KAPPIE en het verlaten eiland Parade prima drukwerk JOFIBBE KLEURIGE STOET TROK DOOR FEESTVIERENDE MIJNSTREEK Kicutss in een M©S®@l©jp TH. TIMMERMAN Zakkammen MEISJE Voor X Drukkerij Dan de Velde Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 MEI 1952 „LIMBURGKOLENLAND". Honderdduizenden zagen onvergetelijk schouwspel. Duizenden en nog eens duizenden hebben tijdens het weekeinde in Neder, lands Zuidelijkste en wellicht ook vrolijkste provincie het gouden jubileum van de Staatsmijnen gevierd. Het begon al toen Zaterdagmorgen vroeg de 7..g. „nachtschicht" bovenkwam. Van dat ogenblik af, terwjjl allerwegen donderbussen knalden, was het vrjj af en feest voor ieder van de ruim 40.000 werknemers van het staatsmijnbedrjjf. En het werd een feest, zoals ze in Limburg zeggen, „dat het klapte". Een van de grootste, zo niet de grootste trekpleister was de geweldige optocht in Geleen, die Zaterdag honderdduizenden Iqjkers heeft getrokken. Deze optocht, die onder regie stond van Joris Dlels, heette „LimburgKolenland", doch do kleur, die de kool symboliseert, het zwart, was maar in zeer geringe mate aanwezig. Zelden zal een kleuriger schouwspel langs een Nederlandse weg hebben getrokken. De stoet was ongeveer drie kilo meter lang en omvatte ongeveer 3% duizend deelnemers. „Limburg-kolenland" gaf een uit beelding van de vroegste tot aan de jongste tijd. Hunnen en Noormannen de laatsten in een enorm draken- schip, gingen vooraf aan een fantas tisch grote groep rond Karei de Grote, de hervormer van West-Eu ropa. Men zag monniken met primi tieve middelen de eeste kolen delven uit het Wormdal en de vorsten, die over Limburg nebben geregeerd. Daarop volgden kleine schouwspelen uit 't landelijke leven, middeleeuwse sprookjes, de beroemde alchimist, met alle mogelijke griezelig borrelen de ':olven rond zich en een Spaanse strijdmacht rond een bloeddorstige Alva. DE „BOKKENRIJDERS". Schrikbarend was de afbeelding van de beruchte Limburgse „bokken rijders", een van die geheime benden, die rond 1750 Limburg onveilig heb ben gemaakt. Ook kon men in de stoet de ont wikkeling van het mijnwezen in Limburg in alle mogelijke symboli sche voorstellingen zien, speciaal de opgang van de staatsmijn ,,Mau- rits". de grootste en modernste van Europa is. „BABYLIPPENSTIFTEN". In tal van kleine wagentjes waren naast de steenkool en de belangrijk ste producten, die daaruit gemaakt worden, zoal3 kunstmest, gas en elec- triciteit, ook kleurstoffen, gesymbo liseerd door kleine kunstschilders, oharmaceutische artikelen, met pleegzustertjes, cosmetica met een C.V.P. neemt niet deel aan verkiezingen. Candidaten van „Partij voor recht en vrijheid". Volgens een mededeling v&n het hoofdbestuur van de Christelijke Volkspartij zal deze partij om de vol gende redenen niet aan de komende verkiezingen van leden voor de Twee de Kamer deelnemen. De landelijke uitbouw van de CVP wordt meer urgent geacht dan deel neming aan de komende verkiezin gen Heel haar arbeid zal erop ge richt zijn om in zoveel mogelijk plaat sen haar doelstellingen bekend te ma ken en door het vormen van afdelin gen deelneming aan de gemeente raadsverkiezingen in 1953 voor te be reiden. Daarenboven zal in dit stadium, nu de doeleinden der C.V.P. bij vele pro testanten nog niet voldoende bekend zijn, deelneming tot verwarring aan leiding kunnen geven. „PAROT VOOR RECHT EN De „Partij voor recht en vrijheid" zal aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer deelnemen met de na volgende candidaten: W. Broertjes, A. F. Spanbroek. P. H. Ritter. G. M. G. H. Russel, M. Grunwald, T. Q. Dekker, C. E. Smit-Dyserinck, J. W Mentel, R. A. Jacobs, E. J. Muller. W. A. J. Roelofsen, A. E. Montijn- Ziedses des Plantes, J. C. E. Strleder, Justus Meyer, G. A. de Zeeuw. A. G. van Blijenburgh-de Hondt, G. Sikke- ma, L. A. van Kempen A. M. de Heer. groepje „babylippenstiften", voorts nylons, alcohol, benzol en huishoud- wasproducten 'uitgebeeld. Daverend appfaus weerklonk vele malen langs de wegen als dit gedeelte van stoet voorbijkwam Tot slot van de groep reed een allegorische voorstelling „Limburg en Oranje", waarin de verknochtheid aan het Oranjehuis werd afgebeeld. Ook in het rayon van de mijn „Hen die betrekking hacLZ—waijenda-, drlk" werd een optocht gehouden, die betrekking had op het mijnwezen. VLIEG FEEST. Tienduizenden trokken Zaterdag middag ook naar het vliegveld Beek bij Maastricht, waar ter gelegenheid van het gouden jubileum der staats mijnen een vliegfeest werd gehouden. Uit „Tiger Moth" lesvliegtuigen wer den ter inleiding van de vliegdemon- straties aan parachutes bevestigde letters uitgeworpen. Deze letters vormden samen het woord „Staats mijnen". Voor en na afloop van het feest veroorzaakte de mensenme nigte een enorme drukte op de Rijksweg SittardMaastricht. De fantastische verlichting in het gehele mijndistrict trok zowel Zater dagavond als Zondagavond een enor me mensenmassa. VANDAAG GAAN DE KOMPELS WEER AAN HET WERK. Ook Zondag is het gouden feest opgewekt gevierd. Na kerktijd laaide de vrolijkheid aan alle kanten op. De verschillende gelegenheden waren propvol feestvierders. Het waren echter niet alleen Lim burgers, die zich vermaakten. Velen kwamen uit Noordelijker provincies om aan de pret mee te doen en de optochten, de versieringen en de ver lichtingen te bewonderen. Ook uit Duitsland en België kwamen velen overgewipt om de feesten mee te vieren. Grootse feesten, die door grootse vuurwerken werden besloten. Hedenmorgen vroeg zullen de eer ste ploegen kompels weer in de schachten der Staatsmijnen afdalen om het werk te hervatten. Dan is de koek weer op. Maar zonder twijfel zal men daar in het Limburgse land nog maandenlang napraten over deze geweldige feesten, waarvan iedereen in het mijndistrict volop heeft kunnen genieten. „Jong Nederland wil een vrij, zelfstandig Europa". Aldus minister Ruiten ter inleiding van de jeugdweek. „Joiig Nederland wil leven in een vrij en zelfstandig Europa", dat is de leuze van de Jeugdweek 1952, zo zei- de de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, in een ter inleiding van deze Jeugdweek gehouden rede. De minister wees op een merkwaardig verschil met vorige jaren: toen waren het de ouderen, die aan de jongeren een richtlijn gaven voor hun doen en denken; thans wendt de jeugd van Ne derland zich tot ons allen om uiting te geven aan wat zij wil en denkt. Tot besluit van zijn rede sprak de minister over de Europese samenwer king. Hij betoogde, dat de jeugd zeer sterk de behoefte aan gemeenschap voelt en de blik richt naar een vrij en zelfstandig Europa. 9. Kappie trok zich In zijn hut terug, alwaar hij een zeekaart bestudeer de. Hg moest tenslotte weten, waar precies het eiland Lawal lag. Hij was zo bezig met zoe ken, dat hij er geen erg in had, dat de maat door de patrijspoort naar bin nen loerde. „Het is in orde!" zei de maat tot de meester, toen hij Kappie had zien zitten. „Nu gauw! Hij mag ons in geen geval zien, want dan zou er weer narigheid van ko men!" De maat en de mees ter holden de loopplank af, net toen Signor Ri- valdi er met twee zware koffers zeulend op wilde gaan. „Ha, die stuurmaat en die meester-maclii- nist!" riep Signor Rivaldi. Vanwaar die ijl- haast? Gaan wij niet vertrekvaren met dit zeeschip?" „Daar heb je het al!" mompelde de maat. „Alles is bedorven! Natuurlijk moet die ballon er weer aankomen!" „Zeg niets!" fluisterde de meester. „Doe net, alsof hij er niet is! Vooruit!" Tito noemt overeenkomst over Triëst schandelijk. Maarschalk Tito heeft verklaard, dat de Londense overeenkomst over de Italiaanse deelneming aan het be stuur over Triëst „schandelijk" is en een inbreuk betekent op het Italiaan se vredesverdrag. Joego-Slavië, zo verklaarde hjj, be houdt zich het recht voor die maatre gelen te treffen, die nodig zijn voor de bescherming van de Joego-Slavi- sche belangen, doch niet vooruitlopen op een oplossing van de kwestie- Triëst. Tito ontkende, dat de Joegoslavi- he regering op de hoogte was ge houden van het verloop van de be sprekingen te Londen. Hij geloofde niet, dat de rechten van alle nationaliteiten beschermd zouden worden, want „de macht is in de handen van de Italianen ge- Volgende week antwoord aan Moskou over Duitsland. Amerikaanse, Franse en Britse func- tionnarissen hebben het ontwerp vol tooid van het Westelijk antwoord aan de Sovjet-Unie over Duitsland. Na goedkeuring door de parlementen van de drie landen, zal het antwoord be gin volgende week naar Moskou ge stuurd worden. Het betreft hier een antwoord op de Russische nota, waarin het Weste lijk voorstel tot instelling van een V. N.-commissie voor onderzoek naar de mogelijkheid van vrije verkiezingen voor geheel Duitsland, werd verwor pen. Naar verluidt zouden de drie Westelijke landen nogmaals aandrin gen op aanvaarding van een V.N.- commissie, maar bereid zijn een even tueel Russisch voorstel voor een an dere, neutrale commissie te overwe gen. In Atlanta werden twintig schoolmeis jes gewond, waarvan drie ernstig, bij een botsing tussen een personentrein en een autobus. De bus werd 25 meter wegge slingerd, doch bleef overeind. Prof. Ernst Reuter, burgemeester van Berlijn, vertoeft momenteel in Den Haag voor het bijwonen van een vergadering van het executieve comité van de internationale vereniging van gemeenten. Tevens zal hij de algemene vergadering en het congres der vereniging van Nederlandse Gemeen ten bezoeken. Op grond van een nieu- constitutionele wet zal Yoego-Slavië een president krijgen: een functie, die op het ogenblik niet bestaat in dat land. Hij zal aan het hoofd staan van een presi dium van de nationale vergadering en de strijdkrachten. Op 80-jarige leeftijd is Zondag de aarts bisschop van Napels, kardinaal Alessio Ascalesl, overleden, Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie, heeft verklaard, dat binnen tien dagen een nieuw pro gramma voor uitbreiding van het werk der commissie bij het Congres zal wor den ingediend- Dit program zal 5 milliard dollar kosten. In Oost-Duitsland is de 28-jarige West-Duitser Hans Skaptschrik gearresteerd, omdat hij sabotage en spion- nage voor de Amerikanen gepleegd zou hebben. Een 33-jarige O.-Berlijner schreef aan vrienden in het Westen, dat naar zijn me ning de gehele Oost-Duitse regering moest worden opgeknoopt. Hij werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. In Londen zijn in de afgelopen maand 22 inbrekers gearresteerd door middel van een gramofoonplaat. Een in een woning aangebrachte installatie ad f 200 brengt automatisch het adres der inbraak over op een gramofoonplaat, die dan op het bureau van Scotland Yard gaat draaien Generaal Ridgway vertrekt vandaag uit Korea naar de V.S. De gene raal zal het „afscheid varr een held" wor den bereid, gelijk aan dat van generaal MacArthur. Op 24 Mei zal hy naar Parijs gaan. Nederlandse natuurkundigen hebben Zaterdag in een plechtige bijeenkomst in het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden de onlangs overleden Leidse atoomphysicus prof. dr. H. A. Kramers herdacht. Konijnen krijgen gewoonlijk zo'n vijf, tien, twaalf kindertjes tegelijk. Het konijn van de heer J. C. te Barne- veld heeft echter alle records geslagen door een negentienling ter wereld te brengen. Koningin Juliana heeft Zater dag in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag het concert van „The Boston Symphonie Orchestra" be zocht Toen de Koningin in haar loge had plaats genomen, speelden de Amerikaanse musici het Wilhelmus. 9 Zaterdag is de jaarlijkse herdenking van de Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen uit de bezettingstijd, „Expoge", voor de gevallen illegale strijders gehou den op de erebegraafplaats te Overveen. Rolien Numan droeg gedichten voar van Muus Jacobse en van Jan Campert. Muzi kale medewerking verleende de muziek kapel van het Haarlemse politiekorps. De adjudant van H.M. de Koningin, ritmees ter W. F. R. Bisschoff van Heemskerk, legde een krans tevens namens de Prins. Een 32-jarige wagenpoetser is op het emplacement der Staatsspoorwegen in Den Haag onder 'n rijdend treinstel geko men. De man werden de beide benen af gereden. Zoals gemeld werd dezer da gen ten nadele van een blind meisje een bedrag van f 425 gestolen door een man die zich uitgaf voor een controleur van het gemeentelijk gasbedrijf in Den Haag. Thans heeft een heer, die onbekend wenst te blijven, bij het Haagse hoofdbureau van politie voor dit meisje een bedrag, gelijk aan het gestolene, afgegeven. 0 De Indische premier, Nehroe, is Zondag opnieuw tot leider van de parlements- fractie der Congrespartij (regeringspartij) gekozen. Het nieuwe parlement wordt Dinsdag geopend. De spoorbrug by Oosterbeek in de lijn Arnhem—Nijmegen is Zondagmiddag hersteld. Om zes uur werd de brug neer gelaten op de peilers. Op het filmfestival te Cannes kreeg de Nederlandse film „Het schot te boord" de prijs voor de beste korte film. Prof. Gerretson: „Men wil van Nieuw Guinea af". „Rijksbehoud" hield bijeenkomst. Drie sprekers hebben Zaterdag in een vergadering van de Stichting „Rijksbehoud", welke gehouden werd in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht, het woord gevoerd. Het waren prof. dr. P. S. Prof. Gerbrandy besprak in criti- sche zin wat er terecht is gekomen van de beloften voor de verkiezingen in 1948 en betoogde, dat alleen mi nister Lieftinck iets te zeggen heeft. durft-- schrijven, wat hij wenst. Spr. was van oopdeel. dat een nationaal ka binet met een echte nationale poli tiek uitgesloten is. Van minister Stik ker zei spr., dat deze zich in handen van Soekarno heeft geworpen. Prof. Gerretson zei, dat het zijn indruk is, dat de progressieve leiders aan het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en op Buiten land3e Zaken eigenlijk van Nieuw- Guinea af willen. Van het gebruik maken van dit gebied zal dus wel nooit iets terecht kunnen komen, ai- dus s,pr. Over het buitenlands beleid zei spr. dat hij daarvan niet veel verwacht. Prof. Gerretson gaf de voorkeur aan het tot stand komen van het oude Bourgondische rijk: de Benelux, een groot Nederlands rijk. De heer Weiter zei, dat de hoge be lastingen alle levensvreugde ontne men. In dit verband critiseerde de heer Weiter het rentegamma en het de- viezenregime. Men durft er niet te gen te kankeren, aldus spr., want zo af en toe heeft men de ambtenaren weer nodig. Spr. laakte het plaatsen van Nieuw-Guinea in de ijskast en vroeg of het nu weer de tijd is te komen met de Romme-schlabone van het kabinet met de brede basis. De heei Weiter wenste tenslotte, dat het nieuwe parlement zou bestaan uit moedige, onafhankelijke mannen en vrouwen, die durven zeggen, waar het op staat. Vliegende schotels gefotografeerd Fotografen van de Braziliaanse pers hebben Donderdag vijf bijzonder duidelijke foto's kunnen nemen van een vliegende schotel, die over een voorstad van Rio de Janeiro vloog. De foto's zullen voor onderzoek aan de generale staf van het Amerikaan se luchtleger worden gezonden. De Amerikaanse militaire attaché te Rio heeft gezegd: „Ik betwijfel de authenticiteit van deze foto's niet. Zij hadden niet duidelijker kunnen zijn". KOORDDANSERES NOG IN HET ZIEKENHUIS. De actrice Allee Williams (Els Willems uit Beverwijk), die tijdens de Koningin- nefeestén te Bergen op Zoom bij het koorddansen kwam te vallen, ligt nog steeds in het ziekenhuis. Prof. dr. G. W. Groeneveld opvolger van Lieftinck In parlementaire kringen houdt men zich reeds geruime tijd bezig met de vra3g, wie in het nieuwe kabinet op volger zal zijn van prof. mr. P. Lief tinck. die herhaaldelijk heeft doen verluiden, dat hij" zich niet meer voor een ministersfunctie zal beschikbaar stellen. Als mogelijke opvolger, aldus De Telegraaf, wordt thans als ernstige candidaat voor de leiding van het de- parlement van Financiën genoemd prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogle raar aan de R.K. universiteit te Nij megen. Nederlands-Frans-Britse maritieme oefeningen In de loop van volgende week zal het 121ste squadron mijnenvegers on der bevel van luitenant ter zee der le klasse A. J. Bos en bestaande uit Hr. Ms. „Deurloo", „Westerschelde", „Oosterschelde", „Hollandsdiep", „Marsdiep", „Volkerak" en „Borndiep" uit Den Helder uitvaren om tezamen met Britse en Franse zee- en lucht strijdkrachten deel te nemen aan een tien-daagse oefening in mijnenleggen en mijnenvegen in het Kanaal voor de Franse kust. Minister Mansholt in Bonn. De Nederlandse minister van land bouw, dr. Mansholt, is Zaterdag in Bonn zijn driedaagse bezoek aan Westduitsland begonnen. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van de West-Duitse minister van landbouw, prof. Niklas. Het ligt in de bedoeling tijdens het verblijf van minister Mansholt in Bonn het algemene vraagstuk van de Europese land- bouwintegratie te bespreken. Daar naast zullen echter ook actuele on derwerpen, die Nederland en Duits land betreffen, worden behandeld. Marktberichten VEILING ZIERIKZEE. 9 Mei: Asperges 41103. Spinazie 8 18. Rabarber 5. Postelein 4345. Stoof- sla 8. St. Remy 3551. Kropsla A 58, id. B 3. Bloemkool A, B, C, D 1151. Bos- peen 3943. Radijs 45, alles per 100 kg, bos of stuks. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. Appelen: Goudreinette 4170. Jona than 49—89. Aardbeien per doos 80—1.14, ld. per kg. 9.—, Nieuwe aardappelen, grote 80, poters 1.101.20, drielingen 1. Groenten: Bloemkool I 3L-77, id. II 22—32. Kroten 16—20. Postelein 25—32. Asperges 901.40. Bospeen 30—58. Was- peen 56. Prei 8—10.90. Rabarber 4.10—7. Radijs 4.90—6.70. Selderij 9.20—13.80. Sja lotten 23—41. Stoofsla 15—16. Spinazie 10 23. Uien 9—22. Witlof 35—48. Sla I 5.10— 6.50. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 10 Mei: Aanvoer 11.000 kg. AAI 1.50, AAII 1.30, AAIII 1.30, AI 1.48, All 1.27, AID 1.27, BI 1.18, Bn 0.95. BUI 1.05. Cl 0.70, CU 0.53, Dl hol 0.70, DII stuk 0.80, Dm ondereind 0.21, E. stek enz. 0.4Ó. Met blijdschap geven w|j kennis van de geboorte var. ons Zoontje" JAN. J. JOZIASSE. T. JOZIASSE— BUUS Souburg, 8 Mei 1952. N. Vliss. weg 47. G. H. VAN BERGEN, tandarts, Middelburg, afwezig van Dinsdag 13 tot en met Zaterdag 17 Mei. Bij mjjn vertrek naar Australië (Melbourne) roep ik Familie, Vrienden en Be kenden een hartelijk vaar wel toe. JO v. d. DRIEST, a.b. m.s. „Joh. van Oldenbarnevelt". Souburg, 9 Mei 1952. Voor direct NET MEISJE gevraagd voor huishouding en winkel. A. P. ROTTE, Londense Kaai 45, Middel burg. Wf hebben plaats voor le en 2e automonteur Dieselervaring strekt tot aanbeveling. Woongelegen heid nader te regelen. Soli, schriftelijk vóór 19 Mei. Garage VAN OEVEREN' Yerseke. die ieder graag* «vil hebben! Je Pure Virginia Cigaretten roei kleurenfoto's van sportsterren op de achterzijde can de binneaverpaklcing. Spaart deze prachtige kleurenfoto's és U krijgt een unieke collectie foto's van deelnemer» aan de (OLYMPISCHE SPELENJ 952 Voor pijnlijke en moeilijke voeten SCHOENEN Met ruimte voor 6 tenen en... 'n ingebouwde steun zool Voetonderzoek elke morgen van 9 tot 12 uur GedipL voetkundig© Bellamypark 54 VLISSINGEN - Telef. 2228 Bus van boot en trein stopt op het Bellamypark. in een sterke kwaliteit ln grof en half/grof fijn j Vlissingen —Middelburg Adm. kantoor KOMEJAN, Domburg vraagt een manlijke adm. kracht, kennis van belastingzaken strekt tot aanbeveling en een typiste, kennis van boekhouden strekt tot aanbeveling. Brieven, waarna persoon lijke oproep, postbus b Domburg. gevraagd voor halve dagen, voor onderhoud directiekeet, terrein Centrale Zeeland, Vlissingen. Aanmelden aan de directie keet N.V. Aannemersbedrijf BOELE VAN EESTE REN. Katoenen Zephir voor herenpyama's in fraaie streepdessins, 80 c.m. breed, 1.29 per meter. JAARVERGADERING van de assurantiever. „Helpt Elkander" gevestigd te Serooskerke (W.), te houden op Zater dag 17 Mei 1952, des n.m- 2 uur, in het ca^é «De Vriendschap", Markt, te Middelburg. Namens het bestuur, L. CORNELISSE, voorz, P. KESTELOO, secr. Wij' vragen voor onze facturistenafdeling een ACTIEF PERSOON voor administratieve werkzaamheden. Commerciële aan- lijke kracht, moet vrij zijn van militaire dienst). School- leg strekt tot aanbeveling. Leeftijd 23 jaar. (Man opleiding; U.L.O. of gelijkwaardige ontwikkeling. Uit sluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan: H. ME- RISON ZN'S IJZERHANDEL N.V., Postbus 49. Apparatenfabriek zoekt VERTEGENWOORDIGER voor verwarmings- en ventilatie-inrichtingen enz. Spe ciaal voor scheepswerven en schepen. Brieven letter E 49, Bureau P.Z.C., Vlissingen. Fabriek in Noord-Holland (gebreide bovenkleding voor dames, kinderen, heren en sport) zoekt AGENT voor de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Alleen zij, die goed ingevoerd zijn en bewijzen van verkoopcapaciteiten kunnen overleggen wor den verzocht te schr. onder lett, D 48, Bureau P.Z.C., Vlissingen. BIJVERDIENSTEN. Eerste klasse Levens- en Volksverzekering-Mij. vraagt voor GOES en Omgeving ACTIEVE AGENT Portefeuille met een. behoorlijke incasso per 1 Juni a s. beschikbaar. Borgstelling vereist. Brieven no. A 153, Bureau P.Z.C., Goes. Walstraat 58-60 - Telefoon 2355 (4 lijnen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6