PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geallieerden kwamen tegemoet aan bezwaren van Duitsers In Terneuzen klopt het Zeeuwse hart der binnenscheepvaart DE BILT CONTROLE ONTBRAK IN HET LEGERKAMP TE ZEIST HERZIENING OMZETBELASTING DOOR REGERING INGETROKKEN Vandaag.... .r 195e Jaargang No. 115 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 Mei 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regels i van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VTissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 1 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tei 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16. Terneuzen Brouwerljstr. 2; Zlerikzee N Bogerdstr C 160 tei. 20. NA EEN „WORSTELING" VAN DRIE DAGEN Ratificatie van Duitse verdragen thans vrijwel verzekerd Na drie dagen te hebben geworsteld met de bezwaren van zijn coalitie tegen het Duitse souvereiniteitsverdrag, heeft de West-Duitse Bondskanse lier dr. Adenauer zich genoodzaakt gezien in een tot in de nacht van Dins dag op Woensdag durende conferentie de geallieerde hoge commissie te verzoeken 15 wijzigingen in het verdrag aan te brengen. Naar verluidt hebben de geallieerden de eisen voor een deel aanvaard. O.m. zouden zij de belangrijke concessie hebben gedaan, dat het Duitse ver drag automatisch zal worden herzien als Duitsland verenigd wordt. In de vorige tekst stond „kan worden herzien". De regeringspartijen hebben de ratificatie van het verdrag toegezegd, wanneer de kanselier in de onderha- vige punten een wijziging weet te verkrijgen, doch het is nog niet zeker of zij in gesloten gelederen vóór de ratificatie zullen stemmen. De belangrijkste bezwaren der coa litie richten zich tegen de voorgeno- men verplichtingen van een toekom stige regering voor geheel Duitsland om zich aan de door de bondsre publiek aangegane verplichtingen te houden. Voorts kanten de partijen zich er tegen, dat de geallieerden zich het recht voorbehouden in geval van nood de macht in Duitsland weer zelf in handen te nemen en tenslotte zijn ook de meningsverschillen over de door Duitsland te betalen verdedi- gingskosten nog niet opgelost- Men neemt aan, dat in elk geval vóór de ondertekening van het verdrag volgens berichten uit Bonn op 24 Mei nog een nieuwe conferentie der ministers nodig zal zijn. Tussen 27 en 30 Mei zou het verdrag betref fende de Europese Verdedigingsge meenschap worden ondertekend. Uit Washington wordt gemeld, dat Ache- son voornemens zou zijn over negen dagen naar Europa te vertrekken om bjj beide plechtigheden aanwezig te kunnen zijn. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese Ver dedigingsgemeenschap Maandag a.s te Parijs bijeen komen om de laatste hand te leggen aan het verdrag over het Europese leger. RUMOER IN BONDSDAG Na een luidruchtig incident aan het begin van de besprekingen van Woensdag, heeft de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Ehlers, de communistische fractieleider Renner voor één dag geschorst. Renner had voorgesteld op de agenda een debat over de onlusten in Essen op te ne men. Hg deed een heftige aanval op de politie van Essen en op de mi nister van binnenlandse zaken, Lehr. Voorzitter Ehlers riep Renner drie maal tot de orde en toen deze hieraan geen gevolg gaf, schorste hij hem, na kort overleg met zijn „raad van oude ren", voor één dag. IN HET LAGERHUIS Ook in het Britse Lagerhuis is I Woensdag bij de debatten over Euro pese aangelegenheden de Duitse kwestie weer ter sprake gekomen. Eden, de minister van buitenlandse zaken, verklaarde dat elke nieuwe poging, nieuwe belangrijke voorwaar den voor de herbewapening van Duits land te stellen, de kans op overeen komst zou vernietigen. De leiders van de Labourpartij hadden verklaard, dat in West-Duitsland nieuwe verkie zingen zouden moeten worden gehou den, voordat de Duitsers worden her bewapend. Eden verklaarde echter, dat een dergelgk voorstel zou neerko men op het saboteren van al het werk dat jarenlang voor de opbouw van de defensie van Europa is verricht. „STALIN ZAL ONS HELPEN" De Oost-Duitse president Wilhelm Pieclc heeft op een bijeenkomst in Freiberg verklaard dat Oost-Duits- land „geen tijd zal verliezen met het treffen van voorbereidingen om zich tegen elke aanval te verdedigen, in dien Adenauer een contractuele over eenkomst met de Westerse verbonde nen sluit". Ondanks de bedreigingen, geuit door de misdadige bende van Ade nauer en de Amerikaanse oorlogs stokers, zullen wij niet alleen staan, zo zeide hij. „Het land van de grote Stalln. de Sowjet-Unie, het China van Mao Tse-Toeng en de Oost-Euro- pese volksdemocratieën zullen ons helpen bij de verdediging van onze rechtvaardige, ja heilige zaak". Amerikaanse staalarbeiders willen weer gaan slaken Zij willen niet werken onder de voorwaarden van 1950 De Amerikaanse bond van arbeiders in de staalindustrie heeft met alge mene stemmen besloten opnieuw in staking te gaan, wanneer de werkge vers niet onmiddellijk een bevredigen de loonsverhoging geven. Het besluit werd genomen onder zeer grote bijval van de 2jj00 verte genwoordigers van vakverenigingen, die op de door de bond uitgeschreven bijeenkomst tegenwoordig waren. Vele afgevaardigden snelden naar het spreekgestoelte en schudden voorzitter Murray de hand, nadat hij had ver klaard: „Wij eisen een onverwijlde oplossing van de crisis in de staal industrie". In de resolutie, waarin het besluit is vastgelegd, wordt onder meer gezegd dat de arbeiders van de Amerikaanse staalindustrie niet voornemens zijn in 1952 gedurende onbepaalde tijd te wer ken onder de arbeidsvoorwaarden van 1950. Een eenzame bewoner van Zuid Korea trekt langs de weg van Pan Mun Jom naar het Zuiden, op zoek naar een woning. Zijn gehele bezit neemt hij met zich mee, gedeeltelijk op eigen rug, gedeeltelijk op de ruggen van zijn beide dieren. Ofschoon de strijd sinds het begin van de wapen stilstands-onderhandelingen is geluwd, zoekt de man een stukje land dat hy kan beploegen zonder de hulp van bommen. Zijn vronw volgt hem op korte afstand. Duizenden Koreanen, in Noord en Zuid, de werkelijke slachtoffers van de wrede oorlog In hun land, trekken voortdurend door het land, op zoek naar een onderdak. Uniebonden wenden zich tot Rijksbemiddelaars Besprekingen haringvissers vastgelopen L-e unie-bonden Zu..en zich va tot het college van ryksbemiddelaars wenden met het verzoek in te grij pen in het loonconfllct tussen de re ders en de haringvissers, aldus ver neemt het A.N.P. Hoewel het zich na de gistermorgen tussen de werkne mers en de reders gehouden bespre kingen liet aanzien, dat een oplossing in het geschil zonder arbitrage mo gelijk was, zyn deze optimistische verwachtingen gistermiddag kort daarna weer ln rook opgegaan. Men deelde ons mede. dat de besprekin gen thans definitief zijn vastgelopen. Luchtvaartbenzine met ingang van Vrijdag gerantsoeneerd Het ministerie van economische z^ken deelt mede, dat met ingang van 16 Mei a.s. aan verbruikers van luchtvaartbenzine in Nederland, voor lopig voor een periode van 28 dagen een toewijzing zal worden verstrekt van 65 rf0 van het overeenkomstige verbruik gedurende de maand April 1952. Deze maatregel werd in internatio naal overleg getroffen als gevolg van MILITAIREN VERKOCHTEN AUTO-ONDERDELEN Rapport Fechteler een mystificatie Nederlands blad toont „bewerking" aan uit twee jaar geleden verschenen artikel Het geruchtmakende artikel van het Franse blad „Le Monde", dat op een rapport van admiraal Fechteler zou berusten en volgens hetwelk het Rus sische leger in staat zou zijn om in drie dagen naar de Noordzee op te rukken en de Westelijken terug te dringen tot in het gebied van de Mid dellandse Zee, blijkt ontleend te zijn aan een bijna twee jaar geleden ver schenen artikel van het orgaan „Pro ceedings" van het U.S. Naval Insti tute. Deze sensationele' onthulling werd gisteravond c'doI- het Nederlandse blad „Algemeen Handelsblad" gedaan in een artikel, waarin wordt aangetoond, dat de tekst van het artikel van Sep tember 1950, weliswaar op sommige punten „pasklaar" en door aanvullin gen actueler is gemaakt, maar dat in het artikel van „Le Monde" tal van termen en zinsneden gelijk zijn aan die van het artikel in het Amerikaan se orgaan. Het Alg. Handelsblad drukt verschillende op frappante wijze over eenstemmende passages uit beide ar tikelen naast elkaar af en wijst er voorts op, dat de opsteller van het z.g. rapport Fechteler door toevoegingen een wijdere strekking aan het geheel heeft gegeven, waardoor meer de na druk is gelegd op het prijsgeven van West-Europa. ONDERZOEK GEVRAAGD. Het orgaan van de Franse socia listische partij „Le Populaire" heeft intussen aangedrongen op de instel ling van een commissie van Franse journalisten voor een onderzoek. De socialistische leider Salomon Grum- bach schreef in een artikel, dat de eer van „Le Monde" en die van de gehele Franse journalistiek op het spel staan. Volgens Grumbach zou de commissie de directeur-hoofdredac teur van „Le Monde" moeten vragen waarom hij er van overtuigd is, dat het rapport authentiek is. Krijgsraad gelastte onmiddellijke in arreststelling van twee onderofficieren „\Vy moeten op onze onderofficieren kunnen vertrouwen. Als zij niet deugen, dan moeten ze er uit, hoewel ze op het ogenblik bijna niet gemist kunnen worden", aldus oordeelde de auditeur-militair, majoor mr. van der Dussen over een aantal onderofficieren van de luchtmacht, dat Woensdag wegens verduistering voor de Krijgsraad te Velde-West terecht stond. Het grootste deel van de verduisteringen, welke ter sprake kwamen, is gepleegd in het kamp van Zeist te Soesterberg waar, aldns de auditeur militair, geen enkele controle was en waar ieder maar wat „rommelde". De 37-jarige korporaal J. L„ chef I uitspraak 1 jaar gevangenisstraf met van een afdeling retourgoederen, be- aftfek, terugzetting tot soldaat laag- i j- m g|_e jiiasse en eveneens onmiddellijke in arreststelling. De korporaal .J. L. kreeg 8 maanden gevangenisstraf en verlaging tot de stand van soldaat klasse. De soldaat L. van A. kende 10 autobanden en 10 motor rijwielen te hebben verduisterd, opbrengst was ruim 2000 gulden. Een deel daarvan gaf hij als zwijg geld aan de soldaat L. van A. uit Gorinchem en de korporaal F. ter B. uit Rhenen. „HOE IS DAT MOGELIJK?' De sergeant van B., die in Eind hoven auto-onderdelen heeft wegge nomen, bleek op het ogenblik een zeer verantwoordelijke positie in te 'nemen bij de tactische luchtmacht. Hij heeft 50 mensen onder zich en 90 auto's. Dat hij niet geschorst is, ontlokte de president de uitroep, „Mijn hemel, hoe is dat mogelyk?" De sergeant van B. werd veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek, terugzetting tot de stand van soldaat laagste klasse en on- middellijke in arreststelling. Tegen sergeant J. F. E. uit Den Haag, die een groot aantal auto-onderdelen heeft verduisterd ter waarde van enkele duizenden guldens, luidde de Voortzetting der R.T.C. Beroep van dr. Drees op overzeese delegaties Nadat algemeen de voorlopige be ëindiging der Ronde Tafel-conferenlie met de West werd verwacht, doordat vrijwel alle leden der Surinaamse de legatie te kennen hadden gegeven, Vrjjdag a.s. te zullen vertrekken, werd Woensdagavond Iaat als een volkomen verrassing bekend, dat dr. W. Drees, als voorzitter .der confe rentie, een beroep had gedaan op de overzeese delegaties om niet te ver trekken. Naar wij vernemen is door de Su rinaamse delegatie het verzoek in ernstig beraad genomen; de Antilli aanse delegatie had van meet af aan niet het voornemen om de conferentie te onderbreken. Over het resultaat van dit overleg kan in de loop van de dag een com muniqué van de delegatie-voorzitters worden verwacht. De Antilliaanse delegatie voor de Ronde Tafel-conferentie met de West had reeds eerder in een schrijven aan de voorzitter van de conferentie me degedeeld, dat zij voorzetting van het overleg in een of andere vorm, even tueel door een Kerncomité gewenst achtte. Russen lieten Amerikaanse patrouille toe op autoweg Sowjet-Russische wachten hebben Woensdagavond een Amerikaanse pa trouille tot de autoweg tussen Ber lin en West-Duitsland in Westelijke richting toegelaten. Dit was de eerste maal sedert Donderdag dat een werd doorgelaten. Britse pa- tot de autoweg toe- voorwaardelijk gestraft. trouille pogen gang te verkrijgen. Drie Westelijke geallieerde hoge officieren brachten s morgens een bezoek aan het hoofdkwartier van het Sowjet-leger te Potsdam om met de Sowjet-functionarissen over het ophouden der patrouilles in de afge lopen dagen te spreken. K.L.M. krijgt belangrijke carterin gsopd r acht De K.L.M. heeft wederom een be langrijke carteringsopdacht ontvan gen, n.l. van de regering van Oos tenrijk. Dit land is het twaalfde land buiten Nederland en Indonesië waarvoor de K. L. M. luchtfotogra- fische opdrachten zal uitvoeren met het doel het daarbij verkregen foto materiaal te gebruiken voor de sa menstelling van nieuwe topografische kaarten en voor de studie van be bossing, geologie enz. President-directeur en Raad van Beheer geschorst Tijdens een zeer bewogen vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Van Herwaardens Kalkzandsteenfa brieken te Hillegom, welke te Haar lem werd gehouden, zijn de heer J. A. van Herwaarden, president-directeur, en zijn vier medeleden van de raad van beheer, geschorst. Zoals bekend is de heer v. H. driemaal aangehou den en weer op vrije voeten gesteld in verband met het onderzoek naar de verduistering, waarvan hij wordt ver dacht. ER KOMT EEN NIEUW ONTWERP Afzonderlijk wetsontwerp inzake tijdschriften op komst De regering heeft het wetsontwerp tot verlaging van de omzet belasting op verscheidene artikelen ingetrokken. Vorige week Don derdag werd de behandeling van dit wetsontwerp op verzoek van minister Lieftinck geschorst, nadat de Tweede Kamer een amendement had aan vaard, dat beoogde de omzetbelasting op tijdschriften af te schaffen. In verband met de omstandigheid, dat het merendeel van de in het in getrokken wetsontwerp vervatte maatregelen van urgente aard is en dat verschillende er van, met name voor het bedrijfsleven en voor de werkgelegenheid in het land van grote betekenis zijn, kan dezer dagen de indiening van een nieuw wets ontwerp worden tegemoetgezien, waarin" alle verlagingen zijn overge nomen. In het nieuwe wetsontwerp is ten aanzien van tijdschriften die het struikelblok vormden generelei voorziening getroffen. In de memorie van antwoord zal minister Lieftinck mededelen, dat hij bereid is te bevorderen, dat betref- Wet toezicht credietwezen 16 Mei in werking Dinsdag is een Koninklyk Besluit verschenen, waarbij bepaald wordt, clat de wet toezicht credietwezen op 16 Mei a.s. in werking treedt. Op die zelfde datum zal de wet van toepas sing worden op drie van de vier soor ten van credietinstellingen, n.l. de handelsbanken, de landbouwcrediet- banken en de algemene spaarbanken. VARENDE HUN VRACHTEN fende de belastingheffing van tijd schriften ten spoedigste, doch in eik geval nog in deze parlementaire periode, een afzonderlijk wetsont werp by de Tweede Kamer zal wor den Ingediend. Dodelijke val uit fabrieksschoorsteen By de kaasfabriek „Aurora" te Meerkerk was men Woensdag bezig met het verrichten van reparaties aan een fabrieksschoorsteen. De 26- jarige kaasmaker A. van Bruggen, wonende te Ameide, ging op zeker ogenblik naar boven om een kijkje te nemen op een stellage, ongeveer 25 meter boven de begane grond. Door onopgehelderde oorzaak kwam hij te vallen. Hy trachtte zich vast te grij pen, maar stortte van grote hoogte naar beneden. Het slachtoffer, dat binnenkort zou gaan trouwen, was op slag dood. is het 10 jaar geleden, dat ongeveer 2000 Nederlandse be roepsofficieren, gepaaid door de belofte der Duitsers na aanmelding naar huis terug te mogen keren, gevankelijk naar Duitsland werden weg gevoerd. Ondanks scherpe concurrentie vertrouwen in de toekomst De „Marie" van schipper Van der Dussen is een kloek schip, dat er on danks zyn vyftig jaren nog best doorploegt, vooral sinds het twee jaar ge- leden met een motor van 60 p.k. werd uitgerust. De zeilen konden toen voor goed gereefd worden en de familie Van der Dussen vader, moeder en twee zoons vond dat best. „Je moet met je tyd meegaan" is de mening van zoon Adriaan, een stoe- re, gebruinde dertiger, die de rechterhand is van zyn vader, de 64-jarige, reeds gryze schipper en in die mening staat hij niet alleen. Want voordat wij een bezoek brachten aan de Marie", verzekerde de bevrachtingscom missaris in Terneuzen, de heer A. C. L. Weynen, ons reeds, dat vele binnen schippers er na de bevryding toe zijn overgegaan hun schepen te moderni seren. De binnenscheepvaart moest immers trachten stand te houden tegen de steeds scherper wordende concurrentie van het wegvervoer De binnenscheepvaart, waarvan voor Zeeland het hart in Terneuzen klopt; in de Westkolkstraat 32, de schippersbeurs, en in kanaal en ha ven, waar de schepen óf varen, óf in afwachting van een opdracht ge meerd liggen. r lagen er tientallen en op de beurs stonden vyftig schippers geno teerd, die op een geschikte lading wachtten. Dat zyn getallen, die tot nadenken stemmen „Uiteraard Is het altyd een ongun stig teken, wanneer er veel schepen stil liggen", vertelde ons de heer Weynen. „Er Is momenteel dan ook een terugslag in de blnnenschippery een inzinking, die evenals by zo vele andere bedrijven, industrieën en ondernemingen een reactie is op de Korea-hausse van 1950". Ige, Zierikzee en Tholen. Het zijn schippers met een krachtens het in 1941 afgekondigde Binnenscheep- vaartbesluit verstrekte vergunning voor de „wilde vaart" en zij hebben de verplichting zich bij de schippers beurs te doen inschryven. „En schipper", vroegen wy enkele uren later aan Adriaan van der Dus sen (de „opperschipper", zyn vader, was naarde beurs!) „en schip per, heb je reden tot klagen?" Waarop Adriaan van der Dussen ons verzekerde, dat zulks nog niet het geval was. De „Marie" is een schip met een laadvermogen van 260 ton en voor deze categorie is er blyk- baar nog voldoende werk aan de winkel. De kleinere schepen, van 100 tot 200 ton, vinden moeilijker em plooi, terwijl zy bovendien het grootst in aantal zijn. Van alle schepen, die in laadvermogen uiteenlopen van 80 tot 700 ton, zijn er gemiddeld in Zee land 60 ingeschreven by het be vrachtingscommissariaat, waarvan circa 45 by het kantoor in Terneuzen en de overigen by de agentschappen te Middelburg, Breskens, Wemeldin- De „wilde" schippers (die in feite erg rustig zyn) beschikken niet, zo als hun vakbroeders, over een beurt- vaar tvergunning; een vergunning eigen vervoer of een vergunning by- zonder vervoer, waarmede eigen ma teriaal vervoerd mag worden, of waarmee men de beschikking heeft over een vaste relatie. De wilde scheepvaart moet het van de beurs hebben; van het bevrachtingscom missariaat en zij weten vandaag dan ook niet, waarheen zy morgen de ste ven zullen wenden. Dat is het „wilde" element en het heeft tot gevolg, dat deze schippers „overal bekend en overal vreemd zijn", zoals Adriaan van der Dussen het uitdrukte. Zij va ren cement, tarwe, machine-onderde len, kunstmeststoffen, yzer, agrari sche producten, Thomas Slakkenmeel, cokes en wat zich maar voor doet. naar Rotterdam, Maasbracht en van Maasbracht naar LJmuiden; van IJmuiden naar Breskens en van Breskens naarZij varen kris kras door Nederland en velen van hen hun ganse leven lang. Vader van der Dussen begon op zijn veertiende jaar en nu. op zijn vier en zestigste, vaart hy nog. „Overal bekend en overal vreemd Dompteuse hield leeuwen in haar woning. De 55-jarige Franse leeuwentem- ster Marie Rancy toonde zich Dins dag hevig verontwaardigd, toen een rechtbank te Parys haar tot een boete van 6000 francs ongeveer 60 gulden veroordeelde wegens het houden van een leeuw en een leeuwin in haar woning in een Paryse voorstad, „Wy hebben thuis al meer dan honderd jaar leeuwen en tygers gehouden. Het is de eerste keer, dat er iemand over klaagt", riep zy uit. Een buurman had de zaak aan hangig gemaakt, omdat, naar hy zei, de leeuwen een onprettige geur ver spreidden, des nachts brulden, hem en zyn gezin uit de slaap hielden en zyn drie kinderen schrik aanjoegen: „Dat is niet waar", zei madame Rancy, „de leeuwen zyn zeer vre delievende dieren. Zij werken de ge hele dag op de kermis en zijn 's nachts zo moe, dat zij vast slapen." Het Hof besliste echter, dat ma dame Rancy de leeuwen niet in haar huis mag houden. (Vervolg op 2) VERWACHT: OCHTENDRUST In de ochtend op vele plaatsen ne vel of mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden en vooral in het binnenland vry zonnig. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen West en Noord. In het Noorden ongeveer dezelfde, in het Zuiden iets hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1