NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe WALCHEREN JT-genda ARBEIDERSBEWEGING EN PARTIJ VIERDEN HET 1 MEI-FEEST VRIJDAG 2 MEI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Herdenking gevallenen te Middelburg. Morgenavond zal de bevolking van Middelburg, evenals de afgelopen ja ren op de vooravond van de nationale feestdag het geval was, in de gele genheid worden gesteld deel te ne men aan een plechtige herdenking van hen, die in de jaren 1940—1945 voor het vaderland het leven lieten. Men wordt verzocht om 6 uur 's avonds de vlaggen halfstok te han gen. Om half acht wordt ieder, die hulde wil brengen aan de Nederland se militairen, zeelieden, verzetsstrij ders en geallieerde militairen, die voor het vaderland zijn gevallen, de gelegenheid gegeven om deel te ne men aan de z.g. „stille omgang", welke met het oog op het verkeer zal be ginnen bij de loods nabij de Hoge Brug. Gezamenlijk wordt dan gewan deld naar de algemene begraafplaats waar een eenvoudige hulde zal woi-' den gebracht. Ieder wordt verzocht' zo mogelijk losse bloemen mee te bren gen, Deze stille tocht kenne rang noch stand. In overeenstemming met de geest, die onze gevallenen, naamloze strijders, bezielde, worden geen toe spraken gehouden, terwijl de weg naar de begraafplaats slechts te voet, in volkomen stilzwijgen en zonder vlag of vaandel wordt afgelegd. Van 7.45 uur tot 30 seconden vóór 8 uur worden de klokken van de Oost- kerk en de R. K. kerk geluid. Te 8 uur precies worden twee minuten van volkomen stilte in acht genomen, aan gekondigd door een hoomsignaal Daarna wordt, met begeleiding van het muziekgezelschap O.N.D.A., het zesde coupet van het Wilhelmus ge zongen. Zij, die aan de „stille omgang" deel nemen, begeven zich na de plechtig heid op de begraafplaats in gesloten formatie langs de voorgeschreven rou te naar de Dam, waar in aansluiting hierop om half negen een herden kingsdienst wordt gehouden. Ds. P. van Til zal een rede uitspreken en de burgemeester spreekt het slot woord. O.NJD.A. zal muzikale mede werking verlenen. Vlissingen DE NATIONALE FEESTDAG. Op de Nationale feestdag (5 Mei) zijn te Vlissingen door de Bond van Buurtverenigingen „Vlissingen en Oranje" enkele feestelijkheden ge organiseerd. Om 8 uur is er een re veille en voorts in de vooravond een concert in het Bellamypark. Na af loop is er een lampionoptocht, waar van verwacht wordt, dat er velen aan zullen deelnemen. Het bestuur hoopt, dat vele ouders met hun kinderen zich bij de optocht zullen aansluiten. Vanzelfsprekend met een lampion JAARVERGADERING „MERCURIUS". Dinsdag hield de afd. Vlissingen van de Algemene Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsrei zigers „Mercurius" zijn jaarvergade ring te Vlissingen. De voorzitter, de heer J. J. Kemje, constateerde, dat in 1951 heel wat tot stand was ge bracht, o.m. werden de C.A.O. en bin dende loonregelingen afgesloten. Ook de bedrijfstalcsgewijze organisatie is thans een feit geworden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A .H. v. d, Bulck, bleek, dat het ledental per 1 Januari 121 bedroeg, tegen 192 op" 1 Januari 1951. Deze achteruitgang moet echter toege schreven worden aan het grote aan tal overschrijvingen naar de Metaal- bedrjjfsbond. De kas sloot met een saldo van 116,79. Het bestuur on derging enige wijziging en ziet er nu als volgt uit: J. J. Kempe, voorzitter; W. J. Bouff, secretaris; C. J. Mom maas, penningmeester; A. H. v. d. Bulck, F. Herman en J. de Nooijer, leden. De heer J. Karelse, correspondent van het Bureau voor Arbeidsrecht hield tenslotte een inleiding over ..Sociale verzekering". Op zeer duide lijke wijze besprak de heer Karelse de talrijke sociale wetten. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het bureau van politie te Vlissin gen zijn in de periode van 23 tot en met 29 April 1952, de volgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd: 2 huissleutels, 2 boeken, 1 rode en 1 bruine portemon- naie, heren handschoen, Lipssleutel en een rammelaar aan een ring. Omtrent dè volgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen aan hetzelfde bureau te bekomen: 1 paar zwarte dames- handschoenen, wollen handschoen, kin derarmband. huissleutels, 1 paar bruine dameshanschoenen, zwart vulpotlood, kinderzonnebril, donkerblauwe dames hoed, standaard van haardstel, medaillon, zilveren kettinkje met kruis, zwart le deren portemonnaie met inhoud, arm bandje, broche, blauw zadeldekje, groene ball-point, 1 paar bruine herenhandschoe nen en een paar rode kinderschoentjes. O.- en W -Souburg WEER EEN SPORTWEEK. De sportweek, die vorig jaar te Souburg zulk een groot succes is ge worden, zal dit jaar worden her haald. Voorlopig is de week van 7— 12 Juli hiervoor vastgesteld. Een commissie is druk bezig plannen uit te werken. CONCERT. Te Souburg werd Woensdagavond door de muziekvereniging „Vlijt en Volharding", ter ere van de jaardag van H.M. de Koningin een geslaagd concert gegeven, waarvoor grote be langstelling bestond. Na afloop werd nog een mars gemaakt, welke de jeugd bijzonder op prijs stelde. MIDDELBURG. Vandaag Nieuwe Doelen: Jaarvergade ring „Nieuw Walcheren", 8 uur; Oost- kerk: Ralley Youth for Christ, 8 uur; Electro: „Morgen is te laat", (14 jr.); Schouwburg: „Wat doe je in de kou?" (14 jr.), 8 uur. Morgen Algemene Begraafplaats: Mi litaire herdenkingsplechtigheid, 11 uur; Koorkerkhof 18: Vijfde algemene vergadering van het Zeeuwse Oranje- Groene Kruis, 2.30 uur; Stille om gang, 7.30 uur Hoge Brug; Dam: Her denkingsdienst, 8.30 uur; Oostkerk: Youth for Christ-ralley, 8 uur; Elec tro: „Morgen- is te laat", (14 jr.), 9.15 uur; Schouwburg: „Wat doe jc in de kou?", (14 jr.), 9 uur. Zondag Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Morgen is 't te laat", (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor; „Kim" (alle leeft.), 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 9 u.; Luxor: Als vandaag, 9 uur; Concert gebouw: Bal met „Baby Ton-band", 9 uur; Cosy Corner: Trio Poljoni, 9 uur, C.C.-club 12—4 uur- Zondag Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Concertgebouw: „Oh..... die pa", Booms toneel, 8 uur; Cosy Cor ner: Trio Poljoni. 3—6 en 8—11.30 Middelburg YCHJTE FOR CHRIST.K ALLEY, Op Koninginnedag belegde de Youth for Christ-Nederland de eerste van vier jeugd-ralley's in de Oost- kerk te Middelburg. De festiviteiten en het mooie weer waren er waar schijnlijk de oorzaak van, dat de op komst zeer gering was. Na een verdienstelijke inleiding door Adrienne Buysse, werd onder leiding van de zangleider Jan van Ca- pelleveen 'n 2-tal liederen gezongen, waarna Adrienne Buysse en Ben Warren met piano-begeleiding van Tiny Roomer een duet ten gehore brachten. Vervolgens speelde Tiny Roomer een solo, die met grote aan dacht werd beluisterd. Jan van Capelleveen leerde zijn toe hoorders een koor te zingen en zette ontstaan en doel van de Youth for Christ-beweging uiteen. Hij zeide o.a. dat Youth for Christ geen nieuwe kerk of secte is, doch er naar streeft de jeugd op populaire wyze in aanra king te brengen met het evangelie van Christus, de oplossing van alle problemen, waarmede de jongeren hebben te worstelen. Nadat andermaal was gezongen, verkondigde de evangelist van Youth for Christ, Leo Pasman, op boeiende wijze het evangelie naar aanleiding van de geschiedenis van Naaman de Syriër uit 2 Koningen 5. GROENE PAPAGAAI, WITTE KIP EN GELE HOND. Bij de politie te Middelburg werden in het tijdvak Van 23 tot en met 30 April de volgende voorwerpen als gevonden aangegevenrode kinderportemonnaie, pijp, wit kindertasje, verschillende sleu tels. rode sok, zakken in' étui, gebreide want, rechter bruine motorhandschoen, zwarte hond, ijzeren ketting, armbandje met opschrift „Paris", schroevendraaier, zakmes, nylonkous, kinderzonnebril, paar heren glacé-handschoenen, jongensover jas, paar blauwe wanten. Bij particulieren zijn de volgende voor werpen in bewaring (adressen1 bureau v. politie): leesboek, doublé schakelarm band, zilveren kinderringetje, zak meel, lichte regenjas, bruine herenportemon- naie, gele jonge hond, rol kastpapier, no titieboekje, groene wollen want, huis sleutel, dasspeld, zakmesje, lederen vest zonder mouwen, zilverpon van f 2.50, ge vlamde ballpointpen, groene papagaai, asla varr kachel, schoolcahier, blauwe da meshandschoen. snoer imitatieparels met slot, rode kinderportemonnaie, sier- speldje, zwarte hond met bruine poten, metalen ring, koperen lipssleutel. witte kip, autoslinger, vulpotlood, rode kin. derportemonnaie, snoer imitalieparels. ra diator kwast, alpino muts, broche, zil veren armband, zakmes, rieten mandje, zakmes, bruine actetas, gummipop, jasje met sleutels, grijze kinderportemonnaie, linker glacé herenhandschoen, porte feuille met inhoud, geld en foto's. AANWINSTEN O.L.B. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middelburg werd aangevuld met de volgende wer ken M. Apperloo, De laatste tocht; De Graaff, Gebrandmerkt; Mens. De witte vrouw; Norel, Hollanders in Canada; Douglas. De grote vraag Eskelund, Haar Chinese familie; Jes- sen, Katja; Danielsson, Kon-Kiki- eiland; Van Sprang, Hevve no. In April werden 3443 boeken uitge leend. waarvan 729 studiewerken. De leeszaal werd door 526 personen be zocht. FAILLISSEMENT GEëINDIGD. Geëindigd is, door het verbindend worden van de enige uitdellngslijst met een uitkering van 2.1836 het faillissement van J. van den IJssel te Middelburg. NIEUW TRANSFORMATOR STATION. B. en W. van Middelbufg verzoeken de raad een crediet van f 30.000 voor de bouw en de inrichting van een nieuw transformatorstation aan de Veersesingel, ter vervanging van twee stations, welke 'zich in een slechte toestand bevinden. Het is mogelijk deze twee te combineren in één nieuw transformatorstation. In verband met de slechte spanning, welke in de avonduren in de Neder- straat optreedt, zullen ook enkele wij zigingen in het laagspanningsnet aan gebracht moeten worden. Ter ontlas ting van een der districten, waarin het distributienet is verdeeld, zal het nieuwe station aangesloten moeten worden door middel van een hoog spanningskabel van uit de hoogsp'an- ningsruimte aan de Loskade. De kosten van de bouw worden op f 8000 begroot, terwijl de inrichting en het kabelwerk op resp. f 9300 en f 12.700 komen. Zouteiande VIERING KONINGINNEDAG Op het „Groentje" te Zouteiande deden de kinderen van de lagere school talrijke kinderspelen ter gele genheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana, In het stralende voorjaarszonnetje hebben de kinderen zowel als de ouderen zich kostelijk geamuseerd. Later op de dag werden de school de prijzen aan de win naars van de wedstrijden uitgereikt, waarby tevens een tractatie werd aangeboden, 's Avonds zongen de kinderen vaderlandse liederen en gaf de plaatselijke harmonie een concert. Met een lampionoptocht werd liet feestprogramma besloten. De festi viteiten werden georganiseerd door de plaatselijke Oranjevereniging met medewerking van het onderwijzend personeel. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 30 April. Aardappelen: Meerlanders 11.40; Bintjes 13.90; Koopmans blauwe 13.30—13.60. Fruit: Aardbeien per stuk 9 cent. Groenten: Sla 514; Bloemkool A 50— 81; idem B 36—60; idem C 19—45; idem D 818; Postelein 50—57; Bosradijs 6— 12; Andijvie 19—28; Spinazie 8—22; Ra barber 814; Bospeen 2464; Prei 8— 10; Witlof 16—58. EIERVEILING MIDDELBURG. 1 Mei. Sortering I, minimumprijs voor pluimveehouders f 1.98 tot i 2.03 per kg. VISMIJN VEERE, 1 Mei. Export garnalen, aanvoer 430 kg,. 30. Handels garnalen, aanvoer 2446 kg.. 5051. Schar, aanvoer 481 kg.. 16—30. Bot. aanvoer 175 kg.. 17—29. Schol, aan voer 20 kg.. 26—31. Middel tong, aanvoer 3',2 kg., 125—149. Rog, aanvoer 189 kg., 16—23. Kabeljauw, aanvoer 2 kg.. 77. On gesorteerde vis, aanvoer 26 kg., 21—29. Wulken, aanvoer 7 kg., 23. VAN TOT Geslaagd voor scheepswerktuigkundi- ge. diploma A, de heer J. Vernimmen, leerling van de „De Ruyterschool". Materiële schade werd aangericht bij een botsing tussen een motorrijder en een wielrijder nabij de Koepoortbrug te Middelburg. De oorzaak was het niet verlenen van voorrang. De muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg, die, zoals bekend, reeds geruime tijd aan het werk is voor een nieuw vaandel, heeft thans aan een Dordtse firma opdracht verstrekt een vaandel te vervaardigen. Men hoopt, dat het over enige weken gereed zal zijn. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana gaven de Axelse muziekverenigingen „Concordia" en „Ho sanna" beide een concert, waarvoor veel belangstelling bestond. Het gemeentelijke badhuis te Ter- neuzen werd gedurende de maand April door 3117 personen bezocht De Emmabloemcollecte bracht in de gemeente Yerseke f 238,12 op. Zoals gemeld werd aan de heer P. Rijk te Oudelande de gouden eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend. De heer Rijk is o.a. reeds 25 jaar voorzitter van de plaatselijke afde ling van de L.T.B. en heeft veel organi serend werk verricht op hét gebied van de land- en tuinbouw. Ook te Wemeldinge werd een collec te gehouden voor de Emmabloemstich- ting, de opbrengst was f 132.72. Met Koninginnedag werden de school kinderen te Wemeldinge namens het Oranjecomité getracteerd. Het muziekge zeischap „O.K.K." maakte een muzikale rondgang door de gemeente en bracht vervolgens de heren P. J. J. Dekker en D. Verschuure een serenade in verband met de hun toegekende koninklijke on derscheiding. Met Koninginnedag maakte de mu. ziekvereniging „Concordia" te Wemeldin ge een muzikale rondgang door de ge meente. Voor het te Breda gehouden examen fröbelonderwijzeres slaagde mej. M Boonman uit 's Heer Arendskerke. Te Ereda slaagde voor het examen R.K. fröbelonderwijzeres, mej. R. Ver hoven te Goes. Als besluit van het toneelseizoen voer de de Axelse toneelvereniging „K.T.C." in het „Centrum" het vissersspel in drie bedrijven „De Vrouwe Maria" van A. v. d. Lugt op. De verschillende rollen wer den verdienstelijk vertolkt. Een gezellig bal besloot de uitvoering. De R.K. afdeling voor E.H.B.O. te Sluis besloot in haar jaarvergadering weer aan verschillende sportfestijnen me de te werken. In de gemeente zullen op diverse plaatsen verbanddozen worden aangebracht, zodat in geval van nood direct ter plaatse eerste hulp kan wor den verleend. FILMS IN ZEELAND Misdadige jeugd In de schaduw van New York (City across the river) van Maxwell Shane. Een rauwe, realistische, bij zonder treffende Amerikaanse film over de jeugdige gangsters, afkom stig uit de trieste huurkazernes van een wereldstad- De hoofdpersoon is de zoon van onsympathieke ouders, die terecht komt in een bende van jonge boefjes, nog wel probeert hier uit te ontkomen, doch steeds dieper in de misdaad verzinkt en hiervoor zwaar moet boeten. De film is uit stekend gemaakt en wordt goed ge speeld door Stephen McNally en on bekenden als Peter Fernandez, Al Wilks en Joshua Shelley. Ztj werd Donderdag in Electro, Middelburg, vertoond. Giftige lippen (Leave her to heaven) van Otto Preminger. Gene Tierney, die voor het eerst opviel in de voor treffelijke thriller „Laura", weet van iedere vrouwenrol, die de filmmaat schappijen haar toebedelen, iets bij zonders te maken: zij is het type van Nutsspaarbank Middelburg WINSTSALDO OVER 1951, DOCH GROOT KOERSVERLIES. Verschenen is het jaarverslag over 1951 van de Nutsspaarbank te Mid delburg. De verlies- en winstrekening feeft een winstsaldo aan van 48.107,71 (V.j. f 40.899,44). Een sal do van f 45.346.96 werd aan de reser ve toegevoegd, evenals het in 1951 ge reserveerde bedrag van f 2500 op re kening van de N.V. Zeeuwsche Spaarbank in liq. De voortgezette koersdaling der ef fecten veroorzaakte een koersverlies groot f 486.23G.58. De effecten wer den gewaardeerd tegen dc beurskoers. Het koersverlies werd afgeboekt van de rekening Reserve voor koersver schillen, die tengevolge uaarvan f 120.338,19 debet kwam te staan. De totale reserves bedragen thans f 174.446,27, dj. 2.28 K van het in leggerskapitaal. dat per 31 Dec. f 7.651,046,18 bedroeg. In verband met de stijging van de rentevoet wer den de hypotheekrenten ingaande 1 Jan. 1952 verhoogd. Het bijkantoor te Oostburg betrok op 1 April 1951 een nieuw gebouwd pand. In 7 West-Zeeuwsch-Vlaam se gemeenten wordt zitting géhou- den: de zittingen te Schoondijke en Cadzand werden opgeheven. De ren te, welke aan inleggers werd vergoed, bleef op 2% bepaald. Met ingang van 1 Jan. j.l. wordt deze rente ver goed over bedragen tot f 10.000. Het ïnleggerstegoed steeg in 1951 met f 166.732.80. Door bijboeking van de rente was de totale toename f 332.993.05. Er werden 1152 nieuwe boekjes uitgeschreven en 581 totaal afbetaald, zodat thans 10.840 inleg gers ingeschreven staan. Bij het bij kantoor Oostburg steeg het inleggers tegoed inclusief bijgeschreven rente, met f 97.610,80, terwnl het aantal re keningen steeg van 938 tot 1070. Het totale tegoed bedraagt thans f 820.532,23. De omzet van hoofd- en bijkantoor tezamen steeg in 1951 met ruim f 453.000, het aantal verwerkte posten van 20.611 tot 23.642. Einde 1951 waren 1463 kinderen van 12 scholen als schoolspaarder ingeschre ven. Op him rekeningen werd f 24.943,42 gestort en f 17.846,76 te rugbetaald. De balanswaarde der ef fecten bedroeg eind '51 f 4.816.201,98. Er stonden toen 94 hypotheken uit tot een totaal van f 927.045, alsmede onderhandse leningen tot een totaal van f 1.541.598. RAAD RITTHEM Waterleiding voor de landbouwbedrijven De gemeenteraad van Ritthem kwam in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van bur gemeester P. Daniëlse. Besloten werd met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een geldlening aan te gaan voor het bedrag waarvoor door houders van obligaties der Nationale woningbouwlenlng 1952 ten aanzien van de gemeente Ritthem voorkeur werd uitgesproken. De voorzitter deelde mede, dat vermoedelijk in het najaar 1952 een transportwajterlei- cling van het Oude-Dorp. via de Boschaartsweg in Welzinge naar het Ronde-Putje aan de oude Middel burgse weg te Oost-Souburg zal worden aangelegd, zodat de aan die weg gelegen landbouw- en veehou- dersbedrijven op het waterleidingnet kunnen worden aangesloten. Van de N.V Waterleiding Mij. „Midden-Zee land" was bericht ontvangen, dat al le bewoners van percelen welke 1hans nog niet op het waterleidingnet zijn aangesloten, zullen worden verplicht tot aansluiting over te gaan. Een vraagpunt was of de trottoirs in de Dorpsstraat van betontegels of van klinkers zouden worden gemaakt. De heer A. Poelman bepleitte trottoirs van klinkers. Hij merkte op dat te gels in het geheel niet pasten in het cachet van het dorp. De heer Joh. Cevaal antwoordde dat betontegels duurzaam zijn en ge makkelijk af te schuren. Bij stem ming werd besloten de trottoirs met klinkers te doen vernieuwen. Tegen stemden de heren loh. Ce- vaal en P. J. dc Pagter. Verder werd besloten het wegdek van de Dorpsweg binnen de bebouwde kom te vernieuwen. In overleg met de di recteur van het Bouw- en Woning toezicht en ir. A. G. Wiersma van de DOlder Walcheren werd besloten de vernieuwen straten in het midden van rioleringsbuizen te voorzien evenals de Weverstraat (totaal 350 meter), zodat een groot gedeelte van de kom gereed zal zijn bij een verdere uitbreiding van het rioleringsplan. Na deze besprekingen kwam het col lege van G.S. ter vergadering. De Commissaris der Koningin, jhr. inr. A. F. C. de Casembroot, gaf enkele toelichtingen op de a.s. grenswijzi gingen. De raad wenst een stuk van zijn grondgebied, ten Westen van de Zuidersluis-watergang aan Vlissingen af te staan. De voorzitter gaf een uiteenzetting over het aparte karak ter van Ritthem, zijn eenheid, zijn financiën en zjjn ligging. De heer Joh. Cevaal hield een gevoelvolle rede en pleitte "voor de zelfstandigheid van de gemeente evenals de heren W. Boogaard en Adr. Poelman, Ritthem VERGADERING „ORANJE BOVEN" De Oranjevereniging „Oranje Bo ven" te Ritthem hield een algemene ledenvergadering onder voorzitter schap van de heer P. J. de Pagter. De penningmeester bracht verslag uit over het afgelopen jaar. Als be stuursleden weiden herkozen de he ren Adr. Poelman en Jac. Osté. Be sloten werd in de a.s. winter een ge zellige avond te organiseren, met het doel meer leden te winnen. Vervol gens werden verschillende vragen beantwoord over de laatste reis met de ouden van dagen. Men besloot in de tweede helft van Juli met ae ouden van dagen een autorit door Zuid-Beveland te maken. MEIFEEST ONDER STRALENDE LENTEZON. Gemeenschappelijke wandelingen, kinderfeesten De arbeidersbeweging en de Partü van dc Arbeid hebben Invele plaat sen van Zeeland op opgewekte wijze het 1-Mei feest gevierd. Overal wa ren feestelijke bijeenkomsten met hoog-gestemde redevoeringn, omlUst door ccn programma van zang, muziek, toneel, voordracht of cabaret. In de ochtenduren werd dc oude traditie van een „1 Mei-optocht ge handhaafd in de vorm van een gezamenlijke wandeling, ditmaal begun stigd door stralend lenteweer, en 's middags haald op een vrolijke mlddug met tractatie. Het hoogtepunt van net Mei-feest, dat Donderdagavond de leden van dc Partij V2n de Arbeid en do Middel burgse Bestuurders bond te Middel burg in de stampvolle Schuttershof zaal verenigde, was een politiek ca- baretprogrr,M*v>-'i. waarmee een groepje eigen krachten, dat zich aandiende onder de naam De Roae Vagebonden" een groot en welver diend succes behaalde. Deze jonge lui brachten de rake, zeer goed ge schreven schetsjes en liedjes met verrassend veel ir en zorgden voor menige trouvaille. De Mei-viering was begonnen met een ochtendwandeling, des middags gevolgd door een fietstocht en een kindervoorstelling. In de fee-'-'ergadering hield de heer J. Engels een toespraak waar in hij meende te moeten constateren, dat de gevolgen van de schijnbare verdwijning van de klassetegenstel lingen de -tere materiële wel vaart en het herlevend militairisme, bij de socialisten van thans de ge dachte, dat gestreden moet worden tegen schending van het menselijk rechtsgevoel en van de menselijk heid, niet voldoende meer leeft. De heer Engels riep zijn toehoorders op trouw te blijven aan de oude idealen en het oude beginsel. Voor de pauze zong hetvoortref felijke koor „De Volksstem" onder leiding van de heer A. Hollaers een aantal liederen. Nadat allen staan de de Internationale hadden gezon gen. richtte de voorzitter van de MB.B., de heer J. Goossen, een hartelijk dankwoord tot alle mede werkende. IN VLISSINGEN. Te Vlissingen werd het 1 Mei feest gezamelijk gevierd door de leden van de Partij van de Arbeid en het N.V.V. Der traditie getrouw, werd in de morgenuren een tocht naar Breskens gemaakt, waar de voorzitter van de Vlissingse Be- stuurdersbond, de heer J. van Wag- tendonk, in dé duinen een toespraak hield, waarin hij de betekenis van de Mei-leuzen van dit jaar belicht te. De Vlissingers hadden zich hier toe bij de Rijks H-B.S. verzameld voor een wandeling naar de boot en „aan de overkant" werd, mi in ge zelschap van West-Zeeuwsch-Vlaam- se leden, wederom te voet een tocht gemaakt, welke in de duinen werd onderbroken voor een korte rust, tijdens welke de heer Van Wagten- dönk zijn Mei-toespraak hield. VOETBAL Cor van der Gijp en Hagenaars ernstig geblesseerd. Tijdens de wedstrijd Haags elftal Zwaluwen, welke Woensdagavond te Den Haag werd gespeeld, zijn doel man Hagenaars (Volewijckers) en midvoor Cor van der Gijp (Emma) beiden van het Zwaluwen-team, zo danig geblesseerd, dat zij voor enkele weken zullen zijn uitgeschakeld. Cor van der Gyp moest met een zware her senschudding. welke zich aanvanke lijk niet zo erg liet aanzien, in het ziekenhuis worden opgenomen. Ha genaars moest met een ontwrichte schouder het veld verlaten. WIJZIGING VOETBALPROGRAMMA Twee wedstrijden zijn voor het a.s. weekend uitgesteld, te weten in de le klasse Zaterdag-competitie VCK I Serooskerke en in de 3e klasse C van de Zondagcompetitie Hulst Hl- Sluiskil HL Ingelast werd de beslissingswed strijd Cortgene nMevo H voor het kampioenschap vande 2e klasse C der Zaterdagcompetitie. Deze zal op het terrein van Wolfaartsdijk ge speeld worden. Waar zijn onze schepen Alamak 1 te Suez. Ampenan 19 te R'dam verwacht. Ariadne 14 te R'dam verw. Bantam 12 te R'dam verw. Dalerdijk 9 te R'dam verw. Enggano 1 te Genua. Hoogkerk p. 1 Kaap San Antonlo. Waterman 2, 14 u. te R'dam verw. Boskoop 1 te Trinidad. Boschfontein 1 v. Pt. Said n. Genua. Diemerdijk 1 te Hamburg. Eendrecht 30 nog ter rede v. Stambui. "Fairsea 30 v. WellisgL n. Australië. Gaasterkerk 13 te A'dam verw. Leerdam 1 te Halifax. Moöjokerto 1 te Aden. Oranjefontein p. 30 dw. v. Walvisb. Schie p. 1 Finisterre a. Ned. Teucer 1 21 u. te A'dam verw. Tarakan 30 v. Singapore n. Djak. Tegelberg p. 1 vm. Poelau LauL de „femme fatale" en haar spel is rijk aan nuance's en overtuigings kracht. Ook in de Donderdag door het Alhambra-theater te Vlissingen vertoonde kleurenfilm „Giftige lip pen", een dramatische en vooral het vrouwelijke deel van het publiek aansprekende geschiedenis, wist zij ons zeer te boeien. Cornel Wilde ver vulde de mannelijke hoofdrol. werden de kinderen ont- 's Middags was het feest voor de kinderen in het Concertgebouw, waarbij het onlangs opgerichte kin derkoor „Jong Leven" en dc Jeugd vereniging van het N.V.V. „Jonge Strijd" met muziek, zang en toneel medewerkten. Door het Met-comité, dat gevormd werd uit de Partij van de Arbeid, het N.V.V. cn de aangesloten orgu- nisaties, was een feestavond belegd, eveneens In het Concertgeb' uw, welke werd opgeluisterd met uitste kende zang van „Do Volksstem" o. 1. v. de heer Ab. Llchtendahl uit Middelburg, terwijl dc voordrachts kunst enaresse, Mieke van Oorschot, een geboren Vlissingse, en haar con fraters Jan Lemaire en Joop Bos nia veel succes oogstten met enige goede voordrachten. De feestrede werd gehouden door de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, die op boei ende cn instructieve wijze de bete kenis uiteenzette van dc Meileuzen: „Voor sociale zekerheid" „Voor internationale samenwerking en Eu ropese eenheid" „Voor wereldvre de en democratic." Het Meifeest werd besloten met het gezamenlijk zingen van de Soci alistenmars." KERKNIEUWS NED. HERV. KEEK. Beroepen te Amsterdam: H. van 't Hof te TieL CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ede: M. Baan te Dordrecht. EXAMENS. De classis Goes der Geref. kerken heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. Na- gelkerke te Wolfaartsdijk, candidaat aan de V.U. De heer Nagelkerke zal gaarne de kerken dienen en kan na 15 Juni a.s. een eventueel beroep in overweging nemen. Nederlandse piloten naar Wiesbaden Vier piloten van de Nederlandse luchtmacht zijn als eersten van een uit dertien piloten bestaande groep aangewezen voor het volgen van een speciale cursus bij het „Special Air Missions Squadron" te Wiesbaden; een onderdeel van het programma der militaire hulpverlening aan de Nato-landen- Na de drie maanden du rende cursus gevolgd te hebben, zul len de kapitein .T. H. Lukkien, do 1c luitenant I. A. Drygers de adjudant onderofficier S. D. A. van Campen en de sergeant W. G. Koster, allen van het vliegveld Valkenburg, naar ons land terugkeren om de opgedane ervaring ook aan anderen deelachtig te doen worden. Hoewel als doel van deze cursus „training" is opgegeven, verklaarde een officier van de „Spe cial Air Missions", dat de vier Ne derlanders reeds over een grote er varing beschikken. Hun vliegtijden liggen tussen twee- en vijfduizend uren en een gedeelte hiervan werd bij de K.L.M. verworven. Tegemoetkoming aan het bedrijfsleven. DE VERLAGING DER OMZETBELASTING. Het ministerie van financiën deelt het volgende mede, in aansluiting op de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp tot technische herzie ning van enige tabellen voor de om zetbelasting. De voorstellen tot belastingverla ging voor bepaalde goederen hebben tengevolge gehad, dat de afnemers van de desbetreffende fabrikanten tijde lijk hun bestellingen hebben gestaakt in afwachting van die voorstellen. Dit gevolg brengt voor de fabrikanten van die goederen ernstige bezwaren met zich mede. Teneinde het bedrijfsle ven in deze enigszins tegemoet te komen, zal aan de handelaren over de op het tijdstip van ingang van de verlaging aanwezige voorraden een/ teruggaaf van het verschil in belas ting worden verleend. Hierdoor zal worden voorkomen enerzijds dat de handelaren in afwachting van de belastingverlaging zullen afzien van het op peil houden van hun gebruike lijke voorraden en anderzijds dat de handelaren thans reedsen en en handelaren op de thans reeds aanwe zige voorraden, voor zover die bij de inwerkingtreding van de aanhangige voorstellen nog niet zijn verkocht, ernstige verliezen lijden. Engeland verwerpt Perzische aanspraken op Bahrein. De Britse regering heeft Perzië een nota doen toekomen, waarin zij de Perzische aanspraken op het sheikdom Bahrein, een eiland in de Perzische Golf, verwerpt. Ook het protest van Perzië tegen het bezoek van de juridische adviseur van het foreign office aan het sheikdom Koe weit en andere Britse protectoraten, wordt van de. hand gewezen. Ontstemming onder de grafische exporteurs. Dc Stichting Grafische cxport-ccn- trum deelt mede, dat in een dezer dagen gehouden vergadering de leden unaniem hebben geprotesteerd tegen de geste van de Centrale dienst voor in- en uitvoer. Deze dienst heeft n.l. op 15 April een schrijven gericht aan het Grafisch exportcentrum, waarbij de bevoegdheid tot het verlenen van uitvoervergunningen aan genoemd exportcentrum werd ontnomen en wel op zeer korte termijn, n.L met in gang van 1 Mei, dus met een opzeg gingstermijn van slechts twee weken. Deze export bleef vóór de oorlog jaarlijks beneden f 6 millioen. In twee jaar steeg de uiterst looninten- sieve export van boeken en andere grafische producten van f 27.4 millioen tot f 7311 millioen. Aan de minister van Economische Zaken, aan de Tweede Kamer cn aan de voorzitters der Kamerfracties zijn protesttelegrammen gezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3