Problemen en perspectieven voor Belgische studentenwereld Toch is 't zo i VOORRAADWAARDERING IN VERBAND MET PRIJSSTIJGING WILLIAM DRAPER IS TEVREDEN OVER NEDERLAND DINSDAG 13 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SYMPATHIEK PLAN Ontwikkeling van solidariteitsgevoel (Van onze correspondent in,België) BRUSSEL, Mei De Belg doet dikwyls denken aan de Amerikaan. Wat men op het ogenblik bezig is uit te denken voor de onderlinge hulp en op- van 't Belgische studenten, is er weer 'n bewijs van. Er beslaat in België een Universitair Comité voor Solidariteit. Dit Comité s een afde ling van de Federatie der Studenten in België en heeft ten doel de opvoe ding en onderlinge hulp van studenten te bevorderen en alzo bij te dragen tot de ontvvikkelng van het solidarteitsgevoel onder de studenten. Dit Co mité heeft zeer onlangs een l'Ian opgesteld dat goedgekeurd werd door de studenten-afgevaardigden van de Sociale Diens|<in van dé Belgische universiteiten en de voornaamste instellingen van Hoger Onderwijs, Er komen vier punten in voor die de moeite waard lijken, ook ter vergelijking met Nederland, eens bezien te worden. Allereerst heeft men het idee ge had om zogenaamde „Solidariteits bond' te doen vervaardigen. Dit zijn bonbokjes die men bij kennissen, fa- mllileden of vrienden ter verkoop kan aanbieden, met de bedoeling dat de opbrengst der bons ten goede zou komen aan de minder met geld be deelde studeten. Het Comité wijst er namelijk op, dat de Belgische univer siteiten tegenwoordig meer en meer bezocht worden door jongelui uit de middenstand, de bediendenwereld en zelfs de arbeidersklassen. Velen van deze studenten hebben het niet ge makkelijk om financiële redenen. Aan de aanvraag om studiebeurzen kan lang niet altijd worden voldaan daar de aanvraag ver de capaciteit om te helpen te boven gaat. Vandaar het plan met de Solidariteitsbons be hoeftige studenten voort te helpen en het solidariteitsgevoel te verster ken. Maai* dit is niet alles. Een tweede punt betreft de poging door het Co mité ondernomen om tussen de toe komstige intelectuele élite van het land en de werkende klasse een sfeer van algemene en wederkerige belang stelling en waardering te wekken. Het Comité zegt .hiervan: ,,Het is ons goed bekend dat de gevoelens van de werklieden ten opzichte van de stu dent over het algemeen allesbehal ve vriendschappelijk zijn, terwijl deze van zijn kant meestal onverschillig is en soms met een tikje minachting neerziet op de arbeider. Nochtans hebben beide ongelijkwaarna het Comité dit' nader aantoont. Daar om stelt het voor: dat studenten ge durende één of twee weken, tijdens hun verlofdagen, samen met de ar- beider hetzelfde werk zulllen ver richten. Omgekeerd zou aan de stu dent gevraagd worden bewijs te leveren van zijn solidariteit, door, langs de werkgevers om, een dèel van zijn loon te laten storten op rekening van het Sociaal Centrum van zijn universiteit. Dit laatste lijkt ons nog al veel gevraagd, maar het plan kreeg intussen al de goedkeuring van verschillende hoge instanties. Een derde voorstel ligt op het ge bied van een zogenaamd ..peter schap" over hun studenten door de professoren, een oud probleem dat ook in Nederland al telkens onder de ogen wer.d gezien. Dit voorstel werd gedaan op grond van het feit dat, volgens de commissie, de studenten tijdens de meest belangrijke jaren van hun opvoeding volledig aan hun eigen lot overgelaten zijn, daar het voor de ouders niet meer mogelijk is over hen te waken en de professoren zich over het algemeen niet om hen bekommeren. Het Comité hoopt de medewerking van alle professoren en docenten voor dit plan te krijgen. STUDENTENHUIZEN Eindelijk wordt nog. het bouwen van studentenhuizen aanbevolen. De tegenwoordige student wordt op veel te hoge kosten gejaagd. Op kamers wonen is duur. De oplossing om spoorstudent te wonden is velen fi nancieel ook bezwaarlijk. De enigt oplossing wordt gezien in het bou wen van studentenhomes, en hospi tiums, waar het leven veel en veel goedkoper kan zijn. Het bouwen van zulke huizen zou gefinancierd moe ten worden door een nationale of in ternationale lening. Al deze plannen zijn nog ,,in staat van geboorte", maar wij kunnen wel meedelen dat er veel sympathie voor is cn dat zij o.a. werden aange nomen, op belangrijke onderdelen, door het Ministerie van Arbeid, de Federatie der Belgische Nijverheden en de drie machtige Arbeidssyndica- ten; alles bij elkaar een goed voorte ken dat dit sympathieke plan wel zal slagen. Vijftig ton munitie de lucht in In een munitie-opslagplaats te Ja- gersdorf, ongeveer 25 km van Kiel, zijn Zondag 50 ton Duitse munitie uit dp oorlog de lucht ingegaan na een brand, die vermoedelijk is ontstaan door zelfontbranding van kruit De munitie, door de Britten na de oor log in de Balfische zee geworpen, werd later door Duitse duikers naar de oppervlakte gebracht en zou als schroot worden gebruikt. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. De schade is nog niet te schatten. De ontploffingen waren vijf tig kilometer ver te horen. Op huwelijksreis bruid kwijtgeraakt De 26-jarige Nederlander Ralph van Stephen, die per auto zijn huwelijks reis door Italië maakte, is op geheim zinnige wijze zijn 21-jarïge echtgenote kwijtgeraakt. Midden in de nacht, tus sen Battipaglia en Paestum, ten Zui den van Napels, kreeg zijn auto pan ne. Stephen liet zijn vrouw in de wa gen achter en ging zoek naar een monteur. Toen hij een half uur later terugkeerde, waren zijn echtgenote en de wagen verdwenen. Het politie-on- derzoek heeft nog geen resultaat opge leverd. 262 In de middeleeuwen kwamen de bezittingen van een zelfmoordenaar veelal aan de vorst van het land. Tegen dit gebruik zal wellicht nie mand zijn stem verheffen, althans niet, zolang alles in normale banen loopt. Maar met het voortschrijden van de tijd werd samenleving steeds gecompliceerder, het aantal ambtenaren steeg en daarmede de corruptie en vervolgens werd de af stand tussen vorst en volk steeds groter. Door deze en dergelijke fac toren, slopen er 3teeds meer misbrui ken in het recht van de vorst op de goederen der zelfmoordenaars. Niet dat het aantal dezer ongelukkigen steeg.. Daarin lag het niet. Maar het gebeurde meermalen dat de schout of de baljuw het lijk van een ver moorde gualificeerde als dat vaneen zelfmoordenaar. Men zie ook het verschil eens aan! 'Bij een moord diende de moordenaar te worden gezocht, hetgeen moeite en onrust veroorzaakte. Bij een ge val van zelfmoord Icon echter alle moeite achterwege blijven en boven dien bracht dit inkomsten in het laatje. Voor sommige ambtenaren was de keus tussen moord en zelfmoord dan ook niet moeilijk (dit klinkt wel erg dubbelzinnig!)vooral omdat zij aandeel hadden in de verbeurd verklaarde goederen. Zij straften daarom het redden van drenkelingen, dit uitleggende als een poging om een zelfmoordenaar van zijn daad te weerhouden, of eisten dat geen reddingspoging zou worden gewaagd voor en aleer zij ter plaatse aanwe zig zouden zijn om te constateren of liet hier een ongeluk, dan wel een poging tot zelfmoord betrof. Het volk durfde in den regel de wraak van de schout niet te trotse ren. vooral niet wijl deze in vele ge vallen er niet tegenop zag vervalste bewijzen aan te voeren om aan te tonen, dat de geredde drenkeling wél degelijk een poging tot zelfmoord had gewaagd. In een waterrijk land als het graafschap Holland en eZeland, waar de kans om ook buiten overstro- mingstijd te water te geraken, al lesbehalve denkbeeldig was, voelde men deze houding van de schout als een laten we zeggen ongerief, en de eerste plaats, die ontheffing verkreeg van liet verbod om dren kelingen buiten tegenwoordigheid van de schout of diens dienaren te redden, was Beverwijk in 1456. Het lijk mocht echter niet begraven wor den zonder dat het de schout ge toond was. Dit komt ons billijk voor. In 1477 wisten de Hollandse en Zeeuwse steden aan Maria doch ter van Karei de Stoute het Groot Privilege af te dwingen, van welks 62 artikelen, er ook enkele zijn ge wijd aan het recht, dat men ieder uit het water moet kunnen trekken, hetzij levend, hetzij dood, zonder daarbij kans te lopen een boete te krijgen. Nu we het toch over dood hebben, weet U dat er afgezien van de titel van een film doodwater be staat? SL PólUlon. INKOMSTENBELASTING (IV) Een tegemoetkoming (Van onze belastingmedewerker). De meeste ondernemers hebben voor de balans van oudsher het stel sel toegepast, de voorraden te waarderen, naar kostprijs. Na de prijsstij gingen tengevolge van het conflict in Korea leidt dit stelsel tot veel hogere balanswaarden van gelijke goederenhoeveelheden. Deze meer. waarden worden algemeen als schynwinst beschouwd. Er wordt op ge wezen, dat volgens het zogenaamde lifostelsel dc eindvoorraad geacht kan worden dezelfde goederen te bevatten als de beginvoorraad, zodat de eindvoorraad te berekenen zou zijn naar de prijzen van de beginbalans. Minister Lieftinck heeft na „am pele overweging" aanvaard, dat de recente prijsstijgingen in beginsel in bepaalde gevallen wijziging van het waarderingsstelsel kunnen recht vaardigen en een gecompliceerde re geling dienaangaande uitgevaardigd. Indien aan de daarin gestelde eisen wordt voldaan, blijft de prijsstijging in de werkvoorraad van de onderne ming onbelast. Men make zich nu niet de illusie (en late zich ook niet door anderen het hoofd op hol maken) dat het al gemeen en automatisch toegestaan is de voorraden te waarderen tegen de pryzen van vóór Korea. Licht vaardig dilettantisme op belasting gebied heeft al genoeg teleurstelling en geld gekost. De minister stelt strenge eisen en de rechter zal heus niet zonder meer verandering van stelsel goedkeuren. Het is hier niet de plaats om diep op de ministeriële regeling in te gaan. Dit onderwerp heeft bedrijfs economische en fiscaaltechnische kanten, die nauwgezette bestudering vereisen voor elke onderneming af zonderlijk. Van belang kunnen bij voorbeeld zijn de aard en kwaliteit der goederen, eventueel gebruik van vervangingsstoffen, de zogenaamde economische voorraad en combinatie van boekjaren. Van primaire beteke nis is echter de hoofdregel, dat al leen prijsstijging in dè begin-hoeveel- heid buiten aanmerking kan blijven en dat daartoe nodig is, dat deze prijsstijging meer bedraagt dan 25 of in sterke gevallen 20 van het bedrijfskapitaal. Men behoeft niet bang te zijn, dat Washington gelooft niet in Russische „militaire wandeling" „Le Monde", melding makend van commentaren op het in zijn kolommen gepubliceerde „geheime rapport van admiraal Fechteler", drukt ook een commentaar af van zijn bijzondere correspondent te Washington, Maurice Ferro. De aanwezigheid op het conti nent van belangrijke Amerikaanse land- en luchtstrijdkrachten, vormen het bewijs, aldus Maurice Ferro, dat de V. S. niet geloven aan de mogelijk heid van een Sowjet-Russische „mili taire wandeling" in drie dagen door West-Europa. Admiraal William Fechteler Ame rikaans chef voor de marine-opera ties, heeft op een perconferentie te Washington in antwoord op. het ar tikel in „Le Monde" (volgens het welk hij gezegd had, dat oorlog vóór 1960 onvermijdelijk is) verklaard: ,.ik heb nooit, hetzij mondelijk, hetzij schriftelijk een standpunt weergege ven, dat zelfs in de verte gelijkt op hetgeen men mij in Le Monde heeft toegeschreven". men de eenmaal aangenomen basis prijzen moet blijven toepassen, ook ais het prijsniveau nog eens lager mocht komen. De minister heeft uit drukkelijk verzekerd, dat in dat ge val weer lagere voorraadwaardering goed koopmansgebruik is. Het lifo stelsel kan dus, indien het eenmaal aanvaardbaar is, geen nadeel bren gen, alleen maar voordeel. Eisenhower waarschuwt Generaal Eisenhower heeft senator Russell, voorzitter van de Amerikaan se senaatscommissie voor de strijd krachten, telegrafisch medegedeeld dat „een vennindering van het door de regering aangevraagde bedrag voor de buitenlandse hulpverlening onze bondgenoten zal ontmoedigen en een aansporing zal betekenen voor onze mogelijke vijanden". Zondagmiddag is een felle brand uitgebroken in een van de opslagplaatsen van de groenten- en fruitveiling aan de Croeselaan te Utrecht. By de op ruimingswerkzaamheden heeft men het totaal verkoolde lijkje gevonden van een jongetje. OP BEZOEK IN ONS LAND Amerikaanse orders hebben gunstige invloed op onze economie en werkgelegenheid William H. Draper, de „reizende ambassadeur" en Amerikaanse speciale vertegenwoordiger in Europa, die belast is met het toezicht op de uitvoe ring van het programma voor wederzijdse beveiliging (Mutual Security Program), heeft Maandag de minister-president dr. W. Drees en de minis ters van buitenlandse zaken, financiën, economische zaken en de staatsse cretarissen van oorlog en marine bezocht. De 57-jarige Amerikaan, die van 1947 tot 1949 als staatssecretaris van oorlog belast was met de Amerikaanse bezettïngspolitiek in Duitsland en Japan, heeft zich met onze ministers een beeld gevormd van de toestand in ons land met betrekking tot de Noord-Atlantische verdragsorganisatie). Tijdens een persconferentie in Den Haag zeide hij er van overtuigd te zijn, dat ons land het voor 1952 in het kader van de Atlantische organisatie vastgestelde doel zal bereiken. Er is alle reden aan te nemen, dat zulks ook voor 1953 zal gebeuren. Hij toon de zich ook zeer tevreden over de vooruitgang in Nederland op finan cieel en economisch gebied. Draper herinnerde er aan, dat de „offshore procurements" en de leve ring van de eindproducten zich thans in een stadium van steeds grotere ontwikkeling bevinden. In Nederland werden reeds opdrachten geplaatst voor de bouw van mijnenvegers en torpedojagers. De „offshore procure ments" hebben een gunstige invloed op de Nederlandse economie en werk gelegenheid (de scheepswerven), op onze dollarpositie en op onze beta lingsbalans. Hoe staat het met de vermindering van de hulp, die de Ver. Staten onder Engeland helpt bij opbouw Europees leger De Britse minister van defensie, burggraaf Alexander, heeft Maandag Britse hulp voor de opbouw van de luchtmachtsterkte van het Europese leger beloofd, aldus is in gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs ver klaard. Escadrilles van Engeiands tweede tactische luchtmacht zouden, samenwerken met de luchtmacht van de Europese Denfensiegemeenschap. Alexander heeft Maandag te Parijs besprekingen gevoerd r«rït zijn Fran se ambtgenoot, René Pleven. Hij stelde voor, dat Engeland zou helpen bij de opleiding van de kaders van het nieuwe West-Duitse leger en de luchtmachteenheden van de Europese Defensiegemeenschap. ftaeuivs ati een JVcfedcp 0 Door een defect aan twee bovenlei. dingen van1 liet electrische spoorwegnet tussen het Centraal station Utrecht en het kruispunt de Lunetten ontstond Maandagmorgen een vertraging in de treinenloop tussen Den Bosch—Amster dam en -Den Haag. 0 Het jongetje, dat Zondag bij de brand in de Utrechtse vei linghallen is omgekomen, blijkt te zijn de 8-jarige J. L. Henneveld uit Utrecht. 0 Het bestuur van de Nederlandse vakfoto grafen heeft in een request de minister gevraagd het fotografisch ambacht vrij te stellen van omzetbelasting of althans van de zo zwaar drukkende weeldebelas ting. 0 Een bandiet wilde te Tokio een taxi-bestuurder plunderen. Van zijn zit plaats af strekte hij de handen uit naar zijn slachtoffer en greep hem stevig vast. Onder de druk verloor de bestuur der het toezicht over het stuur. De taxi reed het voetpad op en kwam tegen een alarmsignaal voor de politie terecht, waardoor dit signaal begon te werken. Enkele seconden later werd de bandiet ingerekend. 0 Een 56-jarige arbeider uit IJmuiden is op het terrein van de hoog ovens door een klap van een hefboom in een 5 meter diepe lege bunker gevallen. De man overleed aan zijn verwondingen. 0 De bijzetting van de uit het concen tratiekamp Auschwitz overgebrachte um, die door onenigheid onder de oorspron kelijke initiatiefnemers reeds enige malen is uitgesteld, zal thans op 15 Juni op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam ge schieden. 0 Van Nïevelt Goudriaan en Co's Stoomvaartmaatschappij N.V. te Rotterdam heeft voorgesteld een dividend van 15 pet. uit te keren. 0 De Rotter damse Droogdokmaatschappij N.V. heeft eveneens voorgesteld 15 pet. dividend aan de aandeelhouders uit te keren. 0 Gedurende bet weekeinde hebben de Amsterdamse grachten weer eens een bij zondere aantrekkingskracht uitgeoefend op jeugdige Amsterdamse knaapjes. Er vielen er niet minder dan drie in het water, maar alle drie werden door voor bijgangers gered. 0 „Le Soir" meldt, dat de gemeenteraadsverkiezingen op 12 Oc tober in geheel België zullen worden ge houden. 0 Dan Kimball, de Amerikaan se minister van Marine, heeft de hoop uitgesproken, dat de V. S. over 10 jaar de beschikking zullen hebben over een met atoomenergie voortbewogen kruiser, een vliegdekschip en een torpedobootja- ger, alsmede over een atoomduikboot, die reeds op stapel staat. 0 Vijf zwaar en twee licht gewonden zijn het gevolg ge weest van drie verkeersongevallen, welke Zondagavond in Apeldoorn gebeurden. 0 De Canadese ambassadeur, de heer Pier re Dupuy, die benoemd is tot ambassa deur te Rome, zal op 6 Juni ons land ver laten. 0 De commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. A L. Kesper, stelde Maandag te Nieuw Beijerland de drinkwaterleiding voor de Hoekse Waard West in gebruik. 0 Het Amerikaanse hooggerechtshof is Maandag begonnen met het horen van de argumenten der verschillende partijen met betrekking tot de wettigheid van president Trumans opvordering van de staalindustrie op 9 April jj. ter voorko- 'ming van een staking. 0 Prof. Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn, is Maandagavond uit Wies- baden in Den Haag aangekomen. Hij maakte de reis per auto. Hij zal in Den Haag een vergadering van het executieve comité van de internationale vereniging van gemeenten bijwonen en op 14 en 15. Mei de bij eenkomsten van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten van zijn be langstelling doen blijken. Diezelfde dag keert hij naar Duitsland terug. het programma voor wederzijdse be veiliging dachten te geven? Mr. Dra per merkte op, dat men het in zyn land over het programma eens is. Door de Senaatscommissie en de commissie van het Huis van Afge vaardigden is evenwel een verminde ring voorgesteld van het aanvanke lijk genoemde bedrag, omdat dit voor de Ver. Staten een te grote last be tekent. Voor dit jaar zou het een de ficit betekenen van 14 billioen dol lars (ongeveer 19 tot 20 procent van de Amerikaanse begroting). In de Ver. Staten wordt nagegaan op wél ke uitgaven kan worden bezuinigd, teneinde de hulp aan Europa zo wei nig mogelijk te beknotten. Het voor stel van de senaatscommissie bete kent een vermindering der aanvanke lijk gedachte hulp met 12 procent. Partijleden waren het niet met de leiding eens ALLEN ACHTER EISENHOWER De leiders der Republikeinse Partij in de kleine Amerikaanse staat Rho de Island hadden uitgemaakt dat vijf van de acht kiesmannen naar de na tionale republ. partij-conventie op generaal Eisenhower zouden stemmen en twee op senator Taft; één zou ..neutraal'' zijn. De republikeinse kiezers hebben echter geweigerd zich bij deze uitspraak der partijleiding neer te leggen; Zij vaardigden acht kiesmannen af, die allen hebben ver klaard hun stem aan Eisenhower te zullen geven. Voorlopig weer minder bouwen Departement draait de geldkraan voorlopig weer dicht Met ingang van 12 Mei 1952 wor den voorlopig geen aanvragen om toekenning van premie op basis van de premieregeling woningbouw 1950 meer in behandeling genomen. De aanvragen, die voor 12 Mei reeds door de directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provin cies waren ontvangen, zullen nog worden afgehandeld. Na verloop van enkele maanden zal met het toeken nen van premie weer worden voortge gaan. Deze maatregel vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat in de eerste vier maanden van dit jaar reeds voor de bouw van 120.000 woningen pre- miën werden toegezegd. Daarmede werd een verhoudingsgewijze zeer groot deel van het voor 1952 beschik bare bedrag aan premie reeds toege zegd, dit werd gedaan om gedurende de eerste maanden het aantal in uit voering zijnde woningen, dat een in zinking had ondergaan, weer op te voeren. Dit doel is thans bereikt. WONINGWETBOUW Ook met betrekking tot de woning- wetbouw is een nader voorschrift ge geven. Het vorig jaar konden door de kapitaalschaarste verschillende bouwplannen niet tot uitvoering ko men. Aan een aantal gemeenten is toen toegestaan, indien zij daartoe financieel in staat waren in 1951 en 1952 meer woningen in uitvoering te brengen dan het jaarlijkse richtcon- tingent gedoogde. Deze toestemming is met ingang van 12 Mei ingetrok ken; dit betekent, dat de gemeenten weer gebonden zullen zijn aan de jaarlijkse richtcontingenten. Nu er weer gemakkelijker kapitaal te krijgen is, zou handhaving van de toestemming om meer dan het jaar contingent te bouwen de productie tot boven het bouwprogramma kun nen opschroeven. Dit moet worden vermeden om een latere inzinking te voorkomen, aldus deelde het ministe rie van wederopbouw en volkshuis- vee ting mede. Het wereldgebeuren Egypte's „neen" Dc nu reeds maanden hangende kwesties tussen Egypte cn En geland kunnen maar niet tot n „,,.08-sing worden gebracht. De stand punten der beide regeringen liggen zover uiteen, dat het niet waarschijn lijk lijkt, dat er binnen afzienbare tijd »-en overeenstemming zal kunnen worden bereikt.. Het grootste strui kelblok vormt dc toekomst van de Soedan. De laatste weken zijn in Lon den tussen Britse en Egyptische re geringspersonen besprekingen ge voerd over het Soedanesc vraagstuk, met het resultaat, dat van Britse zij de nieuwe voorstellen werden gedaan. Deze komen er op neer, dat dc be volking geraadpleegd zou worden over een mogelijke verandering van dc status van het land. Uit verschil lende berichten, welke na de over handiging van deze nieuwe Erltse plannen uit Cairo komen, blijkt ech ter duidelijk, dat het officiële Egyp tische antwoord een volkomen afwij zing zal inhouden. Een ander geschilpunt betreft dc verdediging van 't SuezkanaaL Maar de oplossing van deze kwestie hangt ten nauwste samen met het bereiken van een overeenstemming over de toekomst van de Soedan. Een indi recte aanwijzing, dat Egypte de jong ste Britse voorstellen van de hand zal wijzen vormde de radiorede, wel ke premier Hilaly Pasja dezer dagen hield, ter gelegenheid van de 16e verjaardag van koning Faroeks troonsbestijging. Hij zeiae o.m. dat slechts een duidelijke en beslissende oplossing kan worden aanvaard en dat Egypte niet door illusies zal wor den teleurgesteld. De premier wees er op. dat het tijdperk van Faroek de nationale wil om eenheid van de Nijlvallei te bereiken, heeft verstrekt. Het land van de Nijl is één vallei. De vraag is nu wat er verder zal gebeuren, wanneer het afwij zende antwoord van Egypte in Londen definitief zal zijn afgegeven. Op het moment dat wij dit overzicht schreven, verwachtte men. dat dit elk ogenblik het geval kon zijn. Een aanwijzing, in welke richting het geschilpunt zal worden geleid, werd wellicht gegeven door 't Egyp tische blad „Al Ahram". Volgens dit blad is het waarschijnlijk, dat de kwestie zal worden voorgelegd aan het internationale gerechtshof. Egyp te heeft een dossier voorbereid, het welk de „beslissende documenten" verenigt, waaruit zou moeten blijken, dat de Britten zelf officieel erkennen, dat de Soedan met Egypte een on verbrekelijk geheel vormt en dat Egypte het enige land is, dat bevoegd is de Suezkanaalzone te verdedigen. In kringen, die in nauwe betrek king tot de regering staan, geeft men de voorkeur aan het internationaal gerechtshof in Den Haag boven de Veiligheidsraad. Men meent n.l., dat de Ver. Staten vrijwel zeker Enge land zouden steunen, indien de kwes tie in de Veiligheidsraad ter sprake zou komen. Het feit, dat de meeste andere leden van de raad hierin Washington zouden volgen, doet Egypte mede met het oog op de wijze van behandeling van andere kwesties, zoals de Tunesische af zien van een beroep op de Veilig heidsraad. In ons vorig overzicht wezen wij er reeds op. dat ook de kwestie van het marine-commando in de Middel landse Zee nauw verband houdt met 't Egyptisch-Britse geschil. En daar dit commando in het kader van de Westerse defensie een uitermate ge wichtige schakel vormt, ware het te wensen, dat voor het conflict tussen Londen en Cairo op korte termijn een oplossing werd gevonden, die voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn. Mogelijk, dat een uitspraak van een onafhankelijk en nog niet al te zeer „verpolitiekt" orgaan als het inter nationaal gerechtshof daartoe een be langrijke bijdrage zou kunnen vor men. Europa moet zich verenigen, aldus Schuman. OORLOGSGEVAAR MINDER Op een bijeenkomst van de volks republikeinen bij Metz heeft de Fran se minister van buitenlandse zaken, Schuman, Maandag verklaard, dat „we verder van een oorlog afstaan dan één of twee jaar geleden". Voorts zei hij dat Europa zich op dezelfde manier als de V.S. hebben gedaan moet verenigen „Als wij er niet in slagen tot een Verenigde Sta ten van Europa te komen, zal ons werelddeel economisch verwoest wor den, aldus Schuman. EEN BOEK OVER, Overijssels cultuur en historie Tndens de oorlog werden in Over ijssel plannen gesmeed om na de be vrijding voor de dag te komen met een regelmatig verschijnend jaarboek voor cultuur en historie, dat de sim pele titel zou dragen „Overijssel". Het bleef niet by plannen en zo bereikte dit jaarboek in 1952 reeds zijn zesde jaargang. G. J. Lugard Jr., W. H. Dingeldein en H. Th. Timmerman voerden de redactie en deze zes jaar boeken vormen nu tesamen reeds een respect afdwingend beeld van wat schilders, dichters, schrijvers den kers en historici tot stand brachten. Men treft er namen in aan, die reeds een landelijke bekendheid hebben, maar ook debutanten. En met zyn fraaie illustraties is zo'n Jaarboek ook voor wie geen Overijsselaar is een waardevol bezit. De Erven Tijl in Zwolle brengen het jaarboek voor een schappelijke prijs op de boeken markt. Eigenlijk zou ook Zeeland zo'n boek moeten hebben, nèèst het Zeeuws Tijdschrift. Dit laatste is te klein van omvang om belietrie en poëzie op te nemen. Het Jaarboek zou een mooie i aanvulling kunnen betekenen en sti mulerend kunnen werken. Zoals trou wens ook Zeeuwse Cultuur-prijzen hun waarde zouden hebben. Oost- Vlaanderen gaat in dit opzicht voor. Zeeland zou kunnen volgen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5