Nederlandse koopvaardijvloot groeit nog steeds Zeeuwse Almanak ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND BENOEMING BURGEMEESTER VAN POORTVLIET AFGEKOMEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 13 MEI 1952 ZEELAND SPREEKT NIET MEE Dubbel aantal kustvaarders De Nederlandse koopvaardijvloot is eind 1951 wederom geteld en het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de verzamelde gegevens ge- publicerd. Voor wat Zeeland betreft kan dezelfde opmerking gemaakt worden, die ook voor vorige jaren gold toen deze statistiek verscheen: de provincie Zeeland komt aan de koopvaardyvaart practiscli niet meer te pas. Dat is grys verleden geworden. Kenmerkend voor het jaar 1951 is geweest, dat de Nederlandse koop vaardijvloot wat aantal betreft en wat tonnage aangaat nog gestadig groeit en groter is dan in 1939. Naar aantal schepen bereikte men 106 van 1939 en naar bruto-inhoud 110 van dat jaar. Voor 1951 duurde de vermindering van het aantal stoomschepen en de toeneming van het aantal motorsche pen voort (de laatste bereikten 78%). Opmerkelijk was ook de gestadige uitbreiding van het aantal kustvaar ders, die voornamelijk domicilie heb ben in Rotterdam en Groningen. Vergeleken bij 1937 is het aantal dezer schepen verdubbeld. De totale Nederlandse koopvaardijvloot omvat te op 31 December 1951 totaal 1221 schepen metende 3.142.575 bruto re gister ton. ENKELEN IN ZEELAND. Van al deze schepen waren er slechts enkele in Zeeland gedomici- R. S. STOKVIS ZONEN N.V. BINNENLAND Werkgevers hebben haast met ontwerp omzetbelasting Ook middenstand dringt op spoed aan. Bij de behandeling van het wets ontwerp tot technische herziening van enige tabellen van de omzetbelas ting is door de Tweede Kamer een amendement aangenomen inhoudende, dat ook tijdschriften vrijgesteld zullen worden van omzetbelasting. Dit amendement is door minister Lief- tinck onaanvaardbaar verklaard. Het wetsontwerp is in verband hiermede van de agenda afgevoerd. Aangezien de vertraging in de be handeling van het wetsontwerp ern stige moeilijkheden met zich brengt voor die bedrijfstakken, waarvoor reeds verlagingen van de omzetbelas ting in het vooruitzicht waren gesteld, waardoor de afzet stagneert, is door het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Katholieke Verbond van Werkgevers-Vakverenigingen en het Verbond van Prot.-Christelijke Werk gevers in Nederland een telegram ge richt aan Dr. W. Drees. In dit telegram wordt er op aan gedrongen. dat de regering een mo dus vindt om de behandeling van het wetsontwerp voortgang te doen vin den, aangezien een vertraging voor de betrokken bedrijfstakken, die alle reeds met grote moeilijkheden te kam pen hebben, een funeste invloed op de, in verband met de verwachte prijs daling reeds thans stagnerende, afzet en daarmede op de werkgelegenheid zou hebben. MIDDENSTAND. Ook de commissie van overleg van de drie centrale middenstandsbonden heeft een telegram aan de minister raad'gezonden, waarin dringend ver zocht wordt de parlementaire behan deling van het wetsontwerp zo spoe dig mogelijk voortgang te doen vin den. HOED Enige tijd geleden zijn wij met on gedekte hoofde gegaan naar het ope ningsfestijn van de nieuwe Technische School te Oostburg. Dat is voor ons niets bijzonders, want reeds sedert on ze prille jeugd schrijden wij bloots hoofds door dit barnende leven en 't heeft ons nooit verdroten. Thans, nu wij van de directeur der Technische School een missive hebben ontvangen, zijn wij temeer verheugd met ongedekte hoofde ook naar dat openingsfestijn te zijn gegaan. Want de directeur schrijft ons: „Ondanks de zorgvuldig voorbereide regeling voor de ontvangst der be zoekers, mist een der deelnemende he ren zijn hoedDeze hoed was grijs van kleur, had een zwart lint en was inwendig gemerkt met de letters P. C. Een ander exemplaar, eveneens grijs met zwart lint, is overgebleven." De directeur ziet gaarne ons antwoord tegemoet en ons antwoord ligt reeds besloten in de vrijmoedige regelen over ons hoofd en de permanente on gedekte staat daarvan, aan het begin van deze regelen. De vermiste hoed zult ge bij ons dus vergeefs zoeken en dat spijt ons wel voor die heer met de letters P. C. in het inwendige van zijn hoed. De P.Z.C. zou hem gaarne van dienst zijn geweest; daar kunt gij, met of zonder P. C.-hoed, zeker van zijn! leerd, namelijk een te Bruinisse een motorschip van 199 ton twee motorschepen te Kruiningen (teza- ,men 357 ton), 3 motorschepen in Temeuzen tezamen metende 1489 ton en tenslotte 4 schepen te Vlissingen. Wat deze laatste schepen betreft, dat zijn de schepen van de Mij Zeeland", die tezamen 14.589 ton nieten en waarvan er twee stoomschepen en twee motorschepen zijn. Daarmee houdt dan de bemoeienis van deze provincie met het bezit aan zeeschepen op en voor wat Vlissingen betreft moet er nog bij aangetekend worden, dat het gedomicileerd zijn van de St. Mij „Zeeland"-boten slechts beperkte betekenis heeft. NIEUWE SCHEPEN. Wat de bouw van de Nederlandse zeeschepen betreft kan aangetekend worden, dat ook in 1951 de nieuwe schepen voornamelijk uit eigen land afkomstig waren. Van de 157 nieuwe schepen werden er 147 in eigen land gebouwd, de overigen waren hoofd zakelijk uit Engeland afkomstig.0 Van de in Zeeland thuisbehorende schepen bezaten er 5 een certificaat voor de houtvaart. Bij de cijfers voor de koopvaardij vloot zijn tenslotte niet inbegrepen de aantallen sleepboten en het aanne mersmateriaal. Daarvan is wel iets in Zeeland aanwezig, maar dat komt niet in de telling tot uiting, want blijkbaar zijn de vaartuigen elders gedomicileerd. Totaal waren er in Nederland 65 zeegaande sleepboten, waaronder 40 motorschepen. Indonesiërs in Suriname voelen zich als een voetbal Repatriëring zou enige oplossing voor hun moeilijkheden zijn „Wij voelen ons als een voetbal, die door drie spelers heen en weer wordt getrapt", aldus de heer Soemïta, voorzitter van de Indonesische land bouwersvereniging in Suriname, die enige tijd geleden reeds uiteengezet heeft,, dat de Indonische groep in Suriname in staatkundig opzicht rechteloos dreigt te worden door het verkrijgen van het Indonische staats burgerschap, waai*van het eerste ge volg is dat de Indonesiërs van de Su rinaamse kiezerslijst worden ge schrapt. Thans rijst de vraag wat er met deze mensen moet geschieden. Een oplossing zou zijn: terugkeer naar het land van herkomst, waaruit zij gedu rende lange jaren van 3890 tot 1939 onder voorspiegeling van nooit nagekomen beloften naar Suri name zouden zijn weggelokt. Maar zij kunnen zelf de kosten van repatrië ring onmogelijk betalen. In het begin van dit jaar heeft een delegatie van acht Indonesiërs uit Suriname op uitnodiging van de In donesische regeling de kwestie van repatriëring opgenomen rftet de be trokken instanties in Indonesië, doch tot dusver hebben de besprekingen geen positieve resultaten opgeleverd. President Soekarno achtte dit. vraag stuk „tidak moedah": niet. gemakke lijk. Het is geenszins uitgesloten, dat dit vraagstuk nog een punt van be spreking tussen de regeringen van Indonesië, Nederland en Suriname zou kunnen worden. Het is een grief van duizenden In donesiërs in Suriname, aldus de neer Soemita, dat hun recht op vrije terug keer naar Indonesië hun op zeer vreemde wijze is ontnomen door uit betaling van 100 gulden. Ons was be loofd. zo zeide hij, dat wij na afloop van het vijfjarencontract in Suriname dit bedrag als premie zouden ontvan gen bij het aangaan van een tweede verband. De dichter Jacques Bloem Officier in de Orde van Oranje-Nassau Ter gelegenheid van zijn 65ste ver jaardag is de dichter Jacques Bloem benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd hem Zater dagmiddag tijdens een feestelijke bij eenkomst te Amsterdam uitgereikt door de secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, De burgemeester van Amsterdam, mr. d' Ailly, was de eerste, die de 65- jarige met zijn onderscheiding geluk wenste. Verscheidene schrijfsters en schrijvers, onder wie Top Naeff, Va- salis, Clara Eggink, Jeanne van Schaik-Willink, Emmy van Lokhorst, Victor van Vriesland, A. Roland- Holst, Godfried Bomans en Bert Voe ten waren op het verjaardagsfeest aanwezig. BUHENLAND Twee doden tijdens motorcross in België In de finale van de te Waasmunster verreden motorcross zijn twee deel nemers. de Belgen Loyer en Bouwens, met elkaar in botsing gekomen, door dat Loyer tegen een pak stro reed en Bouwens boven op Loyer terecht kwam. Beiden liepen een zware sche delbreuk op, waaraan ze vrijwel op slag zijn overleden, tot grote versla genheid van het publiek en van hun concurrenten. Deskundigen bestudeerden compost en slib EXCURSIE AMBTENAREN LANDBOUWVOORLICHTINGS- DIENST Nadat zij in Middelburg een in structievergadering hadden bijge woond, hebben de ambtenaren van de Rijkslandbouwvoorllchtingsdienst voor de Zeeuwse eilanden Maandag middag onder leiding van de Iruid- bouwconsulent, ir. C. W. C. van Bee- kom. een excursie gemaakt. Zij brachten eerst een bezoek aan de ri oolwater-zuiveringsinstallatie te Sou burg, waar zij tot de conclusie kwa men, dat de kwaliteit van het daar gewonnen slib goed is, de kwantiteit uiteraard echter niet zo groot. Vervolgens bezichtigde het gezel schap liet composteringsbedrijf van de gemeente Vlissingen, waar zij werden rondgeleid door de directeur van Gemeentewerken, de heer C. Ouwehand. De vanzelfsprekend zeer deskundige bezoekers waren vol lof over het eindproduct-en waren van oordeel, dat de landbouw hiervan veel profijt kan hebben. Op proefvel den in de Bathpolder wordt reeds compost uit Vlissingen gebruikt. De assistenten van de voorlichtingsdienst zullen, wanneer zij dat in bepaalde gevallen gewenst achten (b.v. voor percelen met een slechte structuur en bij afwezigheid van stalmest), de landbouwers adviseren de in Vlissin gen verkregen meststof aan te wen den. Na het bezoek aan 'de compostin- riehting werd het gezelschap op het gemeentehuis door B. en W. van Vlissingen ontvangen. Hier werd nog een uiteenzetting over het bedrijf ge geven. Van de gelegenheid om vra gen te stellen werd druk gebruik ge maakt. Kadervergadering A.N M.B. district Zeeland te Goes De Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond district Zeeland hield in de „Prins van Oranje" te Goes een kadervergadering, welke onder leiding siond van de heer J. van Wagten- donk. De propagandist, de heer Maar ten Hoogesteger vertegenwoordigde het hoofdbestuur op deze vergadering, welke was uitgeschreven om te ko men tot de organisatie van een A.N. M.B.-zomerfeest, dat in Augustus of September in Goes zal worden gehou den. Aan dit zomerfeest zullen enkele amusementsgezelschappen medewer king verlenen. Nadat de voorzitter en de propagandist de plannen uit voerig hadden beschreven, volgde een levendige discussie. De voorzitter wees tot slot nog op de taak van de afdelingsbesturen om door middel van een intensieve propaganda te zorgen, dat het zomerfeest, in alle op-: zichten zal slagen. BENOEMING SCHOOLHOOFD. Tot hoofd van de derde Hervorm de school in aanbouw aan de Presi dent Roseveltlaan te Vlissingen is benoemd de heer S. A. Luitwieler te Terneuzen. Synode waarschuwde ds. Hugo van Dalen In een artikel in „Hervormd Ne derland" over het bezoek van ds W. S. Hugo van Dalen te Colijnsplaat aan de religieuze vredesconferentie te Moskou, wordt gezegd, dat deze predikant het moderamen van de Ge nerale Synode wel van zijn plaxuien op de hoogte heeft gesteld en ge tracht heeft een soort opdracht tot, of althans een blijk van waardering voor deze reis te ontvangen De Hervormde Synode heeft ds Van Dalen evenwel te kennen gegeven, het onjuist te achten, indien nij aan .de uitnodiging van Moskou gehoor zou geven. Hem werd dan ook ver zocht dit bij een eventuele perspubli catie over deze reis, waarbij de naam van de Synode zou worden genoemd, te vermelden, Ds van Dalen, aldus het blad, heeft zowel dit synodale ver maan als dit synodaal verzoek in de wind geslagen. „Hervormd Nederland" vestigt er voorts de aandacht op, dat het con gres te Moskou geen conferentie van kerken, maar van religies is aange zien ook vertegenwoordigers van mo hammedaanse en boeddhistische ge meenschappen in de Sowjet-Unie aan wezig zijn. Tenslotte wordt er op ge wezen, dat eerst dan van een werke lijke vertegenwoordiging van kerken zal kunnen worden gesproken, als een uitnodiging gericht wordt tot de kerken als zodanig. De leiders van de 27 godsdienstige organisaties in Rusland, die de con ferentie te Moskou hielden, hebben Maandag op de slotbijeenkomst een ooroep aan de gelovigen in de gehele wereld getekend om „de regeringen te dwingen van oorlogsmiddelen af te zien". In de redevoeringen op de conferentie werden de eisen van de wereldvredesraad voor een conferen tie tussen de vijf grote mogendheden en een verbod van atoom- en bacte riologische wapens gesteund. (slot van pagina I). DE MOSSELEN. Het mosselseizoen kan als be ëindigd beschouwd worden en zeker niet zonder tevredenheid. Er werden 500.000 ton afgeleverd, waarvan aan België en Frankrijk elk 200.000 ton Het vissen van mosselzaad is weer begonnen. Het kreeftenseizoen is op 1 April weer geopend, zodat er voor de Kreeftenvissers weer werk aan de winkel is. De kreeftenstand in de Zeeuwse wateren is de laatste jaren waarschijnlijk zeer verbeterd. Wellicht dus dat het topjaar 1951, waarin 12.755 kg. aan wal werd gc bracht, in 1952 nog wordt overtrof fen. De oesterverzendingen bedroegen in Maart 1952 1.6 millioen stuks, d i. 0.3 millioen hoger dan dezelfde maand in 1951. De afzet naar Belgie. Engeland, Duitsland, steeg sterk. De afzet in het binnenland, belast door het weelde-tarief daalde van 100.000 tot 68.000 stuks voor de genoemde maanden. In het algemeen kan men wel een verdere vooruitgang van de visserij-opbrengsten noteren. De cij fers liggen steeds hoger dan het vo rige jaar, voornamelijk door de ver betering in de mosselvisserij. Alleen de garnalenvissers geraken in de verdrukking. De export naar Frank rijk is gesloten, waardoor in deze branche nogal werkloosheid voor komt. Vooral Veere en Arnemuiden hebben hiervan te lijden. De opslag van walvistraan uit Noorwegen in Vlissinge bij gebrek aan tank- ruimte boeken wij ook op het conto van de visserij. TOERISME. Het zomerseizoen, dat veelbelovend is ingezet, zal straks weer velen zijn baten opleveren. Onze krant voerde het pleit voor de inrichting van goede jachthavens. Alleen over Zienkzec, Terneuzen en Veere kan men tevre den zijn. In Vlissingen en Hansweert daar entegen is een betere accommoda tie een dringende wens. De laats'e Slaats werd in 1951 door 1669 jacli- ïn bezocht, waarvan tweederde de Belgische vlag voerde. De veerdiens ten VlissingenBreskens liet met de Paasdagen weer veel te wensen ove.*, Nu aan deze moeilijkheden een eind zal worden gemaakt, door zo nodig twee grote boten en een kleine alleen voor de fietsen te laten varen is het wel wenselijk hieraan in ruime kring ï-uchtbaarheid te geven. De bloeiende boomgaarden ln Zuid-Beveland trek ken steeds meer toeristen, wat aar. onze goodwill zeer bevorderlijk is. De Maatschappij „Zeeland" zal de tarieven van de dienst Vlissingen- Folkestone verlagen om te concurre ren tegen de verbindingen Oostende Engeland. Er blijkt voor de Zeeuwse badplaatsen zonder uitzondering een grote belangstelling te bestaan. Re nesse, Burgh, Haamstede. Vrouwen polder, Oostkapelle, Domburg, Zoute- lande. Koudekerkc. Vlissingen, Groe- de. Nïeuwvliet en Cadzand maken zich al op om hun gasten te ontvan gen. Speciale vermelding verdient nog het openen van een bijkantoor van de A.N.W.B. in Sluis, een knoop punt op de Nederlands-Belgische route. Wie het toerisme welgezind is zal met instemming de strijd volgen die de middenstand voert om op Maandagmorgen inplaats van Dins dagmiddag, de zaken te sluiten. Wat betreft het verkeer over de Schelde krijgt men de indruk van een iets ge ringere toeneming van ue verlceers- behoefte, In liet eerste kwartaal is alleen het aantal passagiers geste gen, dat tussen Vlissingen en Bres kens wordt vervoerd. Deze verbinding neemt in dit opzicht sedert 194S weer de eerste plaats in, wat oolc in 1938 het geval was. Het aantal ve - voerde auto's stijgt op alle trajecten nog steeds. STRIJD OM WELVAART. De Bank van Zeeland boekte over 1951 goede resultaten, wat getuigt van een gezonde provinciale huishou ding. speciaal op het gebied van land en tuinbouw en oestercultuur. Da winterwerkloosheid op Tholen ging weer iets dalen. Als blijvende oplos sing noemt men vooral het uitvoeren van cultuurtechnische werken grondbewerking, drainage verkave ling enz. door de grondbezitters. In totaal zou hiermee f 10 a 15 mil lioen gemoeid zijn, terwijl de werklo zen dan niet elders behoeven te wor den tewerkgesteld. Van provinciaal belang mag men de opgerichte Zeeuwse Stichting voor school- er. beroepskeuze noemen, die meer is dan een preventieve werkloosheids bestrijding. omdat zy gericht is op het menselijk geluk. Vlissingen ves tigde de aandacht op zicli door de mededeling, dat een spoedige her bouw van enige wezenlijke gedeelten van de stad, waaronder de boule vards, overwogen wordt. Voorts zijn er maatregelen in voorbereiding om de gemeentelijke Volkscredietbank tc doen samenwerken met de plaatse lijke handel, teneinde contröle uit te oefenen op het kopen op afbetaling. De Middelburgse winkeliers organi seerden als novum in Zeeland een zeer geslaagde modeshow. Alles bij elkaar getuigde dus ook de maand April weer van een hoopgevende strijd om de handhaving en uitbrei ding van de zo gedifferentieerde wel vaart in onze provincie. De heer W. J. van Doorn uit Hulst De heer W. J. van Doorn te Hulst is bij koninklijk besluit van 10 Mei 1952 benoemd tot burgemeester-secretaris der gemeente Poortvliet, met- in gang van 1 Juni a-s. De heer Willem Jan van Doorn werd op 26 September 1918 te Ter neuzen geboren en is thans dus 33 jaar oud. Na het behalen van het MULO-diploma was hij als volontair en later als tijdelijk ambtenaar ter secretarie van Terneuzen werkzaam. Met ingang van 16 Juli 1941 werd hy benoemd tot commies, chef afdeling Algemene Zaken en Kabinet, ter se cretarie van de gemeente Hulst, wel ke functie hij thans nog vervult. Van Februari 1944 tot September 1945 werd hij tevens belast met de waarne ming van het ambt van gemeenteont vanger te Hulst. De nieuw benoemde burgemeester is gehuwd en heeft drie kinderen. Zijn godsdienst is Ned. Hervormd; op politiek gebied behoort hij tot de C. H.U. Hij is in het bezit van de diplo ma's MULO en G.A.I. en studeerde te vens gemeente-financiën en Staatsin richting M.O. ZEER VERHEUGD. De heer Van Doorn verklaarde zeer verheugd te zijn over deze benoeming. Hij kent de gemeente Poortvliet van enkele bezoeken en sprak er zijn vreugde over uit, dat zijn nieuwe woonplaats gelegen is in een land bouwstreek. Werkloosheid en industrialisatie Beschouwing van drs. J Groot De volkshogeschool „Olaertsduyn" (Rockanje) heeft hét probleem „werkloosheid en industrialisatie" het afgelopen weekeinde besproken. De heer C. Buyiendijk, secretaris van het college van rijksbemiddelaars sprak Zaterdagmiddag over de algemene aspecten van het onderwerp. Zondagmiddag hield drs J. Groot, econoom verbonden aan de maat schappij „De Schelde" te Vlissingen een inleiding over „Zijn er concrete mogelijkheden ter bestrijding van de werkloosheid en zo ja, welke?" De heer Groot ging uit van twee punten. In de grond van de zaak kan vooral een onjuiste verhouding tus sen de besteding van het inkomen aan kapitaal- en consumptiegoederen, werkloosheid teweeg brengen. Wan neer deze verhouding schoksgewijs gaat verschuiven en er op een gege ven ogenblik minder inkomen wordt besteed aan consumptiegoederen, dan zal de werkloosheid opeens toenemen. In dit geval achtte de heer Groot een zekere beïnvloeding van rege ringswege op de besteding van 't. in komen aan kapitaal of consump tiegoederen van grote betekenis. Ten tweede bracht de heer Groot de verhoging van de productiviteit te berde. Ondanks het in vele krin gen verbreide misverstand, dat juist verhoging van de productivteit de werkloosheid zou doen toenemen, is op lange termijn en in het groot, be zien juist het tegendeel waar, en moe ten we dus streven naar verhoging van de productiviteit om Werkloos heid te doen verminderen. Ongetwijfeld houdt het grote geva ren in om werkgelegenheid te schep pen, waar men arbeiders opvangt zonder acht te slaan op deze produc- tiviteits-kwestie. Het is de vraag of b.v. grondwerk met schop en krui wagen niet in vele gevallen een gees tesgesteldheid kweekt, die voor de op voering van de arbeidsproductiviteit in Nederland als geheel een bedrei ging is, wanneer een graafmachine dit werk veel beter zou kunnen doen. Werkloosheid afschaffen door econo misch en niet rationeel werken is on aanvaardbaar en leidt op de duur tot vergroting van de werkloosheid, om dat ook de concurrentie-positie wordt verzwakt. Advertentie TRANSPIRERENDE VOETEN? RUTRANEX HEIPT AFDOENDE EN IS ONSCHADELIJK Coloradokevers in de Oosterschelde In de Schelde bij Bergen op Zoom zijn enkele coloradokevers waargeno men. OPSLUITEN OF HOKKEN VAN KOOIEENDEN. In het Provinciaal blad van Zee land is bekend gemaakt, dat de kooieenden door de kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 23 Juli a.s. af tot de dag. waarop dit jaar het vangen van waterwild met inschakeling van eendenkooien zal zijn toegestaan. Goede Aprilipaand voor haven van Gent Voor de haven van Gent is de maand April zeer gunstig geweest wat betreft het aantal en de tonnage van de aangekomen zeeschepen. Met 178 eenheden en 150.220 netto Moor som ton werd een cijfer geboekt, dat se dert Februari 1946 slechts tweemaal licht werd overtroffen. De totalen van de overige maanden lagen steeds tus sen de 110.000 en de 130.000 netto Moorsom ton. De toeneming van 33.000 netto Moorsom ton, over Januari—April '52, ging gepaard met een vermeerdering van 71 schepen, waardoor het aantal schepen, op 11 na, op het peil van 1938 kwam. Opgemerkt werd een stelselmatige vermeerdering van de katoenaanvoer en van de afvoer van ijzer en staal, coke^ en meststoffen. „Ik ben een hartstochtelijk jager" vertelde hij en uiteraard hoopt de heer Van Doorn ook op Tholen in de gelegenheid te zijn om deze gezonde sport te kunnen beoefenen. In Hulst bekleedde hij tal van func ties in het openbare leven. Hij was o. m. secretaris van de afdeling Hulst van „Steun Wettig Gezag" en van de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Kon. Ned. Jagersgenoot schap, terwijl hij tevens deel uitmaak te van het bestuur der Woningbouw vereniging. „Woningbouw en uitbreidingsplan nen hebben mijn speciale aandacht", aldus Poortvliets nieuwe burgemees ter. F. C. Wijsveld te Vlissingen 50 jaar kerkeraadslid Ev. Lutherse gemeente OPMERKELIJK JUBILEUM TE VLISSINGEN. Op 16 Mei a.s. zal de heer F. C. Wijsveld de dag herdenken, waarop hij 50 jaren kerkeraadslid is van de Ev. Lutherse Gemeente in Vlissingen. Als zodanig heeft hij het ambt van diaken en kerkrentmeester vervuld en is thans nog als ouderling in deze gemeente werkzaam. De nu 71-jarige kan op een leven terugzien, waarin hij naast zijn on derwijzersloopbaan, die hij 40 jaar vervulde, zich kon wijden aan veler lei functies op kerkelijk en maat schappelijk gebied. Zo was hij ruim 20 jaar regent van het Gast- en Zie kenhuis; regent van het Algem. Armbestuur, later voorzitter tot 1927; tot de opheffing van de Armen raad was liij (.-L 19051925) voor zitter van dit college; jarenlang was, hij bestuurslid van Pro-Juventute en gezinsvoogd. „Onze Vloot" leent hem 45 jaar als bestuurslid; tot zijn pensionnering zat hij in het bestuur van het Ned. On der w. Genootschap afd. Vlissingen; van 19411950 was hy ambtenaar van de Burg. Stand. Op kerkelijk terrein vervulde hij tot driemaal toe het administrateur- schap bij vacatures in de Ev. Luther se Gemeente te Groede; sinds 1930 diende hij als Synodelid de gehele Kerk. Ook in de afdeling Vlissingen van het Bijbelgenootschap is dc heer Wijsveld geen onbekende, terwijl hij in het bestuur district Zeeland van het Bijbelgenootschap zitting heeft. Als administrateur van het „Zui- derlieht", uitgave van de Zuidelijke Lutherse Gemeenten, vervult hij nog steeds nauwgezet zijn taaie. Deze krasse 71-jarige zal op een speciaal daartoe belegde Gemeente avond op 16 Mei in de kerk aan de Walstraat stellig warme woorden van dank horen. Immers in het ge meentelijke leven van de Lutheranen in Vlissingen heeft de heer Wijsveld steeds een grote rol gespeeld. Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten. EEN LAATSTE BEROEP. Over enkele dagen sluit de actie, die wij hebben geVoerd voor het Chr. Militair Tehuis te Middelburg. Nog enkele weken scheiden ons van de dag, dat het tehuis zal worden ge opend en de militairen van de C.O. A.K. een tehuis krijgen, dat voor hen geschikt wordt geacht. Wij hebben destijds geschreven, dat onze actie zou aflopen, zodra het tehuis zal wor den geopend. Dit wordt de voorlaat ste verantwoording van giften. Over enkele dagen hopen wij een artikel te kunnen publiceren, waarin U kunt lezen, hoe het tehuis, dat binnenkort zal worden geopend, er uitziet. U neemt dan tevens .al vast kennis van hetgeen „Pro Rege" met het ontvan gen geld heeft gedaan. Deze verant woording wil bovendien een laatste appèl zijn. Ieder, die nog niets heeft afgestaan voor het tehuis, vragen wij dit alsnog te willen doen. Zij, die nog geld in hun bezit hebben, dat werd ingeza meld door middel van een collecte cf de verkoop van bouwsteentjes, wordt verzocht, dit geld zo spoedig mogelijk te storten op ons gironummer of af te geven aan de heer J. S. Bakker, de huisvader van het militair tehuis, Nieuwstraat 19 te Middelburg. In middels kwamen nog de volgende gif ten binnen: Collecte openbare les „Soli Deo Gloria" 9,01; verloting C.J.V.F Westkapelle 12,86; T. te M. 2,50; baten uitvoering Vrouwenpolder 39,35; Mej. J. A. C. te M. 2,50; Sjoelclubje 3,—; N.N. 5,—; Inter kerkelijke Paaswijdingsdienst te Grypskerke 25,Daardoor kwam de stand op 10.620,65. Zullen we de 11.000,halen, voor de actie sluit Met uw steun is dat mogelijk. Giften worden alsnog zo spoedig mogelijk ingewacht op giro 359300 t.n.v. Prov. Zeeuwse Courant „Actie Bouw Mili- taire'Tehuizen Zeeland,, te Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2