Zeeland oud... Van de zonnewarmte der Rivièra naar de lente van de Bourgogne r D Toch is 't zo I NEDERLANDS GEBOORTECIJFER LIGT ZEER HOOG ZEELAND NIEUW Meliskerke BEN BOEK VAN: VRIJDAG 9 MEI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ZWERVEND DOOR DRIE JAARGETIJDEN Door de winterse sneeuw van de Alpen (Van onze Parijse correspondent) We hadden een paar dagen in Menton doorgebracht. Het was er warm als op een volzomcrse dag bjj ons in Nederland. Wanneer je tegen elf urn 's morgens ging zwemmen in het glasheldere opvallend zoute water van de Middellandse Zee, dan moest je daarna niet te lang in de zon blijven bak ken, wilde je niet op een griezelige manier verbranden. Ging je daarna wat tegen de berghellingen wandelen, waar de bloeiende en tegelykertyd vruch. ten dragende sinaasappelenbomen hun heerlijke, typisch zuidelijke geur verspreiden, dan zocht je al gauw de schaduw op, omdat je vond dat die zon overdreef. Je keek over die blauwe zee, die daar zo onbegrijpelijk stil en glad lag en waar alleen een heel enkel fel rood of groen geverfd vissers bootje een reusachtige V in sneed. Daarna ging je aan het haventje eten: een soep, waarin rode visjes dreven, een bord groente met ailoli (dat is een soort mayonaise met een ontstellende hoeveelheid knoflook) kalfsvlees met kaas en ham, waarna we als toetje een uien taart proefden K.. DOOR JAN BRUSSE en waardeerden. Bij dat alles hoort natuurlijk eeri fles van die stoere, rose wijn, die tegen de bergen rond Menton wordt gewonnen. Aangezien die druiven zo dicht bjj zee groeien heeft de wijn daar een zilte smaak gekregen, waardoor je een steeds grotere dorst krijgt. Om de vertering op gang te helpen ga je dan eerst wat rondslenteren in het oude Menton. De straatjes zijn er zo smal, dat twee fietsers er elkaar niet zouden kunnen passeren. Geluk kig zijn er geen fietsers in Menton, zodat er wat dat betreft geen moei lijkheden zijn. Die oude stadswijk ziet er al helemaal Italiaans uit. De mensen spreken er een dialect, dat je onmogelijk kimt verstaan en ze zijn "er net zo min op de zon gesteld als wij op de regen. In de kleine, bij zonder gezellige winkeltjes, die al tijd door een kralengordijn van de buitenwereld worden afgescheiden, kan je de geheimzinnigste Italiaanse producten kopen Om er onze dorst te lessen kochten we er een fles Italiaanse wijn De gezellige, dikke, slondige vrouw in het winkeltje ver telde dat het een zoete, heel licht sprankelende rode Barb era was. Bij vrienden trok ik er, niets kwaads vermoedend de kurk vanaf, waarbij de fles, als een soort opstandige fon tein over mijn witte hemmetje spoot. Eigen domme schuld. Ik wist toch 260. Zo vreemd het in het naoorlogse Ne derland ook moge klinken, dat doodstraf hier te lande sedert 1870 is afgeschaft, zo zonderling zal het zeker aandoen te constateren dat dit feit reeds in 1741 plaats vond in het tsa ristische Rusland, welk land toch heus niet als hijzonder humaan en zacht zinnig bekend stond jegens tegenstan ders van het regiem of jegens maat schappelijk ontspoorden. De terechtstellingen die sedert 1945 in ons land hebben plaats gevonden, zijn met een beroep op de buitengewo ne omstandigheden voltrokken, inge volge het Besluit Buitengewoon Straf recht. Bovendien is de doodstraf altijd gehandhaafd gebleven in ons militair strafrecht, waaronder ook burgers kunnen vallen. Wanneer in ons land derhalve gesproken wordt van de af schaffing van de doodstraf, heeft men het Wetboek van Strafrecht op het oog, waarin practisch alle misdrijven voorkomen die men iii vredestijd te genover mens en maatschappij kan be gaan. In ons land waren dus bijzondere omstandigheden aanleiding om na de oorlog in 40 gevallen de zwaarste straf te voltrekken tegen 99 gratieverle ningen. Maar ook in Rusland golden na 1740 buitengewone omstandigheden, die echter oorzaak waren van het te genovergestelde, nl. dat de doodstraf werd afgeschaft. Nu was men er in Rusland sedert overoude tijden aan gewend dat de tsaarde levens der onderdanen ver nietigde, al naar de luimen van de dag. Dat na een strijd om de troon Elisabeth, de jongste dochter van Pe ter de Grote, zich in 1741 met behulp van een garderegiment in de tsafenze- tel kon nestelen, niet dan na beloofd te hebben tijdens haar regering geen doodvonnis te laten voltrekken, pleit voor de opvatting dat de Russen lang zamerhand schoon genoeg kregen van de ongewisheid van het leven onder het tsarenbewind. Hoe dit ook zij, Elisabeth legde de belofte af, die zij met een kus op het Kruis bezegelde en bevestigde haar voornemen per oekaze in 1744. Hier mede was de doodstraf in Rusland of ficieel afgeschaft. Hetgeen echter niet betekende dat ongewenste personen niet uit de weg geruimd konden worden, of dat er een einde kwam aan de afschuwelijkste wreedheden die een brein kan uitden ken. De Nederlandse zaakgelastigde De Swart klaagde in 1757 zelfs over de verschrikkelijke willekeur en de gru welijke onderdrukking waaraan men onder het bewind van keizerin Elisa beth ten prooi was. Dat wilde in die dagen wel iets zeggen! We kunnen de ontelbare inbruiken die in Rusland op de oekaze van 1744 in de loop der eeuwen werden ge maakt, hier niet ophalen, doch wel dient in herinnering te blijven, dat ook de communisten hiermede lelijk in de knoop zijn geraakt. H. Pétillon. immers wel, dat die Zuiderlingen al tijd overdrijven. Wanneer ze je dus vertellen, da.t zo'n wijn maar een beetje sprankelt, dan had je moeten begrijpen, dat er achter die kurk een ware atoomkracht in bedwang werd gehouden. Toen was ons verblijf om en we moesten weer terug naar Parijs. De laatste avond maakte je nog een beetje sentimentele wandeling langs zee. Onder de palmen, die onwezenlijk stil in de zoele, zware zuidelijke nacht stonden. Het zwarte water was zo rustig, dat je op de kleine kiezel strandjes geen geluid hoorde. Alleen was er een indrukwekkend grote maan, die een zilveren streep in die oneindige zwartheid trok. DE JAS WEER AAN De volgende morgen reden we de warmte van het Zuiden uit naar het Noorden. Op vijftig kilometer van Menton moesten we onze jassen aan trekken. Op vijftien honderd meter hoogte lag sneeuw en de bomen wa ren nog maar heel spaarzaam en heel voorzichtig uitgelopen. Onbegrijpelijk dat je de vorige dag nog in de war me zon had liggen braden. De pal men hadden plaats gemaakt voor dennen met besneeuwde toppen cn het water, dat in wilde bergstromen naar beneden kwam, was zo koud, dat je er je nauwelijks in kon was sen. Onder Grenoble begon het te on weren. Donderslagen die tussen die bergwanden kletterden met een ge raas, dat je er bang van zou worden. Weerlichten die de grijze hemel in tweeën spleten en hagelbuien, die als tambourstokjes op het dak van de auto roffelden. De zon uit Menton was verdwenen, het was koud als op een winterse dag bij ons. Zo reden we door Grenoble, waar de mensen in dikke truien en met ski's op hun rug de bergen in trokken.. Pas toen we verder reden naar het Noorden en in Bourgogne belandden, herkenden we het werke lijke jaargetijde: de lente. De vrucht bomen stonden volop in bloei, de hel lingen waar de grote Bourgognes groeien, begonnen te groenen en in de weiden dartelden lieve lammetjes en geitjes. In de bossen hadden kin deren grote bossen sneeuwklokjes geplukt en die trachtten ze nu langs de weg aan de altijd te snel voorbij schietende automobilisten te verko pen. Zo kwamen we tegen de avond Pa rijs binnen. Na de zomer in het Zui den, de vinter in de besneeuwde Al pen en het voorjaar in Bourgogne vond je de lente in de huizenzee Pa rijs. Kastanjebomen die in de tien dagen van ie afwezigheid zich plot seling rijkelijk in het blad hadden gestoken. Parisiennes in lichte lente toiletjes, mensen op terrasjes, auto's met open daken, oude mannetjes op banken en luie "vissertjes langs de Seine. Je reed door drie jaargetijden. Aan de Rivièra koesterde je je in de zon. In de bergen verwonderde je je over de kou. In Bourgogne ontroerde je dat voorjaar. Maar in de Parijse len te kwam je thuis. Wanneer je je visum vergeet..-.. Een huilende passagiere kwam bij de passage-afdeling Rotterdam vertellen, dat ze die van de Holland-Amerika lijn in dag met de „Nieuw Amster dam" zou meegaan, maar zij had haar visum in Berlijn vergeten. Gelukkig voor haar vertrok het schip pas 's avonds en dl- recht wera Berlijn opgebeld. De zaak werd besproken en haar vader stapte nu met het vi sum in een vliegtuig, dat hem van Berlijn naar Hamburg bracht. Daar werd het papier toevertrouwd aan de goede zor gen van de piloot van het lijn- toestel naar Amsterdam. Óm half negen startte een employé van de H.A.L. met 'n taxi van Schiphol en zo kon de Berlijnse dame om half tien met het do cument worden verblijd. Toen dan ook om tien uur de „Nieuw Amsterdam" vertrok, was zij het niet, die „de boot had gemist". HET C.B.S. TELDE Een bromfiets op elke zeventig Nederlanders. (Van onze Haagse redactie DEN 1IAAG Wij zijn ecu intensief levend volk. Dit valt onder andere iveer af te leiden uit het jongste cijfermateriaal, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek ons verstrekte. Men kan eruit leren, dat Nederland jsjr J. Juli van het vorig jaar niet minder dan 10.262.000 zielen telde, en dat ons inwonertal sinds 1 Juli 1945 in zes jaren dus met 10,2% moet zyn toegenomen. Vergelijken we deze cijfers met die van andere landen, dan moeten we zeggen, dat Nederland toch wel een opmerkelijk plaatsje onder <le zon inneemt. Vrijwel nergens was de bevolkingsaanwas zo groot. Alleen Amerika evenaart ons, cn slechts Canada, dat overigens nog maar 13.893.000 zielen telde op 1 Juli, overtreft ons, met een groeipercentage van 11.4% in meergenoemde zesjarige periode. Engeland slaat daar te genover met slechts 2,4% groei een wel heel pover figuur. Het Internationaal Gerechtshof heeft Sir Arnold Monair (Groot-Brittannië) ge kozen tot president. De heer Gustavo Querrero (Salvador) werd herkozen als vice-president. Europese bewegingen gaan fusie aan. De oprichter van de Pan-Europese beweging voor de Verenigde Staten van Europa, graaf Coudenhove-Ka- lergi, heeft Woensdag te Lausanne medegedeeld, dat zyn beweging een fusie zal aangaan met de Europese Parlementaire Unie, onder voorzit terschap van Paul Henri Spaak. Hiertoe zal op 21 Mei te Parijs een conferentie worden gehouden. Engeland en Ver. Staten beperken luchtverkeer. OM DE STAKING IN DE OLIE-INDUSTRIE Engeland heeft besloten het bur gerlijke en militaire luchtverkeer te beperken in verband met de staking van 90,000 arbeiders in de Ameri kaanse olie-industrie. De Amerikaanse luchtmacht heeft thans ook in Europa haar activiteit beperkt. De commissie voor de strijd krachten uit het Huis van Afgevaar digden is begonnen met de behande ling van een wetsontwerp, dat de regering (als laatste instantie) zal I machtigen een staking in vitale in dustrieën te voorkomen door de be trokken bedrijven en vakverenigin gen onder beheer te plaatsen. Ieder ding heeft zijn eigen karakter. Daarom heeft ieder ding zijn eigen gezicht. Want het karakter van ieder ding, zo goed als het karakter van ie der mens, staat aan zijn wezen uitgeschreven. Het is van een treffende wijsheid, dat de Wal- cherse taal het woord „wezen" uitdrukkelijk mede gebruikt in de betekenis van: gelaat, phy- sionomie. Het wezen dan, het gezicht van Meliskerke 1745 is een kindergezichtje tegenover de physionomie van twee eeuwen later, die de gelaatstrekken van de volwassene vertoont. Hoe lieflijk, hoe idyllisch, maar ook hoe sukkelig en onnozel ligt dat 18e-eeuwse dorpje daar: wat toevallig saamgeschoolde bouwseltjes, die te dromen staan onder een ietwat grillige, niet bepaald vrolijke hemel. De natuur is hier de baas. Gras en boompjes groeien zo'n beetje waar het hun belieft, de nederi ge slikwei wijkt deemoedig uit voor een willekeurig poel tje. Een wijs,- wat zorgelijk kij kend Kerktorentje houdt een degelijk toezicht op het geheel. Al met al geen bijster opwek kend plaatje. Dreigt er een onweer? Hoeveel flinker, wilskrachti ger, helderder staat dat heden daagse dorp erbij! Deze huizen weten wat ze willen, dit dorp is gebouwd. Hier heerst geen toeval meer. De brede, .rechte weg. domineert. De jonge boompjes staan onder strenge discipline. Deze weg duldt geen tegenspraak van poeltjes. De hemel is een onpersoonlijk wit geworden, waartegen de zelf bewustheid van het dorp des te straffer spreekt. Deze hemel is niet meer de onberekenbare, romantische overmacht van 1745; het dorp heeft geleerd, wat er met proefstation en coöperatie, met landbouwtechniek en eco nomie te bouwen valt. De po sitie van het Kerktorentje is dan ook totaal veranderd. Het staat er wat beduusd bij. Het heeft iets weg van een kinder lijk, oud Moedertje tussen haar ruimschoots volwassen kroost, ze kan het niet allemaal meer bijbenen en haar hoedje staat er scheef van. De toren 1745 stond er als de wachter van de Heren, wier wijzingen de dor peling te prijzen hadfeodaal van wezen. Hij heerste. De to ren 1952 staat er met de fi guur van de Heren, die te wij zen hebben wat de dorpeling prijst: democratisch van wezen. Hij dient. Het kinderland is verloren. De efficiency heeft haar intre de gedaan. De oorlog hielp een handje. Wat zal er nog over z{jn van de oude wegelingen, waar de meien te bloeien ston den in de tuitte nacht? Van de Koesjesweg en de Blaauw- poorte, van de Boomweg en het Zoetelandse padje, van de Wae- teramse weg en het padje 't Pereboompje? Wat is er over van de geheimzinnigheid van de „Brouwpit", waar in 1880 nog getoverd werd, zó erg, dat er met zilveren kogels op de duvelse dwaallichtjes geschoten moest worden? Van de befaam- den „Paeremeester" de Pla,de gevreesde veearts, die almede toveren kon? Het is allemaal nog niet zo lang geleden; onze al te weinig gekende folklorist Jan Vader heeft het alles nog meegemaakt. Maar het is on herroepelijk verloren, het kin derland van het 18e-eeuwse prentje, dat duurde tot het be gin dezer eeuw. Moeten we er om treuren? Is het wel zo juist, hier te spreken van een verloren pa radijs? Verliest het kind zijn landje van Cocagne, of ver werpt hij het? Ontgroeit hij het niet veeleer en ij juist dit niet zijn rijkdom en zijp leven? En tuds dat kinderland nu zo pa radijselijk? Vraag er Uw kin deren eens naar? Wat blijft er over, als we het uitpeilen uit de idealiserende herinnering? De drukkende atmosfeer van het prentje 1745 was misschien zo toevallig niet Geef ons het heldere 1952 maar. J. C. v. S. Er zijn twee oorzaken, die Neder- j land zo'n goed figuur doen slaan op de internationale bevolkingsmarkt. De eerste is, ons hoog geboortecijfer, de tweede ons lage sterftecijfer. In 1951 waren er in ons land 22,3 levendgeborenen per 1000 inwoners tegenover in Zweden bijvoorbeeld maar 18,1 en bij onze Zuiderburen maar 16,1. Overigens blijven we op dit punt achter liggen bij Amerika (24,3) en Canada (27,1), welke twee landen de enige zijn, waar we het ge boortecijfer het afgelopen jaar nog zagen stijgen tegenover de voorgaan de jaren. Zo goed als elders, daalt het geboortecijfer in Nederland sinds 1948 geleidelijk, zij het dat we het lage peil van 1939 (20,3) nog niet bereikt hebben. Tegenover ons vrij hoge geboorte cijfer staat een laag sterftecijfer. Geen land zoijden we kunnen opge ven, waar minder doden te begraven zijn per 1000 inwoners dan juist in dit Nederland. Slechts 7,6. Zelfs Amerika (9,7) en Canada (9) kun nen in dit opzicht niet in onze scha duw staan. Wij zouden eruit willen concluderen, a. dat het Nederlandse ras van een oer-solide constructie moet zijn; b. dat onze sociale en ge zondheidsdienst de toets der vergelij king wel kan doorstaan. Het is altijd prettig deze dingen weer eens te kunnen zeggen, omdat we zo licht i geneigd zijn bij het véle, waarop ge- mopperd kan worden, het goede in onze eigen gemeenschap te vergeten. Van de Europese landen spant Frankrijk met een sterftecijfer van 13,3 per 1000 inwoners de kroon zij het dat zijn geboortecijfer (19,5) 'nog mee mag tellen. VAREN EN RIJDEN Er staan in het jongste algemeen overzicht van het Centraal Bureau nog andere interessante cijfers, die direct tot de verbeelding kunnen spre ken. Onze koopvaardijvloot is in 1951 weer over alle linies gegroeid. Zij telt thans 1141 schepen, t.w. 35 passagiersschepen 1022 vrachtschepen en 84 tankschepen. Totaal laadver mogen 2.983.000 b.r.t. Zowel in aantal als in laadvermogen overtreft deze hedendaagse vloot die van 1940 al weer aanzienlijk. Slechts in de sec tor passagiersschepen is er nog een grote achterstand. Voor wat de bin nenvloot "betreft heeft Nederland zijn door dc oorlog ontstane achterstand nog niet volledig kunnen inlopen. Dit laatste zouden we niet graag willen beweren van ons inotorrijtui- genpark. Op 1 Augustus 1939 waren er ln ons land 65.804 motorrijwielen, 5269 motordriewielers, 99.986 perso nenauto's, 4518 autobussen cn 18.457 vrachtauto's. In 3946 waren deze aan tallen in enkele sectoren vrijwel ge halveerd. Per 1 Augustus 1951 echter op een klein beetje na verdubbeld: 106.404 motorrijwielen. 6173 motor- driewielers, 157.002 personenauto's, 6160 autobussen en 82.571 vracht auto's. Bij dit ontegenzeggelijk omvangrij ke motorrijtuigenpark heeft zich sinds 1949 het rijwiel met hulpmotor gevoegd. Op 1 Augustus van het vo rig jaar, zo stelde het G.B.S. vast, reden er al 147.986 langs de weg. Dat is dus één op elke zeventig Ne derlanders. Vandenberg waarschuwt voor Russische luchtmacht. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse luchtmacht generaal Van denberg, heeft de Senaat Woensdag in een schriftelijk getuigenis mede gedeeld dat de Sowjet-Unie, „binnen twee jaar in staat zal zyn de Vei-. Staten aan te vallen met over lange afstand opererende vliegtuigen, dit atoombommen kunnen vervoeren". Hij ztide dat dergelijke, onverhoeds uitgevoerde aanvallen zeer ernstig 2 gevolgen zouden hebben, indien er niet op afdoende wijze tegenstand aan zou worden geboden Baal oud papier doodde voorbijganger. In de Vierwindenstraat te Amster dam is een vijftigjarige voorbrjg ger, D. J. S., dodelijk verwond aoor een baal oud papier, die van de twee de verdieping van een papierpakhuis naar beneden viel. Een arbeider was met een steekwagentje op de tweede verdieping een baal oud papier van 275 kg. aan het verkruien. Hij loste de baal op ongeveer 1% meter af stand van een geopend luik aan de straatzijde. De baal kantelde en viel naar buiten. Boete van f 75.000 geëist wegens deviezen- overtreding De procureur-generaal by het Ge rechtshof te Amsterdam heeft tegen de 56-jarige P. S., van beroep indus trieel en tegenwoordig in Frankrijk wonende, een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden, een boe te van 75.000 gulden subsidiair zes maanden, en verbeurdverklaring van ëist, wegens vier deviezenovertrei gen, begaan in de twee eerste jaren na de bevrijding. Verdachte is ontwerper van instal laties davids en verrichtte na de bevryding o.m, transacties met Belgische scheepswerven, waar zon der vergunning van de Nederlandse Bank francs werden opgenomen, waarmee S. uit de bezettingstijd daterende schulden aan Belgische fa brikanten betaalde. Voorts zette hij een deel om voor „zwart" naar Bel- fië gebrachte Nederlandse guldens, ie later illegaal naar Nederland ge transporteerd werden. In totaal voor rond 250.000 gulden. Verdachte er kende alle ten laste gelegde feiten. Het Hof zal 21 Mei a.s. arrest wijzen. Nieuwe Arnhemse slation voorjaar 1954 gereed De bouwplannen voor het nieuwe Arnhemse station zijn thans in een definitief stadium gekomen, zodat verwacht kan worden, dat met de bouw omstreeks Juli of Augustus kan worden begonnen en het station in het voorjaar van 1954 in gebruik kan worden genomen. Voorts bestaan er plannen tot het bouwen van een klein station aan de Velperweg. Hel wereldgebeuren Spanje actief Het trókfc zeer slcrk dc aandacht, dat Spanje de laatste tijd een grote activiteit ontplooit op het terrein van dc buitenlandse politiek. Enerzijds maakt men voor bepaalde gebeurtenissen cnomc propaganda, aan de andere kant betracht men voor zekere problemen grote geheim zinnigheid. Wat dc propaganda betreft, is de reis, welke de Spaanse minister van buitenlandse zaken kortgeleden naar het Midden-Oosten heeft gemaakt een sprekend voorbeeld. Met alle midde len wordt de betekenis van Artajo's missie opgeschroefd. De minister werd op zijn reis vergezeld door een groot aantal journalisten, die er da genlang over hebben uitgewyd in hun bladen. Men wijst er daarbij dan voor- ai op dat de tocht door de zes Ara bische landen niet onmiddellijk tot gevolg zal hebben het sluiten van een militair of politiek verdrag tussen Spanje en de Arabische staten, maar laat dooi'schemeren, dat dergelijke verdragen niet uitgesloten zouden zyn, wanneer dc tijd er rijp voor is. De missie van Atajo heeft intus sen alleen maar de sluiting van een aantal vriendschapsverdragen en cul turele overeenkomsten opgeleverd. De propaganda wordt echter met onverminderde kracht voortgezet. Gisteren bracht de regent van Irak een tegenbezoek aan Madrid, dat met veel officieel vertoon werd opgelui sterd. De bezoeken van Artajo en het te genbezoek van de Irakse regerings leiders kunnen gezien worden als een uiting van „de nieuwe Spaanse poli tiek van vriendschap ten aanzien van de Islam, zoals enkele buiten landse bladen schrijven. panje heeft de laatste tijd nog meer pijlen gebruikt voor de boog van Franco's internatio nale politiek. De actie in Tanger tot terugkeer van de vooroorlogse status heeft Franco gemeend een rugge- steuntje te moeten geven, door on langs een nota aan de internationale commissie ln Tanger aan te bieden. Voorts tracht men begrip te kwe ken voor een Middellandse zee-pact, waarbij Spanje vooral het oog heeft gericht op Italië en Turkye. Ook wijst men steeds maar weer op de goede betrekkingen met de Zuid-Ameri kaanse landen. Al deze activiteit heeft vanzelf sprekend een achtergrond. Er is namelijk een overeenkomst op handen met de Verenigde Staten voor economische hulp en militaire dienstverlening. Het lijkt niet on waarschijnlijk, dat Spanje de prijs voor een overeenkomst of zelfs een bondgenootschap zo hoog mogelijk wil opvoeren. Engeland en Frankrijk staan echter sceptisch tegenover de huidige Spaan se activiteit. Vooral het feit dat men hoewel voorzichtig, betrekkingen met de Duitsers orde houdt, heeft in Pa rijs en Londen een onprettige indruk gemaakt. Men spreekt daar reeds van een Spaanse samenzwering, in- plaats van een ernstige buitenlandse politiek. m JOH AN FABRICiUSm Fabrlcius' „Venetiaans avontuur" bewijst wederom welk een meesterlijk verteller deze schryver is. Ook dit boek is zo boeiend geschreven, dat de lezer het achter elkaar uitleest. De held van het verhaal is een jong Oostenrijker, die met wereldher vormingsideeën behept in zyn werk als employé in een handelszaak in Wenen geen voldoening vindt. Om zijn blik te verruimen maakt hij een vacantiereis naar Venetië, in de be doeling niet naar huis terug te keren. Op spannende en geestige wijze wor den de avonturen en amourettes van de wereldhervormer in de Dogenstad verhaald. Het happy-end is aardig gevonden en stelt de lezer niet te leur. (Uitgave P. Leopold's Uitgevers Mij., Den Haag)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5