NIEUWS UIT ZEELAND Zmin Zijpe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND SUNDERLAND DEMONSTREERDE VOETBAL VAN HOOG NIVEAU WOENSDAG 7 MEI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oude schilderijen te Zierikzee opgeknapt. Aanwinsten gemeentemuseum Een grote aanwinst voor het Ge meentemuseum te Zierikzee is het grote gerestaureerde schilderij af metingen 3.20 bij 1 meter van het „Stadsgezicht op Zierikzee, vanaf de rede, met op de voorgrond een,vloot van schone kasteelschepen", dat da teert uit 1541. Vroeger had Philips de Schone de reder Huibert, te Zie rikzee woonachtig, privileges ver leend o.a. tot het voeren van een vlag met de leuze; Waak Huibert! Dit vond zijn oorsprong in het feit, dat toen een vloot van genoemde reder in 1506 Philips de Schone en diens echt genote Johanna van Arragon naar Spanje bracht, een zware storm op stak, waardoor een aantal schepen vergingen en Philips in zijn angst tot de schipper riep: „Waak Huibert!" Behouden aangekomen verleende Philips toen deze gunst. De vervaardiger van dit schilderij is onbekend. Tot heden gold als oud ste het „Stadsgezicht van Amster dam", gedateerd 1580. Nu bij de res tauratie van het Zierikzeese stadsge zicht het jaartal 1541 te voorschijn was gekomen, blijkt dat het tot op heden oudst bekende te zijn. De restaurateur, de heer J. C. Traas, die ook de doeken in het Mauritshuis verzorgd heeft, heeft bewonderens waardig werk verricht. Ook andere schilderijen heeft de heer Traas kun dig opgeknapt, o.a. een arcadische voorstelling, gedateerd 1633, gete kend J. V. E. R., voorstellende een herder met vrouw en kind, waarbij een geitebok; een landschap van Jan Croos met Zierikzee op de achter grond; een jachttafereel en twee mi niaturen, namelijk ds. J. G. Bethe, ge boren 1759, predikant te Bruinisse, en diens echtgenote Jannetje Bakker, geboren 1767, wier kanten mutsje minutieus getrouw is weergegeven. In een oude dekenkist bleken gebor gen te zyn twee merkwaardige schil derijen, waarvan een 'n pronkende kalkoen en de andere 'h stervende zwaan voorstelt. De beide stukken zullen door dezelfde restaurateur her steld worden. Een bqzonder ambachtsstuk is het museum verder rhker geworden, dank zij,de gebroeders Rotte, werkzaam bij de Kon. Fabriek „Zeelandia". Zij heb ben natuurgetrouw volgens tekening op schaal tot in de kleinste details, van suiker vervaardigd de kathe draal van Zierikzee, gebouwd in 1466. Dit werkstuk werd geëxposeerd op de tentoonstelling „De suiker" en be vindt zich nu in het museum. Het zou aanbeveling verdienen om dit kunst stuk in een vitrine te plaatsen om te behoeden voor vervuiling. RAAD BROUWERSHAVEN Afscheid gemeente werkman De raad van Brouwershaven kwam in spoedeisende openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. Gast, om af scheid te nemen van de gepension- neerde gemeentewerkman, de heer J. van Sluis en diens echtgenote. In een toespraak tot het echtpaar Van Sluis herinnerde de voorzitter eraan, hoe de heer Van Sluis gedurende de 36 jaar, dat hij de gemeente heeft gediend, steeds nauwgezet zyn arbeid heeft verricht, waarbij straatwerk zijn specialiteit is geworden Namens de raad bracht burgemeester Gast de heer Van Sluis dank voor al wat deze in de loop der jaren voor Brou wershaven heeft gedaan. Als bly'Ic van bijzondere waardering mocht de heer Van Sluis een zakhorloge, waar in het gemeentewapen en de data van indiensttreding en ontslag zijn ge- frave er d, in ontvangst nemen. Na dc urgemeester sprak de gemeentese cretaris, de heer P. W. Bazen, de scheidende toe. hem bedankend na mens het gehele gemeentepersoneei voor de prettige samenwerking al die jaren. Het gemeentepersoneel bood de heer Van Sluis een bij het horloge behorende ketting aan. De heer Van Sluis dankte hierna voor de belang stelling en voor de fraaie giften. Tenslotte voerden nog het woord de heer J. Dekker namens de fractie van de P.v.d.A. en de heer Jonker, vroeger gemeenteveldwachter te Brouwershaven, die beiden de heer Van Sluis nogmaals dankten vooi zijn vele plichtsgetrouwe werk in dienst der gemeente. VERGADERING GROENE KRUIS Onder zeer geringe belangstelling kwam de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis te Brouwershaven in openbare vergadering bijeen. De rekeningen 1951 van de afdeling Groene Kruis en cle t.b.c.-afdeling werden vastgesteld met de volgende cijfers; afdeling Groene Kruis: in komsten f 3523,33; uitgaven f 2767,85. T.B.C.-afdelinginkomsten f 1153,53; uitgaven f 1236,63. De be groting voor 1952 vermeldde een te kort van f 285.Dit tekort kan echter worden gedekt door een batig saldo van vorige jaren, zodat in 1952 nog geen verhoging van subsidie no dig zal zijn. In de toekomst zal dit eenter onvermijdelijk zijn. De heer C. W. den Boer werd met algemene stemmen herkozen in het bestuur. Dokter W. H. Ittmann heeft bedankt als bestuurslid in verband met zijn vertrek uit de gemeente. In deze va cature zal echter eerst worden voor zien wanneer de nieuwe dokter de praktijk heeft overgenomen, aange zien een medisch adviseur voor het Groene Kruis onontbeerlijk is. Te Sint Annaland bracht de in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de kerkvoogdij gehouden collecte f 93.55 op. Het stemburtau te Duivcndijke werd voor de a.s. verkiezingen als volgt vast gesteld: voorzitter burgemeester H. R. Nieborg, ply. voorzitter wethouder I. W. Padmos, leden O. B. Boot en A. N. Kloet. Te Oosterland gebeurde er bij de Blau- i Keet een aanrijding tussen de fletser J. de W. en een auto bestuurd door de heer B. uit Dreischor. De fiets van de heer de W. werd geheel vernield. Te Zonnemalre werd een Engelse sleu tel gevonden en ter gemeentesecretarie ZUID-BEVELAND Goes HULDIGING BIJ DE GOESE OPERETTEVERENIGING. Na afloop van de derde en laatste opvoering van „De Prins Student" door de Goese Operettevereniging, werd Maandagavond in het Schutters hof, de voorzitter, de heer H. Moer- mond, die in verband met zijn a.s. vertrek, in deze functie de laatste operette meemaakte, een hartebjke huldiging bereid. De vice-voorzitter, de heer A. D. Constandse bracht de scheidende dank voor het vele werk dat hy voor de G. O. V. deed. Spr. schetste hem niet alleen ais een goed voor zitter, doch ook als een groot orga nisator. Hij deinste er bovenal niet voor terug om hamer en nijptang op het toneel te handteren of de reclame- biljetten door de stad rond te brengen. Het vertrek van de heer Moermond is daarom niet minder dan een ramp voor de vereniging. Nadat hem nog een bloemstuk was aangeboden, dank te de heer Moermond met enkele woorden voor deze huldiging. Als voorzitter bood hij daarop de Prins- Student nog een bouquet rozen van marsepein aan, vervaardigd door een der leden, de heer D. Meijer. Advertentie. STAATSLOTEN Mevrouw H. L. M. VAN 'T HAAFF- SUTER, Oude Haven A 406, Zierik zee, telefoon 401 - gironummer 84041. Een heel lot 80. Een 20ste lot 4.— enz. Voor toezending 10 cent bijstorten. Nieuwerkerk HERDENKING GEVALLENEN EN VIERING NATIONALE FEESTDAG In het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwerkerk wer den tijdens een speciale dienst de ge vallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. Na een kwartier klokgelui werden om precies 8 uur twee minu ten stilte in acht genomen. Nadat ds Vreugdenhil en ds Westerhof een her denkingsrede hadden gehouden, klon ken door het kerkgebouw de plechti ge tonen van het Nederlandse volks lied. Te Sint Annaland werden ter her denking van de gevallenen in de avonduren bloemen gelegd op de gra ven van hen die vielen voor de vrij heid. Zierikzee WEDVLUCHT. De postdulvcnhoudersvcreniging Gevleugeldo Vrienden" te Zierikzee, hield een prijsvlucht vanuit Neufvilles. Deel name 250 duiven. De volgende eigenaren behaalden met hun duiven een prijs (eer ste 20)A. Bakker 1. 4. 8, 9; Fr. Maijs 2. 13, 14; Jan ten Haaf 3; J. Dalebout 5; J. A. v. d. Bos 6; B. V. Ravla 7: J. C. Rom- bouts 10; H. Koster 11. 20; W. N. Pan- kow 12; V/. Heyboer 15; M. v. d. Schee 16; L. de Hooge 17; C. v. Beveren 18. J. Wiltenburg 19. Snelheid eerste duif 1729,1 m. per minuut. ST. PHILIPSLAND Anna Jacobapolder Voor de viering van bevrijdingsdag te Anna Jacobapolder had het be stuur van de Oranjevereniging „An na Jacoba" verschillende spelen ge organiseerd, welke ondanks de regen in de middag tot aller tevredenheid zijn verlopen. Hoewel de vereniging slechts over een gering bedrag kon beschikken was er tijdens de festivi teiten toch voor elk wat wils te vin den. In Tholen werden de schoolkinde ren in de morgen van de nationale feestdag getracteerd. 's Middags werden op het voetbalterrein aan de Postweg kinderspelen gehouden. Ook hier heeft de regen echter de uitvoe ring van het volledige programma aanzienlijk bemoeilijkt. Later op de dag werden een paar voetbalwedstrij den en een korfbalwedstrijd ge speeld, opgeluisterd met muziek van de plaatselijke harmonie „Concor- dia DINTELOORD VERSLOEG W.H.S Het is de voetbalvereniging W.H.S. uit St. Annaland niet gelukt Dintel- oord een halt toe te roepen. Toch heeft Dinteloord de zege niet cadeau gekregen. Het veld was nogal glad, hetgeen van invloed was op het spel. Beide voorhoeden waren goed op dreef, alleen het zuivere schot ont brak. De rust ging in met blanke stand. Na de rust zat het W.H.S ech ter niet mee. Onverwacht opende Dinteloord de score door de linksbin nen (01). Een kwartier later stelde dezelfde speler de zege veilig (02) Wat W.H.S. ook probeerde het ver diende tegenpunt kwam niet meer. VAN TOT De te Brouwershaven gehouden collec te voor de Simavi bracht f 29.77 op. De heer v. d. W. te Brouwershaven had een rat gevangen, die hij door zijn hond wilde laten afmaken. Toen hij met zijn hond bij de val arriveerde, bemerkte hij tot zijn grote verbazing, dat de rat tij dens zijn korte afwezigheid het leven had geschonken aan 8 rattenkinderen. Of de heer v. d. W. toen zijn goede hart heeft laten spreken vermeldt de histo rie niet. De voetbalclub Oosterland spetelde een vriendschappelijke thuiswedstrijd te. gen O.W.K. uit Ouwerkerk. O.W.K. won de partij met 4—3. Donderdag 8 Mei a.s. zal het echtpaar J. PrinceBerrevoets te Serooskcrkc (Sch.) zijn 40-jarig huwelijksfeest her denken. Tevens zal het die dag 40 jaar geleden zijn. dat de heer Prince zich als wagenmaker te Serooskerke vestigde. De voetbalvereniging van Bruinisse speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen S.D.O. te Anna Jacobapolder. De mannen uit Anna Jacobapolder wonnen met 5—1. Ter gelegenheid van de nationale feestdag maakte het muziekgezelschap „Accelerando" te Sint Annaland een rondgang door de gemeente. Maandag 9 Juni a.s. zullen op het eiland Tholen vier premiekeuringen worden gehouden van stieren en vrou welijk fokvee. De keuringen worden ge houden te Tholen, Sint Annaland, Sint Maartensdijk en Stavenisse. Ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de afdeling Tholen van de Ned. Prot Bond worden op Zondag 18 Mei a.s. twee speciale kerkdiensten gehou den. De avonddienst zal worden opgeno men door de omroepvereniging V.P.R.O. en op 25 Mei des avonds worden uitge zonden. Te Waterlandkerkje bracht de Paas- collecte in de Ned. Herv. Kerk f 38.77 op. De heer Alb. Schaeklaer, douane-amb tenaar te Sint Jansteen, werd overge plaatst naar Lage Mierde. Te Cllnge werd het gouden bruilofst- feest van het echtpaar van Goethem—de Burger luisterrijk gevierd. Een plaatse lijk feestcomité had de feestviering uit stekend georganiseerd en bezorgde het gouden paar een onvergetelijke dag. In principe is door de besturen van de bijenbonden St. Ambrosius en „Oost- Zeeuwsch-VIaanderen" overeenstemming over fusie bereikt Thans zullen de leden vergaderingen over deze plannen een de finitieve beslissing dienen te nemen. Wanneer de fusie tot stand komt, zal de nieuwe organisatie het praedicaat R.K. Terwijl mevrouw C. G. de B. te IJzen- dljkc op een tafel stond en schoonmaak- werkzaamheden verrichtte, brak een ta felpoot. Mevr. de B. verloor daardoor haar evenwicht en brak haar linkerpols. Te Borssele is een hengelsportvereni ging opgericht onder de naam „Op hoop van zegen". In het bestuur namen zitting dc heren P. J. de Kam, voorzitter, C. Franke, secretaris, A. Lambregtse, pen ningmeester, J. Walhout, algemeen ad junct. Op 24 Mei zal de eerste hclgel- wedstrijd worden gehouden. Te Kamperland hield ds. P- J. Dors man in hét gemeentegebouw een tijdrede voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. Ds. Dorsman sprak over Jesaja 21 11 en 13. Te Wolfaartsdijb sprak de heer L. Kraak voor de Jonge Kerk over het on derwerp „De preek en de gemeente". De collecte in de Ned. Herv. Kerk te Wolfaartsdijk in de, maand Maart bracht voor de diaconie f 435,90 en voor de in wendige zending f 247.40 op. Te Krabbendijke bracht de Paascol- lecte in de Ned. Herv. Kerk f 139,37 op. De heer H. Kok Czn„ die gekozen was tot ouderling In de Ned. Herv. Kerk van Krabbendijke, heeft voor deze benoeming bedankt. Door onbekende oorzaak brak brand uit op de vuilnisbelt te Hoedekenskerke, waardoor gevaar ontstond voor het na bij gelegen café „De Scheldeoever" aan de steiger van het veer Hoedekenskerke Terneuzen. De brandweer, welke spoe dig ter plaatse was. slaagde er na kor te tijd in het vuur te bedwingen. Maandagavond gaf de harmonie „Mo zart" te Yerseke een concert op de Paardenmarkt ter gelegenheid van de bevrijdingsdag. Op de hoek van de Paul Krugerstraat en de Scheldestraat te Vlissingen ge raakten twee honden zo hevig in ge vecht dat enkele voorbijgangers moesten toesnellen om de woedende dieren van elkaar te scheiden. Een van de honden, een Airdale-terrier, geraakte in het ge vecht danig aan de kop gewond, zodat in een ommezien het terrein van de strijd met bloed was besmeurd. Een en ander bracht in de rustige straat een talrijk aantal mensen op de been. Door een hevige windstoot, vooraf gaande aan een onweersbui, werden van het hotel „De Beurs" aan het Beursplein te Vlissingen een paar ruiten ingedrukt en een zonnescherm vernield. Ook een vlaggestok knapte onder druk van de wind af. Eigenaardig is. dat verder uit Vlissingen geen schade werd gemeld. Te Vrouwenpolder werd de 15-jarige riiej. T. de J. die met haar fiets links van de weg reed, aangereden- door de bromfietsrijder P. P. De heer P. liep enig letsel op. doch kon zich naar huis bege ven. Mej. de J. moest per auto huiswaarts gebracht worden. Haar rijwiel was deer lijk gehavend. KERKNIEUWS GEREF KERKEN. Beroepen te Hollandsche Veld: W. S. Schenk te Enter; te Pemls: A. C. Schcrpcnisse te Ooltgensplaat. Beroe pen door de kerk van Roermond: en in samenwerking met die van Kerk- radc tot schipperspredikant met standplaats Maas Dracht: ds C. Maan, thans schipperspredikant te Duis- burg-Ruhrort. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rhenen: H. Ligten- berg te Rotterdam-West. Burgerlijke Stand NOORDGOUWE. Bevallen: S. J. HendrikseFonteine, z:. A. W. van 't Veervan Dijke, d.; P. A. Hoogstrate—van Dijke, z.; M. Santi—Kot- ta, z. Overleden: D. van den Houten, 64 j., echtg. van M. v. d. Linde; M. van Burgh, 78 j., wedn. van M. Berrevoets. BROUWERSHAVEN. Bevallen: A. Matthijsse—van Dienst, d.; E. C. DuinhouwerHart, z.; A. Dorst— Fierens, z. Getrouwd: G. Steenbergen, 34 j. en H. Boor, 25 j. Overleden: J. Gast, wedn. van K. Bran denburg, 97 j. HAAMSTEDE. Bevallen: C. K. SamanBevelander, z.; C. A. Koek—Visser, zC. G. Jonker— Wiskerke, d. Overleden: L. J. Verton. 64 j.. echtg. van K. Boot. Uit het zakenleven KRUIDENIERSZAAK GEOPEND. Onder grote belangstelling werd te Brouwershaven aan de Haven de nieuwe kruidenierszaak geopend van de Gebrs. Van 't Hof. Burgemees ter C. Gast hield een toespraak, waar in hij vertelde hoe de grootvader van de beide broeders aanvankelijk het eiland afreisde met een juk, waar aan twee manden hingen. Een zoon zette de zaak voort en bracht haar tot bloei, waarna twee kleinzoons haar nu verder hebben uitgebreid. Na de officiële opening sprak nog de heer Vroon van de Centra-organi satie, die eveneens vol lof was over de prestaties van de eigenaars Na mens de winkeliersvereniging sprak de heer Waleboer. Hij hoopte, dat de samenwerking tussen de winkeliers in goede harmonie zou mogen voort gaan. De oprichter van de zaak, de 97-jarige P. van 't Hof, sprak ook enkele woorden van dank tot de aan wezigen en zeide trots te zijn op wat werd bereikt. Tenslotte sprak de heer J. A v. d. Hoek de gebroeders van 't Hof toe namens de ambachts lieden. NEDERLAND-B MET 7—3 GEKLOPT Oefenwedstrijd als zodanig mislukt door te sterke tegenstand. Een verzwakt Nederlands B-elftal heeft In liet Olympisch Stadion te Amsterdam een 73 nederlaag geleden tegen de Engelse eerste divisie- club Sunderland. BU de rust stonden de Engelsen met 40 voor. De Ne derlandse doelpunten werden allo door Van Roesscl in de laatste 12 minu ten van de wedstrijd gescoord. Deze oefenwedstrijd is een mislukte vertoning geworden, want Sunder- land was te sterk voor onze voetballers en in een zo eenzijdige ontmoeting kon er werkelijk geen sprake zjjn van een objectieve beoordeling van dc capaciteiten der B-spelers. Doelman Landman van Sparta was vervangen, evenals Van der Tuyn van H.D.V.S., omdat deze clubs geen spelers wilden afstaan met het oog op dc komende beslissingswedstrijd. Hun plaatsen werden respectievelijk ingenomen door Bylenga van Frisia en Kuneman van H.B.S. Op de plaats van de geblesseerde Fanger stond Kuipers van Volewijckers en de B.V. V.-er Utermark verving Hendriks. Zij allen zijn goede clubspelers, maar Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. 6 Mei. Aardbeien 38.50, per 100 stuks. Jonathan (verpakt) A 7987, per 100 kg. Fruit voor export: Jonathan A 7576: idem BC 6870; idem I 5875; idem II 52; Golden Delic. I b. d. maat 75 i; idem I 55—62; idem II 39—43, alles per 100 kg. Gewone veiling: St. Remy 28—35: Goudreïnetten 4762; Golden Delic. 39 61: Jonathan 4154; Bramly Seedling 20 1; Golden Delic. (stek) 19—22; Jonathan (stek) 1823, alles per 100 kg. Groenten: Bloemkool A 44—55: idem B 3440; idem C 23—32; Kropsla 58.50, alles per 100 stuks: Rabarber 8—14; Spi- e 826; Pret 8, alles per 100 kg.; Ra dijs 47.50: Wortelen (afw.) 28, beiden per 100 bos. EIERNOTERING GOES. Prijs voor verse kipeieren 2.05 per kg.. Bericht handelaren: kipeieren 10ct.; eendeieren 9 ct.; kalkoeneieren 13 ct.; ganseieren 20 ct. VEILING ZIERIKZEE. 5 Mei. Stoofsla 10.0015.00; Spinazie 8.0023.00; Rabarber 8.0011.00; Postelein 47.00—51.00; Prei 11.00; Asperges 52,00— 125.00; Kropsla 8.00—12.00: Bloemkool „A" 34.00—53.00; idem „B" 26.00—35.00; idem „C" 13.00—30.00; Radijs 5.00—6.00: alles per 100 kg., 100 stuks of per 100 bos. Aardbeien per doosje 0.79. GRAANBEURS GRONINGEN. 6 Mei. Rode tarwe 21.2525.25; witte tarwe 21.2526.25; inlandse rogge 28.25— 30.75; wintergerst 30.2533,75: zomer- gerst 30)2534.25; witte haver 24.25 27.75; gele mosterdzaad 50.40—65.40; ka nariezaad 30.35—39.35; Lijnzaad witbloei en blauwbloei 40.5052.50. VISMIJN TE VEERE. 6 Mei. Export garnalen 1547 kg.: 60; Handels garnalen 853 kg.: 42—47: Schar 1139 kg.: 16—28; Bot 386 kg.: 21—32; Schol kg.: 20—22; Middel tong 16 kg.: 1.00— 1.31; Rog 130 kg.: 27—49: Visiever 2.5 kg.: 1.93; Ongesorteerde vis 7 kg 1742. Mieuavs in een NcfteJop Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Mei j.l. 8.000 (1.G58.494 op 1 April) en er wa ren 484.012 aangeslotenen op het radio distributienet. 0 De Haagse rechtbank heeft twee jeugdige Hagenaars veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Zij hadden een 70-jarige Hagenaar zo mis handeld, dat deze aan de verwondingen is overleden. Bovendien hadden zij een aantal voorwerpen en wat geld gestolen. 0 Twee jongelui pleegden Dinsdag te Rotterdam een overval in de winkel van een waterstoker. De buit was een por tefeuille met een aantal kwitanties. De overvallers konden in een gereedstaande auto ontsnappen. Te Rome is een handelsovereenkomst tussen Italië en Nederland getekend voor de periode van 1 Juni 1952 en 31 Mei 1953. Dr. Radjen- dra Prasad is met grote meerderheid van stemmen als president van India her kozen. Q Radio Moskou heeft de uitgif te door de regering van de Sowjet-Unle aangekondigd van een nieuwe nationale lening van 30 milliard roebel met een looptijd van 20 jaar, welke bestemd zou zijn voor de ontwikkeling van het na tionale economische leven. 9 De directeur van de houtafdeling der economische commissie voor Europa heeft verklaard, dat er in Europa vol doende hout beschikbaar is om dit jaar in alle behoeften te voorzien. 0 De O. E.E.S. heeft Dinsdag een uit zeven leden bestaarde raad ingesteld, die zich zal be zighouden met handclsaangclegenheden cn zal onderzoeken in hoeverre de libe ralisatie van de Europese handel kan worden uitgebreid. De 16-jarige Th. W. uit Dinxperlo werd Maandagavond te Varsseveld door een trein, die uit de richting Aalten kwam, gegrepen en gedood. 9 Het col lege van commissarissen van de Kon. Rot terdamse Lloyd zal aan de aandeelhou dersvergadering voorstellen over 1951 een dividend uit te keren van 10 pet., waar van 8 pet in aandelen en 2 pet. in con tanten. 0 In het pand van de heer J. P. v. d. Ven, handel in sanitair-artikelen te Breda heeft een brand gewoed, die in zes uur tijds dc bovenverdieping van het huis tot een puinhoop van verkoolde balken maakte. VOhTBAL Het programma voor de kampio&nscompelitie- Het programma voor de kampioens competitie van de K.N.V.B. is thans samengesteld. Het ziet er nu als volgt uit: 18 Mei: HaarlemWillem II: AjaxSparta/H.D.V.S.25 Mei: Willem HAjax; Sparta/H.D.V.S. Haarlem; 2 Juni: HaarlemAjax; Willem H—Sparta/H.D.V.S.; 7 Juni: AjaxHaarlem; 8 Juni: Sparta/H.D. V.S.—Willem n; 15 Juni: Ajax—WU lem H en HaarlemSparta/H.D.V.S. 22 Juni: Sparta/H.D.V.S.Ajax; Wil lem IIHaarlem. Mocht de beslis singswedstrijd SpartaHermes-D.V. S., welke a.s. Zondag wordt gespeeld, geen kampioen opleveren, dan zal de Kampioenscompetitie een week wor den uitgesteld. WIELRENNEN VAN MAANEN DERDE IN ROUTE DE FRANCE. In de derde etappe DinanPouza- ges van de Route dc France (179 km.) eindigden de Nederlanders Nolten, Van Maanen en Pjeters respectieve lijk als 15e, 17e en 91e. Van Maanen staat nu derde in het algemeen klas sement, Nolten zesde. Advertentie Mond- en klauwzeer in Frankrijk en Engeland. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van landbouw heeft me degedeeld, dat uit 87 van de 90 Fran se departementen gevallen van mond- en klauwzeer worden gemeld. In 5.332 van de 37.983 gemeenten, (14 procent) heerst mond- en klauwzeer. Het percentage boerderij en met aangestokeft vee bedraagt slechts 0,7. De landbouwautoriteiten gebruiken thans een nieuwe vaccine ter bestrijding van de ziekte. Het enige probleem vormt de productie hiervan in voldoende hoeveelheden. Het ministerie maakt zich overigens niet ernstig bezorgd over de epide mie, die zich niet snel verspreidt. In Engeland en Schotland is in 36 graafschappen mond- en klauwzeer uitgebroken. Om uitbreiding tegen te gaan heeft het ministerie van land bouw in het betrokken gebied be perkende maatregelen ten aanzien van het vervoeren en verhandelen van vee afgekondigd. Civiel geding over kranten artikel. Op 15 Juli 1950 publiceerde „De Volkskrant" een artikel over de ont warring van een groot smokkelcom- plot in prikkelfilms. In het bericht werd gezegd, dat de zedenpolitie van Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Enschede en Apeldoorn had samen gewerkt bij dé nasporingen om dit complot te ontwarren en dat een ze kere P. L. H., parfumeriehandelaar in Rotterdam, zich met deze smokkel had ingelaten. H. had zich daardoor benadeeld geacht en tegen „De Volkskrant" een civiel geding aan hangig gemaakt. De Amsterdamse rechtbank heeft Dinsdag bepaald, dat hij met getui gen zal moeten bewijzen, dat hij schade heeft geleden en zo ja hoeveel. Ridder M.W.O. 4e klasse Bij K.B. is bepaald, dat in de regis ters van de kanselarij der Nederland se orden wijlen de eervol ontslagen le luitenant M. A. M. Bouman van het wapen der infanterie K.N.I.L. zal worden ingeschreven. Luitenant Bou man heeft zich „in de strijd onder scheiden door uitstekende daden van moed, beleid en trouw tijdens de be zetting van Nederland, ingedeeld bij de staf van gewest 19 (Limburg) van dc verzetsorganisatie ordedienst". Voor het in veiligheid brengen van geallieerde vliegtuigbemanningen en uit Duitsland ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen werden hem reeds posthuum door Amerikaanse, Britse en Franse regeringen loffelijke on derscheidingen verleend. Op 5 Mei 1943 werd hij door de Duitsers ge fusilleerd. Deviezenbezit steeg in afgelopen week met bijna 37 millioen In de afgelopen week is ons de\ zenbezit weer flink gestegen. De groei van de netto deviezenreserve bedroeg in de afgelopen week byna f37 millioen. De goudvoorraad bleef onveranderd en zo is het totale bezit -elopen van f 2330 millioen tot ""millioen. voor een vertegenwoordigende ploeg als het B-team toch eigenlijk is, on voldoende. Het experiment Van Roes- selMommers mislukte, omdat het elftal als geheel zo zwak was, dat vrijwel nimmer een normaal opbou wend spel kon worden ontwikkeld. HOGESCHOOL-VOETBAL Dc tegenstander Sunderland de monstreerde voetbal, zoals wfl het eigenlek nooit op de Nederlandse vel den te zien krijgen.Hct was voetbal van hoog niveau, dat natuurlijk ook tot zo'n grote hoogte kon stijgen dooi de zwakke tegenstand. De profs wa ren in alle onderdelen van het spel onze spelers de baas. In het begin speelden dc Engelsen vol enthousias me; men wilde er blijkbaar geen „uit stapje" van maken, maar een werke lijk goede wedstrijd spelen. Zjj werden daarin niet gestimuleerd door de on zen en toen zij zo weinig tegenstand ondervonden en toen de score angst wekkend de dubbele cijfers naderde, maakte Sunderland er een show van. En toen werd het van 70 nog 73. Van Roessel benutte eerst een straf schop en slaagde er daarna in dc laatste drie minuten nog in tweemaal te scoren, hetgeen hem mede door goed werk van Kuneman werd moge lijk gemaakt. MOTORSPORT INTER-SCALDES NAAR BRUSSEL Een groep van 80 Zeeuwse motor rijders en automobilisten, allen lid van dc Motor- en Autoclub Inter- Scaldes, trok Zondagmorgen vroeg naar Brussel. In de Belgische hoofd stad aangekomen, werd het gezel schap Zeeuwen, van wie een flink aantal in klederdracht, ontvangen door het bestuur van de A.M.C. Schaerbeek. Nadat een glas "rijn was genuttigd, trok men naar het stad huis van Schaerbeek, waar men al lerhartelijkst werd ontvangen en ere- wijn werd aangeboden. Vergezeld van honderden Belgische motorrijders en automobilisten ging het daarna naar het stadhuis van Brussel, waar men werd verwelkomd door burgemeester de Meulebroek. Vervolgens wandelde men naar het bekende „Manneke", Brussels oudste burger. Deze was benoemd tot ere lid van de A.M.C. Schaerbeek en des wege in een motorryderscostuum ge stoken. Na een tweetal deftige toe spraken, één door Brussels burge meester en één door de heer Degols, voorzitter van de A.M.C. Schaerbeek, werden de Belgische en de Brusselse vlag, welke tot dan toe het ..Manne ke" aan het oog hadden onttrokken, verwijderd. Met luide toejuichingen werd het „Manneke" als erelid van deze grote Belgische Auto- en Motor club ingehaald. Nadat nogmaals verversingen wa ren aangeboden, werd een gezamen lijke maaltijd genuttigd, 's Middags ging een groep Zeeuwen naar de gro te Nationale Belgische cross in het Kamerbos bij Brussel, terwijl een an dere groep onder deskundige leiding een bezoek bracht aan het koloniale museum in Tervueren en aan het ge denkteken bij Waterloo. Amsterdamse Beurs 2 Mei 6 Mei Bank v. Ned. Gem. 4% pet 100 100 Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 pet 102 Nederland 1951 (3%) 95% 95% Nederland 1948 (314) 83',2 88 Nederland 1947 (3%) 3 89 88% Nederland 1937 3 89 83% Dollarlening 1947 3% 94% 94% Investeringscertificaten 3 91?» 90% Nederland 1962-64 z.b. 3 90 90 Nederland 1962-64 m.b. 3 9014 90 Nederland N.W.S. 2% 73?« 73% Ned. Indië 1937 A 3 9044 90% Grootboek 1946 3 89% 89% Nat Handelsbank 87'.4 87% Ned. Handelmij. 136 135% A.K.U. 13214 132% Bergh's en Jurgens 238 238 Calvé-Delft 107', 4 107% Centrale Suiker 153 153b. Kon. Ned. Hoogovens 132 133% Unilever 172% 172% Ned. Kabelfabriek 183 186% Philips 14814 150% Wilton-Feijenoord 143 144 Billiton 158 160 Kon. Petroleum Mij. 280*4 280% Amsterdam Rubber 80)4 84% Holland Amerika Lijn 149 149 Kon. Paketvaart U3',4 116 Rotterdamse Lloyd 12314 126% Ncd. Scheepvaart Unie 129 130% Stv. Mij. Nederland 149 149% H.V.A. 90 90% Deli-Batavia Mij. 91 95 Deli Mij. 66% 70 Baltimore-Ohio 20% 21 Missouri K.T. New York Central 19 Pennsylvaina 18% 18% Anaconda 41% 42% Bethlehem Steel 46% 48% General Motors 32% 51% Intern. Nickel 49% 41% Keiroecott 70% 73% Republic Steel 37',4 39% U.S. Steel 37% 38% North American Cy. 21% 22 Midcontinental 65 67% Shell Union 71 74% Tide Water 43% 44% Het langdurig weekend bleek de markt geen schade te hebben gedaan. Het verrassend hogere pell van Vrijdag j.L werd althans grif overgenomen en het wekte voldoening dat voor de tweede achtereenvolgende maal de koersdaling tot staan was gekomen. De affaire was echter niet groot en vooral de prominen te Internationale fondsen hadden een opmerkelijk tekort aan belangstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17