August Zeiler is befaamd om zijn Hollands bakwerk 3 Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk r L. OVEREENSTEMMING OVER DE POSITIE VAN DE KROON VELE NEDERLANDERS KREGEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING D PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOBOKEN'S HOLLANDSE BAKKER In New York zijn capucijners alleen bij Zeiler te krijgen (Van onze correspondent). A?^1- uT Dit wordt een huiselijk praatje. Het is voortge vloeid uit de klacht van een recent bezoeker uit Nederland, dat er „in dit grote land met een lekker koekje of stukje chocola" te krijgen is y, aarmee hij prompt onze Amerikaanse vrienden op gevoelige, lange t®nen..tI?Pte en he* na-kantoorse leven van zijn gastheren in één van die pijnlijk, semi-diplomatieke impasses bracht. Wat zegt men in een i geval, wanneer het hart naar moorkoppen verlangt, doch de beleefdheid verplicht de schalen van de etiquette in evenwicht te hou- n'i. - v®e'de.n ons in een moeilijk parket gebracht, een culinair vossehol in het niemandsland, waaromheen de Veldslag Om Het Koekje woedt. Bij het verzenden van dit artikel is nog geen beslissing gefor ceerd En een neutraal scheidsrechter, ijlings uit Hoboken (een haven- voorstad van New-York) ontboden, heeft de moeilijke uitspraak ge daan dat beide partijen gelijk hebben. Deze scheidsrechter weet althans, waarover hij het heeft. Het is Au gust Zeiler, Enkhuizenaar van ge boorte en Wageninger gedurende zijn jeugdjaren, die sedert 1935 naam en faam heeft gemaakt onder de Nederlandse kolonie in en om deze metropolis als „de enige Hol landse bakker". August Zeller's bakwerken waren voor onze naar koekjes kwijnende bezoekers bal sem op de wonde. De Amerikanen in het gezelschap vonden zijn „kletskoppen" en „jan hagel" hoogst aanvaardbaar, zijn „Arnhemse meis jes eerder „interessant" en zijn banketletter „te machtig". Waaruit elkeen kon leren, dat er over sma ken nu eenmaal niet te twisten valt. De Nederlandse bakker van Ho boken („Holland Pastry Shop" heet de winkel) is inderdaad een unieke instelling. „Wij hebben een speciaal machientje", vertelt hij, terwijl hij op een strijkijzer-achtig instrument wijst, „waarmee wij elk stuk gebak luchtdicht kunnen verpakken. Wij hadden laatst een mooie opdracht om Hollands gebak naarJo hannesburg te sturen; een andere zending ging, ook per boot, naar Curagao. Toen de zendingen waren ontvangen, schreef men ons de prachtigste brieven, hoe vers en gaaf het allemaal was gearriveerd!" GELD OP STRAAT!! August en mevrouw Zeiler zijn, volgens hun eigen zeggen, min of meer per ongeluk in de bakkerij verzeild geraakt. „Ik was voorbe stemd om in het hotelvak mijn le venspad te bewandelen", vertelde de 59-jarige eigenaar van de Hol land Pastry Shop. In het begin van de twintiger jaren schreef een Ne derlandse kennis in New-York mij, dat het geld hier op straat lag. Zo iets wil je dan natuurlijk zien. Eer lijk gezegd: het lag er niet. De eer ste jaren hebben wij het bar moei lijk gehad. Ik begon als bediende bij een bakkerij te werken. Dat was wel nodig, want het is een geheel ander bedrijf dan bij ons. Ik heb in Toch is 'l zo I menige banketbakkerij gewerkt, waar de knechts nooit een ei of een ons boter hebben gezien. Gekleurd vet en plantenboter werden ge bruikt. Die eerste jaren verdiende ik 25 dollar per week. Dat viel nogal mee. Want in die dagen kon mijn vrouw door ROBERT KIEK voor 5 dollar royaal alle voedsel voor een hele week voor twee per sonen kopen. Wij hielden zelfs nog wat over. Tegen het eind van de twintiger jaren begon ik een banketbakkerij, die uitsluitend aan de winkels le verde. Maar in de „beurskrach" van 1929 gingen heel veel van deze za ken mee ten onder en ik bleef met de uitstaande vorderingen zitten. Wij moésten weer van voren af aan beginnen wéér als knecht. Nu was er in Hoboken een „Hol land Store". In mijn vrije tijd bakte ik voor de eigenaar banketletters en maakte suikerbeestjes. Dat is ei genlijk het begin geweest van de „Holland Pastry Shop", die wjj in 1935 openden." FLINK AFZETGEBIED. Hoboken was een goed punt voor de Zeilers. Hun zaak ligt vlak bij de pier, waar de schepen van de HollandAmerika Lijn liggen. Het zit er vol met lerste en tweede ge neratie Nederlanders en voorts wo nen er tal van Belgen en Italianen, die de Europese bakwijze waarde ren. ^De Zeilers hadden daardoor een aardig afzetgebied in deze interna tionale markt. Bovendien namen zij het initiatief om tal van Nederland se producten in te voeren lang voor er van een export-campagne sprake was. Nergens in héél New- York kan men capucijners krijgen behalve bij Zeiler, die gedurende het afgelopen jaar in zijn winkel 21 ton verkocht. Hij verkoopt per week 300 pond kaas. een behoor lijke hoeveelheid zoute drop, ont bijtkoeken. blikgroenten uit Neder land en allerlei andere producten, die men zich uit zijn kinderjaren herinnert, thuis-gebakken speculaas en taai-taai. „Elke week komt er uit een klein dorpje, 60 km hiervandaan, een vrouw, die voor een hele gemeen schap van vijftien Nederlandse ge zinnen voor een hele week aan lek kernijen komt kopen. Het verbaast mij telkens opnieuw, dat de Neder landers, die zich in Amerika vesti gen, zich zo snel over het land ver spreiden. Duitsers en Italianen blij ven veel meer in grote groepen bij elkaar klitten. Maar het schijnt dat mijn winkel voor deze het nest uit vliegende Nederlanders een cen trum blijft." Gevaarlijk weggedeelte bij Vught in het geding Voor de Bossche kantonrechter diende de zaak tegen een automo bilist, die op 31 October 1951 was geslipt op het beruchte weggedeelte van de rijksweg Den BoschEindho ven bij Vught. Voor de A-N.W.B. was deze zaak aanleiding om de kan tonrechter door een deskundige te laten voorlichten over de gevaarlij ke toestand van het wegdek, dat over een lengte van twee kilometer is bestraat met afgesleten koper slak-keien. De A.N.W.B. Is van me ning, dat de maatregelen van over heidswege genomen om slipgevaar tegen te gaan. niet altijd voldoende zijn en dat de automobilist, die door slippen een ongeval veroorzaakt, niettemin juridisch zwak staat. De verdediger van de automobi list maakte, de opmerking, dat het wegnemen van het bord „slipge vaar" ter plaatse kan worden uit- geelgd als een misdrijf, waar door de algemene veiligheid van per sonen in gevaar wordt gebracht. Hij vroeg vrijspraak. De A.N W.B. die zich op het standpunt stelt, dat de wegbeheerder schuld treft, is voornemens deze zaak tot in hoogste instantie uit te vechten. Moeilijkheden bij Nederlands- Engelse handelsbesprekingen. De handelsbesprekingen tussen En geland en Nederland, die op 17 April in Den Haag begonnen, zijn afgebro ken en er is geen datum vastgesteld voor de hervatting daarvan. Neder landse ambtenaren zouden somber gestemd zijn ten aanzien van de mo gelijkheid van een spoedige oplossing van de moeilijkheden. Hun voornaam, ste klacht is. dat de invoerbeperkin gen op enkele producten als kom kommers en kasdruiven, die van bij zonder belang zijn voor ons land zo drastisch zijn. a v V HET OVERLEG MET DE WEST. Suriname en de Antillen krijgen gevolmachtigde ministers. Nadat de vorige week in de centrale commissie der conferentie met de West intensief overleg had plaats gevonden over een aantal belang rijke punten van het werkstuk en ook de drie delegaties zich in eigen Er zullen in uw leven, zoioel als inkring hierover beraden hadden, kwamen Dinsdagmiddag onder leiding het mijne, misschien talloze jaren van de plaatsvervangende voorzitter der conferentie, minister ir. L. A. voorbij glijden, zonder dat we ooitjj Peters, de delegaties met haar adviseurs voor de vierde maal in ple- maar één der planeten bij name iioe- j nairPl vergadering bijeen. Zij lnvamen tot overeenstemming over ver iaën. En ook al zouden toe ons in ditschej(lene "nieuwe redacties van het werkstuk. Verder overleg zal in de Sen d"!4j centrale commissie worden voortgezet, wanneer vederen, in pieno ver- planeten, die met de namen van Ro-1 gaderd zal worden. meinse goden getooid zijn, iets te ma- ken hebben met de oude Babylonische I Ten aanzien van de P"siuev;ai* de beschaving van 4000 jaar geleden. Kroon werd o\ ereenstemmmg Toch is het zo, want de Babyloniërs dachten zich de voornaamste goden die het lot der mensen bepaalden, be lichaamd in de vijf, reeds toen beken de, planeten Mercurius, Venus, Mars, Jupiter en Saturnus en schonken daaraan de namen van degeen die zij moesten voorstellen. Door de wande ling der eeuwen heeft Isjtar, de godin der liefde, zich weliswaar in een Ro meins kleed gestoken en is als Venus tot ons gekomen, gelijk ook Mardoek zich thans als Jupiter poogt voor te stellen, doch desondanks herkennen wij duidelijk de Babylonische gelaats trekken, evenals bij de drie andere. De vijf planeten met zon en maan waren zeven hemellichamen, ziedaar onze week van zeven dagen. Op elke dag der week werd een belangrijke godheid vereerd, waaruit de gewoonte ontstond de naam van die god aan de dag zelf te geven. Zo werd de dag van de eredienst voo rde zonnegod tot Zondag, die voor de maangod tot Maandag en vervolgens kregen de vijf andere dagen der week eveneens de namen der 5 andere belangrijkste go den. Dinsdag tot en met Vrijdag dra gen weliswaar de sporen van ger- maanse goden. Tiwaz, Wodan, Donar en Frija) gelijk ook Zaterdag (Satur nus) een Romeinse inslag heeft, maar de benamingen zijn toch weer terug te voeren tot het oude Babyion. Mocht U er nog niet van overtuigd zijn dat U een deel der Babylonische cultuur hebt geadopteerd, wil dan zo goed. zijn even op de klok te.zien. Die vreemde indeling van een uur in zes tig minuten en een minuut in zestig seconden (evenals bij de cirkel) danktkoninkrijk is samengesteld uit U aan het zestigtallig stelsel der Ba- door de koning benoemde ministers byloniërs, die we hierna aan hpn lot en de gevolmachtigde ministers van uilen overlaten om U een beest te Suriname, onderscheidenlijk van de laten zien, dat iets doet wat hij beslist j Nederlandse Antillen. Een gevol- niet móg doen. machtigd mmister.handelt namms H. Petition. 1 de regering van zijn land, die hem kregen over een formulering, waar in de verknochtheid van de rijksde len aan het Huis van Oranje tot uitdrukking komt. t.w.: de kroon is en blijft opgedragen aan Hare Majesteit Juliana, prinses van Oranje Nassau, om door haar en hare wet tige opvolgers te worden bezeten. De koninklijke macht wordt in aan gelegenheden van het koninkrijk uitgeoefend door de koning als hoofd van het koninkrijk. Als aangelegenheden van het koninkrijk zijn o.m. aangewezen: de handhaving van de onafhankelijkheid en de verdediging van het konink rijk, de buitenlandse betrekkingen, het Nederlanderschap, de regeling van de ridderorden, alsmede van de vlag en het wapen van het konink rijk, de regeling van de nationali teit' van schepen en het stellen van eisen met betrekking tot de veilig heid en de navigatie van bepaalde zeeschepen, die de vlag van het ko ninkrijk voeren. Andere dan de in 't statuut met na me té noemen onderwerpen kunnen in gemeen overleg- tot aangelegen heden van het koninkrijk worden verklaard. SAMENWERKING. Wat de behartiging van de aan- felegenheden van het koninkrijk oor samenwerking van Nederland. Suriname en de Nederlandse Antil len aangaat werd overeenstemming bereikt over o.m. de volgende bepa lingen: raad van ministers van het benoemt en ontslaat. Hij moet de staat van Nederlander bezitten. De regeringen van Suriname en de Ne derlandse Antillen zijn gerechtigd, indien een bepaald onderwerp haar daartoe aanleiding geeft, naast de gevolmachtigde minister tevens een minister met raadgevende stem aan het overleg te doen deelnemen. De heer en mevrouw Zeiler, de Ne derlandse bakker in Hoboken, die in Amerika in de eerste plaats voor de Nederlandse kolonie, maar ook voor rasechte Amerikanen Hollandse lek kernijen bakt. Magazijnbediende sloeg politieman tegen de grond. Er klonk Maandagavond een schot oor de Amsterdamse Jordaan. Te- nidden van een opgewonden menigte rachtte een agent van polltic een duchtellng te achterhalen, maar emand gooide hem een fiets voor de /oeten. Toen trok hij zijn dienstpi stool en loste een schot in de lucht. Het begon met een relletje en het ju bliek in de Jordaan was toege stroomd om te zien hoe'een vechtpar tij. die daar begonnen was, zou aflo pen. Twee agenten poogden met '.lichte drang de menigte te versprei den. toen plotseling een 20-jarige magazijnbediende een der agenten ?cn harde slag tegen het hoofd toe diende, waardoor deze bloedend op straat bleef liggen. In de consternatie zette de andere de achtervolging op de vluchtende magazijnbediende in en loste daarbij bet reeds vermelde schot. Dc maga zijnbediende werd later aangehouden. De gewonde heeft een lichte hersen schudding opgelopen. Eisenhower toch naar Den Haag. Generaal Eisenhower, die momen- i teel in West-Duitsland verblijft, zal op 19 en 20 Mei een bezoek brengen aan Den Haag. Op 20 Mei zal generaal Eisen hower besprekingen voeren met mi nister Staf, chefs van staven en een bezoek brengen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Het we*eldgobeuren Lange lijst in buitengewone editie van de Staatscourant Tor gelegenheid van de 43ste verjaardag van H.M. de Koningin is aan een groot aantal Nederlanders een koninklijke onderscheiding verleend. De buitengewone Staatscourant, waarin Dinsdag de namen van de gedeco reerden werden gepubliceerd, telde niet minder dan 20 pagina's. Hieronder laten wij een aantal van de meest bekende personen volgen; de Zeeuwen, die een onderscheiding ontvingen, vindt men elders in dit nummer. Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau: prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, lid van Permanente Hof van Arbitrage; bij bevordering: mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Brussel. Commandeur in de Orde van Oran je Nassau: G. H. Crone, te Amster dam; J. Brautigam, te Rotterdam; mr. B. Th. W. van Hasselt, voorheen directeur-generaal van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Maatschappij. Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw: J. v. d. Berg, ambas sadeur te Pretoria; mr. J. Visser, chef van het 'kabinet van de minister van binnenlandse zaken; mr. C. W. A. Schürmann, plv. Hoge Commissaris der Nederlanden te Djakarta; J. B. D. Pennink, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Wellirtg- ton; prof. dr. W. J. A. Kernkamp te Utrecht; dr. J. ter Meulen, dir. van de bibliotheek van het Vredespaleis; mr. J. Keuning te Amsterdam; prof. mr. G. H. A. Feber, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden; mr. H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de provincie Fries land; ir. J. B. G. M. ridder van der Schueren, Commissaris der Koning in in de provincie Overijssel; mr. dr. F. J. M. A. H. Houber, Commissaris der Koningin in de provincie Lim burg; jhr. mr. G. A. M. J. Rurjs de Beerenbrouck, lid van de Eerste Ka mer; mr. L. Einthoven, hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst: J. C. B. (Jan) Sluyters, kunstschilder; prof. dr. J. J. L. Duyvendal, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit te Lei den; prof. dr. K. L. Bellon, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; prof. dr. M. van Rhrjn, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; de lui tenant-generaal M. R. H. Cal- meijer, directeur van het Defensiestu diecentrum; Lt.-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf; schout-bij-nacht jhr. H. A. van Foreest; prof. dr. H. J. Ch. Tendeloo te Wageningen, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool; E. J. A. A. Quaedvlieg te Den Haag, directeur van de Veeartsenijkundige dienst; H. Oosterhuis te Amsterdam, voorzitter van het N.V.V.; mr. J. H. M. van der Grinten, president van het gerechts hof te Arnhem en voorzitter van de Raad van Beroep (D.B.) aldaar; L. v. d. Tempel, secr. Algemene Reken kamer; generaal-majoor J. Kok, in specteur van het wapen der genie; de generaal-majoor-waarnemer A. Ba- retta, plaasvervangend chef lucht- staf; de generaal-majoor C. D. Toet, van het wapen der artillerie; de re serve-aalmoezenier met de rang van majoor L. G. W. van de Vranae; de reserve-legerpredikant P. P. Meer burg; ir. A. S. Tuinman, landbouw- en emigratie-attaché bij de Neder landse ambassade te Ottawa. Officier in de Orde van Oranje Nas sau; dr. C. L. Patgn, Raadsadviseur aan het ministerie van buitenlandse zaken; H. J. F. Wesseldijk, pred. der Ned. Herv. Kerk, secr. van de Gene rale financiële Raad der Ned. Herv. Kerk; P. N. Kruyswijk, pred. der Geref. Kerk te Ouderkerk, vroeger te Vlissingen; dr. K. R. Mengelberg, directeur van het Concertgebouw N. V. te Amsterdam; mr. G. L. F. Lan- dre, voorzitter van Genootschap van Ned. componisten; Johan de Meester, artistiek leider en regisseur van „De Nederlandse Comedie"; dr. G. P. van Itterzon, voorzitter van de School raad voor de scholen met dé Bijbel; dr. H. G. W. van der Wielen, dir. van de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen; ds. M. D. Gijsman. verte genwoordiger van de Protestantse kerken in de centrale commissie voor cultureel werk in de Arbeiderskam pen; J. W. v. d. Akker, tweede voor zitter van de K.A.B.; A. Borst Pzn., algem. voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers. Ridder in de Orde van Oranje Nas sau: Theo Frenkel, toneelspeler te Den Haag; J. Kleiboer te Enschede, organisator van tentoonstellingen; A. C. van Loo. adj.-inspecteur bij de Al gemene Rekenkamer; A. v. d. Hoek, referendaris bij de Pensioenraad; J. van Konijnenburg te Oegstgeest, ge zagvoerder ter koopvaardij. Herdenking gevallenen tweede wereldoorlog. Ter gedachtenis aan allen, die tij dens de Tweede Wereldoorlog hun le ven hebben geofferd, zal ook dit jaar op twee centrale punten in Neder land en bovendien in de vier militaire afdelingen en op Hr. Ms. oorlogssche pen en de walin richtingen van de Koninklijke Marine, de nationale herdenking worden gehouden. Hiertoe wordt op 3 Mei a.s. in Den Helder bij het monument „Voor hen die vielen" de centrale herdenking gehouden voor de gesneuvelden en overledenen van de marine en de koopvaardij, terwijl op de Grebbe- berg de in de oorlog gesneuvelden en overledenen van de Koninklijke Landmacht, de omgekomen verzets strijders en alle overige slachtoffers worden herdacht. 80. Een deur, een verbinding met de buiten wereld. Déar zocht Jimmy naar en het kostte hem héél wat moeite het ding te vinden. Tot tweemaal toe stond hij op het punt juffrouw Wabbel in de arm te nemen, want die zou het vermoedelijk wel weten, maar dat durfde Jimmy niet goed. Er was een innerlijke stem, die hem vertelde, haar maar buiten zijn verdere plannen te houden. Plannen had Jimmy wel, maar hóé ze tot uitvoering te brengen, wist hij nog niet goed. Éérst die uitgang vinden, welke er móést zijn. De kaars, die Jimmy had aangestoken, was al haast opgebrand, toen hij bijna een kreet van vreugde slaakteAchter een paar grote va ten met boter, waarvan hij er één een beetje opzij had gerold, ontdekte Jimmy eensklaps een met ijzeren banden beslagen deurHet ding zat stevig dicht, maar dat deze deur een ver binding vormde met de buitenlucht, dat stond voor Jimmy als een paal boven water, want er kwam wat regenwater onder door en bovendien kon hij de wind buiten horen gieren als hij zijn oor tegen het hout hield. „Mooi" dacht Jimmv, „dót weet ik al weer". Hij rolde het vat er weer voor en besloot eens te gaan kijken, hoe de an dere gevangenen het maakten. Ridgway naar Parijs beslis: opvolger N.A.T.O.-opp t N.A. Elsenhower bevelhebber is g« van generaal Ridgway. de velhebber van de strijdkrac Ver. Naties in het Verre Oo- kan hierover misschien wel verbaasd zjjn. omdat tot v algemeen werd verwacht, dat Eis howers plaatsvervangei T.O., dc nog vrij jonge, maar zeer be kwame generaal Gruenther. uitver koren zou worden, maar wie de laat ste dagen de berichten en commenta ren heeft gevolgd, heeft kunnen zien aankomen? dat de beslissing zou val len. zoals nu is geschied en er is in derdaad ook meer dan één reden aan wijzen om deze beslissing toe te juichen. In dc eerste plaats in dc persoon van Ridgway zelf: een bekwame en integere figuur, die na het heengaan van McArthur uit het Verre Oosten heeft bewezen een moeilijke situatie aan te kunnen, niet alleen als mili tair leWer. maar ook als tacticus, die toonde als het cr op aan komt ook met de nodige voorzichtigheid en om zichtigheid te werk te kunnen gaan. Ongetwijfeld is op dit punt zijn politieke ervaring als militair advi seur bij de Ver. Naties hem te stade gekomen! Ook voor zijn nieuwe func- waarbij hij leiding zal moeten geven aan de voltooiing van een mi litaire constructie. waarvan het voortbestaan van een belangrijk deel van de Westerse beschaving zal af hangen. zullen deze ervaring en deze tactische bekwaamheden zeer belang rijk blijken te zijn. Naar wij mogen verwachten en hopen! althans voorlopig nog veel belangrijker dan zijn ervaring als leider van grote mi litaire operaties. Maar mocht het ooit zover komen, dan is het goed te we ten. dat het opperbevel berust bij een man. die in het Verre Oosten ge vechtservaring heeft opgedaan en on der wiens leiding met een zeer hete rogeen samengestelde legermacht een lang niet eenvoudige militaire taak tot een goed einde werd gebracht. Een ander aspect van de benoeming van generaal Ridgway. dat even eens een reden tot blijdschap mag vormen, ligt niet in de sfeer van N.A.T.O. zelf. maar ln Korea. Wanneer de Amerikanen en de lei ding-gevende figuren uit de Ver. Na ties het aandurven om een bekwaam opperbevelhebber van zijn functie daar te ontheffen en over te plaatsen naar een ander „front", kan het haast niet anders zijn, of zij beschouwen het werk in Korea als voltooid. Dc berichten over de jongste ontwikke ling van de besprekingen in Pan Moen Djon wijzen trouwens in dezelf de richting. In Korea hebben de Ver. Naties een (defensieve) overwinning behaald op het nog altijd naar expan sie strevende communisme en het is dus van groot belang tijdig het ac cent te verleggen naar een sector, waar misschien een nieuwe poging te- duchten kan.zijn. En het is van nóg meer belang te weten, dat de aanwe zigheid van een krachtige defensieve organisatie onder leiding van be kwame bevelhebbers daar reed.v aan wezig is. waardoor die tweede po ging in feite wellicht nooit aange durfd en ondernomen zal worden. Tenslotte nog iets over het feit, dat de opperbevelhebber voor de N.A.T.O.-striidkrachten, wiens taak voor het overgrote deel op Eu ropees terrein ligt. toch weer aan een Amerikaan werd toevertrouwd. Wij hebben in deze rubriek al eens eerder herinnerd aan de onmerking. welke een Frans journalist eens maakte: „Om tenminste enige in vloed op de gang van zaken in Euro- na te krijgen, zou 5k eigenlijk wel Amerikaans staatsburger willen wor den". Dat klinkt ironisch en ook wel een beetje bitter, maar het tvneert toch de situatie, zoals zij in feite ligt. Europa is nu eenmaal volledig af hankelijk van de Ver. Staten. Zonder de militaire en economische huln van Uncle Sam is het reddeloos verloren. Welnu: Amerika wil helpen. Niet uit sluitend uit nure menslievendheid of het gevoel, dat men een zwak broer tje uit de volkerengemeenschap niet door een boze buuriongen mag laten overheersen, maar ook en misschien wel in hoofdzaak op grond van over wegingen. die door een welbegrepen eigenhelang worden Ingegeven Zon der Europa komt zelfs Amerika op den duur in gevaar, ook al omdat mèt Europa het Dotentieel van de te genstander weer zoveel krachtiger zou worden. Er zijn gelukkig niet zo heel veel Amerikanen, die nog gelo ven in het isolationisme van Taft. Amerika getroost zich dus grote offers om West-Eurooa aan zün zijde te kunnen houden, als partner èn als afnemer van zrjn producten. Is het dan niet billijk, dat het verlangt, dat de uitvoering vaD de taak. waarvoor het de dollars en de wapens ver strekt, ook in handen gelegd wil zien van een landgenoot, die het gemak kelijker dan een Fransman of een Brit ter verantwoording kan roepen? En is het misschien tevens niet beter voor Europa, dat het aan het hoofd van de Atlantische organisatie in Pa rijs een man gesteld weet. die zo no dig zelf als pleitbezorger kan optre den bij het Amerikaanse Congres, dat wel eens al te veel de hand op de por- temonnaie wil houden? Oplichter verdiende f 40.000.— De politie te Diemen heeft de 40- jarige woonschepenbouwer D. J. dc J. gearresteerd, die er van wordt ver dacht vier en veertig personen te hebben opgelicht voor een bedrag van rond 4~0.000 gulden. De verdachte sloot tal van contracten af en liet de gegadigden wekelijks eeD afbeta lingssom storten. Een woonschip le verde hij echter nooit af. Als zijn klanten ongeduldig werden, toonde De J. hen het casco van een schip, dat reeds besteld of verkocht was. Ook had hij de gewoonte soms snel een schip bij een andere onderneming te laten bouwen. Deze schepen, die gewoonlijk in zeer slechte staat ver keerden, betaalde hij echter nooit, al dus De Volkskrant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5