Zwakke Nederlandse voorhoede liep vast op Zweedse defensie Oranjehemden presteerden weinig grote dingen I K.N.V.B.-OFFICIALS ZIJN NIET ZEER ENTHOUSIAST DONDERDAG 15 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Verkeerschaos niet in Amsterdam, maar in Den Haag Dc Zeeuwen, die dc voetbal wedstrijd NederlandZweden hebben bezocht, eVi die gere kend hadden op verkeersmoei lijkheden in Amsterdam, waai zij de laatste tijd bij internatio nale wedstrijden gebruikelijk plegen te zijn, zyn ditmaal be drogen uitgekomen. De Amster damse politie had het verkeer voortreffelijk geregeld, maar... in Den Haag was het misère. Degenen, die omstreeks vijf uur uit Den Haag vertrokken, heb ben niet minder dan anderhalf uur nodig gehad om de brug bij Leiden te bereiken! Waaraan dit te wijten was, het is voor velen een raadsel, maar auto mobilisten en buspassagiers, die in deze misère gedeeld heb ben, wyten het aan onvoldoen de verkeersleiding van de poli tie, die niet in staat bleek om tussen Den Haag, Wassenaar en de Leidse brug het verkeer in goede banen te leiden. Tien tallen, wellicht zelfs honderd tallen automobilisten, die zich uit het Zuiden naar Amsterdam begaven, zijn daardoor te laat op de wedstrijd gearriveerd. NA 90 MINUTEN ZWOEGEN: 0—0 rustig. De Zweden vond hij iets be ter spelen, vooral in technisch op zicht. Hij vond het jammer, dat Ter louw moest uitvallen, het was een ongelukje, waar niemand iets" aan kon doen. Terlouw dacht er ook zo over. Dr. Thomee had hem verzekerd, dat het een heel lichte blessure was, die zeer snel zal genezen. Kraak was een brillont doelverdediger (Van onze speciale verslaggever). Voor wie verwacht mocht hebben, dat de wedstrijd tegen Zweden, de laatste internationale voetbalwedstrijd voor de Olympische Spelen, voor Nederland op een succes zou uitlopen en er zyn er zeer veel, die in deze optimisti sche veronderstelling geleefd hebben is de wedstrijd NederlandZwe den wederom een teleurstelling geworden. Het Nederlandse elftal kon in deze wedstrijd maar niet op dreef komen. Eén uitzondering moet er ge maakt worden, namelijk voor onze verdediging, die ditmaal een verblijdende activiteit en zeer veel voetbalcapaciteiten tentoonstelde. Wie ooit getwijfeld mocht hebben of Kraak rijp was voor vervanging door Landman, zal na deze wedstrijd genezen zijn van deze veronderstelling, want Kraak heeft gekeept als in zijn allerbeste dagen. Keer op keer was hij het, die de Zwe den een doelpunt onthield en zonder hem zou een overwinning voor de Zweden practisch zeker zyn geweest. Dat neemt niet weg, dat Kraak enige malen geluk had. Geluk bij het uitlenen, geluk, toen de Zweedse mie oor Westerberg uit een voor zet de bal inkopte, zo laag mogelijk, en de bal op de grond stuitte en daar na over de lat van het Nederlandse doel heensprong. Maar overigens was Kraak zo zeker van zichzelf, zo brillant op tal van zeer moei lijke ogenblikken, dat een ere-saluut voor hem zeker op zijn plaats is. Na hem dient ogenblikkelijk Alberts ge noemd, de Vitessenaar, die met zijn blonde hoofd de lange Zweden tel kens te snel en te knap af was en die keer op keer voor het Nederlandse doel redding heeft weten te brengen. Ook Odenthal speelde een voortref felijke wedstrijd. Hij kon zijn voor ganger De Jong gemakkelijk doen vergeten. Hij stelde zich uitstekend op, hij was trapvast hij wist als het ware, waar de bal zou komen, hij was de mindere van Alberts, maar allerminst een faillure. Terlouw heeft rustiger gespeeld dan anders. Zijn plaatsen was slecht, zijn verdedigen zoals steeds voor treffelijk. Helaas liep hij een oogbles sure op, die het noodzakelijk maakte, dat hij vervangen werd door de Vi tessenaar Hendriks, aan wie velen reeds lange tijd de voorkeur zouden hebben gegeven boven Terlouw zelf. Het spelpeil van Terlouw kon Hen driks weliswaar niet volkomen ha len, maar hij speelde een voortreffe lijke wedstrijd en was zeker een zeer belangrijke steun voor de Nederland se achterhoede. DE KANTHALFS. Over de kanthalfs kunnen wij min der tevreden zijn. Biesbrouck was er niet in, zoals anders en Wlertz, die voor de rust toch een behoorlijke par tij speelde, zakte na de rust dermate af, dat men zich waarlijk afvroeg of dit nu de rechtshalf van een Neder lands Oranjeteam was. Dan is er het drama van de voorhoede. Met de voorhoede was het als steeds misère. Van Melis, aan wiens opstelling de Keuze- Commissie hardnekkig blyft vast houden onbegrijpelijk voor zeer velen faalde opnieuw. Wij heb ben hem bitter weinig goede din gen zien doen. Allerminst was hij de ziel van de aanval, de opbou wer van het spel, de opzetter van de aanvallen, de man, die de kan sen voor zijn medespelers schiep, integendeel, als Van Melis de bal bad, deed hij er zelden iets goeds mee. De kansen om te doelpunten, die hy gekregen heeft, kreeg hij van zyn medespelers en van die kansen profiteerde hij slecht. Cok Lenstra, die zijn 25e internati onale wedstrijd speelde, kwam maar niet op dreef. Of dat kwam doordat Van der Kuil minder goed was dan tegen België, wij weten het niet. In ieder geval, al deed Lenstra herhaal delijk goede dingen, de-vorm, die hem in zijn gloriedagen kenmerkte, ver toonde hij ditmaal toch allerminst. Van der Kuil was weliswaar niet onvoldoende, maar toch allerminst, zoals men van een rechtsbuiten in dit Oranjeteam mag verwachten. Bennaars, wellicht nog gehandicapt door zijn lange tijd van niet-spelen, kwam ook niet tot grote dingen en Clavan moet nu eindelijk eens leren zijn lijn te houden. De voorhoede kreeg zeer weinig steun van onze middenlinie, zoals wij reeds tot uitdrukking brachten in hetgeen wij over Biesbrouck, Terlouw en Wiertz schreven. Maar wanneer de voorhoede de bal had, deed zij er ook zelden iets goeds mee. Laat ons dus zeggen, dat het de wedstrijd is ge weest van de Nederlandse achterhoe de, die Nederland aan èen onverdiend gelijkspel heeft geholpen. DE ZWEDEN. Over de kwaliteit van de Zweedse doelverdediger Svensson kunnen wij eenvoudig niets zeggen. Hij heeft slechts één moeilijke bal gehad en die redde hij uitstekend, maar verder kreeg hy buitengewoon ongevaarlijke ballen op zijn doel. De Zweedse ach- tcrspelers, Samuelsson en Andersson, waren blokken van graniet, waarop de Nederlandse voorhoede telkens weer te pletter liep. Ook Nilsson, de uitstekende stopperspil weerde zich voortreffelijk en was zeker niet min der dan Terlouw in de Nederlandse ploeg. De Zweedse voorhoede kon al evenmin als de Nederlandse een groots spel ontplooien. Weliswaar wist zij beter dan de Nederlanders de bal voor het doel te brengen. De Zwe den bouwden hun aanvallen keurig op en waren ook technisch beter dan de Oranje-mannen. Wanneer het ech ter op schieten aankwam bleek pas hun onmacht. Tot doelpunten is het in deze wed strijd dan ook niet gekomen, hoewel, zoals gezegd, Kraak herhaaldelijk buitengewoon veel geluk heeft gehad. Eenmaal zelfs haalde Odenthal de uit het doel, toen Kraak lang en breed gepasseerd was. TENNIS PROGRAMMA TENNISCOMPETITIE Voor de a.s. Zondag luidt het tennis- programma als volgt: 2e klasse: M.L.T.C. IAnimo I; 3e klasse: S.J.E.F. I—Drive I; Animo II 't Halve Maentje I; 4e klasse: 't Halve Maentje IIM.L.T.C. II; Krui- ningenM.L.T.C. III; Goesse Sla Raak Ludo et Emergo II; Hulster Am bacht IIIHulster Ambacht I; Ludo et Emergo ISmash II; Animo III Sjef III; Hulster Ambacht nLudo et Emergo III; Smash IHulster Am bacht IV; Drive II—Sjef H. Interlandwedstrijd op het televisiescherm Voor de eerste maal in de geschie denis van het Nederlandse voetbal heeft een interlandwedstrijd buiten de 60.000 in het Olympisch Stadion een ontelbaar aantal kijkers er bui ten gehad. Hoewel dit aantal moei lijk is te schatten, mag men gerust van 10.000d.en sprekenwant overal in café's, in huiskamers en voor étalages verdrongen de kijkers zich voor het televisietoestel. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling alleen de eefste helft uit te zen den, maar door toevallige omstandig heden er werd iets vroeger begon nen, korter rust en later met een wit te bal gespeeld kon zelfs het einde van de wedstrijd worden gehaald. Toen echter was het bijna een schim menspel geworden en was het nut tig, dat commentator Aad van Leeu wen over ging naar een soort radio verslag. Hoewel het doorlopend kijken naar de strijd op het scherm enige inspan ning kostte, konden de toeschouwers buiten het stadion duidelijk het spel volgen. Vooral in de eerste helft, toen het nog goed licht was, was het beeld scherp en helder. Jammer was, dat de geluidszender enige tyd uitviel, waardoor het geheel op een stomme film ging gelijken. Er stonden deze avond drie lenzen op het veld gericht, die nauwlettend de bal volgden. Niet alleen de spelers switchten, ook regisseur Erik de Vries bleek een kundig switcher van het televisiebeeld. Hij koos steeds uit het drietal, dat hem op de monitors ter beschikking stond, het beste om uit te zenden. In Zeeland werd de uitzending in verschillende plaatseno.a. te Goes, uitstekend ontvangen. VOETBAL ANDERLECHT VERSLOEG ARSENAL. Te Brussel behaalde de Belgische ere-divisie-club Anderlecht een 10 overwinning op Arsenal. Met rust was de stand 0—0. WIELRENNEN Franse sportpers is vol lof over Jan Nolten De Franse sportpers gewaagt met lof van de verrichtingen van Jan Nol ten in de Route de France voor ama teurs. Na de zege van de Nederlandse Deense ploeg in de tijdrit Royan Cognac kénde men hem als een groot treinloper, maar men wist nog niet wat hij in de bergen zou presteren. Nu Nolten echter een prachtige overwin ning heeft behaald in de Pyreneën- étappe van OloronSt. Marie naar Bagneres—de Luchon is men ook op dat punt gefixeerd. „Nadat Nolten op de vlakke weg ge draaid had in de stijl van Schulte klom hij in de bergen met de sierlijk heid en de doelmatigheid van Koblet en maakte hij de grootste indruk van het hele veld", schreef het Franse sportdagblad L'Equipe. Mocht Nolten er in slagen deze Route de France te winnen, dan zal hij vermoedelijk in Juni a.s. naar de beroepsklasse overgaan en zich can- didaat stellen voor de Tour de Fran- HANDBAL Nederlands handbalteam tegen Noorwegen Voor de wedstrijd tegen Noorwe gen op 18 Mei a.s. te Hengelo is het Nederlands handbal elftal als volgt samengesteld Doel: Ten Napel (Olympa, Henge lo); achter: De Jonge (PSV, Eind hoven) en Van Blitterswijk (Hellas, Den Haag); Midden: Dekkers (PSV, Eindhoven), Van Loon (DES, Eind hoven) en Hoens (PSV, Eindhoven); Voor: Van Mourik (PSV, Eindho- vén), Walker (Hellas, Den Haag), Jongetjes (PSV. Eindhoven). Rutjes (Hellas, Den Haag) en Zuidema (Hellas, Den Haag). De wedstrijd wordt gespeeld in het stadion Veldwijk te Hengelo. Tonido organiseert Zondag a.s. lustrumhandbaltournooï De Goese handbalclub Tonido organi seert Zondag 18 Mei a.s. haar jaarlijks handbaltournooi. Daar dit een lus- trumtournooi zal worden, heeft het bestuur 2 buitenlandse ploegen uit genodigd, namelijk de Duitse ploeg Dülken. en Welta uit Mechelen (Bel gië). Aan dit tournooi zullen verder deelnemen: Marathon, De Zeeuwen, Olympus en Walcheren, allen van Vlissingen; E.M.M. uit Middelburg en Hellas. Volharding en Tonido. allen uit Goes. De organiserende vereniging zal met een dames- en twee herenelf tallen deelnemen. „TELEURSTELLEND Faalden de Nederlanders uit voetbalmoeheidof uit zelfoverschatting Vanzelfsprekend konden de leden van de Keuzecommissie en van de Technische «Commissie van de KNVB niet enthousiast zyn over het vertoon de spel van het Nederlands elftal tegen Zweden. Eenparig hadden zy slechts één mening: teleurstellend! Dat kwam misschien ook, omdat de goede wed strijd tegen Sunderland nog vers in het geheugen lag. De heren Verlegh en Mommers zochten het falen van de Nederlanders in een soort voetbalmoe heid of een zelfoverschatting na het goede spel tegen de Engelse eerste- divisieploeg. De Nederlandse officials merkten J J u~ verder op, dat het Nederlands elftal een gebrek aan teamverband ver toonde. Waar was bijvoorbeeld het vierkant op 't middenveld? De Zwe den beschikten over een sterk dek kingssysteem en men moest al heel wat in zijn mars hebben om hun ver dediging te passeren. Merkwaardig was, dat de Zweden er heel anders over dachten. Zeker, zy vonden ook, dat het geen prima vvedstryd was geweest, maar was het tempo wel zo langzaam als me nigeen deed voorkomen? .Iedereen heeft zijn plicht gedaan" -ertelde aanvoerder Nilsson, „maar zwak was beslist de voorhoede van Nederland, zeker een klasse minder dan de ach terhoede. Bovendien stond het spel peil voor de rust hoger dan daarna". Zweedse officials wierpen steeds de schuld van de zwakke voorhoede op het ontbreken van een goede midvoor. De keuze van Westerberg was ver keerd, zo zeiden ook de Zweedse jour nalisten. Scheidsrechter Erlandïni, die zijn eerste wedstrijd in Nederland floot hij is 42 jaar vond het een zeer faire wedstrijd en het publiek zeer Gift van houthandelaren aan het N.O.C Door enige houtimporteurs, hout agenten en enige bevrachtingskan toren, die in zakenrelatie staan met Finland is een bedrag bijeengebracht, groot f 2000.dat aan het Neder lands Olympisch Coyiité overhandigd zal worden, ter bestrijding van de kosten voor uitzending van Neder landse deelnemers aan de Olympische Spelen naar Finland. PTT BLEEK STERKER DAN DE SPOORWEGEN. Dinsdagavond speelde een voetbal elftal van de PTT op het gemeente lijk sportterein te Goes een vriend schappelijke wedstrijd tegen een elf tal van de Spoorwegen. De jongens van Tante Pos wonnen met 2—1. DE AVONDVIERDAAGSE. Op 18. 19, 20 en 21 Juni zal te Goes de jaarlijkse avondvierdaagse wor den gehouden van de Ned. Wandel- sportbond. De juniores zullen vier maal 10 km. wandelen en de seniores 3 maal 15 en 1 maal 20 km. 64.000 TOESCHOUWERS WACHTTEN VERGEEFS Terlouw werd na oogblessure door Hendriks vervangen Noch de Nederlanders, noch de Zweden hebben gisteravond in het Olym- pisch stadion te Amsterdam leans gezien een punt te scoren in een door beide partyen zwak gespeelde wedstrijd. Vier en zestig duizend toeschou wers hebben tevergeefs zitten wachten op een opleving in deze matige wed strijd de vijfde, die de Zweden op Nederlandse bodem tegen de Oranje mannen speelden, zonder dat zy wonnen De eerste minuten echter waren hoopvol voor het Nederlandselftal. Met frisse, open aanvallen trokken de Nederlanders er tussenuit. Het spel van de Oranjetruien in de eerste minuten hield een belofte van een goede wedstrijd in zich, maar het zou helaas anders uitkomen. Aanvan kelijk was er van gebrek aan stoot kracht in de voorhoede nog niets te merken. Binnen drie minuten had Nederland twee corners genomen en kogelde van der Kuil een kniehoge pass van links juist over de lat. Intussen waren ook de Zweden er een paar maal tussenuit getrokken, maar Terlouw wist wel raad met de hoge ballen, die men naar midvoor Westerberg zond. De bal ging dan weer naar voren, maar de Nederland se aanval was te zwak om er iets be hoorlijks mee op te bouwen. Als Lenstra een enkele maal eens een van zijn overigens zeer weinige geraffineerde passes gaf, begrepen zijn medespelers hem rdet. Met door zichtige, combinaties, slecht ge plaatste voorzetten en onbereikbare throughpasses bleven de Nederlan ders voor het merendeel wel in de aanval, maar typerend was daarbij het feit. dat ondanks dit veldover- wieht, doelman Svensson geen enlccl gevaarlijk schot te verwerken kreeg. Bennaars beperkte zijn goede acties tot een paar redelijke passes naar Clavan, die wel hard werkte, maar ook al geen grote dingen presteerde en aan de andere kant durfde van der Kuil geen duels aan met zijn grote en zware tegenstanders. Zo zakte het tempo en verdween het elan van de eerste minuten. Abe Lenstra probeerde het een paar maal alleen, doch het leverde alles niets op dan een volkomen afgesloten Zweeds doelgebied. De aanvankelijke Nederlandse voor sprong in het a'antal genomen cor ners veranderde in een achterstand. Hoekschoppen van linksbuiten Sand- berg, die als gevaarlijke „inswingers" op Kraaks doel afkwamen, stichtten even verwarring in de achterhoede. Maar ook de Zweedse aanvallers ble ken niet slagvaardig genoeg om him kansen in doelpunten om te zetten. Eenmaal ontsnapte het Nederland se doel op het nippertje aan een doorboring. Bij een hoge voorzet van Sandberg kon niemand by de bal komen, alleen de hoogsprin- gende midvoor Westerberg, die met zijn kopbal de uitgelopen Kraak passeerde, maar daarbij kwam de bal zo hard tegen de grond dat het leder over de lat stuitte. Nadat Van Melis nog eens een kans had verknoeid, moest Kraak een paar maal al zijn talenten ten toon spreid den op schuivers van Brodd en Löff- gren, waarna de scheidsrechter voor rust blies. NA DE RUST Wie gedacht had, dat het Neder lands elftal na de rust uit een ander vaatje zou gaan tappen, kwam be drogen uit. Weer golfde een drietal aanvallen op het Zweedse doel. maar na vijf minuten was het spel even doods en mat als vóór de rust. Een solo van Van Melis strandde op drie Zweden,waarna een door Bennaars ingeschoten hoekschop door doelman Svensson op de lijn werd gestopt. Van Melis schoot daarna nog in het wilde weg over de achterlyn. Een Nederlandse aanval op het doel van de gasten. V.Luj.: Van Melis, Andersson, Lenstra (op achtergrond), doel man Svensson, Samuelsson, Ben naers, Nilsson en Clavan. Na ongeveer acht minuten spe len liep Terlouw een bloedende wond naast het rechteroog op en hoewel trainer Van der Leek hem met een pleister weer het veld In wilde zenden, voelde de Spartaan zich toch niet fit genoeg om de strijd te hervatten. Hendriks kwam hem vervangen. Langzamerhand slaagden de Scandinaviërs er echter In een overwicht te demonstreren. Zo groot werd dat overwicht, dat Al berts nauwelijks tijd zag om zyn afzakkend broekje voor 'n nieuwe te rullen. Na een kwartier spelen in dc twee de helft werd het tempo iets ver hoogd. Vooral de Zweden gingen er een schepje opgooien. In de Neder landse aanval, waarin Van Melis zichzelf totaal uitschakelde door zich voortdurend achter zijn bewaker Nilsson op te stellen, en Bennaars nog amper werd opgemerkt, bleef het bij zwakke pogingen van Clavan en Lenstra om de hechte Zweedse defensie te passeren. De Zweedse aanvallen werden in tussen gevaarlijker en Kraak kreeg hierna volop werk. Bijna werd een misverstand tussen Hendriks en Odenthal noodlottig, maar Kraak stopte het harde schot van Brodd uit stekend en toen enkele minuten later Kraak alleen voor de toestormende buitenspelers Raaberg en Sandberg kwam te staan en hij door hen was gepasseerd was het Odenthal. die de bal met een forse trap voor de doel- 'n weghaalde. TWIJFEL De Zweden behielden het initiatief en in het Nederlandse kamp begon men te twijfelen aan de goede afloop. Een onverwachte schuiver van de mee naar voren gekomen linkshalf Lindh noodzaakte Kraak zich lang uit op de bal te werpen. De systeem loze aanvallen van Nederland bleven intussen van alle gevaar ontbloot en het ging er in de laatste minuten nog slechts om of de verdediging van het Oranjeteam zich zou kunnen blij ven handhaven. In de laatste fase van de strijd ket ste de witte bal nog eenmaal tegen de paal, toen Alberts was gepasseerd. Korte tijd later floot de Italiaan Er landïni, die uitstekend had geleld, het einde. PAARDENSPORT Renbaan „Kijk in de Pol" opent met grote draverijen Donderdag 22 Mei a.s. (Hemelvaarts dag) zal de renbaan „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom officieel geopend worden met grote draverijen. Bij deze draverijen, waarbij de paarden ge spannen zijn voor kleine tweewielige karretjes, zgn. sulky's, is een soort handicaD-systeem ontworpen om de spanning er bij de deelnemers in te houden en de grote en goede klasse te selecteren boven die paarden, die niet zoveel presteren. Des middags om twee uur wordt ge start met de rit om de openingsprijs. Dit is een draverij voor paarden, die nog geen f 1500.hebben gewonnen. De afstand bedraagt 1700 meter. Een half uur later zal de „Kijk in de Pot"-prijs verreden worden (handicap B) voor amateurs. De prijzen zijn ge lijk aan die van de openingsprijs. Voor de fokkers is er een extra prijs aan verbonden. De derde draverij gaat om de „Oosterschelde-prijs, een draverij voor paarden, die wel f 1500 doch nog geen f 5000 hebben gewon nen. De afstand is weer 1700 meter. Doen er meer dan tien paarden aan deze rit mee, dan zal in twee series gereden worden. De vierde draverij, die om vier uur wordt verreden, is een rit om de ko- gelvangersprijs, waarna tot slot om half vijf de rit om de Krabbenprijs volgt. De afstand hiervoor is 2000 m. Bij een aanval op zijn doel ontneemt Kraak een Zweedse aanvaller de kans om de bal in het net te werken. Alberts op de rug gezien ziet hoe de Nederlandse doelman de situatie meester blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5