PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staking in Amerikaanse staal- en olie-industrie begonnen Zeeland vierde blij en opgewekt koninginnedag D£ BILT Kantlijn KRACHTIG WESTELIJK PROTEST OVER HET VLIEGTUIG-INCIDENT Vandaag 195e Jaargang-No 103 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Ad). W de Pagter. Hoofdred G Baliintyn PI verv.: W. Leertouwer en B A Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p kw., £r. p. p. t 6.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 Mei '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. KJclne advertenties cmax 8 regels) van 1-6 regels t L—Iedere regel meer 20 cent. .Bileven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 35D300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. jn^lngen_Walst^g-^O.J.el. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63, teL 2475 (b.g.g. 2228). Oostburg: Finlandstraat 2. telcf. 10, Tcmcuzen: Brouwerljstr. 2; Ztcrlkzee N. Bogerdsu HOOGOVENS GEDOOFD. Vonnis van rechter Pine door Hof van Appèl opgeschort De staking in de Amerikaanse staal, en olieindustrie is Woensdag be gonnen. In verscheidene staalfabrieken, o.a. de „United States Steel", één der grootste staalfabrieken ter wereld, werden de hoogovens gedoofd. Postende stakers namen geleidelijk hun plaatsen in voor de fabriekspoor- ten. Woensdag waren reeds 650.000 staalarbeiders in staking. De pro ductie ligt nagenoeg stil. Tegelijkertijd hebben ongeveer 100.000 arbeiders in de Amerikaanse olie-industrie het werk neergelegd. In de grote steden vormden zich Woensdag lange files auto's en motoren om benzine te tanken. Als gevolg van de staking in de olie-industrie ligt het werk in de raffinaderijen voor de helft stil. De stakers eisen een loonsverho ging van 25 cent per uur. Regerings functionarissen hebben verklaard, dat zy op het ogenblik niet van plan zijn tussenbeide te komen. Volgens de voorzitter van de vak vereniging worden raffinaderijen met een dagelijkse productie van 2.200.000 vaten door de staking getroffen. Men verwacht, dat verder nog raf finaderijen met een capaciteit van 650.000 vaten per dag zullen komen stil te liggen. De arbeiders zullen op hun post blijven tot de bedrijven ?eheel stil liggen, hetgeen ongeveer 2 uur zal duren. Het sluiten van de pijpleidingen zal waarschijnlijk ook het werk in de nationale raffi naderijen beïnvloeden, wat uitbrei ding van de staking kan betekenen. Het schijnt, dat Texas en Oklaho ma het meest getroffen zijn, doch functionarissen van de vakvereniging weigerden mee te delen in hoeveei fabrieken het werk stil ligt Het kan verkeren. Er is een tijd geweest, waarin in Nederland een hevige schoolstrijd werd ge voerd. Het bizonder onderwijs vocht toen voor de gelijkstelling met het openbaar lager onderwijs. Tegenwoor dig zijn de rollen omgekeerd en moet het openbaar onderwijs strijden om gelijke tred te houden met het bizonder onderwijs. Zonder dat wij als pleitbezorger op willen treden voor openbaar of bizon der, menen wij toch, dat de manifes tatie, die de voorstanders van het openbaar onderwijs enkele dagen ge leden in Utrecht hebben gehouden, de aandacht verdient. De openbare scholen hebben te weinig lokalen. Zij worstelen met een ruimtepro bleem. Het gevaar dreigt, dat be paalde klassen volgepropt zullen worden met 50, soms 60 leerlingen. Reeds thans moeten duizenden kleu ters, die aangemeld worden, worden afgewezen Daarbij komt, dat volgens de voor standers van het openbaar onderwijs, de bizondere scholen worden bevoor recht. Van de 5000 schoollokalen, wel ke voor dit jaar waren aangevraagd, zijn er 4000 van de lijst geschrapt. Van de resterende 1000 komen er 500 ter beschikking van het katho liek onderwijs, 300 van het prot. chr. onderwijs, 200 van het openbaar on derwijs. De liefde, zo werd in Utrecht verklaard, welke de gemeentebestu ren koesteren voor h,et openbaar on derwijs is die van de slager voor het varken: hoe eerder geslacht, des te beter. In Arnhem had het openbaar, christelijk en katholiek onderwijs be hoefte aan resp. 48, 24' en 51 lokalen. De toewijzing bedroeg 0, 12 en 6. Wij kunnen niet nagaan of deze cij fers kloppen. Maar als dat geschiedt, liggen de 'verhoudingen inderdaad scheef en is aandacht voor dit pro bleem zeker gewenst. De Nederlandse Spoorwegen heb ben een belangwekkende onthul ling gedaan. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben zich in totaal 22 onre gelmatigheden van ernstige aard op de bewaakte en onbewaakte overwe gen in Nederland voorgedaan, waar bij de weggebruiker onmiskenbaar de schuldige was. Het ergste maakte het degene, die een op afstand be diende afsluitboom vastbond, zodat de boom niet kon worden gesloten. In tien gevallen passeerden wegge bruikers vlak voor de trein een on bewaakte overweg, waarbij in twee gevallen het rode knipperlicht en het belsignaal werden genegeerd. Even eens tienmaal kwam het voor, dat voertuigen onder de eerste, in dalen de beweging zijnde, afsluitboom door reden, terwijl de tweede boom reeds gesloten was. De voertuigen werden hierdoor dus opgesloten. In dertien gevallen werd de spoor baan door voertuigen versperd twee dezer versperringen waren door botsingen van weggebruikers veroor zaakt en vijf doordat men naast de overweg in het spoor was gereden. Het gebeurde driemaal, dat mensen hun leven waagden door reeds geslo ten bomen te openen of er over te klimmen en vervolgens de spoorbaan, waarover dus een trein naderde, over En dan durft men er nog over te klagen, dat niet alle overwegen be waakt zijn of voorzien van kostbare signaaltoestellen! Met weggebrui kers, die zèlfmoordneigingen hebben, baat het beste signaal niet. VONNIS OPGESCHORT. Het Amerikaanse hof van beroep heeft het verzoek van de Amerikaan se regering, het vonnis van de fede rale rechter Pine inzake het overne men van de staalindustrie op te schorten, ingewilligd. De negen leden van het hof hebben met meerderheid van stemmen de re gering tot Vrijdag de gelegenheid gegeven bij het oppergerechtshof een verzoek in te dienen voor een herbe handeling van deze zaak. Nieuwe Britse voorstellen naar Egypte. Voornamelijk over verandering status van de Soedan. Sir Ralph Stevenson, de Britse am bassadeur in Caïro, vliegt vandaag naar Caïro met nieuwe Britse voor stellen voor de regering van Egypte, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Naar men aanneemt valt het zwaar tepunt van de Britse voorstellen op een plan, om de bevolking van Soe dan te raadplegen over een eventuele verandering van de status van het land. In diplomatieke kringen is men niet optimistisch over de uitwerking, die de voorstellen in Egypte zullen hebben. Zij zijn reeds krachtig door Amr Pasja gecritiseerd. Admiraal Fechteler in ons land. Admiraal Fechteler, chef Van de Amerikaanse marinestaf, is Woens dag voor een bezoek van twee da gen in ons land aangekomen. Men neemt aan, dat hij besprekingen zal voeren met minister Staf, met de Staatssecretaris Moorman en met marine-autoriteiten. Na zijn bezoek aan Nederland vertrekt de admi raal naar Scandinavië. AFDOENDE VERKLARING GEËIST. Sówjet-aanval op Berlijn zou gelijk staan met aanval op West-Duitsland. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft naar aanleiding van de be schieting van het Franse lyntoestel door Russische jagers verklaard, dat iedere poging van de zijde der Sowjet-Unie, om de Westelijke mogend heden met geweld uit Berlijn te yerdryven, door hen beschouwd wordt als een Sowjet-aanval op West-Duitsland. Er bestaan geen redenen om aan te nemen, dat «ie Sowjef-Unie liisromtrent enige txvyfel koestert. De woordvoerder zeidei verder, dat de positie van de Westelijke mo gendheden in Berlyn onveranderd zou blijven, als de bezetting van West-Duitsland zal eindigen en het bezettingsstatuut door een verdrags stelsel vervangen zal worden. Functionarissen van de „Air Fran- i" hebben dé Russische verklaring over het incident in de luchtcorridor, als zouden de jagers het Franse vliegtuig gelast hebben te landen, als geheel onrechtvaardig verworpen. Deze verklaring wordt bovendien te gengesproken door de bemanning van het vliegtuig, die meldde, dat de aan val zonder voorafgaande waarschu wing werd uitgevoerd. Kort voor de aanval had het vliegtuig zijn koers laten controleren door het controle centrum in Berlijn en zowel Russi sche als Amerikaanse functionaris sen. .,Het, onder welke omstandigheden ook, in vredestijd beschieten van een ongewapend vliegtuig, is volstrekt ontoelaatbaar en in strijd met alle maatstaven voor een gedrag, zoals dat beschaafde naties betaamt", al dus wordt verklaard in de brief, die de Britse, Franse en Amerikaanse hoge commissarissen in West-Duits land en de drie Westerse comman danten van Berlijn gezamenlijk aan het hoofd van de Russische controle commissie in Duitsland, generaal Tsjoeikof, hebben gezonden. De brief is een antwoord op het Russische te- genprotest over het vïiegtuiginciaent, waarin werd verklaard dat het Fran se toestel buiten de internationale luchtcorridor had gevlogen en dat Russische jagers er daarom waar schuwingssalvo's op hadden gelost, met de bedoeling het tot landen te dwingen. Een geallieerde woordvoerder te Berlyn heeft verklaard, dat de Wes telijke geallieerden een nieuw pro test aan de Sowjet-autoriteiten zul len zenden, indien binnen vijf dagen geen afdoende verklaring over het in cident zou worden gegeven. Men zou pogen te bewijzen, dat het Franse vliegtuig binnen de luchtcorridor vloog. Dat is echter in juridisch op zicht moeilijk. Eigen konijn gestrikt Een inwoner van Barneveld. stroper in hart en nieren, maar door wet en geweten van dit kwaad weerhouden, zag dezer dagen de kans van zijn leven toen hij zijn tuin omgewoeld vond, wat kennelijk door konij nen geschied moest zijn. Koortsachtig, doch deskimdig, maakte hij de nodige strikken klaar, welke hij de woelzuchti- ge knaagdieren ten val zette. De volgende morgen vond hij zijn aanleg tot stropen reeds bewezen: hij had een ko nijn gestrikt en wat voor een? een pracht exemplaar, dat inderdaad veel op het zijne ge leek, dat hij met zoveel zorg opgefokt had. Een bang voorgevoel dreef waarvan hij de getraliede deur hem naar het konijnenhok, open zag staan: hij had zijn eigen konijn gestrikt...... In verband met de beschieting wor den tijd en plaats van vertrek van het toestel, waarmede bondspresident Heuss vandaag naar Berlyn zal vlie gen te rbjjwoning van de 1-Mei fees ten geheim gehouden. OP DE RADAR GEVOLGD. Autoriteiten van de „Air France" hebben te Berlyn verklaard dat het beschoten toestel tijdens zijn vlucht door de radarapparaten van het Ber- lijnse vliegveld van Tempelhof waarop het zwaar beschadigde vlieg tuig na de beschieting wist te lan den is gevolgd en dat hierbij is gebleken dat het zich nimmer buiten de internationale luchtcorridor heeft bevonden. is het in Zeeland Annelies- jesdag (vex-andering van dienstbetrekking) is het 20 jaar geleden, dat het hoogste gebouw ter wereld, het Empire State Building te N^v York, officieel werd geo- is het 200 jaar geleden, dat de vulkaan Lawoe op Java tot uitbarsting kwam. Indonesisch verzoek tot uitlevering van Westerling. Instructies aan waarnemend H.C. De Indonesische regering heeft de Indonesische waarnemend Hoge Commissaris in Nederland, mr. Soe- santo Tirtoprodjo, de nodige in structies gegeven om de Nederland- Se regering uitlevering te verzoeken van ex-kapitein Westerling. Dit heeft de Indonesische minister van justitie Woensdagavond in Dja karta bekend gemaakt. Eisenhower wint ook m Massachusetts. Bij de democraten heelt Kefauver de meeste stemmen. Bij de presidentiële voorverkiezin gen in de Staat Massachusetts heeft generaal Eisenhower de steun van 26 van de 28 verschillende afgevaar digden gewonnen en meer dan dub- bel zoveel stemmen gekregen als zyn republikeinse tegenstanders. Ook verenigde Elsenhower veel democratische stemmen op zijn naam. Volgens de laatste nog niet defi nitieve uitslagen is de stand: Republikeinen: Eisenhower 201.015 stemmen, Taft 87.652, MacArthur 1810, gouverneur Warren 1183. Stas- sen 1064. Democraten: Kefauver 23.162. Ei senhower 12.682, Truman 6.028, Taft 4.572. Overbruggingsregeling voor werkloosheidverzekering. Om principiële en administratie ve redenen is de minister van Soci ale Zaken njet bereid, degenen, die voor 1 Juli werkloos zijn of worden, op te nemen in de per 1 Juli ingaan de wachtgeld- en werk loosheid verze- kërihg. Aldus blijkt uit de memorie van minister Joekes aan de Tweede Ka mer. In deze memorie zegt de mi nister nog, dat werknemers die op 1 Juli a,s. werkloos zijn, derhalve steun blijven genieten van de over- bruggings- of sociale-bijstandsvege- lingen. De uitkeringstermyn van de overbruggingsregéling zal echter worden uitgebreid van dertien tot 21 weken. Op deze wyze worden per sonen. die voor 1 Juli werkloos zijn geworden en nog geen 21 weken werkloos zijn. van 1 Juli a.s. tot na het verstrijken van de 21ste week van hun werkloosheid nog opgeno men in de overbruggingsregeling. Personen, die op 1 Juli zijn opge nomen in een vrijwillige wachtgeld regeling. zullen (voor zover zij geen zogenaamde nul uren-werkers rijn) overgaan naar de wachtgeld- of werkloosheidverzekering krachtens de Werkloosheidswet Duizenden van uit alle hoeken, van het land zjjn vandaag naar Soestdyk gekomen om koningin Juliana hulde te brengen op haar verjaardag. Het grootste bloemenraozaiek dat ooit gelegd is (bijna drie millioen tul pen zijn erin verwerkt) bedekte het grasveld voor het Paleis Soestdyk'. Het is een plattegrond van Nederland in bloemen, de provincies uitge legd in afstekende kleuren. De afmetingen zjjn 55 bij 24 meter. (Onder.) Boven: Precies half elf verscheen de Koninklijke familie op het bordes van het Paleis. Duizenden Nederlanders brachten met bloemen hulde aan hun vorstin, die gedeponeerd werden op de trappen van het Paleis. „Koningin Emma" bracht Korea-vrijwilligers terug. In Hoek van Holland arriveerden Woensdagmiddag met de „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" 152 Koreavrywilligers. die op 23 Maart j.l. met het Engelse tróepentransportschip „Devonshire" uit Kure (Japan) zijn vertrokken. Dit schip heeft de mannen naar Liverpool gebracht, vanwaar zij met de trein naar Harwich reisden om zich in te schepen naar Holland. Tsjecho-SIowakije bouwt straalvliegtuigen. Volgens „Rude Pravo", een Tsjecho- Slowaaks communistisch blad, heeft de Tsjecho-Slowaakse minister van de fensie op een vergadering van com munistische technici verklaard, dal het land thans met behulp van de Sowjet-Unie straalvliegtuigen bouwt. BEVRIJDINGSREDE VAN Dr. DREES Minister Drees zal op de nationale feestdag (5 Mei) na de opvoering van het lekenspel „Leiden ontzet" op het Binnenhof in Den Haag, een bevrij dingsrede uitspreken, die evenals het spel, via de televisie zal worden uit gezonden. VEEL VLAGGEN EN EEN STRALENDE ORANJEZON Parade eti lampionoptocht in Middelburg Ook in Zeeland is de verjaardag van H. M. Koningin Juliana op op gewekte wyze gevierd. Er waren weliswaar geen grote manifestaties, maar de spontaniteit en het enthousiasme op deze stralende Koninginne dag maakte het toch weer duidelijk, dat Zeeland zich nauw met het Oranjehuis verbonden weet en dat de feestdagen van onze Koninklyke familie ook feestdagen zijn voor de Zeeuwse bevolking. In Middelburg, waar ontelbare vlaggen de straten een feestelijk en fleurig- aanzien gaven en waar een groot deel van de bevolking vrij had, zette de Koninginnedag-viering uitstekend Ln met de traditionele parade door de leerlingen van de C.O.A.K, Vele honderden Middelburgers sloe gen dit schouwspel op de met zonlicht overgoten Markt met levendige belangstelling gade. op de Markt, waar een draaimolen en een luchtschomrhel de gehele dag in het brandpunt van de belangstel ling stonden en in de Electro-bio- scoop, waar „Uit het VolkVoor het Volk" vier filmvoorstellingen' liet geven, waarvan een groot deel van de Middelburgse jeugd genoten heeft. Er werden films vertoond over het vorstelijk huis en een Jan Klaassen- filmpje. De kinderen leefden Intens mee met de avonturen van de pop- penkastheld en staken dat niet on der stoelen of banken. Veel belangstelling bestond er 's middags ook voor de voetbalwed strijd op het Nadorstterrein tussen een Ambonezeneiftal en een „Mid- delburg"-combinatie. Vóór de rust ging de strijd gelijk op, hetgeen ook blykt uit de stand bij de pauze: 2-2. Nadat de drum', -.nd van de C.O. A.K. zich had opgesteld op het mid denterrein van de Markt, marcheex-- den de militairen op keurige wijze langs de gai*nizoenscommandant, ma joor Potteboom, die de parade af nam, de officieren en de genodigden, onder wie de burgemeester en me vrouw Bolkestein, de gemeentesecre taris en mevrouw Koene, de heren J. W. Kögeler en A. J. Berenpas, wet houders van Middelburg, vertegen woordigers van het Comité tot be houd van het garnizoen e.a., die de parade vóór het stadhuis gadesloe gen. Parade-commandant was de ka pitein P. G. G. Frederiks. Voorafge gaan door de tamboers en hoornbla zers maakte de troep nog een mars door de stad. De jeugd vermaakte zich kostelijk In de tweede helft had „Middelburg" aanvankelijk het beste van het spel, maar tegen het einde kwamen de Ambonezen weer opzetten en wisten keeper Overweel nog eenmaal te pas seren. De wedstrijd eindigde met een 53 ovex-winning voor de Middel burgers. GROTE LAMPION-OPTOCHT Ook 's avonds was de Markt het middelpunt van de drukte en de gezelligheid, die deze stralende 30e April in Middelburg bracht. De door „Uit het VolkVoor het Volk" ge- organiseerde festiviteiten begonnen met massazang vóór het stadhuis met medewerking van het op het bevlagde podium gezeten Middel burgs Muziekcox-ps en van de Zang school. Voordat de kinderen en de menigte op de Markt het nationale en het Zeeuwse volkslied en een fan- tal bekende vaderlandse liederen zon gen, deelde de vooratter van „Uit het Volk", de heer L. A. Schenk, mede, dat deze organisatie een tele gram van gelukwens aan H. M. de Koningin had gezonden en hield de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, een korte, maar kernachtige toe spraak, waarin hij de bijzondere plaats van het vorstenhuis in de Ne derlandse samenleving belichtte en tevens de waardering van het bui tenland voor Koningin Juliana in ge dachten riep. Het succes van de avond was een grote lampionoptocht, waaraan on telbare Middelburgertjes deel heb ben genomen. Wel een kilometer lang was de stoet van vrolijk dan sende lichtjes, welke zich door de straten bewoog en bij ieder lampi onnetje behoorde een opgetogen kin dergezichtje. (Vervolg op pagina 7) Labour steil conterentie mei Rusland voor. Over het houden van vrije verkiezingen in Duitsland. Het dagelijks bestuur van de 1-a- bouiyartij heeft Woensdag een ver klaring uitgegeven, waarin een be roep op de regeringen van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk wordt gedaan om met Rusland een vler- mcgendhedenconferentie te beleggen teneinde de mogelijkheid van het hou den van viije verkiezingen in geheel E»uitsland te bespreken. Het partijbestuur aanvaardde voorts in principe West-Duitse herbewape ning. zij het onder zekere voorwaar den. Een hiervan is, dat ex- eerst vrije verkiezingen in West-Duitsland moe ten v/orden gehouden, voordat bonds kanselier Adenauer een overeenkomst kan aangaan over de West-Duitse bij drage tot de Europese verdedigings- gemeenschap. Waaldijk bij Waardenburg over 30 meter verzakt. De Waaldijk onder de gemeente Waardenburg is niet ver van de ver- keers- en spoorbnig over de rivier de Waal over een lengte van 30 meter 20 tot 40 centimeter verzakt. Een deel van het buitenbeloop ter dikte van S Y2 meter en ter lengte ran 30 meter" is weggeschoven. Na de laatste hoogwaterperiode zijn er verschillende scheui-en in de "ijk gekomen, die de laatste week steeds groter wei-den. Het wegdek brokkelde over een flinke afstand af. Hierdoor was het niet langer verantwoord het autoverkeer over de dijk te leiden en h6t werd daar om omgelegd. De oorzaak van de verzakking moet voor een groot deel toege schreven worden aan het bijzonder zware verkeer dat over de dijk iat. Arbeiders in staking bij Amsterdamse Droogdokmii. Woensdagmiddag om 4 uur hebben ongeveer 230 arbeiders, die in dienst staan van de-firma J., maar als clas sificeerders werkzaamheden %'errich- ten by de Amsterdamse Droogdok- maatschappij in Amsterdam-Noord, het werk neergelegd. Deze classifi ceerders, dat wil zeggen arbeiders die alle voorkomende soorten van onge schoolde arbeid verrichten, eisen ho gere lonen. Prof. Holwerda te Kampen plotseling overleden. Woensdagavond is te Kampen plotseling overleden prof. B. Holwer da in de leeftijd van 42 jaar. Prof. Holwerda was hoogleraar aan de Theologische Hogeschool van de vrijgemaakte Gereformeerde ker ken in Nederland. VERWACHT: LATER MEER BEWOLKING. Droog en warm weer met later meer bewolking, hoofdzakelijk in het Zuidwesten van het land. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1