Silvikrin Boldoot DOODSTRAF KAN NIET GEMIST WORDEN ALS ZWAARSTE STRAF DE EERSTE KAMER OVER DE GRONDWETSHERZIENING Silvikrin verwijdert roos Stil hoort is geheim! Moederdag PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 MEI 1952. Mr. MULDERUE IN TWEEDE KAMER: Lof voor minister v. d. Brink's export-nota. Minister Mulderye heelt Dinsdagmiddag- in de Tweede Kamer tydens de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van de wet oorlogsstraf recht als zyn oordeel uitgesproken, dat het niet mogelijk is reeds nu een uitspraak te doen over de strafbaarh eid van het doodschieten van gijze laars. Voorts was hy van oordeel, dat de doodstraf, gezien de geweldige criminaliteit in de afgelopen wereldoorlog niet gemist kan worden als zwaarste straf en als afschrikwekkend voorbeeld. Voor excessen behoefde men niet te. vrezen, aldus de minister, want iedere doodstraf wordt toch niet ten uitvoer gelegd, daarvoor zorgt het gratie-beleid. Het debat over het wetsontwerp werd geopend door prof. Gerbrandy, die zich voorstander verklaarde van de doodstraf, zoals die in het wets ontwerp wordt geregeld. Spr. was geen voorstander van het amende ment-Donker, dat 'de doodstraf alleen dan wil uitgesproken zien als de rechter bij eenparigheid van stem men oordeelt, dat de veiligheid van de staat of van de maatschappij haar toepassing eist. „Laten wij het wets ontwerp niet „ver-donker-en", aldus prof. Gerbrandy. Mr. de Haas (K.V.P.) - betreurde het, dat in het wetsontwerp wordt voorgesteld de berechting van oor logsmisdadigers voor bijzondere col leges te doen geschieden. Mr. BARON v. d. FELTZ. Mr. Baron van der Feltz (C.H.U.) bracht nog eens in herinnering, dat na de tweede wereldoorlog (politie ke) misdrijven achteraf strafbaar zyn gesteld, om oorlogsmisdadigers hun gerechte straf niet te doen Ont gaan. Het was noodzakelijk aldus te handelen, maar uit een rechtsoogpunt gezien ongewenst en onbevredigend. Baron van der Feltz verheugde zich er over, dat door het wetsont werp tot vaststelling van de wet oor logsstrafrecht een eventuele herha ling van genoemde ongewenste situa tie wordt voorkomen. Hij betoogde dat in het oorlogsstrafrecht de mo gelijkheid tot toepassing van de dood straf moet liggen. Maar, zo vroeg hij, zijn er onder de commune delicten geen te vinden, die even erg of nog erger zijn dan oorlogsmisdrijven waarop de doodstraf staat? In dit verband meldde hij het geval-Marie Besnard. de Francaise, die van elf moorden door arsenicum-vergiftiging wordt verdacht. Voor het amende ment-Donker voelde Baron van der Feltz niet. Behalve in hetgeen in bovenstaand reeds is medegedeeld, zeiöe min. Mul derye nog in zijn antwoord, dat hij de instelling van bijzondere colleges voor de berechting van oorlogsmis dadigers noodzakelijk acht. De minis ter wees 't amendement-Donker van de hand. Hij vond, dat er geen beper kingen mogen worden opgelegd bij het opleggen van de doodstraf. De minister kwam de heer Donker toch een weinig tegemoet door in een nota van wijziging het opleggen van de doodstraf afhankelijk te stellen van eenparigheid van stemmen. Mr. Don ker was met deze tegemoetkoming met tevreden en handhaafde zijn amendement. Vandaag zal gestemd worden over 't amendement-Donker. Vervolgens zette de Kamer zich aan de behandeling van het wets ontwerp overgangsregeling betref fende de verzekering krachtens de werkloosheidswet. In deze overgangsregeling wordt gesteld, dat geen aanspraak op wachtgeld ingevolge de werkloos heidswet bestaat terzake van werk loosheid, welke vóór 1 Juli 1952 is aangevangen. Dit is een hard gelag voor de betrokkenen erkende de heel de Kort (K.V.P.),, maar deze bepa-; Communistische fractie dient wetsvoorstel in TER BEVORDERING VAN DE VREDE. De communistische Tweede Kamer fractie heeft Dinsdag by de Tweede Kamer een wetsvoorstel ter bevorde ring van de vrede ingediend. Het wetsvoorstel met bijbehorende memo rie van toelichting is door de heer Stokvis (C.P.N.) op verzoek van de Nederlandse vredesraad ontworpen. In de parlementaire geschiedenis van de laatste jaren is het niet voor gekomen, dat Kamerleden gebruik maakten van hun recht van initiatief. ling is onvermijdelijk, door de admi nistratieve rompslomp, welke aan de werkloosheidswet is verbonden. Een andere regeling zal uiteindelijk tót resultaat hebben,- dat de werklozen nog langer op hun uitkering zouden moeten wachten. Spreker drong er bij minister Joe- kes op aan, te overwegen, of dege nen. die vóór 1 Juli 1952 werkloos zijn, geen extra uitkering kan worden verleend. EXPORT-NOTA. Des avonds begon de Kamer met de bespreking van de door minister v. d. Brink ingediende export-nota. Vrijwel alle sprekers spraken hun voldoening uit over de export-nota. De heer Welter (K.N.P.) noemde de exportnota zelfs een „moedig" ge baar. Ons volk kan. nu de rozige mist die de Marshalldollars verspreidden, begint op te trekken, zien, hoe het met de rug tegen de muur staat. Evenals de heer Nederhorst (Arb.) constateerde de heer Janssen (K.V. P.), in de nota een zekere verwaarlo zing van de binnenlandse en Europe se markt. Spr. waarschuwde daar voor. De heer "Weiter betoogde, dat het ontbreken van Indische producten in ons exportpakket 'n handicap vormt voor de verdere exportuitbreiding. Er zal daarom nog harder moeten worden aangepakt. Spr. vroeg ook aandacht voor de handel met Oost-Europa en China. „Denk nu niet dat Weiter com munist geworden is. Weiter wil er al leen voor zorgen, dat zijn volk te eten heeft en kan werken". Bij stijgende werkloosheid invoerbeperkingen? Critiek op Amerika In een rede, Dinsdag gehouden op de jaarvergadering van de Nederland se Kamer van Koopuhandel te Lon den, heeft de voorzitter van deze or ganisatie. G. J. L. van der Lande, in verband met de invoerbeperkingen, critiek geoefend op Amerika. De V. S„ aldus spr., die zo krachtig een vrije wereldhandel hebben gepropageerd, hebben thans zelf het slechte voor beeld gegeven. Voorts deelde de heer Van der Lan de mede, dat de werkloosheid in Ne derland is toegenomen, en dat wan neer deze tendens zou anahouden, het niet onwaarschijnlijk zou zijn, dat de Nederlandse regering zich genood zaakt zou zien tot beperking van de invoer over te gaan. Minister Mansholt heeft Dinsdag morgen in de algemene jaarvergade ring van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen gesproken over de integratie in de Europese landbouw. De minister wees nadrukkelijk op het fundamentele belang van Enge- lands bereidsverklarihg om door nau we samenwerking met de landen van hetcontinent te komen tót integra tie van de Europese landbouw Het moet duidelijk zijn, dat de land- bouw-integratie in Europa nooit een feit kan worden, tenzij Groot Brit- lannië een van de belangrijkste kopers op de continentale markt zich zo nauw mogelijk bij de ge meenschap van het vaste land aan sluit en haar ontwikkeling stimu leert, aldus de minister. K.L.M. voorlopig geen las! van Amerikaanse oliestaking De K.L.M. heeft meegedeeld, dat zij door het nemen van enkele maat regelen het maken van enkele tus senlandingen de moeilijkheden ten gevolge van de staking in de Ame rikaanse olie-industrie voorlopig zal kunnen opvangen. Tweede Kamer „in het zonnetje". Er heerste Dinsdagmiddag in de vergaderzaal der Tweede Kamer een wel. zeer bijzondere sfeer. De lichten brandden feestelijk en op de tribunes stonden negen grote schijn werpers opgesteld gericht 05 de parlementaire bedrijvigheid in de Kamer. De Kamer werd aldus „in het zonnetje" gezet, omdat er enkele filmopnamen gemaakt moesten worden voor een filmpje over dfe geschiede nis der Staten-Generaal. Dit filmpje zal in Nederland worden vertoond in de weken voorafgaande aan de aan- staande verkiezing. Bescherming van de bevolking Kamercommissie wenst verder overleg met regering Bij de aanvang van de vergadei van de Tweede Kamer van Dinsdag middag deelde de voorzitter der Ka mer, mr, Kortenhorst, mede, dat het overleg tussen regering en Kamer over de wetsontwerpen inzake de be scherming bevolking nog niet is ge ëindigd, zodat deze wetsontwerpen nog niet in behandeling genomen kon den worden. In een mededeling van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer wordt gezegd, dat zij een nog verre van voldoerede bééld heeft gekregen van dé bescherming van de bevolking in ruime zin. In zicht in verband met de nationale verdediging ontbreekt de commissie nagenoeg geheel. De commissie acht het intussen niet uitgesloten, dat voortzetting van het overleg haar een beter inzicht in de bescherming van de bevolking als on derdeel van de nationale verdediging zou kunnen verschaffen, zodat de be handeling van deze wetsvoorstellen nog in de Kamer in haar oude samen stelling zou kunnen plaats vinden. Eerste steen gelegd voor nieuw „Maasbode"- gebouw. Dinsdagmorgen heeft minister Rutten in het bijzijn van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, van di recteuren en hoofdredacteuren van dagbladen en van honderden belang stellenden de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw van „De Maas bode" aan de Schiedamse vest te Rotterdam. Minister Rutten bepleitte de op stelling van een journalistieke ere-co- de als een soort verkeersreglement, toen hij sprak over de journalistieke verantwoordelijkheid. Het oude gebouw van „De Maas bode" werd grotendeels verwoest in Mei 1940 en een jaar later werden de overgebleven machines en persen weggevoerd en het gehele vermogen verbeurd verklaard. Vier Tunesische ministers vrijgelaten. Maar voorlopig toch nog huisarrest De vier Tunesische nationalistische ministers, die op 26 Maart 11a het af zetten van de Tunesische regering naar het eiland Djerba aan de Z.-O.- kust van Tunesië waren verbannen, zijn Dinsdag vrijgelaten. Het zijn de vroegere premier Tsjenik, de minis ter van staat Materi, de minister van gezondheid Salem en de minister van handel Nazali. Kolonel Gribius. hoofd van de mi litaire staf van de Franse resident- generaal, De Hauteclocque, heeft de voormalige ministers per vliegtuig van het eiland afgehaald. Men meent te weten, dat de ministers voorlopig nog in hun huizen onder toezicht zul len worden gehouden. De nieuwe Tu nesische premier Bakkoesj had op vrijlating van de ministers aange drongen als een van de voorwaarden, die noodzakelijk vervuld zou moeten worden, om vooraanstaande Tune- siërs over te halen zitting te nemen in de voorgestelde FransTunesische commissie voor grondwetsheivor- ming. Grotere tegemoetkoming aan goud- en zilverindustrie Minister Lieftinck heeft een tweede nota van wijzigingen betreffende het wetsontwerp technische herziening van enige tabellen voor de omzetbe lasting het licht dóen zien. In de toelichting deelt de ministei mede,, dat het hem nader is gebleken, dat de goud- en zilvérindustrie niet voldoende wordt tegemoet gekomen door alleen voor post 5a van tabel II. behorende bij het besluit op de om zetbelasting 1940, het tarief van der tig tot vijftien procent terug te bren gen. Zeer vele artikelen van die in dustrie vallen onder post 23 van be doelde tabel. De nota van wijzigingen strekt er toe ook voor die post hei percentage van heffing van dertig tot vijftien te verlagen. Het Israëlische parlement heeft be sloten de hevstelbetalingsbesprekingen met Duitsland te schorsen. De betrekkingen met het buitenland en de Rijksdelen (slot van pagina 1). Inzake de leeftijdsverlaging ver klaarde alleen de heer Kropman zich vóór, al zou ook hij geen enkel be zwaar hebben gehad wanneer dit voorstel niet was gedaan. De drie an dere sprekers hadden allen bezwaren op grond van het feit, dat een zekere mate van ervaring en rijpheid nodig is alvorens men zijn taak als Kamer lid naar behoren kan verrichten. BETREKKINGEN MET DE RIJKSDELEN. Nog slechts twee sprekers, de he ren Follema en Anema, hebben zich H.M. de Koningin heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de eerste beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek welke te Utrebht wordt gehou den. Voordat de Koningin de rondgang door de afdeling van de Zuivelin dustrie aanving, boden twee meisjes H.M. een bouquet lelietjes van dalen en een catalogus aan. Achter de vorstin staan v.Ln.r. de heren M. A. Rei- nalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. J. Milius, directeur van de Jaarbeurs en jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. Accijnsverlaging voer sigaren goedgekeurd. (Van onze parlementaire redacteur) Na een korte discussie keurde de Eerste Kamer Dinsdagmiddag het voorstel tot tijdelijke verlaging van de accijns op sigaren goed. Tevoren had de heer v. d. Kieft met nadruk gewezen op de noodzaak voor de si garen-industrie rekening te houden met de zich allerwege openbarende voorkeur der rokers voor de sigaret boven de sigaar. Z.i. dreigt zelfs de mogelijkheid, dat eens „de sigaar de sigaar zal zjrjn". De industrie be- love zich geen gouden bergen van de ze tijdelijke accijnsverlaging, aldus de heer v. d. Kieft, Generaal Ridway komt 24 Mei naar Europa. Generaal Matthew B. Ridgway zal 12 Mei naar Amerika vertrekken en dit land 24 Mei verlaten om zich naar Europa te begeven,- waar hij generaal Eisenhower als opperbevel hebber der landstrijdkrachten van de NATO zal opvolgen. Engeland en de Ver. Staten ajn het nog steeds niet eens. Het reeds 18 maanden oude me ningsverschil tussen Engeland en Amerika over het marine-opperbevel in de Middellandse Zee zal naar het hoogste politieke niveau worden ver wezen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. De Amerikaanse admiraal Fechte- ler vertrok gisteravond naar Wash ington om rapport, uit te brengen over zijn mislukte pogingen om net Britse verzet tegen de benoeming van een Amerikaanse admiraal te breken. Bij zijn vertrek verklaarde admi raal Fechteler Dinsdagavond: „De besprekingen waren volmaakt open hartig. Ik zou niet willen zeggen, dat de Britse argumenten krachtiger wa ren dan de mijne". Fechteler dacht niet. dat de me ningsverschillen over de benoeming reeds uit de weg waren geruimd. Hij was er echter zeker van, dat een op lossing zou worden bereikt, die voor Engeland èn Amerika bevredigend zou zijn. gedurende dc middagzitting uitge sproken over de voorstellen inzake de betrekkingen met de andere Rijks delen. Beiden achtten deze voorstel len onaanvaardbaar; laatstgenoemde omdat het ontwijfelbaar vaststaat, dat het niet alleen om formele re- ductiewijzigingen, maar ook om ten dele diep ingrijpende zakelijke ver anderingen gaat, waarover men niet 'tussen de bedrijven door kan en mag beslissen. De C.H.-spreker was van oordeel, dat het betrekkelijke hoofd stuk van de Grondwet niet alleen niet is uitgewerkt, gelijk de regering stelt, maar dat het zelfs nog moet beginnen te werken. Hij stelde dan ook grote prijs op het behoud in de Grondwet van bepalingen, zoals die welke voorschrijven, dat de Koningin het hoofd is van de Nederlands IndonesiseheUnie. Overigens wenste hy zich nog nader te beraden na het antwoord van de regering. BUITENLANDSE BETREKKINGEN. Ook over de wijzigingen, te bren- fen in het bestuur der buitenlandse etrekkingen, die zonder twijfel het belangrijkste onderdeel van deze her ziening vormen, voerden nog twee sprekers het woord. Prof. Anema be tuigde in het algemeen zijn instem ming met het voorstel en wel in het bijzonder met het aan de rechter toe to kennen toetsingsrecht van natio nale wetten aan internationale rege lingen. Hij achtte de Hoge Raad in het belang van een zuivere rechts vorming onmisbaar. Op enkele an- derepunten hebben de anti-revolution- naireen bezwaren, maar zij vertrou wen, dat de regering een behoedzaam en verantwoord gebruik zal maken van de haar in de. voorstellen toege kende bevoegdheid om overeenkom sten te kunnen sluiten zonder toe stemming van de Staten-Generaal. De heer PPPollema daarentegen vroeg zich af of dit ontwerp nu wer kelijk zo spoedeisend is en of men niet wijs had gedaan de verdere ont wikkeling nader af te wachten. AVONDZITTING. In de avondzitting toonde de heer Molenaar van de V.V.D. zich voor stander van Kameruitbreiding. Hij meende, dat de bezwaren meer tegen de „franje" gaan dan tegen het essen tiële. Ook de heer De Wilde (A.R.) voelde wel voor uitbreiding, maar hij had toch overwegend bezwaar tegen de stem-overdracht. De heer de Beaufort (K.V.P.) zeide, dat zijn fractie gaarne haar steun wil geven aan het ontwerp betreffen de de buitenlandse betrekkingen. Het sluit aan by de groei van de bui tenlandse rechtsorde en stimuleert de internationale samenwerking. Daartegenover zag de heer Van Santen (C.P.N.) in hetzelfde ontwerp natuurlijk alleen maar een prijsge ven van de nationale onafhankelijk heid tegenover Amerika. De heer Wijers van de K.V.P. er kende, dat er bitter weinig is terecht gekomen van de Unie. Mogelijk zal de losheid van de band met Indone sië nog kunnen leiden tot een hech tere samenwerking 'dan een vaste band zou schenken, De vergadering werd verdaagd tot Woensdagochtend. Nadat de Kamerleden Hofstra (Arb.), mr. Schmall (C.H.U.), Schilt- huis (Arb.). Kikkert (C.H.U) en Korthals (V.V.D.) nog het woord hadden gevoerd, verklaarde de heer Hoogcarspel (C.P.N.), als laatste spreker in de rij' van elf, dat hij wei nig goeds kon zien in de export-nota. Hedenmiddag komt de Tweede Ka mer wederom bijeen. Dader van roofoverval te Apeldoorn bekende. De 22-jarige H. O. M., van Duitse nationaliteit, die nog op dezelfde dag was aangehouden, verdacht van de brutale beroving op Vrijdagmiddag in de Nieuwstraat te Apeldoorn ge pleegd, blijkt inderdaad de dader te zijn. Hoewel hij aanvankelijk hard nekkig ontkende, wist de recherche zoveel bewijsmateriaal bijeen te bren- fen, dat de man tot een volledige ekentenis werd gedwongen. Ten huize van een kennis te Beekbergen werd een koffer, inhoudende ruim 4800 in beslag genomen, waarmede het gestolene op 170 na terecht is. stopt haaruitval, schenkt nieuw haar omdat Silvikrin Uw haarwortels voedt met de complete reeks der 14 natuur lijke haarbouwstoffen waaronderTyrosine, Tryptofaan,Cysteine Inde juiste verhouding. Gebruik: i. Sllvlkrin-Puur, de ge concentreerde biologi sche haarvoeding tegen sterke haaruitval, dun haar en hardnekkige roos. 2. Silvikrin Lotion met of zonder otie (Vitoll). Iedere morgen. Houdt het haar ge zond, mooi en gemakkelijk te kappen. Openbare aanbesteding. Namens de Weled. Heer A H. v. Waes, Verl. Molen straat 10 te LJzendijke, za: door ondergetekende over eenkomstig het aanbeste dingsreglement W.B. in het openbaar worden aanbe steed het bouwen van' een schuur en varkenshok met bijkomende werken gelegen op een terrein te IJzendyke Sectie H No. 889 en 198 (Bouw- no. IJzendyke 14) Be stek M'burg 345. Zolang de voorraad strekt zijn bestek en tekeningen 12.75 verkrijgbaar b(j het Architecten Bureau Steen Tuinhof te Vlissinger., Koudekerkseweg 138 or worden na ontvangst van een postwissel groot 12.75, toegezonden. Restitutie 10.bij on geschonden inlevering op de dag van aanbesteding. De aanbesteding vindt plaats op 20 Mei 1952 op een in de Nota van Inlich tingen nader aan te geven plaats en uur De architecten, STEEN TTUNHOP Koudekerkseweg 138, Vllssingen. Voor Moeder dit jaar een fles BOLDOOT in een feestelijke ver pakking. Het is immers Moeders lievelings EaudeCologne! Verkrijgbaar in Moederdag- feestverpakking van 95 ct. tot f. 3.85 Eau de Cologne IMPERIALE maakt de hoofdhuid vruchtbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8