Para-normale verschijnselen worden bestudeerd BATAVUS Tussen rode en groene lichten BEREKENING VAN HET INKOMEN UIT VRIJ BEROEP C VELPAFIN Goeder' In de greep van de Woestijn PROVINCIALE ZEEUWSE COVE ANT VRIJDAG 2 HEI 1902 AARDSTRALEN, TELEPATHIE ENZ. Amsterdamse stichting in actie (Van onze speciale verslaggever) „Er Is in aarde en hemel meer, Horatio, dan waarvan uw schoolse wis heid droomt zegt Hamlet in Shakespeares beroemde toneelstuk. Dat ge heimzinnige „meerdere" heeft op de mensheid altjjd een bijzondere aantrek kingskracht uitgeoefend. Men heeft allerlei geheimzinnige verschijnselen opgemerkt en die verschijnselen ook bestudeerd. Meestal bleek het geheime te wyken voor de opmars van het menselijke vernuft. Geen wonder dus, dat ernstige, wetenschappelijke vorsers ook willen weten, wat er waar is van het bestaan van de wispelturige aardstralen, van de helderziendheid, van telepathie, van de gevoeligheid voor kosmische factoren en andere schijn baar ondoorgrondelijke verschijnselen. In andere landen peinzen knappe professoren en doctoren er diepzinnig over, maar ook in ons eigen landje houdt een staf van geleerden zich er mee bezig. In Amsterdam is ge vestigd de „Stichting ter bevordering van psychische physica", een insti tuut, dat de talrijke levensverschijn selen bestudeert, die terug te voeren zijn tot chemische processen. Vooral de zogenaamde para-normale ver schijnselen hebben daarbij de aan dacht dat zijn bijvoorbeeld de te lepathie, de helderziendheid, de ty pische eigenschappen van de wichel roedeloper en de super-sensorische gevoeligheid, weer zo'n vreemde uit drukking, die in eenvoudige taal over gezet betekent: de registratie van prikkels, die niet door zintuigelijke waarneming overkomen. HET ONDERZOEK Het bleek de onderz». ...ers hoe langer hoe meer, dat de para-normale verschijnselen op wetenschappelijke basis onderzocht kunnen worden. Vroeger werd daarin nog al gebeun haasd; een enkeling maakte er een serieuze wetenschappelijke studie van doch het terrein was zo omvangrijk, dat één man nooit bevredigende re sultaten kon bereiken. Vandaar dat op 18 Juli 1950 hier te lande werd opgericht de stichting ter bevorde ring van de psychische physia, welke met particuliere fondsen werkt. Men vond de mensen, die de moed had den om zich geheel aan het onder zoek te wijden. ELECTRISCHE VELDEN Studie zal nu gemaakt worden van bijvoorbeeld de super-sensorische ge voeligheid. Het is bekend, dat het menselijk lichaam is opgebouwd uit cellen bestaande uit protoplasma, dat electrische eigenschappen bezit Om elke mens bevindt zich daardoor een electrisch veld, dat in staat is uitwendige prikkels te ontvangen. De electrische" geladenheid der cellen is te meten. Er is een voortdurende werking tussen de electrische velden boven en onder ons en dientengevol ge ook tussen deze velden en het electrisch veld, dat zich om de mens bevindt. Daaruit verklaart men bijvoorbeeld de weergevoeligheid van sommige mensen. De reukgevoeligheid van honden gaat ver de zintuigelijke gevoeligheid van de mensen te boven. Het rich tinggevoel bij vogels werkt nog, als zij bijvoorbeeld 4000 5000 km over zee vliegen en zich dus niet op vaste punten oriënteren kunnen. De super sonische gevoeligheid van de dieren is bekend; insecten kunnen trillingen waarnemen, die niet meer door de mens gehoord worden. Door deze tril lingen geven zij elkaar tekens. Motten zijn zeer gevoelig voor in frarode stralen. Zij trekken de wijf jes aan op zeer grote afstanden. Bijen zijn gevoelig voor gepolariseerd licht, dat is licht, dat in één vlak trilt. Zij geven tekens door aan an dere byen voor het vinden van voed sel. Dat zijn alle merkwaardige dingen. Het raadsel daarvan probeert men te ontsluieren. KOSMISCHE INVLOEDEN Eeuwen lang heeft men in bepaal de kringen gelooft, dat kosmische factoren invloed hebben op gebeurte nissen op aarde. De geleerden laten dit geloof vooralsnog voor wat het is. Wel is uit onderzoekingen geble ken, dat zonnevlekken de electrische velden op aarde beïnvloeden en dat heeft dan zijn weerslag op andere dingen. In Amerika vond men, dat bepaalde planetaire standen invloed uitoefenen op de korte-golfontvangst- Op grond daarvan neemt men aan, dat men voorspellingen zal kunnen doen over kortegolfontvangst in de toekomst. Electrische spanningen in bomen zijn wellicht afhankelijk van de maanstanden. Zij kunnen de groei be ïnvloeden. Het wichelroedeverschijnsel is door de stichting in Amsterdam serieus bestudeerd. De draaiingen in de wichelroede ontstaan, zo stelde men vast, door spierspanningen in de ar men, die uiteraard opzettelijk ver oorzaakt kunnen worden. Kunnen zij ook het gevolg zijn van Invloeden van buitenaf? De beantwoording van deze vraag was moeilijk. In de prac- tijk sloeg op dezelfde plaats de wichelroede van acht van de dertig lopers uit. Men heeft een proef ge nomen, waarbij kunstmatig een mag- K.L.M. start met goedkope vluchten TOT HALF JUNI UITVERKOCHT. Acht luchtvaartmaatschappijen zijn Donderdag gestart met de goedkope toeristenklassen over de oceaan. Ook de K.L.M. neemt aan deze goedkope vluchten deel. Gisteravond vertrok de eerste voor toeristenvervoer inge richte Lockheed „Constellation" der K.L.M. van Schiphol naar de Nieuwe Wereld. Het eerste KX.M.-toe ris ten- toestel uit Amerika wordt hedenmor gen op Schiphol verwacht. De toeristen-toestellen der K.L.M. (75 plaatsen per toestel, drie toestel len per week) zijn van Amerika uit naar Amsterdam tot half Juni uitver kocht. netisch veld werd opgewekt. De wichelroedeloper die niet wist, waar dat veld lag, móest dit veld kunnen aanwijzen. Met een aantal personen gelukte dat inderdaad. Het interes sante is, dat men derhalve op bepaal de factoren kan reageren. BODEMGESTELDHEID EN KANKER Er wordt Vaak beweerd, dat er een nauw verband bestaat tussen het op treden van kanker en de gesteldheid van de bodem. In Nederland gaat men thans na of er verband tussen de bo dem en de kankerfrequentie aanwe zig is, waarbij met alle andere fac toren rekening wordt gehouden. In Zwitserland heeft men geëxpe rimenteerd met muizen in een kooi. die gedeeltelijk op een wichelroede- baan geplaatst was. Het grootste deel van de muizen prefereerde bui ten deze baan te slapen. Ook kwam in de wichelroedebaan een hogere frequentie voor kanker voor. Het spreekt vanzelf, dat zo'n onderzoek zeer critisch dient te geschieden. Het plaatsen van „kastjes" om de aardstralen te neutraliseren achten de heren van de Amsterdamse stich ting onzin. De telepathie vormt by de stichting eveneens een onderwerp van studie. Men maakt daarbij gebruik van kaar ten. waarop vijf verschillende, duide lijke figuren voorkomen. Toen men aan een aantal proefpersonen ver scheidene van zulke kaarten met de achterkant voorhield, raadden som migen van hen tal van keren goed ver boven de normale kans. Bij een experiment in Amerika raadde een meisje gemiddeld 16 van de 25 keren goed, hoewel de kans 1 op 5 was. Zij was lijdende aan struma. Toen zij van deze ziekte genezen was, was zij ook haar telepatisch vermogen kwijt Shakespeare al liet Hamlet zeggen, dat er in hemel en aarde veel is, dat de menselijke geest niet bevroeden kan. Er is op dit ogenblik nóg heel wat, dat zich aan het menselijke be vattingsvermogen onttrekt. Doch stukje voor stukje wordt het terrein veroverd, met eindeloos geduld, met veel inspanning enmet veel te leurstellingen. (Nadruk verboden) De enige flets met de 5 plussen No. 31 Slot co bagagedrager aan frame gelast Negerin redde reuzenslang uit brandend lunapark. Een 27-jarige negerin, All Matu, bevrijdde dezer dagen met gevaar voor eigen leven uit een brandend lunapark te Manchester een reuzenslang. Daarna volgde zij met de slang heel knusjes rond haar hals gewikkeld het schouw spel der vlammen. Het vuur was uitgebroken in een rutschbaan. In enkele mi nuten tijds sloegen de vlam men 25 meter hoog. Terwijl de menigte in paniek vluchtte, breidde het vuur zich uit tot een naburige schiet- kraam. waar 11.000 patronen ontploften. NIEUWE UITGAVEN EEN BOEKJE OVER RAS HONDEN. Bezitters van rashonden zullen ze ker belangstelling hebben voor boe ken, welke handelen over de africh ting en de verzorging der rashon den. Bij de uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Amsterdam verscheen 't boekje „De africhting van de ras hond" door C. A. Kruis als onderdeel in de serie Weten en Kunnen, nieuwe reeks nr. 203. In dit boekje worden zeer systematisch uiteengezet de ver schillende methoden om rashonden af te richten. De schrijver heeft de stof op zorgvuldige wijze samenge steld en vrijwel alle „kneepjes van het vak" de revue laten passeren. Wij kunnen het bezitters van rashonden warm aanbevelen. „DE KINDEREN VAN DE MUIZENBARBIER." Bij de N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam is een aardig kinder boekje verschenen, dat voor kinderen van 10 tot 14 jaar alleszins de moei te waard is het te lezen. Want dit boekje „De kinderen van de mui zenbarbier", geschreven door A. Pleysier bevat zulke aardige vond sten en invallen, dat we niet anders kunnen zeggen dan dat de schrqver met deze muizenissen de kinderen weer een paar gezellige uurtjes heeft bezorgd. Uit dit boekje blijkt, dat het ook in een muizenleven niet al tijd rozengeur en maneschijn is en dat elk muisje ook een staartje heeft. INKOMSTENBELASTING (IV) Allerlei onberekenbare factoren kunnen een rol spelen. (Van onze belastingmedewerker). Een vrij beroep wordt uitgeoefend door artsen, notarissen, advocate», opleiders, accountants en dergeiyfeen, wier diensten door het publiek go- zocht worden op grond van hun persoonlijke bekwaamheden en eigen schappen. Bjj de berekening van het Inkomen uit vrij beroep wordt vaak bet stel sel toegepast, dat als omzet alleen de In bet jaar ontvangen bedragen in aanmerking genomen worden en do vorderingen worden verwaarloosd. Deze methode, het zogenaamde kasstelsel, is onder de oude wet door de Hoge Raad in overeenstemming met goed koopmansgbruik geoordeeld en na de oorlog ook door een Raad van Beroep (Groningen, 30 Maart 1949) goedgekeurd. AMSTERDAMS PODIUM. Mensen in het verkeersmechanisme De klokken van Amsterdam zongen dat het half zes was, het sperunr, en honderdduizend mannen en vrouwen verlieten hun kantoren, fabrieken, werkplaatsen, ateliers, winkels en bureaux. En zo nam de dagelijkse terug tocht naar huis, door een veel te kleine stad van een ontzaglijke massa mensen, weer een aanvang. Van stoplicht tot stoplicht. Wij stonden op de Munt, die avond, op weg naar 't C. S., en wachtten tot ons rode stoplicht groen zou worden. En in die ongeveer twintig secon. den, tussen dat rood en groen, gebeurde het. Op een paar plaatsen golfden stromen mensen voorbij, In de richting van Rokin en Vijzelstraat. Andere stromingen, waartoe wij behoorden, waren opgehouder door dat rode licht. Zo wachtten wij daar: op fietsen en in auto's. En toen kwam die man. Ik weet niet vanwaar hij zo ineens verscheen. Hij was er zomaar, zonder meer: zomaar weggelopen uit een wachtende rij. Hf zwaaide over het asfalt en kwam griezelig dicht in de buurt van een der voortspoelende verkeersgolven, die met dodelijke re gelmaat over dat plein trokken. De man was niet dronken en niet aangeschoten; hij was er waarschijn lijk alleen maar niet met z'n gedach ten bij. En hq deed precies datgene, wat verboden is op straffe van totale ondergang: hq negeerde het rode stoplicht en wist niet dat op hetzelf de moment dat hij dit deed de doods engel hem bij de hand vatte. EEN AGENT. Iedereen zag het en iedereen rea geerde naar zijn aard. Niet zo vrien delijk. Want er kwam een agent aan lopen en daarna nog een andere agent. En iemand in de verkeersto ren op het Muntplein riep hem hard aan: hard, ijzig en onverbiddelijk. Ie dereen was bang dat nu het verkeer gestremd zou worden. Hetgeen bete kende dat een verkeersgolf een paar seconden later eerst zou kunnen door- golven. En dit alleen dank zij zo'n stomme idioot, die zich niet aan het duideijjk zichtbaar brandend rode licht hield. Dank zij een vent, die blijkbaar dacht dat hij langs een ver geten landweg zwierf. Ja, wat deed zo'n stakker daar, in 't brandpunt van het Amsterdamse speruur! De man stond stil. En toén hij daar stond, vlak onder het bloedrood smeu lend stoplicht, drong het plotseling tot hem door wat hij misdreef. En hij zag om, zenuwachtig en verschrikt. door ANTHONY VAN KAMPEN J En liij keek alle kanten uit, erg onge lukkig en heel stuntelig. Hij greep z'n hoed, terwijl er hoegenaamd geen wind was. Dat 'was z'n ootmoed en z'n angst. En zo bleef hij staan, vlak onder het sinister-dreigend stoplicht- rood: belachelijk en dwaas. Maar ook rampzalig en verlaten. Omdat hij niets meer wist. En ik denk dat die man van spijt en schaamte diep onder 't glanzend asfalt van de Munt had willen kruipen. Om dat alles niet te moeten ondergaan. Niet al die hoon en al die spot Maar asfalt is te hard om er in weg te kruipen en hij stond er bovenop, ten toon voor iedereen. SYMPATHIEK Die man werd mij opeens zeer sympathiek. Hq was de laatste dro mer onder duizend automaten. De enige persoonlijkheid (ondanks z'n dwaasheid) tussen een horde mario netten. De laatste argeloze ziel van een legioen robotten die samendrom den. Hq' was, in dat ogenblik, de eni ge ln heel dat machtig-grote Amster dam, die tijdens 't speruur rood licht waagde te trotseren. Hy was. (alweer ondanks zichzelf) de grootste held daar op het plein. Die man leefde te laat in deze we reld. Hij hoorde hier niet thuis. Een rare, vreemde, nogal aandoenlijke verschijning in een louter machinale wereld, die trekt van het ene stop licht naar het andere. MECHANISME Zo ver Is het met ons nu al geko men in de steden, dat we gelopen en gereden worden door groene en door rode lichten Die lichten worden niet door mensenhanden aangestoken, maar door automaten. Ergens in het hart der stad, in een fabriek, staat een mechanisme. Iedere twintig se conden flitst het rood aan, volgt rose- bruin en verschijnt het groen. Dat zijn onze signalen. Een gruwelijk dood ding leidt ons, drijft ons voort, houdt ons tegen, bepaalt onze plaats in de stad. Als men daar goed over na denkt wordt men steenkoud. Waar nu het rood smeult en het leden, de vrrje velden en parken. Daar was de mens nog meester van de ruimte tussen alle kimmen. Er waren lichten, maai- al leen die van de zon, de schemerige sterren en het oud en nobel licht der maan. Dat is wel lang geleden, vrien den. Maar toch weer niet zó lang, dat men er soms, omtrent een speruür, wachtend tussen rood en groen, een bitter heimwee naar kan krijgen. HIJ HAD GELUK. Toen kwam ons groen. En wij re den het Rokin op. Tot aan het Spul Daar sprong het groen op rood. Daar wachtten wij opnieuw. O jat die man. Die heeft geluk ge had. Hij zag, blijkbaar dan tóch be waakt door goede engelen, kans om een reepje vluchtheuvel te bereiken. Daar nam een agent hem mee. Hij zal wel geen bekeuring hebben gehad. Daarvoor zag hij er te onschuldig uit, te weltfremd en te argeloos. De agent zal alleen getracht hebben hem te doen ontwaken. En die man zal wel ja hebben geknikt en gezegd dat hij er alles van begreep. Dat loog hij dan oprecht. Hij begreep er niets van. Hfl kon 't ook niet begrqpen omdat hij honderd jaar te laat leefde. Hq was een levende vergissing. Sinds die dag hoop ik hem weer te zien, onder de rode en de groene lich- Vele beoefenaren van een vrij be roep en helaas ook sommige adviseurs beseffen echter onvoldoende, dat dit kasstelsel het gevaar in zich sluit van nadelen tengevolge van de pro gressie in het belastingtarief. In de eerste plaats wordt het hele inkomen als het ware verschoven. Iemand die op 1 Januari zijn beroep begint uit te oefenen, en telkens na een kwartaal nota's uitzendt, geniet in dat eerste jaar volgens het kas stelsel hoogstens de inkomsten van Afrikaans toverdokter ontvoerde kind Om er „sterke medicijn" van te maken. (Van onze correspondent in Kaapstad). Na een verschrikkelijke speurtocht van vier dagen is in het bergachtige gebied van het verlaten district Wa terberg het vermiste driejarige zoon tje van de boerenfamilie Kruger le vend teruggevonden. Het kind was ontvoerd door een Afrikaanse tover dokter, de 45-jarige naturel Frans Le- sibe, die in arrest is gesteld. De to verdokter heeft verklaard, het kind te hebben willen doden om er „ster ke medicijn" van te maken. Het mag een wonder heten, dat de driejarige Salomon Kruger nog in le ven is. Het kind was weliswaar de uitputting nabij en uitermate zenuw achtig. maar niet gewond. De tover dokter heeft blijkbaar gemerkt, dat er een grootscheepse speurtocht op touw werd gezet en in zijn angst voor ont dekking heeft hij het kind onverzorgd in de bergen achtergelaten. Een knecht van de familie Kruger, die te zamen met de politie en een groot aantal burgers de bergen was inge trokken, vond het knaapje en bracht het vier dagen na de verdwijning, thuis. De gearresteerde Frans Lesibé staat bekend als toverdokter. Hij had on langs tegenover een van zijn „klan ten" verklaard, de nagels en de haren van een „witmens" nodig te hebben voor de bestrijding van een inheemse ziekte. Hij was voornemens zoals een getuige uit zijn eigen omgeving heeft verklaard om het knaapje te doden en het lijkje in een boom op te hangen opdat het zou verdrogen. Daar na zou hij de resten koken en fijn ma len, teneinde van de poeder een „ster ke medicijn" te maken. (Nadruk verboden). ten van jagend Amsterdam. Maar hq komt beslist niet meer. Die is ge vlucht en laat zich niet meer zien. Die hoort hier ook niet thuis. Te veel asfalt, teveel rood en teveel groen verkeerslicht. Die hoort alleen maar thuis in parken met de vrije wind er over blazend. En niet in de woestqn van 't Amsterdamse speruur. Hij hoort bq de mensen. Wq bq de stoplichten der stad. Wij, de robot ten van Amsterdam. Advertentie vtoüèwL'.koddlijnv votft Vhfonoa' eti KnutjeloaJt negen maanden. En in het laatste jaar zou hq de opbrengst van vqftien maanden werken kunnen ontvangen. Een dergelqke verstoring van de ge lijkmatigheid kan enigszins nadelig zijn, mede omdat het eerste jaar toch al vaak beneden het gemiddelde zal blijven. Over twee inkomens van f 10.000 is nu eenmaal minder belas ting te betalen dan over een van f 7000 en een van f 13.000. Indien het beroep niet aan het begin doch paa in de loop van een jaar aangevangen wordt, geldt nog des te sterker, dat het kasstelsel verlaging van een toch al laag inkomen veroorzaakt. Hoe wel misschien andere factoren enige compensatie kunnen geven, is het niet raadzaam dit gevolg geheel te veronachtzamen. Men mag bij het kiezen van zijn stelsel van inkomens- berekening wel degelijk rekening houden met de fiscale consequenties. Van meer belang wordt het na deel, als het inkomen van het laatste jaar door het kasstelsel extra hoog is en de hoge belasting van dat jaar ook doorwerkt in het heffingspercen tage over de totale waarde van good will en stille reserves. Immers kan de overdrachtswinst belast worden naar het percentage over de bovenste f 600 van het overig inkomen van het overdrachtsjaar. ONBEREKENBARE FACTOREN. Maar niet alleen het eerste en het laatste jaar kunnen beïnvloed (cLw.z; gedrukt respectievlqk opgevoerd) worden door het kasstelsel, ook ove rigens kunnen verschuivingen plaats vinden, in de regel fiscaal nadelig. Allerlei onberekenbare factoren kun nen hierin een rol spelen. Zo heeft zich in de practqk het geval voorge daan dat de beoefenaar van een vrij' beroep het vele maanden achtereen zo druk had dat hq in die tqd niet aan nota's verzenden toekwam. Hij werkte tqdeiyk overdag en de halve nacht, maar ontving in dat jaar wei nig. Het volgend jaar incasseerde hy naast het normale ook het achter stallige. Gelukkig had hij niet het kasstelsel, want consequente toepas sing daarvan zou hem onevenredig zwaar hebben laten bloeden. En ver andering van stelsel is afgezien van de vraag of de fiscus dit accep teert, waartoe hq in het algemeen niet verplicht is een bewijs aat het kasstelsel minder juist is en dat men beter van het begin af de vorderin gen in aanmerking had kunnen ne men. Gezien bovenstaande, uiteraard summiere overwegingen, is het kort zichtig om door dik en dun het kas stelsel in vrq beroep te willen toe passen. Men beslisse voor elk geval afzonderlijk, welk systeem in verband met dit beroep en de omstandigheden de werkelqkheid het dichtst zal be naderen. (Nadruk verboden). FEUILLETON DOOR: M. VERNON 118 Na een poosje viel ze, uitgeput door de emoties in slaap, en droom de bijna dadelijk van Amid. Hij stond bij de poorten van El Araish uit te kijken over de dorre woestijn, en zocht met zqn donkere ogen de hori zon af als dacht hy dat er iemand terug zou keren... In haar droom kon ze zqn ogen duidelijk zien en ze zag hoe zqn ver langen daarin om de voorrang streed met zijn trots. Het was alsof hq haar toeriep, haar met zqn gedachten dwong terug te keren... Toen werd Mara wakker en op nieuw was ze een speelbal van haar gedachten. Alle logische rustige re denaties van de afgelopen middag, alle zekerheid dat ze eindelqk de re den voor Amids aanzoek had ontdekt, en de overtuiging dat hy toch niet van haar hield, waren verdwenen. Haar droom was ongewoon levendig geweest, alsof die jets had te zeggen dat ze niet mocht negeren. De manier waarop hq daar by die poorten had staan uitkqken, had staan turen... „Hy zou me nooit achterna reizen, hoe graag hy me ook zou willen heb ben". Dat besefte ze opeens, teza men met zyn grote fiere trots. „Hy zou liever zqn leven verknoeien en het mijne erby dan me achterna te lopen. Als we een van twee toege ven, zal ik dat moeten zyn". Ze sloeg haar handen in wanhoop ineen. „Maar hoe kan ik nu naar hem toegaan? Hoe weet ik of hq me hebben wil? Het was maar een droom ik zou sterven van schaamte als ik terug ging naar El Araish en zodoende mijn lierde voor hem bekende en hy me dan een blauwtje liet lopen en me duldelqk maakte dat hy niets om "me gaf!" Wanhopig worstelde Mara met haar gedachten en haar hoofd scheen te tollen. Plotseling kreeg ze het ge voel dat in de woestqn haar misschien wijsheid zou worden geschonken. Ze had een hevig verlangen naar de gro te rust die van de woestqn uitging, naar de stilte, naar de vrede die er heerste over die grote uitgestrekt heid. Daar zou ze de dingen in hun ware proportie kunnen zien, en zich dichter bij Amid voelen, ja zelfs mis schien iets van zijn inzicht en kqk op de dingen overnemen... Die nacht bezochten ze op verzoek van Mara opnieuw het Mena House en het Engelse meisje ging opnieuw alleen naar bulten en zat lange tyd onder de stralende sterren die sche nen als lampjes in de fluwelen hemel en luisterde naar het zachte woestqn- briesje dat over het zand schoof. Ze voelde de rust van dit alles in zich doordringen en zich gereinigd en ont daan van al die poppekast en kunst matigheid van die zogenaamde „be schaving". Wat had Amid ook weer eens gezegd? „Er bestaat slechts liefde en haat, leven en dood, jalou sie en hartstocht"; en hq had haar verweten dat ze de waarachtige waarden van het leven niet kon waarderen, dc „zwarte pluimen van een palm tegen een gloeiende hemel, de gloed van een kampvuur in de eenzaamheid van de nacht..." Hq had gelijk! Tïq had in alles ge- lqk gehad, al was ze dan zelf te ver- blind geweest om het in te zien. „O, Amid, ik hou van je, ik hou van je!" riep ze uit en ze strekte haar armen uit naar het verre El Araish dat onder deze zelfde fonkelende sterren lag te slapen. Slapen? Sliep zijn meester? Of zat hy misschien in zijn burnous gewikkeld aan haar te denken, hoe hy haar die nacht in zijn armen had gehouden en haar zo hartstochteiyk had gekust als een man slechts de vrouw die voor hem de enige Is, kust? Het woestqnwindje rimpelde het zand en fluisterde, als had het haar boodschap naar El Araish en het ant woord terug gebracht. Merkwaardig bleek en met glanzende ogen stond Mara op. Haar boodschap en het ant woord. Haar boodschap en het ant woord. Dat scheen op de hele terugweg in haar hoofd te blqven bonzen en ze was helemaal niet verbaasd toen Yhula haar tegemoet liep toen ze haar kamer binnen kwam. „O, Mara, ik heb aldoor op je zit ten wachten. Amid heeft een bood schapper gestuurd. Azani, die me als kind steeds trouw heeft verzorgd, is ernstig ziek, misschien zelfs sterven de en vraagt naar me. Ik moet dade- lqk terug naar El Araish. Je begrqpt het toch, is het niet? Ik vind het el lendig om je zo in de steek te moe ten laten, kun je je redden alleen?" Mara richtte haar hoofd fier op, hoewel een róde blos haar gevoelig gezichtje kleurde. „Je hoeft geen afscheid van me te nemen, ik ga met Je mee terug", kon digde ze aan, en Yhula keek haar met biyde, ongelovige ogen aan. „Mara? Amid ga je om hem te rug?" Mara boog haar hoofd en haar trots verdween voor haar grote lief de. Als hij me wil hebben", fluisterde (Wordt vervolgd) ze. Vliegtuigen met een snelheid van 4000 km. per uur Volgens „Planes", het officiële blad xan de Amerikaanse vereniging van vliegt uigbouwmaatschappqen, wor den op het ogenblik „uiterst gehei me" plannen ontwikkeld voor de bouw van vliegtuigen met atoom krachtaandrijving, die in een vlucht om de wereld de snelheid van de zon zouden kunnen evenaren. Met een snelheid van vierduizend kilometer per uur zouden deze vliegtuigen onder de dekking van de duisternis een vlucht om de wereld kunnen maken en zo minder gemakkeiyk door een tegenstander kunnen worden aange vallen. aldus het blad. Canadese grootmoeder kwam jeugdvriend zoeken. Uit de binnenlanden van Ca nada kwam de 73-jarige me vrouw Sadie Brooks per vlieg tuig naar Londen om er een man te zoeken, waarmee zy vÖftig jaar geleden zeer be vriend was geweest „Als ik Tom Mitchell vind, neem ik hem mee naar Canada, maar het moet allemaal snel gebeu ren, want mijn kinderen en kleinkinderen mogen er voor lopig niets van weten. Als Tom er eenmaal is, zullen ze hem niet terugsturen, want hy was altijd een fqne kerel", zei de oude vrouw. Ze was op een paar rood-trqpen pantoffels uit het vliegtuig komen stappen en ze droeg een bundeltje dol lars in de hand. Zo begon ze, per taxi, de zoektocht door Londen. Ze had in vijftig jaar niets van Tom Mitchell gehoord, maarze „voelde" dat hy nog levend en gezond was. Dertig uren lang is Sadie Brooks van het ene adres naar het andere gereden, vrqwel zonder zich een uur slaap te gunnen. Maar de Tom Mitchell, die zij zocht, heeft ze niet gevonden. Met het nacht- vliegtuig is ze naar Canada te ruggegaan. Een oude vrouw, die haar laatste illusie ver loor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 12