s: Fascinerende wereldstad vol aantrekkelijkheden NEDERLAND VOOR HET EERST OP DE „BRITISH FOOD FAIR" OP HET MOTORWEGVERKEER DRUKKEN VELE LASTEN teutns an een D VRIJDAG 36 MEI 1952 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT NEDERLANDERS IN PARIJS De stroom naar de Metropolis is weer begonnen (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, Mei. Als we in de zoele lente-avond op Montmartre enige trappen opgeklommen zü", die naast de funicnlaire het klein® tand radbaantje naar de majestueuze blanke Sacré Coeur leiden, blijven we verwonderd staan. Naast ons, op een klein plateautje tussen de trap en het baantje zien we twee hoopjes lompen. Ze bewegen traag; er stijgen onbestemde menselijke geluiden uit op. Het zijn twee voddige, oude zwervers, die zich ter ruste leggen. De harde steen is him bed, de hemel, waarin de sterren tintelen, hun dak. De engelen en de heiligen In de Sacré Coeur, het bedehuis, dat zich trots en machtig boven Parijs verheft, waken over hen werk voor een korte tyd in het lage landje bij de Noordzee wonen. Ontelbaar zijn de groepjes landge noten, die zich jaarlijks in de ondefi nieerbaar aantrekkelijke sfeer van de Franse hoofdstad laten opnemen. Zij trekken er naar toe met toeringcars en per trein en leggen er hun Hol landse nuchterheid af om 's avonds na een vermoeiende dag van bewon derend opzien naar de Eiffeltoren, de Madeleine, de Notre Dame, de Opéra, de Döme des Invalides, de obelisk op de Place de la Concorde, met frisse moed de brede boulevards en de drukke avenues over te slente ren. Zij storten zich in de metro en drinken op de terrasjes hun café-fil- We stijgen verder. Op het volgende plateautje staat een bank. Een jonge man en een jeugdige Parisienne zit ten er dicht tegen elkaar gedrukt. Hij heeft zijn arm om haar heenge slagen en fluistert zoete Franse woor den in haar oor. Zij zien geen brede, hoogopgaande trappen, geen sterren hemel en geen kerk van het Heilige Hart. Zij zien geen voorbijgangers en de Parijse voorbijgangers zien dit tweetal nauwelijks. „VILLE LUMIÈRE". Het kleine groepje Nederlandse toeristen wandelt verbijsterd langs het hoopje ellende van de beide zwer vers en werpt steelse blikken naar het minnekozende paar. Het klimt hoger en voor de kerk aangekomen ontdekt het aan zijn voeten de nauwe straatjes en schilderachtige pleintjes van de oude kunstenaarswijk. En het uit zijn blijde verrukking over het imposante uitzicht over de wereld stad met haar duizenden en duizen den lichtjes, van links tot geheel rechts en tot aan de duistere horizon: la ville lumière. Ca, c'est Paris! Dat is Parijs, de onmetelijke millioenenstad, waar wij naar toe getrokken zijn met een aan tal gewone Nederlandse toeristen uit Haarlem en uit Heerlen, uit Lei den en Akkrum, uit Nijmegen en Amstenrade, uit Bilthoven, Goes en Losser, uit Amsterdam en uit Zwol le om getuige te zijn van hun kennismaking met de fascinerende metropolis, waar het leven bruist en schuimt en prikkelt als champagne. Tot het gezelschapje behoren zelfs een onderwijzeres uit Aruba, die. met verlof in Nederland is, een Noor en enkele Amerikanen, die voor hun tre of in de bistro's hun Pernod, hun Dubonnet of hun calvados. Reeds is de grote stroom naar Pa rijs weer begonnen. Op uitnodiging van de Franse Touristen Service, een Instelling van de Franse Spoorwegen, hebben we zo'n reis meegemaakt. Zo maar, om eens te zien, wat Parijs nog altijd te bieden heeft en hoe de Nederlanders zich er vermaken. SCHOONHEID EN VERMAAK. En opnieuw hebben wij genoten van het vele schoons, dat Parijs zo kwis tig ten toon spreidt: van de Are de Triomphe, de Champs Elysées, de Tuileriën, het Louvre, het oude lie de Clté, de Place du Tertre, het schil derachtigste pleintje van Montmar tre, van de drukke winkelstraten en de verstilde plekjes, waar de eeuwen op de rustige beschouwer neerzien, van de parken en de monumenten, van Versailles en Fontainebleau. En van de revue en het intieme kelder café, waar men de fijnste Franse wij nen kent en weet hoe zij geserveerd moeten worden. Parijs is voor de Nederlander de verwarrende tegenstelling tussen overstelpende bedrijvigheid en bijna landelijke rust, tussen historie en moderne tijd, tussen ernst en lucht hartig vermaak, tussen rijkdom en armoede, tussen schoonheid en grau we lelijkheid, tussen het bizarre en doodgewone alledaagsheid. Parijs is voor de Nederlander altijd fascine rend en daarom zullen er ook dit jaar weer ontelbare landgenoten heenreizen. Zij hebben gelijk! (Nadruk verboden) I s 264. Agrippina de Jongere, naar wie de stad Keulen is genoemd (Colonia Agrippinensis) vergiftigde in 54 n. Chr. haar keizerlijke echtgenoot Clau dius, teneinde haar zoon Nero van de keizerlijke troon te Rome te verzeke ren. Zij mengde voor dit doel arseni cum in een smakelijk paddenstoelen gerecht, hetgeen zijn uitwerking niet miste. Na Agrippina zijn tot op de hui dige dag tallozen voortgegaan arseni cum te hakken in pannekoeken of brood, het te roeren in pap of ver kwikkende dranken, het te mengen in suiker om dit met kwistige hand te strooien op taarten of boterhammen, teneinde met dit lokaas de in de weg staande medemens op te ruimen. Toch is het element arsenicum als zodanig niet giftig, wel echter de daar uit gevormde arseenverbindingen, die altijd en overal ontstaan, omdat arseen zich gemakkelijk met zuurstof ver bindt en dan het zeer giftige ratten kruit vormt. Dit werkt vernietigend op vaatrijk weefsel, hetgeen U wel licht wel eens hebt kunnen constate ren bij de tandarts, wanneer deze een zenuw wilde doden met arsenik een deftiger naam voor rattenkruit. Dit arsenik veroorzaakt versterf van het weefsel, doch de door een tandarts ge bruikte hoeveelheid is zó minimaal, dat U daarvoor niet de geringste angst behoeft te hebben, zelfs niet, wanneer U de vulling met arsenicum zoudt in slikken, want er zal U niets overko men. Zéér kleine hoeveelheden arsenicum prikkelen zelfs de eetlust en, behalve dat veehouders somtijds dit spul in het vevoeder mengen om de eetlust der dieren te verhogen en de paarden een voor de verkoop aantrekkelijker glans te bezorgen, wordt ook in de genees kunde arsenicum vaak voorgeschreven bij gevallen van bloedarmoede, terwijl het tevens een vast bestanddeel vormt van bijna ieder tonicum. Hoewel alle zee- en rivierwater kleine hoeveelhe den arsenicum bevatten (25/1000 mïli- gram per liter) bestaan er in Oosten rijk, Italië en Frankrijk geneeskrach tige bronnen, die hieraan wel zeer rijk zijn. Sommige bergbewoners in Tirol en Stiermarken gebmiken arsenicum- houdende mineralen in langzaam toe nemende hoeveelheden, waardoor zij aan dit vergif wennen, zodat zij zon der bezwaar de dodelijke dosis van 0,1 gram kunnen overschrijden. Het is ge bleken dat deze gewenning mogelijk is doordat de ingewandsslijmvliezen op den duur minder arsenicum opnemen, waardoor het organisme minder ver giftigd wordt. Hoewel deze arseni- cumeters zich op een grote eetlust, 'n gezond uiterlijk en op geweldige pres taties bij het bergbeklimmen beroepen, komt het mij voor dat, vooral wijl rat tenkruit en calciumarsenaat door ver bazingwekkende slordigheid wel eens met meel verwisseld wordt, alle ar seenverbindingen verre van ons moe ten blijven. Want was is nu 0,1 gram? Weet U, dat het chemisch onderzoek in staat is één-duizendste deel van die hoeveelheid aan te tonen en dat men kan nagaan hoe lang het geleden is dat dit dodelijke vergif werd toege diend en gedurende welke tijd? 'H. Pétillon. Een van de ontelbare, typische café-terrasjes, waarop de Parjjzenaars lang kunnen zitten mijmeren of him krantje lezen. Hier kan men ook z\jn rokertjes kopen. Sigarenwinkels als in Nederland kent Parijs niet. VAN 5—19 JULI A.S. IN LONDEN. Keur van Hollandse producten, ondernemingsgeest ondanks Engelse invoerbeperkingen. (Van onze Haagse redacteur) Het ziet er, wat de uitvoer van Nederlandse voedings- en genotsmidde len naar Engeland betreft, niet erg rooskleurig uit. De Britten zijn hun importen drastisch aan het beperken en het schynt, dat dit voor ons land z<al betekenen, dat we in de tweede helft van 1952 wellicht 70% minder voedingsmiddelen naar de overkant van de Noordzee zullen kunnen sturen dan In het overeenkomstige tijdvak van 1951. De Nederlandse producenten en zakenlieden geven de moed echter niet gauw op en daarom zullen zij met verdubbelde Ijver deelnemen aan „The British Food Fair" die van 5 tot 19 Juli a.s. in Londen gehouden wordt Zy is georganiseerd door de Food Manufacturers Federation in Engeland. De Nederlanders zullen er laten zien, wat hun producten nog altyd waard zyn en trachten de Engel sen ervan te overtuigen dat zij zichzelf tekort doen als zy de Hollandse voedingsmiddelen van hoge kwaliteit niet kopen. schreven. Zij zullen de Engelsen to nen, wat ons land te bieden heeft aan kaas, vleesconserven, groenten- en frultconserven, chocolade- en patisse rieproducten, biscuits, jam en mar melade, bakkerijgrondstoffen, peul vruchten, zaden en brouwgerst, ge ïmpregneerde car tonnen bekers en bussen, jenever en likeuren. Tenslotte zal op de beurs een grote inzending te bewonderen zijn van Nederlandse snybloemen. „The British Food Fair" draagt dit keer voor het eerst een internationaal karakter. Zij staat thans dus open voor buitenlandse representatie van lichamen of firma's zoals b.v. het Nederlandse bureau voor granen, za den en peulvruchten, dat dan ook op de beurs aanwezig zal zijn. Het is van veel belang, omdat dergelijke instel lingen zich tot taak gesteld hebben, goodwill te kweken voor de gehele branche die zij vertegenwoordigen. Zij doen zelf geen zaken, doch ver strekken daar lijsten van firma's, waarmee de geïnteresseerden zich in verbinding kunnen stellen. Ondanks de import-restricties acht de Neder landse handel het gerechtvaardigd, op de Food Fair uit te komen omdat deze restricties het gevolg zijn van ide slechte financiële positie van En geland, zoals ook Nederland die ge kend heeft en aangenomen mag wor den, dat de kraan niet altijd dichtge draaid zal blijven. Trouwens, de kraan is niet geheel dicht; er kunnen nog altijd zij het op bescheiden schaal producten naar Engeland uitge voerd worden. GEWIJZIGD IMPORTSYSTEEM Engeland heeft niet alleen import restricties opgelegd, doch ook zyn importsysteem veranderd. Dit komt hierop neer, dat binnen de grenzen van de importmogelijkheden aan de leveranciers geen quotum wordt toe gedaan in verhouding tot wat zij voor de importrestricties Invoerden, maar da* een open concurrentie-ver- houding is geschapen tussen die lan den die in Engeland hun markt wil len behouden. Vooral hierom is het van belang, dat Nederland zich een krachtige positie verovert. Het is be grijpelijk, dat Engeland dit systeem toepast, de Engelse consument profi teert er van. Voor Nederland wil het zeggen, dat het er vooral nu bovenop moet zitten. Reeds hebben verschillende Neder landse instellingen en firma's inge- Drama-in-miniatuur In een grote vQver in Wasse naar zwom een. trotse eend, met vele kleine eendjes, tot groot genoegen van vele voor bijgangers en omwonenden, Het was een kleine idylle, die helaas op zekere dag ruw ver stoord dreigde te worden. Want plotseling verscheen er een grote hond ten tonele; een hond, die pardoes in de vyver sprong en recht op de eendjes afzwom De verslagenheid b(j de toe schouwers van dit drama-in- miniatuur was groot. Zó groot, dat niemand handelend optrad. Niemand? Ja, toch wel. Plotseling Icwam uit een der omliggende woningen een jon ge vrouw rennen. Zonder aar zelen ontdeed ze zich van japon en schoenen; dook in de vijver en sprintte met een prachtige crwal recht op de hond af En nog vóór het beest onheil had kunnen stichten, voelde het zich in z'n nekvel gegrepen en meegesleurd naar de kant. De eendjes waren gered. En kele mannen verwijderden zich beschaamd. Er was een vrouw voor nodig om dit te doen „De Rabenhaupt" werd gelicht Na ruim twee weken zijn vijf drij vende bokken Donderdagmiddag er in geslaagd het Nederlandse schip „Ra benhaupt" dat in de nacht van 23 op 24 April op de Schelde bij Antwerpen zonk na op het wrak van het Britse schip ..Holdernile" te zijn gevaren, te lichten. De „Rabenhaupt" is naar de Krakc- loonpolder gesleept. Nadat het schip gelost en voorlopig hersteld zal zijn, zal het naar de werf te Rupelmonde worden gesleept. Torenbouw te Venlo wordt voorlopig stopgezet De St. Martïnustoren te Venlo zal voorlopig niet verder worden afge bouwd". De toren heeft nu een hoogte van 47 meter. Het bouwplan voorziet in een hoogte van 67 meter, maar wegens gebrek aan financiële midde len kan men met de bouw niet ver der gaan. De definitieve afbouw van de toren zal nog wel enige jaren op zich laten wachten daar de financiële middelen voorlopig zijn uitgeput en in ander opzicht (orgel, nieuwe gebrandschil derde ramen, interieur) nog veel voorzieningen aan de geschonken kerk noodzakelijk zijn. ELK JAAR NIEUWE HEFFINGEN Ongerustheid bij de K.N.A.C. over wetsontwerp- parkeerhef fingen Donderdagmiddag werd in Den Haag de jaarlykse algemene vergadering gehouden \an de Kon. Ned. Automobiel Club. In zijn openingswoord wees de voorzitter van de K.X.A.C., jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen er op, dat het vraagstuk der lasten op het motor wegverkeer helaas een klassiek geworden thema moet worden geacht. Er gaat bijna geen jaar voorbij of er moeten nieuwe heffingen worden betreurd of toekomstige belastingen worden gesignaleerd. In dit verband sprak de heer Smits van Oyen zyn grote bezorgdheid uit over het aanhangige wetsontwerp in zake het beperken van de parkeer- heffingen, waarvan het vermoedelijk averechtse resultaat zal zijn, dat de gehate geldophalerij bij het overdag Surinaamse delegatie blijft toch De Surinaamse delegatie voor de Ronde Tafel-conferentie met de West heeft besloten haar vertrek naar Su riname uit te stellen en de bespre kingen voort te zetten, zulks in afwij king van haar oorspronkelijk voorne men zich naar Suriname te begeven voor nader overleg. Dit is thans medegedeeld in communiqué van de voorzitters der drie,degaties. Woensdag waren in de centrale commissie nieuwe besprekin gen gevoerd en voorstellen gedaan, welke thans nader worden uitgewerkt. Er wordt naar gestreefd, dat het be raad over de uitwerking over enkele dagen haar beslag zal hebben gekre gen, waarna het overleg in de cen- rale commissie en tussen de drie de legaties kan worden hervat. Bromfietsen toch van rijwielpaden Sommige leden uit de Eerste Ka mer achten het niet bevredigend, dat bromfietsen met een cylinderinhoud beneden de 50 cm3 onbeperkt op de rijwielpaden worden toegelaten. Zij menen dat een nadere regeling nood zakelijk is. Ook hebben deze leden ernstige be zwaren tegen de centralisatie van de afgifte van rijbewijzen. Huns inziens behoort die uitgifte door de provinci ale griffier te blyven geschieden, al dus merken zij op in het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot wij ziging van de Wegenverkeerswet. Dr. Plesman pleit voor nauwe samenwerking Dr. Plesman meent, dat een basis van vrijwilligheid gevestigde nauwe samenwerking tussen de Europese luchtvaartmaatschappijen moet leiden tot betere resultaten. Dit heeft dr. A. Plesman, president-directeur der KJL.M., verklaard in een vraagge sprek met een Zwitsers vakblad. De wil tot samenwerking moet, aldus dr. Plesman, van de maatschappijen uitgaan, maar ook de regeringen kunnen daarbij een belangrijke rol spelen. Zij kunnen er namelijk voor zorgen, dat de hindernissen en in vloeden die nog steeds een samen werking moeilijk maken, zoveel mo gelijk uit de weg worden geruimd. De Blitse regering heeft medegedeeld, dat over enige jaren in- Engeland com merciële televisie zal worden ingevoerd. 0 De minister zonder portefeuille, prof. dr. A H. M. Albregts. heeft Donderdag het nieuwe industriepark te Groningen geopend. De beroemde beeldengroep van Rodin, de „Burgers van Calais", is in Arnhem aangekomen. Zij zal worden geplaatst op de grote internationale ten toonstelling van beeldhouwwerken, die in het park Sonsbeek zal worden gehou den. Japan wil vriendschappelijke be trekkingen aanknopen met communistisch China. Dit heeft premier Josjida van Ja pan te kennen gegeven. De West-Duit se autoriteiten hebben een bedrag van 485.000 DM toegewezen voor de invoer van spiritualiën uit Nederland. Het Lloydschip „Bantam" is' te Rotterdam aangekomen met 120.000 pond peper en 5000 rijstvogeltjes. Deze laatste schijnen geen last te hebben gehad van de peper, maar overigens zijn er zelden zoveel zak doeken in de was gegeven als op deze reis. Zwermen neushoomkevers, die 15 cm lang zijn en tot de grootste insecten ter wereld behoren, bedreigen op het ogen blik de copra-industrie op de Tonga- eilanden in het midden van de Stille Oce aan- Nadat weer enkele bomaanslagen waren gepleegd, heeft de Bey van Tunis een oproep tot de bevolking gericht zich te onthouden van gewelddaden. Van offi ciële Franse zijde is tegensproken, dat de Bey beperkingen zouden zijn opgelegd. In het Vaticaan heeft men de geruchten uit Madrid tegengesproken, dat de Paus een bezoek zou brengen aan het interna tionaal Eucharistisch Congres, dat van 27 Mei tot 1 Juni in Barcelona wordt ge houden. De samenwerkende landbouw organisaties in de Haarlemmermeerpol der zullen op 16 Juli een herdenking orga niseren van het feit, dat op 1 Juli 1852 de Haarlemmermeer werd drooggelegd. Prins Bemhard zal op Maandag 26 en Dinsdag 27 Mei een werkbezoek brengen aan de provincie Limburg. Tijdens demonstraties met een Bristol 171-hefschroefvliegtuig op Ypenburg is ook de directeur van de K LM., dr. A Plesman, eens „verticaal" de lucht inge gaan. De Algerijnse nationalisten-leider Mes. sali Hadj is onder strenge bewaking per vliegtuig naar Frankrijk overgebracht en in Niort, de hoofdstad van het Franse departement Deux-Sèvres geïnterneerd. parkeren niet de kop wordt Inge drukt. terwijl de meeste gemeenten Leiderdorp en Amsterdam geven reeds het (goede!) voorbeeld zich zullen haasten van de gesanctionneer- de mogelijkheid tot de instelling van een heffing voor het 's nachts laten staan te profiteren. Ook in het jaarverslag van de se cretaris, mr. B. Ph. baron van Ha- rinxma thoe Sloten wordt gewezen op de zware lasten die aan het reeds overbelaste motorwegverkeer werden opgelegd. Sinds de bevrijding heeft het motorwegverkeer ruim 524 mil- lioen gulden meer opgebracht dan aan de wegen en bruggen is besteed. Tenslotte werd een motie aangeno men, waarin met klem op deze lasten wordt -gewezen. Russen hielden weer patrouilles tegen Een Britse en een Amerikaanse patrouille zyn Donderdagavond weer in Helmstedt door Sowjet-Russische wachten tegengehouden toen 2y hun dienst op de autoweg naar West-Ber- lijn wilden verrichten. Een andere Amerikaanse patrouille kon echter zonder moeite van West-Berlijn naar Helmstedt vertrekken. Westelijke geallieerde autoriteiten zeiden de Sowjet-Russiche handelwij ze niet te begrijpen, nadat eerder weer patrouilles waren doorgelaten. De dokterskwestie in Vlaardingen Ir. de Donderdagavond te Vlaardin gen gehouden raadsvergadering heeft wethouder Buis de vragen beant woord, die door enkele raadsleden waren gesteld in verband met de be kende dokterskwestie. Het gemeente bestuur treft in deze kwestie geen blaam, aldus de wethouder. Bij het verstrekken van een gunstig gele gen en voor dokterspraktijk geschik te woning aan dr Bos is de volle me dewerking verleend. Voor deze me dewerking heeft deze zyn erkentelijk heid schriftelijk betuigd. Ook de vraag of het gemeentebestuur by het be schikbaar stellen van grond voor de bouw van een R. K. school het be trokken schoolbestuur een minder gunstig gelegen perceel grond zou hebben toegewezen, werd door de wethouder ontkennend beantwoord. 3 jaar voor man, die zijn ex-verloofde met mes stak De 24-jarige loswerkman A. van G. uit Amsterdam, die de vorige zomer zyn ex-verloofde enkele messteken toebracht, is Donderdag ook in hoger beroep veroordeeld tot 3 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest wegens poging tot doodslag. Het meisje, een 24-jarig schilders model, is intussen van de haar toe gebrachte verwondingen geheel gene zen. Van G. had enige tijd met het meisje samen gewoond. Hoewel zy ondertrouwd waren geweest, verbrak zy de verhouding. Vorig jaar Juli ont moette hy het meisje op het Rem- brandtplein en sommeerde haar met hem mee te gaan. Toen zij weigerde trok hij een dolksmes en stak haar in borst en rug. Zuid-Afrikaanse Volksraad aanvaardde parlementair hooggerechtshof Het wetsontwerp, dat voorziet in de oprichting van een parlementair hooggerechtshof in Zuid-Afrika, is Donderdag ln derde lezing met 82 te gen 57 stemmen door de Volksraad aangenomen onder luide toejuichin gen van de regeringsaanhangers en geroep van afkeuring van de zijde der oppositie. Het wetsontwerp gaat nu naar de Senaat. Het parlementair hooggerechtshof zal het hoogste toetsingrecht in de Unie van Zuld-Afrika krijgen. Gelijk men zich zal herinneren, had het Zuid-Afrikaanse opper'gerechtshof in Maart de wet op de afzonderlijke vertegenwoordiging van kleurlingen nietig verklaard. Hel wereldgebeuren Strijd om Triest e felle Joego-SIavische reacties op het accoord van Londen, waarbö de Westelijke Grote Drie dc Italianen een aandeel gaven in het bestuur over de z.g. A-zónc van het gebied van Triest, moge voor een oppervlakkige beschouwer mis schien een schijn van gerechtvaardig de verontwaardiging hebben, in feite z^n dc boze woorden van Tito op z'n minst genomen toch sterk overdre ven. want wat de Joego-Slaven de laatste jaren met dc door hen be stuurde B-zóne hebben gedaan gaat heel wat verder en komt practisch neer op een volledige inlyving van 't gebied in de Joego-SIavische levens ruimte. De thans bekend gemaakte maatregelen tot nauwere verbinding van de B-zóne met Joego-Slavië kun nen daaraan maar weinig toevoegen. Voor een goed begrip van de si tuatie in Triest is het wellicht dien stig de jongste geschiedenis van dit omstreden gebied even in de herinne- rig terug te roepen. Reeds in 1947 werd overeengekomen, dat Triëst een vrijstaat zou worden, maar de verwe zenlijking van dit plan strandde on middellijk op het feit, dat men het niet eens kon worden over de benoe ming van een gouverneur. Het vol gende iaar hebben de Westelijke ge allieerden gepoogd het door hen be zette gebied (de z.g. A-zóne) aan Ita lië terug te geven, doch ook daarmee kwam men door het verzet van Mos kou niet verder dan tot een verkla ring, waarbij de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk zich voor de terug keer van geheel Triëst naar Italië uitspraken. Een verklaring, die toen werd gegeven om de Italiaanse com munisten by de verkiezingen wat wind uit de zeilen te nemen, maar waaraan nu Alle Italianen menen rechten te mogen ontlenen. Sindsdien is de toestand theoretisch gebleven zoals hij was: een A-zöne. waarin de stad Triëst zelf ligt, onder een gemengd BritsAmerikaans be stuur en een B-zóne onder het be stuur van de Joego-Slaven. Wanneer de Joego-Slaven nu pro testeren tegen de beslissing in Lon den. waarby aan de Italianen 'n aan deel wordt gegeven in het bestuur over het BritsAmerikaanse deel van Triëst, hebben zij formeel ge sproken, natuurlijk gelijk. Maar zij zien dan toch over het hoofd, dat zij zelf heel wat verder zijn gegaan door de B-zóne gaandeweg vrrjwel volko men in te lyven. De kern van de moeilijkheden schuilt natuurlijk in de belofte, welke in 1948 door de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk aan Italië werd gegeven, een uitspraak die nog eens onderstreept werd toen de in hoofdzaak Italiaanse bevolking van de A-zóne zich in 1949 eveneens voor aansluiting bij Italië uitsprak. De af zonderlijke onderhandelingen met Italië in Londen, welke vorige week werden afgesloten met het bekende accoord, hebben bovendien opnieuw voedsel gegeven aan de Italiaanse aspiraties. Dat hebben de demon stranten in Triëst èn vele Italiaanse steden wel duidelijk gemaakt. Men is met het aandeel in het bestuur nog lang niet tevreden en wenst niets minder dan volledige terugkeer van het gehele gebied naar Italië. De enige oplossing zou gelegen zyn in een vergelijk tussen Belgrado en Rome, maar dat daarop enige kans zou bestaan, lykt voorlopig nog zeer onwaarschijnlijk. De geallieerde be lofte van 1948, welke de Italianen steunde in hun aanspraken ook op 't Sloveense deel van het gebied van Triëst, vormt voor een dergelijk ver gelijk het meest onoverkomelijke struikelblok. Zolang Italië niet bereid is de rechten van Joego-Slavië op 't gebied van de B-zóne te erkennen, zal Tito blijven vasthouden aan zijn eis, dat het speciale karakter van de A- zóne bewaard moet blijven. En zo lang zal er dus ook geen oplossing voor het probleem-Trièst worden ge vonden. Onder deze omstandigheden vraagt men zich toch wel af dit tot slot wat er van de economische wel vaart van het gebied en de stad kan terechtkomen. Triëst is immers een havenstad en als zodanig geheel af hankelijk van het achterland en van samenwerking. Als nationaal probleem is Triëst eer kunstmatig dan reëel, zo schreef dezer dagen ae „Manchester Guar dian", maar het economische pro bleem is werkelijk. Het goederenver keer naar Oostenrijk b.v. is via Ham burg, de Elbe en de Duitse kanalen veef safer en goedkoper. Maar in Triëst wenst men blykDaar liever een stryd om de politieke macht dan zich gezamenlijk in te spannen voor de economische belangen van zijn haven. EEN BOEKJE OVER: ess HET WEER Over het weer en weervoorspellin gen zijn heel wat verhalen in omloop, die niet wetenschappelyk gefundeerd zyn. Soms malle verhalen, die kant noch wal raken soms echter ook voor spellingen, die acht slaan op allerlei verschynselen in de natuur: op wind en wolken, op bloemen en planten, op mens en dier. Vooral op 't platte land heeft men'voor deze- vorm van weervoorspelling soms een bijzonder fyn en vaak heel zuiver „gevoel". „Maar er is toch ook nog een An dere vorm; die van de zuiver weten schappelijke meteorologie, die werkt met weerkaarten en kostbare, knap uitgedachte instrumenten. Dat 13 de weervoorspelling van De Bilt en een van de mannen van De Bilt, de heer B. Lopes Cardozo heeft over dit on derwerp nu een klein boekje geschre ven, dat in de serie „Weten en Kun nen" bij de Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam is verschenen. Het geeft in een beknopt bestek een goed overzicht van hetgeen de geïnteres seerde leek met eenvoudige hulpmid delen en een goed waarnemingsver mogen zelf op net punt van de weer voorspelling kan bereiken door acht te slaan op depressies en buien en vooral op de bewolking. Voor wie met vancantie gaat, misschien wel 'n kostelijk reisgezel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5