Van wind- en watermolen tot een hypermoderne industrie Zeeuwse Almanak ZEELAND SPEELT BRIDGE VOOR DE OLYMPIADE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1952 „WIE HET EERST KOMT Hoog-oprijzende graansilo's in het hartje van Sas van Gent De typisch Nederlands© zegswijze „Wie het eerst komt, het eerst maalt", ls ten volle van toepassing op de N.V. Walzenmolen „Sas van Gent", wan het was de heer D. Verschaf fel, die ln 1820 nu dus 132 jaar geleden op de vestingwerken van Sas van Gent met een wind- en een watermolen de eerst© Sass© industrie stichtte. Een meelfabriek, toen aangewezen op wind- en waterkracht; thans een hypermodern bedrijf, met een eigen electrlsche krachtinstallatie en met indrukwekkende, hoog-opryzende graansilo's in het hartje van dit volledig geïndustrialiseerde plaatsje in de kannalzóne. Maar met nog steeds hetzelfde product; het meel, waarvan de bak kers uw dagelUks, onmisbaar, brood bakken De manier waarop dit product ver kregen wordt, heeft in de loop der jaren evenwel een grondige wijziging ondergaan en naar een molensteen zult ge in het tegenwoordige bedrijf vergeefs zoekenReeds in 1829 werd de houten windmolen afgebro ken en op veel grotere schaal in steen herbouwd. Het pleit wel voor het toenmalige vakmanschap dat het uit die trjden daterende gedeelte nog steeds in bedrijf is! In 1853 volgde de eerste schvcde op de weg naar de mechanisatie; er werd een stoommachine van 3 P.K. aangebracht om de molenstenen aan 1 te drijven en toen de heer J. Ver- schaffel de latere burgemeester van Sas van Gent de zaken over nam, was er een productie van 2V2 zak meel per uur, oftewel 10 ton per dag. Deze productie steeg in 1893 tot 30 ton per dag, danlc zij ae installatie van de eerste walsen, waaraan 't be drijf de naam „Walzenmolen" ontleen de. („Dat germanisme die ,x" in „walzen" zijn we nooit meer kwijt geraakt", aldus de huidige directeur, de heer H. Verschaffel Acht jaren daarna brak er brand uit en een groot deel van de molen werd verwoest, doch binnen een jaar was dit deel herbouwd en noteerde Men een productie van veertig ton per dag. EN NU En nu, weer jaren later, na twee wereldoorlogen doorstaan te hebben, vindt ge in Sas van Gent een bedrijf, dat in niets meer aan een Hollandse windmolen doet denken. Een vol automatisch werkende meelfabriek met een capaciteit van „Ja van hoeveel eigenlijk, meneer Verschaffel"? Maar de zakenman in de heer Ver schaffel wenst het antwoord schuldig te blijven. Dit is beroepsgeheim. Zijn enige concessie is de mededeling, dat de N.V. Walzenmolen in de Bezet tingstijd geheel Zeeland en de Zuide lijke gedeelten van Brabant en Lim burg in leven kon houden en in aan sluiting op deze mededeling maakt hg van dc gelegenheid gebruik om een veel verbreid misverstand uit de weg te ruimen. „WH leveren niet hoofdzakelijk aan Zeeuwse bakkers. Ons afzetge bied is geheel Nederland, dat \vy te- EXAMENS. Voor het te 's-Gravenhage gehou den examen gemeente-administratie I slaagden de navolgende heren: J. A. Boogaert, Middelburg; J. de Doelder, Sluis; J. Jongepier, Middel burg; J. Bimmel, Vlissingen; M. Meessen, Oostburg; A. L. van Wal lenburg, Middelburg; 'J. Vermeulen, Heinkenszand; H. van Strlen, Wisse- kerke; D. K. Smit, Vlissingen; A. P. du Bols. Zonnemalre; P. Brug^eman, Sas van Gent; A. Bruijnzeel. Katten- dijke; E. van Dijk, 's-Gravenpolder; J. Francken, Sint Jansteen; P. Kar man, 's-Heer Arendskerke; J. Kake- beke, Borssele; M. Schilperoort, Brouwershaven en G. van Velzen, Krabbendijke. MYSTERIE Een Belgische frank, een pet. en een bloedpas De beurtschipper le Sas van Gent, die deze ongebruikelijke attributen in de vroege morgen aan boord van zijn schip vond, aarzelde geen moment en begaf zich linea recta naar de politie. Misdaad? Ongeval? Men wist het niet; men tastte in het duister en zelfs een bij de onder zoekingen ingeschakelde speurhond vermocht geen sprankje licht in de zaak te brengen. De actieve viervoe- ter kon géén lucht van het geval krij gen. Ten einde raad besloot men een be gin te maken met dreggen, een ver moeiend werk, dat veelal eindeloos schijnt. Een Belgische frank, een pet en een bloedplas Het waren gegevens en omstandig heden, die een schrijver van detective, romans voldoende stof voor een ganse nieuwe serie zouden hebben opgele verd, maar de mannen rondom dit mysterie dachten niet aan detective romans. Voor hen was het bittere wer kelijkheid. Angstig, raadselachtig, spannend... Toen verscheen op het terrein van het onderzoek een schippersvrouw, die iets te vertellen had. De mannen luisterden wat ver strooid naar deze vrouwenpraat „En die Belg was dronken en toen viel hij. Ja, zo van de kade op het schip en...," Dé mannen luisterden oplettender. En hoorden, dat die dronken knaap een bloedneus had opgelopen, xijn petje had verloren en die frank, misj schieit had achtergelaten als vergoe ding voor de aangerichte «chade.... Het mysterie u>as geen mysterie dn er. samen met negen andere grote meel fabrieken voor 90 bestreken". De producten verlaten de fabriek niet, dan na een voor de leek onbe- grijpelgk grondige, reinigende en se lecterende bewerking; niet na tien tallen grotere en kleinere machine- riën gepasseerd te z\jn; machines, in strakke lijn opgesteld op elke afde ling van het vijf verdiepingen tellen de gebouw; machines, die stampend, draaiend en schuddend de ruwe tar wekorrel vermorzelen tot een aantal meelsoorten in vele variëteiten; allen zo zuiver als ongerepte sneeuw ABSOLUUT ONTEVREDEN. Maarde heer Verschaffel is absoluut ontevreden over 't product! „Bij het huidige dollartekort", aldus de directeur van de N.V. „Walzen molen", „wordt er door de regering die nog steeds als inkoper fun- feert meer op kwantiteit dan op waliteit gelet. Bij de aankopen is noch het marktonderzoek, noch de logica, maar de betalingsbalans door slaggevend en de Nederlandse boer (want inlandse tarwe wordt uiter aard mede verwerkt) is al evenzeer geneigd eerst naar de opbrengst per H.A. te kijken en dan naar de kwali teit Een ander probleem, dat de heer Verschaffel nauw ter harte gaat, is dat der beide broodsoorten. „Beslist onnodig", is zijn mening. „Het is uit stekend mogeljjk om één broodsoort te maken, die zowel kwalitatief als in prijs tussen volksbrood en wit brood in ligt en die van het huidige witbrood practisch niets behoeft te verschillen". Dat is de mening van een telg uit een geslacht van meelfabrikanten; een man uit de practijk, die het niet eens kan zijn met het regeringsbeleid in deze aangelegenheid. Maar die er niettemin voor zorgt, dat er onder zijn leiding het beste van gemaakt wordt! Gemeente Middelburg kan f 2600.— besparen. De heffing en invordering van de rechten voor het ophalen van huis vuil brengt zeer hoge invorderings kosten met zich mede. In verband hiermee stellen B. en W. van Middel burg de gemeenteraad voor in de Ver ordening Reinigingsrechten een wij ziging te brengen, behelzende, dat voortaan de te innen reinigingsrech ten op de tweemaandelijkse ver- bruikskwitantie voor stroom, gas en water wordt gebracht. Dit is te ver wezenlijken, als het te betalen recht per maand wordt bepaald en de af zonderlijke heffing voor de emmer in het tarief wordt opgenomen. De uitvoering van dit plan heeft o.m. de volgende voordelen: de admi nistratie ten kantore van de reini gingsdienst kan, voor wat de gebrui kers van één emmer betreft, verval len, evenals het opmaken van kohie ren; de incasso geschiedt tegelijker tijd met die van Het stroom- gas- en waterverbruik; de drukwerkkosten vervallen; ontheffingen en restituties behoeven niet meer te worden ver leend; de administratie ter vastleg ging van de aansprakelijkheid voor de emmers kan vervallen en de twee maandelijkse inning van het zesde deel van het jaarlijks recht zal voor de belastingschuldige gemakkelijker zijn dan de heffing ineens. Men heeft berekend, dat uitvoering van dit plan de gemeente rond 2600 zal bespa ren. Belgische onderscheidingen voor inwoner van Terneuzen. De heer Van der Peijl verstrekte geallieerden waardevolle gegevens. De heer Johan van der Pcljl te Terneuzen, klerk eerste klas ten kan tore van de waterleidingmg. „Zeeuwsch-Vlaanderen" ontving Maandag van de militaire- en lucht vaartattaché bij de Belgische ambas sade te 's-Gravenhage, generaal-ma- joor J. Woussen, bericht, dat hem bij Belgisch K. B. de medaille van de Weerstanden de herinneringsmedail le van de oorlog 19101945 zijn ver leend. De heer Van der Peijl heeft zich ge durende de bezetting en in het bijzon der in de jaren 1943'44 zeer ver dienstelijk gemaakt voor de geallieer de inlichtingendienst, waarbij hij werkte voor een groep, die onder lei ding stond van baronesse Fernande de Heusch te Brussel. Hij verschafte daarbij vele waardevolle inlichtingen over Duitse troepenconcentraties in Zeeuwsch-Vlaanderen en gaf even eens door hem vervaardigde tekenin gen en kaarten door van Duitse ver dedigingswerken, geschutsopstellin- gen enz. Tijdens zijn werkzaamheden voor de inlichtingendienst werd de heer Van der Peijl eenmaal in zg. militair gebied door de Duitsers gearresteerd, doch daar men op hem niets bezwa rends kon vinden na enige tijd weer in vrijheid gesteld. Reeds eerder was de thans onder scheidene bij Belgisch K. B. - en ach tereenvolgens benoemd tot helper tweede- en eerste klasse van de actie- en inlichtingendiensten te Brussel. Thans zijn hem de brevetten van de jongste twee onderscheidingen - waarvan de versierselen zgn twee gekruiste bliksemschichten uitge reikt. Parade te Middelburg. Ter gelegenheid van Koninginne dag zal Woensdag a.s. om 10.30 u. te Middelburg op de Grote Markt een parade worden gehouden door de leer lingen van de Coak. De parade zal worden afgenomen door de garni zoenscommandant, majoor J. Potte- boom. paradecommandant is de kapi tein P. G. G. Frederiks. SALUUTSCHOTEN TE VLISSINGEN. Op Koninginnedag zullen te Vlis singen de gebi-uikeiyke saluutschoten worden gelost door geschut van H. M.'s „Jacob van Heemskerck". Te negen uur worden 33 schoten afgevuurd, te 12 uur 35 schoten en tc 16 uur 33 schoten. Totaal dus .101 schoten. De schepen van de Koninklijke Ma rine in de haven van Vlissingen zul len bovendien op Koninginnedag ge- pavoiseerd zijn. Burgemeester van Middelburg spreekt op Koninginnedag. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, zal op Ko ninginnedag om 7.30 uur n.m. de massa-zang voor het stadhuis op de Markt inleiden met een toespraak. BESCHERMING KETTINGHONDEN Op verzoek van Ged. Staten, die op hun beurt gevolg gaven aan een verzoek van de Bond van Politie ambtenaren tot bescherming van die ren, stellen B. en W. van Middelburg de raad voor de algemene politiever ordening zodanig te wijzigen, dat de bescherming van waak- en ketting honden is gegarandeerd. Bij een en quête is gebleken, dat de verzorging van de vier nog in Middelburg aan wezige kettinghonden wel wat te wensen overliet, terwijl de toestand van de honden niet zodanig was, dat op grond van een bestaande wet of verordening verbaliserend kon wor den opgetreden. Valse S.O.S.-seinen komen uit omgeving Oostende. Britse scheepvaartautoriteiten, die de geheime radiozender trachten op te sporen, die sinds twee maanden valse S.O.S.-berichten uitzendt, heb ben Maandag meegedeeld, dat de zen der zich op ongeveer acht mijl van Oostende aan de Belgische kust moet bevinden. Het onderzoek wordt voort gezet. Zoals bekend hebben de S.O.S.-sei nen van deze zender ook in Zeeland verwarring gewekt onder sleep- en reddingsdiensten. Maandagmiddag werden wederom S.O.S.-signalen opgevangen, waarin ■gezegd werd, dat een schip ter hoog te van de kust van Kent op een wrak was gestoten. De reddingboot van Ramsgate werd gealarmeerd, doch voer niet uit, omdat men aan de juistheid van de boodschap twijfelde. Het bleek, dat er inderdaad geen schip bestaat met de in het bericht genoemde roepletters. Op grond van peilingen van de sta tions North Foreland, Willemsoord (Den Helder) en Kootwijk, die de boodschap opvingen, is men ten aan zien van de plaats van de zender tot bovengenoemde conclusie gekomen. GESLAAGD. Aan ae Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen sociologie, de heer H. Nieuwenhuyze, vroeger te Kapelle. Drive te Middelburg op 10 Mei as. Inschrijving sluit op 5 Mei De Olympische spelen zgn in zicht en iedere Nederlandse sportliefheb ber acht het vanzelfsprekend, dat de beste Nederlandse sportbeoefenaren in staat worden gesteld hun krach ten te meten met de uitblinkers der andere staten. De uitzending naar Helsinki kost evenwel geld en de re gering kan er niet aan denken, deze kosten voor haar rekening te nemen of er in belangrijke mate aan bij te dragen. Het geld moet dus op andere wijze bij elkaar worden gebracht en een originele manier is die, welke de Nederlandse Bridge Bond gekozen heeft. In alle afdelingen van deze bond in Nederland en dus ook in Zeeland worden bridge-drives geor ganiseerd. De kosten daarvan wor den gedragen door de bridgeclubs. De opbrengst komt geheel ten goede aan de uitzending van Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spe len. De eerste drive, die georganiseerd is door het Walcherse comité Zebrivo (Zeeland bridget voor de Olympi ade) wordt op Zaterdag 10 Mei ge houden in dc sociëteit De Vergenoe ging te Middelburg. De inschrijving sluit op 5 Mei. Het is te hopen, dat alles wat op Walcheren en Zuid Be veland bridge speelt, die dag naar Middelburg komt. Gebeurt dat, dan komt alleen reeds op deze wijze een aardig bedrag by elkaar. Het Zebrivo-comité, dat is samen gesteld uit de heren W. L. Heyboer, J. Parent, L. J. Steenland, mevr. C. YsselAdriaanse, J. L. Yssel, mevr. M. L. E. J. DronkersDebra, Mid delburg, A. v. Iren en M. B. v. d. Woestyne. Vlissingen, wil echter meer trachten te bereiken. Het heeft daartoe een beroep ge daan op alle sportverenigingen en bedrijven in Zeeland om eveneens voor de uitzending van Nederlandse sportlieden naar Helsinki een steen tje bij te dragen. Ieder bedrag is natuurlijk welkom, maar gehoopt wordt, dat de sportver- De heer A. L. van Hoeve, hoofd van de administratieve dienst op het hoofdpostkantoor te Amsterdam, die met ingang van 1 Mel a.s. is be noemd als directeur van het P.T.T.- kantoor te Middelburg. De plaatselijke prljzencommissie te Koudekerke heeft vergaderd. Dit was sinds de oprichting de eerste vergade ring. Voortaan zal zo nodig maandelijks worden, vergaderd bij toerbeurt met Big- gekerke. Diverse problemen werden be sproken, alsmede een door een inwoonster uit Koudekerke ingezonden verzoek om inlichtingen. De voorzitter, de heer A. L. Jacobse sloot hierna de vergadering. De Faaacollecte bracht in de Ned. Herv. kerk te Kortgcne f 244.24 op. Op het sportterrein aan de Dorpsweg te St, Annatand werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen W.H.S. I en ThO' lense Boys l W.H.S. I won deze wed strijd met 7—0. Op Zaterdag 26 April vierde het echt paar M. v. d. Jagt~-Westdorp te St. An naland zijn 45-jarig huwelijksfeest. Van vele ztjden mochten de oudjes, die nog in blakende welstand verkeren, geluk wensen in ontvangst nemen. De in de Ned. Herv. kerk te St. An- naland gehouden extra collecte ten bate van d« kerkvoogdij, bracht 93.55 op. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen gem. administratio slaagden de heren Jongepier, Wallenburg, Bogaart en Vermeulen te Middelburg, Smit en Bim mel te Missingen, Den Doelder te Sluis en Meeuwac te Oostburg. Voor het examen 3e stuurman grote handelsvaart, slaagde de heer C. Bakker, leerling van de „De Ruyterschool'' te Vlissingen. In de gemeente Yerseke zijn een groot aantal personen uitgenodigd voor een vergadering, waarin huisbezoekers zullen worden geworven voor het a.s. bevol kingsonderzoek op t.b.c. In deze verga dering zullen zij instructies ontvangen over de tc volgen methode bij het huis bezoek. Ook ln Yerseke is do actie „Een, hei tje voor een karweitje" een succes ge worden. De Yersekse padvindersgroep heeft op één na het grootste bedrag per persoon bij elkaar weten te brengen van Zeeland. Een te Yerseke gehouden Slmavi- collecte heeft 153.38 opgebracht. De Paascollecte in de Ned. Herv. kerk te Sluis bracht 236.96 op. In Slnt Anna ter Muiden was de opbrengst 15.35. De padvindersactie „Een heitje voor een karweitje" heeft te Sluis 103.65 opgebracht. In het vervolg zal de brandweer te Schoondljke gealarmeerd worden door middel van een sirene, welke is aange bracht op de toren van de Ned. Herv kerk. Vorige week is de sirene bij wijze van proef voor de eerste maal gebruikt De heer H. Kok Czn. te Krabbendijke is door een aantal lidmaten der Ned. Her.', kerk candidaat gesteld voor het ambt van ouderling in de vacature J. Tolhoek. De uien-export Prijsverloop teleurstellend. Het prijsverloop van de uienmavkt heeft vele landbouwers teleurgesteld en eens te meer werd bewezen, dat men van te voren weinig over de gang van zaken kan voorspellen. Onze yoorspelling, echter, dat de. uienprijs zeker niet veel boven de 30 cent zou uitkomen, wanneer de be trekkingen tussen Engeland en Egyp te weer normaal waren is in zoverre uitgekomen, dat de prijs niet boven de 30 cent kwam. maar er belangrijk onder bleef. Twee oorzaken waren hiervoor aan te wijzen. In de eerste plaats de overvloedige aanvoer van uien op de Engelse markt, maar voor al ook het feit dat Duitsland zeer ma tig afnam, terwijl Frankrijk in het geheel niet aan de markt kwam. Zodra Duitsland zich terug trok, was er van landbouwerszyde zeer veel aanbod, waarna de prijs terug viel op 22 cent. Geleidelijk aan verbeterde dit wel wat, totdat aan het einde der maand de prijs weer rond 30 cent schommel de. Voor gewone uien is de prijs van 22-30 cent nog altijd behoorlijk, maar voor koelhuis-uien is 30 cent niet zo hoog, vooral als er nogal uitschot is, Dikwijls zelfs meer clan 25%. In totaal werden 11.894.321 kg uien in de maand Maart geëxporteerd verdeeld als volgt: Engeland 7.239321 kg. Duitsland 3.246.351 kg. België 410.455 kg. Ierland 311.315 kg, West Indië 272.495 kg, Engelse leger 206.370, Finland 153.500, Zwe den 21.764 kg., Noorwegen 14375 kg., Afrika 8375 kg.. Frankrijk 5000 kg., Noord Amerika 5000 kg. De totale export steeg tot 102.740.709 kg.- Veesmokkelauto in een garage te Kloetinge aangetroffen. De veesmokkelaars, die vorige week te Sint Jansteen vier koeien moesten achterlaten, zijn nu achter haald. Zij slaagden er in, toen zij vo rige week door de douane ontdekt werden, met de wagen te vluchten. De douane loste vijf schoten, maar zonder resultaat. De recherche te Sluiskil heeft toen in samenwerking met collega's uit Goes een onderzoek ingesteld, het geen tot resultaat had, dat de wagen werd ontdekt in een garage te Kloe tinge, waar men bezig was het voer tuig te spuiten, de kogelgaten te ver wijderen, enz. Tegen de heer G. uit Hulst werd proces-verbaal opge maakt. Twee koeien in beslag genomen. Ambtenaren van de Invoerrechten en accgnzen te Sint Jansteen hebben twee koeien in beslag genomen, welke door smokkelaars naar de grens gedreven werden. De smokke laars wisten echter in liet nachte lijk duister te ontkomen. De waarde van de koeien bedroeg ongeveer 1800. HAND VERBRIJZELD. In de ijzerperserij van de firma F. te Halsteren kwam de 30-jarige boek houder J. v. R., toen hij in de fabriek aan het helpen was, met zijn hand onder een hydraulische pers. Vier vin gers werden afgerukt, terwijl de handpalm werd verbrijzeld, v. R. werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht, waar operatief io£rüi>en noodzakelijk werd geacht Economische Politierechter Middelburg De economische politierechter te Middelburg behandelde de volgende zaken Na sluitingstijd waren in de groen tewinkel van C. S. te Goes nog si naasappelen verkocht aan iemand, die een zieke tante ging bezoeken. 4 of twee dagen. De landouvver A. H. te Nieuwdorp, die verzuimd had zijn tarwe-oogst aan de plaatselijke bureauhouder op te geven, kreeg 100 of 20 dagen. De molenaar A. Z. te Bruinlsse had in strijd met de be- palngen een hoeveelheid tarwe ge kocht en in voorraad gehad. Htj werd veroordeeld tot 100 of één maand hechtenis. De landbouwer P. S. te Oostkapelle had tijdens het dorsen niet gezorgd dat het dorsbriefje aan wezig was. Het vonnis luidde 100 of 20 dagen. De electriciën J. de H. uit Brouwershaven kreeg 25 of 10 dagen, omdat hij electrische appara ten in voorraad had zonder daartoe ingevolge de Vestigingswet gerech tigd te zgn. De vertegenwoordiger W. R. V. uit St. Jansteen, die een klein bedrag aan Belgische francs en j Nederlands geld over de grens had gesmokkeld, hoorde zich veroordelen tot 10 of vier dagen, met verbeurd verklaring van frs 340 en 12.50. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Ds. J. B. van Bork heeft liet be roep naar de Ned. Herv. Kerk te Retranchement aangenomen. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. A. J. MOOLJ. In de Ned, Hen'. Kerk te Schor e werd als predikant bevestigd ds. A. J. Mooy. Als bevestigend predikant trad op ds. G. van Zeben uit Windes- heim, die een predicatie hield naar aanleiding van Handelingen 4 29 en 30. De dienst werd bggewoond door ds. Reyenga uit Yerseke, als consu lent der gemeente. 's Avonds deed dc nieuwe predi kant zyn intrede met een predicatie naar aanleiding van de tekst uit Haggaï 2 10: heerlijkheid van dit laatste huis zal groter worden dan van het eerste...". Na dc predi catie, welke o.m. werd bijgewoond door de heer M. Vogelaar, burgemees ter van Kruiningen, sprak de heer H. G. van Suyiekom, burgemeester van Kapelle, de nieuwe predikant toe. Spreker wees erop, dat er in Scho- re gelukkig geen byzondere noden zyn en hoopte op een prettige ver standhouding. Ds. Jebbink van Ka pelle sprak vervolgens namens de ring, de heer A. Goedheer sprak na mens de kerkeraad, verder spraken nog de president-kerkvoogd, ae heer P. Stevcnse en ds. Reyenga als con sulent Deze laatste liet de nieuwe predikant door de gemeente toezin gen gezang 121 vers 1. enigingen en bedrijven het comité in staat zullen stellen een belangrijk© som voor het sportieve doel over te dragen. Het comité van aanbeveling, dat bestaat uit mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, H. B. J. Knoop, voorzitter van het district Zeeland van de Nederlandse Bridge Bond, W. J. Mazzola, voorzit ter van de Sociëteit De Vergenoe ging te Middelburg en G. Ballintgn, voorzitter van de Zeeuwse Journa listen Kring, stemt met deze doel stelling volledig in. Het wachten is dus nu op de be drijven, de sportverenigingen en de bridgers zelf. Vermoedelgk zullen ook in andere delen van Zeeland drives gehouden woïxlen ten bate van de uitzending naar de Olympische Spelen in Hel sinki. BINNENLAND Opbrengst omzetbelasting raming De kwartaalopbrengst van de ge zamenlijke Kohierbelastingen bleef in het eerste kwartaal f23 millloen be neden het vierde gedeelte van de jaarraming. De omzetbelasting droeg tot deze ontwikkeling bij. Deze bleef f 37 millioen ten achter bij het even redige deel van het voor het gehele jaar geraamde bedrag. In vergelg- king met het eerste kwartaal 1951 opbrengst over de afgelopen drie maanden eveneens relatief laag. Er werd n.L f 94 millioen minder ont vangen, waarvan evenwel ca f 80 mil lioen het gevolg is van een bgzondere bate in 1951 wegens versnelde af dracht der kwartaalbelastingen. In Maart werd uit hoofde van de ;ezamenlijke niet-kohierbelastingen 227 millioen geïnd. Het eerste kwar taal 1952 heeft hiermede f835.2 mil lioen opgeleverd, tegenover in de voorgaande drie maanden f 807.3 mil lioen en 928.7 millioen in het eerste kwartaal van 1951. Het gunstige verschil vindt o.m. zijn oorzaak in hogere ontvangsten aan gedeelteiyk per kwartaal gehe ven middelen. De loonbelasting, ver eveningsheffing en omzetbelasting brachten n.l. in het afgelopen kwar taal resp. f 169.1, 70.6 en 287.9 mil lioen op tegenover in het laatste kwartaal van 1951 resp. f 150.9, 66 en 283.6 millioen. Een verklaring hiervoor kan worden gevonden in de ten ty'de van de jaarwisseling uitge keerde gratificaties, resp. de grotere aankopen van het publiek in Decem ber j.L in verband met de feestdagen. ACHTERSTAND KLEINER. Uit hoofde van de gezameniyke ko hierbelastingen werd in Maart een aanzienlijk bedrag ontvangen, n.l. f324 millioen, tegenover in Januari en Februari jl.. resp. f 243.8 en f 256.6 millioen. Voor het niveau van de ontvangsten in de afgelopen maand is in belangrijke mate bepa lend geweest het hoge aan vennoot schapsbelasting geïnde bedrag (f 171.9 millioen), hetwelk voorna- meiyk voortvloeide uit de in de voor gaande maanden over het boekjaar 1951 opgelegde voorlopige aanslagen. Daar tegenover de totale ontvang sten ad f 324.1 millioen opgelegde aanslagen stonden tot een bedrag' van f 183.8 millioen, daalde liet nog in te vorderen bedrag met f 140.3 millioen tot f 1.194.1 millioen. Justitie zal 2000 aannemers vervolgen. „Opzetjes-systeem" moet de kop ingedrukt worden. Ongeveer tweeduizend Nederlandse aannemers zullen in de eerstkomende maanden een vervolging tegen zich zien ingesteld door de Justitie. Dit zou besloten zyn op een vergadering, die in Utrecht is gehouden door de officieren van justitie van alle eco nomische parketten in Nederland en enige deskundigen van het ministe rie van Wederopbouw. De vergade ring stond onder leiding van de advo caat-generaal mr. F. C. Kist uit Den Haag. Zg was byeengeroepen om te oor delen over het steeds toenemende systeem onder de Nederlandse aanne mers van het maken van „opzetjes". Dit systeem heeft de opdrachtgevers van bouwwerken in ons land at vele tientallen millioenen guldens gekost. „Het Parool" verneemt van mr. Kist dat zeer waarschynlijk al in de loop van de komende zomer de eerste „op zetjes-zaken" door de economische politierechters in alle arrondissemen ten zullen worden behandeld. In het kort gezegd, draait het „op zetjes-systeem" hierom: wanneer ve le aanemers in het openbaar inschrij ven op de bouw van een bepaald pro ject, dan komen zy reeds vooraf bij een. Zb bespreken dan de financiële mogelijkheden van de bouw en maken een afspraak. Deze afspraak ls voort gekomen uit de overweging, dat het volgens de aannemers niet redeiyk is, dat degenen, die het werk ten slotte niet gegund krygen, geen cent zouden ontvangen voor het vele voor bereidende, calculerende werk, dat zy hebben moeten doen. De afspraak behelst dus, dat zy wél geld daarvoor zullen krygen. Men vergelgkt onder ling de sommen waarvoor men zaJ in schoven en bepaalt wie het laagst is. In gemeenschappelijk overleg wordt dan vastgesteld, hoeveel de laagste inschrijver „op zyn prys zal leggen". Dit extra-bedrag wordt op een han dige manier ingevoegd in de kosten berekening, die deze laagste inschry- ver ten slotte in de aanbestedingsbus doet giyden. Hg zal bijna zeker als laagste inschryver het werk gegund krggen en het extra-bedrag wordt dan verdeeld onder alle andere in schrijvers, opdat „zij iets voor hun moeite ItrdiOB",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2