NIEUWS UIT ZEELAND MENKES Zioin Zijpe ULO-SCHOLEN TE MIDDELBURG WORDEN SAMENGEVOEGD Jl-genda Nieuws ,.n NeieJcp SUNDERLAND DEMONSTREERDE VOETBAL VAN HOOG NIVEAU PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Middelbare school voor meisjes te Middelburg Men schrijft ons: De oprichting van een afdeling Middelbare school voor meisjes, ver bonden aan R.H.B.S.-en, is niet vlot verlopen, hoofdzakelijk door de nood zakelijkheid van een wetswijziging, die daaraan vooraf moest gaan. Zeer laat werd plotseling bekend gemaakt, dat met ingang van September 1950 tot vorming van deze afdeling moest worden overgegaan. Om deze reden werd in Middelburg met slechts wei nig leerlingen begonnen. De cursus 1951'52 kon vanzelf sprekend beter voorbereid worden, zodat van een behoorlijk klasje spra ke was, zoals met alles wat nieuw is, gold ook hier, dat men de kat eerst uit de boom wilde kijken. De M.S.v.M., aansluitende aan de eerste klas van de H.B.S., is gebleken een succes te zijn geworden. De groep leerlingen maakte niet alleen goede vorderingen, doch vormde ook een eenheid en had zeker reden van be staan. Hier werd echt M.O. voor meisjes gegeven met het hoofdaccent op de talen, biologie, geschiedenis en aardi-ijkskunde, aangevuld met les sen in muziek, handwerken en teke nen, terwijl de vakken wiskunde en natuurkunde toch niet geheel ver waarloosd werden. De meisjes hebben blijk gegeven van eigen initiatief door met Kerstmis een sober, stemmig Kerstspel op te voeren en deel te nemen aan de voor- 1 drachtwedstrijden te Vlissingen, waar één hunner zelfs een prijs ver wierf. Verder werden verscheidene tentoonstellingen van schilderkunst, grafisch werk, en kunstnijverheid be zocht, waarvoor veel belangstelling bestond en die van blijvende waarde zullen blijken te zijn. Ook concerten werden in schoolverband bijgewoond, dank zij de zeer gewaardeerde mede werking van de Z.V.U. De meisjes hebben een eigen club opgericht, zon der het verband met de M.H.B. te Verbreken. Vóór het eind van de cursus zal als proef een werkweek gehouden worden in Brabant. Hoewel nog wat jong voor dit experiment, wordt zo veel vertrouwen in de meisjes ge steld, dat men rekent op goede re sultaten. In de nieuwe cursus zal ook een schoolreisje voor hen worden uit- es bijeen een gunstig begin, zo dat ouders van meisjes die bij deze afdeling belang hebben, maar er nog wat weifelend tegenover staan, zul len inzien, dat een M.S.v.M. op Wal cheren de gelegenheid biedt hun dochter de beste algemene ontwik keling te geven. Bovendien biedt de M.S.v.M. ruimschoots goede toe komstmogelijkheden door de rechten aan deze opleiding verbonden. Bin nenkort is de aankondiging te ver wachten van een propaganda-avond, waarop een deskundige zal spreken over de M.S.v.M. en waaraan de meisjes haar medewerking zullen verlenen. DE RAAD VERGADERDE Verbetering van de Seisweg De gemeentflaad van Middelburg heeft Dinsdagmiddag een voorstel tot samenvoeging van de openbare U.L.O.-scholen voor jongens en meisjes aangenomen met 17 tegen één stem, die van de wethouder de heer L J. van 't Westende. Deze had bezwaren, omdat hij meende, dat het typische karakter van de meisjesschool door deze samenvoeging in gevaar wordt gebracht. Bij het begin van de vergadering werd het nieuw benoemde lid, de heer J. Goossen, die in de plaats is geko men van de heer H. J. Flierman (Arb.) beëdigd. De voorzitter, burge meester mr. dr. N. Bolkestein, deel de mede, dat het bedrag, waarvoor ten bate van Middelburg is ingg: schreven op de Nationale Woning bouwleningen is gestegen tot f262.700 (de raad besloot later tot het aangaan van deze leningen) en dat Ged. Staten de begroting-1951 hebben goedgekeurd. Op een vraag van de heer J. S. Hoek (A.R.) deelde de wethouder, de heer J. W. Kögeler, mede, dat, wanneer eventueel een subsidie aan het Ohr. Lyceum wordt verleend, dit in verband met de fi nanciële consequenties eerst zal ge schieden met ingang van het volgen de begrotingsjaar. Tot lid van de commissie van fi nanciën (vacature-Flierman) werd benoemd jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer. tot lid van de commissie voor ge meentewerken (vacature-Schorer) de heer J. Goossen. De heer G. A. Kö- gèler werd tot en met 30 September a.s. benoemd tot leraar aan de Avondschool voor Nijverheidsondex-- wijSi De raad besloot geen medewerking te vei'lenen aan de Chr. school 't Zand voor de aankoop van atlassen, verstrekte een crediet van f24.140 voor verbetering van het kruispunt Langevielesingel, De Ruyterstraat en Koudekerkse weg, keurde verhoging der mai'ktgelden en een nieuwe wijze van invordering der reinigingsrech ten goed en besloot in de Politiever ordening een artikel op te nemen ter bescherming van de kettinghonden. Ook werden de electriciteitstarieven herzien. De heer L. J. Breel«(Arb.) meende, dat hierdoor de kleinere ver- bruikex-s verhoudingsgewijs zwaarder worden getroffen dan de grotere, doch wethouder Van 't Westende be twistte dit. Tenslotte werd nog besloten tot de bouw van een transformatorstation op het klein-industrieterrein en tot verbetering van de Seisweg. De heer Van 't Westende gaf de neer P. Me- liefste (A.R.) gelijk, dat met deze vei'betering zo mogelyk nog deze zo- KERKNIEUWS GEREF KERKEN. Beroepen te Hollandsche Veld: W. S. Schenk te Enter; te Pernis: A. C. Scherpenisse te Ooltgensplaat. Beroe pen door de kerk van Roermond: en in samenwerking met die van Kerk- rade tot schipperspredikant met standplaats Maasbracht: ds C. Maan, thans schipperspredikant te Duis- burg-Ruhrort. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rhenen: H. Ligten- berg te Rotterdam-West, MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Morgen is te laat (14 j.), 7 en 9.15 uur. Morgen: Electro: Orpheus (18 j.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Morgen is te laat", (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „De verliefde cameraman", (alle leeft.), 8 uur; Concertgebouw: Kindervoor stelling met Tip en Top en Jimmy Spake, 3 uur; Cosy Corner: Trio Pol- joni. 3—G en 8—11.30 uur. Morgen Alhambra: „The Razor's edge," 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3 uur; Cosy Coi-ner: Trio Poljoni 3—6 en 8—11.30 uur. C.C.-club 12—4 uur. mer begonnen dient te worden en deelde hem mede, dat de nieuwe be strating weer uit keien zal bestaan. RONDVRAAG. Bij de rondvraag klaagde de heer Meliefste over het stuivende zand na bij de Vitrite-fabriek en vroeg of het overslagbedrijf aan de Maiskaai niet naar de Loskade kan wordeft ver plaatst. Een en ander zal nader wor den bestudeerd. De heer I. van Loo (Arb.) wees er op, dat de Vitrite, tegen de afspraak in, nog altijd af valwater loost in de jachthaven en mevrouw De Vlieger (Arb.) infor meerde, of op Donderdagen auto's en bussen niet op de kaden kunnen wor den geparkeerd. De voorzitter ant woordde, dat iedereen persé in het centrum wil „parkeren, hetgeen tot grote moeilijkheden leidt. Nutsspaarbank Middelburg in April. Het tegoed van de spaarders bij de Nutsspaarbank te Middelburg daalde gedurende de maand April van 7.855.161 tot 7.846.380. Ingelegd werd 213.655, terugbetaald 222.446. Het aantal rekeningen steeg van 10.931 tot 10.959. Het bijkantoor Oostburg meldde een stijging van het tegoed van 886.877 tot 890.682 met een inleg van 37.962 en een terugbetaling van 34.157. Het aantal rekeningen steeg van 1109 tot 1119. Tijdens dc zitdagen te Oostkapelle werd 6868 ingelegd en 3465 tenxgbetaald. Het tegoed van de schoolspaarders daalde van 37.289 tot 36.997. De inleg be droeg 1380; het aantal rekeningen daalde van 1431 tot 1401. In Middel burg werden zeven en in Oostburg drie babyboekjes afgegeven met eer ste bijstortingen van resp. 602 en 9. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes steeg van 589 tot 601 en het aldus gespaarde bedrag beliep WALCHEREN Vlissingen CONTACTAVOND GRONINGER VERENIGING. In het jeugdgebouw aan de Nooi'd- straat te Vlissingen werd de eerste contactavond gehouden van de Gru ninger vereniging „Oet Loug en Stad" voor Vlissingen en omstreken. Bij de aanvang van de bijeenkomst werden twee minuten stilte betracht ter herdenking van de gevalleren in de tweede wereldoorlog. Na behan deling van enige huishoudelijke za ken, volgde een toneeluitvoering Op gevoerd werd het blijspel „Het tes tament van Johannes" van S. F. Wattum en enige schetsjes, welke laatste eigen werk waren van de to neelgroep. De rollen werden ver dienstelijk vertolkt. Voornamelijk het. schetsje „De vair olie vrijsters" oogstte veel succes. Zowel aan de kleding als aan het schminkwerk was veel aandacht besteed Na af loop van de uitvoering bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. St. Laurens DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Te Sint Laurens vierde het echt paar JansePijpc zijn 60-jarig hu welijksfeest. De belangstelling voor deze bijzondei'e gebeurtenis was bui tengewoon groot; vele buurtbewo ners hadden de vlaggen uitgestoken en talrijke belangstellenden, waar- Hof, kwamen het echtpaar persoon lijk geluk wensen. Bovendien ontving het diamanten paar van alle kanten schriftelijke gelukwensen. Veere RAADSVERGADERING De raad der gemeente Veere komt Donderdagavond om half acht in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat onder meer een voor stel om de heer J. Kwist tijdelijk als beiaardier in dienst der gemeente te stellen. O.- en W -Souburg VIERING NATIONALE FEESTDAG. Tc Souburg werd het bevrijdings feest in opgewekte stemming ge vierd. De tocht door de gemeente van de plaatselijke «hannonie „Vlijt en Volharding", gevolgd door talrijke schoolkinderen met kleurige lam pions, gaf aan de feestdag een bij zonder cachet. Zoutelande RAADSVERGADERING De raad der gemeente Zoutelande zal Donderdagavond om half acht in openbare vergadering bijeenkomen. FILMS IN ZEELAND Driemaal Red Skel'on. De verliefde cameraman (Watch the Birdie), een Amerikaanse klucht van Jack Donohue. De grappige komiek Red Skelton vervult in deze film drie rollen, die van opa, vader en zoon Cammeron, drie merkwaardige fotografen. Het gaut zo slecht met hun foto-handel, dat zoon Cammeron besluit er wat bij te verdienen door opnamen te ma ken voor filmjournaals. Hij stort zich daarmee in een x-eeks van avonturen, waarom men soms hartelijk kan la chen en die leiden tot de ontmaske ring van een schurkachtige zaak waarnemer en zijn helper. Arlene Dahl en Ann Miller ver-vullen de vrouwelijke hoofdrollen in dit vrien delijke, voor jong en oud geschikte lachfilmpje. (Luxor, VlisStoigen). De zeer aanbevelenswaardige Ita liaanse film Morgen is te laat met het opmex-kelijke debuut van de 17- jarige Pier Angeli, is uiteraard in Electi-o, Middelburg en Alhambra, Vlissingen, geprolongeerd. Men kan haar vanavond voor het laatst zien. Uit het zakenleven HOEK LANGE DELFT—KOOK - KERKSTRAAT WORDT GEDICHT. Naar wij vernemen is men op de hoek van de Lange Delft en de Koor kerkstraat te Middelburg begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van een zakenpand van de heer H. H. F. Fastenau, waai'door weer een ont- siei*end gat in de straatwand van de Lange Delft wordt gedicht. Het ont werp van dit bedrijfspand is van het architectenbux-eau irs. Rothuizen en 't Hooft: met de uitvoering zijn be last de Middelburgse aannemers De Rijk en Minderhout. VAN TOT Te Sint Annaland bracht de in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de kerkvoogdij gehouden collecte f 93.55 op. Het stemburtau te Duivendijke werd •oor de a.s. verkiezingen als volgt vast gesteld: voorzitter burgemeester H. R. Nieborg, plv. voorzitter wethouder I. W. Padmos, leden O. B. Boot en A. N. Kloet. Te Waterlandkerkje bracht de Paas. collecte in de Ned. Herv. Kerk 38.77 op. )e heer Alb. Schaeklaer, douane-amb tenaar te Sint Jansteen, werd overge plaatst naar Lage Mierde. Te Borssele is een hengelsportvereni ging opgericht onder de naam „Op hoop van zegen". In het bestuur namen zitting de heren P. J. de Kam. voorzitter, C. Franke, secretaris, A. Lambregtse, pen ningmeester, J. Walhout, algemeen ad junct. Op 24 Mei zal de eerste helgel- wedstrijd worden gehouden. Te Krabbendijke bracht de Paascol- lecte in de Ned. Herv. Kerk f 139,37 op. De heer H. Kok Czn., die gekozen was tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk van Krabbendijke, heeft voor deze benoeming bedankt, Door onbekende ootzaak brak brand uit op de vuilnisbelt te Hoedebenskerke, waardoor gevaar ontstond voor het na bij gelegen café „De Scheldeoever" aan Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. 6 Mei. Aardbeien 3—8.50, per 100 stuks. Jonathan (verpakt) A 79—87, per 100 kg. Fruit voor export: Jonathan A 7576; idem BC 68—70; idem I 58—75; idem H 47—52; Golden Delic. I b. d. maat 75 88; idem I 55—62; idem II 39—43, alles per 100 kg. Gewone veiling: St. Remy 2835; Goudreinetten 47—62; Golden Delic. 39— 61; Jonathan 41—54; Bramly Seedling 20— 38; Golden Delic. (slek) 19—22; Jonathan (stek) 18—23, alles per 100 kg. Groenten; Bloemkool A 44^-55; idem B 34—40; idem C 23—32; Kropsla 5—8.50. alles per 100 stuks; Rabarber 8—14; Spi nazie 8—26; Prei 8, alles per 100 kg.; Ra dijs 4—7.50; Wortelen (afw.) 28, beiden per 100 bos. EIERNOTERING GOES. Prijs voor verse kipeieren f 2.05 per kg.. Bericht handelaren: kipeieren 10% ct.; eendeieren 9 ct.; kalkoeneieren 13 ct; ganseieren 20 ct. VISMIJN TE VEERE. 6 Mei. Export garnalen 1547 kg.: 60; Handels garnalen 853 kg.: 42—47; Schar 1139 kg.: 16—28; Bot 383 kg.: 21—32; Schol 90 kg.: 20—22; Middel tong 16 kg.: 1.00— 1.31; Rog 130 kg.: 27-49; Visiever 2.5 kg.: 1.93; Ongesorteerde vis 7 kg.: 17—42. de steiger van het veer Hoedekenskerke Terneuzen. De brandweer, welke spoe dig ter plaatse was, slaagde er na kor te tijd in het vuur te bedwingen. Maandagavond gaf de harmonie „Mo zart" te Yersekc een concert op de Paardenmarkt ter gelegenheid van de bevrijdingsdag. Op de hoek van de Paul Krugerstraat en de Scheldestraat te Vlissingen ge raakten twee honden zo herig in ge vecht dat enkele voorbijgangers moesten toesnellen om de woedende dieren van elkaar te scheiden. Een van de honden, een Airdale-terrier, geraakte in het ge vecht danig aan de kop gewond, zodat in een ommezien het terrein van de strijd met bloed was besmeurd. Een en ander bracht in de rustige straat een talrijk aantal mensen op de been. Door een hevige windstoot, vooraf gaande aan een onweersbui, werden van het hotel „De Beurs" aan het Beursplein te Vlissingen een paar ruiten ingedrukt en een zonnescherm vernield. Ook een vlaggestok knapte onder druk van de wind af. Eigenaardig is, dat verder uit Vlissingen geen schade werd gemeld. Te Vrouwenpolder werd de 15-jarige mej. T. de J. die met haar fiets links van de weg reed, aangereden door de bromfietsrijder P. P. De heer P. liep enig letsel op, doch kon zich naar huis bege ven. Mej. de J. moest per auto huiswaarts gebracht worden. Haar rijwiel was deer lijk gehavend. Officiële publicaties VLISSINGEN. HINDERWET. B. en W. van Vlissingen, brengen in gevolge de artikelen 6 en 7 der Hinder wet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. J. Schou- wenaar te Vlissingen om vergunning tot het oprichten van een worstkokerij, waar in zal worden geplaatst een tweelingma chine voor de bereiding van vleeswarer enz, welke wordt gedreven door 2 elec- tromotoren elk van 4 P.K. in het per ceel kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, Sectie E, no. 1109, plaatselijk merkt Schoolstraat no. 9; dat dit verzoek met de bijlagen, van af heden op de Gemeente-secretarie afdeling) ter visie zal worden gelegd dat schriftelijk bezwaren bij hun' college kunnen worden ingediend. Op de veertiende dag na heden, zijnde de 13 Mei 1952 zal ten Gemeentehuize. qs voormiddags te 10.00 uur, gelegenheid worden gegeven, om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zowel de verzoeker als zij, die bezwaren indienen, in ae ge legenheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór de 13 Mei 1952 ter Ge meente-secretarie (2e' afdeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat met tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn versche- teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. MIDDELBURG HINDERWET, en W. van Middelburg brengen ter ppenbare kennis, dat ter gemeente-secre tarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van W. de Visser, 61b te A'agte- kerke om vergunning tot het plaatsen "'an een schoningsmachine met 4 pk-mo- tor in perceel Kinderdijk 56 te Middel burg, kad. bekend sectie C nr. 1548 Op Maandag 19 Mei a.s., des voormid dags 10.00 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen iwill!ging van dit ver zoek in te brengen en deze mondeling schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen. vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. NEDERLAND.BMET 7—3 GEKLOFT. Oefenwedstrijd als zodanig mislukt door te sterke tegenstand. Een verzwakt Nederlands B-elftal heeft In liet Olympisch Stadion te Amsterdam een neftateg geleden tegen de Engelse eerste divisie- club Sunderland. By de rust stonden de Engelsen met 4O voor. De Ne derlandse doelpunten werden alle door Van Rocssel in de laatste 12 minu ten van de wedstrijd geseoord. Deze oefenwedstrijd is een mislukte vertoning geworden, want Sunder land was te sterk voor onze voetballers en in een zo eenzijdige ontmoeting kon er werkelijk geen sprake zijn van een objectieve beoordeling van de capaciteiten dei* B-spelers. Doelman Landman van Sparta was voor een_ vertegenwoordigendeploeg vervangen, evenals Van tier Tuyn van H.D.V.S., omdat deze clubs geen spelei's wilden afstaan met het oog op de komende beslissingswedstrijd. Hun plaatsen werden respectievelijk ingenomen door Bylenga van Frisia en Kuneman van H.B.S. Op de plaats van de geblesseerde Fanger stond Kuipers van Volewijckers en de B.V. V.-er Utermark verving Hendriks. Zij allen zijn goede clubspelers, maar als het B-team toch eigenlijk is, on voldoende. Het experiment Van Roes- sel—Mommers mislukte, omdat het elftal als geheel zo zwak was, dat vrijwel nimmer een normaal opbou wend spel kon worden ontwikkeld. HOGESCHOOL-VOETBAL De tegenstander Sunderland VOLTBAL Hel programma voor de kampioenscompeiilie- Het pi'ogramma voor de kampioens competitie van de K.N.V.B. is thans samengesteld. Het ziet er nu als volgt uit: 18 Mei: HaarlemWillem II; AjaxSparta/H.D.V.S.; 25 Mei: Willem HAjax; Sparta/HD.V.S. Haarlem; 2 Juni: HaarlemAjax; Willem II—Sparta/H.D.V.S.; 7 Juni: AjaxHaarlem; 8 Juni: Sparta/H.D. V.S.Willem II; 15 Juni: AjaxWil lem H en HaarlemSparta/H.D.V.S. 22 Juni: Scarta/H.D.V.S.Ajax; Wil singswedstrrjd SpartaHermes-D.V. S., welke a.s. Zondag wordt gespeeld, geen kampioen opleveren, dan zal de kampioenscompetitie een week voor den uitgesteld. WIELRENNEN VAN MA AN EN DERDE IN ROUTE DE FRANCE. In de derde étappe Dinan—Pouza- ges van de Route de France (179 km.) eindigden de Nederlanders Nolten, Van Maanen en Pieters respectieve lijk als 15e, 17e en 91e. Van Maanen staat nu derde in het algemeen klas sement, Nolten zesde. Advertentie Het aantal aangegeven radiotoestel len ln Nederland bedroeg op 1 Mei j.L 1.668.000 (1.658.494 op 1 April) en er wa- 484.012 aangeslotenen op het radio- distributienet. De Haagse rechtbank heeft twee jeugdige Hagenaars veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Zij hadden een 70-jarige Hagenaar zo mis handeld, dat deze aan de verwondingen is ovei'leden. Bovendien hadden zij een aantal voorwerpen en wat geld gestolen. Twee jongelui pleegden Dinsdag te Rotterdam een overval in de winkel van een waterstoker. De buit was een por tefeuille met een aantal kwitanties. De overvallers konden in een gereedstaande auto ontsnappen. Te Rome is een handelsovereenkomst tussen Italië en Nederland getekend voor de periode van I Juni 1952 en 31 Mei 1953. Dr. Radjen- dra Prasad is met grote meerderheid van stemmen als president van India her kozen. Radio Moskou heeft de uitgif te door de regering van de Sowjet-Unie aangekondigd van een nieuw.e nationale lening van 30 milliard roebel met een looptijd van 20 jaar, welke bestemd zou balken maakte. zijn voor de ontwikkeling van het na tionale economische leven. De directeur van dc houtafdeling der economische commissie voor Europa heeft verklaard, dat er in Europa vol doende hout beschikbaar is om dit Jaar in alle behoeften te voorzien. De O. E.E.S. heeft Dinsdag een uit zeven leden bestaande raad ingesteld, die zich zal be zighouden biet handelsaaxigelegenhcden en zal onderzoeken in hoevei're de libe ralisatie van de Europese handel kan worden uitgebreid. De 16-jarige Th. W. uit Dinxperlo werd Maandagavond te Varsseveld door een trein, die uit de richting Aalten kwam, gegrepen en gedood. Het col lege van commissarissen van de Kon. Rot terdamse Lloyd zal aan de aandeelhou dersvergadering voorstellen over 1951 een dividend uit te keren van 10 pet., waar van 8 pet. in aandelen en 2 pet. in con tanten. In het pand van de heer J. P. v. d. Ven, handel in sanitair-artikelen te Breda heeft een brand gewoed, die tn zes uur tijds de bovenverdieping van het huis tot een puinhoop van verkoolde Mond- en klauwzeer in Frankrijk en Engeland. Een woordvoerder van het Fx'an- se ministerie van landbouw heeft me degedeeld, dat uit 87 van de 90 Fran se departementen gevallen van mond- en klauwzeer worden gemeld. In 5.332 van de 37.983 gemeenten, (14 procent) heerst mond- en klauwzeer. Het percentage boerderij en met aangestoken vee bedraagt slechts 0,7. De landbouwautoxiteiten gebruiken thans een nieuwe vaccine ter bestrijding van de ziekte. Het enige probleem vormt de productie hiex-van in voldoende hoeveelheden. Het ministerie maakt zich overigens niet ernstig bezorgd over de epide mie, die zich niet snel vex'spx'eidt. In Engeland en'Schotland is in graafschappen mond- en klauwzeer uitgebroken. Om uitbreiding tegen te gaan heeft het ministerie van land bouw in het betrokken gebied be perkende maatregelen ten aanzien van het vervoeren en verhandelen van vee afgekondigd. Civiel geding over kranten artikel. Op 15 Juli 1950 publiceerde „De Volkskrant" een artikel over de ont warring van een groot smokkelcom- plot in prikkelfilms. In het bericht werd gezegd, dat de zedenpolitie van Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Enschede en Apeldoorn had samen gewerkt bij de nasporingen om dit complot te ontwarren en aat een ze kere P. L. H., parfumeriehandelaar in Rotterdam, zich met deze smokkel had ingelaten. H. had zich daardoor benadeeld geacht en tegen „De Volkskrant" een civiel geding aan hangig gemaakt. De Amsterdamse rechtbank heeft Dinsdag bepaald, dat hij met getui gen zal moeten bewijzen, dat hij schade heeft geleden en zo ja hoeveeL Ridder M.W.O. 4e klasse Bij K.B. is bepaald, dat in de regis ters van de kanselarij der Nederland se orden wijlen de eervol ontslagen le luitenant M. A. AL Bonman van het wapen der infanterie K.N.LL. zal worden ingeschreven. Luitenant Bou- man heeft zich „in de strijd onder scheiden door uitstekende daden van moed, beleid en trouw tijdens de be zetting van Nedex-land, ingedeeld bij de stat van gewest 19 (Lüiiburg) van dc verzetsorganisatie ordedienst". Voor het in veiligheid brengen van geallieerde vliegtuxgbemanningen en uit Duitsland ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen werden hem reeds posthuum door Amerikaanse, Britse igen 1943 werd hij fusilleerd. en Franse regeringen loffelijke on derscheidingen verleend. Op 5 .Mei door de Duxtsers ge- Deviezenbezit steeg in afge'open week met bijna 37 millioen In de afgelopen week is ons devie- zenbezit weer flink gestegen. De ,'roei van de netto deviezenx-eserve ledroeg in de afgelopen week bijna f37 millioen. De goudvoorraad bleef onvex-anderd en zo is het totale bezit relopen van f 2330 millioen tot !367 millioen. 'ederlandsc vel den te zien krijgenHet was voetbal van hoog niveau, dat natuurlijk ook eigenlijk nooit op tot zo'n grote hoogte kon stijgen door de zwakke tegenstand. De profs wa ren in alle onderdelen van het spel onze spclex-s dc baas. In het begin speelden de Engelsen vol enthousias me; men wilde er blijkbaar geen „uit stapje" van maken, maar een werke lijk goede wedstrijd spelen. Zij werden daarin niet gestimuleerd door de on zen en toen zij zo weinig tegenstand ondervonden en toen de score angst wekkend de dubbele cijfers naderde, maakte Sunderland er een show van. En toen werd het van 70 nog 73. Van Roessel benutte eerst een straf schop en slaagde er daarna in de laatste drie minuten nog in tweemaal te scox-en, hetgeen hem mede door goed werk van Kuneman werd moge lijk gemaakt. MOTORSPORT INTER-SCALDES NAAR BRUSSEL Een groep van 80 Zeeuwse motor rijders en automobilisten, allen lid van de Motor- en Autoclub Inter- Scaldes, trok Zondagmorgen vroeg naar Brussel. In de Belgische hoofa- stad aangekomen, werd het gezel schap Zeeuwen, van wie een flink aantal in klederdracht, ontvangen door het bestuur van dc A.Ai.C. Schaerbeek. Nadat een glas "rijn was genuttigd, trok men naar het stad huis van Schaerbeek, waar men al lerhartelijkst werd ontvangen cn ere- wijn werd aangeboden. Vergezeld van honderden Belgische motorrijders en automobilisten ging het daarna naar het stadhuis van Brussel, waar men werd venvelkomd door burgemeester de Aleulebroek. Vervolgens wandelde men naar het bekende „Manneke", Brussels oudste burger. Deze was benoemd tot ere lid van de A.M.C. Schaerbeek en des wege in een motorrijderscostuum ge stoken. Na een tweetal deftige toe spraken, één door Brussels burge meester en één door de heer Degols, voorzitter van de A.AI.C. Schaerbeek. werden de Belgische en de Brusselse vlag, welke tot dan toe het „Manne ke" aan het oog hadden onttrokken, verwijderd. Alet luide toejuichingen werd het „Manneke" als erelid van deze grote Belgische Auto- en Motor- club ingehaald; Nadat nogmaals verversingen wa ren aangeboden, werd een gezamen lijke maaltijd genuttigd, 's Middags ging een groep Zeeuwen naar de gro te Nationale Belgische cross in het Kamerbos bij Brussel, terwijl een an dere groep onder deskundige leiding een bezoek bracht aan het koloniale museum in Tervueren en aan het ge denkteken bij Waterloo. Amsterdamse Beurs 2 Mei 6 Mei Eank v. Ned. Gem. 4% pet. 100 100 Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 pet 102 Nederland 1951 (3%) 95% 95% Nederland 1948 (3%) 88% 88 Nederland 1947. (3%) 3 89 88% Nederland 1937 3 39 88% Dollarlening 1947 3% 94% 94% Investeringscertificaten 3 91% 90?;, Nederland 1962-64 z.b. 3. 90 90 Nederland 1962-64 m.b. 3 90% 90 Nederland N.W.S. 2% 73% 73*; Ned. Indië 1337 A 3 90?; 90% Grootboek 1946 3 89 89% Nat. Handelsbank 87% 87% Ned. Handelmij. 136 135% A.K.U. 132% 132% Bergh's en Jurgens 238 238 Calvé-Delft 107% 107% Centrale Suiker 153 153b. Kon. Ned. Hoogovens 132 133% Unilever 172% 172% Ned. Kabelfabx'Iek 183 186% Philips 148% 150% Wilton-Feljenoord 143 144 Billiton 358 160 Kon. Petroleum Mij. 28054 280% Amsterdam Rubber 80% 84% Holland Amerika Lijn 149 149 Kon. Paketvaart 113% 116 Rotterdamse Lloyd 123% 126% Ned. Scheepvaart Unie 129% 130% Stv. Mij. Nederland 149 149% H.V.A 90 90% Deli-Batavïa Mij. 91 95 Dell Mij. 66% 70 Baltimore-Ohio 20% 21 Missouri K.T. New York Central 19 Pennsyivalna 18% 18% Anaconda 41% •12% Bethlehem Steel 48% 43% General Motors 52% 54% Intern. Nickel 40% 41% Kcnnccott "0% 73% Republic Steel 37% 39% U.S. Steel 37% 33% North American Cy. 21% 22 Midcontinental 65 67% Shell Union 71 74% Tide Water 43% 44% Het langdurig weekend bleek de markt geen schade te hebben gedaan. Het verrassend hogere peil van Vrijdag j.L werd althans grif overgenomen en het wekte voldoening dat voor de tweede achtereenvolgende maal de koersdaling tot staan was gekomen. De affaire was echter niet groot cn vooral de prominen te Internationale fondsen hadden een opmerkelijk tekort aan belangstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3