontvreemd, is Zaterdag morgen terecht gekomen. Een arbeider vond het zakje in de grond begraven op een afstand van ca. 100 meter verwijderd van de plaats, waar het ontvreemd was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2