NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe WALCHEREN STAND LANDBOUWGEWASSEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN PRIMA DONDERDAG 15 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aanbesteding weg St- Annaland St. Maartensdijk Dooi* het waterschap Sint Maar tensdijk werd aanbesteed het maken van asfaltwegen onder Sint Maar- tensdgk. en wel de weg Sint Maar tensdijkSint Annaland. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Schelvis, Heemstede 20.612; A. J. Dijkers, Middelhamis ƒ22.499; C. van Luiven en Co., Oud-Beierland 24.900; M. P. Mol. Kloosterzande 25.388; S. van 't Verlaat, Lint 25.250; Aann. bedr, J. Polderman, Spaarndam 25.479; Ang. van Dijk- Petit, Bergen op Zoom 25.785; C. A. Remeeus, Kats 26.887; J. Moerland, Sint Annaland 28.400; G. J. Lak, Geldermalsen 29.800. Het werk werd gegund aan de laag ste Inschrijver. Middelburg herbouw aan de rouaanse kade. Het architectenbureau J. B. van Wuijekhuijse te Middelburg besteedde namens de opdrachtgeefster, de firma Wiener, de bouw aan van een kan toor met magazijnen en woning aan de Rouaanse Kade te Middelburg. Dit pand komt tussen het blok étagewo ningen en de voormalige zaak van de firma Kreymborg en zal, wat de archi tectuur betreft, harmoniëren met de gespaard gebleven patriciërshuizen aan deze kade. Er werd als volgt ingeschreven: fa. Hollebranöse, Middelburg, f 62.500; fa. Polderman, Nieuw- en St. Joosland f 61.825; fa. Geschiere, Middelburg f 61.480; De Lange en v. d. Plas, Mid delburg f 59.975; fa Hendrikse, Mid delburg f 58.888; De Rijk en Minder- houd, Middelburg f 57.800; De Lange en Zn.. Middelburg f 57.500; fa. Vinke, Middelburg f 57.200; De Rijk en Van Belzen, Middelburg f 56.890; Van Schaik en Gilde, Middelburg f 55.505; Walraven, Middelburg f 55.500; Blan kenburg. Middelburg f 54.950; F. J. Petri, Vlissingen f 54.800. AANBESTEDING. Door de architect, het Bouwbureau voor de Landbouw te Middelburg, werd in het openbaar aanbesteed de bouw van een landbouwschuur met veestalling en woning voor de heer A Vader te Koudekerke. De uitslag luidde: A. J. Stoppels en Zn., Middel burg, 39.250; J. van Wieringen, Al phen a.d. Rijn. 38.745; J. W. Chris- tiaanse, Koudekerke, 38.630; J. Ge schiere, Middelburg, 38.590; W. de Pagter, Middelburg, 38.350; A. BJankenburgh, Nieuwdorp, 38.300. BUURTVERENIGING „NIEUW MIDDELBURG". Tijdens een ledenvergadering van de buurtvereniging „Nieuw Middel burg" werd in de plaats van de over leden secretaris, de heer K. J. van Sluys, tot bestuurslid benoemd de heer M. G. Engelbert van Bevervoor de. De heer J. H. Bostelaar, tot dus ver vice-voorzitter, werd tot secreta ris benoemd en de tweede penning meester, de heer J. M. de Koning, zal nu tevens als vice-voorzitter funge ren. Op 5 Juli organiseert de vereniging een filmmiddag voor de kinderen in de Schouwburg met vertoning van de Walt Disney-tekenfilm „Pinocchio", Grijpskerke JAARVERGADERING „HALLELUJA." In het Dorpshuis te Grijpskerke vergaderde de Chr. Zangvereniging „Halleluja" onder voorzitterschap van de heer F. Dronkers. In het jaar-verslag van de secretaris werden het concours, de Kerstzangdienst en de geslaagde uitvoering gememo reerd. Over het ledental (28) was men niet bijzonder te spreken; men was van oordeel, dat dit hoger kon zijn. De penningmeester kon melding maken van een batig saldo. Na het huishoudelijk gedeelte volgde een afwisselend programma met een wedstrijd, zang en enkele schetsjes. De voorzitter eindigde met dankzeg ging. Officiële publicaties GEMEENTEN MIDDELBURG EN VLISSINGEN. VERKIEZINGEN. Deelnemen aan de stemming in een andere gemeente. De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen brengen ter kennis van be langhebbenden. dat een kiezer op zijn verzoek kan worden toegestaan te zyner keuze aan de a.s. stemming ter verkie zing van de leden van de Tweede Kamer deel te nemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candldaalstelling is opgenomen, hetzij In een door hem bij het indienen van dat verzoek aan te wijzen andere gemeente Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiezer, aan wie is toegestaan by volmacht te stemmen of die is opgenomen in het centrale bevolkingsregister. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken; doet daarvan ten minste veertien dagen voor de dag der stemming in persoon mededeling ter se cretarie ener gemeente aan de burge meester of de door deze aangewezen ambtenaar. Hij geeft daarbij op: a. zijn naam en voornamen b. de datum, het jaar en de plaats zij ner geboorte; c. de gemeente in welker kiezersregister hij is opgenomen; d. zijn adres of laatste adres aldaar; e. de gemeente, benevens een adres ln die gemeente, waar hy aan de stemming wi ldeelnemen: f. de gemeente en het adres, waar hij- de verklaring, welke van de mededeling wordt opgemaakt, wenst te ontvangen. De verklaring wordt door de kiezer en door de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar ondertekend. Een exemplaar vaan de verklaring wordt aan de kiezer verstrekt. Nadere inlichtingen worden verstrekt ter gemeentesecretarie.: Middelburg, 8 Mei 1952. Vlissingen, MIDDELBURG. BEKENDMAKING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de Raad in zijn vergadering van 6 dezer besloot, de door de vereniging „Christelijke School aan het Zand", te Middelburg, gevraagde me dewerking ingevolge art. 72 e.v. der La ger Onderwijswet 1920, voor het aanschaf fen van atlassen, met bijbehorende les sen, ten behoeve van haar school, te wei geren. Middelburg, 13 Mei 1952. Vlissingen OPENBARE LEESZAAL. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd uitge breid met de volgende werken: Bakker, De slag; Carmiggelt, Louter leugens; Franken, Claudia in New York; Van Iependaal, Onder de pannen; Mens, De witte vrouw; Van der Ster, Bij ons in het dorp; Andersen, Bilderbuch ohne Bilder; Farrell, Young Lonigan; Montgome ry, Anne of Windy Poplars; Ro- mains Les hommes de bonne voloru té, dl. 19. In de maand April werden uitge leend 2003 Ned. romans, 255 romans in vreemde talen, 727 studieboeken en 638 kinderboeken (totaal 3623). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 467 mannen en 86 vrouwen, en de jeugdleeszaal door 85 jongens en 110 meisjes. beëdiging adelborsten. In het Marine Opleidingskamp Hil versum werden Woensdag enige adel borsten der Koninklijke Marine tot officier beëdigd, onder wie de adel borst eerste klasse C. Groot uit Vlis singen. ONDERWIJZERES BENOEMD Benoemd tot onderwijzeres aan de nieuwe Geref. school President Roo- seveltlaan te Vlissingen, mej. H. 'Kingsma uit Marrum. thans werk zaam aan de Geref. school te Stiens. Koudekerke Verbreding van de Middelburgse straat De gemeenteraad van Koudekerke komt Maandag 19 Mei te 4.30 uur n.m. in openbare vergadering bgeen. B\j de ingekomen stukken bevindt zich een ontwerp bevloeiing, opge maakt door dr. ir. P. C. Lindenberg, ter aanvulling van het grondwater in de duinen. B. en W. stellen voor mr. H. van der Schuur eervol ont slag te verlenen als ambtenaar van de burgerlijke stand en een opvolger te benoemen. Voorgedragen zijn: 1. L. A. van Splunder, 2. C. K. Kaan. Voorgesteld wordt o.m. een gedeelte van de Middelburgsestraat te verbre den en riolering aan te leggen. Reeds lang wordt de behoefte ge voeld, de toegang tot het dorpsplein vanaf de Middelburgsestraat te ver breden. Vernieuwd zal worden het gedeelte, dat gelegen is tussen Dorps plein tot voorbij de Welle. De rijweg kry'gt een breedte van 8.50 meter met aan weerszijden trottoirs van 2.25 meter. Voorts is in het plan begrepen de aanleg van een riolering aan weerszijden van de straat, tot aan de woningen in de Welle. B. en W. hebben de raad voor dit werk een crediet van f 12.750 gevraagd. VERGADERING V.V.V. In café Centraal hield de vereni ging voor Vreemdelingenverkeer te Koudekerke een algemene vergade ring onder voorzitterschap van de heer J. L. Dregmans, die in zijn jaaroverzicht kon getuigen van een groeiende belangstelling voor het V.V.V.-werk. Zo is er grote vraag naar zomerwoningen. In 1951 wer den in het Vebenabos vijf nieuwe woningen gebouwd en vrij veel kam- peerhutten opgetrokken. De over gang over de duinen werd verhard en enkele banken geplaatst. Wat be treft de recreatiemogeiykheden van Dishoek is men optimistisch gestemd, ondanks het onteigeningsplan in het waterwingebied. De voorzitter bracht tenslotte dank aan mr. H. v. d. Schuur, die zeer veel werk ten be hoeve van de V.V.V. heeft verricht. De penningmeester, de heer P. Flipse, kon in zgn financieel verslag melding maken van een batg saldo ad 573,40. In de bascommissie werden voor 1952 dc heren D. Kluijf- hout en P. Boone benoemd. De be groting werd vastgesteld op 2750. De heren L. Sloos en P. Flipse werden in het bestuur herkozen en in de vacature-v. d. Schuur werd benoemd de heer H. A. Mosselman, die zich met het secretariaat zal be lasten. Bij de rondvraag deelde de heer A. de Potter mede, dat hij zou wil len bedanken als badman, maar de voorzitter wist hem t-> bewegen na der met het bestuur in overleg te treden. De heer Kambier informeer de naar het plaatsen van papier manden en meer banken. 30 April werd vastgesteld als datum voor het verlenen van vergunning om strandhuisjes op te zetten. Nadat nog gesproken was over het gebruikmaken en bijvullen van ver banddozen en trommels, sloot de heer Dregmans de vergadering. UITSLAG RINGRIJDERIJ De uitslag van de ringrijderij. op Lammerenbürg te Koudekerke ge houden. luidde als volgt: 1 A. Ovaa (15), 2 L. de Pagter (15), 3 W. Koole (14), 4 A. Kluijf- hout Sr. (13), 5 S. Klugfhout (11), M. Vos (11). 7 J. Vos (9), 8 A. Klugfhout Jr. (9), 9 A. de Lange (9). 10 Jac. Vos (9), 11 J. de Looff (8), 12 F. Brasser (8), 13 D. Vos (7), 14 J. Harthoom (5), 15 W. Bommel jé (4) 16 Joh. Brasser (4), 17 L. Vos (3). 18 A. Francke (2). 19 C. Daane (2). De beker werd gewonnen door de heer L. de Pagter met vijf van de acht ringen. De heer A. de Lange won een medaille, de potlepel was voor de heer A. Klugfhout Jr. en de heer L. de Pagter had de meeste volgringen (7). De heren A. Klugf hout Jr., A. de Lange en L. de Pag ter kregen extra prgzen. Veekeuringen St. Laurens Dinsdag werd te Sint Laurens de jaarlijkse voorjaarskeuring van vee gehouden. De uitslag luidde als volgt: Stieren: 1. Butenmarck Paul, K. Wouterse, 79 p., Ie pr.; 2. Grietjes Adema 3, A. Francke en Zn.. 77 p., Ie pr. Ie Kalf koeien: 1. Dora, J. Willem- se Dzn., 79 p. (pry's Kring Walcheren Z.L.M.); 2. Mina, M. Gilde, 78 p.; 3. Emma, K. Wouterse, 78 p.; 4. Moor tje Fa. KooleKwetkkeboom, 77 p., 5. Nelly, Fa. KooleKwekkeboom, 77 p.; 6. Willy, A. Francke en Zn., 76 p.; 7. Jenny A. Francke en Zn.. 76 p.; 8. Willy,'J. Lorier, 74 p. 2e Kalfkoeien: 1. Sul, Joh. Wisse, p.; 3. Starre S. A. Abrahamse, 77 78% p.; 2. Doetje, K. Wouterse, 78 p.; 4. Lokke, Fa. KooleKwekke boom, 77 p. 3e Kalfkoeien: 1. Tilly, Fa. Koole Kwekkeboom, 81 p. (prijs Melkmr. Walcheren); 2. Marie, J. Willemse Dzn. 80 p.; 3. Wilhelmina 57. J. Wil lemse Dzn., 79 p.; 4. Boerinne, Fa. KooleKwekkeboom, 77% p.; 5. Moor, S. A. Abrahamse, 77% p. 4© Kalfkoeien: J. Willemse Dzn., 81 p., (prgs Landbouwver. ..Eiland Walcheren)2. Liza, Fa. Koole— Kwekkeboom, 80% p.; 3. Bontje. Joh. Wisse, 78 p-; 4. Eliza. S. A. Abraham se. 77% p.; 5. Nelly, S. A. Abraham se, 76% p. Oudere Koelen: 1. Augusta 2, K. Wouterse, 83 p.; 2. Nelly 4, IC Wou terse, 83 p.; 3. Kapteyn. Fa. Koole— Kwekkeboom. 81 p.; 4. Lazina 8, K. Wputerse, 81 p.; 5. Starre. J. Loner, 79 p.; 6. Mina. K. Wouterse. 79 p.; 7. Mina, Fa. KooleKwekkeboom, 79p. Prijs Contrólevereniging voor de beste productiekoe van -de 2e kaït- koeien de koe Doetje van K. Wouter se met de volgende cijfers: 46d0 4.35—202.3—367 dagen. Ivalfvaarzen: Reintje 41, K. Wou- ^Te^Oostkapelle en Koudekerke werden veekeuringen gehouden. In OostKapelle werden aangevoerd vier stieren, 65 melk koeien en twee vaarzen. De aanvoer in Koudekerke was matig, maar de kwali teit zeer goed. De uitslagen waren: Stieren le prijs: Bertus van P. Lou- werse, 2 pr.Jelle van J. Maljaars Jzn., 3e pr. Emir van J. Coppoolse. le kalfskoeien gekalfd voor 1 Jan. 1952; le' pr. Egtje 3 varr K. Poppe, 80 p. kring Z.L.M.; 2e pr. Gretha W. K. v. Nieuwen- huizen. 79 p.; 3e pr. Bontje van J. Cop poolse. 79 p.; 4e pr. Antje van A. de Vis- ser, 77% p.; 5e pr. Jeltje van A. de Vis ser, 77 p.; Ge pr. Betsie van A. Geldof, 76% p.; 7e pr, Bertha 1 van Jac. Francke 75 p.; 8e pr, Johanna van F. Dekker, 75 le kalfskoeien gekalfd na 1 Jan. 1952. Ie pr. Frans van W. Geldof, 79 p.; 2e pr. Suus van A. de Visser, 78 p.; 3e pr. Lea 21 van I- de Buck, 78 p.; 4c pr. Ria van P. Wattel, 77 p.; 5e pr. Bets van W. Gel dof, 77 p.; 6e pr. Nelly 2, Erven W. Vre- ke, 77 p.; 7e pr. Lea van A. de Visser, 76 p. 2e kalfskoeien: le pr. Emma van J. Coppoolse. 79 p.; 2e pr. Mina van A. in •t Anker, 78% p.; 3e pr. Roosje 2, Erven Vreke, 78% p 4e pr. Lea van K. Poppe, p.; 5e pr. Juffrouw van F. Dekker, 78 p.; Ge pr. Dvikje van A in 't Anker, 77 p.! 7e pr. Bea van A. Wattel, 76 p.: 8ë pr. Mina van Joh. Maljaars. 77 p.; 9e pr. Em ma van A. Wattel. 76 p.; 10 pr. Martha 3 van Joh. Maljaars, 76 p.; lie pr. Marie an K. Poppe, 75 p. 3e kalfskoeien: le pr. Brechtje 5 van P. Louwerse, 83 p 2e pr. Gelski van A. in 't Anker. 82 p. prijs Eiland Walcheren: 3e pr. Beatrix 3 van P. Louwerse 81 p.; 4e Wietske van Joh. Maljaars, 81 p.; 5e Klaski van J. Coppoolse, 80 p.; 6e pr. Juffrouw van J. Coppoolse, 79 p.: 7e pr. Marie van Abr. de Visser, 78P-; 8e pr. Martha van A- Geldof, 78% P-: 9e pr. Els je van Erven Vreke. 78 p.; 10e pr. Starre van F. Dekker. 77% P He pr. Klara van Joh. Maljaars. 77 p.; 12e pr. Sul van Joh. Maljaars, 76 p.; 13e pr. Flora van A. Wat tel. 75 p. 4e kalfskoeien: le pr. Margriet v. I. de Buck, 83 p.; 2e pr. Boerinne van A. Gel dof. 83 p.; 3e pr. Putter van A. Geldof, 81 p.; 4e pr. Dirkje 25 van I. de Buck, 81 p.; 5e pr. Sietska 8 van J. Coppoolse, 80 p.; pr. Elza van Joh. Maljaars, 80 p.: Te pr. Mina 3 Erven Vreke, 79 p.: 8e pr. Ma rijke van W. Geldof, 79 p.: 9e pr. Atje la van A. de Visser. 79 p.; 10e pr. Emma van A. de Visser, 78 p. Oudere koeien: Wietske van A. Geldof, 84 p.; 2e pr. Bontje 39 van Jo Maljers; p. prijs Landbouw Walcheren: 3e pr. Lea 15 van I. de Buck, 82% p.; 4e pr. Keij zer van J. Coppoolse, 82 p.; 5e pr. Wietke van P. Louwerse, 82 p.; 6e pr. Aaltje van W. Geldof, 80 p.; 7e pr. Nora van A. Gel- 80 p.; 8e pr. Truus van Joh. Maljaars, 79 p.: 9e pr. Berber van A. in 't Anker, p.;, 10e pr. Bontje van F. Dekker, 78 p.; lie pr. Grietje 2 van G, de Visser, 78 p.; 12e pr. Suus van Joh. Maljaars, 78' p.; 13e pr. Sirene's Bontje van G. de Vis ser, 77 p.; 14e pr. Bertha van F. Dekker, 77 p.; 15e pr. Beatrix van J. Coppoolse, 77 p 16e pr. Marie van A. Geldof, 77 p. Kalfvaarzen: le pr. Marie van A. Wat tel: 2e pr. Elza van F. Dekker. Door de contrólevereniging te Oostka- pelle werden 4 prijzen beschikbaar ge steld voor de beste productiekoe van elke groep. 2e kalfskoe: Mina v. Joh. Maljaars: 3e kalfskoe: Klara van Joh. Maljaars; 4e kalfskoe: Dirkje 25 van I. de Buck. Oudere koe Beatrix 1 van J. Coppoolse. KOUDEKERKE. Stieren: Leonard v. d. Berg, eig. J. de Visser en Zn. en Gerda, Klaas eig. W. de Buck, beiden le prijs. le kalfskoeien: 1. W. de Buck, 78 p. pr. v. d. Kring Z.L.M.; 2. dezelfde, 77 p.; 3. J. Francke, 77 p.; 4. W. Maljaars, 76% p. 2e kalfskoeien: 1. Jac. de Visser en Zn., 78 p.; 2. A. Wisse, 77% p.; 3. Gebrs. Cor- 77 p.; 4. S. de Visser, 77 p.; 5. W. de Buck, 77 p.; 6. Gebr. Corré, 76% p.; 7. de zelfde, 76% p. kalfskoeien: 1. Chr. Wisse, 79 p.; 2. idem, 77 p. 4e kalfskoeien: 1. J. Francke, 80 p. pr. v. d. Zuivelfabriek Walcheren; 2. W. Mal jaars, 80 p. pr. Coöp. Eiland Walcheren; 3. W. de Buck, 79 p. Oudere koeien: 1. A. Wisse, 78% p.; 2. Gebr. Corré, 78 p.; 3. S. de Visser, 77 p.; 4. J. Francke, 77 p: 5. Gebr. Corré, 76 p. Door de contrólevereniging werden 2 prijzen beschikbaar gesteld. Die voor de hoogste melkopbrengst per jaar en per boe werd gewonnen door Marie van W. Maljaars en die voor de hoogste vetop- brengst door Martha van Gebrs. Corré. MET ALLES VOOR Per vliegtuig tegen knopmade Dank zij de zachte Winter, het vroege voorjaar en een intensieve, che mische onkruidbestrljding is dc stand van de landbouwgewassen ln Z. Vlaanderen dit seizoen over het algemeen uitstekend. In vergelijking met de overige landbouwgebieden in Nederland, Is Zecuwsch-Vlaanderen met de stand van zgn gewassen in alles voor. I heerlijke HUNTER'S alle 20 van export-kwaliteit En na liel eerste pakje volgen zander twijfel vele andere! KERKNIEUWS prtrdika:. o. N. v. Dezer dagen is de vierde predi kantenconferentie van het C. N. V. gehouden. In het vacantie-oord van het C. N. V. te Putten waren onge veer 80 predikanten, bgeen. afkom stig uit de Ned. Herv., de Geref., de Chr, Geref., de Vrg ISvang., de Geref. (art. 31 K.O.) en de Evang. Luth. kerken. De heer C. van Nierop refereerde over „De geschiedenis en het werk der christelijke vakbeweging" en de heer C, J. van Mastrigt over „De idealen der Christelgke vakbewe ging." Unaniem waren de aanwezige pre dikanten van oordeel, dat de con ferentie zeer verhelderend had ge werkt. Aangedrongen werd op voort zetting van dit contact. Dr. J. P. CANNEGIETER 70 JAAR Zaterdag 17 Mei a.s. hoopt ds J. P. Cannegieter, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Ouds hoorn en thans wonende te Alphen aan den Rgn de leeftijd van de ster ken te bereiken. Dr. Cannegieter werd 17 Mei 1882 te Westerbroek (gemeente Hooge- zand) waar zgn vader toen predikant was. geboren; bezocht het stedelgk gymnasium te Zutphcn en studeerde vervolgens aan de Rgks Universiteit te Utrecht en aan de Universiteit te Berlgn. Zgn eerste gemeente was Costvoorne. In 1909 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Bergen (classis Alkmaar). Tgdens zijn verblgf in deze gemeente promo veerde ds Cannegieter 11 Maart 1911 bg prof. dr. S. D. van Veen aan de Rgks Universiteit te Utrecht tot doc tor in de Godsgeleerdheid op het proefschrift „Het Ultramontanisme en de Christenen van Nederland". In 1911 verwisselde dr. Cannegieter de gemeente van Bergen met die van Veendam, vanwaar hg in 1913 naar Middelburg vertrok. Op 24 Juni 1928 verbond de jubilaris zich aan zgn vgfde en laatste gemeente Ouöshoom (classis Leiden), welke hg diende tot 1 Mei 1948. toen hem na ruim 41 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. In de loop der jaren heeft dr. Can negieter vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in tal van col leges. Zo -was hg o.m. lid van het hoofdbestuur van de Evangelische Maatscha'ppg en lid van het hoofdbe stuur van de Bond van Nederlandse Predikanten. Naast enkele kleinere geschriften publiceerde dr. Cannegieter behalve zgn dissertatie in 1934 nog „De mens en zgn God". Tgdens zijn verblijf in Oostvoorr.e wist dr. Cannegieter daar de kerke- ïgke strgd te beslechten door een overeenkomst met de Evangelisatie ter plaatse. In Middelburg stichtte hg voor Middelburg en Goes een fonds voor Vrgzinnig Hervormde belangen. Arnemuiden WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „Voor waarts" te Arnemuiden hield Zaterdag wedvlucht van Neufvilles uit (af stand 109 km.). Oe eerste tien prijs winnaars waren: 1 K. Scbroevers; 2 B. de Ridder; 3 C. de Ridder; 4 en 6 B. van Belzen Wz.: 5 M. Schroevers; 7 P. Meert- se; 8 en 9 P. van Belzen; 10 J. Marijs. De wintertarwe er zijn slechts enkele percelen zomertarwe zowel als de dit jaar vroeg gezaaide zomer- gerst en haver staan goed. Hier en daar is groenbemesting ingezaaid bü de stevige gewassen en deze organi sche bemesting om de humustoestand te verbeteren vindt meer en meer in gang. In de tarwe kwam vrij veel muur en akker-ereprijs voor, doch dit kon dank zij de chemische onkruid- bestrijding, tot een minimum worden teruggebracht. Wanneer de gerst straks een bepaalde lengte heeft, zal ook hier de distelbestrgding ter hand worden genomen. Op het zand staat de rogge er eveneens goed bij. Rond Pasen is onder de erwten veel schade veroorzaakt door de bladrandkever, maar op driekwart van de uitgezaaide oppervlakte kon dit schadelijk insect vernietigd wor den, door middel van een D.D.T.-op- lossing. Ook de voordien toegepaste zaaizaad-ontsmetting met een T.M. T.D.-middel beïnvloedde de erwten- stand gunstig. Momenteel wordt de knopmade in do erwten bestreden, met behulp van een vliegtuig. Deze maatregel wordt voor het eerst toegepast, op initiatief van de studieclubs van boeren in overleg met de landbouwvoorlich- tlngsdienst. Er zal 250 H.A. bespo ten worden. VLAS EN BIETEN. De zeer vroeg (begin Maart) ge zaaide percelen vezelvlas hebben nu reeds een gemiddelde lengte van 35 c.m. Hier werd eveneens de zaaizaad ontsmetting toegepast en momenteel moet gelet worden op de „kwaje-kop- veroorzaker"; de thrips, die om zo te zeggen de kop opsteekt. „Spuiten en stuiven" is geboden. Als noodmaat regel werd hier en daar chemische onkruidbestrijding toegepast, maar dit is gevaarlijk voor het vlas en werd derhalve slechts spaarzaam gedaan: Vergeleken met andere jaren is de stand bij de bieten prima. Circa 75 werd met een H.C.H.-middel ontsmet tegen de ritnaald of toperworm en een aantal planten van 70,000 per h.a. is thans mogelijk, zonder open plaat sen. Dit brengt ook het gevaar van de beruchte vergelingsziekte tot een mi nimum terug. Wel zijn 't schildpadtor ret je en het bietenkevertje gesigna leerd. Dit voorjaar is voor het eerst een proef genomen met de precisie- zaaimachine voor het zaaien van bie ten en de resultaten worden uiteraard met belangstelling waargenomen. De werkzaamheden in de bieten vorderen goed; het doorslaan is prac- tisrh gebeurd en vermoedelijk komt men deze week gereed met het op één zetten. Van de aardappelen staan dc Bin tjes reeds boven de grond en de Fu- roren zullen weldra volgen; over het algemeen is ook hier de stand goed. Aardappelmoeheid komt niet voor. Van de overige gewassen karwei, spinazie, tuinkers, blauwmaanzaad is de stand matig tot goed, evenals bij de groenvoeder-gewassen klaver en lucerne. De grasgroei is buitengewoon goed. hetgeen mede een gevolg is van het moderne omweidingssysteem. Hier en daar werd reeds gras gedroogd en in gekuild en velen zuilen weldra met de hooiwinning beginnen. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 14 Mei: Oude aardappelen: Meerlanders 9.49—9.80. Bintjes 10.40—12.60. Koopmans Blauwe 11.601L70. Nieuwe aardappelen: Grote 5968. Drie lingen 64—66. Kriel 51—56. Aardbeien per half pond 2946. Groenten: Bloemkool A 28—56, id. B 26—38, id. C 13—26, ie. D 9—21. Andijvie 1127. Boskrolen 2630. Bospeen 31—55. Peen kg 3—6. Prei 8—12. Bosradijs 3—11. Bosrammenas 1011. Sla A 37, id. B 4. Sla kg 11. Spinazie 2239. Postelein 57 72. Rabarber 715. Komkommers A (plat- glas) 53—56. id. B (id.) 4556, id. C (id.) 38—46. Uien 5—14. VISMIJN VEERE. 15 Mei: Export garnalen 1417 kg 60. Handels garnalen 769 kg 4043. Schar 1091 kg 16—26. Bot £24 kg 23—34. Schol 368 kg 1625. Middel teng 15 kg 1.01- 1.30. Rog 158 kg 1731. Ongesorteerde vis 9 kg. 22—90. Alles per kg. VEILING TERNEUZEN. 14 Mei: Sla 22.50. Bloemkool 9—42. Peen 29—40. Uien 5—6. Radijs 7—10. Sja lotten 6. Asperges 71—109. Rabarber 17— 22. Spinazie 10—30. Aardbeien 1.76—2.50. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 13 Mei: Valtel- lina van Londen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 13 Mei: Hoogezand van Spanje; Clothilde M van Halmstad: Glory van Liverpool naar Gent; 14 Mei: Leuvehaven van Rotterdam; Banka van Emden. Vlissingen vertrokken 13 Mei: Lydia naar Helsingborg; Nassauhaven naar Ant werpen; Valtellina naar Antwerpen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 13 Mei: Da Costa naar Rotterdam: Tau rus naar La Havre; Frieda naar Rotter dam; Arnoudspolder naar Rotterdam: An- geja naar Londen. Rini naar Dublin; 14 Mei: Hartel naar Hamburg; Sumatra naar Londen; Schiedijk naar New Orleans. VAN TOT De in de gemeenten Eikerzee, EUe- meet en Duivendijke gehouden Emma- bloerncollecte, heeft f 137.50 opgebracht. De mondorgelclub „Ons Genoegen" te Vrouwenpolder gaf een filmavond, waar op de heer Hilaire Dugaucquier uit Ant. werpen enkele zelfopgenomen films van Walcheren vertoonde. - Met ingang van 1 Mel j.L is tot bos wachter van „Berkenbos" te Oostkapelle benoemd de heer Adr. Luitwieler. die zijn vader, de heer H. Luitwieler, opvolgt. In „De Zwaan" te Souburg gaf de Sou- burgse Toneel- en Cabaretclub een to neelvoorstelling voor ouden van dagen die „Een schip vaart uit" te zien kregen In de maand April werden ter ge meente-secretarie van St. Annaland 14 vergunningen voor huisslachting afgege ven. De wachtmeester le klas der Rijks politie te St. Annaland behaalde te Amersfoort het polïtiediploma. De collecte ten behoeve van de Oor logsgravenstichting bracht in Hoofdplaat op f 35.84. De heren Ph. J. Bom en J. Hoogstra- te, beiden te Yerseke, slaagden voor vakbekwaamheid groothandel in vis. Het echtpaar KramerHengstdijk uti Biezelinge heeft 11 Mei j.L als enige Zeeuwen deelgenomen aan de Betuwe- tocht per bromfiets. Aan beiden werd een fraaie medaille uitgereikt. De tocht van 125 kg werd door hen zonder con trole-posten te missen uitgereden. Vereniging van Nederlandse gemeenten bestaat 40 jaar Mr* A. J. d'Ailly tot voorzitter gekozen De Vereniging van Nederlandse ge meenten bestaat 40 jaar en ter gele genheid daarvan hield de voorzitter mr. P. J. Oud in de algemene vergade ring, welke Woensdag in Den Haag werd gehouden een rede. Mr. Oud, die eerst sprak over de ontwikkeling van de gemeente in het algemeen, onder wierp daarna de financiële verhou ding tussen Rijk en Gemeenten aan een beschouwing, met welk probleem de vereniging zich wel het meest in de afgelopen veertig jaar heeft bezigge houden. Spreker merkte onder meer op, dat het financiële statuut in de toe komst nog meer gericht behoort te zijn op het mogelgk maken van het naar elkander toegroeien van het voorzie- ningspeil van grote stad en platte land. Mr. Oud juichte het .toe, dat de Vereniging van Nederlandse gemeen ten meer en meer betrokken wordt bij de voorbereiding van voor de gemeen ten belangrijke wettelijke maatregelen, In de vacature van voorzitter, wel ke is ontstaan door het bedanken van de heer Oud, werd mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam geko zen. Mr. Oud werd benoemd tot ere voorzitter. Overleg met regering werkte verhelderend DE BESCHERMING DER BEVOLKING. De Commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de wet be scherming bevolking, de wet op de noodwachten en de wet verplaatsing bevolking, heeft thans, blijkens het verslag, na een voortgezet overleg met de regering, een voldoende beeld verkregen van de verdediging der bevolking in ruime zin. Het is haar gebleken, dat de ac tieve en de passieve verdediging in bevredigende mate zijn gecoördi neerd en dat de uitvoerende orga nen van de nationale verdediging nauw samenwerken. Met de regering werd van ge dachten gewisseld over het beleid met betrekking tot de schuilplaat sen. De ongerustheid die op dit punt bg de commissie bestond, Is door het nadere overleg grotendeels wegge nomen. De Tweede Kamer is inmiddels te gen Dinsdag 20 Mei bijeengeroepen voor het in behandeling nemen van de wet betreffende de bescherming der burgerbevolking. Eén maand geëist tegen leiders van speelclub De Amsterdamse rechtbank heeft Woensdag de zaak behandeld tegen 9 verdachten, die ervan beschuldigd worden als bestuursleden, technische spelleiders en croupiers van de speel club „Eureka" te Amsterdam te heb ben deelgenomen aan de uitoefening van hazardspel als bedrgf en het ge ven van gelegenheid tot dit spel. Op 3 Augustus 1951 deed de politie een inval ln de club en werd een einde gémaakt aan de activiteiten. Tegen alle verdachten eiste de of ficier van justitie een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Zware straffen voor zakkenrollers Drie leden van het zakkenrollers- gilde, die Woensdag voor de Amster damse rechtbank terechtstonden, hoorden zware straffen tegen zich eisen, namelijk ieder 3 j. De „heren" opereerden hoofdzakelijk bij de druk ke tramhalten in de spitsuren. Weken lang heeft de politie de zakkenrollers geschaduwd, alvorens tot arrestatie werd overgegaan. De rechtbank zal op 28 Mei vonnis wijzen. Anti-atoombomoefening in Korea De Amerikaanse troepen op Korea nemen op het ogenblik proeven om na te gaan, welke problemen zich kun nen voordoen als een vgand een aan val met een atoombom zou uitvoe ren. Het grootste gevaar acht men bg een dergelgke aanval, dat de troe pen in de frontlinie zullen worden af gesneden van het hoofdkwartier. By deze oefeningen zal geen ech te atoombom worden geworpen. Men maakt gebruik van de gegevens die zijr verkregen by de atoomproeven, die onlangs in de Ver. Staten zijn ge houden. De actie staat bekend onder de naam „operatie paddenstoel". In het gebouw der directie van openbare werken te Tunis is Woens dagmiddag een bom ontploft; er zijn drie gewonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7