KAPPIE en het uertaten eiland Parade 58,5 MILLIOEN EXTRA VOOR DE WERKVERRUIMING Diplomaat en alpinist dr. P. C. Visser 70 jaar Vandaag POLITIE „BESCHERMDE" DE NEW-YORKSE ONDERWERELD Strawinsky naar ons land V00RTREFFELIIK MIDDEL VOOR MODERNE M0NDVERZ0RGING n; PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 9 MEI 1952. TWEEDE KAMER Debat over technische herziening van de omzetbelasting. De Tweede Kamer hoeft Donderdagavond haar goedkeuring gegeven aan twee wetsontwerpen, waardoor 58 ]/2 mUlioen gulden extra voor de werkverruiming en industriële bedrijvigheid zal worden bestemd. Minister Lieflinck verzekerde de Kamer, dat de bestrijding van de werk- loosheid krachtiger zal worden georganiseerd. IIij verwacht een heilzaam resultaat van do bestrijding der werkloosheid. Voorts deelde de bewindsman mede, dat in de loop van dit jaar aan. merkelijk grotere bedragen voor militaire uitgaven in het binnenland zul len worden gecontracteerd. In totaal zal dat een bedrag van f 1218 mll- lioen voor militaire orders zijn. Daarnaast is een toeneming voor 1952 to verwachten van f 600 mlllloen in vergelijking met 1951. Hierna ging de Kamer over tot be> handeling van het wetsontwerp tot technische herziening van de omzet belasting. Verscheine sprekers kwa men met een verlanglijstje. Volgens de heer Hofstra (Arb.) moeten gey sers en wasmachines niet in een hoger dan normaal tarief vallen. De vaste commissie voor de belastingen heeft ter zake een amendement ingediend. De heer Ritmeester (VVD) wilde het bier in het tUssentarief opgenomen zien. Dat de minister gasfornuizen weelde acht, vond de heer v. d. Wete ring (C.H.) ouderwets. Ook pleitte hij voor het eonsumptie-ijsbedrijf, dat zijns inziens in een lager tarief be hoort te vallen. DE OESTERS. De heer Van Dis betoogde, dat het weeldetarief een catastrofale invloed heeft gehad op de binnenlandse markt. Minister Lieftinck antwoordde daar na de sprekers. Voor bier zag hij geen aanleiding om een wijziging te bren gen in het bestaande tarief. In Bene- luxvérband is een verdere verlaging te verwachten. In het consumptie-ijs- bedrijf is geen terugslag geweest. Het amendement om wasmachines en geysers van het tussentai-ief naar het gewone tarief te brengen, wees de bewindsman met kracht af. Wijziging van tarief zou het verlies aan belas- ting weer met f 1 milliogn vergroten. Ook een amendement om tijdschrif ten vrij te stellen van omzetbelasting wees de minister van de hand. De heer Lucas (KVP) verklaarde, dat de commissie het amendement over de was-machines en gysers hand haafde. Bij zitten en opstaan werd het amendement aangenomen. Alleen de P.v.d.A. bleef zitten. Het ontwerp werd voorlopig van de agenda afgevoerd. De Tweede Kamer verenigde zich daarna nog met het wetsontwerp tot wijziging van het besluit op de in komstenbelasting, loonbelasting en vennootschapsbelasting. Voorts met het wetsontwerp pensioenvoorzieningen K.N.I.L. en een wetsontwerp tot wij ziging van de hoger-ondenvijswet. MIDDAGZITTLNG. In de middagzitting behandelde de Tweede Kamer het wetsvoorstel in zake het brandweerwezen, dat z.h.s. werd aangenomen. Dit wetsontwerp, dat beoogt rege ling te stellen met betrekking tot het voorkomen, beperken en bestrijden KERKNIEUWS Kwestie ds. van Herwijnen. CLASSIS ZEELAND CONFOR MEERT ZICH ALSNOG AAN SYNODAAL BESLUIT. In de Woensdag te Goes gehouden vergadering van de classis Zeeland der Geref. Kerken onderh. art. 31, heeft men zich opnieuw beraden over de zg. kwestie-ds Van Herwrjnen. Tot dusver had deze classis deze pre dikant uit Rilland-Eath, die in 1944 werd geschorst en afgezet, niet als predikant in de vrijgemaakte kerken erkend. Men had zich hierbij niet ge conformeerd aan het besluit der Gen. Synode van Kampen van 1951. üp voorstel van Terneuzen heeft de clas sis thans met een kleine meerderheid besloten zich alsnog aan dit synodale besluit te conformeren. Overwogen zal worden wat thans verder in deze zaak zal moeten worden gedaan. DE BIECHT IN DE EVANG. KERK. De (her-) invoering van de per soonlijke biecht in de Evangelische Kerk in Duitsland heeft veel vragen doen rijzen, waarop van de zijde der Svnode ook antwoord gegeven is. Zo blijkt de biecht een van de vier „or deningen" te zijn, waarin het kerke lijk leven vorm heeft gekregen en waartoe ook de gemeentelijke gods dienstoefening, het heilig avondmaal en de handelingen bij en na het ster ven van de christenmens behoren. Het gaat hier dus in wezen niet om iets nieuws, maar om de verlevendi ging van in de laatste eeuwen ver vaagde kerkelijke gebruiken. In te genstelling tot de biecht in de R.K. Kerk, heeft de biecht in de Luther se Kerk geen sacramenteel karakter en wordt zij ook in open gesprek tussen biechtvader en biechteling (en dus niet anonym in de biechtstoel) voltrokken. De kerkeraadskamer of de studeerkamer van de predikant zal de meest geëigende plaats zyn. Het is echter de bedoeling dat niet alleen de geestelijken, maar ook de gelovigen aie niet in het ambt staan, e biecht zullen kunnen afnemen. Dit vloeit ook voort uit het evange lische beginsel van het algemeen priesterschap der gelovigen. Omdat openbaar berouw ook een vrijwillig op zich nemen van schuld en straf betekent, zal de biechteling zich aan de penitentie moeten onderwerpen. Dat 't biechtgeheim zowel bij predi kanten als anderen volkomen verze kerd moet zijn, staat daarbij vast. De enige moeilijkheid is deze, dat een predikant wel weigeren kan in een proces als getuige op te treden en de hem bekende waarheid te open baren, maar een gewone leek hiertoe door de wet verplicht wordt. Gedach tig aan het gebod, dat men God meer moet gehoorzamen dan de mensen, heeft ae Duitse Evang. Kerk voor geschreven, dat het biechtgeheim niet verbroken mag worden, ook als de overheid daar met wettelijke of. onwettelijke maatregelen toe zou willen dwinggn. van brand, en het bep< brandgevaar, alsmede het voorkomen en beperken van ongevallen bij brand is een lange lijdensweg geweest voor dat dit tot een openbare behandeling kwam. Eerst na moeizaam overleg kon overeenstemming worden bereikt over het hoofdpunt, hoe de in beginsel door een ieder aanvaardde regel dat het brandweerwezen een gemeentelijke en niet een rijkszaak is, in de practijk moest worden uitgewerkt. Minister Beel, voor wiens beleid al le sprekers lof hadden, bleek tenslotte bereid, een nog overgebleven steen des aanstoots weg te nemen door een amendement dat schatting wilde van zijn bevoegdheden met betrekking tot het tegen de wil van de bewoners bin nentreden van een woning over te ne men. Vervolgens behandelde de Kamer de overgansregeling krachtens de werkloosheidwet. Minister Joekes erkende, dat de genen, die niet onder de wet zullen vallen een zekere teleurstelling on dervinden, maar een tijdslimiet is nu eenmaal noodzakelijk. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer van Rhijn, verklaarde dat de regeling een groot financieel offer van de Staat vergt. Aan 60.000 werklozen zal f 1.8 mUlioen per week ten koste worden gelegd. Bij de replieken diende de heer Gortzak (C.P.N.) vijf moties in, waarin de regering wordt uitgeno digd verschillende groepen werklozen tegemoet te komen. De moties wer den verworpen. De Kamer nam daarna de overgangs regeling met 616 stemmen aan. Te gen stemden de C.P.N. en de heer Welter (K.N.P.). Een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de materiële oorlogsschade werd na enkele opmerkingen J~"~ keurd. Te ruim één uur in de nacht werd de vei'gadering gesloten. Groot bedrag ontvreemd bij Rijksbureau voor huiden en leder. In een wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbegroting 19ol van eco nomische zaken, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt gezegd, dat in de maand Juli 1948 bij het Rijksbureau voor huiden en leder een bedrag aan rijksgelden werd ont vreemd van 37.637,82. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. Teneinde dit kastekort te dekken, wordt de invoeging van een nieuw artikel ad 37.640 voorgesteld. 7. Kappie snapte niet, hoe Slgnor Rivaldl iets te maken kon hebben met het telegram, dat hij ge kregen had. „Ik een groot vriend amigo zijn van Kalief Hatschle Ben Ras!" ver telde Slgnor Rlvalcii. „En ik juist bij 3UÉi zijn-we zen, toen hy hoort, dat zijn jachtscliip op een eilandrots gewandelloopt is. Hij zich doodziek schrok! Hij zegpraat: „Wat moet ik doen? Wat moet ik doen?" Dan ik zegspreek tegen hem: „Ik een sleepschip weet, dat uw jachtschip los zal trekrukken en weer naar u terug kan brengvaren. De kalief dan huilsnikte van geluk en hij laat u een telegrambericht sturen!" „O, zit het zo in elkaar!" zei Kappie. „Sisi, ja ja,!" riep-Signor Rivaldi trots. „Mijn amigo Kalief zal u met goudstukstaven be taal! Hij stikzwemt van rijkdom! Ik zal met u meevaar!" „Hm is dat wel nodig?" vroeg Kappie' met een bezwaard gezicht. „Vanzelfzeggend!" riep Slgnor Rivaldi. „Ik zal ook goudstaafstukken krijg, wanneer u jachtschip terugvaarbrengt!" Kappie voelde, dat hij niet kon verhinderen, dat Signor Rivaldi mee zou gaan, want ten slotte had hij die mobie opdracht door hem ge kregen. „Het gaat mis!" zei do maat tegen do mees ter, toen ze samen somber-kijkend in de ma chinekamer stonden. „Die kerel gaat mee! Je zult het zien!" „Tja!" zei de meester. „Dat zal me weer een reis worden! Ik ga net zo lief meteen van boord af, en kom er nooit weer op!" Veelbewogen leven. (Van onze speciale verslaggever) Doctor honoris causa Philips Chris- tiaan Visser, diplomaat en ontdek kingsreiziger, is Donderdag 70 jaar geworden. In zijn woning te Wasse naar mochten wij een onderhoud met hem hebben en op onze vraag hoe dr. Visser de gebondenheid van dc di plomatieke dienst en de vrijheid van het alpinisme had kunnen verenigen, antwoordde de 70-jarige: „Juist om dat het twee extremen zijn; belden zijn interessant wanneer men ze van de goede zijde benadert". De hoogtepunten in zijn veelbewo gen leven noemde dr. Visser een .we tenschappelijke expeditie naar de Karakorum als bergbeklimmer en in z(jn diplomatieke carrière zijn ge zantschap in Zuid-Afrika en zijn werk als ambassadeur te Moskou. In Mos kou was hij van 1948 tot 1950 en van 1950 tot 1952 was dr. Visser ais lid van de Balkancommissie in dienst van de Verenigde Naties. Thans is hij werkzaam bij- en docent aan het defensie-studiecentrum in Den Haag en in de afgelopen maanden hield deze actieve 70-jarige nog een veer tigtal lezingen in binnen- en buiten land over zijn indrukken uit de Sov jet-Unie. Over dit onderwerp schreef hij tevens een boek, dat binnenkort van de persen komt. Naar zijn me ning heeft de Sovjet-Unie zich krach tiger ontwikkeld, dan het Westen denkt. i het gehele leven van dr. Visser er niet één belangrijk puntige- weest. dat niet in verband stond 'mét le bergsport, zo verklaarde hij. „Twee jaar geleden heb ik de Mat- terhorn nog bestegen, In precies de zelfde tijd als 44 jaar geleden. Vol gend jaar ga ik weer naar het Ber- ner-Oberland Dr. Visser was o.m. nog attaché honorair te Stockholm (in 1919) en consul-generaal in Calcutta. is het 25 jaur geleden, dat Canberra officieel tot hoofdstad van Australië ver klaard werd; wordt ex-kcizcrin Zita van Oostenrijk, die in een klooster bij Sablé in Frankrijk verblijft, 60 jaar. Consumptie daalde in Februari. Blijkens een berekening van het Centraal Bureau voor Statistiek be droeg de waarde van de totale con sumptie (basis 1949 is 100) geduren de Februari 103 tegen 105 in Janua ri. Het prijsindexcijfer bleef onveran derd op 121. Deze daling is voorna melijk veroorzaakt door een sterke vermindering van de posten textiel- goederen en schoeisel. In de voedings middelensector bleven de veranderin gen zeer beperkt. ONDERZOEK NAAR CORRUPTIE IN DE V.S. Bekende figuur uit de onderwereld noemde namen van omgekochte autoriteiten. Bij liet onderzoek naar de beschuldigingen van corruptie in New York heeft de boolunaker Harry Gross, een bekende figuur uit de onderwereld, Woensdag de namen genoemd van gemeentelijke functionarissen, die hij geld 2ou hebben gegeven oin „bescherming" te verkrijgen voor zijn on wettige practijken. Zoals bekend zijn onlangs de hui dige ambassadeur van de V.S. in Mexico. William O'Dwyer. voormalig hoofd 'van de New-Yorkse politie, en verscheidene andere functiona rissen voor een tribunaal beschul digd van directe of indirecte be scherming van de georganiseerde misdadigheid in New York. Gross; die een gevangenisstraf van twaalf jaar uitzit, verklaarde, dat hij door middel van een derde 20.000 dollar had gestort voor de verkie zingscampagne van oud-burgemees ter O'Dwyer. Gross noemde voorts William O'Brien, tot 1950 hoofd van de New-Yorkse politie, en 115 po litiebeambten, die hij eveneens geld zou hebben gegeven om „bescher ming" van de- onderwereld te ver krijgen. Een agent, die zijn ronde deed van acht uur 's morgens tot vier uur 's middags, betaalde hij bjj- Er zal een televisiefilm van het Holland-festival gemaakt worden. dirigent Igor komt begin Juni naar De componist Strawinsky kom. ons land om de opening van het Hol land-festival mee te maken. Voorts zal hij enkele repetities van zijn „Rossignol" bijwonen en aanwijzingen aan dirigent en regisseur geven. Strawinsky zal hier te lande als gast van het Holland-festival verblijven. Over het Holland-festival zal eèn televisiefilm gemaakt worden. In New York zijn namelijk besprekingen f evoerd met de Columbia Broadcas- ing Company, die het vorij reeds uitzendingen van het festival in Amerika heeft gedaan. Het -gevolg van de besprekingen is geweest, dat deze maatschappij nu een televisiefilm over deze manifes tatie zal vervaardigen, die op twee Zondagmiddagen zal worden uitge vonden. voorbeeld drie dollar per week; aan andere politie-beambten betaalde hh vijftien tot honderd dollar per maanu naar gelang van hun rang en de agenten van politie-auto's, die in de Wijken patrouilleerden, veertig dollar per maand. Met Kerstmis werd dub bel uitbetaald. Aldus de verklarin gen van Gross, die volgens AFP in de kranten grotere koppen kregen dan de atoomontploffing in Nevada* Marktberichten VEILING MIDDELBURG. Eieren. Notering I Minimumprijs voor pluimveehouders 1.98—2.03 per kg. VEILING ZIERIKZEE. 7 Mei: Asperges 65—92. Stoolsla 10. Spi nazie 8—22. Rabarber 6—8. Postelein 62. Kropsla A 8—10. ld. B 5—7. Bloemkool A, B. C 13—57. Radijs 3—5. Bospeen 57— 60. Aadbeien 87 per doosjes. Verder alles per 100 kg, stuks of bos. De eerste bospeen werd aangevoerd door de heer J. C. den Boer te Haam stede. VEILING ZU1D-HOLL. EILANDEN. Appelen: Goudreinette 45—70. Jonathan 50—79. Aardbeien per doos 47—60. Groenten: Bloemkool I 3266. 1(L XI 12 —32. Bospeen 37—49. Prei 812. Rabar ber 4—6.30. Radijs 4.10-6.00. Sjalotten 19 —24. Stoofsla 13—17. Spinazie 11—16. Sla I 5.90—6.60, id. TL 3.00—5.50. VEILING XHOLEN. 8 Mei. Voorverkoop van plantuien: ge wone 13.04—15.15; drielingen 10.20—10.49; picklera 13.06—13.34. Aanvoer: 280 ton. VISMIJN XE VEERE. 8 Mei. Export garnalen 1464 kg.: .60; Handels garnalen 919 kg,: 4042; Schar 823 kg.: 16—23; Bot 435 kg.: 16—24; Schol 106 kg.: 16—26; Middel tong 24 kg.: 70— 4.25; Rog 180 kg.: 16—37; Griet 2 kg.: 0.94; Kabeljouw 1.5 leg.: 1,09; Visiever 3 kg.: 1.52, Tot ieders verbazing reeds wittere tanden na eenmaal poetsen Zolang geen knagende kiespijn de mens plaagt, besteedt hij doorgaans weinig aandacht aan zijn gebit. Als het echter een maal zo ver is gekomen, ja, dan is geen tandarts goed genoeg om het onheil weer zo snel mogelijk te herstellen. Doordat ons voedsel niet die kwalitoiten bezit, waar door bijvoorbeeld ln het wild le vende volksstammen tot op vrij hoge leeftijd 'n gaaf gebit behou den, wordt er in de beschaafde landen als het mogelijke gedaan om dc verzorging van de tanden en kiezen op hoog peil tc brengen. Dezo verzórging begint met het geregeld, ja dagelijks poetsen met een goede tandpasta. Onder de vele middelen, dio voor dit doel worden gebruikt, valt CastelJa Tandpasta onmiddellyk op. Reeds na één lieer borstelen is het ver rassend te zien hoe blinkend wit en glanzend deze Castella Tand pasta Uw gebit maakt. Daarbij bevat Castella Tandpasta het ele ment fluor, dat tandbederf (ca rles) tegengaat. Daarom is het niet alleen voor U, maar in het byzonder ook voor Uw kinderen van het grootste belang de dag met Castella Tandpasta te begin nen en te eindigen. ICUIDS «n een 8 Het bedrag, dat tot nu toe is bijeen gebracht voor het erefonds voor oud verpleegsters. bedraagt f 60.000.—. 0 De inzittenden van de in Friesland verongelukte Harvard waren de kapt. N. J. van Kregten uit Arnhem en de sgt.-vL H. den Toom uit Rotterdam. 0 In de pa rochiekerk Maria ad Mare te Noordwijk aan Zee is Donderdag de plechtige uit vaartdienst gehouden voor mevr. dr. Marja Montessori, waarna het stoffelijk overschot ln alle stilte op liet R.K. kerkhof te Noordwijk ter aarde werd besteld. 0 In de nacht van Woensdag op Donderdag is de Harderwijker visser Evert Foppen op het IJsselmeer bij Urk verdronken. Hij bevond zich op een botter ter visse rij. De oorzaak van het ongeval is on bekend. 0 De zuster van de prins van Liechtenstein, gravin Strachwitz, brengt met haar echtgenoot een kort particulier bezoek aan ons land. 0 Op 14 Mei a.s. zal te Brussel het 13e congres van de Wereld-postvereniging worden geopend. Een dergelijk congres wordt gewoonlijk één maal in de vijf jaar gehouden. Er zullen ongeveer 1500 voorstellen wordén behandeld. 0 Bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam heeft de Ned.-Indi sche Bond van ex-krijgsgevangenen en geïnterneerden, N.I.B.E.G. Donderdag morgen een korte plechtigheid gehouden ter herdenking van alle militairen en burgerlijke oorlogsslachtoffers. Burge meester mr. Am. J. d'Ailly van Ainster-' dam zal op 31 Mei a.s. naar Venetië ver trekken^ voor een bezoek van enkele dagen aan de&e stad. 0 Prins Bernhard brengt vandaag een bezoek aan de jubi lerende staatsmijnen. 0 Op het 'paleis Soestdijk is Donderdag aan Koningin Ju- liana een moederdagtaart aangeboden, die vervaardigd is door leerlingen van de R. K. vakschool voor banketbakkers en de Ned. vakschool voor banketbakkers in Amsterdam. 0 Koning Frederik en ko ningin Ingrid van Denemarken zijn in de Engelse haven Harwich aangekomen voor een particulier bezoek van zes dagen aan Groot-Brittannië. 0 -De Engelse re gering heeft Donderdag plannen bekend gemaakt voor de verkoop van het vracht- autopark van haar wegtransportbedrijven aan particuliere ondernemingen. Het is de bedoeling het gehele uit 43.000 vracht auto's bestaande park te veilen. Blind meisje bestolen. In een perceel in de Van den Berghstraat in Den Haag had on langs het gemeentelijk gasbedrijf een defecte gasmeter gerepareerd. Dezer dagen vervoegde zich iemand aan het genoemde perceel, die zeide namens het gasbedrijf de gerepareerde meter te moeten controleren. Nadat de man een ogenbliik naar de meter had ge keken, zei hij tegen de bewoonster, dat er niet genoeg gaspenningen in zaten. De bewoonster antwoordde daarop, dat zij wel even aan de over kant wat penningen zou halen. Zij nam daartoe enig geld uit een geld kistje. Toen de vrouw met de pen ningen terug kwam was de „contro leur" verdwenen en uit het geldkist je was 425 weg. Dit bedrag was eigendom van een blind meisje, dat dit geld verdiend had met werken in een blindeninrichting. Zij had het geld opgespaard voor haar huwelijk, dat binnenkort gesloten zou worden. Troepenschepen verbouwd" zonder toestemming Staten-GeneraaJ. Enkele voormalige troepentra de Zuiderkruis troepentrans portschepen Waterman zijn verbouwd tot emi grantenschip en de verbouwing van de Grote Beer verkeert in een verge vorderd stadium. De beslissing daar toe werd genomen zonder de Staten- Generaal. in de gelegenheid te stel len tevoren haar goedkeuring hier- aan te hechten. De minister Van ver keer en waterstaat heeft nu in de nota naar aanleiding van het ver slag van de commissie van rappor teurs over het wetsontwerp tot wij ziging van de begroting van het scheepvaartfonds verklaard, dat de regering terstond uitvoering gegeven heeft aan haar beslissing, gezien de bijzondere betek enis van de emigra tie voor het Nederlandse volle. Brand aan boord van Zweeds schip ta Rotterdam. Door onbekende oorzaak brak Don derdagavond brand uit aan boord van het 1230 brt metende Zweedse s.s. „Ardennia", dat aan de Waalhaven te Rotterdam ijzer lag te laden. De brand woedde ih een partij hennep. De brandweer was spoedig met groot materieel ter plaatse en om onge veer acht uur kon aan het nablussen worden begonnen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Ondanks een verbod van de Griekse regering is Donderdag te Athene een massabijeenkomst gehouden, waarin werd aangedrongen op een vereniging van Grie kenland en de Britse kolonie Cyprus. dio ieder graag wO hebbent -Jr Verwen Moeder eens echt op Moederdag Geef haai* een practlsch cadeautje van MERISON Prachtige sortering KAMERGIETERS ln fijne kleuren vanaf 1.65. Grote collectie KOEKDOOSJES en TROMMEL- TJÊS, pracht décors, vanaf 0,95. Sola-geschenken: Geschenken, die levenslang blijcle herinneringen wekken. Laat Moeder na een drukke warme dag eens it; heerlijk uitrusten in een makkelijke TUINSTOEL. Prezen van: 8,85—32,—. U slaagt zeker voor een practisch cadeau bij Merison?s Ijzerhandel C.V.. GOES - Lange Vorststraat 39-50 - TeL 2555. if Pure Virginia Cigaretten «poftMejwo op de «cbterdjda 'mm ée btaawipakkiog. Spaan Dagbteidreelame heeft een zeer be langrijke bijdrage geleverd tot deze ontwikkeling. Ho nog steeds geldt, ook op dit gebied tueö Mtuuv W krast een aaieko eoüeetie (OLYMPISCHE SPELEN *32 PUBLICATIE VAN HET „CEBUCO" CfcNTR BUR. VAN COURANTENPUBLICITEIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8