Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Koninklijke gasten vertoefden in slapend Vlissingen WolcJop TWEEDE KAMER ACC00RD MET OORLOGSSTRAFRECHT n: leuuis DONDERDAG 8 MEI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koning Boudewijn kwam Prinses de Rethy begroeten En niemand heeft het gezien ..™i.SS!!,^en hccft koDinWÜk bezoek gehad! En het heelt het niet geweten! uPd,iaar.SeIe<Ien bezocht Koningin Victoria van Engeland Terneuzen. Men heeft zojuist dit feit herdacht, maar Terneuzen wist het niet toen de vr vor8tin er vertoefde. De gescldedenis herhaalt zich! «■ni18rng»r'.Sliei>' terwijl Koning Boudcvvyn voor de eerste maal als Ko- g «er Belgen op Nederlandse bodem vertoefde! Niemand was getuige \an dit bezoek-incognito! Vlissingen ontwaakte te laat toen Koning o lüewyn al weer weg was..... Zelfs geen journalist heeft geweten, wat er m de vroege morgen van Woensdag gebeurde! Voor de kapitein en bemanning van de sleepboot „Van Woelderen" te issingen is de zevende Mei een wel zeer bijzondere dag geworden. In de vroege morgen omstreeks zes uur kregen zij opdracht de boot ge reed te maken voor het vervoer van enkele „belangrijke persoonlijkheden", die zich aan boord van het m.s. „Dalerdijk" van de Holland-Amerikalijn wilden begeven. De „Dale^ijk" was enige uren tevoren op de rede van Vlis singen gearriveerd. Eerst nadat het gezelschap, bestaande uit één dame en twee heren, vei lig en wel aan boord van de Oceaanstomer was gearriveerd, werden kapi tein en bemanning van de sleepboot ingelicht. Hun verbazing was niet ge ring toen zjj vernamen, dat de „Van Woelderen" koninklijke passagiers had vervoerd! Het waren koning Boudewijn van België, diens zuster, prinses Josephine Charlotte, en prins Albert Het vorstelijk gezelschap, waarbij zich ook de secretaris van de koning bevond, was naar Vlissingen geko men om aan boord van de „Daler- dijk" de gemalin van koning Leopold, prinses de Rethy, te kunen begroeten die uit Amerika terugkeerde. Teza men met koning Leopold, die over on geveer drie weken zal terugkeren, heeft de prinses deelgenomen aan een Prans-Columbiaanse wetenschap pelijke expeditie, die een onderzoek instelde naar de bronnen van de Ori noco en de Amazone. Het bezoek aan Vlissingen geschied de strikt incognito en aan de buiten haven waren slechts aanwezig de heer M. Maas, vertegenwoordiger van de Holland-Amerikalijn te Antwer pen, en de heer W. F. H. de Meyer, vertegenwoordiger van de H.A.L. te Vlissingen. „ERG STRAM De kapitein van de „Van Woelde ren", de heer J. van der Sloot, was het wel opgevallen, dat de chauffeur van de Belgische auto „erg stram en netjes de houding had aangeno men" en dit bevestigde zijn vermoe den, dat het inderdaad „belangrijke persoonlijkheden" wai-en. Daar de passagiers er de voorkeur aan gaven gedurende de korte reis aan dek te blijven, liet kapitein Van der Sloot maar niet op volle kracht varen, met het oog op het opspattende water „Bij het aan boord klimmen negeer de prinses Josephine Charlotte de ge reedstaande ladder en wipte met een luchtig sprongetje aan dek van de „Van Woelderen", zo vertelde de ka pitein. Omstreeks lialf zeven vertrok de sleepboot van de ponton in de buiten haven en tegen zeven uur bereikte men de „Dalerdyk", waar de statie- trap was uitgehangen. Aan dek be vond zich de prinses De Rethy, die haar begroeters zeer hartelyk" ver welkomde. 259. Volkomen terecht dragen horzels een kwalijke naam, want de wijze waarop deze insecten het vee teiste ren, t's deerniswekkend. Laten we voorop stellen dat er verschillende horzels zijn, de paarden-, de schapen-, de runderhorzel, zijn hiervan wel de bekendste. In tegenstelling tot de steekvliegen, de dazen, blijken de hor zels in volwassen toestand vrij zeld zaam te zyn. En, wat een niet minder belangrijk verschil uitmaakt, zij ste ken niet en zuigen geen bloed. Ster ker nogde meeste soorten hebben in volwassen toestand rudimentaire monddelen, zodat zij niet eens voed sel tot zich nemen. Zelfs als zo'n hor zel zou willen steken, zou hij het nog niet eens kunnen. Het kwaad van de horzels is gele gen in het feit, dat zij hun eieren leg gen op de huid bij runderen, aan de schoften en voorbenen bij paarden en in de neusgaten van schapen. De lar ven boren zich naar binnen en vreten zich door het dierenlichaam heen, dat, na hun het nodige voedsel geschon ken te hébben, ook weer verlaten wordt, omdat de verpopping van de larve in de grond dient plaats te vin den. De levenswijze van de horzels, die het vee gebruiken als voedings bodem voor hun nakomelingschap is dus totaal verschillend van de da zen, die zichzélf met het bloed van mens en dier voeden. Een merkwaardige Zuid-Amerikaan se horzel, wier naam ik U moge be sparen, dient nog aan de vergetelheid te worden ontrukt. Dit dier legt n.l. niet de eieren direct op de huid van de gastheer die tot voedsel van de larven moet strekken, doch bevestigt deze op het achterlijf van muggen en andere bloedzuigende insecten. Wan neer nu de jonge larven op het punt staan uit te komen, geeft de lichaams warmte van het slachtoffer, wiens bloed door de mug wordt uitgezogen, de larve de nodige prikkels om de ei schaal snel te verlaten, zodat de hor zellarve kan binnendringen in de huid van rund, hand, varken of mens. Zo dat we met goed recht van 'n mensen horzel zouden kunnen spreken. De reden, waarom deze horzels eerst van de bemiddeling van andere in secten gébruik moeten maken, is voor zover ik weet niet bekend. Minder bekend zal ook zijn dat in het tsaristische Rusland de doodstraf 125 jaar eerder werd afgeschaft dan in het democratische Nederland. H. Pétülon, De statietrap werd neergelaten tot op het dek van de „Van Woelderen" waarna het koninklijke gezelschap zich aan boord van de „Dalerdijk" be gaf. Koning Boudewijn en prinses Josephine Charlotte hadden beiden eert bloemruiker bij zich, die zy de prinses De Rethy ter begroeting aan boden. MET FOTOTOESTEL. Koning Boudewijn was uitgerust met een fototoestel en gedurende dc tocht naar de „Dalerdijk" heeft hij verscheidene foto's van de Vlissingse rede gemaakt. Ook het schip, waar mede de prinses De Rethy uit Ame rika is teruggekeerd, werd op de ge voelige plaat vastgelged. De koning was gekleed in een grijs colbertcostuum, met overjas; prinses Josephine Charlotte droeg een kort hontjasje met een wit mutsje en prins Albert ging gekleed in een sportcostuum met een bijpassende Tirolerhoed. De prinses Dc Rethy droeg een lange pantalon en een witte, sportie ve blouse. Tegen acht uur vertrok de „Daler dijk" naar.Antwerpen, waar het schip omstreeks één uur in de middag ar riveerde. Naar het schijnt heeft de Koninlc- Bepaalde soorten boterhambeleg sel vrij yan omzetbelasting Minister Lieftinck heeft de derde nota van wijzigingen op het wets ontwerp ter technische herziening van enige tabellen voor de omzetbe lasting het licht doen zien. De wijzigingen, die de minister voorstelt zijn dat: le. Geïllustreerde tijdschriften van het tarief van 15 procent naar het gewone tarief wor den teruggebracht. 2e. Verse zalm geheel van omzetbelasting wordt vrijgesteld. 3e. Bepaalde soorten bo terhambelegsel geheel van omzetbe lasting worden vrijgesteld. Een en ander zal de opbrengst van e omzetbelasting naar schatting met een bedrag van f2.000.000 per jaar doen dalen. Rayonredacteur van „Het Vrije Volk" in gijzeling De heer A. H. Hommerson, Zaans redacteur van „Het Vrije Volijk", is, aldus dit blad, door de Amsterdamse rechter-commissaris mr. J. Knotten belt in gijzeling gezet, omdat hij wei gert de bron te noemen van een be richt, dat op 5 September 1951 werd gepubliceerd. Dit bericht had betrekking op een roofoverval in Purmerend en daarin was gezegd, dat een radiohandelaar uit Amsterdam was gearresteerd in verband met deze overval. Deze was in werkelijkheid in het geheel niet gearresteerd, hetgeen ook door „Het Vrije Volk" werd gerectificeerd. Thans is de heer Hommerson als fetuige gedagvaard in het voor-on- erzoek tegen een onbekende dader, die verdacht wordt van smaad jegens de radiohandelaar. De heer Hommer son weigert de bron te noemen, waar uit hij het bericht van de arrestatie putte. De rechtbank zal binnen twee dagen moeten uitmaken of de gijzeling zal voortduren. lijke gezelschap voor het in Vlissin gen arriveerde, ontbeten langs de weg tussen Middelburg en Vlissingen. Gewoon langs de weg: broodjes en koffie uit een paar thermosflessen! Terwijl de auto even verlaten werd om de stijve benen weer soepel te maken. Als daar eens een persfotograf bij was geweest! Het zal zo spoedig niet meer ge beuren dat Vlissingen een Koning binnen zijn grenzen ziet verschijnen. En nu hij kwam; heeft niemand het geweten Auto door trein gegrepen BESTUURDER SLOEG GEEN ACHT OP FLIKKERLICHT. Op de van een flikkerlichtinstalla tie voorziene overweg bij Zalné onder de gemeente Zwolle werd een auto uit Nijverdal-gegrepen door een die- sel-electrische trein, komende uit de richting Zwolle. De bestuurder van de auto sloeg blijkbaar geen acht op het rode flikkerlicht. De achterzijde van de auto werd door de trein ge raakt, waardoor het voertuig enkele malen kantelde. De bestuurder werd eruit geslingerd en lcwam op de rails te liggen. Op dit moment naderde van de andere zijde een tweede trein. De machinist hiervan kon de trein nog tijdig tót stilstand brengen. Zo wel de bestuurder als zijn naast hem zittende echtgenote liepen zware ver wondingen op. Koning Boudewijn van België onverwacht in Vlissingen P.v.d.A.-groep heeft gewetensbezwaren Minister Lieftinck houdt vast aan de V ere venin gsb elastin g. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag het wetsontwerp Oorlogs strafrecht aangenomen met 61 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de communisten en zeven leden van de P.v.d.A. De heer Stufkens (Arb.) leg de een verklaring af. Hy zei dat de zeven leden van zyn fractie gewetens bezwaren hebben tegen de doodstraf. Het amendement-Donker, beogende in het wetboek van militair strafrecht vast te leggen, dat de doodstraf niet dan bij eenparigheid van stemmen wordt voltrokken, werd verworpen met 46 tegen 25 stemmen. Minister van den Brink begon hier- a met de beantwoording van de op merkingen, die Dinsdag in eerste ter mijn door de Kamer zijn gemaakt bij de behandeling van de exportnota. De export, zo zei hij, is uitgegroeid tot de belangrijkste motor in het proces voor de welvaartsbevordering in ons land. Voor een algemene verhoging van de binnenlandse consumptieve koopkracht zei de minister op het ogenblik niet te voelen. Een dergelijke verhoging zou de betalingsbalansposi- tie weer verslechteren. Voor een vér- waarlozing van de Europese markt behoefde men niet bevreesd te zijn. Het is een levensbelang voor onze in dustrie nieuwe markten te veroveren. Minister v. d. Brink verzekerde dat de agrarische export zijn aandacht heeft. Voorts verklaarde hij een groot voor stander te zijn van een gezamenlijke handelspolitiek in Beneluxverband. De Nederlandse regering, aldus de mi nister, heeft er bij de Belgische re gering op aangedrongen toe te stem men in een officiële publicatie van de onlangs gewisselde nota's. Een ant woord op dit verzoek kan binnenkort tegemoet worden gezien. De minister verklaarde dat het niet in zijn be doeling ligt het rapport van de Com- missie-Steenberghe te publiceren. HANDEL MET CHINA. Op de economische conferentie te Moskou zijn nieuwe handelsbetrekkin gen met China aangeknoopt. Enige verzoeken om uitvoervergunningen liggen thans op het departement. Deze verzoeken zullen worden beoordeeld met inachtneming van internationale afspraken. De minister toonde zich een voorstander van handel met China en andere landen in het Verre Oosten, maargeen uitvoer van strategi sche materialen en grondstoffen. De beschuldiging, dat Nederland bij de besprekingen over de Rijnvaart te star zou vasthouden aan vermeende rechten, wees de minister van de hand. Minister Lieftinck, die daarna het woord voerde. schetste de huidige gang van zaken bij de E.B.U. De re gering heeft goede hoop, dat de te genwoordige moeilijkheden overwon nen zullen worden en dat de E.B.U. zal worden voortgezet. - l Minister Lieftinck bestreed de stel ling, dat de bclastingpolitiek een goe de exportpolitiek onmogelijk maakt. Spr. achtte het ogenblik voor grotere, algemene belastingverlaging nog niet gekomen. De meer-opbrengst van de belastingen kan men hiervoor niet als argument aanvoeren, aldus de mi nister. Van een gehele of gedeeltelijke af schaffing van de vereveningsbelasting wilde de minister niets weten. Het zou lichtvaardig zijn van een belas tingopbrengst van 275 millioen gulden afstand te doen. Voorts deelde de minister- mede, dat exportfaciliteiten zullen leiden tot een belastingderving van 60 a 70 millioen gulden. Bij de replieken bracht de heer Sta pelkamp (A.R.) nog eens zijn bezorgd heid tot uitdrukking over de werk loosheid. De verwachting van mi nister van den Brink, dat de werk loosheid deze maand tot 100.000 man beperkt zou zijn, is niet bewaarheid. Er zijn thans ruim 145.000 werklozen. Hierna vervolgde de Kamer met de reeds Dindsdag aangevangen bespre- Ook olie-nationalisatie in Arabië Koning Ibn Saoed stelde eisen aan Amerikaans-Arabische maatschappij Koning Ibn Saoed en Oc regering van Suoedi-Arabië hebben aan de AmerikaansArabische oliemaat- scliiinpy, die in hun land oliebronnen exploiteert, clscn gesteld, die naar liet oordeel van deskundigen neerko men op een poging tot nationalisatie van le Arabische olic-industrje. De betrokken maatschappij, de Aramco, staat bekend als 's werelds grootste olleproducent (ongeveer 850.000 barrels of 140 millioen liter per dag). Dc eisen, die op veel punten over- eciuiomen met die, welke de Perzi sche regering destijds aan de Ang'c- Iranian heeft gesteld, komen nierop neer, dat de helft van de directie u-t Arabieren zou moeten bestaan dat het aandeel van Saoedi-Arabië in de winst van 150 tot 200 millioen dol lar zou worden verhoogd en dat bin nen vijf jaar de helft van de conces sies aan de Arabische regering zou worden overgedragen. Voor gevai van lorlog zou de Arabische regering zien net recht voorbehouden de olie vel ie.zelft te exploiteren. De Aramco is eigendom van vei - schillende grote oliemaatschappijen (oa. Standard en Texas) In de Noordoostpolder gaat men feestvieren. In de Noordoostpolder zal men van 2 tot en met 5 Juli feestvieren, om dat het dan tien jaar geleden is, dat de polder droogviel. Met dat tijdperk acht men de wordingsgeschiedenis van de Noordoostpolder afgesloten. Op een te Emmeloord gehouden bijeenkomst heeft ir. A. P. Minder- houd. hoofd van de sociaal-economi sche afdeling van de polderdirectie het een en ander verteld over de ont wikkeling van het nieuwe gebied Hij merkte o.a. op, dat de uitgifte van bedrijven in de N.O.P. al behoorlijk vordert Van de 1617 bedrijven zyn er thans 680 verpacht. De bevolking neemt snel toe. Woensdag 2 Juli wordt een officiële herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarbij misschien de minister-presi dent aanwezig zal zijn. Ook wordt dan een tentoonstelling geopend, wel ke een indruk wil geven van hetgeen in de N.O.P. gepresteerd is. 3 Juli is er een fokveedemonstrotie en de dag daarop een concours hippique. De eer ste, twee en vierde feestdag worden opvoeringen gegeven van Maurits Dekker's openluchtspel „De achtste dag", waai- 250 personen uit de pol der aan meewerken. king van het wetsontwerp overgangs regeling betreffende de verzekering krachtens de werkloosheidswet. Vol gens dit wetsontwerp bestaat er geen aanspraak op wachtgeld of op werk loosheidsuitkering ingevolge de werk loosheidswet terzake van werkloos heid, die vóór 1 Juli 1952 is aangevan gen. Degenen, die vóór 1 Juli werkloos geworden zullen zyn, zullen het ge voel hebben, dat hun door deze rege ling grof onrecht wordt aangedaan, zo betoogde mr. Weiter. Hij drong er bij de minister op aan deze werklo zen een verhoogde uitkering te ge ven. „Door een dergelijk, wetsontwerp wordt het communisme bevorderd", waarschuwde spr. Ook de heer Zegering Hadders (V.V. D.) was van oordeel, dat er „onbil lijkheid" in het wetsontwerp schuilt. Vandaag komt de minister aan het woord. 0 Generaal Clark, de opvolger van ge neraal Ridgway, is Woensdag in Tokio aangekomen. 0 Oud-majoor Gustav von Grimm, een leidende figuur van het Oos tenrijkse verzet tijdens de laatste oorlog, is tijdens een autorit bij Wenen door de Russen aangehouden en naar een com mandopost overgebracht Sindsdien ls niets meer van hem vernomen. 0 De eilandengroep der Maladiven zal tegen het einde van het jaar een republiek worden. 0 Bij een treinongeluk bij Syd ney zijn zeven personen om het leven gekomen, toen een électrische trein een stilstaande trein ramde. 0 In een dorp bij Caen is een 38-jarig meisje in een put gevallen, toen zij met een touw naar beneden werd gelaten om een emmer uit de put te halen. Bij het naar boven trek ken, stortte de put in en toen zij uren later werd bevrijd, bleek zij door het touw te zijn geworgd. 0 Een gezel schap van 34 personen van de Goudkust 87. Jimmy zat een ogenblik verbijsterd naar de deur te kijken, die de weduwe Wabbel met een smak achter zich had dicht gesmeten. „Je staat gauw klaar anderen voor alles wat mooi en lelijk is uit te schelden, Jimmy", zei hq tot zich zelf, „maar wat ben je nu zelf? De grootste stommerd, die er op twee benen rond loopt. Je hebt je door die dame lelijk In de luren laten leggenJim my gunde zich overigens geen tijd zich lang met dit soort zelfkwellende gedachten bezig te hou den. Hij sprong overeind, greep een dynamietpa- troon, bond er vliegensvlug een kort eindje lont aan vast en stopte het ding in het sleutelgat van de deur. „Dat werkt vermoedelijk nog beter dan een sleutel", mompelde hij, terwijl hü de lont met een lucifervlammetje in brand stak...... Op dat ogenblik hoorde Jimmy hoog boven zijn hoofd enig gerucht. Het luik werd blijkbaar open ge trokken„Hei jij gefloten, Stien?" vroeg ie mand met een rauwe stem. Het was Dolle Dirk zelf; dat hoorde Jimmy wel,Kon Ik 'm maar hierheen lokken", dacht hij. Zo goed en zo kwaad als het ging probeerde hij de stem van de weduwe Wabbel na te bootsen.Dirruk", riep-ie, „Dir- ruk, kom 's gauw beneje. Die gorilla heb de deur naar de voorraadschuur open weten te krijgen en mij heb-ie half beurs geslagen". Het bleef even stil boven™.» heeft een achtdaags bezoek aan ons land gebracht. Koningin Juliana heeft een aantal van hen op Soestdijk ontvangen, het geen een zeer diepe indruk op hen had gemaakt. 0 In de oude Middeleeuwse toren vair de Ned. Herv. kerk te Slie- recht ls een tweede twaalfde-eeuwse ste nen doodkist gevonden. 0 Bij een korte, doch felle brand in Amsterdam-Oost liep een 65-jarige vrouw zeer ernstige brand wonden op. waaraan zij later is over leden. 0 H.M. de Koningin zal Woensdag 21 Mei de internationale tentoonstelling „De Rijn in de R.A.L" te Amsterdam openen. 0 De Amsterdamse rechtbank heeft een 21-ja- rïge Amsterdammer tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij een meisje, waarmede hij acht maanden om gang had gehad, op 15 Maart met dolk steken had verwond, waardoor zij vrijwel onmiddellijk overleed. 0 Volgens een be. rekening van het C.B.S. is de koerswaar de van allo ter beurze van Amsterdam genoteerde aandelen gedurende April ge daald van f 5763 millioen tot f 5468 mil lioen. 0 De Franse ministerraad heeft Woensdag besloten de waardigheid van „maarschalk van Frankrijk" te verlenen aan generaal Juin en (posthuum) aan ge neraal Leclerc. 0 Het ruim 28.000 ton metende passagiersschip „Orcades" van de Orient-line is Woensdagmorgen in de baal yan Melbourne op een zandbank ge lopen. 0 De vorige week zijn in Calcutta 160 personen overleden tengevolge van cholera. In totaal zijn thans 757 personen aan deze ziekte overleden. 0 Aan de Zuid Engelse kust stortte Woensdag een vlieg tuig in zee. Een vissersboot heeft de pi loot opgepikt. Amerikanen doen waarne mingen aan de Noordpool. Een groep van zes leden van de Amerikaanse luchtmacht is van plan voorlopig verblijf te houden op een drijfqs-eiland bij de Noordpool om vandaar uit per vliegtuig een se rie bezoeken aan de Noordpool te brengen voor het doen van waarne mingen en opmetingen van natuur- en weerkundige aard. Het drnf"- eiland, dat ongeveer twaalf bq zes kilometer groot is, heeft men ver noemd naar lt-kolonel Joseph Flet cher, die op 19 Maart jL daar de eer ste landing met een van ski's voor ziene machine uitvoerde. Fletcher landde Zaterdag jl. ook voor het eerst met zjjn vliegtuig op de Noordpool. Het wereldgebeuren Weer mis Dc onderhandelingen voor het be reiken van een wapenstilstand in Korea zijn in een kritieke phase gekomen en men vraagt zich in en buiten Pan Mocn DJon af wat er zal gebeuren, wanneer de onder handelingen eens werkelijk afgebro ken zouden worden. Moet de strijd dan weer in alle hevigheid oplaaien? Of zullen dc troepen van de commu nisten cn de verbondenen aan weers zijden van de 38ste breedtegraad ge legerd blijven, zo nu cn dan elkaar eens kleine maar venijnige speldeprlkkcn toedienend Dat wordt dan een verre van prettige situatie, welke voor dc Westelijke wereld nog dc zeer onaangename consequentie heeft, dat zij een belangrijke troepen sterkte gebonden zal houden, tcnvijl deze elders op de wereld wel nutti ger zou kunnen zyn In kader van de opbouw van de defensieve organisa tie van het Westen. Voor dc Chinezen is dc aanwezig heid van de in hun ogen „vijandelijke" troepen in Zuid-Korea natuurlijk een doorn In het oog. Of om het te zeg gen in een taal, die men in dat land beter verstaat: een pistool op dc borst. Korea heeft zich al eens eer der in een dergelijke situatie bevon den: vóór 1900 werd het schiereiland in handen van de Chinezen door de Japanners als een op het hart van Japan gerichte dolk beschouwd. Belangrijker is echter hoe Mos kou de situatie ln Korea beoor deelt. Het heeft cr enige tijd naar uitgezien, dat men daar de be sprekingen in Pan Moen Djon tracht te te rekken in de hoop zo nog een spaak ln het wiel te kunnen steken voor de concretisering van het vre desverdrag met Japan. Dat is natuur lijk niet gelukt en dc vrede tussen Japan en een groot deel van zyn voormalige vijanden ls inmiddels een feit geworden. Daarbij zal Moskou zich moeten neerleggen, wat overi gens minder moeilijk zal zijn dan zich neer te leggen bij de nederlaag wel ke het communistische regiem onte genzeggelijk in Korea tegenover de verenigde volken heeft geleden. Daar in schuilt, geloven wij. (Te kern van dc moeilijkheden in Pan Moen Djon: de communistische wereld kan de neder laag moeilijk verkroppen en zij wenst in elk geval de prijs zo laag mogelijk te houden. Van belang is het overigens wellicht nog er op te wijzen, dat het uitblij ven van een wapenstilstandsoverecn- komst in Korea kan betekenen, dat Moskou nog geen plannen heeft voor een „Tweede Korea". Mpn heeft wel s gedacht, dat iets dergelijks in Indo-China op touw gezet zou kun nen worden, maar wanneer dat op min of meer korte termyn het geval was. hadden Moskou en Peiping. dunkt ons. er belang bij de zaken in Korea toch eerst geheel af te wikke len. Het is overigens niet de eerste maal, dat op een moment, dat een bestand sovcreenkomst in zicht leek. plotseling moeilijkheden opdoken, die het accoord in zijn te gendeel dreigden te doen verkeren. Sinds Malik op de eerste „verjaar dag" van het conflict in Korea (nu alweer bqna een jaar geleden) zijn befaamde vredesaanbod deed, is het een steeds voortdurende reeks van ups en downs geweest, van hor ten en stoten, maar ook van momen ten, waarop het er werkelijk naar uit zag of de partijen elkaar zouden gaan naderen, met steeds weer nieu we moeilijkheden juist, wanneer een oplossing naby scheen. Zo ook nu: vorige week hoopvol gestemde kop pen over de berichten uit Pan Moen Djon, nu weer het grootste pessimis me en aanduidingen, die er op lijken te wijzen, dat het helemaal spaak loopt met de besprekingen. De ver bondenen zeggen met hun laatste voorstellen tot de uiterste grens te zyn gegaan en de Noordelijken heb ben ook dit aanbod verworpen. Wat nu Misschien horen we daar over vandaag meer. Waarschijnlijk komen de delegaties vandaag immers op verzoek van de Noordelijken in openbare plenaire zitting bijeen. Wellicht dat daar dan eens duidelijk gezegd zal worden, waar het op staat. Van de zijde van de Ver. Naties is men op twee van de drie overgeble ven geschilpunten (de kwestie van de krijgsgevangenen en die van de aan leg van vliegvelden tijdens het be stand) de communisten zeer ver te gemoet gekomen. Alleen op het punt van het lidmaatschap van Rusland van de commissie, welke op het na leven van een bestand zou moeten toezien, is men niet tot verdere con cessies bereid gebleken. Wat begrij pelijk is, want gezien de houding, welke de Russen In gemeenschappe lijke colleges plegen aan te nemen, kan men wel bij voorbaat vaststellen, dat elke hoop op goede samenwer king volkomen illusoir moet zjjn. BEN BOEK OVER, Maria van Hongarije Na Margaretha van Oostenryk en het eerste deel van Maria van Hon garije, getiteld „De kroon van Stepha- nus de heilige", is thans van de hand van dr Jane de Iongh het tweede deel nL „Machteloos gezag" verschenen bij Querido's Uitgeversmaatschappij te Amsterdam. Maria van Hongarye was de tweede Regentes der Nederlanden, die gedu rende vjjf en twintig jaar Ln opdracht van haar broer Karei V het bewind voerde over de Lage Landen bij de zee. De moedige Maria was een dei- merkwaardigste vrouwen, die de Europese geschiedenis heeft gekend en de schrijfster heeft deze figuur uitnemend getekend tegen de achter grond van de bewogen jaren van het begin der zestiende eeuw. Met htmr intelligentie en energie behield Maria van Hongarye in de tijd van Karei V de Nederlanden voor het Oostenrijkse huis. Het regentesseschap over de Nederlanden bracht haar echter wei nig geluk, maar wel vele jaren van strijd. Op hét tijdstip dat zij na een tweejarig verblyf in Spanje naar de Lage Landen zou terugkeren om te trachten de daar dreigende ramp spoed te keren overleed zij ln een Spaanse haven, vanwaar de. reis naar de Nederlanden zou worden ge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5