Zijpe Derde militaire afdeling eerde gevallenen Zioin Zeeuwse Almanak HERDENKING DER GEVAILENEN HET BEZOEK VAN MINISTER WEMMERS AAN ZEELAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 MEI 1952. SCHOOLJEUGD BRACHT BLOEMENHULDE. Sobere, maar indrukwekkende plechtigheid te Middelburg By het monument voor de gevallenen op de algemene begraafplaats te Middelburg heeft de derde militaire afdeling van de koninklijke landmacht, omvattende de provineie's Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, Zaterdag morgen op sobere, maar zeer indrukwekkende wijze de doden uit de twee de wereldoorlog herdacht. Boven het eenvoudige, witte monument, dat scherp afstak tegen de sombere, grauwe lucht, wapperde de driekleur en dichtbij stond een erewacht, gevormd door manschappen van de C.O.A.K., opgesteld. Andere leerlingen van de C.O.A.K. hadden ereposten betrokken bij de graven. Omstreeks elf uur arriveerde de waarnemend bevelhebber van 't derde militaire gewest, kolonel C. J. A. van de Putte, de waarnemend Commis saris der Koningin, de heer C. Phi- lipse en de burgemeester van Mid delburg, mr. dl-. N. Bolkestein, be geleid door de garnizoenscommandant majoor J. Potteboom, op de doden akker. Hier waren reeds talrijke geno digden aanwezig, onder wie nabe staanden der gevallenen, hoge offi cieren van de landmacht, vertegen woordigers van de luchtmacht en de marineTuchtvaartdienét, de Mldd^- burgse wethouders de heren J. W. KÖgeler, L. J. Geers en A. J. Beren pas, de gemeentesecretaris, de heer J. Ph. Koene, kapitein C. J. Deurloo namens de districtscommandant van de Rijkspolitie, de commissaris van politie te Middelburg, de heer M. A. Reneman, lt.-kol. W. K. de Feijter, districtscommandant van de Nat. Reserve en de C.O.A.K. officiei-en. De plechtigheid begon met een ontroerend ogenblik: terwijl het mu ziekcorps van het regiment Limburg se jagers zacht de melodie van het Wilhelmus speelde. werd de bood schap, welke koningin Wilhelmina op 10 Mei 1940 tot haar volk richtte, voorgelezen. Nadat kapitein P. G. G'. Frederiks de ban had laten sluiten, ging de veldprediker van het derde militaire district, lt.-kol. ds B. A. Bos, voor in gebed. De zangklasse van de Rijkskweekschool zong ver volgens onder leiding van de heer A. de Jonge het „Wilt heden nu treden", waarna de leerlingen van de Gere formeerde school onder diepe stilte roze en gele tulpen bij het monument en op de graven der gevallenen neer legden. Het muziekcorps speelde treurmuziek. HERDENKINGSREDE De herdenkingsrede werd uitge sproken door kolonel Van de Putte, die zeide, dat een zichzelf respecte rend volk de militairen en burgers, die hun leven voor het vaderland ga ven. steeds met eerbied en grote dankbaarheid zal blijven herdenken. Immers, onze bevrijding is niet los te denken van de offers, welke daar voor zijn gebracht. Op dit moment, zo vervolgde de ko lonel, denken wij aan alle militairen en burgers, die op alle strijdtonelen en op alle zeeën vielen voor de goede zaak en wij denken hier in Middel burg speciaal aan degenen, die in Zeeland in 1940 het leven lieten, aan de Franse kameraden, aan de dappere leden van het personeel der Stoom- Kinderen le Goes speelden met lucifers. Zondagmorgen rond acht uur brak brand uit in de woning van de fam. G. in de Piccardtstraat te Goes, Terwijl moeder naar de kerk was en vader zich nog op bed bevond, waren de kinderen beneden met lucifers gaan spelen. Hierbij vatte het behang vlam, waarop het vuur zich verspreidde naar de gordijnen en het plafond. De brandweer werd gealarmeerd, doch toen deze ter plaatse verscheen, was de brand reeds met emmers wa ter geblust. VOORLOPIGE BOUWPLANNEN. In Tholen worden plannen gekoes terd om te komen tot de bouw van 16 woningwetwoningen op een ter rein tussen Singel en Grindweg, wel ke in huurkoop aan de daarvoor in aanmerking komende personen zou den worden uitgegeven. CANON. In de Rijkskweekschool te Middel burg zong Zaterdagmiddag een grote schare onderwijsmensen opgewekt en con brio de lof der muziek onder de beproefde leiding van Willem Gehrels. „Viva la musica", zo schalde het uit de paedagogen-kelen en er was nie mand, die zijn mond hield Dat wil zeggen, niemand van de jeugd-opvoeders, want door anderen werd er wèl gezwegen. Daar zaten namelijk drie journalisten, die met 'n beleefde beroeps-interesse naar de zangerige onderwijs-avonturen luis terden, doch die temidden van de ca non-bedrijvende lieden, hun lippen vastberaden opeenklemden. Men mocht dan in de journalistiek wet eens spreken van „razende reporters", tot nu toe werd nooit gerept over „vocale verslaggevers". En dus zwe gen zij! Doch zij hadden buiten de waard van deze middag gerekend: Willem Gehrels bekeek, 't toon-loze trio eens, gaf het zonder veel woorden een paar boekjes in handen en nog geen mi nuut later klonk een nieuwe canon tussen de kweekschoolmuren. En dit maal mengde zich met het forse stemmenmateriaal van minister Rut- ten's dienaren het schuchtere debu tantengeluid van drie krantenmensen, die de koningin der aarde voor een ogenblik vergaten om het hoofd te buigen voor de Muzen „Donna nobis pacem", zo zongen zij, „geef.'ons vrede". Welnu, die was er al in de tweede maat. Toen hadden ze er vrede mèe. Alle drie. bootdiensten, die het hoogste offer brachten, aan de slachtoffers van bombardementen en beschietingen, aan de verzetsstrijders, aan degenen, die vielen tijdens de felle strijd in Zeeuwsch-Vlaanderen. aan de man nen van de geallieerde commando's en aan de bevrijders van Middelburg en het verdronken Walcheren. Aan ons is het nu, aldus besloot spreker, om te tonen, dat wij geleerd hebben offervaardig te zijn, vóórdat een nieuwe grote ramp ons treft, omdat wy daardoor kunnen meehel pen, die ramp af te wenden. Als wjj zó handelen, handelen wij in de geest van de gevallenen en wordt onze her denking zinvol en onze doden waar dig. Hierna legde de kolonel een krans bij het monument. THE LAST POST De heer C. Philipse wees er op, dat het Nederlandse volk iedere dag weer dient te gedenken en de nabe staanden, voor wie het zo moeilijk is te berusten en te fluisteren: „Heer het is goed", steeds weer moet laten» merken, dat met hen wordt meege leefd. Tot deze nabestaande zei spre ker: „Weest er van overtuigd, dat de nagedachtenis van hen, 'die U'dier- baar waren, bij de bevolking van Zeeland in hoge ere zal blijven". Het muziekcorps speelde vervol gens „Aan hen die vielen", waarna de legeraalmoezenier, lt.-kol. A. J. W. L. Beuken, bad voor de zielen rust van de gevallenen. Onder de klanken van „The last post" werd de vlag halfstok gehan gen, waarna een minuut stilte over de dodenakker daalde. Tot slot werd het volkslied gespeeld. Nadat kolonel Van de Putte de plechtigheid had be sloten. werd nog een rondgang langs de graven gemaakt. Uurdienst met diesels op de Zeeuwse lijn. Met ingang van 18 Mei. De nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, welke op 18 Mei ingaat, brengt voor Zeeland een belangrijke verbetering: op de lijn VlissingenNijmegen v.v. zal met ingang van die datum een ononderbro ken uurdienst met dieseltreinen wor den gereden. De Zeeuwse lijn sluit nu te Roosendaal elk uur aan op en van de electrische dienst richting Rotter damAmsterdam v.v. De vertrektijden te Vlissingen lig gen tussén 15 minuten over het hele •uur en dertig minuten over het hele uur. De eerste trein vertrekt on 6.18 uur uit Vlissingen. De treinen in de richting Vlissingen vertrekken uit Roosendaal om vijf minuten over ieder heel uur, uitgezonderd de eer ste, die om 5.46 uur vertrekt. Op Zon en feestdagen valt een aantal treinen uit. VAN Tien mosselvaartuigen uit Tholen zijn naar de Waddenzee vertrokken, waar mosselzaad wordt uitgezaaid cn de per celen worden klaargemaakt. Voor de schippers is het van belang, dat het groen-wit-rode licht van Wul penburg aan de Zandkreek is vergroot tot resp. 4.6; 5,3 en 7.5 zeemijl. Zij dienen ook te weten, dat in verband met de verleggingen van de bebakening in het Slaak de grens tussen wit en groen van het vuur van Stoofpolder bij Bruinisse is verlegd naar plm. 252 gr. Bij de laatst gehouden peilingen be droeg de minste diepte bij gem. LLW-S in de Nieuwe Haven en Eendracht bij Tholen .14 dm.' middenvaarwaters. aan het Bergse Diep 3 dm. en bij de Dorts- man in de OostersohelHe middenvaavwa- ters 21 dm., spitsetonskant 17 dm en stompetonskant 10 dm. Op Vrijdag 9 Mei viert het echtpaar P. DekkerJ W. feeeke te Poortvliet feest. Het is die dag vijftig jaar ge trouwd. De vierjarige Cobi Q. uit Tholen tui melde met autoped en al in een sloot. Gelukkig kon een voorbijganger het meis je de helpende hand bieden, zodat het ongeval met een nat pak afliep. Toen de wielrijder R. C. uit Sluiskil langs de weg van Sas van Gent achter een- bromfiets aanreed stopte deze plot seling met het gevolg dat C. die tegen de zijtassen van de bromfiets aanreed, over de kop sloeg Het ongeval liep vrij goed af; behoudens enkele schaafwon den en een gedeeltelijk ontwrichte arm, kwam C. met de schrik vrij. Op de. wallen te Sluis en in St. Anna ter Muiden zijn op diverse plaatsen ban ken aangebracht, die een attractie te meer zullen vormen voor de vreemdelin- R. Koole en Zn.'s bank te Zierikzee. Verschenen is het jaarverslag 1951 van Koole en Zn's Bank te Zierikzee. De directeur, de heer C. v. d. Vliet, kon daarin wijzen op een toename var de aan de bank toevertrouwde gelden. De interest- en provisiebaten werden belangrijk opgevoerd. De directeur schrijft dan: „De landbouw op ons eiland behaalde over het algelopen jaar bevredigende resultaten, terwijl de mosselcultuur thans wel definitief geacht mag worden aan de vernieti ging door het optreden van een pra- sitaire ziekte te zijn ontkomen. De middenstand ondervond reeds in scherpe mate het keren van het eco nomische getij. Als gevolg van de zware financiële offers, verbonden aan nieuwe investeringen en van de hoge eisen van de fiscus, werd op de liquiditeit van het bedrijfsleven we derom een zware druk uitgeoefend. Dat niettemin de aan onze bankinstel ling toevertrouwde gelden konden toenemen, stemt dan ook tot bijzon dere voldoening". Voorgesteld wordt van dc ter ver deling beschikbare winst groot f 21.080.20 een bedrag van ruim f 15.000.te bestemmen tot reserve voor belastingen en bijzondere doel einden.'Het resterende bdrag laat een uitkering van 5 pet. dividend toe (evenals vorig jaar). Advertentie VERSTOPPING? darmiraagheld. onzuiver bloed, ongezonde geloalskleur verbeteren snel door gebruik von. SCHIEFFER'S ST0FWISSELINGZ0UT Straaljagers boven Goes. Als normale navigatïe-oefening zal vandaag een formatie van ongeveer acht Thunderjet-Straaljagers van de vliegbasis Volkel een vlucht maken boven de belangrijkste steden van Nederland en onder meer over Goes vliegen. Gevlogen wordt op een hoog te van circa 1000 voet. De start is om 10.00 uur van de vliegbasis Volkel. TOT gen, die nu tijdens een wandeling in een fraaie omgeving kunnen uitrusten. In een vergadering van het bestuur der commissie, welke zich bezighoudt met het organiseren van uitstapjes voor de ouden van dagen te Sluiskil werd beslo ten dit jaar op 19 Juli met de oudjes een dagtrip rond Walcheren te maken. De heenreis gaat over Breskens en over Perkpoldy zal men terugkeren. In Wemeldinge kwamen de leden der plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond onder leiding van mevrouw J. J. van der Male-Crucq bijeen om huis houdelijke zaken te behandelen' en te luisteren naar wat de heer N. Laarman had te vertellen over het kwaad, dat ge sticht wordt door het vloeken. Op initiatief van de N.V. Caltex wer den in het kleine Casino te Sluiskil voor de leden van de personeelsvereniging van de C.N.A- en voor diverse genodigden enkele films vertoond over oliewinning, transport en olieverbruik. Een documen taire film over het winnen van olie in de Ver. Staten was verlucht met tal van prachtige natuuropnamen. Bij de rijkspostspaarbank te Yerseke werd gedurende de maand April 1952 ingelegd f 20.853.45 en terugbetaald f 20.811.13. Het laatste door dat kantc/br uitgegeven boekje draagt het nummer 3587. De Herv. Jeugdraad te Middelburg organiseert deze zomer een jeugdleiders weekend in het jeugdcentrum te Dom burg. De deelnemers zullen daar het nodi ge kunnen opsteken over spelleiding, bui ten- en binnenspelen, zang, de moge lijkheden voor een bonte avond, volksdan sen en wat dies meer zij. Overleden na een ongelukkige val- Vorige week Zondag viel de 80-ja- rige vrouw H. in haar woning aan de Kleine Kerkstraat te Goes van een ladder. Zij kwam hierbij zo ongeluk kig terecht, dat zij Vrijdag in het ziekenhuis Oostwal aan de gevolgen is overleden. Regionale Gehrels- bijeenkomst te Middelburg Zaterdagmiddag werd in de Rijks kweekschool te Middelburg een regi onale Gehrels-byeenkomst gehouden, tijdens welke de heren Willem Gehrels en Wim ter Burg uit Amsterdam voor talrijke Zeeuwse^ leerkrachten enkele problemen behandelden, die zich bij het zangonderwijs op de scholen voordoen. Na een kort openingswoord van de inspecteur van het lager on derwijs te Middelburg, de heer A. A. Leenhouts, werd onder leiding van de heer Gehrels een aantal canons gezongen, waarbij op enkele fouten werd gewezen. Hierna gaf de heer ter Burg een demonstratie met een klas van de Middelburgse school C, die tot nu toe nog geen onderwijs volgens de Gehrels-methode had ontvangen. De heer ter Burg slaagde er daarbij in om op eenvoudige manier het muzi kale bewustzijn van de kinderen te vergroten. In de bespreking, die hier op volgde, wees hij er op, dat het hier een- soort van bijzondere impro visatie gold. namelijk het tasten naar aanknopingspunten bij de kinderen om wanneer deze gevonden zijn daarop voort te bouwen. Daarna was het de beurt aan de vierde klas van de „Julianaschool" uit Oost-Souburg, welke klas wel onder wijs volgens de Gehrels-methode ont vangt. Direct bij de aanvang van de les bleek reeds, dat ook deze kinderen de heer ter Burg noopten tot impro viseren. want toen hij hen een liedje liet kiezen om mee te beginnen, viel de keuze op 'een merkwaardig lied, dat niet bepaald representatief was voor dé volks- en kinderzang welke de methode-Gehrels propageert Niettemin was de brug naar een ander genre spoedig geslagen, waar op de kinderen mochten improviseren: zij verzonnen o.a. een melodie voor een spreekwoord, waarbij een dei- leerlingen voor een vrolijke noot zorg de doordat hij in zijn melodiekeus een Zondagsschoolherinnering liet klinken. Over het algemeen was het verschil tussen de beide klassen zeer frappant, vooral omdat de Souburgse jongens en meisjes bijzonder goed thuis waren in de niet altijd even eenvoudige muzikale materie. Met grote onbevangenheid werd er door hen gezongen en gespeeld. Tijdens deze bijeeenkomst werd uit voerig van gedachten gewisseld over diverse facetten van het zangonder wijs op de scholen. K02-juffrouw is niet „bij de tijd". De techniek is tot alles in staat, óók tot vergissingen, waarop niemand is voorbereid. Dank zij een vernuftig apparaat met eeuwig ronddraaiende smalle filmbandjes, waarop het ge luid van een zachte, charmante vrou wenstem is vastgelegd, kan men te genwoordig. door alleen maar op de telefoonschijf K 02 te draaien, de juiste tijd te weten komen en bij niemand zal ook maar even de ge dachte bovenkomen, dat „die gedien stige juffrouw", die ons tot op de minuut inlicht, niet „bij de tijd" is. Maar dan wordt vergeten, dat ook de techniek kan falen. En hopeloos falen! Wie 's avonds tussen 10 en 11 uur de stem-op-celluloid aanroept en zijn oren spitst, kan horen, dat het 23 uur zoveel is.Door de een of andere, voor ons mysterieuze vergis sing, blijkt de juffrouw een uur vóór te zijn. Gelukkig, dat zij dit grapje niet éérder op de dag levert. Nü kan men er althans zijn trein niet meer door missen STILLE OMMEGANGEN. In vele plaatsen van Zeeland Jïen groot aantal Middelburgers heeft Zaterdagavond deelgenomen aan de "jaarlijkse plechtigheid ter herdenking van onze landgenoten en de geal lieerde militairen, die voor onze bevrijding het leven lieten. Om kwart voor acht vertrok de lange stoet, die by de Hoge Brug was geformeerd, stapvoets en onder diep stilzwijgen naar de algemene begraaf, plaats. Teiwijl de klokken van de Oostkerlc en de R.K. Kerk luidden, groe. peerde men zich om het herinneringsmonument, waar het muziekcorps O.N.D.A. het „Abide with me" speelde. Oin 8 uur klonk een hoornsignaal, waarna twee minuten stilte in acht werden genomen. Na „The last post" zong men het eerste couplet van het volkslied. De plechtigheid op de be. graafplaats werd besloten met het leggen van losse bloemen by het mo nument. Wederom zwijgend en in gesloten formatie keerde men terug. De stoet ging door de stad, waar vele vlaggen halfstok waren gehangen, naar de Dam. Onder grote belangstelling werd hier nog een korte openluchtsamen- komst gehóuden, waaraan O.N.D.A. muzikale medewerking verleende. Nadat „O Heer. die daar des He mels tente spreidt" was gezongen, hield ds. P. van Til een rede, waarin hij een vergelijking maakte tussen de grootste verzetsstrijder, welke Neder land heeft gehad, Willem van Oranje cn ons vorstenhuis cn waarin hij ver klaarde. dat wij het offer van zove- len in de tweede wereldoorlog nooit mogen vergeten. Ook wees hij op de bijzondere betekenis van het werk dat de Stichting 19401945 verricht en herinnerde er aan, dat het Neder landse volk een ereschuld heeft in te lossen. Toen ds. Van Til uitgesproken was, werd wederom het eerst couplet van het Wilhelmus gezongen. Het slot woord werd gesproken door de bur gemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, die herinnerde aan de donkere jaren, welke achter ons lig gen en eindigde met de opwekking vaderland en vrijheid waarlijk lief te hebben. IN VLISSINGEN. Zaterdagavond vertrok der tradi tie getrouw van de Brouwenaarstraat een zwijgende stoet van mannen en vrouwen uit alle lagen der'bevolking, om op de algemene begraafplaats de doden uit de tweede wereldoox-log te herdenken. Vooraan in de stoet lie pen de nabestaanden der gevallenen, gevolgd o.m. door een deputatie van de Kon. Marine, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, afgevaardig- digden van de vereniging van oud-il- Icgalen cn afdelingen van de Nationa le reserve en het Rode Kruis. Bij de ingang van de begraafplaats sloten zich hondex-den bij de „stille tocht" aan. Terwijl de klokken in de stad beiex-den, formeerde de stoet op de dodenakker in een wijde boog rond de oorlogsgx-aven. Nadat door een hoornsignaal de stilte van twee mi nuten was aangekondigd en* in acht genomen, werd de vlag door twee padvindex-s langzaam van halfstok tot in de top gehesen. Vervolgens klonk het Wilhelmus en het loflied „Den ho gen God alleen zij de eer", gezongen door de leden van de Vlissingse Ora torium Vereniging. De plechtigheid werd besloten met een kranslegging door de deputaties, terwijl voorts vele aanwezigen een tuiltje bloemen leg den op de graven van hen, die vielen voor de vrijheid. (Vervolg op pag. 5) UITGEBREID PROGRAMMA. Belangrijke problemen worden onder zijn aandacht gebracht. Voor het bezoek van de minister van Verkeer en Waterstaat, de lieer II. H. Wemmcrs, op Woensdag 7 en Donderdag 8 Mei aan Zeeland, is een uit gebreid programma samengesteld, waaruit blykt, dat tal van urgente en voor de provincie zeer belangrijke vraagstukken onder zyn aandacht worden gebracht, zoals het verkeer .op Schouvven-Duiveland, de veerdien sten en de moeilijkheden van de Polder Walcheren. J. van Zuylen, bevinden. In Zierik zee wordt ten gemeentehuize een bespreking gehouden, waarbij tegen woordig zijn het gemeentebestuur, alle burgemeesters van het eiland Schouw en-Duiveland, een delegatie uit de Vei'keerscommissie op Schou- wen-Duiveland, de directie van de R. T.M. en de heer C. H. van Oeveren, exploitant van de busonderneming Zierikzee-Westen-Schouwen. Na de lunch vertrekt de minister naar Katse Veer, waar ir A. Wiebes, arz. hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, zich bij het gezelschap zal voegen en reist door naar We meldinge, waar aan de sluis het ge meentebestuur aanwezig zal zijn. Ook wordt een bezoek gebracht aan de sluis van Hansweert, in tegen woordigheid van Kruinlngens ge meentebestuur en tenslotte is er des middags ten stadhuize een bespre king met het gemeentebestixur van Middelburg. Nadat er in Veere gedi neerd is. wordt het eerste deel van het tweedaags bezoek besloten met een bespi-eking ten huize van de Coxnmissarls der Koningin. DE TWEEDE DAG i De tweede dag begint om 8.45 uur met een bespreking in de Statenzaal te Middelbixrg, waartoe het gemeen tebestuur van Vlissingen is uitgeno digd. Omstreeks half 10 begeeft men zich naar het Polderhuis waar een bespreking is met het dagelijks be stuur van de Polder Walcheren. Daarna wondt een bezoek gebracht aan Westkapelle en Oostkapelle, al waar met de gemeentebesturen een en ander zal worden bezichtigd en besproken. Van de Rijkswaterstaat zullen mede aanwezig zijn ir. H. A. Ferguson en ir. Snip. van de provin ciale griffie dr. A. H. Böhm, hoofd tweede afdeling. Het gemeentebestuur van Oostkapel le biedt ten gemeentehuize een kof fietafel aan. Omstreeks half twee komt men aan in Vlissingen; waar ir. Wiebes aanwezig zal zijn bij de be zichtiging van de sluiswerken de fuik enz. Om vijf minuten voor twee ver trekt het gezelschap per boot naar Breskens, waar het gemeentebestuur en ir. J. van de Kerk. arr. hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat, aan wezig zullen zijn en waar o.m. fuik en haven in ogenschouw worden ge nomen. Via Sas van Gent gaat het vervolgens naar Terneuzen. In Ho tel Rottei-dam aldaar biedt het pro vinciaal bestuur een thé aan, waar toe ook het gemeentebestuur is uit genodigd. Omstreeks vijf uur keert de minister naar Den Haag terug. De minister, die vergezeld zal zijn van de directeur-géneraal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris en de directeur-genex-aal van het Verkeer, de heer H. van Galen Last, arriveert Woensdagmorgen a.s, omstreeks kwart voor tien te Anna Jacobapol- der. Hij wordt begroet door de Com missaris der Koningin, in tegenwoor digheid van de leden van Gedeputeer- de Staten en de griffier der Staten, de hoofdingenieurs-directeur van de Rijkswaterstaat en de Provinciale Waterstaat in de provincie Zeeland ir. Th. Hegblom en ir. H. D. J. Swa- ters, de hoofdingenieur- van de Rijks waterstaat (hoofd afd. Goes) ir. J. G. Snip en de rijksinspecteur van het verkeer in Zeeland, mr. J. L. Nieu- wenhuis. Hiex-na vertrekt men met 't veer naar- Zype. Aan boord zal zich o.a. de directeur van de R.T.M., dr. H. Advertentie Stichting Nieuw Walcheren. Voor 1952 tekort geraamd van 1500. In de Vrijdag j.l. te Middelburg in hotel De Nieuwe Doelen gehouden jaax-vex-gadering der Stichting Nieuw Walcheren, werden na een openings woord van de voorzitter, de heer J. L. Verhagen, de jaarverslagen be handeld. Het jaarverslag van de se cretaris, de heer C. Bafiintijn, werd onveranderd goedgekeux-d, evenals 't verslag van ae herbeplantingscom- missie, dat was uitgebracht door de heren P. H. Blaauw en D. F. P. Hoe gen en waarvan wij reeds een uit treksel publiceerden. In beide ver slagen werd uitvoerig hulde "gebracht aan het werk van de landschapsai-- chitect der Stichting, de heer C. P. Broerse, dat voor Walcherens schoon heid van onschatbare waarde is. Aan het verslag van de penning meester, de heer C. H. Luyendijk, ontlenen wij dat het jaar 19$1 sloot met een nadelig saldo van f 1.36 bij uitgaven ten bedrage van' f 6169,82. Het bezit der stichting bedraagt nog f 136.303,39. waarvan f 118.181,32 bomenfonds en f 17.498,37 stichtings kapitaal. Van de f 118.181,32 van het Bomenfonds en f 17.498,37 stichtings- toegezegd voor verschillende be plantingsdoeleinden, zodat er nog rond f 5000.te bestemmen valt. De penningmeester werd, na voor lezing van het rapport der kascom- mfssie, hulde gebracht voor zijn uit stekend beheer der gelden. De heer A. J. Berenpas informeer de of de aan de gemeenten en ande re instellingen toegezegde gelden in derdaad werden opgenomen. De voor zitter antwoordde bevestigend. Ex- zijn zelfs velschillende gemeenten, die dit bedrag enigszins overschre den. Hierna wérd de begroting 1952 behandeld. Daar de uitgaven prac- tiseh dezelfde zullen zijn als in 1951 moest een nadelig saldo worden ge raamd van f 1500.—, dat zo nodig uit het Stichtingskapitaal zal worden bestreden. Ten slotte deelde de heer Blaauw mede, dat het voornemen bestaat om in het najaar een prijsvraag uit te schrijven voor de Walchei'sê jeugd, waarbij geraden moét worden naar het aantal tot 1 Mei 1952 door be middeling van Nieuw Walcheren ge plante bomen en struiken. De aftredende bestuursleden, de heren J. L. Verhagen, C. H. Luyen dijk en jhr. mr. D. H. van Doorn wer den bij acclamatie herkozen. Premiekeuringen voor slieren en vrouwelijk fokvee. De Provinciale Commissie ter be vordering van Rijkswege der Vee fokkerij. besloot voor 1952 de keu ringen van stieren en vrouwelijk fok vee als volgt vast te stellen: Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, 6 Mei: Philippine. Hoek: 8 Mei: Terhole, Graauw, Nieuw-Namen, St. Jansteen; 9 Mei: Absdale, Axel, Zuiddorpe, Koewacht; 6 Jnnï: Zaamslag, Osse- nisse. Kloosterzande. West-Zeeuwsch-Vlaandereri, 19 Mei Schoondijke, IJzendijke, Biervliet; 20 Mei: Zuidzande, Nieuwvliet, Aarden- burg; 21 Mei: Retranchement, Cad- zand. Oostburg. Walcheren-Zuid-Bcveland: 7 Mei: Veere, Vrouwenpolder. Seroóskerke; 23 Mei: Nieuwland, Kleverskerke, Gapinge; 26 Mei: Koudekerke, Bigge- kerke; 12 Mei: Souburg. Ritthem, Middelburg; 13 Mei: St. Laurens, Domburg, Oostkapelle; 14 Mei: Zou- telande, Westkapelle, Aagtekerke; 15 Mei: 's-Heer Arendskerlce, Borsse- le, 's-Heer Abtskerke; 16 Mei: Oude- lande, Kwadendamme, Goes; 4 Juni: Grijpskerke, Meliskerke; 5 Juni: Kruiningen. Yerseke, Heinkenszand. Noord-Beveland: 30 Mei: Wol- faartsdijk, Kortgene. Schouwen-Duiveland: 27 Mei: Zie rikzee, Moriaanshoofd, Burgh; 28 MeiKerkwerve, Brouwershaven, Noordgouwe, Nieuwerkerk. Tholen: 9 Juni: St. Annaland, Sta- venisse, St. Maartensdijk, Tholen. „War Diwam" definitief boven water. (Vervolg van i 1). Op dit moment heeft men aan boox-d van het bergingsvaartuig meer dan negen maanden gewacht, zodat de tanker voor de mannen, die zich met de berging bezig hielden, bijna een obsessie was geworden. Maar men had zich gerealiseerd, wat ex- gebeuren moest, als dat „ding" nog eens boven kwam. En nu was het zo ver en precies wist men hoe te doen en hoe te handelen. Twee van de mannen sprongen in een roeiboot en waren in enkele ogenblikken op het wrak, waarvan de vlakke onderkant glibberig is en begroeid met een soort wier. De twee bergers gleden met him rubberlaar zen over de boot alsof het een baan tje voor schoolkinderen was. Zij be gonnen de voorbereidselen voor het bevestigen van de sleepbootlijn. NAAR DE HAVEN. Zo geschiedden die spanningsvolle ogenblikken aan boord van de „Kra- lingen", waar ai spoedig vaststond, dat de „War Diwan" nu niet meer zou ontsnappen. Sleepboothulp werd besteld en na enkele uren kon de „Van Woelderen" vastmaken. Even deed zich een klein oponthoud voor, doordat de verbinding van het wrak met het anker pas verbroken kon worden, nadat met snijbranders de koppeling was doorgesneden. Toen dat echter gebeurd was, kon de „Van Woelderen later geassisteerd dooi de „Borneo", de reis beginnen. Op de Vlissingse Boulevard stond het 's avonds zwart van de mensen, toen de beide sleepboten passeerden in een slakkengang, op weg naar de buitenhaven. Ook daar was er belang stelling. Gelukkig verliep alles naar wens, zodat zonder averij de haven kon worden binnengelopen. Ongeveer ter hoogte van de havenloodsen werd het wrak aan de Ritthemse kant vast gezet. Om ongeveer elf uur 's avondswas de reis volbracht cn daarmede de eerste etappe van dezé berging voltooid. Zonder twijfel werd daarmede door de heer Van Wienen met de zijnen eminent werk gelevex-d. In de Zeeuw se watex-en is het nog niet voorgeko men, dat een wrak met lucht zon der bokken werd gelicht. Dat het mógelijk is gebleken bij de „War Di wan", is mede te danken aan de gro te samenwerking, die op en rona de „Kralingen" tot stand kwam. Wantyiiet alleen de heer Van Wie nen met zijn mannen verrichtten .de ze arbeid. Ook de ambtenaren van de Rijkswaterstaat en de monteur van de Kon. My „De Schelde", die de compressoren bediende, de beman ning van de sleepboten en van de „Vlissingen 22". kortom, er werd hier samen ïêts verricht. Iets groots zelfs. Dat zal niemand, die deze berging van naby heeft meegemaakt ont kennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2