In het holst van de nacht kwam gezonken schip aan de oppervlakte JEUK; Zeeuwse Almanak LEGER DES HEILS TE GOES VIERDE 60-JARIG BESTAAN BID. HONDERDEN VREEMDELINGEN BEZOCHTEN ZEELAND POPENT POODT 40^ KOREA-STRIJDER REIJERSE UIT GOES BEHOUDEN TERUG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 MEI 1952 EEN „LUCHT'-GEVECHT. De „War Diwan" kon echter nog niet geborgen worden AAN BOORD VAN HET BERGINGSVAARTUIG „Kralingen" was men het er gisteren niet over eens, nat voor Indruk men had gekregen, toen daar in het holst van de nacht do zwarte romp van de „War Diwan" plot seling spookachtig boven water uitstak. Er waren maar een paar man aan dek, toen het gebeurde... „Héééé, k|)k-daares. Daar-komt-ieVerbaasd klonken dc uitroepen over de „Kralingcn", terwijl enkele meters verder een donker silhouet van een omgekeerde scheepsromp als een luguber monster zachtjes boven het wateroppervlak deinde. Zo onverwacht gebeurde het, dat er nmper tyd was om een schijnwerper aan te steken. En dht terwijl men dagen en maanden op dezelfde plaats had zitten turen of er soms al iets te zien was Maanden en maanden achtereen was er gewerkt en geploeterd dooi de berger van Wienen met zijn staf om te proberen het voorschip van de in 1944 gezonken „War Diw.ui" met lucht naar boven te krijgen. Onder water werkten en tastten duikers in een volslagen duisternis langs het casoo om alle lekken en gaten te dichten, totdat men ongeveer een maand geleden eindelijk kon besluiten de eerste definitieve poging te on dernemen om het schip boven water te brengen. Sleepboten lagen gereed en de compressoren aan boord van de Kralingen" werkten op volle kracht. Tevergeefs echter. De „C. A. van Woelderen" en de „Borneo", die een gehele dag op wacht hadden gelegen om hun prooi de Vlissingse buitenhaven te kunnen binnenslepen, moesten onverrichterzake terugke ren. NIEUWE POGING Donderdagmorgen vroeg wilde men het opnieuw proberenEn daar kwam zo om en bij middernacht lang voordat het „uur-X" was aan gebroken de „War Diwan" boven water Het was alsof er een explosie op dc kleine „Kralingen" plaats greep. De mannen, die reeds ter kooi gekropen waren, rolden er haastig uit om het langverwachte wonder te zien en ijlings werden er maatregelen genomen om sleep boothulp te halen. Nu mocht de prooi niet ontsnappen! Aan de wal is er in de afgelopen tijd menige opmerking gemaakt; wanneer de ..Krallngen" uitvoer, werden vele hoofden meewarig geschud: „Lucht meneer? Toe. ga nou. Bokken! Daar mee haal je een wrak van de zeebo dem". Maar de mensen van de heer van Wienen twijfelden niet aan hun „lucht" en werkten onversaagd ver der. En ziet, midden in de nacht werd het bewijs geleverd: een zwarte romp kwam boven het water, tien minuten lang. WALVIS Neen, men was het er gisteren aan boord van de „Kralingen" niet over eens, wat voor indruk de tanker op dat onverwachte uur had gemaakt. ,,'t Was net een walvis" betoogde iemand met nadruk. „Een reusachtige eend" vond een ander. „Een toren, die uit zee oprees" verklaarde nummer drie poëtisch. Doch voer dichterlijke ogenblikken was er die nacht geen tijd, want er ellende aangepakt te worden, omdat alles gereed moest zijn, als de sleep boten arriveerden. Zo vergleden de uren en brak de dag aan. En om streeks half zeven gebeurde het op nieuw: het voorschip van de „War Diwan" kwam boven en nu helemaal. De romp was liier en daar be groeid, doch opvallend was, dat er b|jna geen mosselschelp op te zien was. Veertienhonderd ton weegt dit deel van de in tweeën gebroken tanker, zodat er minstens 1.400 m3 lucht no dig was om het naar boven te krij gen. HOUDEN „Krijgen is geen kunstmaar houden!" Als er ooit een volksgezeg de van toepassing is geweest op de A. W. J. STOFKOPER ONDERSCHEIDEN. Tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw is benoemd de heer A. W. J. Stofkoper. directeur van het hoofdpostkantoor te Amsterdam en woonachtig te Hilversum. De heer Stofkoper werd op 15 November 1888 geboren te Viissingen. Hij volgde middelbaar te Viis singen, waar hij ook zijn P.T.T. loopbaan aanving. AFGESPOELD Honderd jaar geleden bracht ko ningin Victoria van Engeland een bezoek aan Terneuzen en, zoals zij in een brief aan de koning van België mededeelde, „het was heel merk waardig en interessant". Zij vond er mensen, die in kleding „en allesnog net zo waren als 'tweehonderd jaar geleden en verder schreef de koningin onder meer „Het stadje en de boerderij, waar we gerust hebben en waar we aller hartelijkst ontvangen werden, waren van een niet te overtreffen netheid. Het stadje is erg petieterig, maar allermooist proper, daar de huizen er uitzien alsof se net afgespoeld zijn". Wij vermoeden, dat dit volledig klopte. Hare Majesteit heeft dat misschien niet zo precies geweten, maar de Terneuzense huisvrouwen deden hon derd jaar geleden waarschijnlijk niet onder voor de Terneuzense huis- vrouwen van heden. Ook zij hielden een voorjaars schoonmaak. En hadden juist de huizen afge spoeld berging van een schip, is het wel dit keer geweest. Want het bleek helaas niet mogelijk de „War Diwan" (over dag was het precies een walvis, daarover was men het eens) te hou denHet zou immers uren duren, voordat het wrakstuk naar de Vlis singse buitenhaven was gesleept en daarvoor lag het nog niet solide ge noeg op het water. Nog andere voor zieningen bleken noodzakelijk om het zover te krijgen en daarom besloot de heer van Wienen in overleg met de technisch opzichter van de Rijks waterstaat, die het toezicht op de berging heeft, de heer F. van Daa- len, het voorschip na anderhalf uur opnieuw op de bodem 'van de Wie lingen neer te zetten. Aldus geschiedde. En omstreeks tien uur kwam „de vloot" van de heer van Wienen de Vlissingse vis sershaven weer binnenzetten. Aan boord was men echter niet teleurge steld, want. men had gezien, dat het kon met lucht! Op de kade werd ber ger van Wienen door zijn vrouw op gewacht en samen spraken ze over „hem" zoals zij d,e weerspannige tan ker noemen. „Ik heb hem nog niet, maar ik krijg hem wel". Dat zei de berger tot z|jn vrouw. F.n eensgezind gingen ze naar hun hotel. Veertig jaar bij de P.T.T. Donderdag, 1 Mei, vierde de heer A. H. van der Linden, besteller le Idas se en chauffeur in dienst van de P.T.T. te Viissingen, zijn veertigjarig jubileum. In zijn woning aan dc Adriaan van der Vennestraat is de jubilaris, die op 1 Mei 1912 als vijftienjarige jongen b|j de posterijen in dienst trad, ge huldigd. De directeur van het post kantoor te Viissingen, de heer M. G. A. H. van der Boom, sprak de jubi laris toe en reikte hem de oorkonde voor veertig jaren trouwe dienst uit, alsmede de gebruikelijke gratificatie. Van zijn collega's mocht ae heer Van der Linden een fraai geschenk in ont vangst nemen. A.N.W.B. kantoor te Sluis. Ten behoeve van de vele Neder landse toeristen, die naar de Belgi sche badplaatsen en bezienswaardige steden reizen, heeft de A.N.WJ3. met ingang- van 1 Mei te Sluis een bijkantoor geopend. In dit bij kantoor zal men alle inlichtingen kunnen verkrijgen, kaarten en gidsen kunnen aanschaffen en tevens kan men er alle auto-papieren aanvragen. Internationale rijbewijzen en inter nationale wagenbewijzen, kampkaar- ten en vele andere documenten kan de toerist dus aan dit nieuwe bijkan toor aanvragen of in ontvangst ne men. Vreemdelingen, die Nederland bezoeken, zullen alle voorlichting bij de, tegenover dit nieuwe bijkantoor gelegen. A.N.W.B.-grens-kiosk blijven ontvangen. BEBAKEXING ZUID.VLIJE De rode lichtboei no. 2 in de Zuid- Vlije is ongeveer 275 meter om de Zuid-Oost verlegd, terwijl de rode spitse ton no. la binnenkort enigszins om de Zuid-West wordt verlegd. Tussen de lichtboei en ton la wordt dan de rode spitse ton no. 16 gelegd. Kon. Marechaussee Terneuzen eerste te Bergen op Zoom. Op de terreinen nabij Huize „Mei- lust" te Bergen op Zoom werden op I Mei door de sportvereniging der Kon. Marechaussee, district Bergen op Zoom, volleybalwedstrijden ge speeld, waaraan "teams uit Zeeland, Brabant en Limburg deelnamen. Het team van Maastricht was veel sterker en speelde technisch zuiver der dan de andere deelnemende clubs. Middelburg had nog geen routine ge noeg, doch weerde zich best. In afd. II was het team van de Kon. Mare chaussee uit Terneuzen over het ge heel het sterkste en behaalde het hoogste aantal punten. De uitslagen van de Terneuzense ploeg waren resp. tegen gemeentepolitie Roosendaal II 1512, 1518 en 1517; tegen ge meentepolitie Eindhoven 915. 15 17 en 1416 en tegen de Kon. Mare chaussee Bergen op Zoom II 1115. 15—5 en 15—12. Na afloop reikte de districtscom mandant, majoor Brantjes. de prijzen met een toepasselijk woord uit. De einduitslagen luidenafd. II 1. Kon. Marechaussee Terneuzen 8 pnt. uit 9 igames. 2. Kon. Marechaus see Bergen op Zoom II 6 pnt. uit 9 games. 3. Gemeentepolitie Eindhoven II 4 pnt. uit 9 games. 4. Gemeentepoli tie Roosendaal II 0 pnt. uit 9 games. Afd. I.1. Gemeentepolitie Maas tricht 5 pnt uit 6 games tegen 50 pnt. 2. Gemeentepolitie Tilburg 5 pnt. uit 6 games tegen 57 pnt. 3. Gemeentepo litie Breda 1 pnt uit 6 games tegen 88 pnt. 4. Gemeentepolitie uit Eind hoven 1 pnt uit 6 games tegen 88 pnt. -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. ANDERS DAN IN 1892 Feestelijke samenkomst en druk bezochte receptie. Donderdag 1 Mei bestond het korps Goes van het Leger des Heils zes tig jaar. In deze zestig jaar heeft dit korps te Goes veel tot stand ge bracht en het mag zich in een groeiende belangstelling verheugen. Zes tig jaar geleden evenwel kon de arbeid van het Leger niet zo vrijeiyk geschieden als tegenwoordig. Toen was er in Gees een welbekende troep jongens onder aanvoering van een zekere Brammetje Roose, die er steeds op uit was de samenkomsten van het Leger des Heils te verstoren. Die dagen zijn voorbij. Thans lean het Leger rustig de arbeid verrichten, waartoe het zich gedrongen voelt. In deze geest sprak sergeant-ma joor C. Bollen, die zich reeds 58 ja ren onder het vaandel van het Leger heeft geschaard, Donderdagavond tijdens de herdenkingssamenkomst in de Legerzaal. Tal van belangstel lenden hoorden de verschillende spre kers, die op deze avond het woord voerden, aandachtig aan. Luitenant-kolonel W. F. Palstra, veld-secretaris van het Leger des Voor de politierechter Twee Belgische arbeiders, C. C. W. P, en C. M. C. L. uit St. Margriete, werden door de politierechter te Mid delburg bij verstek en conform de eis veroordeeld tot een week gevangenis straf, omdat zij in de gemeente Aar denburg twee ijzeren drinkbakken hadden weggenomen met de bedoe ling deze in België als oud ijzer te verkopen. De loswerkman H. O. uit Bruinisse werd veroordeeld tot f 25 of 10 dagen, omdat hij een fietstas had gestolen. Twee woonwagenbewoon sters, A. K. en M. W., kregen bij ver stek een geldboete van f 25 of 10 da gen; zij hadden uit een bunker van de padvinderij te Hoofdplaat een kachel gestolen, deze in stukken geslagen en het geheel als oud ijzer voor f 1.50 ver kocht. Verder werden zes zaken behandeld tegen lieden, die op de openbare weg hadden gefietst, terwijl zij dronken waren. De volgende straffen werden opgelegd: J. A. T., landarbeider te Schoondijke: f 40 of 20 dagen; L. B., grondwerker te Hoedekenskerke 75 of 30 dagen; A. A. J., kolenhandelaar te Zuidzande en A. J. S., landarbeider te Oostburg; beiden f 40 of 20 dagen; O. B. de T., landbouwer te Aarden burg: één week gevangenisstraf; M. W., landarbeider te Oudelande: f 60 of 20 dagen. Wegens belediging werd de chauf feur Th. C, P. uit IJzendüke veroor deeld tot f 20 of 10 dagen; wegens mis handeling kreeg de handelaar M. M uit Bruinisse bij verstek f 25 of 10 da gen. WACHTVERBOD INGESTELD. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten een wachtverbod in te stellen op het gedeelte van de in de bebouwde kom van Hoedekensker ke gelegen Kerkstraat, deel uitma kende van de provinciale weg 's Gra venpolder—Hoedekenskerke, van de aansluiting aan de komwegen Kaai- straat en Molenstraat tot 60 m. uit deze aansluiting. Heils, belichtte de groei van het Le ger sinds zijn oprichting: eerst plaat selijk, dearna landelijk en tenslotte internationaal. Nadat het zangkoor gezongen had, feliciteerde de burge meester van Goes, mr. W. C. ten Ka- te, de jubilerende korpsleden namens het gemeentebestuur. Hij richtte zich in het bijzonder tot de jeugd-ser- geant-majoor M. C. Jansen van Noordwijk, die deze week de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, heeft ver kregen. Reeds meer dan 40 jaar ar beidt de heer Jansen van Noordwijk onder de banier van Christus. RECEPTIE. Des middags recipieerden de leden In de Legerzaal. Talrijke bloemstuk ken gaven de zaal een feestelijke aan blik. De belangstelling voor deze re ceptie was bijzonder groot. Onder de talrijke personen, die de leden van het jubilerende korps kwamen feli citeren, merkten wij o.a, op kapiteine C. II. C. Kotten, bevelvoerend officier te Zierikzee, kapitein J. Zurhaar, be velvoerend officier te Terneuzen, bur gemeester J. D. Jansen van 's-Gra- venpolder, wethouder J. J. v. Melle te Goes, de heer P. de Munck, lid van. de gemeenteraad en jeugdouderling der Ned. Hen'. Kerk té Goes; de heer R. Zuidema, lid der gemeenteraad, ds. J. de Vries, emerituspredikant der Ned. Herv. Kerlc, ds. H. M. Strating en ds. C. Metselaar, predikanten der Ned. Herv. Kerkte Goes, dr. C. Stam, Geref. pred. te Goes, ds. J. Karelse, Evang. pred. te Goes, ds. H. Zunne- berg, Ned. Herv. pred. te Ellewouts- drjk, de heer C. J. Buurman, directeur Van de Ambachtsschool en de heer S. Siebels, inspecteur van politie. Eindhovense hengelaars Zondag naar Walcheren Naar wij; vernemen zullen Zondag a.s dertig Eindhovense hengelaars onder'leiding van de heer A, J. van Ruoy. in de kringen van de sport vissers geen onbekende, een bezoek aan Walcheren brengen. Zij arriveren 's morgens al om streeks half zeven in Middelburg, waar zij ontvangen worden in café Schoolmeester. Zo spoedig mogelijk wordt de reis voortgezet naar de Vvalcherse kust, waar gevist zal werden tot circa 4 uur. Deze trip is georganiseerd om meer bekendheid te geven aan het feit, dat de kust van Walcheren sporthengelaars een ideale visgelegenheid biedt. Zeeuwse vertegenwoordigers in de Chr. Middenstandsbond. Tijdens de algemene -vergadering, welke de Christelijke middenstands bond te Utrecht heeft gehouden, nam namens de Christelijke middenstands verenigingen afdeling Zeeland in het hoofdbestuur' zitting, de heer P. I. Hamming te Middelburg. De heer C. Langeveld uit Goes nam zitting in het hoofdbestuur van deze bond als ver tegenwoordiger van de Protestants- Christelijke bond van Detaillisten in luxe en huishoudelijke artikelen etc. Dader van diefstal in Viissingen bekende. De dader van de inbraak in een winkel aan het Bellamypark te Viis singen, waarbij hij f 1500 uit 'n geld kistje werden gestolen, is door de po litie te Viissingen aangehouden. Het is de 22-jarige W. J. uit Viissingen, die inmiddels heeft bekend. Een klein ge deelte van het geld heeft hij opge maakt, een ander deel werd door de politie teruggevonden onder het vloer zeil in zijn woning. J. weigert evenwel te zeggen, waar hij de rest van het geld heeft verborgen. Geen schroot meer over de Westerschelde Smokkelwaar voor België. In de Nederlandse Staatscourant van 1 Mei is een beschikking ver schenen van de minister van econo mische zaken, waarbij het verboden wordt zonder vergunning schroot te vervoeren over de Wester Schelde naai- Zeeuwsch Vlaanderen, alsmede binnen een strook van 1000 meter langs de Nederlands-Belgische grens. Vergunningen voor vervoer kunnen worden verleend door of namens de inspecteurs der invoerrechten en ac cijnzen. Het verbod geldt niet voor de lcom van de grensgemeenten Maastricht, Vaals en Eysden, alsmede daar, waar de Maas grensrivier is. Verwacht wordt, dat door deze maatregel, welke over twee weken in werking treedt, de schrootsmokkel naar België in belangrijke mate zal worden tegengegaan. Advertentie Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de Jeuk in enkele aeconden. doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDa TEGEN HUIDAANDOENINGEN OP EEN ZONNIGE EERSTE MEI Nieuwe regeling op veer ViissingenBreskens voldeed goed. De zomerse eerste Meidag is voor Zeeland een eclite toeristendag ge worden: honderden vreemdelingen, Belgen, Fransen, Engelsen, Zwitsers en zelfs Duitsers stroomden de provincie binnen om te genieten van dat gene, wat Zeeland hun bood. Zo werd in Middelburg, waar het markt was, Intens genoten van de drukte en het vertier, van de klederdrachten, van de marktkraampjes en wat daar zo b|jbehoort cn niet in de laatste plaats van de transpirerende standwerkers, die ondanks de warmte hun beste beentje voorzetten om hun talrijk publiek flink te laten lachen en om zelf natuurlijk zoveel mogelijk to verdienen. Eén van deze acrobaten op het gebied van de Imndel, gaf er blijk van over veel aanpassingsver mogen te besclükken: hij klapte even vlot Vlaams als vele van zijn toe hoorders. Ook in de andere plaatsen was het uiterst druk: op de Vlissingse bou levards waren de terrasjes goed bezet, evenals in de andere badplaat- Opvallend was het evenwel, dat er op deze eerste Mei voor vele Bel gen een feestdag minder Belgische bussen waren dan vorig jaar. Daar entegen was het aantal personenwa gens, waarmede onze Zuiderburen de grens overkwamen, ongekend groot. DE STOOMBOOTDIENSTEN. Deze grote drukte noopte de Pro vinciale Stoombootdienst om te va ren volgens de regeling, die onlangs door Ged. Staten van Zeeland werd voorgeschreven. De gehele dag werd er tussen ViissingenBreskens met drie boten gevaren, namelijk de „Ko ningin Juliana", „Prins Bernhard" en de „Prins Willem I". Met dit laatste schip werden uitsluitend wielrijders vervoerd, zodat de grote ferry-boten volledig voor het auto-transport kon den worden gebruikt. Dit betekende, dat per uur gemiddeld honderdtwin tig wagens werden overgezet, waarbij de vertraging op de dienstregeling, vergeleken bij vroeger, zeer miniem was, namelijk ongeveer een half uur. De „Prins Willem I" voer practlsch in een uurdienst, zodat er ook voor de wielrijders weinig vertraging was. Vanzelfsprekend betekenden deze' maatregelen niet, dat de automobilis ten geen enkel ogenblik behoefden te wachten dit zou op een dergelijke dag onmogelijk zijn maar het wachten kon nu aanvaard worden, omdat de Stoombootdiensten met het beschikbare materiaal deden wat zij konden. Er was vooral wachttijd om streeks' het einde van de middag, toen vele Belgen de tocht naar huis begonnen, doch langer dan een uur duurde dit practlsch niet. Over het NA DERTIEN MAANDEN. Van zijn groep zijn er 100 vermist of gevallen. DIRECTEUR VAN NEW YORKS HOTEL NAAR TERNEUZEN. Op 10 Mei a.s- zal de heer L van Dijke, waarnemend directeur van het Astor-hotel te New York, een der grootste hotels in deze metro- tool, die thans op een zakenreis in luropa vertoeft, een bezoek brengen aan z|jn familie te Terneuzen. De heer van Dijke, die thans 63 jaar oud is, werd geboren in Lamswaar- de en groeide in Terneuzen op. 33 jaar geleden verliet hij ons land om zich naar het buitenland te begeven. Tijdens haar bezoek aan New York benoemde de koningin Juliana de heer Van Dijke tot ridder in de orde van oranje-Nassau. Dit laatste in verband met het feit, dat prinses Wilhelmina verleden jaar genjime tijd in het Astor-hotel verbleef. Blij, dat hij weer thuis is. Bruin gebrand en in een goed hu meur rustte de 24-jarige Louis Reij- erse, zo juist teruggekeerd uit Ko rea, in zyn ouderlijke woning aan de Willem Zelleweg te Goes uit van de vermoeienissen van de reis. Dertien maanden geleden vertrok deze jongeman met als enige mili taire ervaring zijn dienstplichtperio de en een korte diensttijd by het Engelse leger naar het andere eind van de wereld. Hij vertrok met nog 237 andere Nederlandse vrijwilligers met het ms. „General McRae" naar Korea- „Dc ben er doorgerold" zei Louis, „want van die 238 Nederlan ders zijn er niet minder dan 100 ver mist of gesneuveld. Woensdagavond, juist op Koninginnedag, kwam ik met het Engelse troepentransport schip „Devonshire" in Nederland aan". „Als je met een kleine groep Hol landse jongens in dat barre, koude deel van Azië bij elkaar bent, leer je elkaar waarderen en je wordt vrienden van elkaar", zo vertelde h#. Louis was ingedeeld bij de infan- teriegroep „Van Heutz" en heeft vaak in de voorste linies zijn manne tje moeten staan, ,,'t Was geen pretje. Die Chinezen en Noord-Ko- reanen hoor je niet aankomen, want bijna allen lopen op gymschoenen. Maar van bajonetten zijn ze bang. Bajonetgevechten trachten ze dan ook altijd te vermeden. Ze houden meer van onverhoedse overvallen. In dat Chinese leger, dat je beter een horde kan noemen, vechten ook vrou wen mee." „Het voedsel, de kleding en de ontspanning was bijna altijd prima in orde", zo vertelde hy verder. „Of ik het erg koud gehad heb? Och, daar wen je wel aan. Toen ik wegging, was het er al weer neer- irjk warm, zodat lk bijna niet behoef te acclimatiseren." Ernstige verwondingen heeft Louis gelukkig niet opgelopen en al ls hy aan ook vrijwillig gegaan, in zijn hart ia hij weer blij, dat hij thuis is. En zijn meisje denkt hetzelfde... De Goese harmonie „Euphonia" bracht de Korea-ganger des avonds een verdiende serenade- algemeen had men de indruk, dat de ze nieuwe regeling een grote verbe tering betekent. Opgemerkt zij bo vendien nog, dat het aanbod van de auto's groter was dan op de Paasda gen. PARKEERPROBLEMEN. Zoals tevoren reeds kon worden voorspeld, lag er voor de Middelburg se gemeentepolitie een schaduw over deze eerste Mei: het parkeerpro bleem. Op dit punt was de toestand gisteren weer volkomen hopeloos en hij zal ook wel de gehele zomer ho peloos blijven. In drukke straten als de Lange Delft, de Nieuwe Burg en de Gortstraat stonden enorme rijen auto's als evenzovele hinderpalen voor het verkeer en in tal van geval len werden parkeerverboden overtre den. De politie staat hier vrijwel machteloos tegenover; ten eerste mag men wel over een enorm agen tencorps beschikken om aan dit euvel een einde te maken, ten tweede kan men niet met „bonnetjes" gaan strooien, zonder Middelburg de naam van een ongastvrije stad te bezorgen. Eén parkeerterrein, dat bovendien nog moeilijk is te vinden, is niet vol doende, maar waar de ruimte voor méér parkeergelegenheden te ontdek ken? Dit probleem zal het gemeente bestuur stellig nog heel wat kopzor gen kosten. Te Viissingen werd een R.K. Militair Tehuis geopend. Donderdagavond is te Viissingen het herbouwde en tot een waarlijk „tehuis" ingerichte pand aan de Hel lebaardierstraat officieel als Katho liek Militair Tehuis geopend. Na de plechtige inzegening door de hoofdvlootaalmoezenier J. de Sain, richtte de directeur van het tehuis, kapelaan C. Kroon, een woord van welkom tot de vele aanwezigen, waaronder de hoofdlegeraalmoezenier H. J. M. van Straelen, de burgemees ter van Viissingen, mr. B. Kolff, de luitenant ter zee le klasse L. van Laer, namens de commandant mari tieme middelen, de gemeentesecreta ris van yiissingen, de heer A. de Beijl; de heer L. J. van 't Westende, wethouder van Middelburg; vele offi cieren, onderofficieren en manschap pen van de Koninklijke Marine en tal van anderen. In zijn openingsrede memoreerde de hoofdvlootaalmoezenier de moei lijkheden, die overwonnen moesten worden alvorens het huidige resul taat bereikt was. Burgemeester Kolff gewaagde in zijn toespraak van de goede verhou ding tussen burgerij en marine, die door het werk in de militaire tehui zen ten zeerste gestimuleerd wordt en hy bracht een eresaluut aan dege nen, die aan de totstandkoming van dit tehuis hadden medegewerkt. Namens de commandant maritieme middelen te Viissingen, wenste de luitenant ter zee le kl. Van Laer al len van harte geluk, waarna o.a. nog het woord voerden de vlootaalmoeze- nier A. Martens en de heer J. P. Ven- tevogel; de laatste namens het be stuur van het Prot. Chr. Militair Te huis. Als laatste sprak de hoofdleger aalmoezenier Van Straelen, die de samenwerking tussen Protestante en Katholieke instanties op dit terrein roemde. Kapelaan Kroon dankte allen voor de vele waarderende woorden. Na de beëindiging van het officië le gedeelte bleef men nog geruime t\jd bijeen, waarbij gelegenheid bestond om het ruime, fraaie en uitermate gezellig ingerichte tehuis te bezichti gen. De Marineband zorgde voor op gewekte muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2