PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tijd nog niet rijp voor Conferentie van Vier over Duitsland Koningin Victoria na een eeuw terug in Terneuzen BILT Kantlijn Dr. DREES: „WIJ ZULLEN ALLE KRACHTEN MOETEN INSPANNEN" 195e Jaargang-No. 107 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Mei Mei '52. ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 15 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent- .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 5860, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2 Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16, Terneuzen: Brouwcrljstr. 2; Zlerikzce: N. Bogcrdstr C 160. tel. 26. VOLGENDE WEEK WESTELIJK ANTWOORD AAN RUSLAND. „Neutrale" commissie voor vrije verkiezingen Verwacht wordt dat Amerika, Frankrijk en Engeland binnen tien dagen zullen antwoorden op de laatste Sowjet-nota over Duitsland. Het is echter onwaarschijnlijk, dat een bijeenkomst van de vier geallieerde Hoge Com missarissen in Duitsland zal worden voorgesteld, gezien de in het algemeen ongunstige Frans-Engelse reactie op het denkbeeld van een dergelijke bij eenkomst, aldus diplomatieke kringen in Parijs. Men is van mening, dat onmiddellijke viermogendheden-besprekingen, zon. der grondige voorbereiding, voorbarig zouden zijn en slechts zouden leiden tot uitstel van de ondertekening der overeenkomsten met Duitsland. Een vruchteloze viermogendhedenconferentie zou mogelijk leiden tot een ver. sterking van de internationale spanning. Voorspeld wordt, dat het Westelijke antwoord een „neutrale" commissie zou voorstellen om, mogelijk met deel neming van de vier bezettende mo gendheden, de mogelijkheden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te onderzoeken. Als deze commissie enig succes zou behalen, zouden mo gelijk vier-mogendhedenbesprekingen over het algemene Duitse vraagstuk kunnen volgen. Generaal Guenther over de „prijs" van het leiderschap Na Engeland de Ver. Stalen De stafchef van de N.A.T.O., ge neraal Gruenther, heeft voor de Ame rikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen verklaard, dat de verbintenissen, welke de Ver. Staten verplichten aan de strijd deel te nemen, wanneer ergens ter wereld een oorlog mocht uitbreken, de „prijs van het leiderschap" zijn. Engeland heeft deze prijs een eeuw lang be taald, nl. van 1815 tot 1915, aldus Gruenther, die voorts meende, dat pogingen om de N.A.T.O. strijdmacht op te bouwen in gelijke tred met de Russische weermacht, zouden moeten uitlopen op een economische neder laag van het Westen. Daarom gaf hij de voorkeur aan een betrekkelijk geringe strijdmacht met daarnaast een zeer doeltreffende reserve. Generaal Gruenther meende, dat de Sovjet-Unie, indien de N.A.T.O.- plannen voor 1952 worden uitge voerd, in geen geval meer tot een verrassingsaanval zal kunnen over gaan. Toch zouden de Westelijke strijdkrachten nog niet sterk genoeg zijn om een Russische aanval te ke ren. De kansen op een succesrijke verdediging achtte hij echter groter dan een jaar geleden. Zal Egypte Engeland's voorstel afwijzen De Egyptische premier Hilaly Pas ja zal, naar verwacht wordt, van daag in een radiotoespraak meede len, dat zijn regering de jongste Britse voorstellen afwijst, zo wordt in welingelichte kringen te Cairo ver klaard. Vermoedelijk zou de deur ech ter opengelaten worden voor verdere besprekingen. De Nationale Feestdag is weer voorbij. Half Nederland heeft een halve vrije dag gehad, een zeer klein aantal Nederlanders had een hele vrije dag, de rest had hele maal geen vrij. Of degenen, die moes ten werken, veel hebben gemist, is de vraag, want de Bevrijdingsdag lééft nu eenmaal helaas niet meer onder de bevolking. Maar in ieder geval: er is gemopperd. Omdat de een wel vrij had en de ander niet. En dit laatste moge dan aanleiding zijn om nog eens te wijzen op het on wenselijke, dat ons college van Rijks bemiddelaars niet vóórschrijft, dat deze dag geheel of ten halve vrij dient te worden gegeven, maar alleen toestaat, dat men een halve dag vrij geeft. Ons college van Rijksbemidde laars'is een kostbaar college en men mag ervan verlangen dat het voor die kosten duidelijke uitspraken doet. Door deze beslissing van dit college ontstaat alleen maar verwarring en ontevredenheid. En dat is zeker niet de bedoeling van de Nationale Feestdag. De vissersstad Vlaardingen is in rep en roer. Onlangs heeft zich daar een katholiek arts geves tigd en Zondag voor een week heeft de pastoor van de kansel me degedeeld, dat de andere artsen deze r.k. dokter tegenwerkten. Daarom spoorde de pastoor de gelovigen aan om hun huisarts op te zeggen en de r.k. arts in zijn plaats te nemen. De katholieke arts kreeg natuur lijk onmiddellijk bezoek van zijn niet- katholieke collega's en verklaarde toen niets te weten van enige tegen werking. Vervolgens togen de artsen ifaar de pastoor, maar deze weigerde zijn kanselwoorden in te trekken. Thans hebben de artsen in een open brief aan de bevolking gepro testeerd tegen het optreden van de pastoor, waarin zij openbaar eerher stel eisen. De pastoor heeft evenwel geweigerd aan dit verzoek te vol- doen. Een merkwaardig conflict. Dat voor het overige weer eens bewijst, welk een hopeloos verdeeld volk wij toch zijn en blijven VOORSTELLEN VAN ADENAUER? Adenauer heeft de geallieerden voorgesteld uit het stelsel van ver dragen ter beëindiging van de bezet ting, dat deze maand door de Weste lijke ministers van buitenlandse za ken zou worden getekend, de punten waarover meningsverschil bestaat, te verwijderen. Hierdoor zou vermeden worden, dat het schema voor het be zoek van minister Acheson aan Euro pa in de war zou komen door moge lijk te maken, dat het tekenen der voornaamste punten van de verdragen door kaan gaan. Naar verluidt, zijn geallieerde functionarissen Adenauers' voorstel niet gunstig gezind. Zij vrezen, dat het hem de kans zal geven het te kenen van de voor hem minder aan trekkelijke punten voor onbepaalde tijd uit te stellen. Bradley: 1954 een gevaarlijk jaar. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft in Washington ver klaard, dat gezien het tempo der ont wikkeling van de Russische militaire macht het jaar 1954 het gevaarlijkste zal zijn voor de veiligheid van de Ver. Staten. „Militaire overwegingen, die op dit ogenblik onze vijanden zich van oor log doen onthouden, zullen misschien tegen 1954 hun afschrikwekkend ef fect verloren hebben", aldus Brad ley, die voorts doelde op de mogelijk heid, dat Amerika tegen 1954 zijn su perioriteit op het gebied van atoom wapens mogelijk zal hebben verlo ren. Baby van tien dagen in doos op straat Op de Loseweg te Apeldoorn zagen voorbijgangers Zondagavond op de stoep van een woning een doos staan waaruit het gehuil van een baby klonk. Bij onderzoek bleek de doos een goed in de kleertjes gestoken jongetje te bevatten van naar schat ting tien dagen oud. Het kleintje is voorlopig in een ziekenhuis opgeno men. Koningin Juliana heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Konings- scliool te Apeldoorn, officieel geheten: School van Z. M. Koning Willem IH en H. M. Koningin Emma der Nederlanden, die op 3 Mei 1852 in ge bruik werd genomen en dus honderd jaar bestond. Na het gehele school gebouw te hebben bezichtigd, begaf de vorstin zich naar de speelplaats en nam daar deel aan het spel der leerlingen. Hier zien we de Koningin temidden van de kinderen tydens het echt Nederlandse spel „In Holland staat een huis." Op de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom zijn Maandag de Canadese militairen herdacht, die tijdens de oorlog in Nederland ge sneuveld zijn. De plechtigheid werd bijgewoond door de gezanten en ambassadeurs van talrijke landen en vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten. Schoolkinderen leggen bloemen op de graven. 1650 werklozen in Twentse textielindustrie. De situatie in de Twentse textiel industrie blijft er voorlopig niet roos kleurig uitzien. Momenteel zijn 1650 Nederlandse werkkrachten in de Twentse textielindustrie werkloos. Indien er niet spoedig verbetering intreedt, acht men een algehele ver slechtering van de situatie niet on mogelijk. Speciaal de spinnerijen heb ben het erg slap, hetgeen men o.m. wtft aan het feit, dat België garens uitverkoopt tegen prijzen, die niet veel hoger liggen dan die van de ru we katoen. Benzine cen* duurder Met ingang van 1 Mei is de benzine een halve cent per liter duur der geworden. Bjj deze verhoging is thans de bij vroegere prijsverande- ringen in verdrukking gekomen winstmarge voor garage- en pomp houders met 0,2 cent per liter ver hoogd. Nieuw feuilleton Vandaag plaatsen wij de laatste aflevei-ing van ons feuilleton „In de greep van de woestijn" en dus starten we morgen met een nieuw ver volgverhaal. Ditmaal een ge heel ander genre. „Als het hart spreektvan Renée Shann speelt in een Engelse society. Het is een vlot geschreven ver haal, vol verrassende situaties, waarin de romantiek en geluk kig ook de humor niet ontbre ken. Met veel genoegen zullen onze lezeressen en lezers onge twijfeld de belevenissen volgen van Barbara Newcombe, 'het Londense meisje dat als juf frouw van gezelschap op een typisch-Engels landgoed te recht komt en daar natuurlijk de held van haar hart vindt. Wie? Dat zult U pas tegen het slot van het verhaal erva ren! Plannen tot bouw van enorm krachtige machine Millioenen malen krachtiger dan atoombom In Parijs zyn geleerden uit tien landen Maandag een conferentie be gonnen over de bouw van een ma chine, millioenen malen krachtiger dan een atoombom, om atomen te bombarderen. Aan de conferentie die vijf dagen zal duren, nemen geleerden uit Bel gië, Denemarken, Frankrijk, Duits land, Italië. Nederland, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Joego-Slavië deel. Het voorgestelde laboratorium zou twee machines voor het bombarderen van atomen bevatten: een synchro cyclotron van 500 millioen electron- volts en een cosmotron met 10 mil liard electron-volts. De cosmotron zou de krachtigste machine ter we reld op dit gebied zijn. die een kracht zou kunnen opwekken millioenen malen groter dan de kracht, die bij het ontploffen van een atoombom wordt vrijgemaakt. ZEVEN JAAR NA DE BEVRIJDING Nijmeegs vrijheidsvuur naar vier plaatsen in ons land. Ter gelegenheid van de bevrijdingsdag, welke gisteren in het gehele land werd gevierd, heeft de minister-president, dr. W. Drees, voor de aanvang van de tweede opvoering van het bevrydingsspel „Leidens ont zet", dat op het Binnenhof in Den Haag werd opgevoerd, de belangstel lenden toegesproken. Dr. Drees heeft hierbij de hoop uitgesproken, dut de cultuur in ons land versterkt en het besef der geestelijke waarden groter zou worden. Dr. Drees merkte op, dat de teleur stellingen ons na de bevrijding niet gespaard gebleven zijn. Er kwam niet onmiddellijk vrede, er waren dreigin gen en spanningen. De eensgezind heid is helaas niet zo sterk blijven bestaan, als in de bezettingstijd. Hij spoorde het volk aan tot een vaste om de grote dingen te verwerkelijken, waarvoor wij gestreden hebben. Wij hebben een grote taak ten aanzien van de internationale samenwerking. Wij zullen alle krachten moeten in spannen en wij zullen ook de mense lijke en maatschappelijke verhoudin gen binnen ons volk moeten verbete ren, aldus dr. Drees. VRIJHEIDSVUUR. Maandagmiddag werd te Nijmegen door vertegenwoordigers van de ge meenten Enschede, Wageningen, Gel- dermalsen en Zoelen het vrijheids vuur gehaald bij het bevrijdingsmo nument aan de Waalbrug. Wethou der nil*. W. H. Meuwissen ontstak de fakkels aan de vuurschaal van het monument. De fakkel voor Enschede werd in de loop van de middag en avond eerst door estafette-lo] later door motorrijders naar jpers er Ensche Eerste perziken, snijbonen en postelein ter veiling Aan de veilingvereniging Westland, afdeling 's-Gravenzande. werden Maandag de eerste perziken aange voerd Zij brachten 35 cent per stuk op. Voorts werden de eerste snijbonen aangevoerd. Hiervoor werd betaald 2.05 per kilo. Ook kwam de eerste postelein ter veiling. Deze bracht 0.22 tot 0.38 per kilogram op. Aubade aan stakende mijnwerkers in Australië Van de 127 mijnwerkers, die in een staatskolenmijn te Collingsville in Noord-Queensland (Australië) reeds vijf dagen een zitstaking hebben ge houden, zijn de meesten inmiddels ziek geworden, waarschijnlijk doordat Zaterdag jl. de stroomtoevoer voor de ventilator werd afgesneden. Toch besloten zij onder de grond te blijven. Er worden nu medicijnen naar bene den gebracht. De staking wordt gehouden uit protest tegen het inhouden van een dag loon aan veertien arbeiders, die niet aan het werk wilden gaan, om dat er volgens hen geen „liergast" beschikbaar was. Maandag kwam een menigte van driehonderd mannen, vrouwen en kin deren de stakers bij de schacht een aubade brengen met medewerking van de mijnfanfare. Bespreking over eis tot Westerling's uitlevering Sultan Hamid opgesloten in gevangenis te Djakarta De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van Justitie, mr. Besar, zal zich vandaag per vliegtuig naar Nederland begeven voor een bespreking van de eis van Indonesië tot uitlevering van Wester ling. De procureur-generaal mr. Soe- prapto deelde voorts mede, dat sul tan Hamid reeds sedert enige weken naar Djakarta is overgebracht en is opgesloten in de gevangenis Tjipi- nang. Hij zeide, dat de sultan wordt beschuldigd van strafrechtelijke misdrijven. Het tijdstip, waarop hij voor het gerecht zal worden ge bracht, hangt af van de verdere ont wikkeling van de kwestie inzake Westerling. WONDERLIJK GEBEUREN Verleden en heden, geleid door de toekomst Alsof de zon er na een middag van loodgryze wolken en neergutsende regens op had gewacht, brak zjj door de wolken, enkele ogenblikken voor dat Hare Majesteit koningin Victoria te Terneuzen voet aan wal zette. De gulden stralen speelden door de koninklijke gryze lokken en vielen ook op de ambtsketen van Terneuzens burgemeester, de heer P. Tellegen. Verleden en heden vloeiden ineen; de negentiende en de twintigste eeuw reikten elkaar de hand op de aanlegsteiger van de Prov. Boot om, ge leid door de hoop der toekomst Terneuzens jeugd een tocht te maken door de stad, die feestelijk vlaggend toezag op dit wonderlijk gebeuren. Een koninklijke bezoekster keerde na honderd jaren weerom...... En Terneuzen ontving haar op waar lijk vorstelijke wijze. Nauwelijks was „bekend geworden", wie zich van het Brits flottieljevaartuig „Mariner" in de fraaie witte sloep had begeven, of de ontvangst was geregeld. Kwie ke paadvinders gaven met ingewik kelde vlaggenseinen te kennen, dat iedere dame, hoog of laag, welkom was, „vooral vandaag!" en het ter ge legenheid van de 5e Mei aanwezige muziekcorps repeteerde in alle haast het Engelse volkslied. Op verzoek van Hare Majesteit werd een landauer be steld (de koningin vroeg om een wa gen van Van Driel, maar dat ging niet meeren even later meerde de sloep aan de steiger. Vergezeld van haar secretaris met cylinderhoed schreed de vorstin, gekleed in stemmig zwart, en begeleid door burgemeester Tellegen naar de kade, waar zich honderden belangstellenden hadden opgesteld om deze glorieuze intocht mee te maken. Plechtig klonk het „God Save The Queen" waarna de burgemeester zijn begroetingsrede uitsprak, die door Hare Majesteit via haar secretaris-tolk werd beantwoord met: „Mijnheer de burgemeester, graag gaan wij met uw jeugd het heden in"! SCHIM VAN VROEGER. Doch het verleden liet zich niet ge heel verdringen! Want nadat de stoet, met het tamboer- en pijper- corps „Irene" voorop, de brug bij Rib- bens was gepasseerd waar de ko ningin door een jongeman was toe gesproken en bloemen in ontvangst had genomen verscheen bij de Axelsebrug een schim uit het verle den: Willem van der Decken. de Vlie gende Hollander, die, gestoken in lugubere, zwarte, zeventiende eeuwse Het hoogtepunt van de na tionale feestdag te Terneuzen vormde de herhaling van het bezoek, dat koningin Victoria van Engeland in 1852 aan deze stad bracht. Daartoe was een spel geschreven door drs. T. Lekkerkerker. Het spel werd uitgevoerd door de Terneuzen- se Jeugdraad. Tijdens de tocht door de stad heeft het de hoge bezoekster waarlijk niet aan belangstel ling ontbroken. Overal waar de stoet stil hield om haar gele genheid te geven te luisteren naar hetgeen Terneuzens jeugd haar te zeggen had, stonden de burgers en burgeressen in dichte rijen opgesteld. De organisatoren kunnen te rugzien op een uitstekend ge slaagd evenement! "N kledij, met vér-dragende stem ver haalde van zijn woeste omzwervingen en van de louterende werking daar van, want: „Niet ik, maar wy", dat brengt rust en vrede, was zijn con clusie. En verder ging de stoet, ver der; naar de plek, waar eens de hof stee van De Feijter stond en waar een stokoude boerin zich ontroerd bij haar bezoekster uit de vorige eeuw voegde: naar de Hendrikstraat, waar Hare Majesteit de prachtige gulden beker werd getoond, die zij glimla chende herkende; naar de Moffen schans en vandaar naar de Markt. En overal sprak Terneuzens jeugd van de vooruitgang, de ontwikkeling, de vele veranderingen, hetgeen de bur gemeester nog eens onderstreepte. NU BEN IK MOE.... de overgebracht. Die voor Wagenin gen werd eveneens overgebracht door een motorestafette en die voor Gel- dermalsen en Zoelen door lopers. In Wageningen werd voor hotel „De Wereld", waar in 1945 een be langrijk deel van de capitulatie van het Duitse leger werd ondertekend, het bevrijdingsvuur ontstoken. Elders'in ons land kenmerkte de bevrijdingsdag zich door optochten, bloemencorso's, militaire defilé's en muziekuitvoeringen. Vader beroofde zijn zieke zoontje van het leven Hij wilde het uit zijn lijden verlossen. Aan het })o!iticbureau te Eindho- •en heeft zich de 33-jarige T. uit het stadsdeel Tongelre gemeld met de mededeling, dat hij zijn twee en een half-jarig zoontje van het leven had beroofd. Het kind was achterlijk en leed in ernstige mate aan toeval len. Gebleken is. dat T. het kind een dodelijke dosis van een slaapmiddel heeft toegediend. Het stoffelijk overschot van het kind is voor de gerechtelijke sectie in beslag genomen. T. is ingesloten. Hij verklaarde gehandeld te hebben met het oogmerk het kind uit zijn lyden te verlossen. „Deutschland über alles" weer Duits volkslied De president der West-Duitse fede rale republiek. Theodor Heuss, heeft na een briefwisseling met bondskan selier dr. Adenauer, besloten dat het „Deutschland über alles" weer het Duitse nationale volkslied zal zijn. Woordvoerders der drie Westerse geallieerde hoge commissarissen wil den geen commentaar geven op het besluit dat het „Deutschland über al les" weer als nationaal Duits volks lied zal worden beschouwd. Zij zeiden dat het kiezen van een volkslied een geheel Duitse aangelegenheid is. een vergissing moest bekennen: Zij kwam om het verleden te beleven, maar Terneuzen bleef geen verdroomd stadje met een idyllische boerderij en in plaats van terug te gaan in het verleden, zou zij de jeugd vooruit wil len gaan. „Doe wel en zie niet om", zo be sloot de vorstin haar enige toespraak met een in het Hollands uitgesproken zin, waarna een vermoeide honderd drie en dertigjarige verklaarde: „Nu ben ik moe. Ik wil terug Welk koninklijk bevel uiteraard ge respecteerd moest worden en terug ging het: naar de pont. Waar met medewerking van de brandweer een grandioos afscheid was bereid. Hare Majesteit verdween, gezeten in de sloep en onder het daveren van enke le saluutschoten, achter een schitte rend „waterlichtgordijn" over een verbaasde Schelde DE VERWACHT: WISSELEND BEW OLKT. Wisselend bewolkt met voorname lijk in de namiddag enkele buien en een kans op onweer. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Weinig ver- Zodat koningin Victoria tenslotte andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1