PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruilverkaveling in de, Vier Bannen' is een groots werk Jacht op de haring begint later dan vastgesteld was BILT RODE KRUIS HEEFT 15.000 MANNEN EN VROUWEN NODIG Vandaag r PLAATS VAN WEST-DUITSLAND IN EUROPA VRIJWEL BEPAALD 195e Jaargang'No. 118 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 Mei 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine aovertenuea «ma* 8 regclai van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. teL 2077 e Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zterlkzee N Bogerdstr 160 t SCHADUW OVER TRADITIONELE VLAGGETJESDAG. Vandaag bespreking met Stichting van de Arbeid Het hangende loonconflict tussen haringreders en bemanningen heeft dit maal een schaduw geworpen over de traditionele Vlaggetjesdag. Wel la. gen Zaterdag de haringvloten van Vlaardingen, IJmuiden en Katwijk ge. pavoiseerd in de havens en waren er de gebruikelijke feestelijkheden, maar de vrolijke sfeer, die zo kenmerkend is voor Vlaggetjesdag, ontbrak. In Scheveningen lag slechts een deel van de schepen bevlagd in de haven. In de oude haven was het stil. In enkele winkelstraten deden de winkeliers of er niets aan de hand was, maar de versiering van vlaggen en wat netten kon toch de traditionele sfeer niet opbrengen. Omdat nog geen overeenkomst is bereikt over de arbeidsovereenkomst, die bij de monstering moet worden overgelegd, staat het thans wel vast. dat de uitvaart van de vloot, die bepaald was omstreeks 12 uur in de nacht van Maandag op Dinsdag, niet zal doorgaan. Dit heeft de tweede voorzit ter van de Centrale Bond van werknemers in de transportbedrijven, de heer A. de Boon, Zaterdagavond verklaard in een radiorede over de moei lijkheden inzake de arbeidsvoorwaarden in de haringvisserij. De heer De Boon deelde mede, dat vandaag een bespreking met de Stichting van de Arbeid zal worden gehouden. De Unie-verkeer hoopt, dat tijdens deze bespreking een oplos sing van de moeilijkheden kan wor den gevonden. De heer De Boon sprak de wéns uit, dat de haringvloot zij het dan niet in de nacht van Maandag op Dinsdag dan toch op korte termijn naar zee kan vertrek ken. ACCOOBD MET VOORSTELLEN VAN DE REDERS. De bij de Christelijke bedrijfsgroe pencentrale georganiseerde haring vissers hebben Zaterdagmiddag in Katwijk aan Zee vergaderd. Tijdens deze drukbezochte verga dering bracht de hoofdbestuurder, de heer Van der Wal, verslag uit van de tot nu toe gevoerde besprekingen met de reders, de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbe middelaars. De vergadering was het eens met het advies van het hoofdbestuur, dat hoewel de besprekingen thans zijn vastgelopen de besprekingen niet worden beëindigd. Nieuw onlwerp-statuut naar R.T.C.-delegaties. De voorzitters der delegaties ter con ferentie NederlandSurinameNe derlandse Antillen hebben een com muniqué uitgegeven van de volgende inhoud: In de Zaterdagochtend gehouden vergadering van de centrale commis sie is het voorstel voor een nieuw ont werpstatuut behandeld. In dat voorstel is uitgegaan van de gedachte, dat de grondbeginselen van de nieuwe rechtsorde in een statuut van eenvoudige opzet worden neerge legd, terwijl daarnaast een aantal sta tutaire regelingen zullen worden ge troffen ter uitwerking van deze grond beginselen. De centrale commissie heeft dit ont werpstatuut Zaterdag aan de drie de legaties voorgelegd. V Acht jaar geleefd van paling, ratten en slakken. Op een eiland in de Stille Oceaan zijn twee Japanners aangetroffen, die zich daar sinds acht jaar schuil hadden gehouden. Zij hebben geleefd van paling, ratten, slakken en vruchten. Zij trokken er 's nachts op uit om hun voed sel te verzamelen. Hun énige ontspanning bestond uit het vangen van wilde kanaries die zij, na de paartijd, weer lieten vliegen. De beide mannen, 31 en 37 jaar oud, waren mager, doch hun gezondheidstoestand was uitstekend. De Japanners „woonden" in grotten, welke zich op dertig meter hoogte in de rotsen bevonden. Spoedvergadering van de Arabische Liga IN VERBAND MET MOEILIJKHEDEN TE TUNIS. De algemene secretaris van de Ara bische Liga heeft aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken ver zocht een spoedvergadering te beleg gen van de raad der Arabische Liga. Dit verzoek zou afkomstig zijn van de diverse nationalistische partijen in Noord-Afrika en verband houden met de ernstige moeilijkheden, die zich o.a. in Tunis voordoen. Staking in Amerikaanse olie-industrie duurt voort. Het beëindigen van de staking van 90.000 arbeiders in de Amerikaanse olie-industrie wordt vertraagd door een algehele teleurstelling over het bedrag van een loonsverhoging. De raad voor loonstabilisatie verklaarde een verhoging van 15 dollarcents per uur te zullen goedkeuren, hetgeen door velen te weinig wordt geacht. Zo sloegen 10.000 arbeiders van de „Sin clair Oil Corps" deze voorgestelde ver hoging af; als laatste compromis bo den zij 18% cent. Leiders van de over koepelende vakbond zijn verrast door de tegenstand van de plaatselijke vak verenigingen en de arbeiders. Voorts ging de vergadering ac- coord met de voorstellen der reders, die o.m. neerkomen op een garantie loon van 50 per week, het toeken nen van een looncompensatie tenge volge van een eventuele nieuwe Ioon- ronde boven de inkomsten uit de be sommingen, een verbetering van de vacantiegeldregellng en een zieken geldregeling, die gelyk is aan die, welke geldt voor de arbeiders aan de wal. De haringvissers van de Chr. Bond waren het niet geheel eens over de vergoeding voor het oliegoed. Hier over zal nader met de reders worden gesproken. Ook bestaat er nog een theoretische kwestie ten aanzien van het garantieloon. Indonesië wenst wel hulp van Amerika. Maar geen politieke banden. De Indonesische regering heeft zich accoord verklaard met aanvaarding van technische en economische hulp van de Verenigde Staten, maar zij wenst deze hulp te aanvaarden in de vorm zoals Birma haar ontvangt. Dit heeft de Indonesische minister van voorlichting, Mononoetoe, verklaard. De Amerikaanse hulp aan Birma werd in Februari j.l. hervat, nadat de Amerikaanse regering de verzeke ring had gegeven, dat de aanvaar ding van de nulp geen politieke ban den met zich bracht. Gaullisten verloren bij Franse Senaatsverkiezingen. Winst voor de conservatieven. In Frankrijk zijn Zondag Senaats verkiezingen gehouden. Het ging om 161 van de 320 zetels. Elke drie jaar treedt nl. de helft van de senatoren af. Vannacht was de uitslag voor 138 ze tels bekend, waaronder die voor alle candidaten uit Frankrijk zelf. Hiervan verwierven de Gaullisten 26 zetels (verlies 7), de communisten 14, de so cialisten 19, de radicalen 30, de volks- republikeinen 12, de gematigd conser vatieven 36 (winst 6). terwijl één par tijloze senator werd gekozen. Van de 114 candidaten, die zich her kiesbaar hadden gesteld, behielden er 94 hun zetel in de raad van de repu bliek (Senaat). De uitslagen voor 20 zetels uit de overzeese gebiedsdelen worden van daag bekend gemaakt en drie andere waarschijnlijk pas over een week. VOORLICHTINGSDAG IN DEN HAAG Omvangrijke taak bij de Bescherming Burgerbevolking Zaterdag is tydeng een voorlichtingsdag van het Nederlandse Rode Kruis uiteengezet, welke veelomvattende taak deze instelling zal vervullen bij de Bescherming Burgerbevolking. Voor deze bescherming moeten tachtig mo biele groepen van zestig man gevormd worden in de stedelyke A-gefcïeden en tweehonderd geneeskundige teams in de B-gebieden. Zoals bekend val len o.a. Bergen op Zoom, Terneuzen en Vlissingen in het A-gebied. Deze groepen en teams bestaan uit artsen, verpleegsters, helpsters, E.H.B.O.-ers, administrateurs, techni ci en chauffeurs, die allen voor be paalde taken zijn of worden opge leid. Het Rode Kruis telt thans vijf duizend helpsters en zesduizend man nelijke medewerkers, een aantal, dat voor de opzet van de nieuwe orga nisatie te weinig zal zijn. In oorlogs tijd zullen ongeveer vijf en twintig honderd helpsters in de militaire en eenzelfde aantal in de burgerzieken huizen nodig zijn. Van de mannelij ke medewerkers zal een deel in mi- Ter werving van medewerkers en medewerksters voor het Rode Kruis heeft 'Otto van Neijenhoff een film pje vervaardigd, dat een beeld geeft van de onontbeerlijke hulp van het Rode Kruis bij calamiteiten. Ingrid Bergman verwacht een tweeling. De Zweedse filmster Ingrid Berg- iwcncmao -WW. man, thans gehuwd met de Italiaanse Utairedleiïfmóetra gaan"rtêrwt)fër filmregisseur Roberto Rossellini, ver. ouder de gehuwde helpsters zullen w»"1', een Hi» »lt n.en. zijn. die op den duur niet uit de ge zinnen gemist zullen kunnen wor den. Een en ander heeft ten gevolge, dat het Rode Kruis corps zeker tot vijftienduizend mannen en vrouwen zal moeten worden uitgebreid. DEMONSTRATIE. Er werd Zaterdag door een Haag se mobiele geneeskundige groep een demonstratie gegeven, die door vele autoriteiten werd bijgewoond, In Utrecht werd de eerste grote oefe ning gehouden in het kader van de bescherming burgerbevolking. Kinderen speelden met vuur. GROTE BOERENSCHUUR AFGEBRAND. In Soest is Zaterdagmiddag een gro te boerenschuur afgebrand. Door krachtdadig ingrijpen van de brand weer kon voorkomen worden, dat de boerderij en het woonhuis een prooi der vlammen werden. Van het vee kwam een varken in het vuur om. Twee jongetjes hebben met vuurtje stoken de brand veroor zaakt. Het Noorden heeft electrische verbinding. Feesttrein geestdriftig ontvangen. Zaterdag heeft de directie van de Ned. Spoorwegen met vele genodig den, onder wie minister Wemmers, een officiële feestrit gemaakt langs de nieuw-geëlectrificeerde baanvakken ZwolleLeeuwarden/ Groningen. De extra trein vertrok reeds in de vroege ochtenduren uit Den Haag en nam allengs steeds meer gasten op. De trein werd in het Noorden een opgewekte en soms zelfs een grootse ontvangst bereid. Bij de stations was het enorm druk en ook langs de spoor lijn toonde veel publiek zijn geest driftig medeleven met de nieuwe ver binding, die voor de Noordelijke pro vincies van zo groot belang wordt ge acht. In diverse plaatsen, waar werd gestopt, kreeg de directie fraaie en soms uiterst originele geschenken aan geboden. wacht een tweeling, die „elk ogen blik" geboren kan worden. Volgende maand wordt één der nieuwe stadhuisvleugels te Middelburg door de gemeentesecretarie betrokken. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de z.g. buitenhof, waar een aantal jonge boompjes is geplant en een oude pomp een plaatsje heeft gekregen. Van Rieheeck's nageslacht in Clemborg hijeen. Zondag werd te Culemborg een frote familiereünie gehouden door 50 afstammelingen van Jan van Riebeeck. In de Barbarakerk, waar Jan van Riebeeck destfjds verd ge doopt, werd een herdenkingsplechtig heid gehouden. Namens de afstam melingen sprak hier de Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufi'ord die zijn toespraak onder grote hilariteit begon met „waarde neven en nichten". Aan de koffietafel werd het woord fevoerd door jhr. H. A. van Karne- eek, die ln genealogische zin de oudste aanwezige afstammeling van Jan van Riebeeck was. Hij vertelde, dat van Riebeeck na honderd jaar 40 nakomelingen had, r.a 200 jaar 250 en nu na 300 iaar 2000. Nog honderd jaar later zuilen het er omstreeks 20.000 zijn. Jhr. van Karnebeek ver moedde, dat dit dan ook wel de laat ste uitgebreide gezamenlijke lunch zou zijn. Tenslotte werd nog gespro ken door de ambassadeur van Zuid- Afrika, kolonel P. J. Hoogenhart. Werkloosheidspremie Volledige compensatie Werkgevers en werknemers hebben in de Stichting van de Arbeid over eenstemming bereikt over een volle dige compensatie van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekeringspremie. De Stichting meent dat de compensatie gegeven moet worden in de vorm van een verplichting. De Stichting roeent, dat de zwaar dere lasten die op het bedrijfsleven komen te drukken het deel der premie, dat de werkgevers betalen verlicht moeten worden. Men denkt hierbij aan de vereveningsheffing en ook de premie van de kinderbijslag. De Sociaal Economische Raad zou het eens zijn met de mening van de Stich ting van de Arbeid over dit onder werp. Journalisten van Frans pers bureau mochten niet staken lil Frankrijk werd Zondag een sca king aangekondigd voor het redactio neel personeel van het persbureau A. F.P. Nadat de regering had gelast, dat het werit normaal zou worden voortgezet, is de staking echter af gelast. Dé voorgenomen' taking zou moeten dienen om bepaalde salaris eisen meer Kracht bij te zetten. Mi nister-president Pinay had n.l. bevo len de journalisten van A.F.P. niet de loonsverhoging te geven, waarop zij volgens de „glijdende loonschaal recht konden doen gelden Pinay mo tiveerde dit bevel met tie mededeling, dat de A.F.P.-journalisten eigenlijk ambtenaren en geen journalisten in de gewone betekenis zijn. ...is het 25 jaar geleden, dat Goes stoomtramverbindingen kreeg met Hoedekenskerke, Wemeldinge en Wolf aartsdijk- se veer. NOG DEZE WEEK BESLISSING Adenauer kwam tot accoord met de regeringspartijen. Tijdens vandaag in Bonn te houden besprekingen zal worden uitgemaakt of West-Duitsland al dan niet in de tweede helft van 1952 tot herbewape ning in het kader van de Europese verdedigingsgemeenschap zal over gaan. Deze besprekingen znllen worden gevoerd door diplomatieke verte genwoordigers van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en West- Duitsland. Intussen heelt de parlementsfractie van de grootste Duitse regerings partij, de Christen Democratische Unie, de politiek van dr. Adenauer ten aanzien van de onderhandelingen over de vervanging van het fcezettings- statuut goedgekeurd en bereikte de kanselier met de overige regeringspar tijen overeenstemming over een aantal verlangens, zodat verwacht mag worden, dat de ondertekening van de contractuele overeenkomsten inder daad op 24 Mei a.s. te Bonn zal kunnen geschieden. Op 26 Mei hoopt men te Parys het verdrag der Europese defensiegemeenschap te tekenen. Overeenstemming ten aanzien van de West-Duitse herbewapening zal tot resultaat hebben, dat de West- Eur'opese defensie wordt versterkt met twaalf West-Duitse divisies, met steun van lichte vlooteenheden en luchtstrijdkrachten en dat zij tot de Elbe zal worden uitgebreid.-De con tractuele overeenkomsten zullen de West-Duitse regering de positie ge ven van gelijkwaardig lid van de West-Europese gemeenschap. Aan het bezettingsstatuut zal dan een einde komen. Adenauer heeft intussen verklaard, dat indien West-Duitsland nu de overeenkomsten niet tekent, de Wes terse verbondenen geen aanbod zul len doen om nieuwe onderhandelingen te openen. Dit merkte hij op tijdens bespre kingen met de voornaamste verte genwoordigers van de Christen De mocratische Unie (de grootste rege ringspartij) en hij voegde er aan toe; „In dat geval zal de Sovjet-Unie haar druk op West-Duitsland reusachtig versterken". OVEREENSTEMMING De C.D.U. keurde Adenauers poli tiek goed, nadat ift het afgelopen week-end door Adenauer uitgebreide besprekingen waren gevoerd met ook de overige regeringspartijen. Hierbij kon na overleg met de geallieer den overeenstemming worden be reikt over de meeste van een dertig- MILLIOENEN-PROJECT HEEFT VOORTGANG. Een oude polder in een nieuw gewaad DIJKGRAAF VAN DE ZANDE UIT NDEUWERKERK raakt niet uit gekeken op zyn oude polder, die zich langzaam-aan verjongt en ver nieuwt en daarom ziet men hem vele malen in een weck door de „Vier Bannen" rijden om aan deze of gene te tonen hoe zeer de streek er door de ruilverkaveling op vooruitgaat. En dan wijst hy niet alleen op de gro te mooie kavels, die ontstaan als grommende draglines zich gaan be moeien met kleine perceeltjes, begrensd door bochtige sloten, maar ook op het peil in de watergang, die nu breed en kloek de landen doorkruist: „We gaan het water beheersen!" zegt de dijkgraaf en in zyn woorden klinkt de boerentrots, omdat de oude erfvyand nu eindelijk aan banden wordt gelegd. Die banden mogen echter niet te knellend zyn, want dan vervyalt men in een ander uiterste. Dat bleek enige tyd geleden, toen het nieuw afwateringssysteem voor het eerst in gebruik werd gesteld. De dykgraaf ging 's avonds als een tevreden man naar bed, omdat hy er nu zeker van was, dat geen der ingelanden zou komen klagen over water overlast. Des anderen daags werd er echter luid aan de dijkgrafelyke bel getrokken door een man, die een ongekende klacht deed horen: al het water was uit zyn land weggemalen en zijn koeien stonden droog De ontwatering is één van die ruilverkavelingsproblemen, waarvan eigenlijk niemand weet hoeveel er wel zijn. Vast staat echter, dat ze een respectabel aantal vormen en altijd groeien in tal en last. c daarover kan de dykgraaf een stevig woordje meepraten, al is het dan niet in de kwaliteit van polder bestuurder. Hij is namelijk ook voor zitter van de plaatselijke ruilverka velingscommissie en derhalve volko men op de hoogte van alles wat er in de „Vier Bannen" omgaat. De plaat selijke commissie is een machtig or gaan in de rullverkavelings-proce- dure en heeft een zware en tegelij kertijd delicate taak. Zij brengt ad- vis uit over tal van zaken, die voor de betrokkenen levenskwesties zijn, waarmede bovendien kapitalen zijn gemoeid. De heer vandeZande zegt daarover niet veel, maar geeft toe, dat er vaak en lang vergaderd moet worden en dat er dikwijls een „zwa re boom" wordt opgezet. Doch de rijkseultuurconsulent voor Zeeland, ir. A. Franke, die het algeheel toe zicht op dit millioenenproject heeft, licht even een tipje op van de „commissie-sluier." „Niet te- geloven, hoe de plaatselijke oommissie belangrijk is. De vyf leden zijn de vertrouwensmannen van alle groepen, van de voorstan ders en van de tegenstemmers, van de grote boeren en van de kleine bedrijven. Zij kennen de streek be ter dan wie ook, omdat de mees tien er van jongsaf zijn opgegroeid. Voor onze dienst en voor de Heide Maatschappij zou het ondoenlijk zijn om zonder deze mensen een derge lijk project tot stand te brengen. Dat betekent niet alleen, dat, de wet gever destijds terecht heeft ingezien, dat in de ruilverkavelingsprocednre de plaatselijke commissie een be langrijke fuctie dient in fe nemen, maar ook dat deze mensen in de „Vier Bannen" een voortreffelijk college vormen, waarmede het over leg bijzonder prettig is." Zo werkt de commissie nauw sa men met de ruilverkavelings-land- meter en de cultuurtechnische dienst bij het toewijzen van de verkavelde gronden. Hoe moeilijk en teer deze arbeid is, blijkt pas goed, wanneer ir. Franke met enkele kaarten op tafel komt. Eén daarvan geeft de toestand weer, vóórdat met het werk begonnen werd. De percelen van één eigenaar of gebruiker hebben een gelijke kleur en daardoor maakt de kaart een indruk als een bonte laD- pendeken met de stukken schots ên scheef door elkaar. OMSLACHTIG. „Als deze eigenaar naar zijn land wil", en het potlood van de cultuur consulent wijst een boerderij op de kaart aan, „moet hij zo en zo langs hier en daarDeze percelen liggen weer kilometers verder en dringen zich als een wig in het land van een ander, dus dient hij zo te trekken (Zie slot pagina 2). tal wensen omtrent verschillende punten in de contractuele overeen komsten. De bestuursraad van de grootste oppositie-partij, de West-Duitse Soci aal Democratische. Partij, heeft nog verklaard, dat Adenauers handteke ning onder de verdragen „van nul en gener waarde" zou zijn. Te Parijs zullen de ministers van buitenlandse zaken der zes West- Europese staten, waaronder Neder land, overleg plegen over het vormen van een Europees leger. Jongeman overleden na het bereiken van de vrijheid. Tragische vlucht van Oost- naar West-Duitsland. Bij een gemeenschappelijke poging door een achttienjarige jongeman en een hem onbekende vrouw om teza men uit Oost- naar West-Duitsland te komen, is de jongeman tengevolge van een hartaanval overleden, juist toen hij het Westduiste grondgebied had bereikt. Hij had zich overmatig in gespannen. De beide vluchtelingen kenden elkaar niet en wisten slechts van het gemeenschappelijk doel: de vlucht uit Oost-Duitsland. De vrouw was te voet, de jonge man beschikte over een rij wiel, maar toen zij in de grensstreek kwamen stelde hij zijn vervoermiddel ter beschikking van de vrouw. Hij zou het wel te voet wagen. De Oostduitse politie bemerkte evenwel de onwettige grensoverschrij ding en schoot op de vluchtelingen. De schoten misten hun doel en beiden wisten West-Duitsland te bereiken. De jongeman had echter teveel van zijn krachten gevergd en hij overleed ter plaatse. De vrouw heeft de Westduit- se politie van het gebeurde in kennis gesteld en de Oost-Duitse politie heeft toegezegd behulpzaam te zullen zijn by het ophelderen van de identiteit van de man, die zonder papieren de grens was overgestoken. Lieftinck naai' Turkije? Prof. Lieftinck heeft geweigerd commentaar te geven op berichten uit de Verenigde Staten, volgens wel ke hij na het aftreden van net kabi net zal worden aaagewezen als ver tegenwoordiger van de Wereldbank in Turkye. Een woordvoerder van de Wereld bank merkte op, dat het niet gebrui kelijk is, dat ae Wereldbank verte genwoordigers in de aangesloten lan den heeft, hoewel het uiteraard in bijzondere omstandigheden kan voor komen, dat een uitzondering op deze regel wordt gemaakt. Het enige land, waar de Wereldbank een speciale vertegenwoordiger heeft, is Nicara gua. DE VERWACHTt VRIJ ZONNIG. In de vroege ochtend nog hier en daar mist. Overigens wisselend be wolkt met slechts enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en West. Voornamelijk in de kuststreken iets lagere midda^temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1