Voedselpakket daalde te Goes Zeeuwse Almanak TRANSPIRERENDE VOETEN DE WERKLOOSHEID OP THOLEN Oostvlaanderen vlagt in Middelburg LOCOMOTIEF MIDDELBURGS STADHUISTOREN WORDT GERESTAUREERD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 MEI 1952 STRIJD OM EEN PARACHUTE Drie dames en twee heren i rmden een verwarde kluwen Onder luid claxon-lawaai en daveren cjuich kwam Maandagavond een bestelauto aanrijden voor het politiebureau to Goes. Een kluwen van drie dames en twee heren kwam de wagen uitrollen en elk van hen hield een deel van een parachute in de vuist geklemd. Twaalf minuten te voren had in vele Nederlandso huiskamers de stem van Wim Jansen via de radio-luidspreker geklonken, die uit een vliegtuig, dat boven Goes rondsnorde een mededeling deed over het uitwerpen van een voedselpakket. Honderden Goese luisteraars had den dit bericht al niet meer afge wacht, want toen vliegtuiggeronk bo ven de stad werd gehoord vulden jong en oud de straten om het lucht ruim af te turen. Hoog boven het station werden de boordlichten van het toestel zichtbaar en kort daarna ging het toestel in een duikvlucht. Ongeveer ter hoogte van de Patijn- weg maakte zich een helder wit licht van het vliegtuig los. Met flinke snelheid kwam een parachute naar beneden zweven: ook Goes kreeg zijn voedselpakket als herinnering aan de voedseldroppings van 1945. Een wilde race met auto's en fietsen uit alle delen van de stad ontstond in de rich ting van de 'nieuwe stadswijk Bouw plan Oost. Met volle lichten scheer de het vliegtuig nog even over de stad. terwijl in de P.C. Quantstraat reeds eeh „gevecht" om de parachute gaande was. VREEDZAME STRIJD. Drie dames en twee heren wensten vinders van de parachute te worden. Geen van hen wilde de vreedzame strijd opgeven en er zat niet anders op, dan gezamenlijk naar 't opgegeven adres te gaan: het politiebureau. Als een verwarde kluwen werden ze in een juist passerende bestelauto ge laden en zo kwamen ze voor het po litiebureau aan. De reuortagewagen van de Neder landse Radio-Unie, omstuwd door honderden belangstellenden, stond hier gereed om de gelukkige vinders voor de microfoon te brengen. Maar eerst moest de radio-verslaggever Fikkert nog een Salomo's oordeel uitspreken. Wie was de vinder of vindster? Mevr. W. L. BalMeijaard, die 't zakje met voedsel, de wimpel en het adres in haar bezit had, werd tot winnares verklaard. Mevr. Bal mocht haar belevenissen aan luisterend Ne derland vertellen. De parachute was juist voor haar woning neergekomen. Ze was naar buiten gerend en hoewel ze de hulp van haar man, die als po- litie-agent juist dienst deed, moest Advertentie. AANRIJDING DOOR BROMFIETS. Zaterdag reed op de Frieseweg een bromfietsrijder op een paar wan delaars in. De ber'vjder sloeg met zijn rijwiel over de kop en kreeg een hoofdwonde en een hersenschudding. (Kamper Nieuivsblad.) Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets ongelukken zullen betekenen. Sinds enige tijd zijn er bromfietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogeu. Wij raden iedereen, die van plan is zicli een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Red dingsnaaf, in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, liet grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achter uitgereden kan worden. Vooral win kelende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. TRIOMFATOR. Aan het begin van cleze schone Mei maand togen véle Belgen naar dé Zeeuwse landen en dus trof de Pro vinciale Stoomboot dienst zoals de P.Z.C. reeds meldde maatregelen om de drukte op te vangen. Twee Jerryboten voeren gestaag heen en weer, volgeladen met auto's en toer- wagens, terwijl de f ietsers een plaats je kregen toegewezen op de Prins Willem I". Op die stralende eerste Mei gebeur de het, dat in Breskens blazend en hijgend een haastig heer ltwam aan fietsen, die dringende zaken te behar tigen had aan de overzijde van de Schelde en derhalve verlangde mét fiets te worden overgezet. De Prins Willém 1" was echter juist van de ponton vertrokken, zodat de puffen de man een uur diende te wachten Dit was echter niet mogelijk, zo ver klaarde hij aan omstanders en daar om toog hff naar een Stoombootauto- riteit om deze dringend te verzoeken éénmaal op deze zonnige dag te wil len toestaan, dat met de ferryboot, die nog in de fuik lag, een man plus fiets werden vervoerd. Maar de autoriteit wenste niet op dit geschipperwil-my-overvaren" in te gaan, omdat de voorschriften er zijn om te worden gehandhaafd. Wanneer meneer met de ferryboot overgezet wilde toorden, dan kon dat, wanneer de fiets in Breskens achter bleef Triest en met gebogen hoofd liep de man terug naar zijn wachtende mustang, juist op liet moment, dat een lege vrachtauto aanstalten maak te de steiger op te rijden. Toen lichtte het in het brein van de teleurgestelde fietser: met een moei zame greep pakte hij zijn trapmachi- ne in de flank, hief haar steunend boven het hoofd en deponeerde ten slotte zijn voertuig, ten koste van een enorme krachtsinspanningin de le ge laadbuk van de vrachtauto. Daarop wiste hij het gelaat af en betrad als een triomfator de ferry- boot ontberen, wist ze haar rechten te- fenover de andere toesnellende „vln- ers" te verdedigen. Er werd zo on geveer om gevochten, verklaarde ze, maar als een goede Zeeuwse hield ze kalm en hardnekkig stand. Na de emoties van het eerste ogen blik werd in het politiebureau het voedselpakket geopend, waaruit al lerlei pakjes chocolade, smeerkaas, leverpastel enz. kwam rollen. De reporter Fikkert overhandigde daarna mevr. Bal twee kaartjes voor een rondvlucht boven een staa in Ne derland en een bewijs voor een zweef vlucht boven het vliegveld Teriet. Op de vraag of zij en haar echt genoot van de kaartjes gebruik zou den maken, antwoordde ze: „Nu re ken maar". TEVEEL UITGEWORPEN. Bij het uitwerpen van de parachute boven Goes wierp Wim Ruth, een der samenstellers van dit radio-program ma, zijn horloge mee naar beneden. Hij deed dat per ongeluk. Men zal nog trachten het horloge terug te vinden. Gelukt dat niet, dan heeft de heer Faberij de Jonge te Goes, die zeer voldaan was over deze stunt van de Nederlandse Radio-Unie, spontaan reeds een nieuw horloge beschikbaar gesteld. ELF PARACHUTE S. Aan het bovenstaande kunnen wij nog toevoegen, dat vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool boven elk der provlncie's een parachute uitge worpen hebben. De laatste verlichte parachute werd neergelaten boven Venlo. Deze parachute-wedstrijd werd uit gezonden in het nationaal program ma. De boven Deventer afgeworpen parachute bleek te zijn terechtgeko men onder Raalte. In Groningen zwom een adspirant-vlnder door een kanaal om de parachute te bereiken. De boven Harderwijk uitgeworpen parachute werd gevonden onder Hiel den. Advertentie RUTRANEX HELPT AFDOENDE EN IS ONSCHADELIJK EEN THOOLSE STEM Verkaveling is niet eenvoudig Men schrijft ons uit Tholen: Het artikel in uw blad van 22 April j.l. over de bestrijding van dc winterwerkloosheid op Tholen noopt ons tot het maken van een aantal opmerkingen. Laten wij beginnen voorop te stellen dat het vraagstuk van de winter- werklooslieid op Tholen een nijpend en beangstigend probleem vormt, een probleem, waarvoor de hogere Overheid zich eigenlijk alleen nog met woorden heeft geïnteresseerd. Men moet bij een bespreking van dit vraagstuk enige structurele ken merken van oudere datum echter niet uit het oog verliezen. boeren inderdaad een vooroordeel te gen ruilverkaveling. Men moet dit echter niet zomaar wegcijferen of bagatelliseren. In de oudste polder- kernen van het eiland, zijn grote hoeken minderwaardig land, waarop nauwelijks een bouwvoor aanwezig is en die niet of slechts met buitenge in de eerste plaats heeft er van oudsher vooral in de Westhelft van het eiland een arbeidsöverschot be staan. Alleen kwam dat niet of nau welijks in de openbaarheid. Wat toch was het geval? Vroeger waren reeds grotere groepen van de zeer vakbe kwame Thoolse landarbeiders in de zomer en het najaar mobiel. Zij ver richtten verplegings- en oogstwerk- zaamheden tot in de Wieringermeer toe. Vlastrekken b.v. was een specia liteit van de arbeiders van Stavenis- se en St. Maartensdijk. Gezien de grotere loonvrijheid vóór 1940 en de uitsteken.de prestaties dezer arbeiders was de verdienste vaak aanzienlijk en voor de wintermaanden een grote steun. Momenteel is de situatie an- öers geworden en wordt in tegenstel ling tot vroeger dit niet werken in de winter volledig geregistreerd. Een tweede belangrijk feit is dat alle wa terleidingen en sloten na de inunda tie één of meer malen geheel opnieuw zijn gedolven, zodat thans op dit ter rein minder onderhoudswerk dan vroeger aanwezig is. Het feit dat tij dens de inundatie veel van de werk tuigeninventaris beschadigd of ver nield werd, heeft er verder toe bij gedragen dat na 1945 juist op Tho len ook in een snel tempo gemotori seerd en gemechaniseerd is en de be langstelling voor dit soort rationali satie sindsdien groot is gebleven. De werkgelegenheid is dienovereenkom stig verminderd. Voor de naaste toe komst valt nog een verdere vermin dering te vernachten, ondanks het zeer intensieve bouwplan van de Thoolse boer. Met name de chemische onkruidbestrijding, waarvan de ont wikkeling nog in de kinderschoenen staat, zal dit bevorderen. Het sterkste voorbeeld daarvan is momenteel het sproeién van de zilveruien met zwa velzuur. waar anders honderden han den in het wieden arbeid vonden. Dit zijn dan nog slechts enkele aspecten. HET VERLOSSENDE WOORD Is het hu zo dat de grondbezitters in deze het totale verlossende woord kunnen spreken? Dat zijn dus o.a. oudere families, door geheel Neder land verspreid wonend. Belgen, ex- landbouwers van gevorderde leeftijd en voor verreweg het kleinste deel ook eigen grondgebruikers. Van deze categorie zou het initiatief verwacht worden tot ruilverkaveling. Wie het verloop van het pachtprijspell in Ne derland na de oorlog tot vorige maand heeft gevolgd, zal zelf zijn conclusies wel kunnen trekken. Was het dan niet mogelijk, waar ruilver kaveling rationeel grondgebruik ten doel heeft, de ruilverkavelings-rente volledig door de gebruiker te laten betalen en de eigenaar daarvan te ontlasten. Hopelijk zal een dergelijke regeling in 't vervolg practijk worden, doch bij de ruilverkaveling de Schelp- hoek op Schouwen hebben nog eige naren tegengestemd, omdat de Grond kamer heïi dit niet kon garanderen, gezien'het bestaande paclitprjjspla- Fond. DE BEZWAREN Tegen een grote verkaveling op Tholen direct na de inundatie heeft altrjd het bezwaar bestaan, dat ih een zieke grond zo weinig mogelijk gewerkt dient te worden. In Walche ren lag de situtatie heel anders en moest men dit bezwaar op de koop toe nemen. Daarmee Willen we geens zins zeggen dat er geen polders in Tholen zijn waar een ruilverkaveling grote verbeteringen op het gebied der percelering teweeg zou kunnen bren gen. Verscheidene grotere bedrijven hebben dit intern met groot succes nagestreefd, terwijl ruiling van gro tere en kleinere percelen, gepaard gaande met rechttrekking van slo ten dichten van greppels enz. de laat ste' jaren in toenemende mate voor komt. Daarnevens bestaat by vele woon hoge kosten enigszins te ver beteren zullen zijn. Wij vinden het niet onbegrijpelijk dat men tegen de eventuele vexxleling, als tegen een berg opziet. Anderen zijn bevreesd voor met bietenmoeheid besmette percelen, zodat zij de rendabele biet in een niet meer voldoend roulerend bouwplan zullen moeten missen. Een dergelijke rol spelen andere aaltjes- en bodemziekten, waarbij men van een geldelijke verrekening geen heil verwacht. Uiteindelijk zullen de stemgerechtigden moeten afwegen wat het zwaarste weegt. Eenzijdige voorlichting is onvoldoende; werke lijke voorlichting zal op reële bezwa ren moeten ingaan. Belangstelling is er heus wel, gezien bv. de 150 bezoe kers op de middag van de Ned. Heide Mij. dit voorjaar. WAT ER GEBEUREN MOET Wat moet er nu op Tholen gebeu ren? Ons inziens dient met alle kracht vertrek naar elders, hetzij binnen-, hetzij buitenland gepropa geerd te worden. Goed vakonderwijs is daarbij een goede grondslag. Een proefverkaveling in een daarvoor ge schikt blok zou voorbereid moeten worden, om de boerenbevolking met systeem en kosten bekend te maken. Doch een totale oplossing is slechts te vinden indien de overheid zich meer voor de structurele winterwerk- Tentoonstellingsprogramma neemt vastere vorm aan. Het programma voor de tentoon stelling „Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg" begint geleidelijk vaste re vorm aan te nemen. Zoals men weet wordt de tentoonstelling gehou den van 12 tot 26 Juli. Het ligt in de bedoeling haai' te omringen met een reeks van vergaderingen en bij zondere feestelijkheden. Zo zal er op 14 Juli waarschijnlijk een ondenvysaag zijn. Op 17 Juli con- gresseert de afdeling Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten in de Cou- cevtzaal te Middelburg. Voor deze bijeenkomst bestaat ook van Belgi sche zijde reeds grote belangstelling. Er zal door de congressisten wor den geluncht in Domburg. Het be zoek aan de tentoonstelling zal een van de hoofdpunten voor dit congres zijn. Een kleine rit over Walcheren zal gemaakt worden, waarbij men o.a. Westkapelle zal bezoeken. Op 19 Juli volgt dan het Rotary- congres. Waarschijnlijk is er die dag ook een demonstratie vendelzwaaien en kruisboogschieten. Verwacht wordt, dat 21 Juli op de tentoonstelling* de landbouwdag zal worden en ae dag van de fan farecorpsen. Op 22 Juli is voor lopig de opvoering van Shakespeare's „Getemde Feeks" geprojecteerd. Het spel wordt door een Belgisch be roepsgezelschap voor het voetlicht gebracht. Op 23 Juli is er een congres van de Adelbertsvereniging in Zeeland, met een lunch te Vlissingen en be halve een rit over Walcheren ook een bezoek aan de tentoonstelling. loosheid op Tholen wil gaan interes seren dan tot nog toe. Reeds js de naam Tholen In de Kamer genoemd, doch de millioenen der ontwikkelings gebieden gaan aan de Thoolse werk lozen voorbij. Met vreugde vernamen we dat G.S. hebben meegedeeld dat de verbetering van de weg St. Anna- land- Stavenisse eindelijk aan de beurt is. Waarom kan de overheid niet meer geld aan openbare werken, zoals de ze wegverbetering, waarvan er r.og meer wachten, besteden In de vorm van subsidies op de lo nen wordt het gehele land door ae werkgelegenheid verruimd. Verhou- dingsgewys is het probleem in de wintermaanden zodanig, dat het geenszins teveel van de Overheid ge. verga is, Tholen bijzonder tegemoet te komen, al is het dan ook maar klein (Van redactiewege verkort) Noot van dc redactie. De geachte inzender voert vele ar gumenten aan, die moeten verklaren waarom men op Tholen achterblijft met het uitvoeren van cultuur-tech nische werken. Is het echter niet zó, dat zijn gro te kennis van velerlei details en het gevoel voor. zijn geboortegrond hem er toe brengen ae problemen voor Tholen zwaarder te achten dan el ders De grote kwestie waarom het gaat is deze: elders worden wel cultuur technische werken op grote schaal uitgevoerd en elders geeft het Rijk daarvoor grote bedragen aan subsi die. Dit goede geld gaat thans aan Tho len voorby, omdat men op dat eiland er niet toe kan komen op enigszins grotere schaal cultuur-technische werken uit te voeren. Waarom klaagt de inzender wel over het feit, dat de millioenen voor de ontwikkelingsgebieden aan Tho len onthouden worden, millioenen, die alleen voor industrie beschikbaar zijn en dus voor Tholen uiterst moeilijk te grijpen en waarom wil hy vergoe lijken, dat Tholen de millioenen, die het wèt grijpen kan voor verhoging van zijn bodemproductie, nauwelijks de aandacht waard acht? Er moet ondanks alle aarzeling ook op Tholen aan dit laatste worden begonnen. In de eerste plaats omdat het Ryk nu nog subsidie geeft en straks wellicht niet meer. In de tweede plaats, omdat daarmee de win terwerkloosheid in eigen milieu kan worden opgevangen. L OOR T RICHTER i Frame van hoogmagnesium-staal Uitsluitend verkrijgbaar bij L. VAN EENENNAAM, Middelburgsestraat 16-22 Telefoon 2816 GOES Rechtbank Middelburg. KLEINE ZAKEN. De arrondissementsrechtbank te Middelburg behandelde enkele kleine A. A. de M., fabrikant te Brug ge, was in hoger beroep gekomen te- f en het vonnis van de kantonrech- er te Middelburg, waarbij hij was veroordeeld tot 25 boete. Verd. had met zijn auto achteruit gereden en daardoor de bestuurder van een an dere wagen de mogelijkheid ontno men behoorlijk te passeren, waardoor een aanrijding niet onvermijdelijk was. De officier van justitie eiste be vestiging van het vonnis. Ook de veehouder A. W. te Wemel- dinge was het niet eens met de be slissing van de kantonrechter, die hem had veroordeeld tot een boete van 50 subs. 20 dagen hechtenis. Verd. had een melkkoe gekocht zon der geldige verklaring, welke inhield dat de koe vrij van t.b.c. was. Verd. beschouwde zich met slechts één en later met twee koeien niet als vee houder. Dit veranderde echter niets aan het feit, zodat de officier van ju stitie bevestiging van het vonnis eis te. De autoverhuur-ondernemer L. H. te Nieuw- en St. Joosland was door de kantonrechter tot 50 boete ver oordeeld. Verd. had geen vergunning voor het vervoer van personen met verhuur-auto's. Toch had hy perso nen vervoerd. H. voerde aan, dat hy geregeld auto's verhuurde en dan in opdracht van de huurder dienst deed als chauffeur. Bevestiging van het vonnis werd geëist. M. S., veehouder en landbouwer te 's-Heer Arendskerke, was veroor deeld tot 50 boete, omdat hij vee van een met mond- en klauwzeer be smet terrein had gevoerd. Ver. meen de, dat zijn vee weer gezond was. Zijn fout was echter, dat hy geen veearts geraadpleegd had. De officier eiste bevestiging van het beroepen vonnis. Ook tegen de kolenhandelaar G. C. v. P. uit Middelburg eiste de officier bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, die hem 25 had op gelegd wegens het veroorzaken van een aanrijding op de Markt te Mid delburg, waarbij hy met zijn auto te gen een wielrijder aanreed. Eveneens voor het veroorzaken van een aanrijding werd de winkelier W. B. v. d. B. te Tholen veroordeeld door de kantonrechter en wel tot 12. In hoger beroep eiste de officier bevestiging van het vonnis. De uitspraak in deze zaken is be paald op 16 Mei a.s. EERST AFBRAAK DAN OPBOUW. Er komt weer een speelwerk met ruiters en hellebaardiers. Vier eeuwen lang wérd het toch reeds zo mooie silhouet van Middelburg niet weinig verfraaid door de sierlijke stadliuistoren, de fiere, trouwe wachter, schoon vaA vorm en met zyn vyf en dertig meter dominerend over het grote marktplein. Geslachten lang vertelde h|J de Middelburgers, hoe laat het was en uur na uur vermaakte hy de poppetjes van mensen daar beneden met dë speelse dans van zyn ruiters en hellebaardiers. Totdat de zwarte dag aanbrak, dat Duitse vliegtuigen over de oude stad ronkten en hun bommenlast lieten vallen. Urenlang was de toren aan een verzen gend vuur blootgesteld, maar al werd zijn kroon verminkt, de wachter hield stand. Ogenschijnlijk ziet liy er zelfs thans van beneden af gezjen nog vrij goed uit. Wie de toren evenwel van nabij bekijkt, ziet, dat de vlammen de na tuursteen geheel verteerd en gebar sten hebben. Vooral aan de binnen zijde van de toren is dat goed te constateren. Om verder verval te voorkomen, werd hij van versterkin gen voorzien. Met de restauratie van het stadhuis is men nu zover gevorderd, dat de restaurateur. de architect M. J. J. Hagelverzekering voor fruittelers Het derde boekjaar van de Onder linge Fruittelers Hagelverzekerings- Mij te Goes (1 Maart 1951 tot en met 29 Februari 1952) is vrij gunstig ver lopen. Op 26 Juni liep een 11-tal bedrijven van aangesloten leden hagelschads op. Aanvankelijk liet de beschadiging der nog jonge vruchten zich vrij ern-: stig aanzien, doch uit de later "bin nengekomen rapporten van. de taxa-, teurs bleek dit in de practyk erg mee te vallen. Aan acht bedrijven moest een totale schade-uitkerinj van f 4976,85 worden gedaan. Aan het begin van het boekjaar bedroeg het aantal leden 28, terwijl zich tijdens het seizoen 23 nieuwe le den aanmeldden. De meeste bedrijven zijn op Zuid-Beveland (40) gelegen, welk aantal weer over 17 gemeenten is verspreid. Ondanks de geringe, spreiding in de gewesten, is de risico spreiding, plaatselijk gezien, goed te noemen. Gezien het totaal-aantal fruittelers in Zeeland en West-Noord- Brabant is dit aantal zeker voor ver dubbeling vatbaar. Ondanks het vrij gering aantal leden, is er toch spra ke van een gezonde ontwikkeling der maatschappij, zo wordt in het jaar verslag medegedeeld. De 51 leden vertegenwoordigden 'n verzekerde oppervlakte fruit van plm. 400 H.A. met een totaal verze kerd bedrag van f 1.035.745,95. Hoewel het er, in verband met de schade-aangifte naar uitzag, dat dit boekjaar niet volstaan zou kunnen worden met de 1 voorschot-premie, is achteraf komen vast te staan, dat zelfs hiervan nog f 4543,04 naar de leden-rekening kon worden overge boekt. De balans geeft een totaal-cijfer van f 16.298.45 aan. met eeh leden rekening van f 15.700,97 en een al gemene reserve van f597,48. De exploitatie-rekening geeft een totaal-cyfer aan van f 10.842,33. De onkosten bedragen 1/11% van de verzekerde waarde. Busdienst Middelburg Goes via Arnemuiden Met ingang van 18 Mei, de dag, waarop de nieuwe dienstregeling van kracht wordt, zullen de bussen, die de dienst MiddelburgGoes v.v. onder houden, via het dorp Arnemuiden rij den, zodat de bewoners niet langer een vrij grote wandeling, behoeven te maken om de bushalte te bereiken of thuis te komen. Deze verbetering zal vooral door de ouderen onder hen met instemming worden begroet. Wij vernemen voorts, dat de dien sten van 11 uur. 15 uur en 21 uur uit Middelburg naar Goes en van" 11.05, 15.05 en 20.05 uur uit Goes naar Mid delburg komen te vervallen. Voor het overige brengt de zomerdienstrege- ling van de „Stoomtram Walcheren" slechts geringe wijzigingen. Zo ko men de ritten van 7.30 uur uit Mid delburg naar Domburg en van 8.10 uur uit Dombyrg naar M'burg te ver vallen, doch in de plaats hiervan ko men ritten om 10.15 uur uit Middel burg en om 10.55 uur uit Domburg. Inbraak in textielzaak te Middelburg In dé nachtelijke uren is ingebro ken in de manufacturenzaak Brou- wenaar en Van de Kamer in de Lan- geviele te Middelburg. Met behulp van een breekijzer werden electrische cassa's geforceerd en ook werden Teldbakjes op het kantoor geopend, loch de dief (dieven) vond (en) slechts een gering bedrag aan geld. Blijkbaar heeft men hier met één of meer amateurs te doen, want hoewel er in de zaak voor kapitalen aan tex tiel voor het meenemen lag, wordt er behalve het geld niets virmtst. 1 van Beveren uit Middelburg, zijn aandacht thans aan de toren kan wijden. De vernieuwing betekent een zeer omvangrijk werk, waar veel tijd mee gemoeid is. De benodigde na tuursteen werd door de beeldhouwer Peter de Jong uit Den Haag cn de steenhouwers echter reeds zoveel mo gelijk op de grond ..pasklaar" ge maakt. Men is inmiddels begonnen de to ren, die practisch tot de omloop af gebroken moet worden, in de stei gers te zetten. Hiervoor wordt het hout gebruikt, dat tot voor kort deel uitmaakte van het jasje, dat de „gro te broer" van de stadhuistoren, Lan ge Jan, aan moest trekken alvorens hij een nieuwe spits kon krijgen. Het ligt in het voornemen de bekroning van de stadhuistoren in de oorspron kelijke vorm te restaureren. TtflEUW SPEELWERK Van het speelwerk was juist vóór de ramp van 17 Mei 1940 één dei- hellebaardiers. dio nodig opgeknapt moest worden, onder handen geno men. Dat was het gelukje bij het grote ongeluk, want het mannetje is dank zij deze „restauratie" gespaard gebleven en kan nu dus mooi als voorbeeld dienen voor de figuren van het nieuwe speelwerk. Men beschikt trouwens ook nog over foto's van het oude, Aan de hand van deze voorbeelden heeft beeldhouwer De Jonge die een groot aandeel heeft in de stadhuisrestauratie thans nieuwe figuren in klei geboetseerd. Van deze kleimodéïlen zyn gipsaf gietsels gemaakt en met behulp daar van zal de kunstenaar de ruiters en hellebaardiers in teakhout snijden. Het silhouet van Middelburg, toch :eds geschonden door de steigers van de Lange Jan, zal door de restau ratie-werkzaamheden niet schoonheid winnen. Gelukkig is dat echter maar van tijdelijke duur. Bo vendien kan ieder, die Middelburg na dert, reeds van verre voor zichzelf het bewijs geleverd achten van de ge stadige voortgang der restauratie van één van Nederlands schoonste gothische pronkjuwelen. Advertentie Vlissingse Nulsspaarbank Gedurende de maand April 1952 is dour de Vlissingse Nutsspaarbank en haar bijkantoren ruim f 39.000. meer terugbetaald, dan er inge legd werd. Toch zijn de eerste vier maanden van dit jaar niet ongunstig voor de bank geweest, want van 1 Januari tot 30 April werd er ruim f 46.000 meer ingelegd dan terugbetaald en dat in tegenstelling tot het vorig jaar toen er over het zelfde tijdvak ruim f 39.000.meer werd terugbetaald. Het schoolsparen ontwikkelde zich gunstig: er werd meer ingelegd dan het vorig jaar en er waren méér spaarders. Wat de bijkantoren betreft kan wor den opgemerkt, dat in Souburg over April ruim i' 4000.meer werd inge legd dan terugbetaald, te Goes werd ruim f 6000.meer terugbetaald, te Wolfaartsdijk werd bijna f 1000 meer ingelegd, te Terneuzen ruim f 700. meer terugbetaald te Zaamslag f 4700 meer ingelegd en te Axel ruim f 900 meer terugbetaald. Het totale tegoed bij de Vlissingse Nutsspaarbank bedroeg eind April 1952 f 7.887.455,70 (vorig jaar f 7.698,718,76). Mosselkwekers tevreden over Waddenzeecampagne. De mosselkwekers uit Zeeland, die het laatste week-end thuis doorbrach ten na ongeveer drie weken op de Waddenzee aan het werk te zijn ge weest, zijn zeer tevreden over de vangst van het mosselzaad op de Wadden. Tevoren was reeds gebleken, dat in ruime mate klein zaad aanwezig was, thans is echter ook zaad van grotere afmetingen aangetroffen. Verwacht wordt, dat dit zaad, mits do groei meevalt, op het einde van dit jaar voor levering geschikt zal zyn. Door deze gunstige gang van zaken kost het momenteel aan nie mand moeite zijn mosselpercelen te bevolken. Verder is gebleken, dat ook op de Zeeuwse stromen de mosselteelt be vredigend verloopt; op verschillende plaatsen is goede groei onder de jon ge mosselen geconstateerd. DR. IR. VAN BEEKOM TOT HOOFDINGENIEUR BEVORDERD. Bij beschikking van de Minister van landbouw is de ingenieur le klasse bij de voorlichtingsdienst ten behoe ve van de landbouw Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, rykslandbouwconsulent ter standplaats Goes, met ingang van 1 December 1951 bevorderd tot hoofd ingenieur bij genoemde dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2