BUNKERSTATION VAN S.H.V. 25 JAAR IN VlISSINGEN PUROL Prisma-herenhorloge TRANSPIRERENDE VOETEN? Zeeuwse Almanak WEDSTRIJD IN DOELMATIG INKUILEN BEËINDIGD PAVILJOEN VOOR DEBIELE „KINDERZORG"-PUPILLEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 MEI 1952. HOE HET GROEIDE. Personeel bood fraaie electrische klok aar. Vyf-en-twintig jaar was het gisteren geleden, dat het bunkerstation van de Steenkolen-Handelsvereniging aan de Vlissingse buitenhaven in werking werd gesteld en het personeel van dit bunkerstation heeft er voor gezorgd, dat deze gedenkdag een bijzonder cachet kreeg door de aanbieding van een bijzonder fraaie clectrisc.be klok, welke nu hoog aan het kantoorschip preikt cn er voor zorgt, dat iedereen in de haven op elk moment kan zien hoe laat liet is. By dag en by nacht zelfs, want een heldcr-rode neonverlichting zorgt er voor, dat de klok ook als het donker is, haar taak lean vervullen. Hoe geheel anders was het vyf en twintig jaar geleden toen het Nooi-se stoomschip ,,Buena Vista" van de rederij Fred. Olsen als eerste bunker schip de haven van Vlissingen bin nenliep en burgemeester Van Woel- deren onder de vrolijke klanken van de harmonie „Ons Genoegen" per soonlijk de eerste grijper kolen van de wal boven het schip deed zwaaien de haven nog slechts op één derde van de huidige omvang geen olie tanks geen royaal en fraai kan toorschip, doch een eenvoudig, haast primitief kantoortje op een oude sleepboot. Maar er werd begonnen. Er werd aangepakt en doorgezet en zo kon het Vlissingse bunkerstation uitgroeien tot het belangrijke bedrnf. dat aan de Vlissingse haven zijn bij zondere betekenis te midden van de andere Nederlandse havens heeft ge geven. Het was de voorzitter van de Vlis singse personeelskern van de S.H.V., de neer J. Schroevers, die in de toe- Adverteniie V.V.V. Vlissingen zal recipiëren. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan zal de V.V.V. te Vlissingen recipiëren op Woensdag 21 Mei van 5 tot 7 uur In Hotel Noordzeeboule- vard te Vlissingen. Naar wfj verne men zal het bestuur van de oudste V.V.V. in Nederland, namelijk de V.V.V. Valkenburg, aanwezig zyn om de Vlissingse zustervereniging, die op één na ae oudste in Nederland is, te complimenteren. Er zal te zes uur gelegenheid wor den gegeven voor het houden van korte toespraken. Des avonds te' kwart over acht Is er een diner in het Strandhotel, waarvoor een aantal vooraanstaande figuren uit V.V.V.-kringen is uit genodigd. Reportage over Zeeland voor Belgische radic Naar wy vernemen zullen heden morgen te Goes arriveren de heren Fillipet en van de Vijvere, reporters van de Belgische Nationale Radio- omroep. De beide heren maken repor tages vair de Nederlandse provincies en thans is de provincie Zeeland aan de beurt. zy zullen behalve Goes waar zij door de V.V.V. worden ont vangen ook Kapelle. Wemeldinge en Yerseke bezoeken. Te Goes worat geluncht. In de middag brengen zij een bezoek aan Walcheren. Zij zullen door het gemeentebestuur van Mid delburg worden ontvangen en V.V.V. Midelburg zal lectuur en propagan damateriaal aanbieden. Te Vlissingen biedt het gemeentebestuur aan de bezoekers een maaltijd aan. De EDELE. - r-r huidgenezer i blLnli?I" geneest en veredelt de huid Aanbestedingen Prov. Waterstaat Zeeland. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland werd Donderdag ten kantore van de Provinciale waterstaat te Middelburg in het openbaar aanbe steed de verbetering van de toe gangsweg tot de provinciale steiger te Wolphaartsdijk (bestelt dienst 1952). Hiervoor werd als volgt inge schreven: A. J.' Blijlevens, Breda f79.500; P. de Regt, Terneuzen f30.900; J. P, v. d. Linde, Kattendijke f28.400; N.V. Prori, Wassenaar f27.490; W. van Vossen en Zonen, Sint Annaland f27.450; J. Hoogeste- ger, Wemeldinge f26.518; Fa C. Wis- kerke en Zonen. Nieuwdorp f25.960; J. Moerland, Sint Annaland f25.750; A. de Bourgraaf. Wilhelminadorp f25.678; .Gebr. Geldof, Serooskerke (VY.) f23.000; F. Duynhóuwer, Goes f 22.883. Tevens werd aanbesteed het ma ken van aanlegplaatsen te ICortgene en Wolphaartsdijk (bestek dienst 1952). De uitslag luidde: L. J. Dek ker, Vlissingen f92.500; H. E. van Deest, Gouda f89.700; L. Schermers, Nieuwendijk f 88.800; E. G. Linden- bergh, Vlissingen f85.850; A. v. d. Straaten, Hansweert f85.500: Fa B. M. van Noordennen. Giessendam f84.800; J. W. Verdooren, Papen- drecht f84.300: Van Dongen en Van Hoven. Dordrecht f82.900: P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge f82.600; C. v. d. Klippe, Vlissingen f81.000; Th. W. Blijlevens, Oosterhout f 78,840; Fa A. Verhagen, Breda f76,980; A. J. Blijlevens. Breda f26.900. De gun ningen werden aangehouden. Ruiterdag te Middelburg Naar wij vernemen zullen op 3 Juli a s. op het industrieterrein te Mid delburg de prov, kampioenschappen van de Gewestelijke Bond van Lande lijke Rijverenigingen verreden wor den. Op deze dag welke georganiseerd wordt in samenwerking met „Hip pos", de Bond van Paardenfokkers op Walcheren, zal tevens een grote fok- dag door laatstgenoemde bond wor den gehouden. Voor de rulterkampioenschappen worden des morgens de voorkeurin gen gehouden, terwijl des middags demonstraties worden gegeven. spraak, waarmede hij het geschenk van het pbrsoneel aan de directeur, de heer K. van Everdingen, aanbood, aan deze dingen herinnerde toen hij met een enkele greep „hier en daar" uit de historie van de zilveren jubi laris herinneringen aan vroeger op- hualde. Hij wees daarbij op de bijzon dere groei van het bedrijf, aan de moeilijkheden van de oorlogsjaren, toen mensen en materiaal moesten onderduiken en velen zelfs tijdelijk I elders emplooi moesten zoeken, maar1 ook op de energieke wijze, waarop de directie met de mensen van het bun kerstation na de bevrijding vrijwel uit het niets de zaak weer hebben opgebouwd, niet precies zoals het vroeger was natuurlijk, omdat de olie steeds meer de plaats van de ko len is gaan innemen. Spr. getuigde van de prettige ver houdingen in het bedrijf en verzocht ten slotte mevrouw R. M. G. van Everdingen-Maesen de klok, welke het personeel als jubileumgeschenk heeft willen aanbieden, te onthullen, haar daarbij als herinnering een fraai zilveren vaasje met bloemen aanbie dende. Deze eenvoudige plechtigheid op elyk gepavoiscerde bunker station vond plaats in tegenwoordig heid van het voltallige personeel met de dames, die daarna op het kantoor- schip werden ontvangen bij een kopje koffie en een gebakje. Hier sprak de heer Van Everdingen een woord van hartelijke dank tot de dames, waarbij hij deze verzocht zijn erkentelijkheid voor het fraaie geschenk aan de mannen die inmiddels blykbaar alweer aan het werk waren getogen; er waren immers weer bunkersche pen in zicht over te brengen. Ook hij gewaagde van de prettige sfeer, waarin bij de S.H.V. wordt gewerkt en zeide ten slotte te hopen allen ot> de feestavond, welke 24 Mei wordt gegeven, terug te zien. BLOEMEN EN FELICITATIES. Het kantoorpersoneel had de direc tie 's morgens nog een Winkler Prins-atlas en .een ingelijste foto van het eerste bunkerschip aangeboden. Verder was er een groot aantal bloemstukken van relaties en be vriende instellingen, terwijl velen in de loop van de dag persoonlijk geluk wensen kwamen aanbieden. Chroom met staalbodem v.a.49.7! Hel kwalileils-horloge PRISMA School te Heinkenszand won prijs van f 250. In Januari j.l. besloten de leerlin gen van de Chr. school te Heinkens zand mee te doen aan 'n Ailverlru RUTRANEX hupt afdoende en is onschadelijk VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST DE ENIGE.... Wachtend op boot of bus, bevinden wij ons een enkele maal wel eens in zo'n gelegenheid, die de een „staminé"; de ander „café" en een derde „kroeg" wenst le noemen. Ge treft daar dan vogels van velerlei pluimage en in Terneuzen, in een als boven omschreven instelling, gelegen aan de Markt, troffen wü zelfs een V Deze exotische vogel bevond zich daar niet als gast aan de bar, doch als huisgenoot. In een fraaie kooi, op gehangen voor het venster, zat het beest dromerig voor zich uit te staren. Aan de bar bevonden zich wel en kele jongeliedendie zich laafden met diverse vochten en die slechts aan dacht hadden voor die vochten. Ge kunt dat zo hebben: op een warme dag in Mei. De papegaai zag peinzend toe. Zwij gend cn trie weet? misschien oolc dorstig. De jongelieden hadden juist de gla- zen weer vol doen schenken en alvo rens te drinken, sprak een van hen de gebruikelijke toast uit. „Santé!" riep de man. En alsof de vogel op deze strijdkreet had gewacht, klonk het plotseling uit de kooi: „Santé, lekkerrr"! Toen viel er een diepe stilte. De papegaai keek hautain voor zich uit; alsof hij geen snavel had openge daan. De jongelieden zaten nog gerui me tüd met geheven glazen, Sprake- De vogel was vermoedelijk de enige, die indien hii dit had gewild nog een woord had kunnen uitbren aen Het bezoek van minister Wemmers (Slot van pag. 1). SCHOUWEN EN NOORD BEVELAXD. De minister deelde mede, dat be vorderd zal worden, dat op het veer Anna JacobapolderZijpe een boot met koplading in dienst zal worden gesteld. Het ryk is bereid om in de ze richting constructief mede te den ken. Een id.oale oplossing zou na. tuuriyk een brug zijn, maar daaraan kan nog niet worden gedacht. Van de provincie wordt voor een boot met koplading medewerking verwacht. De kwestie van een brug voor Noord Beveland werd, naar minister Wemmers met nadruk verklaarde, tydens zijn bezoek niet ter sprake gebracht.' Voor de Noord Bevelanders een vermoedelijk teleurstellende tijding... Ten aanzien van de kwestie van de verdeling der polderlasten tussen de waterkerende en niet waterkerende polders merkte de minister op, dat het rapport van de commissie, welke dit vraagstuk bestudeerd heeft, hem thans heeft bereikt. Het zal echter vermoedelijk nog een lange ambtely- ke %veg moeten afleggen, voor het tot resultaten leidt. TERNEUZENSE PROBLEMEN In Terneuzen zijn de bekende fabriek te Zeist. Het hoofd der school, de heer J. van Belle, stelde zich echter niet te vreden met het laten oplossen van de puzzle alleen. Hij ontwierp een belangstellingscentrum, waarin een aantal leervakken (taal, geschiede nis e.d.) werden gegroepeerd rond om de bedoelde fabi-iek. Een aantal leerlingen werkten deze opdrachten uit in een album. Het meest geslaagde album van Willy Steketee, oud 10 jaar en wo nende te 's-Heer Arendskerke, dat met geestige illustraties was ver lucht, wera ingezonden. Onmiddellijk daarop ontving de school voor elk kind een zilveren letterlepeltje en een zak snoep. Dezer dagen kwam de verheugen de mededeling, dat genoemde inzen ding werd bekroond met een prijs van 250. De heer Van Belle overweegt thans de aanschaffing van een beeldpro jector ten dienste van het onderwijs. Een van zijn lang gekoesterde wen sen zal daarmee in vervulling kun nen gaan. Opleiding leraressen Nijverheidsonderwijs Per 1 September te Middelburg Bij voldoende deelname zal per 1 September a.s. aan de Chr. Land- bouwhuishoudschool in Middelburg de mogelijkheid worden opengesteld een vooropleiding te volgen voor le rares bij het Nyverheidsonderwijs. Tot dusver moest men om de op leiding tot lerares N.O. te gaan vol gen in het bezit zyn van een diploma U.L.O., H.B.S. e.d Sedert enige tijd worden er nu aan enkele huishoudscholen in Nederland proeven genomen met deze vooroplei ding en tot dusver zyn leerkrachten en Teerlingen hierover zeer enthousi ast In de kringen van het Nyver- heidsonderwys bestaat de mening dat de U.L.O.-opleiding niet steeds de ideale vooropleiding is, men vindt de ze opleiding onnodig zwaar, de ma- nuale vakken als naaldvakken, teke nen. stofversieren, strijken, zorg en bereiding van de maaltijd, kinderver zorging en opvoedkunde ontbreken helemaal, terwyi niet altijd blijkt dat de van de TJ.L.O.-school afkomstige leraressen de meest geschikte krach ten zyn. De proef bestaat uit een 3-jarige vooropleiding, met als basis 2 jaar primaire opleiding aan een huishoud- of landbouwhuishoudschool. De vooropleiding borduurt verder op de 2-jarige primaire opleiding. De gang van zaken wordt dan als volgt: 2 jaar primaire opleiding aan een huishoud- of landbouwhuishoud school; 3 jaar algemeen vormende vooropleiding; 3 jaar leraresopleidirig, l<2 jaar practiik. na 8 Vi jaar lerares N.O. Deze vooropleiding is bedoeld voor "meisjes uit geheel Zeeland, ja zelfs voor het Zuid-Westelijk deel van Ne derland. Zo worden ook meisjes ver wacht uit West-Brabant, van de Zuid-Hollandse eilanden enz. Meisjes van buiten Walcheren kunnen te Mid delburg in gezinnen worden onderge bracht. Coöp. Boerenleenbank Kapelle bestaat op 4 Juli 40 jaar. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Coöp. Boerenleen bank te Kapelle in Hotel de Zwaan, heeft de voorzitter de heer F. van Hoorn medegedeeld dat de bank op 4 Juli a.s. 40 jaar bestaat. In zijn openingswoord zei de voor zitter, dat het jaar 1951 een gunstig 'aar is geweest. De financiële resul- ;aten van de bank waren zeer goed. Dit is vooral te danken aan de goede uitkomsten in de fruitteelt. Ook de landbouw en veeteelt gaVen bevredi- fende uitkomsten. Vooral in de twee- e helft van het jaar zijn de spaar gelden sterk toegenomen. Terwijl bij de andere banken de algemene ten dens is, dat de spaargelden teruglo- NAAR BETERE VEEVOEDING Prijsuitreiking te Middelburg en Zierikzee De vorig jaar opgerichte Commissie voor welde- en voederbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft de afgelopen winter in samenwerking met de Landbouvvvoorlichtingsdienst op dc Zeeuwse eilanden een wed strijd in doelmatig inkuilen gehouden. Dit geschiedde met do bedoeling dat de resultaten iu brede kring mogen lelden tot verbetering dor metho den van het inkuilen in het algemeen. Dit is vooral daarom ook van be. lang, omdat zeer binnenkort naast de beoordeling van de melk op het "5 et- gehalte ook een beoordeling komt op kwaliteit. Dan zal rekening gehouden worden met drie klassen; behoort de melk tot de eerste klasse, dan wordt een premie verleend, behoort zy tot de tweede klasse, dan wordt de normale prijs uitbetaald en behoort zy tot de derde klasse, dan wordt een korting toegepast. Vrijdag heeft ir. C. W. C. v. Beekom in bijeenkomsten te Middelburg en Zierikzee de resultaten van de in- kuilwedstt'ijd op Walcheren en Schou- wen-Duiveland bekend gemaakt; Dinsdag a.s. geschiedt dat in Goes voor de Bevelanden en in Tholen voor Tholen en St. Philipsland. Hij deelde mede, dat de beoordeling geschiedde door een afzonderlijke commissie en dat er zeer sterk gelet is op het zand- gehalte van de diverse silo's, de zuur- fraad van het veevoeder, de verteer- aarheid van het ruwe eiwit, de af werking van de silo's en de dikte van het gronddek. Maximaal konden 100 punten worden verkregen. Er namen 118 boeren aan de wedstrijd deel, die 14 van het totaal aantal silo's vertegenwoordigden. Op Tholen en de Bevelanden was de animo het grootst (resp. 52 en 30 op Schouwen (12 en Walcheren (2 echter pen, op Kapelle zijn zijn toegenomen met bijna 150.000. Ook het' jaarverslag, dat werd uit gebracht door de kassier, de heer A. L. Schrier, getuigde van de grote groei. De spaargelden bedragen thans 2.363.968.26. De totaalcyfers van de balans bedragen 3.045.767,17 en van de rekening 1951 12.666.020,33. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. de Schipper herkozen terwyl de heer I. Slabbekooi'n werd herko zen als bestuurslid van de-Raad van Toezicht. gering. Wat Walcheren aan kwanti teit miste, maakte de kwaliteit goed. Van de zijde van het bedrijfsleven bestond grote belangstelling voor de ze wedstrijd, hetgeen bleek uit de fraaie pryzen, welke beschikbaar wei den gesteld. De Stichting v. d. Land bouw gaf f 300.het ministerie f 354.voor aankoop van prijzen. De hoofdprijzen waren drie z.g. opzet- stukken voor silo's, waarvan er één werd gewonnen door de heer D. Kod de uit Koudekerka, die maar liefst 90 punten had behaald, een andere door de heer J. Boot uit Duivendijke met 88 punten. In de bijeenkomst te Middelburg werd voorts nog het woord gevoerd door de heer A. P. Wouters namens de organiserende commissie, door de heer C. den Engelsen van het vee- teeltconsulentschap, die een duide lijke technische uiteenzetting gaf en door de heer W. K. van Nieuwenhuy- zen, die namens de Bedrijfsvoorlich ting-groep dankte voor het initiatief. DE PRIJSWINNAARS. De volgende deelnemers wonnen een prijs: Rubriek I, suikevbietenkoppen en -bladeren (ongohakseld)le J. Boot, Dui vendijke (78 pt.); 7e C. Niekerk. Ooster-' land (73); 9e H. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk (72); 16e H. J. Gast, Brouwersha ven (69); 19e idem (68); 20e C. Boot. Kerkweive (63); 22e M. O. Hanse, Haam stede (67); 28e H. J. v. d. Zande, Nieu- werkerk (66); 29e C. Flohil. Brouwers haven (65); 30e C. v. d. Hoek. Zierikzee (65): 32e P. J. Poppe, Souburg (64); 37e W. Dorst. Oosterland (64); 38e J. Ro- meynKrepel, Ouwerkerk (63). Rubriek II (suikerbietenkoppen én -bladeren, gehakseld): le J. bij de Vaate, Zierikzee (87); 2e A. P. v. d. Weyde, El- lemeet (81): 4e H. J. v. d. Zande, Nieu- werkerk (70); 6e L. J. H. Koopman. Zie. rikzee (66); rubriek III (suikerbietenkop pen cn -bladeren, stoppelklaver, gras o£ wikken, gehakseld): le P. Verhage, Kou- dekerke (78): 3e W. K. v. Nleuwenhuy- zen, Oostkapelle (74); 6e C. v. d. Hoek, Zierikzee (73); 8e A. P. v. d. Wcyde, El- lemeet (65); 9e L. J. H. Koopman, Zie rikzee (62); rubriek V (gras met voeder bieten): le D. Kodde, Koudekerke (90); rubriek VI (klaver en lucerne met voe derbieten ot' bietenkoppen): le O. B. Boot, Kerkwerve (88). RUIMTE VOOR SO KINDEREN ging van het kanaal naai* Sas van Gent de mogelijkheid van industrie- tiging ten Westen van het kanaal net oog te houden. vesti: In hel Tevens heeft hi] gepleit om de mo-1 gelijkheid van auto- en veevervoer op de veerverbinding Terneuzen—Hoe-1 deltenskerke te vergroten, opdat dit veer in belangrijke mate Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perkpolder zal kunnen ontlasten. Ten slotte werd aangedrongen op herstel van liet treinvervoer voor personen van Hoe- dekenskerke naar Goes. Geantwoord moest worden, dat hierop practisch geen kans bestaat. De minister verklaarde, dat welis waar het personenvervoer op de spoorwegverbinding Sint Niklaas Hulst is opgeheven door de Belgen, maar dat het goederenvervoer ge handhaafd zal blyven. Ten behoeve van het personenvervoer wordt Verbouwing van meisjeshuis te Middelburg begint..binnen enkele weken. Het bestuur van de vereniging „Kinderzorg" heeft de verbouwing van het meisjeshuis te Middelburg tot debielenpaviljoen gegund en verwacht, dat met dit drie maanden eisende werk binnen enkele weken kan worden be gonnen. Nog dit jaar zal men dus over een apart tehuis voor circa 50 de bielen beschikken, hetgeen betekent, dat de splitsing tussen deze kinderen en de noj-male pupillen, waarmee reeds een aanvang is gemaakt, dan vol ledig kan worden venvezeniykt. Dit is in het belang van beide groepen jongens en meisjes. In het meisjeshuis, waar de eerste tijd nog ongeveer 15 oudere meisjes fehuisvest zullen blyven, komen on- ermeer aparte slaapkamers voor de drie leeftydsgroepen. Zo wordt de grote oude keuken in een slaapzaal veranderd. Vei-der dienen betonnen brandtrappen te worden gemaakt, In verband met de inrichting van het debielenpaviljoen, waarvan de kosten geheel ten laste van de ver eniging komen, is men voor een ka pitaalsuitgave van dertig mille ge steld, hetgeen voor „Kinderzorg ui teraard een grote aderlating bete kent. Het bestuur is er dan ook meer dan ooit van overtuigd, dat krachtige steün van kerkelijke gemeenten en particulieren dringend geboden blijft. Het exploitatietekort van de ver eniging over 1951 bedraagt f 52,975, d.i. ongeveer f 3200.— méér dan over 1950, een styging, die betrekkelijk gering is, wanneer men rekening houdt met de verhoogde kosten. De netto opbrengst van acties en beleg gingen bedroeg echter f 34.468.: waardoor het uiteindelijke nadelige saldo over 1951 ad f 18.506.— nage noeg gelijk is met dat over het voor gaande jaar (f 18.478.Voor 1952 is het exploitatietekort begroot op f 48.350.—. DE BUSJES WOGEN ZWAAR. De collecten ten bate van „Kinder zorg" leverden in 1951 f 2973.op, aan contributies werd f 4826.ont vangen, aan giften f 1841.en als spoorir men, evenals de verbinding met neuzen. Ten slotte deelde minister Wem mers nog mede, dat de verbetering van de rijksweg Sluis-grens, die in onderhoud is by de provincie voorlo pig werd besproken. Hetzelfde geldt voor de weg GoesHoedekenskerke. ZONEN n.v. Merriekeuringen in Zeeland Volgende week zullen, uitgaande van de afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard", de jaarlijkse merriekeuringen worden gehouden voor opname in net Keurstamboelr. Het programma is als volgt vast gesteld: Maandag 12 Mei: Kloo3terzande, Axel en Terneuzen; Dinsdag 13 Mei: Aardenburg, Oostburg, ÏJzendijke, en Groede; Woensdag 14 Mei: Zaam- slag, Hulst, Krabbendijke, Kruintn- gen en Goes; Donderdag 15 Mei: Mid delburg, 's-Heerenhoek en Kortgene; Vrijdag 16 Mei: Sint Maartensdijk, Tholen, Sint Philipsland, Zierikzee en Renesse. Onder leiding van mr. J. Moolcn- burgh als voorzitter van de Prov. V. V.V., werd Donderdagmiddag te Vlis singen een bespreking gehouden over het Jachthaven-probleem, dat urgent is geworden nu de ligplaats voor jachten bij de Keersluis niet langer gebruikt kan worden, omdat de Water staat een nieuwe Keersluisbrug gaat bouwen. Aan deze bespreking werd» deelge nomen door vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de marine, de havendirectie, de waterstaat en jachtclub. Daarbij bleek, dat alle betrokken instanties wilden meehelpen aan de oplossing van het jachthaven-pro bleem. Bij de bespreking gingen de gedachten uit naar het projecteren van een jachthaven op een strook van het terrein by de Keersluis, dat nu ge deeltelijk onder water staat en waar eertijds de Vlismar was gevestigd. aandeel in de kinderpostzegel-actie f 2728.Verrassend groot is het netto-bedrag, dat de bekende busjes opleverden: f 20.665.een aanzien lijk grotere som dan in 1950. „Kinderzorg" telt thans 242 pupil len. t.w. 133 jongens en 109 meisjes. In Middelburg zijn, behalve de 33 de bielen, 55 jongens en 15 meisjes ge huisvest, in welgelegen verblyven 8 jongens en 35 meisjes, ïn pleeggezin nen en andere inrichtingen zijn 44 jongens en 47 meisjes opgenomen en 5 jongens zijn in dienst. De algemene vergadering van de vereniging wordt op Woensdag 14 Mei te Middelburg gehouden. In de middagbijeenkomst spreekt mr. B. W. van Houten, kinderrechter te Arn hem, over adoptieproblemen. Zijn eigen varkens vergiftigd. De heer Fr. ^Verhees te Oud-Vos- semeer meende dat het poeder, dat een van zyn jutezakken bevatte, meel was. Hiermee voedde hij zyn varkens, doch toen zich vergifti- gingsgevallen voordeden, bleek her poeder geen meel te zijn. maor lood- arsenaat, een insectenbestrijdings middel. Een varken is inmiddels aan deze vergiftiging gestorven. Drie an dere zyn ernstig ziele. Protestants Sanatorium voor het Zuiden. Plannen worden beperkt Het college van commissarissen der interkerkelijk Protestantse Stichting „Zuid-Nederlands Sanatorium" te Bre da besprak in zijn te Breda gehou den vergadering, na het afdoen van huishoudelijke zaken, de huidige si tuatie van de plannen tot sanatorium- bouw. De bespreking hierover werd ingeleid door de voorzitter van het be stuur, ds. P. van Til, Gereformeerd predikant te Middelburg. Ondanks de zorgvolle economische omstandigheden, waarin ons land ver keert. werd voortzetting van de arbeid volkomen zinvol en verantwoord ge acht. Een onlangs door de medische commissie ingestelde enquête, waarin ook aandacht werd geschonken aan het landelijke aspect der sanatorium- verpleging en de nieuwe geneeswij zen. toonde aan. dat de totstandko ming van een sanatorium niet alleen, in een regionale behoefte voorzien, zal, daar in Zeelarta, N.-Brabant en Limburg geen protestants sanatorium is, doch dat ook een landelijk belang wordt gediend. Het bevolkingsonder zoek dat thans op gang komt. zal ver- moedelijk 1.2 pet. bij öe consultatie bureaus onbekende t.b.c.-Ujders ont dekken. waarvan stellig de helft sa- natoriumgevallen zijn. De daling in de aantallen nieuwe gevallen (1949: 174G1, 1950: 16097, 1951: vermoedelijk 15000) blijkt telkejarë geringer in om vang te worden. Het aantal beweegt zich dus naar een zeker stabiel peil, dat nog hoog genoeg ligt. Niet inkrimping der verplegings- ruimte komt dus de eerste jaren aan de orde, veeleer totstandkoming van beter geoutilleerde inrichtingen dan de nood-sanatoria kunnen zijn. En dan verpleging in eigen geestelijke sfeer, zo dicht mogelijk bij de woonplaat sen der patiënten, daar de gemiddelde duur der verpleging anderhalf jaar bedraagt. Dit ter voorkoming van de genezing vertragend heimwee en af breken der kuur. Ook de geringe mogelijkheden der. thuisverpleging door de woning- schaarste speelt een rol van beteke nis. In het licht van deze overwegingen werd besloten, ook verder naar wegen te zoeken om de bouwplannen, even tueel in beperkter opzet, te verwezen lijken. Nieuwe burgemeesters worden beëdigd. Maandag a.s. zullen de heren W. Baas, die tot burgemeester van St. Laurens werd benoemd en W. N. van Liere, die deze functie kreeg in Baar land en Oudelande, ter provinciale griffie in Middelburg de zuiveringseed en de ambtseed afleggen. iSÏS.DAT DOET ME ETEN.... ORANJEBOOM BIER! Amerikaanse werk methoden voor landbouw en veeteelt. Dank zy het „Farm leaders and technicians program 1952", een on derdeel van het technische hulppro gramma van het „Mutual Security Agency", zullen dit jaar 19 Neder landers in staat worden gesteld, ge durende 6 maanden in de Verenigde Staten zowel theoretisch als in de practijk kennis te nemen van de nieuwste Amerikaanse werkmetho den op het gebied van de landbouw en de veeteelt. Zaterdag 10 Mei zal dit „t.a.-team" zich aan boord van het m.s. „Wcs- terdam" van de Holland Amerikalyn te Rotterdam inschepen. De 19 Nederlanders, dlc op Maan dag 19 Mei te New York worden verwacht, zullen aan enige universi teiten in de Verenigde Stoten cur sussen volgen, ongeveer do helft van hun verblijfsduur is echter gereser veerd voor practisch werk, voor het verrichten waarvan zij op verschil lende plaatsen in boerengezinnen zul len worden opgenomen. Het is de bedoeling, dat het gezelschap op 7 November te New York de terugreis naar Nederland aanvaardt. Aan de studiereis neemt een Zeeuw deel, namelyk de heer J. J, van Arenthals uit Kats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2