NIEUWS UIT ZEELAND KAPPIE en het verlaten eiland WALCHEREN "genda LAATSTE NIEUWS. MEVO II EN MIDDELBURG VII BEHAALDEN KAMPIOENSCHAP n: NeSeJep MAANDAG 5 MEI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vlissingse Polen hielden herdenkingssamenkomst, Op 3 Mei tydens een herden kingssamenkomst georganiseerd door de Kring Vlissingen van de Vereni ging van Poolse Oud-Strijders vierden de Vlissingse Polen hun na tionale dag, de dag van Poolse Con stitutie van 3 Mei 1791. Deze nieuwe constitutie werd ingevoerd door de adel zelf, die vrijwillig afstand deed van een deel der oude privileges. Het bestaan van de constitutie was maar zeer kort; ze is eigenlijk niet eens meer in werking getreden. Daar om is de viering van de 3e Mei voor een buitenlander niet zo gemakkelijk te begrijpen. In elk geval is de 3e Mei zowel in het land zelf als onder 'de Polen in het buitenland steeds uit bundiger werd gevierd dan enig an der feest. Door de heerszucht van Pruisen, Rusland en Oostenrijk ging de Poolse staat aan het einde van de 18de eeuw ten onder. Maar de ondergang van de staat was nog niet de ondergang van het volk. De Polen hebben getoond, dat zij zich niet laten vernietigen, dat zij als Volk blven voortbestaan, ook zon der eigen staat en zelfs onder de grootste vervolgingen. Na de eerste wereldoorlog toen Polen zijn onafhankelijkheid herwon, kon het volk onmiddellijk een eigen staat opbouwen. De eerste herdenking van de con stitutie werd gehouden op 3 Mei 1792 in een toen nog vrij Polen. De hui dige, de 161e herdenking konden de Polen helaas alleen daar vieren, waar zij vrij zyn, namelijk in 't buitenland. Op deze dag gingen dan ook de ge dachten van de Vlissingse Polen spe ciaal uit naar hun onderdrukte va derland, waar de viering van de 3e Mei door het communistisch regiem weliswaar is afgeschaft, maar toch in de Poolse geest voortleeft. BRITS FLOTIELJE VAARTUIG TE TERNEUZEN. Voor een tweedaags bezoek arri veerde te Terneuzen het Britse flo- tieljevaartuig „Mariner", dat ligplaats koos in de Westelijke buitenhaven. Dit bezoek staat in verband met de feestelijkheden op 5 Mei te Terneuzen, waarvan het bezoek dat koningin Vic toria eens aan Terneuzen bracht, ir het middelpunt zal staan. AANBESTEDING. Op het Gnie-bureau te Bergen op Zoom werd Vrijdagmorgen door de Eerstaanwezend inge nieur der Genie in het openbaar aanbesteed bestek No. 393: het een- jaiïg verven van militaire gebouwen en werken op. Walcheren. Er waren acht inschrijvingen binnen gekomen. Laagste was P. Buitelaar, Vlissin gen voor f4675; D. J. Lindhout, Oud- Vossemeer f5000; H. N. van Djjk, Nijmegen f5100; J. C. de Cock, Mid delburg f5174; Soffers schildersbe drijf, Breda f 5680; W. A. van Broek hoven, Steenbergen f 6000; H. A. Schell, Nunspeet f6433: Joh. B. Huijsse, Middelburg f6937. Vlissingen OUD-LEERLINGEN DER H.B.S. HERDACHT. Op de nationale gedenkdag, Zater dag 3 Mei, is ook aan de oud-leerlin gen van de Rijks-H.B.S. te Vlissingen die in de jaren '40-'45 het hoogste goed gaven, een eerbiedige hulde ge bracht. Om 8 uur in de morgen kwamen di recteur, leraren en leerlingen in een der lokalen van het schoolgebouw bij een om een eenvoudige herdenkings plechtigheid te houden, die ingeleid werd door de in alle stilte beluisterde „Marche funèbre" van Chopin, ge speeld op de piano. Hierna sprak ds. W. M. Maas een kort woord, waarin hij de zin van het herdenken uiteen zette en wees op de grote waarde dei- vrijheid voor de mens; de vrijheid, waarvoor zo velen met inzet van hun leven gestreden hebben. Een uit de leerlingen - gevormd zangkoortje bracht vervolgens enige liederen uit Valerius' Gedenkklankën ten gehore, waarna de directeur, de heer G. Dam mers, allen verzocht één minuut stil te in acht te nemen. Met het gezamenlijk zingen van ons volkslied werd dit gedeelte van de plechtigheid besloten en kregen de leerlingen gelegenheid de door hen meegebrachte bloemen neer te leggen bij de herdenkingsplaat in de hal van het gebouw. VECHTPARTIJTJE OP STRAAT Zaterdagmiddag brak ten gevolge van een familievete een vechtpartij tje uit tussen twee mannen in de Bad huisstraat te Vlissingen. De verde digende partij trok een mes en prik te daarmee de aanvallende partij in de arm. De politie bracht de stijdende par tijen over naar het politiebureau, waar een onderzoek naar de juiste toedracht werd ingesteld. Dodenherdenking in Zeeland (Vervolg van pag. 2) TE GOES. Te Goes trok Zaterdagavond tegen achten een lange stoet van de Singel- st'aat naar het monument voor de ge vallen verzetsstrijders onder de stad huistoren. Enkele honderden Goesena- ren hadden zich hier reeds verzameld voor de jaarlijkse herdenkingsplech tigheid. Nadat de heer A. de Roo namens de G.O.I. W. en burgemeester Ten Kate namens het gemeentebestuur een krans bij het monument hadden ge legd en 'de tonen van de dodenklok waren verstoven, werden twee minu ten stilte in acht genomen ter herden king van de dapperen die hun leven gaven voor de vrijheid. Met het leggen van enkele bloem stukken door particulieren werd de ze korte plechtigheid besloten. Vóór de stille gang werden in de Herv. Kerk en de R. K. Kerk korte rouwdiensten gehouden. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Morgen is 't te laat". (14 j 7 en 9 uur; Luxor: „Kim", (alle leeft.), 8 uur; Cosy Corner: Trio Poljoni, 3—6 en 8—11.30 uur; Scheldekwartier: Cabaretavond Ver. v. Ambtenaren. 8 uur; Bellamy- park: Concert Caecilia. 7.30 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: „Een verliefde came raman", (alle leeft.), 8 uur: Cosy Cor ner: Trio Poljoni, 36 en 8—11.30 uur, C.C.-club 12i uur. MIDDELBURG. vandaag Markt: Concert O.N.D.A., 8 uur; fakkeloptocht, 9,30 uur: Elec tro: „Morgen is "t te laai", (14 jr.), 7 en 9.15 uur: Schouwburg: „Wat doe je in de kou?", (14 j.), 8 uur. Morgen Stadhuis: Raadsvergadering, 2 uur; Electro: als vandaag. CONCERT. Maandagavond half acht concerteert „Ons Genoegen" in Havendorp te Vlissingen. Ook de signaalafdeling zal aanwezig zijn. Er wordt een nationaal programma uitgevoerd. UITREIKING FLOR ALIAPLA NT JES Woensdag 7 Mei a.s. zullen te Vlis singen 1500 Floraliaplantjes worden uitgereikt aan leerlingen van de la gere scholen en de huishoudscnool Vorig jaar werden er 1200 plantjes uitgereikt. Er zit dus groei 'in! Zo als men weet verzorgt een comité, dat ingesteld werd door de afdeling Walcheren van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde deze uitreiking. Middelburg DE INNING DER REINIGINGS RECHTEN. De commissie van financian uit de Middelburgse gemeenteraad heei t ernstig geadviseerd ten aanzien var de door B. en W. voorgestelde nieu we wijze van invordering der reini gingsrechten en de daaruit verkregen bezuiniging op uitgaven. De commis. sie vroeg zich echter af. waarom een verhoging van de rechten nodig is. Tot nu toe wordt voor het gebruik van een emmer en het ophalen var het huisvuil in totaal f 5.per jam betaald. Voorgesteld werd voortaan f 0.45 per maand of f y.40 per jaar te innen. Waarom, zo vroeg de com missie, kan niet worden volstaan met inning van ten hoogste f 0.40 per maand,of f 4.80 per jaar. Tegenover deze vermindering met f 0.20 staat een belangrijke besparing. Men heeft enkele jaren een duur en overbodig invorderingsapparaat in stand gehou den en het zou volkomen redelijk zijn. indien door afschaffing van déze overbodigheid de voordelen daarvan aan de gebruikers ten goede komen, aldus de commissie. In hun antwoord verklaren B. en W. het met de commissie eens te z'jn, voordeel voor de gemeente dient op re leveren. voor de gemeente dient op te leveren. Evenmin dient echter hieruit een min dere ontvangst voort te vloeien, om welke reden het college nader voor stelt het maandelijks.bedrag te stel len op f 0.42. SCHOOLJEUGD KREEG PLANTJES. In Middelburg wemelde het Zater dagmiddag van meisjes en jongens, die behoedzaam een potplant je naar huis brachten. Ook dit jaar organi seert de afdeling Walcheren van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde namelijk in sa menwerking met „Uit het VolkVoor het Volk" een Floralia-actie en Zater dagmiddag begon deze met de uitrei king van bijna 1100 plantjes van acht' verschillende soorten aan niet minder dan 1211 kinderen, afkomstig van zes tien scholen. Het eerste plantje werd echter niet aan een schoolkind uitge reikt, doch aan een heer op leeftijd, de heer J. J. Kerkmeijer, die ten be hoeve van de Floralia-actie enorm veel werk heeft verzet en daarvoor beloond werd met een groot bouquet bloemen. De uitdeling van de plantjes op de gemeentekvuekerij „Overwater" had. dank zij de vele handen, die de arbeid licht maken, een zeer vlot verloop. Waarschijnlijk zal op 12 en 13 Sep tember de traditionele tentoonstelling van de opgekweekte plantjes in de Graanbeurs worden gehouden. HANDBAL HELLAS III KAMPIOEN De uitslagen van de voor de hancl- banlcompetitie gespeelde wedstrijd luiden: District Zuid 2e klasse: da mes: Tonido-EMM 2-3; Olympus-Hel las II 3-3. Heren: Hellas H-EMM 6-2; Olympus-Volharding 5-2 Afde ling Zeeland le klasse: Dames: Olym pus H-Hellas IH 1-4; EMM H-Vol harding 2-6; Marathon II- De Zeeu wen II 9-1. Heren: Hellas IV-Vol harding II 1-1; EMM II-Hellas III 3-16 (Hellas IH kampioen). District Zuid le klasse dames: Hei- s I-Eindhoven I 7-3; heren: Hellas I-Eindhoven I 5-9. MOTORSPORT ORIËNTAT1ERIT „DE ZEEUWEN" De Motorclub „De Zeeuwen" hield Za terdag jl. een oriënteringsrit door Walcheren over een afstand van 90 km. De 23 deelnemers startten om 4 uur van de Markt te Middelburg. De finish was ongeveer 7 uur te Koude- kerke. Er waren 4 uitvallers De uitslag was als volgt: "l. A. Kodde 1 strp. 2. A. Houterman 2 strp. 3. C. Brasser 2 strp. 4. R. Joos- se 2 strp. 5. J. Dekker 3 strp. 6. W Janse 4 strp. 7; G. Melse 5 strp. 8. J. Markusse 8 strp. 9. W. Flipse 12 strD. 10. J. v. Dammer 15 strp. 11. P. Kod de 16 strp. 12. A. Wijkhuis 19 strp. 13. L. v. Luyk 20 strp. 14. L Ovaa 30 strp. 15. J. Moens 57 strp. 16 W Dekker 109 strp. 17 D. Roelse 127 strp. 18 A. Laven 174 strp. 19. C. Schoe. Zeeuws Oranje-Groen^ Kruis heeft 10.124 leden. Te Middelburg werd Zaterdagmid dag de jaarvergadering gehouden van de Zeeuwse vereniging „Het Oranje-Groene Kruis". De heer D. Kodde, voorzitter, verwelkomde in zijn openingswoord onder anderen de heer C. Philipse, vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur, de heer J. H. v. d. Borgh, inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland en dr. Lo pes Cardozo, geneesheer-directeur van het ziekenhuis „Bethel" in Delft. De jaarverslagen werden goedge keurd. Van een batig saldo groot f 1745,98 maakte de penningmeester de heer W. van Dullemen melding. De Zeeuwse vereniging telt op het ogenblik 10.124 leden. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden: me vrouw J. PelMeilink en de heer D. Boone, beiden te Middelburg. De he ren jhr. H. L. Boogaert en D. Kodde werden herkozen. De heer Philipse constateerde met voldoening, dat de provinciale sub sidie zoveel heeft bijgedragen tot de gunstige financiële positie. Dr. Lopes Cardozo sprak daarna over de Pro testantse arbeid voor de volksge zondheid, waarbij hij opmerkte, dat er moet worden vastgehouden aan het principe, maar dat daarbij ook de techniek van de ziekenverpleging van zeer groot belang is. Na behan deling van enkele medisch-technische kwesties, sprak hij ook over de ver houding Groene Rruis-Oranje, Groe ne Kruis. Het is zeer wel mogelijk samen te werken, maar het Oranje- Groene Kruis mag het principe niet loslaten, aldus dr. Lopes Cardozo. De directeur van net landelijke Oranje-Groene Kruis, de heer R. Smit, hoopte, dat deze vereniging zich in Zeeland nog meer op geeste lijk terrein zou bewegen, dan tot nu toe het geval was. Na een slotwoord van de heer Kod de werd de matig bezochte vergade ring met dankgebed gesloten door ds. P. J. F. van Voorst Vader. Schoolkinderen voerden zangspel op. De laatste weken is er in de zaal „Wilhclmina" l Domburg door de schoolkinderen drie keer loe een „gouden bruidspaar" in de bloeme tjes gezet, name.Ijk het muizen-echt paar Mikkie en Millie, dat vijftig jaar geleden in de echt werd verbon den en toen een prachtig hol betrok onder de juist gereed gekomen open bare school. En aangezien dus ook dit gebouw aan een jubileum toe was, heeft men twee vliegen in een klap gevangen en beide „jubilea" gelyk gevierd De heer en mc'-ouw R. L, Soest- man, die sinds enige tijd in Domburg wonen en in de Oost een ruime er varing opdeden op het gebied van kinderoperettes, legden de geschiede nis en van de muizenheer en me vrouw én van de school vast in een alleraardigst en soms geestig zang en bewegingsspel voor kinderen, dat Vrijdagavond voor de derde en laat ste maal door de leerlingen van de openbare lagere school werd opge voerd. De combinatie van een „gouden muizenbruiloft" met het schooljubi- leum kan niet anders dan een ge slaagde vondst worden genoemd, om dat daardoor voorkomen werd, dat de kinderen met 'n vervelende histo rie voor de dag kwamen, waarvoor de ouders alleen maar belangstelling hebben, omdat hun kinderen meedoen. Dit was hier niet het geval, want de heer en mevrouw Soestman waren er in geslaagd een spel te creëren, waarin de kinderen zichzelf konden zijn. Zij bewogen zich gemakkelijk over de planken .zonder ook maar 'n spoor van zenuwen en waren spon taan in hun actie en reactie. Bovendien kwam het geheel door de tekst en de kleurige aankleding in die sprookjes-sfeer, welke ook op volwassenen nog een grote bekoring uitoefent. Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat de costuums, de decors en andere requisieten door eigen mensen uit oudé materialen werden vervaardigd, kan men niet anders dan bewondering hebben voor datgene, wat in Domburg werd ge presteerd. Iets goeds werd hier tót stand gebracht, waarvoor de organi satoren alle hulde verdienen. Bij al dit goede echter mogen ook enkele kleine tekortkomingen niet onvermeld blijven: in de eerste plaats de langgerekte pauze lussen de be drijven, waardoor de kinderen (en niet alleen zij) rumoerig werden en iets van de sfeer verloren ging. Voorts waren enkele dansjes wel wat geforceerd in het spel opgenomen en tenslotte was de keuze van sommige liederen wat vreemd. Wij menen na melijk te weten, dat devernieuwing van het zangonderwijs te Domburg reeds resultaten heeft afgewor pen en daarom was het eigenaardig, dat in dit spel het genre „Kun-je-nog- zingen" het niet had kunnen winnen van Piet Tiggers c.s. Voor het overige echter: alle waar dering. Voor Domburg is het te ho pen, dat liet bn deze ene keer niet blijft! SLACHTOFFER VAN ZIJN OMGEVING PROBLEEM, WAARMEE DUIZENDEN SUKKELEN Geuren, die van buitenaf naar binnen dringen, van fabrieken in de omge ving, van het verkeer, de poes van de buren, dit alles herinnert ons er aan, dat wij waarlijk niet alléén op dc we reld zijn. Maar ook onze eigen huls luchtjes, overkokende melk, „onge lukjes" van de kleine peuter, tabaks walm en geuren van het dagelijkse maal, al deze onwelkome luchtjes be dreigen onophoudelijk de welverzorg de sfeer van onze woning. Met Air- Wiek kunt u al die nare luchtjes prompt verbannen en maakt uw wo ning op elk uur van de dag een pretti ge, gastvrije indruk. Air-Wiek camou fleert de geuren niet, het vernietigt ze. want het bevat 125 reukdodende be standdelen en chlorophyl, het blad groen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air- Wick a f 2.40 verschaft u op elk uur van de dag een behagelijke omge ving enhet is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten! R.C.S. gaf Zeelandia verdiend klop (02). Gedurende vrijwel de gehele wed strijd gaven de bezoekers de toon aan en de reeds met rust verkregen 0-2 voorsprong bleek ten slotte voldoen de Ufn een ruim verdiende ovrwin- r.ing te behalen. Na een kwartier wist Passenier met een flink schot de Zeelandia-doelman te passeren Jan- de Ruyter probeerde het aan de an dere kant, maar vond doelman Beun op zijn post. Keulemans stichtte nog al eens gevaar tn de Zeeiandia-ach- terhoede maar het duurde nog tot een half uur in de eerste helft voor nummer twee in het net werd gedepo neerd. Uit een vrije trap belandde de bal bij Passenier die inschoot maar de doelman wist het schot te keren. De toesnellende v. d. Dries plaatste het leder toen in het doel. (2-0) Na de rust werd het een vrij eenzijdige vertoning waarbij RCS volkomen de toon aan gaf. Uitstekend werk van de inmiddels ingevallen reserve doel man Verwey bij Zeelandia en goed werk van Mijnheer en v. d. Weel vormden echter een beletsel voor ver dere doelpunten. De sporadische Zee- landia-aanvallen leverden evenmin doelpunten op en met een ruim ver diende 0-2 ovrwienning voor RCS kwam het einde. Opstand in Canadese gevangenis. In de afgelopen nacht Is in Montreal een opstand uitgebroken onder de gevangenen van de „Bordeaux-gevan genis". De Kapel staat in brand. Ongeveer 900 gevangenen zijn bij het oproer betrokken. Alle beschik bare politieversterkingen zijn naai de gevangenis gezonden. ZATERDAGVOETBALCOMPETITIE. Beslissingswedstrijd in de tweede klasse B Alle kampioenen op één na zijn nu in de Zaterdagvoetbalcoinpetitie be kend. Alleen in de tweede klasse B heerst er nog een grote onzekerheid over de vraag, wie cr kampioen zal worden. In twee andere afdelingen, IIc en lid, werd de kampioen echter bekend. Mevo II volgde het goede voor beeld van het eerste elftal en wist vla een beslissingswedstrijd tegen Cort- gene II do titel te behalen. Middelburg VII was de andere kampioen. Na een enerverende eindspurt slaagden de groen-witten er in via een zege op VCK III het einddoel te bereiken. Het ziet er naar uit, dat het in dc tweede klasse B ook op een beslis singswedstrijd voor dc eerste plaats zal uitdraaien, want ook nu weer won Yerseke III, zy het met beschei den cijfers. V.C.K. II nestelde zich definitief op de derde plaats. Amemuiden II 18 16 1 1 33 75-27 Yerseke III 16 34 1 1 29 85-20 V. C K. II 18 11 2 5 24 55-35 Krabbendjjkc H 18 8 5 5 21 60-46 Kloetinge H 17 Kapclle II 18 Rillandia II 17 Wemcldinge II 18 Colijnspl. B. II 38 Nleuwdorp II 18 Mevo li werd in de tweede klasse C na een extra wedstrijd tegen Cort- fene II kampioen, terwijl Kloetinge II Mevo Hl definitief op de onderste plaats drukte. In de eerste klasse werd in verband met de wedstrijd Goes IZaterdag middagelftal slechts één wedstrijd gespeeld. Krabbendijke won op eigen terrein van Colijnsplaatse Boys en eindigde daardoor op de tweede plaats. Nleuwdorp I Krabbendijke 1 Arnemuiden I Rillandia lx) Colijnspl. Boys Kapelle 1 Wemeldinge 1 Kloetinge I V.C.K. I Serooskerke I 18 14 1 18 11 1 18 10 2 18 11 1 117 17 17 3 2» 67-28 6 23 53-35 6 22 67-36 6 21 50-35. 6 4 7 16 29-37 7 2 8 16 41-48 6 3 8 15 41-50 4 3 10 11 36-52 5 0 10 10 29-51 1 5 10 7 24-63 Kleine, maar verdiende zege van De Zeeuwen. Een kleine, maar verdiende over winning was het resultaat, dat de Zeeuwen behaalde van het uitstapje naar Borgvliet Het begin was voor de Brabanders, die na tien minuten reeds met 2-0 voorstonden door doel punten van Janus en Nefs. Dit was blijkbaar voor de Zeeuwen een aan- 6 2 9 14 60-57 5 2 11 12 26-67 5 3 9 11 53-72 4 3 11 11 44-87 4 2 32 10 33-48 3 3 12 9 41-68 Mevo II Cortgenc II Veere H Bevelanders II Wolf aartsdijk H Kloetinge III Mevo III 13 9 3 1 21 78-27 13 8 3 2 19 57-22 12 6 1 5 13 43-37 12 5 2 5 32 45-39 12 4 2 6 10 33-37 12 4 0 8 8 29-56 12 1 1 10 3 19-84 Middelburg VII slaagde cr eindelijk in na een felle strijd met 's Heer Arendskerke II en R.C.S. sporing en ineens ging het veel beter, j hoogste ütel in de tweede'klasse D te KlimmAuor rovirlpinflp /tr> dphtprulQnfi I t_ Klopmeyer verkleinde de achterstand met een schot via de paal. (1-2). Even later bracht Van Wezel, die een aardige partij speelde, met een kop bal de partijen op gelijke voet. f 1-2) Vijf minuten later was het De Kok, die de Zeeuwen de leiding gaf. (2-3) Hierna volgden weer enkele snelle aanvallen, uit een waarvan W. Leyn- se nummer vier maakte. (2-4). Na de rust trachtte Nieuw Borg vliet de achterstand in te lopen, ftfefs benutte een voorzet van links, waar door het 3-4 werd. Toen was de Zeeu wen weer aan bod en de Kok maakte er 3-5 van. Nieuw Borgvliet gaf het toch niet op en het gelukte Janus uit een goede voorzet de stand op 4-5 te brengen, waarmede het einde kwam. Steen klopte E.M.M Ofschoon in het veld niet de min dere van Steen, heeft E.M.M. ook nu weer beide punten aan de tegenpar tij moeten laten. De Vlissingers had den weer een andere opstelling. De strijd ging tot de rust gelijk op, maar daar Steen beter van de kansen wist te profiteren, was de stand met de rust 02. Na de rust was E.M.M. iets sterker en Millenaar verkleinde de achterstand (12). Steen kwam goedkoop aan het derde doelpunt, toen de rechtsback van E.M.M. te lang treuzelde, waardoor Steen kon scoren (13). E-M.M. probeerde de achterstand nog in te lopen, maar in de stand kwam geen verandering pieer. leuuis in een 0 Studenten van de R K. universiteit in Nijmegen hebben hun hoogleraar in de theoretische psychologie, prof. dr. F. J. J. Buitendijk, op zijn 65sie verjaardag, op originele wijze gehuldigd. In de voor tuin van de universiteitsaula kwam een olifant binnenstappen, die in haar slurf een fles jenever droeg. Na een toespraak hief de olifant de slurf op. bood de pro fessor het geestrijk vocht aan en stak bovendien nog een poot uit. 0 In Apel doorn werd een 6-jarig Jongetje door een auto gegrepen en op slag gedood, toen hij een bal achternaholde, die op straal rolde. 0 De Nederlandse fregatten „Van ZïjU" en ..De Zeeuw", die deelnemen aan N.A.T.O.-oefening, hebben een be. zoek gebracht aan het Noord-Ierse Lon donderry. 0 In Lithgow (Nieuw-Zuid Wales in Australië) vond de politie onder een schoolbank veertien staven geligniet Schooljongens verkochten deze springstof als vuurwerk voor de viering van Empire Day op 24 Mei. 0 West-Dui.tsland is be gonnen boter te exporteren. Een eerste zending van 1500 ion is naar Engeland verscheept. 0 In Brussel is de Vereniging voor beschaafd Nederlands (V.B.N.) op gericht, die zich het bevorderen en ver breiden van het beschaafd Nederlands als omgangstaal ten doel stelt. 0 Enige maanden geleden zijn in een tuin te La de lijken opgegraven van 2 Duitse joden, die in de oorlogsdagen zijn ver moord. Het onderzoek in deze zaak was doodgelopen. Zaterdag heeft de rijksré- cherche opnieuw de kuil in de tuin, waar in de lijken hebben gelegen, openge maakt. Kluifjes zand van nog geen cen timeter grootte werden door de recher cheurs fijngewreven en aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. 0 De bo na fide bioembollenkwekers en handela ren gaan zich keren legen aanbiedingen in advertenties en op markten van infe rieure bollenpakketten en bollenzaden. De advertenties zouden vaak een mis leidende inhoud hebben. 0 Ongeveer 4 uur na de brutale roofoverval in Apel doorn is een inwoner van Apeldoorn aan gehouden, die verdacht wordt de overval te hebben gepleegd- 0 Mevrouw M. M.— J., wonende in het Godshuis van het ge sticht Calvariënberg te Maastricht, vier de Zondag haar 100ste verjaardag. 0 In het proces tegen 31 handlangers van wij len de j.bandietenkoning van Sicilië". Giuliano. die er van werden beschuldigd, j bij een overval in 1947 elf personen te hebben gedood, is uitspraak gedaan Twaalf beklaagden kregen levenslange gevangenisstraf, twee twintig jaar en twee zes maanden. Vijf beschuldigden werden wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken, terwijl de overigen werden vrijgesproken. 0 Koningin Juliana en prinses Wilhelmina hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Koningsschoo! te Apeldoorn (officieel geheten: school van Z. M. koning Willem III en H. M Koningin Emma der Nederlanden), die geopend werd op 3 Mei 1852 en Zaterdag 100 jaar bestond. R.C.S. TV V.C.K. Ill Serooskerke II Meeuwen I Nieuwland I V.S.C. I 1 24 67-26 2 22 81-29 2 39 54-32 4 13 33-32 8 8 34-57 7 30-54 3 1 10 7 28-57 2 2 10 6 37-77 8 3 5 3 3 2 2 3 Zaamslag II en Spui II besloten de competitie in de tweede klasse F met een genoeglijk partijtje, waarbij Zaamslag II aan het langste eind trok. 16 12 4 15 10 2 16 9 3 15 8 2 16 9 0 16 Hoek II Tern. Boys II Zaamslag II Driewegen II A.Z.V.V. II Spui II Kruiningen IH Zaamslag III Beren JI 0 28 86-26 3 22 62-27 4 21 68-35 5 18 41-29 7 18 61-64 8 16 51-42 2 2 11 4 45-87 1 2 13 4 28-83 119 1 19-65 8 0 De uitslagen luiden: le klasse: Krabbendijke IColijnspl. Boys I 32; V.C.K. ISerooskerke I (afg.). 2e klasse B: Nieuwdorp II Yerseke IH 13; Rillandia IIV. C.K. II 15. 2e klasse C: Kloetinge HIMevo III 41. 2e klasse D: V.C. K. IH—Middelburg VU 1—3. (Mid delburg kampioen2e klasse F: Zaamslag IISpui n 32. Beslis singswedstrijd: Cortgene nMevo n 13, (Mevo II kampioen). DE ZONDAGCOMPETITIE. Res. le klasse A: E.M.M.HSteen II 81. Res. le klasse B: Biervliet II Clinge II 14. 2c- klasse A: Mid delburg IVVolharding n, Volh. n. o.g.; Zeelandia HlR.C.S. Hl 35. 2e klasse B: Middelburg VZuid- zande I 23. 2e klasse C: Graauw I Vogelwaarde n 71. 3e klasse B: Breskens IVSluis n 2-1; Oostburg IH—E.M.M. IH 6—4. 3e klasse C: Hulst HlSluiskil Hl afg.; Rapen burg HGraauw H 6=1; Hontenis- se IV—Steen IH 2—1. Advertentie 3. Kappie las het tele gram, dat hij had ont vangen aan de maat voor. De maat zuchtte diep en luisterde met ge sloten ogen. „De rust is weer voor bij!" dacht de maat. „De ellende begint weer een jacht van een kapief Hatschie en dan nog op het eiland Lawaï! Dat kan alleen maar narig heid betekenenHele maal naar de Stille Zuid zee, waar je altijd orka nen hebt! Het kan niet erger!" Kappie lette niet op 't sombere gezicht van de maat, ornaat hjj zelf veel te blij was. Hij holde ook met het telegram naai de meester toe en las het opnieuw voor. Maar ook de meester was niet erg enthousiast en hij zei niets. „Het is prachtig, dat je net bezig bent de machine te olleën, jong!" zei Kappie. „Met een goed-lopende machine schiet je twee keer zo hard op. Denk er aan een flinke voorraad ko- len te bunkeren!" De maat had er flink de smoor in. Hij stond in zijn hut voor de patrijspoort uit te kijken en dacht intussen na over de ellende, die hij tegemoet zou gaan. Maar ineens werden zjjn gedachten onderbroken door het feit, dat er een watervliegtuig ronkend over het water scheerde. Dit was een gebeurtenis, die nog nooit in Lutjewier had plaats gevonden en de maat was ineens één en al aandacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3