NIEUWS UIT ZEELAND -HEMES ZEEUWSCH-VLAANDEREN SUNDERLAND DEMONSTREERDE VOETBAL VAN HOOG NIVEAU Nieuws in een Wissel Zeeuws -Vlaanderen WOENSDAG 7 MEI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT West-Zeeuwsch Vlaamse onder- wijzers te Oostburg bijeen- Dinsdagavond vergaderde de afd. West Zeeuwsch-Vlaander en van de Nederlandse Onderwijzersvereniging in café De Vuyst te Oostburg. De heer P. Vermeulen uit Cadzand open de en heette in het bijzonder het hoofdbestuurslid, de heer W. Spinnaay uit Middelburg, welkom. Nadat de eerste punten van de agenda waren afgewerkt gaf de heer Spinnaay een toelichting op de nota-Rutten. „Denk niet", zo zei spreker, „dat er van dit plan-Rutten toch wel niets zal ko men". Deze houding betreurde spre ker, temeer daar het plan zeer veel goede kanten heeft. Maar voor het platteland zal het ingrijpende wijzi gingen met zich brengen. Zo is de vraag of het basisonderwijs vijf of zes jaar zal duren juist voor een streelt met veel twee-, drie- en viermans- scholen van het allergrootste belang, omdat één klas minder ook vaak een leerkracht minder zal betekenen. Tot nog toe was er weinig réactie van het platteland gekomen, op alles wat over de nota-Rutten was gepubliceerd. Na een levendige discussie over de nota- Ruiten, kwam onder meer nog het voorstel tot contributieverhoging aan de orde. Dit bestuursvoorstel werd met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Hulst JAARLIJKSE TEERAVOND W.S.C. „DE SPORTVRIENDEN". In de Bruyns Restaurant te Hulst hielden de leden van de W.S.C. „De Sportvrienden" hun jaarlijkse teer- avond. Om 5 uur kwam men reeds bij elkaar en hield mij zich bezig met verschillende spelen. Omstreeks half 9 opende voorzitter A. Demanez met een welkomstwoord de bijeenkomst officieel, waarbij hij naar voren bracht, dat deze avond georganiseerd is door de leden met als doel de on derlinge verstandhouding te bevorde ren. Hij sprak de hoop uit, dat in de toekomst nog vele koersen in Hulst georganiseerd mogen worden. Daarna verenigden de leden zich aan een diner. Een accordeonnist zorg de voor een aardige muzikale om lijsting. Na de maaltijd werden ei door loting koppels gevormd, die aan verschillende spelen, zoals pieren, bil jarten, tritsen, voetballen en kaar ten deelnamen. De uitslag luidde als volgt: 1 Ch. WarnierAug. Reyns. alle partijen ge wonnen. 2 J. Warnier en A. Demanez, 4 gewonnen partijen; 3 A. Vylders en J. v. Mierlo; P. de Bruyn en J. Se- ghers; L. Verwilleghen en Bernard Buysse. Het resultaat was, dat L. Ver- WILLRLNNhN Belgische zege in de Ronde van Koewacht Onder bar slechte weersomstandig heden werd in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren de Ronde van Koewacht verre den. In totaal verschenen er aan de start 41 renners, waaronder een aan tal Belgen, die er reeds van meet af aan een bijzonder hoog tempo in zet ten en dit tempo er gedurende de ge hele koers inhielden, zodat elke ont snappingspoging zonder resultaat bleef. Het, ondanks het weer, vrij talrijke publiek kreeg dan ook be trekkelijk weinig fraaie sport te zien. Uit een groep van 17 renners won de Belg Gilbert Saelens de sprint met een geringe voorsprong op nummer twee de Hollander Cantineau. De ge detailleerde uitslag luidt als volgt: 1 Gilbert Saelens, 100 km. in 2 uur 25 minuten; 2 Cantineau op 10 cm.; 3 Eddie de Waal; 4 K. Inghels; 5 De Ke ver; 6 ex aequo van Glerum, Vallen- tijn, v. d. Borst, Maas. v. d. Vekon, M. Verhelst, J. Saelens, Rovers en Borre- mans. TENNIS COMPETITIE 3e KLASSE ZUID. SJEF I (Aardenburg)'t Halve Maantje 17. Uitslagen: Heren enkel: De Jong E. N. Gastman 7—5. 0—6, 1—6; Staal— J. Pilaar 06, 06. Dames enkel: Mevr. Bakkermevr. Schuringa 2—6, 6—3, 2—6; mej. Haver landmevr. A. Hoogendoorn 62, 8 6. Gemengd dubbel: Hr. en mevr. De JongMevr. Schuringa, J. Pilaar 0 6. 46; Hr. en mevr. Bakkermevr. Hoogendoorn, E. H. Gastman 9—7, 4— 6. 4—6. Dames dubbel: Mevr. De Jong, mej. Haverlandmevr. Schuringa, Hoogen doorn 46, 0—6. Heren dubbel: De Jong, Bakker- Pilaar, Gastman 26, 46. KRUININGENLUDO ET EMERGO n OOSTBURG. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd KruiningenLu do et Emer- go n luiden: Heren enkelspel: Barth Laurens 46, 61, 61; J. Buy- zeCramer Jr 64, 61. Dames enkelspel: mevr. Goedbloedmevr. Malcorps 62, 62; mevr. Krug mej. Hoorweg 62,60. Heren dub belspel: Barth en Poldermanv. d Plas en Laurens 61, 63. Dames dubbelspel: mevr. v. Laar en mej. Boogertmevr. Malcorps en mej. Hoorweg 75, 62, Gemengd dub belspel: mevr. Krug en de heer Pol dermanmevr. Malcorps en de heer Cramer Jr 75. 64. mevr. v. Laar en de heer Buyzemej. N. Hoorweg en de heer v. d. Plas 61, 63. Eind uitslag 80. ANIMO in (Terneuzen)LUDO ET EMERGO (Oostburg). De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd Animo HlLudo et Enter- go luiden: Heren enkelspel: J. Drok C. Jansen van Rosendaal 62, 2 6, 75; Dr. GranaadaJ. Cramer 52, 06, 26. Dames enkelspel; mevr. Diköttermevr. Cramer 6—4, 61; mej. Standaertmej. N. v. d. Plas 46, 06. Gemengd dubbelspel: mevr. Dikötter en de heer Verstraeten mevr. en de heer Cramer 46, 7 9; mevr. Schildman en cle heer v. d. Bergmej. N. v. d. Plas en de heer J. v. Hauwe 46, 97, 8-—6. Heren dubbelspel: J. Drok en E. Ver straetenC. Jansen van Rosendaal en J. v. Hauwe 63, 63. Dames dubbelspel: mevr. Dikötter en mevr. Schildmanmevr. Cramer en mej. N. v. d.Plas 86, 75. Einduitslag 53. TAFELTENNIS TAFELTENNIS COMPETITIE De ping-pong club C.N.A. te Sluis kil besloot competitie met een drietal wedstrijden tegen Animo te Sas van Gent. De uitslagen waren: Dames: C.N.A. IAnimo I, 46. Heren: C.N.A. IAnimo II, 37. Heren: C.N.A. ITAnimo IV, 3—7. willeghen en B. Buysse de derde prijs behaalden; P. de Bruyn en J. Seghers de vierde prijs en A. Vylders en J. v. Mierlo de 5de prijs. De zesde prijs werd behaald door vier koppels t.w. P. Strobbe en v. Dorsselaer, E. Neefs en P. Peters, F. de Bruyn en G. Blommaert. De 7de prijs viel ten deel aan B. v. Laere en C. Bogaert. Na de prijsuitreiking bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Het was een goed geslaagde cn zeer geanimeer de vergadering. Groede RAADSVERGADERING. De raad van de gemeente Groede komt Donderdagavond om 7 uur pre cies in vergadering bijeen ter behan deling van een 8 punten tellende agenda. Zo wordt o.a. gesproken over de verduistering van een schoolver- trek in de O.L. school in verband met de invoering van schoolfilm. Terneuzen TWIST IN CAFé. In café Oostende aan de Lange Dijkstraat te Terneuzen ontstond twist tussen een aantal arbeiders, werkzaam in de Braakman en een groepje inwoners van Terneuzen. Hierbij werden een zekere R. v. d. H. uit Terneuzen en diens echtgenote mishandeld door A. P. uit Werkendam. De politie, die er in slaagde spoedig de orde te herstellen, maakte proces verbaal op. VERGADERING COMlTc INZAMELINGSACTIE 1952. In gebouw „Pro Rege" te Terneu zen vergaderde het Comité Inzame lingsactie 1952 van het Nederlandse Rode Kruis ter bespreking van de bij zonderheden bij de te volgen actie. Er werd een collectercommissie samenge steld. waarin zitting namen: de heren R. Hol, voorzitter; A. Will, secretaris en mevrouw Boerman. COMITé VERKOOP ZOMERZEGELS. Het plaatselijk comité voor de ver koop van zomerzegels te Terneuzen is samengesteld als volgt: mevrouw V. TellegenBoersma, mevrouw L. M. ZuurStappers en mej. H. Scheele al len als vertegenwoordigsters van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen; mej. A. Dees, voor de Ned. Chr. Vrou wenbond; mevrouw J. de Kerfvan Son voor de katholieke actie: me vrouw M. Durinckvan Denderen, voor de Katholieke arbeidersvrouwen mevrouw H. G. StenverlWeustenink voor de vrouwenbond van de P.v.d. A. en mej. J. 't Gilde voor de jeugd raad. Oostburg AUTO SLIPTE, BESTUURDER ERUIT GESLINGERD. Op de rijksweg te Oostburg slipte een auto komende uit de richting Schoondijke en bestuurd door de heer Q. uit Oostburg ter hoogte van de watertoren. Nadat de wagen een pas serende Belgische auto aan het spat bord had geraakt, schoot het portier open en werd de heer Q. uit de wa gen geslingerd.De achterinzittende pas sagier nam onmiddellijk het stuur over en wist de wagen tot stilstand te brengen. De heer Q. had een flinke wond aah het achterhoofd opgelopen en een hersenschudding. De politie stelt een onderzoek in. KERKNIEUWS GEREF KERKEN. Beroepen te Hollandsche Veld: W. S. Schenk te Enter; te Pemis: A. C. Scherpenisse te Ooltgensplaat. Beroe pen door de kerk van Roermond: en in samenwerking met die van Kerk-I rade tot schipperspredikant met standplaats Maasbracht: ds C. Maan, thans schipperspredikant te Duis- burg-Ruhrort. Te Sint Annaland bracht de in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de kerkvoogdij gehouden collecte f 93.55 op. Het stemburtau te Duivendijke werd voor de a.s. verkiezingen als volgt vast gesteld: voorzitter burgemeester H. R. Nieborg, plv. voorzitter wethouder I. W. Padmos, leden O. B. Boot en A. N. Kloet, Te Oosterland gebeurde er bij de Blau we Keet een aanrijding tussen de fietser J. de W. en een auto bestuurd door de heer B. uit Dreischor. De fiets van de heer de W. werd geheel vernield. Te Zoimemalre werd een Engelse sleu tel gevonden en ter gemeentesecretarie afgegeven. De te Brouwershaven gehouden collec te voor de Simavi bracht f 29.77 op. De heer v. d. W. te Brouwershaven had een rat gevangen, die hij door zijn hond wilde laten afmaken. Toen hij met zijn hond bij de val axTiveerde, bemerkte hij tot zijn grote verbazing, dat de rat tij dens zijn korte afwezigheid het leven had geschonken aan 8 rattenkinderen. Of de lieer v. d. W. toen zijn goede hart heeft laten spreken vermeldt de histo rie niet. De voetbalclub Oosterland speelde een vriendschappelijke thuiswedstrijd te gen O.W.K. uit Onwerkerk. O.W.K. won de party met 4—3. Donderdag 8 Mei a.s. zal het echtpaar J. PrinceEerrevoets te Serooskerke (Sch.) zijn 40-jarig huwelijksfeest her denken. Tevens zal het die dag 40 jaar geleden zijn, dat de heer Prince zich als wagenmaker te Serooskerke vestigde. De voetbalvereniging van Bruinisse speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen S.D.O. te Anna Jacobapolder. De mannen uit Anna Jacobapolder wonnen met 5—1. Ter gelegenheid van de nationale feestdag maakte het muziekgezelschap „Accelerando" te Sint Annaland een rondgang door de gemeente. Maandag 9 Juni a.s. zullen op het eiland Tholen vier premiekeuringen worden gehouden van stieren en vrou welijk fokvee. De keuringen worden ge houden te Tholen, Sint Annaland, Sint Maartensdijk en Stavenisse. Ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de afdeling Tholen van de Ned. Prot Bond worden op Zondag 18 Mei a.s. twee speciale kerkdiensten gehou den. De avonddienst zal worden opgeno men door de omroepvereniging V.P.R.O. en op -25 Mei des avonds worden uitge zonden. Te Waterlandkerkje bracht de Paas- collecte in de Ned. Herv. Kerk 38.77 op. De heer Alb. Schaeklaer, douane-amb tenaar te Sint Jansteen, werd overge plaatst naar Lage Mierde. Te Clinge werd het gouden bruilofst- fee3t van het echtpaar van Goethem—de Burger luisterrijk gevierd. Een plaatse lijk feestcomité had de feestviering uit stekend georganiseerd en bezorgde het gouden paar een onvergetelijke dag. In principe is door de besturen van de bijenbonden St. Ambrosius en „Oost- Zeeuwsch-VIaanderen" overeenstemming over fusie bereikt Thans zullen de leden vergaderingen over deze plannen een de finitieve beslissing dienen te nemen. Wanneer de fusie tot stand komt, zal de nieuwe organisatie het praedicaat R.K. voeren. Terwijl mevrouw C. G. de B. te IJzen- dijko op een tafel stond en schoonmaak- werkzaamheden verrichtte, brak een ta felpoot, Mevr. de B. 'verloor daardoor haar evenwicht en brak haar linkerpols Te Borssele is een hengelsportvcreni- ging opgericht onder de naam „Op hoop van zegen". In het bestuur namen zitting de heren P. J. de Kam. voorzitter, C. Franke, secretaris, A. Lambregtse. pen ningmeester, J. Walhout, algemeen ad junct. Op 24 Mei zal de eerste heigel- wedstrijd worden gehouden. Te Kamperland hield ds. P. J. Dors man in het gemeentegebouw een tijdrede voor de Staatkundig Gereformeerde Party. Ds. Dorsman sprak over Jesaja 21 11 c 13. Te Wolfaartsdijk sprak de heer L, Kraak voor de Jonge Kerk over het on derwerp „De preek en de gemeente". De collecte in de Ned. Herv. Kerk te AVolfaartsdijk in de maand Maart bracht voor de diaconie f 435.90 en voor de in wendige zending f 247.40 op. Te Krabbendijke bracht de Paascol- lecte in de Ned. Herv. Kerk f 139,37 op. De heer H. Kok Czn., die gekozen was tot ouderling in- de Ned. Herv. Kerk van Krabbendyke, heeft voor deze benoeming bedankt. Door onbekende oorzaak brak brand uit op de vuilnisbelt te Hoedekenskerke, waardoor gevaar ontstond voor het na bij gelegen café „De Scheldeoever" aan de steiger van het veer Hoedekenskerke Terneuzen. De brandweer, welke spoe dig ter plaatse was, slaagde er na kor te tijd in het vuur te bedwingen. Maandagavond gaf de harmonie „Mo zart" te Yerseke een concert op de Paardenmarkt ter gelegenheid van de bevrijdingsdag. Op de hoek van de Paul Krugerstraat en de Scheldestraat te Vlissingen ge raakten twee honden zo hevig in ge vecht dat enkele voorbijgangers moesten toesnellen om de woedende dieren van elkaar te scheiden. Een van de honden, een Airdale-terrier, geraakte in het ge vecht danig aan de kop gewond, zodat in een ommezien het terrein van de strijd met bloed was besmeurd. Een en ander bracht in de rustige straat een talrijk aantal mensen op de been. Door een hevige windstoot, vooraf gaande aan een onweersbui, werden van het hotel „De Beurs" aan het Beursplein te Vlissingen een paar ruiten ingedrukt en een zonnescherm vernield. Ook een vlaggestok knapte onder druk van de wind af. Eigenaardig is, dat verder uit Vlissingen geen schade werd gemeld. Te Vrouwenpolder werd de 15-jarlge mej. T. de J. die met haar fiets links van cle weg reed, aangereden1 .door de bromfietsrijder P. P. De heer P. liep enig letsel op, doch kón zich naar huis bege ven. Mej. de J. moest per auto huiswaarts gebracht worden. Haar rijwiel was deer lijk gehavend. Axel VIERING BEVRIJDINGSDAG. Te Axel heeft een optreden van de mondorgelvereniging „Mondaceorde- ola" aan de viering van bevrijdings dag een feestelijk Karakter gegeven. Om half acht in de avond vertrok het gezelschap van het clubgebouw voor een muzikale rondgang via het nieu we gedeelte van de stad. dié eindigde op de Markt. Na een kort openings woord van de voorzitter, dc heer M. Karremans uit Terneuzen, werd een populair concert ten gehore gebracht, waarvan diverse nummers door het talrijk aanwezige publiek uit volle borst werden meegezongen. ZUID-BEVELAND Goes HULDIGING BIJ DF. GOESE OPERETTEVERENIGING. Na afloop van de derde en laatste opvoering van „De Prins Student" door de Goese Operettevereniging, werd Maandagavond in het Schutters hof, de voorzitter, de heer H. Moer- inond, die in verband met zijn a.s. vertrek, in deze functie de laatste operette meemaakte, een hartelijke huldiging bereid. De vice-voorzitter, de heer A. D. Constandse bracht de scheidende dank voor het vele werk dat hij voor de G. O. V. deed. Spr. schetste hem niet alleen als een goed voor zitter, doch ook als een groot orga nisator. Hij deinste er bovenal niet voor terug om hamer en nijptang op het toneel te handteren of de reclame- biljetten door de stad rond te brengen. Het vertrek van de heer Moermond is daarom niet minder dan een ramp voor de vereniging. Nadat hem nog een bloemstuk was aangeboden, dank te de heer Moermond met enkele woorden voor deze huldiging. Als voorzitter bood hij daarop de Prins- Student nog een bouquet rozen van marsepein aan, vervaardigd door een der leden, de heer D. Meijer. VOOR DE GOESSE SPEELTUINEN Ondanks het slechte weer heeft de voetbalwedstrijd ten bate van de Goesse speeltuinen Maandag het mooie resultaat van rond f 300.op geleverd. Het juiste bedrag is f 264,15 vermeerderd met de opbrengst van de kaartverkoop onder cle schoolkin deren. Hansweert WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „Blau we Doffer" te Hansweert, hield een wed vlucht uif. Maastricht, afstand 136 km. De volgende eigearen behaalden met hun duiverr een prijs (eerste 15): J. P. Thenaart 1. Gebr. Rijsdijk 2, Febr. Rijk 3. G. Flips 4, C. van Oefelen 5, F. v. d. Kreke 6, C. Zuudweg 7 en 15, Ch. Flips 8. 10, M. van Eikeren 9. F. Dommanchet 11. I. de Keyzer 12, H. Vermue 13, Gebr. Visser 14. NEDERLAND-B MET 7—3 GEKLOPT Oefenwedstrijd als zodanig mislukt door te sterke tegenstand. Een verzwakt Nederlands B-elItal heelt In het Olympisch Stadion te Amsterdam een 73 nederlaag geleden tegen de Engelse eerste divlsic- club Sunderland. B(j de rust stonden de Engelsen met 40 voor. De Ne derlandse doelpunten werden alle door Van Rocssel in de laatste 12 minu ten van de wedstrijd gescoord. Deze oetemvedstrüd is een mislukte vertoning geworden, want Sunder- land was te sterk voor onze voetballers en in een 7.0 eenzijdige ontmoeting kon er werkelijk geen sprake zijn van een objectieve beoordeling van de capaciteiten der B-spelers. Doelman Landman van Sparta was vervangen, evenals Van der Tuyn van H.D.V.S., omdat deze clubs geen spelers wilden afstaan met het oor op de komende beslissingswedstrijd Hun plaatsen werden respectievelijk ingenomen door Bylenga van Frisia en Kuneman van H.B.S. Op de plaats van de geblesseerde Fanger stond Kuipers van Volewjjckers én de B.V. V.-er Utermark verving Hendriks. Zij allen zijn goede clubspelers, maar VOtTBAL Het programma voor de kampioenscompetitie- Het programma voor de kampioens competitie van dc K.N.V.B. is thans samengesteld. Het ziet er nu als volgt uit: 18 Mei: HaarlemWillem IJ: AjaxSparta/H.D.V.S.; 25 Mei: Willem IIAjax; Sparta/H.D.V.S. Haarlem; 2 Juni: HaarlemAjax; Willem n—Sparta/H.D.V.S.; 7 Juni: AjaxHaarlem; 8 Juni: Sparta/H.D. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELANU. 6 Mei. Aardbeien 3—8.50, per 100 sluks. Jonathan (verpakt) A 79—87. per 100 kg. Fruit voor export: Jonathan A 75—76; idem BC 68—70: idem I 58—75; idem II 4752; Golden Delic. I b. d. maat 75 88; idem I 55—62; idem II 39—43, alles per 100 kg. Gewone veiling: St. Remy 28—35: Goudreinetten 4762; Golden Delic. 39 61; Jonathan 4154; Bramly Seedling 20 Golden Delic. (stek) 19—22; Jonathan (stek) 1823. alles per 100 kg. Groenten: Bloemkool A 44—55; idem B 34—40; idem C 23—32; Kropsla 5—8.50, alles per 100 stuks; Rabarber 8—14Spi- "e 82G; Prei 8, alles per 100 kg.'; Ra dijs 47.50; Wortelen (afw.28, beiden per 100 bos. EIERNOTERING GOES. Prijs voor verse kipeieren f 2.05 per kg.. Bericht handelaren: kipeieren 10% ct.; eendeieren 9 ct.; kalkoeneieren 13 ct.; ganseieren 20 ct. VEILING ZIERIKZEE. 5 Mei. Stoofsla 10.00—15.00; Spinazie 8.00—23.00; Rabarber 8.00—11.00; Postelein 47.0051.00; Prei 11.00; Asperges 52.00— 125.00; Kropsla 8.00—12.00; Bloemkool „A" 34.00—53.00; idem „B" 26.00—35.00; idem „C" 13.00—30.00; Radijs 5.00—6.00; alles per 100 kg., 100 stuks of per 100 bos. Aardbeien per doosje 0.79. GRAANBEURS GRONINGEN. 6 Mei. Rode tarwe 21.25—25.25; witte tarwe 21.25—26.25; inlandse rogge 28.25 30.75; wintergerst 30.25—33,75; zomer- gerst 30.25—34.25; witte haver 24.25— 27.75; gele mosterdzaad 50.40—65,40: ka nariezaad 30.35—39.35; Lijnzaad uitbloei 1 blauwbloei 40.50—52.50. VISMIJN TE VEERE. 6 Mei, Export garnalen 1547 kg.: 60; Handels garnalen 853 kg.: 42—47; Schar 1139 kg.: 16—28; Bot 386 kg.: 21—32; Schol kg.: 2022; Middel tong 16 kg.: 1.00 1.31; Rog 130 kg.: 27—49; Visiever 2.5 kg.: 1.93; Ongesorteerde vis 7 kg.: 1742. VTS.—Willem H; 15 Juni: Ajax—WU lem II en HaarlemSparta/H.D.V.S. 22 Juni: Sparta/H.D.V.S.—Ajax; Wil lem IIHaarlem. Mocht dc beslis singswedstrijd SpartaHermes-D.V. S., welke a.s. Zondag wordt gespeeld, geen kampioen opleveren, dan zal de kampioenscompetitie een week wor den uitgesteld. W1ELRÉNNLN VAN MAANEN DERDE IN ROUTE DE FRANCE. In de derde étappe Dinan—Pouza- ges van de Route de France (179 km.) eindigden de Nederlanders Nolten, Van Maanen en Pieters respectieve lijk als 15e, 17e cn 91e. Van Maanen staat nu derde in het algemeen klas sement, Nolten zesde. Advertentie U Het aantal aangegeven radiotoestel len ln Nederland bedroeg op 1 Mei j.l. 3,000 (1,658.494 op 1 April) en er wa- 484.012 aangeslotenen op het radio distributienet. De Haagse rechtbank heeft twee jeugdige Hagenaars ver oor- deeld tot acht jaar gevangenisstraf, zy hadden een 70-jarige Hagenaar zo mis handeld, dat deze aan de verwondingen is overleden. Bovendien hadden zij een aantal voorwerpen en wat geld gestolen. Twee jongelui pleegden Dinsdag te Rotterdam een overval in de winkel van een waterstoker. De buit was een por tefeuille met een aantal kwitanties. Do overvallers konden in een gereedstaande auto ontsnappen. 0 Te Rome is een handelsovereenkomst tussen Italië en Nederland getekend voor de periode van 1 Juni 1952 en 31 Mei 1953. Dr. Radjen- dra Prasad is met grote meerderheid van stemmen als president van India her kozen. 0 Radio Moskou heeft de uitgif te door de regering van de Sowj et-Unie aangekondigd van een nieuwe nationale lening van 30 milliard roebel met een looptijd van 20 jaar, welke bestemd zou zijn voor de ontwikkeling van' het na tionale economische leven. U De directeur van de houtafdeling der economische commissie voor Europa heeft verklaard, dat er in Europa vol doende hout beschikbaar is om dit jaar in alle behoeften te voorzien. De O. E.E.S. heeft Dinsdag een uit zeven leder, bestaande raad ingesteld, die zich zal be zighouden met handelsaangelegenheden cn zal onderzoeken in hoeverre de libe ralisatie van de Europese handel kan worden uitgebreid. De 16-jarige Th. W. uit Dinxperlo werd Maandagavond te Varsseveld door een trein, die uit - de richting Aalten kwam, gegrepen en gedood. Het col lege van commissarissen van de Kon. Rot terdamse Lloyd zal aan de aandeelhou dersvergadering voorstellen over 1951 een dividend uit to keren van 10 pet., waar- van 8 pet in aandelen en 2 pet. in con tanten. In het pand van de heer J. P. v. d. Ven, handel in sanitair-artikelen te Breda heeft een brand gewoed, die in zes uur tyds dc bovenverdieping van het huis tot een puinhoop van verkoolde balken maakte. Mond- en klauwzeer in Frankrijk en Engeland. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van landbouw heeft me degedeeld, dat uit 87 van de 90 Fran se departementen gevallen van mond- en klauwzeer worden gemeld. In 5.332 van de 37.983 gemeenten, (14 procent) heerst mond- en klauwzeer. Het percentage boerderij en met aangestoken vee bedraagt slechts 0,7. De lanabouwautoriteiten gebruiken thans een nieuwe vaccine ter bestrijding van de ziekte. Het enige probleem vormt de productie hiervan in voldoende hoeveelheden. Het ministerie maakt zich overigens niet ernstig bezorgd over de epide mie, die zich niet snel verspreidt. In Engeland eri Schotland is in 36 graafschappen mond- en klauwzeer uitgebroken. Om uitbreiding tegen te gaan heeft het ministerie van land bouw in het betrokken gebied be perkende maatregelen ten aanzien van het vervoeren en verhandelen van vee afgekondigd. Civiel geding over kranten artikel. Op 15 Juli 1950 publiceerde „De Volkskrant" een artikel over de ont warring van een groot smokkelcom- plot in prikkelfilms. In het bericht werd gezegd, dat de zedenpolitie van Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Enschede en Apeldoorn had samen gewerkt bij de nasporingen om dit complot te ontwarren en dat een ze kere P. L. H., parfumeriehandelaar in Rotterdam, zich met deze smokkel had ingelaten. H. had zich daardoor benadeeld geacht en tegen „De Volkskrant" een civiel geding aan hangig gemaakt. De Amsterdamse rechtbank heeft Dinsdag bepaald, dat hij met getui gen zal moeten bewijzen, dat hij schade heeft geleden en zo ja hoeveel. Ridder M.W.O. 4e klasse Bij K-B. is bepaald, dat in de regis ters van de kanselarij der Nederland se orden wijlen de eervol ontslagen le luitenant M. A. M. Bouman van het wapen der infanterie K.N.I.L. zal worden ingeschreven. Luitenant Bou man heeft zich „in de strijd onder scheiden door uitstekende daden van moed, beleid en trouw tijdens de be zetting van Nederland, ingedeeld bij de staf van gewest 19 (Limburg) van de verzetsorganisatie ordedienst". Voor het in veiligheid brengen van geallieerde vliegtuigbernanningen en uit Duitsland ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen werden hem reeds posthuum door Amerikaanse, Britse en Franse regeringen loffelijke on derscheidingen verleend. Op 5 Mei 1943 werd hij door de Duitsers ge fusilleerd. Deviezenbezit sleeg in afgelopen week met bijna 37 millioen In de afgelopen week is ons devie zenbezit weer flink gestegen. De iei van de netto deviezenreserve Iroeg in de afgelopen week bijna f37 millioen. De goudvoorraad bleef onveranderd en zo is het totale bezit opgelopen van f 2330 millioen tot r 2367 millioen. voor een vertegenwoordigende ploeg als het B-team toch eigenlijk is, on voldoende. Het experiment Van Roès- selMommers mislukte, omdat het elftal als geheel zo zwak was, dat vrijwel nimmer een normaal opbou wend spel kon worden ontwikkeld. HOGESCHOOL-VOETBAL De tegenstander Sunderland de monstreerde voetbal, zoals wy het eigenlijk nooit op de Nederlandse vel den te zien krijgen.Het was voetbal van hoog niveau, dat natuurlijk ook tot zo'n grote hoogte kon stijgen dooi de zwakke tegenstand. De profs wa ren ln alle onderdelen van het spel onze spelers de baas. In het begin speelden de Engelsen vol enthousias me; men wilde er blijkbaar geen „uit stapje" van maken, maar een werke lijk goede wedstrijd spelen. Zy werden daarin niet gestimuleerd door de on zen en toen zij zo weinig tegenstand ondervonden en toen dc score angst wekkend de dubbele cijfers naderde, maakte Sunderland cr een show van. En toen werd het van 70 nog 73. Van Roessel benutte eerst een straf schop en slaagde cr daarna in de laatste drie minuten nog in tweemaal te scoren, hetgeen hem mede door froed werk van Kuneman werd moge- ijk gemaakt. MOTORSPORT INTER-SCALDES NAAK BRUSSEL Een groep van 80 Zeeuwse motor rijders cn automobilisten, allen lid van dc Motor- en Autoclub Inter- Scaldes. trok Zondagmorgen vroeg naar Brussel. In de Belgische hoofd stad aangekomen, werd het gezel schap Zeeuwen, van wie een flink aantal in klederdracht, ontvangen door het bestuur van de A.M.C. Schaerbeek. Nadat een glas -vyn was genuttigd, trok men naar het stad huis van Schaerbeek, waar men al lerhartelijkst werd ontvangen en ere- wnn werd aangeboden. Vergezeld van honderden Belgische motorrijders en automobilisten ging het daarna naar het stadhuis van Brussel, waar men werd verwelkomd door burgemeester de Meulebroek. Vervolgens wandelde men naar het bekende „Manneke", Brussels oudste burger. Deze was benoemd tot ere lid van de A.M.C. Schaerbeek en des wege in een motorryderscostuum ge stoken. Na een tweetal deftige toe spraken, één door Brussels burge meester en één door de heer Degols, voorzitter van de A.M.C. Schaerbeek. werden de Belgische cn de Brusselse vlag, welke tot dan toe het ..Manne ke" aan het oog hadden onttrokken, verwijderd. Met luide toejuichingen werd het „Manneke" als erelid van deze grote Eelgische Auto- en Motor club ingehaald? Nadat nogmaals verversingen wa ren aangeboden, werd een gezamen lijke maaltijd genuttigd, 's Middags ging een groep Zeeuwen naar de gro te Nationale Belgische cross in het Kamerbos bij Brussel, terwijl een an dere groep onder deskundige leiding een bezoek bracht aan het koloniale museum in Tervueren en aan het ge denkteken bij Waterloo. Amsterdamse Beurs 2 Mei 6 Mei Eank v. Ned. Gem. 4% pet. 100 100 Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 pet 102 Nederland 1951 (3%) 95 95 Nederland 1948 (3>/«) 88% 88 Nederland 1947 (3%) 3 89 88% Nederland 1937 3 89 88% Dollarlening 1947 3% 9415 94% Investeringscertificaten 3 91% 90% Nederland 1962-64 z.b. 90 90 Nederland 1962-64 m.b. 3 90% 90 Nederland N.W.S. 2% 73% 73% Ned. Indle 1937 A 3 90% 90% Grootboek 1946 3 89ri 89% Nat. Handelsbank 87% 8734 Ned. Handelmij. 136 135% A.K.U. 13214 13215 Eergh's en Jurgens 238 238 Calvë-Delft 1071a 10715 Centrale Suiker 153 153b. Kon. Ned. Hoogovens 132 13315 Unilever 172% 172% Ned. Kabelfabriek 183 18615 Philips 14815 15034 Wilton-Feijenoord 143 144 Billiton 158 160 Kon. Petroleum Mij. 280% 280% Amsterdam Rubber 80% 8434 Holland Amerika Lijn 149 149 Kon. Paketvaart 113% 116 Rotterdamse Lloyd 12315 12634 Ned. Scheepvaart Unie 129% 130% Stv. My. Nederland 149 14915 H.V.A. so 9014 Deli-Batavia Mij. 91 95 Deli Mü. 663,4 70 Baltimore-Ohio 2014 21 Missouri K.T. New York Central 19 Pennsylvalna 18% 18% Anaconda 41% 42% Bethlehem Steel 46% 48% General Motors 52% 54% Intern. Nickel 4015 41 Kennecott 7015 7334 Republic Steel 3715 39% U.S. Steel 3714 38% North American Cy. 2115 22 Midcontinental 65 67% Shell Union 71 74% Tide Water 43% 44% Het langdurig weekend bleek de markt geen schade te hebben gedaan. Het verrassend hogere peil van Vrijdag J.l. werd althans grif overgenomen en het wekte voldoening dat voor de tweede achtereenvolgende maai de koersdaling tot staan was gekomen. De affaire was echter niet groot cn vooral de prominen te internationale fondsen hadden een opmerkelijk tekort aan belangstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15