ERNSTIG BESTUURSCONFLICT IN BOND BEDRUFSAUTOVERKEER Zeeuwse Almanak KERKVOOGDIJEN STAAN VOOR STEEDS STIJGENDE UITGAVEN Houdt B.L.0. SCHOOL TE ZIERIKZEE WERD OFFICIEEL GEOPEND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 MEI 1952 RECHTERLIJK VONNIS GEVRAAGD. Vice-voorzitter te Sint Jansteen tegen de bondsvoorzitter Moeilijkheden, ernstige moeilijkheden zijn er in het hoofdbestuur van de Bond voor Bed rijfsautoverkeer in Nederland en men heeft er zelfs de aan dacht van de president der Haagse Rechtbank voor moeten vragen. De ondervoorzitter, de heer I\ Blommaert uit Sint Janstcen had namelijk de bond gedagvaard in kort geding om de uitvoering van een bestuursbe sluit te verkrijgen en de uitvoering van een ander besluit dat volgens eiser niet rechtsgeldig was genomen te doen verbieden. De president had hangende de procedure de uitvoering van het laatstge noemde besluit opgeschort. De moeilijkheden in de bond be gonnen toen een functionaris van de BBN ohtslag kreeg met 'n gunstige salariaafwikkeling onder voorwaarde, dat hij zich zou onthouden van actie tegen de bond. Het bestuur oordeelde, dat hij zich niet aan die laatste voor waarde hield en wilde het salaris niet langer uitbetalen. De penningmeester betaalde toch en in Maart werd be sloten de penningmeester te schorsen. Op 12 April werd de schorsing weer ongedaan gemaakt. Maar nu meent de heer Blommaert, dat de hoofdbestuursvergadering, waarin dit besluit werd genomen, niet rechtsgeldig«bijeengeroepen was en dus ook het Besluit rechtskracht mist. Namens eiser trad op mr. De Waard. Hij voerde aan, dat de alge meen voorzitter, de heer Tj. Krol. lid van de Tweede Kamer, die zelf geen vervoerder is en een buitenstaander in do B.B.N. op onrechtmatige en eigenmachtige wijze is opgetreden, in strjjd met de goede mores. De heer Krol heeft in de convocatie geen agenda van de te behandelen onder werpen vermeld, zodat de hoofdbe stuursleden zich niet tevoren konden beraden. Ook het dagelijks bestuur kreeg daardoor geen gelegenheid zich op de door het hoofdbestuurIe be handelen onderwerpen voor t' berei- Volgena mr. De Waard heeft de al gemeen voorzitter een aantal leden tot de vergadering toegelaten en aan de stemming laten deelnemen, hoewel nUflmn. Jn Viftf llAAfflhp. zij nog geen zitting stuur haf'' in het hoofdbe- hahden. In 1951 liet de voorzit ter de verkiezingen achterwege. Thans moeten de verkiezingen nog in een aantal districten worden gehou den en eerst daarna kunnen volgens eiser alle in het gehele land gekozen hoofdbestuursleden gezameniyk in het hoofdbestuur zitting nemen. Voorts voerde hij aan. dat e: door de voorzitter een schriftelijke stemming werd gehouden, waarbij de stembrief jes per post naar de voorzitter in Groningen moesten worden gestuurd. Eiser noemde deze stemming in strijd met de Statuten en niet neutraal. TWEE PENNINGMEESTERS. Het beroep van de geschorste pen ningmeester werd niet tevoren mee gedeeld. De algemeen voorzitter had dit in zijn zak en het beroep werd zonder zelfs te zyn voorgelezen - in stemming gebracht. Op het ogenblik doet zich de zonderlinge situatie voor, dat er twee penningmeesters in de B. B.N. zijn. Door het optreden van de heer Krol is er volgens eiser grote verwarring in de B.B.N. ontstaan. Mr. de Waard vroeg om een status quo. Men kan dan later de rechter laten beoordelen of de vergadering van 12 April rechtmatig is geweest. Een accountantsonderzoek zal vol gens hem aantonen, dat de financiële positie van de B.B.N. met snelle schreden naar de afgrond gaat. Eiser heeft voor de aanvang van de verga dering geprotesteerd tegen het op de ze wijze houden der vergadering en de rechtsgeldigheid betwist. De alge meen voorzitter sloot elke discussie onmiddellijk kuit. Zelfs werd de heer Blommaert gezegd: „Heer Blom maert, als het je niet aanstaat ga je er maar uit". HET VERWEER. Mr. Bokwinkel U-ad op namens ge daagde. Hij voerde allereerst aan. dat de schorsing van de penningmeester onrechtmatig en nietig was. Het hem ten laste gelegde was volgens hem niet juist en werd niet bewezen. Er HET FIJNSTE Tante Lena van „Rozenoord" uit Sluis 92 jaar oudwat in agertjes en met maar erg weinig in haar mond om te -poetsen, maar verder kwiek en met een paar heldere pretoogjes in een rimpelig gezicht tante Lena dan heeft ons weer eens doen besef fen, vjelk. een integrerend bèstand- deel de autobus lit de Zeeuwse samen leving is geworden. Nóg belangrijker welhaast, dan de veerboten met kop- lading, die ge toch als simpele voet ganger (nog) gratis kunt betreden... Tante Lena werkte zich in Sluis in de bus, want ze moest naar Oostburg. Vraag ons niet, wat een 92-jarige uit Sluis in Oostburg ging doen, want wij weten het niet. Ze was er, en ze gingMisschien roei naar de kapper. Bij het zien. van liet grijze besje na men chauffeur en passagiers onmid dellijk een menslievende, hulpvaardi ge houding aan. Dat nu, was een volslagen misvat ting. Tante Lena kon haar eigen, 92 jaar oude, boontjes wel doppen. Op de zachtaardig uitgesproken vraag aan de chauffeur („waar tante Lena wel heen moestantwoordde ze ge ringschattend: „Zeg me liever hoeveel uur ik Draaibrug zal moeten wachten!" Een passagier, die het goed met haar meende informeerde vriendelijk of ..opoe naar de klelnkindertjes ging?", waarop „opoe" triomfantelijk te kennen gaf, dat ze geen eens ge trouwd was, „man"! De man zweeg verschrikt. Tante Lena keurde hem geen blik meer waardig en begon een opgewekte con versatie met haar buurvrouw: „Dat rijden in e&n bus'' hoorden wij haar betogen „dat vind ik nou nog het fijnste wat er bestaathê.+." werd niet schriftelijk gestemd, het geen volgons pleiter in strjjd is ge weest met de statuten. Ten aanzien van de in de dagvaar ding genoemde feiten, merkte hij op, dat het niet noodzakelijk was, dat de algemeen voorzitter aan de convoca tie een agenda toevoegde. Dat is vpl- gens de statuten alleen noodzakelijk voor een gewone algemene vergade ring. Hy noemde het een ongerymde eis, dat het dagelpks bestuur niet in de gelegenheid was het besprokene voor te bereiden. Voorts was hij van mening, dat de in enige districten gekozen hoofdbestuursleden wel de gelijk het recht hadden aan de verga dering en de stemming van het hoofd bestuur deel te nemen. Een gekozen hoofdbestuurslid treedt onmlddeliyk in functie on behoeft niet te wachten tot de verkiezingen over het gehele land zyn gehouden. Wat de stemming per post betreft merkte hij op, dat de heer Krol in een aantal districten alleen de stem ming heeft willen peilen. Er is voorts wel een beroep binnengekomen van de penningmeester. Dit werd door de algemeen voorzitter ontvangen en hy heeft daarvan ter vergadering mede deling gedaan, waarop men met gro te meerderheid besloot het besluit tot schorsing in te trekken. Mr Bokwinkel zag geen aanleiding voor 'de rechter in kort geding in te grijpen. Hy concludeerde tot onbe voegdheid en tot ontzegging van de eis. Mr. Reuser trad on namens twee leden van hot dagelijks bestuur. Hij was 't eens met de feiten, in de dag vaarding genoemd, maar ook met de conclusies van mr. Bokwinkel. De B. B.Nl kan niet helpen als de algemeen voorzitter niet vertrekt. Hij merkte op. dat de bond financieel erg achter uit is gegaan door het beleid van deze voorzitter. De president zal Zaterdag 17 Mei uitspraak doen. Ernstig bedrijfsongeval bij bouw P.Z.E.M.-centrale. Drie arbeiders omlaaggestort. Bij de bouw van de nieuwe P.Z.E. M.-Centrale te Vlissingen heeft zich een ernstig bedrijfsongeval voorge daan. Een aantal arbeiders waren be zig mut het ophijsen van een ijzeren trog. Toen de trog op een hoogte van acht meter was gekomen, schoot plot seling de strop los, waarmee dat voorwerp wera opgetakeld. De trog stortte omlaag en ook drie arbeiders, die zich in de trog bevonden. Een van hen bleef wonder boven wonder ongedeerd. Twee anderen, de 47-jarige M. uit de Bosjeslaan te Vlissingen en de 32-jarigo C. uit Souburg werden met inwendige kneuzingen en enkele gebroken le dematen por ambulance-auto naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd, waar zij werden opgenomen. Er is een direct levensgevaar geconsta teerd. Advertentie HOOFDPIJN! Mijnhaidt's Hoofdpijnpoeder». Doos 47 cent DE KERKEN EN DE DUURTE. Kostbare nieuwbouw in de steden De financiële positie van de kerken is moeilijk en zal in de toekomst nog moeilijker worden. In de Ned. Hcrv. kerk is een nieuw ontwerp voor de pre- dikantstractementen in behandeling, waarbij dc toeslagen zullen verdwij nen en de pensioenen geregeld zullen worden, zodat alle andere kosten mee gerekend, rond 10.000 per predikantplaats bijeengebracht zal moeten wor den. De kerkvoogdyen zullen goed doen, zich reeds thans te beraden hoe deze verhoging van lasten zal moeten worden opgevangen. Dit advies gaf de heer J. Moll, hoofdbestuurslid van de Vereniging van Kerkvoogdijen in do Ned. Herv Kerk op de Zaterdagmiddag in ,.de Prins van Oranje" to Goes gehouden algemene vergadering van de afd. Zeeland, waar hij de algemene financiën der kerk besprak. Zestig jaar schutter. TWEE JUBILARISSEN BIJ HANDBOOGSOCIÖTEIT Op Hemelvaartsdag organiseert de handboogsociëteit „De edele hand boog" te Oudelande het jaaiiijks con cours, dat ditmaal een byzondqr ka rakter zal dragen, daar de hoofdman van de sociëteit, do heer A. J. Mol, zijn 60-jarig jubileum als schutter viert en de heer J. v. d. Peijl 50 jaar lid is van „De edele handboog". In verband met deze beide jublilea.wordt op Hemelvaartsdag om een aantal extra medailles gekampt. „De Ruyterschool" derde in Den Haag. In het verversingskanaal in Den Ilaag' zyn Zaterdag de traditionele jaarlijkse sloepenwedstrijden voor zeevaartscholen gehouden. De favo riet, zeevaartschool „Groningen", die de- laatste drie jaren als eerste ein digde, moest dit jaar haar meerdere erkennen in de mannen van de Noor- doi kweekschool „Abel Tasmiui" te Delfzijl. Als tweede eindigde de kweekschool voor de zeevaart te Am sterdam, nummer drie was de „De Ruyterschool" in Vlissingen. Er werd geroeid in twaalf-riemssloepen met stuurman. Leerlingen van acht zee vaartscholen namen aan de wedstryd deeL In het verleden bestonden de ont vangsten uit de rijkstractementen van de predikant en de inkomsten uit be zittingen. Hoewel in het verleden ook wel op de tractementen moest wor den bijgepast, gaat dit thans niet grote sprongen. Ook normale kosten van onderhoud van gebouwen e.d. zyn sterk geste gen. Vooral voor de kleinere gemeen- gen levert dit grote moeilijkheden op. Als mogelijkheden om de inkom sten te verhogen gaf spreker aan, het opvoeren van de collectes, meer vrij willige bydragen en hogere pachten van lander yen. Er is ook aan gedacht kleinere ge meenten te combineren of regionale gemeenten te vormen. Daarnaast, zit men met de uitbrei ding van het kerkewerk, dat grote financiële offers vraagt. Een pro bleem vormt byv. de kerkenbouw in nieuwe siadswyken e.d. Een commis sie heeft in opdracht van het noofd- fccstuur reeds de mogelijkheden onder ogen gezien om dit landelijk te rege len en een goedkope kerkenbouw mo- goiyk te maken. Uit haar rapport is gebleken, dat het mogelijk is eenvou dige kerken te bouwen voor rond 300 per zitplaats. Voor de financie ring wordt gedacht aan de vorming van een landelijke stichting, welke 80% van de bouwkosten verstrekt. De plaatseiy.ke gemeenten wil men dan zo mógelijk de renten en aflos sing laten opbrengen. De kleine plaatsen zouden daarbij ook hun steentje diénen bij te dragen voor de uitbouw van de gemeente in de gro te stad. Men kan deze laatste ge meenten. die een stroom van leden ontvangen, nu eenmaal niet alleen voor de zware lasten van nieuwbouw laten zitten. HET KERKWERK Vervolgens gaf spreker een over zicht van de financiën der algemene uw tandenmond de EEN VAN DE REEKS ■- Nog minstens 3 scholen in Zeeland nodig. Te Zierikzee is de nieuwe B.L.O.-school, die al enkele weken op gang is, thans officieel geopend. Daartoe was een ontvangst georganiseerd in de «•rote trouwzaal van liet stadhuis. In de zaal waren vele genodigden en be- jairatellemten, die rechtstreeks of zijdelings contact hadden met de nieuwe school, aanwezig, toen burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije een uitvoerige openingsrede uitsprak, waarin hij de betekenis schetste van de nieuwe school. Spr. begroette allereerst de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F- C. de Casembroot en noemde b\i de degenen, die zich veel moeite gaven voor de' oprichting van deze school allereerst net lid van Ged Staten, de lieer A. Schout en de directeuren de Stichting Zeeland, de heer C. Lijn- Spr. wees er op, dat by de oprich ting van deze school voorop heeft ge staan de liefde voor het kind dat met zyn zwakke geesteiyke bagage een weg door het leven moet vinden. Het hoofd der school, de heer C. Roslnk en de schoolarts, de heer De Koelt, hebben tijd noch moeite ge spaard om op ouderavonden de bete kenis van de nieuwe school toe te lichten. Het is heel merkwaardig, dat m deze zaken de ouders wel eens het struikelblok voorgum kind zyn. DE FINANCIËN. De gemeente Zierikzee financiert thans ae school zolang er nog bezwa ren zyn om de gemeenschappelyke regeling met ae andere gemeenter van het eiland goed te keuren. Se dert 1 April is <le school in bedryf met 39 kinderen en er zyn by hef testen 90 a 100 kinderen geschikt bevonden voor deze vorm van onder- wijs. Voor het op gang brengen van de school is totaal o9.000 nodig ge weest. Men is reeds doende over uit breiding van het aantal leerkrachten, dat thans 2 bedraagt. Op 1 JuJ komt mej. van Duuren naar Zierik zee als onderwyzeres. terwijl inmid dels mevr. Rosink tijdelijk assistentie verleent. NOG MEER SCHOLEN NODIG. Daarna was het woord aan de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot voor het officiële openingswoord. Mede na mens de Gedeputeerde Staten uitte spr. zyn biydschap over het tot stand komen van de b.!.o. school voor Schouwen en Duiveland. Men heeft daarmee het voorbeeld gevolgd van Middelburg, Goes en Hulst. Hopelylc zullen nu ook volgen Tholen, Ter- neuzen en West Zeeuwsch Vlaande- Reeds vijftien jaar wordt het b.l.o. op Walcheren met dankbaarheid er varen als een grote zegen. Spr. zeide diepe eerbied te hebben voor de ijver en de toewijding van de leerkrachten bij dit onderwijs. Hij deed een beroep op hen, die de open bare vervoermiddelen bedienen en op de passagiers om het vervoer van de kinderen naar Zierikzee te verge- makkeiyken. Spr. achtte Zierikzee met zyn eigen sfeer een bijzonder geschikte plaats voor een b.l.o. school en verklaarde tenslotte de school voor geopend, daarby de hoop uitsprekend, dat God dit werlc zou zegenen. SOCIALE KANT. De heer N. Y. Vlietstra, hoofdin specteur van het b.l.o., als volgende spreker, was voor het eerst in Zie rikzee en hem hadden byzonder ge troffen de historische waarden in deze stad. De woorden van de apostel Paulus citerend over de bescherming van weduwen en wezen, merkte spr. op. dat door de sociale wetgeving op zorg voor de wezen anders kwam te liggen en min of meer plaats maakte voor de verzorging van het debiele land en de ouden van dagen. Dat Schouwen en Duiveland zyn plicht tegenover het zwakzinnige kind begrhpt bewijst deze nieuwe school. Het b.l.o. heeft een sterk so ciale kant. Spr. wenste de heer R> sink geluk met "zyn nieuwe school en betoogde, dat men naar twee kanten: zal moeten kijken om de resultaten te beoordelen; naar het kind en naar de maatschappij. Door het misdeelde kind te helpen helpt men het gezin en het geluk van het gezin vindt Zö>' terugslag in de maatschappij}. Nadat de heer Rosink nog een kort woord had gesproken in het byzon der tot Allen, die meewerkten om de De ontslagen bij Het Vrije-van-Sluis. Blijven tot dertig beperkt. De Unie van Overheidspersoneel belegde aZterdagmiddag in hotel De Vuyst te Oostburg een vergadering, 'welke geleid werd door de heer H. Goedegebuuren en welke namens de Unie-bonden werd bijgewoond door de heren J. Schaafsma van de Alge mene Bond van Ambtenaren en C. Ooms van de R.K. bond. De heer Schaafsma bracht verslag uit over het laatste onderhoud met de voorzitter van Het Vrije van Sluis. Daarby was het ontslag van een der tigtal personeelsleden ter sprake ge komen en was komen vast to staan, dat thans geen ontslagen meer zullen volgen. De heer Schaafsma zette uiteen, dat Het Vrye van Sluis met grote financiële moeilykheden heeft te kampen. I-Iierna volgde een discussie, waar in de teleurstelling van het personeel over de ontslagen tot uitdrukking kwam. Ook werd over de nog steeds niet toegekende vacantie-toeslag ge sproken. By deze bespreking kwam naar vo ren, dat het voor Het Vrije van Sluis aanzienlyk voordeliger is kapitaals- werken in eigen beheer uit te voeren, dan daarby particuliere aannemers in te schakelen. Desondanks wordt thans toch overgegaan tot uitbeste ding van dergelijke werken aan par ticulieren. Dit werd in strijd geacht met het algemeen belang. De visserijcijfers over Februari In de maand Februari 1952 wer- den in de Zeeuwse Stromen aange voerd in totaal 2.160.329 kg vis voor f685.624. In Februari 1951 was de opbrengst 793.592 kg voor f435.215. De specificatie van de aanvoer is als volgt (de cyfers tussen haakjes zijn over Februari 1951) Haring 103.298 kg f 28.107 (70 kg £27); sprot en zeebliek 143.643 kg f19.872 (89.469 kg f16.280); garnaal voor consumptie 34.243 kg f28.566 (26.895 kg f 38.213)oesters 1.957.181 stuks 149.502 kg f449.965 (1.608.973 stuks 135.443 kg f345.717); mossel voor consumptie 1.550.300 kg f 143.776 (7.600 kg f 836)zeesterren 85.113 kg f 1902 (460.280 kg f 9884). kerk. Vooral na de oorlog heeft de Herv. kerk haar werk sterk uitge breid, hetgeen met grote kosten ge paard gaat. Toch zal hierop niet be knibbeld mogen worden. Het zal de taak van de kerkvoogdijen zyn om door bezoek van de leden en doopler den, te trachten deze te stimuleren om vrywillig hun steentje bij i,o dra gen voor handhaving en behoud van de kerk. Wanneer byv. alleen slechts alle lidmaten hun 60 cent aan de Ge nerale kas zouden bijdragen, was een verhoogd quotum niet nodig geweest en zou de opbrengst daarvan in plaats van 255.000 in 1951, Wel 700.000 bedragen! Voorts wees de heer Moll nog op de waarschijnlijk in 1953 ingaande mogelijkheid om bij giften van meer dan f 100 aan de kerk, deze voor de belasting' (dua over 1952) af te trekken. Op deze duidelij ke inleiding, volgden nog verschil lende vragen uit de vergadering. HUISHOUDELIJKE ZAKEN Voordat de heer Moll het woord verkreeg, werden eerst enkele huis houdelijke zaken afgehandeld. Nadat de voorzitter, de heer M. Kpljger uit Bruinisse de talrijke afgevaardigden had verwelkomd en de vergadering had geopend met gebed, sprak ds J. A Talma uit 's Heer Arendskerke een wijdingswoord. Naar aanleiding van Kandelingen 1:1-8 wees de pre dikant zijn gehoor op de taan welke de kerkvoogdijen hebben by de op bouw van de Kerk. Na voorlezing van de notulen, bracht de peningmeester, de heer A. C. Burger uit Goes het financiële verslag uit, dat een batig saido van 487 45 te zien gaf. Als lid van het hot fdbestuur werd herbenoemd de heer J. Moll uit Vlissingen. By de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende heren A. C. Burger, Goes, M. J. Bevelander, Oud-Vosse- meer, J. Koene, Meliskerke en D J. Braai te Haamstede herbenoemd. In de vacatures ontstaan door het be danken van de heren C. Kamermans, Vlissingen en A. A. Schuit, Kortgene, werden benoemd de heren J. Moll, V.'Jssingen en I. van Maldegem, Kort gene. Aan het slot van de vergadering' bracht de voorzitter de aftredende bestuursleden dank voor het werk, .waarna ds Talma voorging in dank gebed. school tot stand to brengen, werd koffie gesenreerd. Het gezelschap bezichtigde ten slotte de school aan de Grachtweg, waarbij vooral de huisèlflke sfeer ln de schoolvertreklcen opviel. Van ver schillende zyden waren aardige en .nuttige geschenken voor het nieuws schoolgebouw ontvangen. Ernstige ongevallen bij bunkers te Vlissingen. Twee kinderen het slachtoffer. De aanwezigheid van oude oorlogs bunkers te Vlissingen is oorzaak ge worden, dat twee kinderen ernstig zijn gewond. In de berm naast de Kenau Hasse laarsstraat bevinden zich enkele bun kers, waarva nde top gelijk ligt met het oppervlak van de wegberm. Bij een dezer bunkers loopt een trapje, waarlangs men van de Zandweg kan gaan naar de Kenau Hasselaarsstraat. Het bijna 5-jarige dochtertje van de familie V. is bij het spelen langs de wegberm op de top van de bunker ge komen en daarna van de bunker ge vallen en verscheidene meters lager op de Zandweg terecht gekomen. Het kindje liep ernstige verwondingen op, zoals een schedelbasisfractuur, een dij beenfractuur en nog enkele andere kwetsuren. Ee ntweede ernstig ongeval deed zich voor op het terrein van het voor malige Brittania-hotel, dat tussen de Boulevard Evertsen en de Kenau Has selaarsstraat ligt. Dit terrein is uiterst gevaarlyk, want nog liggen daar veertien oude kelders van het Brittania-hotel en ook zijn er resten van bunkers. Bij het betreden van dit terrein dient men dus de grootste voorzichtigheid in acht te ne men. Bij een der ondergrondse bunkers wordt thans gewerkt en daar speelde het bijna vierjarige zoontje van de heer K„ gerant van het Wooldhuis. Het kind viel bij de bunker in een diep gat. Het kwam met het hoofd op een steen terecht, welke gedeeltelijk in het voorhoofdsbeen drong, waar door eeü hersenverwonding ontstond. De toestand van dit kind laat zich ge lukkig niet ongunstig aanzien. 'In verband met deze ongelukken vernamen wij nog, dat het gemeente bestuur overweegt wat gedaan kan worden om hetzij door afrastering, of op'andere wijze te komen tot vermin dering van het gevaar op deze plaat sen. Bond van Gepensionneerden vergaderde. Vrijdagmiddag hield dc afdeling Walcheren van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden een ledenvergade ring in het restaurant „Wöhler" te Middelburg. De voorzitter, de heer F, C. Wijsveld uit Vlissingen, heette in het bijzonder het hoofdbestuurslid, de heer G. de Noo welkom en herdacht de sinds 1 Januari j.l. overledenen. Het ledental in Zeeland bedraagt momen teel 1400, vijf jaar geleden was dit nog slechts 350, aldus de voorzitter. Op Walcheren telt de vereniging thans 459 leden. Uitvoerig werd gesproken over de voorgestelde contributieverhoging van f 1.50 op 2.— per jaar. Als afgevaar digden naar de algemene vergadering op 28 en 29 Mei te Breda werden bij acclamatie gekozen de heren Wijsveld en Butler. Ds. W. S. Hugo van Dalen in Moskou aangekomen Uit Moskou is bericht ontvangen, dat ds. W. S. Hugo van Dalen van Co- lijnsplaat aldaar per vliegtuig via Praag is aangekomen voor het bijwo nen van de vredesconferentie der or thodoxe Russische kerk.' Verbetering yan de weg St. Annaland-Stavenisse- In een vergadering van het provin ciaal bestuur met de gemeentebestu ren van St. Annaland en Stavenisse en het bestuur van het waterschap te St. Annaland werden plannen tot verbetering van de weg St. Annaland- Stavenisse aan een bespreking onder worpen. Deze plannen verkeven thans in een zo ver gevorderd stadium, dat een nieuwe begroting kan worden overgelegd. De weg zal nog dit na jaar worden aanbesteed. VERENIGINGSGEBOUW EN BADHUIS TE NIEUVVDOKP Het verenigingsgebouw en het bad huis te Nieuwdorp ('s Heer Arends kerke) zullen op Woensdag 21 Mei 's middags te drie uur offieïeel wor den geopend door de Commissaris der koningin in Zeeland. Advertentie SLECHTE SPIJSVERTERING? SCHIEFFER'S ST0FWISSELINGZ0UT Twee jeugd herbergen geopend (Slot van pag. 1). kaal, dat de eveneens met een gift verblijde jeugdraad op het kampter rein liet bouwen het werd Zater dagavond geopend mede dienst baar te doen zijn aan het werk van het Jeugdcentrum. Tenslotte uitte spreker de wens, dat het centrum in derdaad de gehele jeugd ten goede zal komen en dat het ook goede dien sten zal bewyzen aan het jeugdtoeris- me. Wanneer de jongeren bij elkaar worden gebracht, is dat in het belang vaii de vrede. De toespraak van de voorzitter der N.J.H.C., mr. J. C. Tupker, was een krachtig pleidooi voor de eensgezind heid van de jeugd. Hy deed een be roep op de jongens en meisjes om mede te werken dat doel te bereiken, om begrip en waardering voor elkaar te hebben. Mr. Tupker dankte na mens de N.J.H.C. allen, die medege- holpen hebben aan de totstandko ming van het jeugdcentrum en intro duceerde tenslotte jeugdherbergvader en -moeder De Boer. De waarnemend Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse, vertolkte de waardering van het provinciaal bestuur voor het werk, dat ten bate van de jeugd is Verricht. DE VLAGGEN TN TOP. Nadat padvinders het rood-wit- blauw in top hadden gebracht en de muziekvereniging „Apollo" het door allen meegezongen volkslied had ge speeld, hesen vertegenwoordigers van de jeugdverenigingen hun vlaggen. Het C.J.M.V. en de C.J.V.F. voerden een symbolisch vlaggenspel op, de A.J.C. vertoonde een amusant toneel stukje van Hella Huasse, de heer Frank van Bitten bood namens de Vlaamse jeugdherberg-centrale een wandbord aan en toen wierp de jeugd zich op de meegebrachte boterham metjes, terwijl de genodigden, onder wie ook burgemeester mr, W. J. E. Crommelin van Domburg, in het vor mingslokaal door padvindsters wer den verwend. En daarmee was het feest dan officieel ten einde, maar niet voor de1 jongens en meisjes, die elkaar vonden in een reeks van volksdansen en spelletjes en daarmee onbewust bewezen, welk een rijke aanwinst dit jeugdcentrum voor Zee land ls. IN VLISSINGEN. In Vlissingen werd het begroetings woord gesproken door de voorzitter van het plaatselijk bestuur, de heer A. Rorije, die daarbij woorden van dank richtte tot het gemeentebestuur en de dienst gemeentewerken voor de medewerking, verleend bij de inrich ting enz. van het gebouw. Mr. J. C. Tupker, de voorzitter van de N.J.H.C., herinnerde er hierna aan dat Vlissingen een van de eerste plaat sen in ons land was, waar een jeugd herberg was gevestigd en noemde voorts enkele Vlissingers, die destijds veel voor het jeugdherbergwerk heb ben verricht: dokter A. Staverman, de heer J. Louwerse en wijlen de heer Laernoes. Spreker noemde „De Scheldestroom" een invalspoort voor het buitenland, met name voor de Belgen en de En gelsen, en deed een beroep op de plaatselijke trekkers om gastvrij voor deze buitenlanders te zijn. Tenslotte overhandigde spreker aan de heer Ro rije de sleutel van de jeugdherberg, waarmede da officiële heropening een feit was. Burgemeester inr. B. Kolff sprak woorden van gelukwens namens het gemeentebestuur en wees erop, dat Vlissingen voor de jeugd een plaats is, die op haar fantasie werkt, o.a. dooi de scheepvaart, de scheepsbouw en de historie. De inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, de heer A. A. Leenhouts haalde enige oude herinne ringen op aan de vooroorlogse „Schel destroom" en wees op het belang van contact met buitenlanders. Spreker vertelde enkele ervaringen, die hij met zijn scholieren had opgedaan in Duitse jeugdherbergen in 1933 en roemde naar aanleiding daarvan de vrije geest in de Nederlandse jeugdherbergen. Mevrouw Laernoes, wier man des tijds nauw betrokken was geweest bij de stichting van de eerste „Schelde stroom", vertelde iets van de eerste opening, waarna de heer J. L. Verha gen namens de Domburgse jeugdher berg gelukwensen overbracht. De heer Rorije beantwoordde de sprekers. Tenslotte zij nog vermeld, dat de mandolinevereniging „Tovldo" voor vlotte muziek zorgde en dat het his torisch spel, dat door mevrouw Koops was geschreven, met aandacht werd gevolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2