NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden SCHOUWEN EN DUIVELAND RAAD VAN N00RDG0UWE NAM EEN BELANGRIJK BESLUIT HET BELEID VAN DE P.v.d.A. BESPROKEN TE GOES WISSEL SCHOUWEN MAANDAG 19 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grasland wedstrijd voor provincie Zeeland. De Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland hield Zaterda, onder leiding van de voorziS/ "de heer Ad. Doeleman een provinciale bijeenkomst in „De Landbouw" te Goes, ter bespreking van het tech nische wedstrndwerlt! De voorzitter van de Plattelands Jongeren Ge meenschap Nederland, de heer E C de Koeijer uit Yerselce, en de provin ciaal secretaris, ir. J. Bos, gaven een uiteenzetting over dit werk. Besloten werd een graslandwedstrijdover meer jaren te houden, welke zich over de gehele provincie zal uitstrek ken. Vooraf zal de afd. Schouwen een behendigheidswedstrijd met trac toren organiseren. Verder zijn er verschillende zaai- en pootwedstrij- den gehouden. Busdienst Breskens Knokke werd geopend- De busdienst Breskens—Knokke werd gisteren geopend. Uit het aan tal passagiers, dat in de morgenuren werd vervoerd bleek, dat deze dienst op mooie zomerse dagen ongetwijfeld in een behoefte zal voorzien. Het was des ochtends bepaald druk en werden meer mensen vervoerd, dan voorheén' toen men slechts van Sluis op Knokke reed. Voor de plaatsen Breskens, Groede en Nieuwvliët moet de directe verbinding met Knokke als een ver blijdende verbetering, worden gesig naleerd. Men reist thans naar Knok ke in minder dan een uur. Het bestuur van de V.V.V. te Groe de verklaarde ons: „Èr is alle reden tot erkentelijkheid en wel in de eerste plaats tegenover de S.B.M., die deze moeilijke knoop op prachtige wijze heeft doorgehakt". Rechtbank Middelburg. Duivendijke SAMENSTELLING STEMBUREAU Te Duivendijke werden aangewezen tot leden van het stembureau, de he ren H. R. Nieborg (voorzitter), A. N. Kloet en D. B. Boot, (leden). Zierikzee SAMENSTELLING STEMBUREAUX. De stembureaux te Zierikzee zijn als volgt samengesteld: Stemdistrict I (Manbuisstraat c 80)A. Groenendijk, voorzitter; G. van der Vliet, P. Heering, leden. Plaatsvervangend: A. Groenendijk, M. de Moor, C. W. Hendriks. Stemdistrict 2 (gymnastieklokaal bijz. ULO-school)mr. C. J. B. du Croo, voorzitter; S. J. bij de Vaate, E. H. Mulder, leden. Plaatsvervan gend: J. Catshoek, J. J. van den En- de, H. IJssel. Stemdistrict 3 (openbare U.L.O.- school)R. Gerritsen, voorzitter; J. Steutel, M. A. Sweere, leden Plaats vervangend: J. W. van den'Doel, A. J. van Leeuwen, R. J. Hoogendoorn. Stemdistrict 4 (school Nieuwe Boo- gerdstraat)A. M. den Boer, voor zitter; P. D. Verstrate, J. Elenbaas, leden. Plaatsvervangend: G. van Duin, J. G. L. Simmers, I, J. Haver bock. Ned. Jagersvereniging hield afdelingsbijeenkomst. De afd. Middelburg van de Ned Jagers vereniging; kwam Zaterdag middag in „De Prins van Oranje" te Goes in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer H. K. Michaëlis uit Bruinisse. Ook het hoofdbestuurslid voor Zeeland, mr. W. E. M. Seijdlitz uit Hulst was op deze vergadering tegenwoordig. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. J. Huijssen uit Arne- nxuidèn bleek, dat het ledental met 2 was teruggelopen tot 185. Als voor naamste gebeurtenis in het vereni gingsjaar werd de veldwedstrijd met staande jachthonden in de Bathpolder gememoreerd, welke een succes werd. Overgelegd werd de rekening van de penningmeester, de heer C. J J. van Arenthals uit Kortgene. die verhin derd was aanwezig te zijn. Voorts werd een verslag van het hoofdbestuur behandeld, waarbij o.m. het ontwerp-wijziging Jachtwet 1923 ter sprake kwam. Verschillende vra gen werden gesteld en op diverse punten werd een beter Inzicht ver kregen. Bij de bestuursverkiezing moest een nieuwe voorzitter worden geko zen, daar de heer Michaëlis door zijn benoeming tot burgemeester van Bruinisse, het district heeft verlaten. Als zijn opvolger werd benoemd dok ter H. Prima te Zoutelande. Het be stuurslid de heer A, de Visser uit Oostkapelle. werd herkozen. Voorts werd op voorstel van het bestuur be sloten om het aantal bestuursleden met één uit te breiden, zodat elk jaar twee leden kunnen aftreden, terwijl tevens aan Zuid-Beveland een grotere vertegenwoordiging in het bestuur kan worden gegeven. Als nieuw lid werd benoemd de heer E. N. C van Rieser. te Goes. Ook werden alle consuls herbe noemd. behalve in WalcherenWest. Voor dit district werd nieuw benoemd de heer K. de Buck te Oostkapelle. Nadat bij de rondvraag nog diverse zaken ter sprake waven gekomen, o.m. om de bestrijding van de wilde duiven op Walcheren voigendjaar zo mogelijk beter te doen zijn, bracht de vice-voorzitter, de heer W. J. L. de Gi'oof uit Kruiningen aan liet slot de heer Michaëlis dank voor het vele werk dat hij als voorzitter in het be lang der vereniging heeft verricht. Aan zijn activiteit is het ook mede te danken, dat er nieuw leven in de vereniging gekomen is. Balinese schilderkunst le Middelburg. Van 24 Mei af tot 7 Juni wordt in de kunsthandel Van Bethem §11 Jut ting te Middelburg een tentoonstelling van Balinese schilderkunst gehouden. Deze expositie wordt Zaterdagmiddag a.s. door de wethouder van onderwijs en financiën, de heer J. W. Kögeler, geopend. Goes HENGELAARS EN SUPPORTERS SPEELDEN GELIJK. Ten bate van de Goese speeltuin werd door de plaatselijke supporters vereniging van Rood Wit tegen de hengelaarsvereniging een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd gespeeld wel ke in een 4—4 gelijk spel eindigde. Het was ditmaal niet een hengelaar, doch de doelman van de supporters, die vrij kort na de aftrap moest vissen. De heer F. van Vredegem bezorgde de hengelaars voor de rust reeds drie doelpunten, waar de supporters er maar één tegenover konden stellen. Kort na de hervatting werd Leijnse bij de supporters vervangen door de Jon ge en deze zag kans de achterstand spoedig te verkleinen tot 23. Uit een penalty werd het 3—3 waarna bei de partijen nog éénmaal scoorden. Nieuwerkerk ACTIE VOOR BOUW VAN WIJKGEBOUW. Het bestuur van het Groene Kruis te Nieuwerkerk vergaderde met een twintigtal ingezetenen van diverse richtingen om te spreken over de mo gelijkheid, een wijkgebouw, waaraan grote behoefte bestaat, te stichten. Men stelt zich voor, dat een derge lijk gebouw minstens een kamer voor het consultatiebureau, een ka-' mertje voor hoogtezon-gebruik, een frote wachtkamer, een vertrek voor e tandarts en een overzichtelijk ma- ;azijn voor het materiaal- moet be- ,'at.ten. Tevens zou er woongelegen heid voor de wijkzuster moeten zijn. Besloten werd in October een frootscheepse inzameling voor de oüw van een wijkgebouw te houden. Tevoren zal ieder gezin een circulaire ontvangen, waarin de noodzaak van deze actie nader wordt toegelicht. Verder besloot men een verjaardag fonds in het leven te roepen met het doel jarigen en jubilarissen een busje aan te bieden, waarin een gift kan worden gedeponeerd. Bruinisse REDE PROF. ZUIDEMA VOOR DE A.R. PARTIJ. Te Zierikzee in het Huis van Nas- -sau sprak voor de A.R. Kiesvereni ging prof. dr. S. U.. Zuidema van de Vrye Universiteit te Amsterdam Na een inleidend woord van de heer H. Koevoets en na het zingen van psalm 26 vers 17 behandelde professor Zui- dema het streven van diverse poli tieke partijen, in Nederland. Spreker hekelde hierbij het staats-socialisme, dat, zoals hij zeide, de mens -degra deert tot staatsbezit. Spreker wees op de Franse revolutie, die de z.g.- de mocratie zou gebracht hebben. In dit verband zeide prof Zuidema, dat lan ge tijd voor deze revolutie Nederland onder stadhouder Willem in in Euro pa gold als bolwerk van de democra tie. Spreker hekelde aan de hand van enkele voorbeelden uit het recente verleden bepaalde demqcratische be ginselen, waarin tevergeefs het woord Gods is te zoeken. De klassen strijd zou zo meende men opge heven worden door de geleide econo mie. Daarvan is niet veel terecht komen, ald,us.betoogde spreker. Hij besloot zijn rede met het devies „Tegen revolutie, voor Evangelie". Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt. Na het zingen van het eerste en zes de couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst met gebed gesloten. WEDVLUCHT. „De De postduivenhoudersvereniging Bruse Trekker" te Bruinisse, hield een wedvlucht met 82 duiven van Neufvilles uit. De hoogste snelheid was 1352.68 me ter per minuut. De eerste twintig duiven waren van de volgende eigenaren: 1, 4, 13 en 15 C. Bal. Sirjansland; 2, 9 en 14 C. J. Maas, Zijpé; 3, 7, 10 en 11 A. J. IJzelenberg, Bruinisse; 5. H. W. Bos- sers, Bruinisse: 6 en.8 I. Deurloo. Brui nisse; 12 J. v. d. Velde, Nieuwerkerk; 16 Capelle, Bruinisse; 17 en 20 J. Gast. Bruinisse: 18 P. Zandijk, Sirjansland; 19 A. Vahe, Bruinisse. Kerkwerye SAMENSTELLING STEMBUREAU. Het stembureau te Kerlcwerve is voor de a.s. Kamerverkiezingen als volgt samengesteld: Voorzitter: W. Baasi,leden: J. der Weduwen en D. v. d. Wekken; plv. leden: A. G. Kloet en M. de Jonge. IN HOGER BEROEP. De 35-jarlge mejuffrouw Th. M. C., kantoorbediende te Hontenisse, had voor de Kantonrechter terecht ge staan, omdat z(j op 14 Januari 1.1. bij de Dubbele Poort te Hulst geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto. Hierbij ont stond een aanrijding. Mej. C, zelf wérd licht gewond en haar flets werd beschadigd. Door de Kantonrechter was ze ontslagen van rechtsvervol ging. In hoger beroep werd tegen de ze' wielrijdster, die verklaarde dat zij op het bewuste ogenblik de auto hele maal niet had zien aankomen en deze ook geen signalen had horen geven, bevestiging van het beroepen vonnis geëist. E. J. v. D., machine-handelaar te Hulst, was door de Kantonrechter veroordeeld tot 25.of 10 dagen omdat hij op 24 November 1.1. in zijn woonplaats op de hoek van de Gent sestraat en de Burg. F. van Waes- berghestraat een lichte' aanrijding met een autobus had veroorzaakt. De Officier van Justitie eiste tegen de heer v. D., die zich helemaal niet schuldig voelde, omdat volgens hem de autobus de aanrijding gemakkelijk had kunnen vermijden, bevestiging van het beroepen vonnis. R. A. de V., timmerman te Meer- donk (B.), was door de Kantonrech-1 ter, te Terneuzen veroordeeld tot 2 geldboeten van resp. 20 en 30, wegens een dubbele overtreding van het Wegenverkeersreglement, ge pleegd op de Westkade te Sas van Gent. Verdachte had allereerst met zijn wagen niet goed rechts gehouden en bovendien was hij niet naar rechts uitgeweken toen een andere aute hem wilde inhalen. Ook tegen deze verdachte werd bevestiging van het beroepen vonnis oi A*-,* „i,™ ft,ro_ I zijn de heren p. RTdderhof en W. C. Ultspiaak m al deze zaken OVer 14 Klinnel vnnr huren» TT do horen Cl HOLEN POSTVERZENDING ZOMERDIENST. Met ingang van Maandag 19 Mei a.s. (Zomerdienst) wordt de laatste postverzending op Tholen, alsmede op de. hulpkantoren In het eiland Tholen, een uur vervroegd. De laatste buslichtingen aan de kantoren voor verzending met de nachtposttreinen zijn gesteld op dc volgende uren, Tholen 18.30 uur; Poortvliet 17.20 uur; Scherpenisse 17.10 uur; Sint Maartensdijk 17.00 uur; Stavcnisse 16.50 uur; Sint Annaland 17.00 uur en Oud-Vossemeer 17.15 uur. St* Maartensdijk WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Zwaluw" te St. Maartensdijk hield een wedvlucht van Maastricht uit. Dc hoog ste snelheid was 1432 meter per minuut. De eerste twintig duiven waren van de volgende eigenaren: A. Zwagemakcr 1 cn 3; P. Franke 2; G." Lindhout 4; W. Ne- lisse 5: C. Anderiesse 6 en 14: L. Priem 7 en 15; D. Klaasse 8; A. v. d. Rhee 9 en 13; A. v. d. Werf 11. 18 en 19; C. Vroegop 12; C. Priem 16; A. v. Gorscl 17; L. v. d. Berge 20. NAAR DE BONDSDAG. De leden van de Ned. Herv. M.V, en J.V. te Sint Maartensdijk zullen op Hemelvaartsdag per touringcar een bezoek brengen aan de jaarlijkse Bondsdag te Utrecht. Ook de vereni gingen uit Poortvliet, Stavenisse en Sint Philipsland zullen dan meegaan. St. Annaland DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De gemeente St. Annaland Is voor de komende verkiezingen in twee districten verdeeld. In het stembu reau van district I hebben zitting de heren F. M. Boogaard, voorzitter en J. den Engelsman en J. Moerland, le den, in het stembureau van district II de heren A. C. Geluk, voorzitter en F. J. Stols en J. L. Goedegebuure, leden. Plaatsvervangers voor bureau dagen. Klippel, voor bureau II de heren G. 1 Goedegebuure en J. F. Kaashoek. Stichting van een nieuw gemeentehuis met wijkgebouw en kleuterschool. In een spoedeisende vergadering besloot de gemeenteraad van Noordgou- we tot stichting van een nieuw gemeentehuis met wijkgebouw en kleuter school, over de bouw waarvan diezelfde dag met de autoriteiten volledige overeenstemming was bex-eikt. De voorzitter, burgemeester Z. Cornells, fe liciteerde de raad met dit besluit, dat hjj voor de gemeente van grote bete. kenis acht. Reeds in October 1951 besloot de x-aad in beginsel tot stichting van een Groene Kruis-wijkgebouw en kleuter school, met de bepaling, dat ook de kleutèxis uit Schuddebeux's in de ge- Jageokekl moesten worden gesteld deze School te bezoeken. In Novem-, ber j.lc' bleek het nodig in het- plan ook dè/bouw van een gemeentehuis op te nemen en daarna werd een beroep op de inwoners gedaan om de nodige gelden aan de gemeente te lenen. Dit werd een succes: zó groot was de burgerzin in de gemeente, dat f 28.900 beschikbaar kwam. Inmid dels is „de financiële toestand van Noordgóuwe dermate verbeterd, dat men' ongeveer schuldenvrij is. Voor de vexnvezenlyking van de drie projecten zal echter nog een aanvullende lening van f 32.000.nodig zijn. Een commissie uit de burgerij heeft de exploitatie van de kleuterschool en een vervoersregeling voor de kleuters uit Schuddebeurs bestudeeid. De oplossing van het vex-voers- probleem is gevonden door ge bruikmaking van de R.T.M. De Kleuters zullen onder geleide worden vervoerd. ST. PHILIPSLAND WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De ReisduiC' te St. Philipsland, hield met 107 dliïfen een wedvlucht uit Neufvillges. De grootste snelheid was 1367 meter per minuut De heer Jac. Geense won met zijn duif een ereprijs. De eerste twintig duiven waren van de volgende eigenaren: C. Verweij 1. 2 en 5: A. Faasse 3 en 16; J. Reijnhoudt 4; W. Reijnhoudt 6 en 18; Vermeij-Verwijs 7 en 10; M. C. Ver wijs 8: Jac. Gcer.se 9; M. Geuze 11; J. C. Venvijs 12; J. Quaak 13; J. den Braber 14; F. Hooglander 15; G. Hooglander 17; Th. Bakker 19 en 20. De hulpbesteller del- P.T-.T. te Scherpenisse, de heer W. M. Slagei'. is inet ingang van 2 Juni a.s. benoemd tot besteller bij deze dienst. —De heer P. J. van Engeldorp, wacht meester der Rijkspolitie te St. Annaland, slaagde te Amersfoort voor het politie'di- ploma. Mej. J. Knuist te St. Maartensdijk slaagde te Utrecht voor het diploma Kleuteronderwijzeres. Te Utrecht behaalde de heer J. Beije Mzn. uit Onstcrland het rijksdiploma hoefbeslag. In de vacature ouderling Bouman werd in de Ned. Herv. kerkeraad te Oosterland gekozen de heer L. St'outjesdijk. De te St. Annaland gehouden collecte voor de Stichting 1940—1945 heeft f 218.95 opgebracht. De te Zonnemaire gehouden collecte voor de opbouw van het kindervacantie- huis te Katwijk aan Zee bracht f 21..— op. Te Nieuwerkerk werd een collecte ge houden ten bate van de uitzending van kinderen naar gezondsheids- en vacantie-; tehuizen. De collecte bracht f 109.— op. Te Dreischor heeft de collecte voor de Stichting 1940—45 f 35.40 opgebracht, ter wijl zich 43 contribuanten opgaven tot een totaalbedrag van f 103.50. Voor het examen apothekersassisten te slaagde te Leiden mej. J. W. Buijze te Kamperland. De collecte in de Ned. Herv. kerk te Wolfaartsdljk beeft in de maand April voor dé diaconie f 361.90 opgebracht; voor de inwendige zending werd in de zelfde kerk f 269.70 bijeengebracht en voor de centrale kas f 259.20. De heer A. v. Zweeden te Goes slaag de aan het Centraal Instituut voor de op leiding van sportleider te Overveen voor het examen algemeen sportleider. Te Kloetinge hield de vereniging van oud-leerlingen een ledenvergadering in café-,,De Tol". Besloten werd op 4 Juli een jaarlijkse excursie te maken, ditmaal naar Aalsmeer. Voorts zal bij voldoende deelname een middagexcursie naar Phi lippine worden gehouden. Dit jaar zal geen bloemententoonstelling worden ge houden. Zaterdagavond traden in zaal Nolet te Yerseke de „Zingende Zusjes" op met een uitgebreid repertoire. Verder bracht men een cabaret- cn revueprogramma, o.a. met" de Willanys, accordeon, en Annie Raats als „Klein Heleentje naar de speel tuin". De zaal was geheel uitverkocht. Op 21 Mei a.s. zal het echtpaar J. Ver hulst—Lievense te Westkapelle zijn 55-ja- rig huwelijksfeest vieren. Het stembureau te Sint Laurens voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing is als volgt samengesteld: burgemeester W. Baas, voorzitter en de heren P. Boon en K. Wouterse leden. Plaatsvervangende leden mevr. van de VoordeBossehaert en de heren J. Koole Dz. en J. Riemens. Voor het diploma-diploma slaagde de wachtmeester der rijkspolitie brigade IJzendijke J. Verpoorte. Aan het begin dei- vergadering deed de voorzitter enige mededelingen over suggesties, die het kringhoofd Bevolkingsbescherming in verband met de bluswatervoorziening heeft gedaan. Een putring in de Kerk- gracht-wordt voldoende geacht. In de nabijheid van het ziekenhuis zal een sloot worden uitgediept, eventu eel met plaatsing van een putring. Uitbaggeren van enkele vijvers te Schuddebeurs achten B. en W. moei lijk te i'ealiseren; zij menen, dat het juister is, de aanzuigslang van de brandspuit behooi'lijk lang te maken. Overeenkomstig een verzoek van de. Z.L.M. werd besloten gedurende 40 jaren de Z.L.M. ten behoeve van de lagere landbouwschool te Zierik zee een vaste bijdrage van f 50.per jaar te verlenen, alsmede een varia bele bijdrage per leerling. Een subsi die aanvrage van de „Simavi" werd afgewezen. Voor een op 7 Juni te Zie rikzee te houden brandweenvedstrijd werd f 40 beschikbaar gesteld. Aan het daarvoor in aanmerking komen de gemeentepersoneel zal 2 van de wedde als vacantie-uitkexing wor den toegekend. De raad besloot de muziektent van de plaatselijke muziekvereniging in eigendom en beheer over te nemen. Tenslotte zegden B. en W. toe. even tuele uitbreiding der waterleiding te bestuderen en, met een voorstel by de raad te komen. ONTSPANT, VERKWIKT ORANJEBOOM BIER! DE VERKIEZINGEN IN ZICHT. Antwoord op velerlei critiek Met de a.s. Kamerverkiezingen in zicht, organiseerde het gewest Zee land van dc P.v.d.A., Zaterdagavond In de „Prins van Oranje" te Goes een propaganda-vergadering, waarin mevr. II. Venvcy-Jonkcr en de Kamerle den mr. J. A. W. Burger en J. H. Scheps verschillende punten van het be leid en het program van deze partü belichtten. De politieke cabaretgroep „De rode vagebonden" uit Middelburg wisselden met een aantrekkelijk program de toespraken af. Na het openingswoord van de heer Ph. Haverhoek, sprak eerst mr. Bur ger, die in kort bestek antwoord gaf op de vraag in hoeverre de P. v. d. A. verantwoordelijk gesteld kan worden voor het gehele regeringsbe leid van thans. Die verantwoordelijk heid is gedeeltelijk. Spr. wees de critiek op de woning bouw van de hand. Wanneer in Rot terdam een bankgebouw van 10 mil- lioen gulden is verrezen, dat nu leeg staat, dan kon dat aangezien andere groeperingen aan de rege ring de bevoegdheid onthielden om in te grijpen. Dat er nog geen definitieve rege ling voor de oudedags-voorziening ls. komt doordat andere partijen bij het tot standkomen van de Noodwet Drees hebben afgedwongen, dat aan de definitieve regeling de verzeke ringsgedachte ten grondslag zou liggen. Men heeft ook critiek uitgeoefend op het Riet opnemen van een aan tal werklozen, die reeds langere tijd werkloos zjjn, onder de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Spr. acht dat niet opnemen onjuist, maar het was niet mogelijk de werklozen direct in massa onder de regeling te bren gen. Wat de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië betreft, meende spr. dat ons land daardoor voor een ramp is behoed. De invoer uit Indonesië is thans reeds evengroot als vroeger en de export naar dit land is wel verlaagd, maar nog zeer aanzienlijk. Wat de belastingpolitiek aangaat, wil de P. v. d. A. nog altijd, dat de zwaarste lasten zullen drukken op de sterkste schouders. Over het beleid van minister Mans- Advertentxe VOETBAL R.C.S. en Odio tegen elkaar opgewassen (11). 'Ondanks de vrij hoge temperatuur gaven R.C S. en Odio in de beginne toch aardig voetbal te zien. R.C.S. pakte de zaken serieus aan en was zodoende in de eerste helft iets in de meerdex'heid, hetgeen resulteerde in enkele harde schoteh van Van den Dries. Doelman Paardelcam was ech ter uitstekend in vorm, evenals zijn collega Beun, zodat de doelen voor lopig schoon bleven. Nadat de Odio- doelman een keurig schot van Lee man via de lat uit zijn doel had ge stompt, kreeg R.C.S. een strafschop te nemen wegens hands F. Melse bracht hieruit de stand op 10. Na de rust kreeg de achterhoede der thuisclub meer werk te verzetten en dat werd goed gedaan, zodat de soms gevaarlijke Odio-aanvallen doodliepen. Aan de andere kant ont stonden enkele goede scoringskansen, waarvan echter niet geprofiteerd werd. Dat deed dc midvoor der gas- t en Vel en toen bij een aanval keeper Beun geslagen op de grond lag, maakte hij geen fout (11). In de resterende tijd kregen beide keepers nog enkele harde schoten te verwerken, maar gescoord werd er niet meer, zodat Oaio een puntje uit Soubxirg meenam, hetgeen de verhou ding goed weer gaf. SCHAKEN SLUISSE TOREN WON DEFINITIEF. ue einduitslag van de schaakwed strijd Middelburg mDe Sluisse To ren is na arbitrage bepaald op 5% 414 in het voordeel van de Sluisse To ren. De arbitrage luidt: K. van Belzen—J. Schakel 10; D. FaasseJ. A. Roos J. M, KoningI. Luteyn H, WIELRENNEN Roks startte goed in Ronde van Italië. Zaterdag startten 112 renners te Milaan voor de Ronde van Italië. De enige Nederlander in de course is Thijs Roks. Hij leverde al direct een goede prestatie door de eerste etappe als negende te beëindigen in dezelfde tijd als de winnaar Albani, die over de 217 km. 5 uur 56 min. en 47 se conden deed. Kubler werd tweede. Magni derde. Deze twee raakten bij aankomst in Bologna slaags, omdat zjj elkaar hadden gehinderd bij de eindspurt. Voor de start van de twee de etappe, BolognaMontecatini heb ben zjj evenwel- hun geschil met een handdruk en omhelzing beëindigd. Deze etappe (199 km.) werd gewon nen door de Italiaan Conterno in 5 uur 44 min. 45 sec. Deze heeft in het algemeen klassement de leiding. PLANTAZ WON DE RONDE VAN LEPELSTRAAT. De Ronde van Lepelstraat (Bergen op Zoom) voor nieuwelingen is Zon dagmiddag gewonnen door A. Giet man uit Roosendaal die over de 40 km. 1 uur 5 min. 30 sec. reed; 2e C. Keeper, Roosendaal; 3. Hul termans, Wouw. De ronde voor amateurs is op schitterende wijze gewonnen door de Eindhovenaar Plantaz die twee ron den voor het einde uit de kopgroep weg vluchtte en met 45 sec. voor sprong als eerste over de finish kwam. Tijd 3 uur 7 min. 13 sec.; 2. P. Maas, Pindorp; 3. Borremans, Hoo- gerheide; 4. N. v. Est, Fijnaart; 5. J. v. Osta, Fijnaart; 6. op 2 min. 15 sec. W. Bos, Greup; 7. A. v. Oosterhout, Lage Zwaluwe; 8. H. de Vos. Den Haag; 9. F. Berghuis, Huizen; 10. op 2 min. 10 sec. C. Nelemans, Strijen. ,M. v. Poortvliet uit Oud-Vossemeer I eindigde als 14e. holt, merkte spr. op, dat dc partij een geordende landbouw wenst. De perspectieven van dc aa. ver kiezingen zijn, dat men het beleid van deze regering bijval geeft of niet. Normaal bestaat het niet, dat de P. v. d. A. als minderheidspartij, opnieuw beslag zal kunnen leggen op de minister-presidents zetel, zoals tweemaal ls gelukt. Wanneer men toch een continuatie van de bestaande toestand wenst, dan zal men ook zijn stem moeten uitbrengen op Drees. Mevrouw VerweyJonker sprak irx het bijzonder over wat de P. v. d. noemde 'n langere leerplicht, kosle- werd een langere leerplicht, koste loos onderwijs, als in andere be schaafde landen, vergoeding van on kosten voor studex-enden en het. brengen van dc cultuur binnen het bereik van dc massa, waarmee ook de kunstenaars gebaat zouden zijn. Voorts dient de jeugd- cn sportbe- weging meer gesteund te worden. Aan al deze wensen ligt de mense lijke gelijkwaardigheid ton grondslag. Als laatste spreker voegde de heer J. H. Scheps het woord, om ant woord te geven op de vraag of de prot. christenen in de P. v. d. A. behoren tc ztfn. Spr. bestreed, dat deze party los zou staan van de historische beweging van het chris tendom. Men kan de Bijbel daarom geen groter onrecht doen, dan hem een antwoord te laten geven op een terrein waar hij geen antwoord wil geven, aldus spr. Bovendien geven de chr. partijen met de Bijbel in de hand, vaak een geheel verschillend ant woord op diverse vragen. De politie ke party is geen kerk, doch heeft een eigen vorm en inhoud. Voor een. antwoord op de vraag of prot. chr. met humanisten mogen samenwer ken. wees spr. op de samenwerking in Rijkseenheid door vogels van di verse pluimage. Hy stelde in dit verband de tegenvraag waarom deze heren wel mogen samenwerken en de prot. chr. en humanisten in de P. v. d. A. niet. De kerk mag vol gens spr. niet aan een bepaalde politieke partij gebonden worden. Hij was daarom van mening dat de christen inderdaad in de P. v. d. A. kan arbeiden. Wim van Est eerste in Ronde van Belgisch Luxemburg. Wim van Est heeft de ronde van Belgisch Luxemburg gewonnen, een wedstrijd over 209 kilometer waar aan 69 renners deelnamen. De uitslag was: 1. Van Est (N.) 209 km. in 5 uur 29 min.; 2. Van de Zapde (B.) op 45 sec.: 3. Faanhof (N.); 4. Storms (B.); 5. Voorting (N.)6. Van Dormeel (B.); 7. Dekkers (N.). Nolten vierde in Route de France. BERNARD WINNAAR. De 14e en laatste etappe van de Route de France, van Mende naar Aurillac, (170 km.) is gewonnen door de Belg Adriaenssens. In het eindklassement werd Andre Bernard van de ploeg van midden- Frankryk eerste. Het eindklassement luidt: 1. Bernard (midden-Frankrijk); 2. Julienne (Normandië); 3. Adriaens sens (België); 4. Nolten (Ned.); 5. Buchaille (Parijs). Sport pick-upjes De voetbalwedstrijd tussen de Neder landse Bondsploeg en Oostenrijk B, wel ke in het kader van de Olympische dag op 22 Mei te Amsterdam wordt gespeeld, zal worden geleid door de Belgische scheidsrechter Henri Bauwens. -r De Belg Vingerhoedt heeft zijn titel behouden in het toumooi om het Europe se kampioenschap driebanden. Hij ver beterde bovendien nog het Europees re cord particulier gemiddelde. De Neder lander Broekhuizen werd derde. De voorzitter van de Japanse zwembond heeft bekend gemaakt, dat door de Ja panse Olympische zwemploeg een tour nee is ontworpen, waarmee do Japanners na de Spelen een aantal Europese landen, waarbij Nederland, hopen te bezoeken. President Truman heeft de week, die met Zondag j.L is begonnen, aangewezen als Olympische week. De internationale korbalfederatie, die in Den Haag verga derde, heelt besloten om Indonesië als lid te accepteren op voorwaarde, dat zal worden voldaan aan de reglementen van de internationale federatie. Tijdens de wedstrijden om de grote prijs van Zwitser land zijn 2 motorrijders verongelukt. De bekende Italiaanse coureur Frigerio, slipte in een beruchte bocht en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Enkele uren later slipte de Engelsman George Bennett en reed tegen een boom. Ook hy overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11