n: Engeland, land vol tegenstellingen en verrassingen C w BOEK J KONINKLIJKE MARINE IS HET VERST GEVORDERD GROEI ELECTRISCHE NET VANDEN.S. ZATERDAG 17 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TIPS VOOR VACANTIEGANGERS De countryis goedkoper dan Londen (Van onze correspondent) JONDEN, Mei Engeland met tin afwisselend landschap en rijk na tuurschoon is, meer nog dan Frankryk of Duitsland misschien, een toeris- teniand by uitnemendiicid. Geen Brit behoeft eigenlijk naar het buitenland ie gaan, als het hem om verandering van omgeving of zelfs van klimaat is te doen. Wil hy bergen zien, dan kan hy zowel in Wales als in Schotland terecht. Meren en heuvels vindt hy in het liefelyke Lake District, rotsen tussen Dover en Torquay en lage gronden in East Anglia. Wenst liy een klimaat dat het subtropische van de Franse Zuidkust naby komt, dan kan hy naar de „Cornisli Rivièra" in de uiterste Zuidwestelijke punt van het Verenigd Koninkrijk gaan. Koudere luchtstreken treft hy in het Noorden aan en eilanden, zo schilderachtig als die in de Middellandse Zee, langs de gehele, grillige Westkust. Dit zo gevarieerde beeld kent de in Engeland vertoevende buitenland se vacantie-ganger gewoonlijk niet. Als hij in Harwich of Dover voet op Engelse bodem zet, dan brengen snelle treinen hem onmiddellijk naar het grote Londen. Hier, in deze roe zemoezende, dynamische wereldstad, blijft hij dan hangen en keert, na het maken van een vermoeiende tocht langs al die tradionele bezienswaar digheden, naar zijn vaderland terug. Vol met indrukkenmaar niet ▼an Engeland. Want, zoals Parijs Frankrijk niet is, zo Is Londen Engeland niet. En hoe „Engels" de Londenaars zich ook in de ogen van buitenlanders mogen gedragen, de inwoners van de Britse hoofdstad zijn beslist niet re presentatief voor „de Engelsen". Daarom, wie indrukken uit Enge land niet alleen uit Londen dus mee naar huis wil nemen, moet een gedeelte van zijn vacantie „in the country" doorbrengen. Hij moet de groene heuvels van Kent zien, de broze dorpjes in de valleien van Sur rey en de grote buitens der „squires" in Wiltshire, Pas dan kan hij zich een beeld van Engeland vormen; Enge land zoals het is: vol met tegenstel lingen en verrassingen. „Alles goed en wel", hoor ik iemand zeggen, „maar zo'n vacantie kost me het dubbele". Mis, helemaal mis! Zo'n vacantie kost u niets meer dan dat u in Londen was blijven rond zwerven. Ik maak me zelfs sterk dat zy goedkoper is. LONDEN. Stel bijvoorbeeld het geval van een doorsnee-toerist, die voor veer tien dagen naar Engeland komt en Londen als standplaats kiest. De eerste week brengt hij met „sight seeing" zoek, het bezichtigen van be- Toch is 'i zo I langrijke gebouwen (Lagerhuis, Brits Museum) en het wandelen door be faamde parken (Hyde Park, Ken sington Gardens, St. James' Park). Misschien gaat hij 's avonds nog naar een theater of naar de Royal Festi- door L. VAN BRUGGEN ******5 265. val Hall, het hypermoderne Londense concertgebouw. Hoe het ook zy, hij doorkruist Londen van links naar rechts, kent Piccadilly Circus en al die monumentale straten, welke er op uitkomen, weldra op z'n duimpje enstaat de hele dag met z'n portemonnaie klaar. Na deze eerste week, die altijd veel te gauw omvliegt, wil hij ook wel eens iets van „the country" zien. By het uitstekend geïnformeerde Britse toeristen-centrum in St. James Street laat hy zich dan uitvoerig over de „Cheap Day Excursions" van de Britse Spoorwegen inlichten, als mede over de plaatsen, welke waard zijn bezocht te worden. De zelfde dag is hij misschien al onderweg naar de vrolijke badplaats Brighton 3. retour), naar het zonnige eiland Wight 6.- retour) of naar een door heuvels en bossen omringd dorpje in Surrey 1.503.retour). LOGIES IN LONDEN. Hoe duur is Londen Alles hangt er van af op welke wijze men deze cosmopolitische wereldstad wenst te zien. Wil men een redelijk goed ho tel' in het West-End hebben all right; voor logies met ontbijt is men dan op z'n minst een tientje per dag kwijt. Neemt men daarentegen ge noegen met de stoffige vensterban ken en versleten traplopers van een „boarding house" in Kensington, dan kan men al voor iets meer dan dp helft terecht. „Doublé bedrooms" s relatief goedkoper dan „single b rooms", doch veel scheelt dit niet. Uitgaan is bijzonder duur. Voor een redelijke theaterplaats in het West-End betaalt men gauw vier vijf gulden, en voor een bioscoop plaats twee a drie gulden. De thea ters en bioscopen buiten het uit- gaans-centrum zijn iets goedkoper, We zullen hier niet in den brede uit een zetten op welke manieren een ar senicum vergiftiging tot de dood kan voeren, noch welk vreselijk lijden daarmede gepaard gaat. Genoeg zij, dat de zeer langzame en stelselmatige vergiftiging liet gerechtelijk onderzoek vaak voor de grootste moeilijkheden plaatst. Niet alleen omdat de hoeveel heden, waarmede in dat geval ge werkt is, zeer gering zijn,doch óók wijl men vaak eerst vele maanden na de begrafenis der slachtoffers een ver moeden krijgt dat de doodsoorzaak geen natuurlijke is geweest. Het komt er dan op aan door een duidelijke ana lyse van de overblijfselen aan te to nen dat er arsenicum in het spel is geweest. Door middel van de zeer ge voelige chemische methode van Marsh is men in staat uit de as van haren, nagels of beenderen der slachtoffers arsenicum aan te tonen tot 0.0001 gram. Bovendien bieden nagels, en méér nog de haren, het voordeel, dat het vergif tigingsproces daar als het ware uit te lezen valt. Het haar registreert het begin en het tot staan komen (of het einde) van 't vergiftigingsproces, om dat de structuur (kervingen b.v.) en de eigenschappen (glans, kleur) van het haar zich gedurende dit verloop gewijzigd hebben, hetgeen door een goede microscoop aan het licht kan worden gebracht. (Het zal wel geen nader beloog be hoeven, dat een „deskundige" die bij een dergelijk proces een flesje tegen het licht houdt om te constateren of lit arsnicumverbindingen bevat, een clownsvertoning ten beste geeft. De chemische methode van Marsh is hierdoor niet in discrediet gebracht). En dan gaat men rekenen. Haar groeit ongeveer milimeler per dag. Kunnen de veranderingen alléén in de haarwortels ivorden waargenomen, dan is het een vergiftiging geweest met een zéér snel verloop; strekken de wijzigingen zich uit over een afstand van 5 cm. van de haarwortel, dan heeft het vergiftigingsproces tussen 14 en 15 weken geduurd enz. Op dezelfde wijze kan men te werk gaan met radio-activering van het haar, waartoe onlangs in het proces van Marie Besnard opdracht is gege ven. Door beschieting met neutronen wordt het arsenicum, dat eventueel in het haar aanwezig is, radio-actief ge maakt. De Geiger-teller wordt daarna over het haar bewogen, waardoor zelfs zeer zwakke radio-activiteit wordt verraden. Dit zelfde apparaat kan dan ook aantonen op welk gedeelte van 't haar de arseenvergiftiging is aange vangen. U ziet, de uitvoering van het gerechtelijk onderzoek is wat moder ner, doch het beginsel komt op het zelfde neer. Laten we nu maar van al deze ver- giftigings-gescliiedenissen afstappen en tot een ander onrustbarend feit over gaan: elke dag die wij beleven, is lan ger dan de voorgaande dag. H. Pétillon. 700-jarig Breda gaat feestvieren. Binnenkort bestaat Breda 700 jaar en ter gelegenheid daarvan zal de mi nister van O., K. en W. op 28 Mei a.s, een historische tentoonstelling in het Huis van Brecht openen. Dit gaat vooraf aan de eigenlijke festiviteiten, die naar verwacht wordt door 400.000 personen bezocht zullen worden en die door minister Mansholt op 10 Ju li a.s. geopend worden. Er staan tal van wedstrijden op het programma, zoals de Oranje-rallye van de K.N.A.C., de jaarlijkse brom- fietsenrallye en een brandweer- en een goochelcongres. Grote verwach tingen heeft men ook van de vijf N.C. B. dagen, waar het grote spel van Kees van Iersel, waaraan 3000 men sen zullen deelnemen, zal worden op gevoerd. In het stadspark het Valkenberg, waar een bloemententoonstelling wordt gehouden, zullen Belgische beeldhouwers een groot aantal wer ken exposeren. Daarbij zijn er natuur lijk ook tal van muziekuitvoeringen. maar als men ze met hun tegenhan gers in Holland vergelijkt, aan zijn prijzen toch nog altijd twee keer Als men de exclusieve.restaurants en hotels vermijdt, kan men vrijwel overal voor een betrekkelijk lage prijs lunchen of dineren (drie h vier gulden). Bijzonder goedkoop zjjn de maaltijden ln de cafetaria-achtlge „winkels" van Lyons, die overal ln Londen te vinden zyn. Een aperitief- je, een glas bier of een flesje wijn zijn overal! uitzonderlijk duur. Koningin onthoudt goedkeuring aan zinloos wetsontwerp Staatsrechtelijk curiosum Naar wy vernemen is binnenkort een mededeling te verwachten dat „de Koningin in overweging houdt" het vorige week door de Eerste Ka mer aangenomen voorstel tot wijzi ging van de Grondwet, strekkende tot handhaving van de minimum leeftijd voor het lidmaatschap der Eerste Kamer op 30 jaar. Dit bete kent in feite, dat het voorstel geen wet wordt omdat de desbetreffende koninklyke goedkeuring er aan wordt onthouden. De hierboven geciteerde formulering wordt door de Grondwet voorgeschreven. Een dergelijke onthouding van goedkeuring door de Koning(in) is in onze parlementaire geschiedenis zeer zeldzaam. Het laatst Is iets derge lijks gebeurd in 1872 met een wets ontwerp betreffende eèn onteigening omdat de noodzakelijkheid voor deze onteigening inmiddels was komen te vervallen. Théns gaat 't om 'n andere reden. Het wetsontwerp, dat dus 'n verande ring in de Grondwet moest brengen, strekkende tot handhaving van de bedoelde leeftydsgrens, heeft natuur lijk geen enkele betekenis. Men ver andert nu eenmaal niet iets met de bedoeling niets te veranderen. Het wetsontwerp had wél zin en was zelfs noodzakelijk toen het nog gekoppeld was aan een voorstel tol verlaging van de leeftijdsgrens der Tweede Kamer, maar dit laatste werd door de Eerste Kamer verwor pen Het overgebleven wetsontwerp tot handhaving van iets, wat reeds be stond, i.c. de leeftydsgrens van 30 paar was hierdoor zinloos geworden. Daarin ligt dan ook de grond voor de onthouding van de koninklijke goed keuring, die overigens als vol komen gerechtvaardigd en zelfs voor de nand liggend moet worden be schouwd. Hei we-eldgebeuren Een ernstige zaak D' blad, De A-N.W.B.-wegenwacht krijgt er een nieuwe taak bij. Voortaan zullen de „ridders van de weg in samenwerking met de bosbrandweer op verschillende plaatsen langs de grote wegen in de Stichtse Lustwarande en op de Veluwe waarschuwen tegen bosbrandgevaar. Deze op paaltjes be vestigde borden zyn door de A.NAV.B. zo geconstrueerd, dat de Wegen wacht de waarschuwing „BOSBRANDGEVAAR" direct kan voordraaien als na aanhoudende droogte aangezegd wordt dat het gevaar voor bos. brand niet denkbeeldig is. Ook de W'egenwachtmoloren worden dan onmid dellijk van eenzelfde waarschuwingsbord voorzien. Gehoopt wordt het uit breken van bosbranden, die zo gemakkelijk door een onvoorzichtigheid ver oorzaakt kunnen worden, te voorkomen. t opzienbarende een Nederlands onthulde, dat hel door „i>e I Monde" aan niemand minder dan de Amerikaanse «taf-cnef, admiraal Fcchtelcr toegeschreven rapport over de Westerse defensie, geenszins authentiek was, maar slechts eva be werking van ccn r?eds ruim anJc-r- half jaar geleden verschenen artikel in een Amerikaans marine-vakblad, hec.t de ai gclopen dagen sterk de aandacht getrokken in de wereld pers, die zich trouwens ook voor de ze onthulling reeds intensief met de publicatie van het Franse dagblad bezig hield. Wij weten nu ous, dat de gepubliceerde beschouwingen niet van een van de hoogst»; Amerikaanse marine-autoriteiten afkomstig zijn en de redactie van „Le Monde" hce.t, zij het ln zeer voorzichtig gestelde bewoordingen, ongelijk op dit punf erkend. Niet Fechteler. maar com mander Talerico is veraVwoordelijk voor de min of meer defaitistische kijk op de mogelijkheden en waar- schynltjkheden van de afweer tegen een eventuele aanvat van net Russi sche leger in Wcst-Eurooa. zoals uie in het veelbesproker artikel tot uit drukking kwam. En dat verandert aan de zaak veel. Heel veel zelfs, maar toch niet alles de eerste Kapitein en machinist bleven in gebreke RAM!' jiKT „SEAHAM" VOOR RAAD VOOR DE SCHEEPVAART De Raad voor de Scheepvaart heeft de ramp van de Nederlandse coaster „Seaham" behandeld. De „Seaham". die met mudcoal geladen was, zonk op 17 Januari jl. bij de ingang van het Kanaal daar er water in de la ding was geraakt en het schip daar door dusdanig slagzij maakte, dat het niet behouden kon blijven. Toen het schip slagzij maakte, heeft een deel der onervaren beman ning zich in de sloep begeven. Deze sloep bleef echter met een talis aan het schip bevestigd. De kapitein gaf gevolg aan het verzoek om de lrjncn niet te kappen, met het gevolg dat vier inzittenden van de sloep die met een 5-mijlsvaart door het water werd getrokken, overboord sloegen en ver dronken. De inspecteur-generaal zeide, dat de kapitein ernstig tekort was ge schoten en de voorschriften met be trekking tot de lading niet waren op gevolgd. Hij stelde voor de kapitein twee jaar zijn bevoegheid om als ka pitein* op te treden te ontnemen. Voorts stelde hij voor de machinist die by de zware slagzijde de motor niet direct had stilgezet, de bevoegd heid om als machinist te varen voor zes maanden te ontnemen. OPBOUW VAN ONZE DEFENSIE. Korea-detachement kostte bijna 10 millioen aan personeel. Minister Staf heeft in een overzicht aan de Tweede Kamer bekend ge maakt hoe de ruim 3 millard gulden uit de defensiebegrotingen 1951 en 1952 voor de opbouw van leger, marine en luchtmacht besteed zjjn of nog besteed zullen worden. Van de ruim 3 milliard gulden slokt het leger 1893.8, de marine 669.7 en de luchtmacht 510 millioen gulden op. Voor ma teriaal in de drie defensietakken is 2185.8 millioen uitgetrokken, voor per soneelskosten 699.8 millioen ,voor „overige uitgaven'' 187.9. Bij de industrie zijn reeds talloze orders geplaatst en ten dele reeds uitgevoerd tot een bedrag van 1224.8 millioen gulden. Uit het overzicht blijkt dat de Koninklijke Marine het verst is ge vorderd met de opbouw van haar ma teriaal-voorziening. Van de 395.9 mil lioen liggen nog slechts 57.8 millioen gulden te wachten op een definitieve bestemming. De Landmacht heeft voor 659.8 millioen aan materiaal besteld en ten dele reeds ontvangen. Voor een be drag van 699.2 millioen moet nog ge realiseerd worden. De bouwnijverheid zal van dit be drag nog profiteren, want er is nog 194.3 millioen beschikbaar voor ICUIVS «n een 9 De regering van Malakka heeft een nieuwe noodmaatregel genomen, volgens hetwelk omrasteringen rondom kampen en dorpen onder stroom gezet kunnen worden om te verhinderen, dat voedsel aan verzetsstrijders er buiten verstrekt wordt. 9 Een veehouder te Oosterboer bij Meppel kwam tot de ontdekking, dat zijn 4-jarige stamboekkoe des nachts in de weide was geslacht. Hij vond de huid, de beenderen en de ingewanden terug. Onder de landbouwende bevolking ln Zuid-West-Drente heerst verontwaardiging en ongerustheid over dit geval. 9 In Valkenswaard heeft een rijwielhersteller een volkomen naadloze kettingkast zon der haken geconstrueerd, die door het overhalen van een kleine handle meteen geheel open is. De rijwielhersteller heeft op deze constructie octrooi aangevraagd. 9 Vrijdag heeft Den Helder zijn 40.000ste inwoner "ingeschreven. Het was de zoon van de familie F. van Wijngaarden. 9 Een 26-jarige Amsterdammer heeft een 70-jarige blinde uit de Lijnbaansgracht gered. 9 Nu de conferentie mét de West langer tijd in beslag neemt dan aanvankelijk was voorzien, heeft minister Peters be sloten af te zien van zijn reis naar Nieuw- Guinea. Een bezoek van een Nederlands minister aan Nieuw Guinea kan thans in geen geval eerder worden verwacht dan nadat een nieuw Kabinet zal zijn ge- vornid. 9 Sean O'Kelly, de president van de Ierse républiek, is zonder stemming voor een nieuwe ambtstermijn van 7 jaar herkozen. Hjj was de enige candidaat. 9 In Zweden is weer iemand gearres teerd, die er van wordt verdacht te heb ben gespionneerd voor de Russen. Noodwoningbouw wordt beperkt. Teneinde het lichtvaardig bouwen van noodwoningen tegen te gaan. heeft minister in 't Veld enkele richt lijnen uitgevaardigd, die dezer dagen in de Staatscourant zullen worden opgenomen. Aan deze richtlijnen zullen gemeen tebesturen zich moeten houden, in dien zy voor dergelijke woningen een bouwvergunning willen afgeven. Dit laatste mag voortaan alleen geschie den, indien het gezin, waarvoor de noodwoning bestemd is, op ontoelaat bare wyze is gehuisvest of zich vol strekt noodzakelijk in de betrokken gemeente moet vestigen. Ook mogen de voor de noodwoning benodigde materialen en arbeidskrachten de bouw van volwaardige woningen niet belemmeren. bouwwerken, die nog aanbesteed moeten worden. De luchtmacht heeft een bedrag van 190.9 millioen aan or ders geplaatst. Voor 204 millioen gul den moet" nog besteed worden. Uit het overzicht blijkt dat het Ko rea-detachement 9.-2 millioen gulden aan personeelskosten heeft meege bracht. at verandert, plaats de dat we hier dus te doen had plaats de O mi lat we den met de privé-mening ■■^Hikt Minister Mansholt: „Stijging werkloosheid waarschijnlijk Nederlandse Raad der Europese beweging in Zwolle bijeen In Zwolle werd Vrijdag onder lei ding van het Tweede Kamerlid, de heer P. J. S. Serrarens, de jaarverga dering gehouden van de Nederlandse Raad der Europese Beweging. De heer Serrarens zei in zijn ope ningsrede, dat de Europese defensie gemeenschap het Europese probleem op een geheel andere wijze stelt dan tot nu toe. De wil van Europa tot het ontwikkelen van eigen kracht heeft niet tot doel, het oude conti nent opnieuw op te roepen tot leider schap in de wereld, maar om te voor komen, dat Europa het slachtoffer wordt van zijn eigen besluiteloosheid en gebrek aan doorzicht. De heer Serrarens deed aan het slot van zijn rede een beroep op de volken niet vast te houden aan het oude, maar de moed te hebben om offers te brengen voor een nieuw Europa. In de middagvergadering heeft mi nister Mansholt verklaard, dat de kans groot is, dat het aantal werk lozen in ons land komende winter van 140,000 tot 200.000 zal stijgen, als gevolg van het feit, dat Neder land allerlei acrobatische toeren heeft moeten uithalen om de betalingsba lans in evenwicht te krijgen. Minister Mansholt wees er verder op, dat de sterke bevolkingsgroei de economische positie van Nederland mede zeer kwetsbaar maakt- Jaar lijks zullen voortaan 30 a 40.000 wer kers een plaats moeten vinden in de industrie, welke toch al voor een groot deel met een top-bezetting werkt. Als er geen nauwere Europese samen werking komt zal elke terugslag fu- reste gevolgen kunnen hebben, al dus de minister, die er tenslotte aan herinnerde, dat een grote conferen tie om tot betere samenwerking op landbouwgebied te komen, wordt voorbereid. Koninklijke Shell bestelde weer zeven tankers De Koninklijke Sbell-groep, die vo rig jaar veertien tankers van 18.000 ton en één van 28.000 ton in ons land bestelde heeft opnieuw zeven tankers bij Nederlandse werven in bestelling gegeven en wel drie van 18.000, drie van 12.000 en één van 31.000 ton De oorspronkelijk bestelde 28.000 tonner zal ook een schip van 31.000 ton worden. De opdrachten zyn verstrekt aan Wilton-Feijenoord. de Rotterdamse Droogdokmaatschapprj. de Ned. Dok en scheepsbouw-Mrj.. P. Smit jr. en Van der Giessen en Zn. mand, die weliswaar deskundig moet worden geacht, maar die toch niet schreef met de pen van 'n man, die mede verantwoordelijk moet worden geacht voor de bepaling van de Ame rikaanse of zelfs de gehele Wes terse strategie. Een strategie, die er nog altijd op gericht is West- Europa tegen een eventuele aanval uit het Oosten te verdedigen met aüe krachten waarover de Westerse we reld kan beschikken. Het feit dat bijv. Eisenhower er nog zeer onlangs voor heeft gepleit naast de toch langzaam maar zeker groeiende strijdmacht van- Europa zelfT ten minste ook zes Amerikaanse divisies in West-Europa op de been te brengen, toont toch wel aan dat Washington geenszins van plan is zich aan zijn verantwoorde lijkheid in dit opzicht te onttrekken. Bovendien is er, ook de laatste tijd. herhaaldelijk van Amerikaanse zijde op gewezen, dat tot elke prijs voor komen zal moeten worden, dat de industrie en in het algemeen het oor logspotentieel van West-Europa zon der slag of stoot in Russische handen zou vallen. De wetenschap, dat de ware bron van de gewraakte beschouwin gen niet bij de Amerikaanse defensieleiding moet worden gezocht, verandert dus veel in de beoordeling van haar waarde. Maar zoals wij hiervoor reeds schreven, niet èljes De redactie van „Le Monde" heeft daarop in het artikel, waarmede ze op de onthullingen van het „Alg. Handelsblad" reageerde, met nadruk gewezen, toen zij schreef, dat de kern van de zaak blijft. En als deze kern ziet ».Le Monde" de feitelijke bijzon dere interesse van Washington voor het Middellandse Zeegebied: Ameri kaanse bases in Noord-Afrïka en mogelijk zelfs in Spanje versterking van de Westerse positie in Triëst in schakeling van Griekenland en Tur kije in het systeem van de Westerse defensie Dit alles blijft er, volgens ..Le Monde"' op wijzen, dat de Amerika nen de hoogste betekenis toekennen aan het gebied rond de Middellandse Zee. omdat zij er de enige effectieve basis in zien om, in geval van een verloren gaan van West-Europa, de tegenaanval te kunnen opbouwen. Een tegenaanval, die dan direct ge richt zou kunnen worden tegen wat de bekende Nederlandse hoogleraar, prof. Scholten dezer dagen in een radio-praatje noemde het ..zachte onderlijf" van de Russische beer. Le Monde beschouwt deze zaak als een zeer ernstige en daarin kan men het blad natuurlijk gelijk geven. Daaraan twijfelt niemand. Maar wij geloven toch, dat men de ware proporties uit het oog verliest, wanneer men plotseling alle aandacht zou gaan concentreren op Zuid- Europa en het Nabije Oosten, alsof het verloren gaan van West-Europa in geval van een aanval onvermijde lijk zou zyn. Een dergelijke zienswij ze is een typische uiting van iets. dat men in Europa in de regel neu tralisme en ln Amerika isolationisme noemt. „Le Monde" heeft zich in Frankrijk sedert enige tijd gemaakt tot de draagster van deze gedachte, welke naar onze smaak toch beslist een gevaarlijke gedachte is. Want alleen wanneer West-Europa zich naast een zeer hechte onderlinge aan sluiting, nauw verbindt aan het machtige Amerika, is er een kans en zelfs een zeer goede dat het zich tegen de stormloop uit het Oos ten zal kunnen handhaven. Zelfs als Taft gelijk mocht hebben met zijn bewering dat Amerika het zonder Europa kan stellen, blijft het toch waar, dat er van Europa zonder Amerika niets kan terecht komen. Daarom is het neutralisme van „Le Monde" veel gevaarlijker dan het iso lationisme van Taft en zijn mede standers. En dat is beslist een-ern stige zaak! Wanneer met de officiële proefrit dezer dagen de lijn ZwolleGronin- gen-Leeuwarden electrisch wordt be reden, is hiermede het electrifica- tie-programma van de spoorwegen zo goed als voltooid. Op de ongeveer 75 kilomei»»- van Zwolle tot Arn hem na ik dan in totaal 1358 kilo meter geëlectrificeerd. Dit is 42 van het gehele spoorwegnet, dat in zijn geheel 3210 kilometer lang is. Dit gehele electrische net betekent per jaar een besparing van ongeveer 500.000 ton kolen. In onze kaart geven wij een over- zicht van het gehele verloop van de alectrificatie der Nederlandse Spoor wegen, te beginnen met het allereer ste electrische lijntje Rotterdam HofpleinDen HaagScheveningen, dat reeds 1 October 1908 in gebruik kwam. Duidelijk blijkt dat na het herstellen van de verwoestingen, die door de bezetter werden aangericht de electrifïcatie met kracht werd doorgezet. Ook de snelheid waarmee wordt gewerkt is zeer groot. Men vergelijke hiervoor het aantal kilome ters, dat van 1927 tot 1935 electrisch werd, namelijk 201, met de uitbrei ding over de periode 19511952, na melijk 237 kilometers. EEN OVER, MARIA VAN ORANJE Van Marie van Zeggelen's beken- i biografie van Willem de Zwij- rr's oudste dochter, verscheen bij M. Meulenhoff te Amsterdam een derde druk en wc geloven, dat ook deze editie haar weg wel weer zal vinden. Marie van Zeggelen is er im mers in geslaagd het leven van „Maaike, de kleine Oranje" (zoals de titel ook luidt) te tekenen met een warme gevoeligheid en een le vendige verteltrant, die velen dit boek mét graagte zal doen lezen. Een van de merkwaardigste perioden van onze Nederlandse historie komt tot nieuw leven en de lezer zal door de geschiedenis van dit vrouwenle ven een helderder beeld krijgen van een tjjd, die vol beroering en wel lingen was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5