NIEUWS UIT ZEELAND KAPPIE en het oerlaten eiland ZEEl JWSCH-VLA ANDEREN LAATSTE NIEUWS. Opstand in Canadese gevangenis. MEVO II EN MIDDELBURG VII BEHAALDEN KAMPIOENSCHAP Wisse/ Zeeuws -Vlaanderen MAANDAG 5 MEI 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vlissingse Polen hielden herdenkingssamenkomst, Op 3 Mei tijdens een harden- kingssamenkomst georganiseerd door de Kring Vlissingen van de Vereni ging van Poolse Oud-Strijders - vierden de Vlissingse Polen hun na tionale dag, de dag van Poolse Con stitutie van 3 Mei 1791. Deze nieuwe constitutie werd ingevoerd door de adel zelf, die vrijwillig afstand deed van een deel der oude privileges. Het bestaan van de constitutie was maar zeer kort; ze is eigenlijk niet eens meer in werking getreden. Daar om is de viering van de 3e Mei voor een buitenlander niet zo gemakkelijk te begrijpen. In elk geval is de 3e Mei. zowel in het land zelf als onder de Polen in het buitenland steeds uit bundiger werd gevierd dan enig an der feest. Door de heerszucht van Pruisen, Rusland en Oostenrijk ging de Poolse staat aan het einde van de 18de eeuw ten onder. Maar de ondergang van de staat was nog niet de ondergang van het volk. De Polen hebben getoond, dat zij zich niet laten vernietigen, dat zy als Volk blven voortbestaan, ook zon der eigen staat en zelfs onder de grootste vervolgingen. Na de eerste wereldoorlog, toen Polen zijn onafhankelijkheid herwon, kon het volk onmiddellijk een eigen staat opbouwen. De eerste herdenking van de con stitutie werd gehouden op 3 Mei 1792 in een toen nog vrij Polen. De hui dige, de 161e herdenking konden de "oien nelaas alleen daar vieren, waar zij vrij zgn, namelijk in 't buitenland. Op deze dag gingen dan ook de ge dachten van de Vlissingse Polen spe ciaal uit naar hun onderdrukte va derland', waar de viering van de 3e Mei door het communistisch regiem weliswaar is afgeschaft, maar toch in de Poolse geest voortleeft. BRITS FLOTIELJE VAARTUIG TE TERNEÜZEN. Voor een tweedaags bezoek arri veerde te Terneuzen het Britse flo- tieljevaartuig „Mariner", dat ligplaats koos in de Westelijke buitenhaven. Dit bezoek staat in verband met de feestelijkheden op 5 Mei te Terneuzen, waarvan het bezoek dat koningin Vic toria eens aan Terneuzen bracht, in het middelpunt zal staan. Mei-vergadering van P.v.d.A. en N.V.V. Zaterdagmiddag hielden de geza menlijke Democratisch Socialistische verenigingen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen haar feestelijke Mei-ver gadering in hotel De Vuyst te Oost burg. De voorzitster van het district W. Zeeuwsch-Vlaanderen van de Partij van de Arbeid, mevr. E. v. d. Broe- cke-de Man, opende deze zeer druk bezochte bijeenkomst. Buiten in de wereld is het in vele opzichten som ber, maar in de harten van de socia listen is het licht. Daarna werd het Meispel: „Vol houden" van N. Korff-Zernike opge voerd. De 6 taferelen, ieder uitbeel dende een episode van de socialisti sche beweging, werden telkens inge leid door muiek uit die periode. De band onder leiding van de heer J. Gosseije uit Oostburg werkte hier aan mee. Zonnige en hoopvolle no ten in dit spel waren de volksdansen van een groep meisjes, met grote vreugde uitgevoerd en de apotheose van de vlaggenparade. De leidster van dit spel, mevr. v. d. Broecke-de Man, heeft met deze op voering bewezen, dat ook met onerva ren krachten met bezieling en inspan ning veel te bereiken valt. Na de pauze kreeg de heer Ko Suurhof. 2e voorzitter van het N.V.V., het woord. Hü herinnerde er aan, dat 'n Franse mijnwerker in 1890 op het Socialistische congres voorstelde op 1 Mei in alle grote plaatsen van Euro pa te demonstreren voor een acht uren werkdag en dat dit inderdaad in 1891 voor het eerst gebeurde. In deze 60 jaar. is het gezicht van de wereld vólkomen veranderd, meer dan vroeger ih eeuwen het geval was. „Als wij bedenken", zei spreker, „dat op 1 Mei in zovele landen in West Europa vredig gedemonstreerd Dodenherdenking in Zeeland (Vervolg van pag. 2) TE GOES. Te Goes trok Zaterdagavond tegen achten een lange stoet van de Singel straat naar het monument voor de ge vallen verzetsstrijders onder de stad huistoren. Enkele honderden Goesena- ren hadden zich hier reeds verzameld voor de jaarlijkse herdenkingsplech tigheid. Nadat de heer A. de Roo namens de G.O.I. W. en burgemeester Ten Kate namens het gemeentebestuur een krans bij het monument hadden ge legd en de tonen van de dodenklok waren verstoven, werden twee minu ten stilte in acht genomen ter herden king van de dapperen die hun leven gaven voor de vrijheid. Met het leggen van enkele bloem stukken door particulieren werd de ze korte plechtigheid besloten. Vóór de stille gang werden in de Herv. Kerk en de R. K. Kerk korte rouwdiensten gehouden. TE OOSTBURG. Zaterdagavond om kwart vóór acht vertrok een kleine stoet van het ge meentehuis te Oostburg naar het kerkhof, om op het Ereplein de ge vallenen te herdenken. Vooraf gingen de padvinders van St. Eloy en de Stanley-groep, onder algemene lei ding van Hopman Roepman. Terwijl de klokken luidden, schreed de stoet, die allengs aangroeide naar het kerkhof, waar men zich rond het monument voor de gevallenen schaar de. Naast de vlaggemast stond het tamboerscorps met omfloerste trom men opgesteld, Onder tromgeroffel werd de vlag halfstok gehesen, waar na gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Nadat 2 minuten van diepe stilte in acht wa ren genomen zongen allen aanwezigen het zesde couplet van het Wilhelmus. Nadat bloemen aan de voet van het moment waren neergelegd maakte men een rondgang over het kerkhof. TE TERNEUZEN. Te Terneuzen werd Zaterdagavond een stille tocht gemaakt naar het mo nument aan de Westsluis door een groot aantal ingezetenen. Bij het mo nument werden bloemen gelegd door de Bond van oud-militairen, de pad vinders en leden van de A.J.C. VERPACHTING wordt in lange optochten voor de rechten van de mens en zijn geeste lijke vrijheid, terwijl achter het ijze ren gordijn deze dag er één gewor den is van een reusachtige wapen schouw, dan begrijpen we, dat we on ze zo gretig van de bevrijders her- ontvangen vrijheid, alleen collectief kunnen en moeten verdedigen, willen we niet weer in de handen van een dictator vallen, of die nu van links of van rechts komt." Alle landen van Europa staan hier door voor grote moeilijkheden, maar ons kleine landje heeft er nog één extra bij en dat is onze overbevol king. Spreker besloot met een op wekking om hard te werken voor de verkiezingen op 25 Juni a.s. Mevr. v. d. Broecke-de Man. na mens de federatie van de P.v.d.A. en de heer W. C. v. d. Hooft, namens het N.V.V. bedankten alle medewerken den, in het bijzonder de band. JAARLIJKSE VEEMARKT TE SINT JANSTEEN. Ter gelegenheid van de jaarlijkse veemarkt te Sint Jansteen werden aangevoerd 23 paarden, 45 stuks hoornvee en 6 varkens. De prijzen werden als volgt behaald: Voor het grootste aantal paarden: le pr. f 15 Ch. van Remortel, Sint Jansteen. Voor het merriepaard met de hoog ste waarde: le pr. f15 Jos. Dobbe- laer, Sint Jansteen.; 2e pr. £.7,50 Ch. van Remortel. Sint Jansteen. Voor 't ruinpaard met de hoogste waarde le pr. f 15 R. Schalkens, Sint Jansteen; 2e pr. f 7,50 R. Begheyn, Sint Jan steen. Voor 't mooiste 2-jarig paard le pr. f 12,50 J. Schout, St. Jansteen; 2e pr. f 7,50 Jos. Dobbelaer, Sint Jan steen. Voor het warmbloedpaafd met de hoogste waarde: le pr. f 12.50 H.. van Loöü, Sint Jansteen; 2e pr. f 7,50 C. van Acker, Sint Jansteen. Voor het mooiste ruinveulen beneden 2 jr: le pr. f 10 Ch. van Remortel, Sint Jansteen; 2e pr. f7,50 Ch. van" Re mortel. Sint Jansteen. Voor het mooi ste merrieveulen beneden 2 jaar: le pr. f10 E. de Beule, Sint Jansteen; 2e pr. f 7,50 Aug. Ringoot, Sint Jan steen. Voor het meeste rundvee: le pr. f 15 C. de Moor, Sint Jansteen; Voor de koe met de grootste melk- Broductie: le pr. flö H. Picavet. tuist; 2e pr. f9 Jos. Dobbelaer, Sint Jansteen. Voor de mooiste kalfdra- gende vaars: le pr. f 15 Jos. Dobbe laer, Sint Jansteen; 2e pr. f 7,50 C. van Dujjse, Clinge. Voor het vetste stuk rundvee, minstens 1 jaar: le pr. f 12 C. de Moor, Sint Jansteen; 2e pr. f9 C. de Moor ,Sint Jansteen. Voor het mestvee met de hoogste waarde: le pr. f 10 R. Begheijn, Sint Jansteen. Voor de mooiste' springstier: le pr. f 15 R. Begheijn, Sint Jansteen2e pr. f9 Eug. van Remortel, Sint Jan steen. Voor de mooiste hokkeling zonder tanden: le pr. flö R. Be gheijn, Sint Jansteen; 2e pr. C. van Duijse, Clinge. Voor de meeste var kens; le pr. f9 Joh. Pïeters, Sint Jansteen. Zuidzande WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Luchtbode" te Zuidzande nam deel aan een wedvlucht op Breteuil. Afstand: 208 km. I-Ioogste snelheid 1036 m. per mi nuut. De aankomst van de eerste 10 dui ven was als volgt: 1. Jac. Wille; 2 L. Pladdet; 3 C, Verplanke; 4 P. le Roij- 5 n Verplanke; 6 P. Bokelaar; 7 Jac. Wil- 8 Jac. Wllle; 9 C. Verplanke; 10 L. Pladdet. Oostburg CORSETTENSHOW De vereniging van plattelands vrouwen „Ceres" hield in samenwer king met de firma v. d. Plas te Oost burg in hotel de Vuyst een corset- tenshow, welke zeer druk was be zocht. Mevrouw M. J. van Cruynin- genErasmus opende met een woord van welkom aan alle medewerksters en dankte na afloop voor de keurige en duidelijke demonstratie. RUITEN INGEDRUKT Zaterdagavond brak te Oostburg een rund los, dat door de heer v., slager aan de Zuidzandsestraat, naar z'n slagerij werd vervoerd. Vermoede lijk schrok het dier van een blaffen de hond. Eenmaal in vrijheid, drukte het geschrokken dier een paar ruiten m en draafde door enige tuintjes. Die vrijheid duurde echter maar kort en nog dezelfde avond moest het opge wonden dier worden geslacht. Zeeuws Oranje-Groene Kruis heeft 10.124 leden. Te Middelburg werd Zaterdagmid dag de jaarvergadering gehouden van de Zeeuwse vereniging „Het Oranje-Groene Kruis". De heer Kodde, voorzitter, verwelkomde zijn openingswoord onder anderen de heer C. Philipse, vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur, de heer J. H. v. d. Borgh, inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland en dr. Lo pes Cardozo, geneesheer-directeur van het ziekenhuis „Bethel" in Delft. De jaarverslagen werden goedge keurd. Van een batig saldo groot f 1745,98 maakte de penningmeester- de heer W. van Dullernen melding. De Zeeuwse vereniging telt op het ogenblik 10.124 leden. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden: me vrouw J. PelMeilink en de heer D. Boone, beiden te Middelburg. De he ren ihr. H. L Boogaert en D. Kodde werden herkozen. De heer Philipse constateerde met voldoening, dat de provinciale sub sidie zoveel heeft bijgedragen tot de gunstige financiële positie. Dr. Lopes Cardozo sprak daarna over de Pro testantse arbeid voor de volksge zondheid, waarbij hij opmerkte, dat er moet worden vastgehouden aan het principe, maar dat daarbij ook de techniek van de ziekenverpleging van zeer groot belang is. Na behan deling van enkele meoisch-technische kwesties, spra"k hij ook over de ver houding Groene Kruis-Oranje, Groe ne Kruis. Het is zeer wel mogelijk samen te werken, maar het Oranje- Groene Kruis mag het principe niet loslaten, aldus dr. Lopes Cardozo. De directeur van het landelijke Oranje-Groene Kruis, de heer F Smit, hoopte, dat deze vereniging zich in Zeeland nog meer op geeste lijk terrein zou bewegen, dan tot nu toe het geval was. Na een slotwoord van de heer Kod de werd de matig bezochte vergade ring met dankgebed gesloten door ds. P. J. F. van voorst Vader. Terneuzen CORPS RESERVE-POLITIE. Te Terneuzen is een corps reserve- politie gevormd met aanvankelijk twintig leden. Volgende week zal worden begonnen met -de instructie onder leiding van de chef gemeente politie, de heer K. Reinders. Sluiskil VAN LOOPPLANK GEVALLEN. Zaterdagmiddag viel het 8-jarig zoontje van de schipper De J., wiens schip .Enterprise" te Sluiskil ligt, van de loopplank, welke naar de wal was uitgelegd. De jongen kwam op de steenglooiïng terecht. In bewuste loze toestand werd hij opgenomen, doch het bleek, dat hij slechts een hoofdwonde had opgelopen. Vlissingen CONCERT. Maandagavond half acht concerteert „Ons Genoegen" in Havendorp te Vlissingen. Ook de signaalafdeling zal aanwezig zijn. Er wordt een nationaal programma uitgevoerd. MOTORSPORT Belgische motorrijders domineerden te Koewacht. Zaterdagmiddag daverden de mo toren door het Zeeuws-Vlaamse dorp je Koewacht, waar een snelheidsrit werd verreden. Het publiek was in groten getale opgekomen om de di verse regionale cracks tegen elkaar te zien rijden. Het waren de Belgi sche deelnemers, die de lakens uit deelden. De uitslag luidt: le reeks over 15 ronden: 1. De Rijcke; 2. Bau wen; 3. Beyraert; 4. Declerck; 5. Ver truyen. 2e reeks over 15 ronden: 1. Loye; 2. Terjacobs; 3. Calle; 4. Sche- pehs; 5. Van Nieuwenhuyze. Herkan sing over 10 ronden: 1. Vertruyen; 2. Telborg 3. De Maarschalck; 4. Van Nieuwenhuyze. Finale over 25 ronden: 1. De Rijcke (Eksaarden) 2. Beyaert; 3. Loye: 4. Calle; 5. De clerck; 6. Schepens; 7. Terjacobs; 8. Vertruyen. Iedere ronde had een lengte Van 2 km. In de afgelopen nacht is in Montreal een opstand uitgebroken onder de gevangenen van de „Bordeaux-gevan genis". De Kapel staat in brand. Ongeveer 900 gevangenen zijn bij het oproer betrokken. Alle beschik bare polilieversterkingen zijn naai de gevangenis gezonden. SLACHTOFFER VAN ZIJN OMGEVING PROBLEEM, WAARMEE DUIZENDEN SUKKELEN Geuren, die van buitenaf naar binnen dringen, van fabrieken in de omge ving, van het verkeer, de poes van de buren, dit alles herinnert ons er aan, dat wij waarlijk niet alléén op de we reld zijn. Maar ook onze eigen huis luchtjes, overkokende melk, „onge lukjes" van de kleine peuter, tabaks walm en geuren van het dagelijkse maal, al deze onwelkome luchtjes be dreigen onophoudelijk de welverzorg de sfeer van onze woning. Met Air- Wick kunt u al die nare luchtjes prompt verbannen en maakt uw wo ning op elk uur van de dag een pretti ge, gastvrije indruk. Air-Wiek camou fleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende be standdelen en chlorophyl, het blad groen ,dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air- Wick a f 2.40 verschaft u op elk uur van de dag een behagelijke omge ving enhet is te merken als u vergeet de Air-Wick open te zetten! BiervlietClinge 42 Biervliet liep in de wedstrijd tegen Clinge goed van stapel en al gauw had het een voorsprong van 10, waar C. Naeije voor zorgde, uit een voorzet van Kramer. Schillemans bleef niet achter en noteerde ook een treffer (0—2). Hierna deed Bier vliet het wat kalmer aan en het spel peil zakte. Na de rust was Clinge even in het offensief en de linksbui ten en rechtbuiten Segers brachten de partijen op gelijke voet (22). Biervliet zag het gevaar in en in het laatste kwartier waren twee doel punten van C, Kramer voldoende om de zege veilig te stellen. Steen klopte E.M.M. Ofschoon in het veld niet de min dere van Steen, heeft E.M.M. ook nu weer beide punten aan de tegenpar tij moeten laten. De Vlissingers had den weer een andere opstelling. De strijd ging tot de rust gelijk op, maar daar Steen beter van de kansen wist te profiteren, was de stand met de rust 02. Na de rust was E.M.M. iets sterker en Millenaar verkleinde de achterstand (12). Steen kwam goedkoop aan het derde doelpunt, toen de rechtsback van E.M.M. te lang treuzelde, waardoor Steen kon scoren (1—3). E.M.M. probeerde de achterstand nog in te lopen, maar in de stand kwam geen verandering meer. TfcNNIS OOSTBURG I TENNISTE TEGEN HULSTERAMBACHT I De Oostburgse tennisclub speelde een tenniswedstrijd tegen: Mevrouw Belderok-mej. de Boy 1-6; 0-6; mevr. Hoekstra-mej. Baait 1-6, 1-6; R. Bèlderok-F. Bleyenbergh 2-6, 3-6; J. Hoekstra-W. Remortel 4-6, 0-6; mevr. Beledrok-mej. de Boy. me vrouw Hoekstra-mej. Baart 1-6, 0-6; R. Belderok-F. Bleyenbergh, J. Hoek stra-W. van Remortel 3-6, 2-6; me vrouw Belderok-mej. de Boy. J. Hoekstra-E. Bleyenbergh 4-6. 3-6; mevr. Hoekstra-mej. Baart; R. Bel- derok-W. Remortel 3-6, 1-6. ZATERDAGVOETBALCOMPETITIE. Beslissingswedstrijd in de tweede klasse B Alle kampioenen op één na zijn nu in de Zatcrdagvoellmlconipetilie be kend. Alleen in de tweede klasse B heerst er nog een grote onzekerheid over dc vraag, wie er kampioen zal worden. In twee andere afdelingen, He en lid, werd de kampioen echter bekend. Mcvo II volgde het goede voor beeld van het eerste elftal en wist via een beslissingswedstrijd tegen Cort- gene II de titel te behalen. Middelburg VII was de andere kampioen. Na een enerverende eindspurt slaagden de groen-wltten er In via een zege op VCK III het einddoel te bereiken. In de eerste klasse werd in verband met de wedstrijd Goes IZatcrdag- middagelftal slechts één wedstrijd gespeeld. Krabbendijke won op eigen terrein van Colrjnsplaatse Boys en eindigde daardoor op de tweede plaats. 18 14 I 18 11 1 18 10 2 18 11 1 6 4 Nicuwdorp I Krabbendijke I Arnemuiden I Riliandia lx) Colijnspl. Boys 117 Kapellc I 17 Wemeldinge I 17 Kloetinge I 17 V.C.K. I Serooskerke 16 3 29 67-28 6 23 53-35 6 22 67-36 6 21 50-35 7 16 29-37 8 16 41-48 8 15 41-50 4 3 10 11 36-52 5 0 10 10 29-51 1 5 10 7 24-63 VOkTBAL Zierikzee nam revanche op Hulst (2—0) Zierikzee heeft in de promotie competitie kans gezien om revanche te nemen voor de vorige week gele den nederlaag tegen Hulst. Voor de aanvang van de wedstrijd compli menteerde de voorzitter van Hulst Zierikzee met het behaalde kam pioenschap en de aanvoerder van Hulst bood aan aanvoerder Rossen, een bouquet bloemen aan. "Direct na het begin nam Zierikzee het heft in handen en de verdediging van Hulst moest alle zeilen bijzetten om het doel schoon te houden. Hierin slaagde men niet, want na vijf minu ten wist ten Haaf een hoge voorzet naar Haverhoek te plaatsen, die in een wirwar van spelers de hal in schoot (1-0). Na dit doelpunt bleef Zierikzee sterk aanvallen en vijf mi nuten later scoorde Simmers na een snelle aanval (2-0). Hulst verplaat ste hierna het spel enigszins en doel man Kouwenberg moest handelend optreden bij schoten van Neefs en Pi cavet. Tot aan de rust ging het spel op en neer met kansen aan beide zijden. Na de thee had Zierikzee weer het beste van het spel, hoewel Hulst meer aanvallend speelde dan voor de rust. Na tien minuten kreeg Zierikzee een kans om de zege veilig te stellen, maar doelman v. d. Gucht kon het harde schot van Haverhoek weg- stompen. Hulst kwam iets in de meerderheid, maar het kwam niet tot doelpunten. Twee minuten voor het einde schoot v. d. Westen de bal hard in de touwen, maar dit doelpunt werd echter afgekeurd wegens bui tenspel zodat het einde kwam met een 2-0 zege voor Zierikzee. Hierdoor moeten Hulst en Zierikzee nog een beslissingswedstrijd spelen. Het ziet er naar uit, dat het in de tweede klasse B ook op een beslis singswedstrijd voor dc eerste plaats zal uitdraaien, want ook nu weer won Yerseke III, zy het met beschei den cijfers. V.C.K. II nestelde zich definitief op de derde plaats. Arnemuiden H 18 16 1 1 33 75-27 Yerseke Hl 16 14 1 1 29 85-20 V. C K. II 18 11 2 5 24 55-35 Krabbendijke H 18 8 5 5 21 60-16 Kloetinge H 17 6 2 9 14 60-57 Kapelle H 18 5 2 11 12 26-67 Riliandia II 17 5 3 9 11 53-72 Wemeldinge II 18 4 3 11 11 44-87 Colijnspl. B. H 18 4 2 12 10 33-48 Nicuwdorp H 18 3 3 12 9 41-68 Mevo II werd in de tweede klasse C na een extra wedstrijd tegen Cort- gene H kampioen, terwijl Kloetinge III Mevo III definitief op de onderste plaats drukte. Mevo II Cortgene II Veere H Bevelanders II Wolfaartsdijk H Kloetinge III Mevo III IS 9 3 I 21 78-27 13 8 3 2 19 57-22 12 6 1 5 13 43-37 12 5 2 5 12 45-39 12 4 2 6 10 33-37 12 4 0 8 8 29-56 12 1 1 10 3 19-84 Middelburg VU slaagde er eindelijk in na een felle strijd met 's Heer Arendskerke H en R.C.S. IV de hoogste titel in de tweede klasse D te behalen. Middelburg VII 14 11 2 's H.A.Kerke H 14 10 2 R.C.S. IV V.C.K. IH Serooskerke II Meeuwen I NieuwJand I V.8.C. I 1 24 67-26 2 22 81-29 2 19 54-32 4 13 33-32 8 8 34-57 8 7 30-54 3 1 10 7 28-57 2 2 10 6 37-77 i 3 5 3 3 2 2 3 ^ICUBUS' an een ^?©i©®S©p 0 Studenten van de R.K. universiteit in Nijmegen hebben hun hoogleraar in de theoretische psychologie, prof. dr. F. J. J. Buitendijk, op zijn 65ste verjaardag, op originele wijze gehuldigd. In de voor tuin van de universiteitsaula kwam een olifant binnenstappen, die in haar slurf een fles jenever droeg. Na een toespraak hief de olifant de slurf op, bood de pro fessor het geestrijk vocht aan en stak bovendien nog een poot uit. 0 In Apel doorn werd een 6-jarig jongetje door een auto gegrepen en op slag gedood, toen hij een bal achternaholde, die op straat rolde. De Nederlandse fregatten „Van Zijll" en „De Zeeuw", die deelnemen aan N A.T.O.-oefening, hebben een be zoek gebracht aan het Noord-Ierse Lon donderry. 0 In Lithgow (Nieuw-Zuid Wales in Australië) vond de politie onder een schoolbank veertien staven geltgniet. Schooljongens verkochten deze springstof als vuurwerk voor de viering van Empire Day op 24 Mei, 0 West-Duitsland is be gonnen boter te exporteren. Een eerste zending van 1500 ton is naar Engeland verscheept. 0 In Brussel is de Vereniging voor beschaafd Nederlands (V.B.N.) op gericht, die zich het bevorderen en ver spreiden van het beschaafd Nederlands als omgangstaal ten doel stelt. 0 Enige maanden geleden zijn in een tuin te La ren de lijken opgegraven van 2 Duitse joden, die in de oorlogsdagen zijn ver moord. Het onderzoek in deze zaak was doodgelopen. Zaterdag heeft de rijksre cherche opnieuw de kuil in de tuin, waar in de lijken hebben gelegen, openge maakt. Kluitjes zand van nog geen cen timeter grootte werden door de recher cheurs fijngewreven eij aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. 0 De bo. na fide bloembollenkwekers en handela ren gaan zich keren tegen aanbiedingen in advertenties en op markten van infe rieure bollenpakketten en bollenzaden. De advertenties zouden vaak een mis leidende inhoud hebben. 0 Ongeveer 4 uur na de brutale roofoverval in Apel doorn is een inwoner van Apeldoorn aan gehouden, die verdacht wordt de overval te hebben gepleegd. 0 Mevrouw M. M.— J.. wonende in het Godshuis van het ge. sticht Calvariënberg te Maastricht, vier de Zondag haar 100ste verjaardag, f het proces tegen 31 handlangers van wij len de „bandietenkoning van Sicilië' Giuliano, die er van werden beschuldigd, bij een overval in 1947 elf personen tc hebben gedood, is uitspraak gedaan. Twaalf beklaagden kregen levenslange gevangenisstraf, twee twintig jaar en ttöee zes maanden. Vijf beschuldigden werden wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken, terwijl de overigen werden vrijgesproken. 0 Koningin Juliana en prinses Wilhelmina hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Koningsschool te Apeldoorn (officieel geWfeten: school van Z. Mi koning Willem III en H. M Koningin Emma der Nederlanden), die geopend werd op 3 Mei 1852 en Zaterdag 100 jaar bestond. Zaamslag II en Spui II besloten de competitie in de tweede klasse F met een genoeglijk partijtje, waarbij Zaamslag II aan het langste eind trok. 16 12 4 15 10 2 16 9 3 Hoek II Tern. Boys II Zaamslag II Driewegen II A.Z.V.V. II Spui H Kruiningen III Zaamslag IH Beren IT 0 28 86-26 3 22 62-27 4 21 68-35 5 18 41-29 9 0 7 18 61-64 8 0 8 16 51-42 2 2 11.4 45-87 1 2 13 4 28-83 119 1 19-65 De uitslagen luiden: le klasse: Krabbendijke IColijnspl Boys'I 32; V.C.K. ISerooskerke I (afg.). 2e klasse B: Nieuwdorp II Yerseke ELI 13; Riliandia liV. C.K. II 15. 2e klasse C: Kloetinge IIIMevo Hl 1. 2e klasse D: V.C. K. IIIMiddelburg VII 1—3, (Mid delburg kampioen). 2c klasse F: Zaamslag IISpui II 32. Beslis- singsuedstryd: "Cortgene IIMevo II 13, (Mevo II kampioen). DE ZONDAGCOMPETITIE. Res. le klasse A: E.M.M.H—Steen n 8—1. Res. le klasse B: Biervliet H —Clinge H 1—4. 2e klasse A: Mid delburg IVVolharding II, Volh. n. o.g.; Zeelandia IIIR.C.S. UI 3—5. 2e klasse B: Middelburg VZuid zande I 23. 2e klasse C: Graauw I Vogelwaarde II 71. 3e klasse B: Breskens IVSluis EC 2-1; Oostburg III—E.M.M. IEL 6—4. 3e klasse C: Hulst ni—Sluiskil IH afg.; Rapen burg HGraauw n 61; Hontenis- se IV—Steen IH 2—1. Advertentie van de consumptietent op het terrein van de V.V.Z.F. te Axel, dranken en belegde broodjes voor de grote Land- bouw-tentoonstelling der Z.L.M. te Axel op 26, 27 en 28 Juni 1952. Inlichtingen bij Iz. DE FEIJTER Wzn., Stationstraat 12 te Axel, Telefoon 198. Inschrijving vóór 17 Mei a.s. 3. Kappie las het tele gram, dat h« had ont vangen aan de maat voor. De maat zuchtte diep en luisterde met ge sloten ogen. „De rust is weer voor bij!" dacht de maat. „De ellende begint weer een jacht van een kapief Hatschie en dan nog op het eiland Lawaï! Dat kan alleen maai' narjg- 1 hcid betekenen! Hele maal naar de Stille Zuid zee, waar je altijd orka nen hebt! Het kan niet erger!" Kappie lette niet op 't sombere gezicht van de maat, omdat hij zelf veel te blij was. Hij holde ook met het telegram naar de meester toe en las het opnieuw voor. Maar ook de meester was niet erg enthousiast en hij zei niets. „Het is prachtig, dat je net bezig bent de machine te olieën, jong!" zei Kappie. „Mot een goed-lopende machine schiet je twee keer zo hard op. Denk cr aan een flinke voorraad ko- Jen te bunkeren!" De maat had er flink de smoor in. Hij stond in zijn hut voor de patrijspoort uit te kijken en dacht intussen na over de ellende, die hij tegemoet zou gaan. Maar ineens werden zijn gedachten onderbroken door het feit, dat cr een watervliegtuig ronkend over het water scheerde. Dit was een gebeurtenis, die r.cg nooit in Lutjewier had plaats gevonden en de maat was ineens één en al aandacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11