NIEUWS UIT ZEELAND Officiële publicaties WALC KEREN Zioin Zijpe MAANDAG 28 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De begrotingspositie van Middelburg. Hoewel gunstiger, verhoging straatbelasting nodig, Zoals bekend vertoont de begro ting voor 1952 van de gemeente Mid delburg een tekort van f 462.500.—. Nu het overleg mot de regering met betrekking tot de herziening van de bijzondere uitkering geëindigd is en voor elk der jaren 1951 en 1952 een uitkering van f 151.200 is toegezegd, dient de begroting voor 1952 sluitend gemaakt te worden. Binnenkort zul len B. en W. de raad een begrotings wijziging ter vaststelling aanbieden, waarin het overschietende tekort is weggewerkt. Uiteraard kost het de grootste moeite, een sluitende begro ting tot stand te brengen. Tal van plannen, die in hoge mate urgent zijn, moeten helaas naar de toekomst wor den verschoven. Na de samenstelling van de primi tieve begroting hebben zich twee om standigheden voorgedaan, die de be- gvotingspositie gunstig beïnvloedden, namelijk de deblokkering van de ge meentefondsreserve over do jaren 1948 t,m. 1950 en de daling van de rentevoet van het kasgeld. Niettemin moet nog een groot aantal maatrege len worden genomen om het gestelde doel te bereiken. Eén van die maat regelen is de verhoging van de straatbelasting. Na rijp beraad meen den B. cu W., dat een heffing van 20 opcenten, voorlopig alleen voor 1952, noodzakelijk is. Het college stelt de raad voor, hiertoe te besluiten. De opbrengst van de hoofdsom wordt voor 1952 geraamd op f 60.000.— Voegt men daar de geraamde op brengst van 20 opcenten bij, dan komt men tot een totale raming van f 72.000 De verhoging van de algemene en bijzondere uitkering van 10 pet. be dragende f 51.947, heeft de volgende bestemming gekregen: f 18.203.07 voor verhoging van de post onvoorziene uitgaven, f 20.000 voor het dekken van kapitaalslasten, drukkende op uit te voeren werken in .1.952 en f 13.743,93 voor het sluitend maken van de gewo ne dienst. Het muziek-concours In Biervliet Ter gelegenheid van de UOc ver jaardag der Kon. Harmonie te Bier- vliet, zal zoals wy reeds gemeld heb ben op Donderdag 22 Mei a.s. (He- mclvuartsdag) het concours van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen te Biervliet worden gehouden. De harmonie van Biervliet zal twintig muziekkorpsen uit geheel Z.-Vlaanderen ontvangen. Er zal om een wisselbeker gestre den worden, die momenteel in het be zit is van het harmoniegezelschap te Biervliet, Voorts zijn medailles be schikbaar gesteld door H. M. de Ko ningin, de Commissaris der Koningin in Zeeland, de burgemeester van Biervliet en door nog vele andere personen en instanties. Na ontvangst door het gemeente bestuur, zullen de korpsen in optocht naar het feestterrein trekken, dat gelegen is in een door de heer Calon beschikbaar gestelde boomgaard. Er zal in zes afdelingen worden ge speeld. Er zal met de laagste afde ling worden begonnen, waarna via de 3e, 2e en le afdeling de afdelingen „uitmuntendheid", de ere-afdehng en de vaandel-afdeling aan de beurt zul len komen. Na afloop van het con cours zal het korps, dat de wisselbe ker gewonnen zal hebben, een con cert geven op de Markt. AANBESTEDING POLDER WALCHEREN, Door het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren werd in net Polder huis te Middelburg in het openbaar aanbesteed het vervangen «'an de ver sleten Vilvoordse glooiing door glooi ing van Belgische bloksteen met bij behorende werken op de zeedijk van de Zuidwatering van de Polder Wal cheren (bestek no. 118). De navolgen de inschrijvingen kwamen linnenFa. voorheen J. M. Dekker, Papendrecht, 16.600; J. H. van den Heerik's Aan nemingsbedrijf. Sliedrecht 16.370; L, J. Dekker, Vlissingen, ,r 15.850; C. D. van Loon, Werkendam, 15.780; C. v. d. Klippe, Vlissingen, 15.248; L. v. d. Klippe, Vlissingen, 13.999 G. J. Eland en G, Volker, Vlissingen, 13.500; J. A. van Seventor, slie drecht, 13,488; A. Visser, Werken dam, 11,643, De gunning werd aan- RAAD WESTKAPELLE De grenswijziging werd aanvaard De raad van de gemeente West- kapelle kwam in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester ifn\ M. Tydeman. Blijkens een mededeling van de mi nister van financiën, is de gemeento Westkapelle in klasse 7 van de per sonele belasting opgenomen. De prijs van de grond waarop de Ned. Herv, kerk is gebouwd, blijft gehandhaafd op 2.50 per in2. Van enkele bewo ners van dc Noord- en Zuidstraat was een verzoek binnengekomen, om tussen deze straten een brede uit weg aan te leggen naar de Koestraat. De raad besloot dit verzoek voorlo pig aan to houden, teneinde zich be ter op de hoogte te kunnen stellen van de situatie ter plaatse. De „School met de Bijbel" verzocht een naaimachine met tafeltje te mogen aanschaffen voor het handwerkonder- wijs aan de meisjes. Zonder bemer kingen werd dit verzoek ingewilligd. De vergoeding aan dezelfde school werd voor 1951 vastgesteld op 21,91 per leerling tot een bedrag van 2081,45. Ten opzichte van de bouw van een nieuw gemeentehuis kon de voorzitter enige bemoedigende mede delingen doen. Door G. S. was be zwaar gemaakt tegen enkele punten in de begroting 1952, zodat zowel de begroting over 1952 als die over 1951 werd gewijzigd. Besloten werd met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten een geldlening aan te gaan, groot 64.625.het bedrag, waar voor door houders van rentespaar- brieven en obligaties der Nationale woningbouwlening 1952 ten aanzien van de gemeente Westkapelle voor keur werd uitgesproken. Na deze be sprekingen kwam het college van Gedeputeerde Staten ter vergadering. De Commissaris der Koningin, jhr. Uit het zakenleven FA. „ELEGANT" TE MIDDELBURG. Zaterdag werd in het pand Gort straat 26 te Middelburg een speciaal zaak in dameskousen en sokken, te vens kousenreparatiebedryf geopend, de firma „Elegant", die in het ver bouwde pand over een moderne, flinke bedrijfsruimte beschikt als mede over een behoorlijke étalage- ruimte. Naar men ons mededeelde, is de firma „Elegant" de enige spe ciaalzaak in kousen en sokken in Middelburg. Voor deze aanwinst be stond Zaterdag uiteraard vooral van de zyde der dames veel belangstel ling. |T-genda VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „David en Batshe- ba", (14 j.). 7 en 9 uur: Luxor: „De geheimzinnige duikboot", (14 j.). 8 uur; Cosy Corner: Trio Carlo Alber- ti, 811.30 uur; Concertgebouw: Feest avond C.M.B., 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag; Lu xor:: „Trommen des doods". 8 uur; Concertgebouw: Uitv. (kleuters) V.T. V., 7.30 uur; Cosy Corner: Trio Car lo Alberti, 8—11.30 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Willie en Joe van Compagnie „O", 7 en 9.15 uur; Schouwburg; „De geheimzinnige dr. Satan", 0 uur. Morgen Café-rest. Wöhler: Algemene ledenvergadering Handelsbelang, 8 uur; Electro: „Francis weet het be ter", 7 en 9.15 uur. mr. A. F. C. de Casembroot, gaf en kele toelichtingen op de a.s. grens wijzigingen. De raad was het volko men eens met de voorgestelde wijzi gingen, zodat dit punt spoedig was afgedaan, Vervolgens kwam do bouw van het nieuwe gemeentehuis nog maals ter sprake. Uit deze besprekin gen bleek, dat' een bevredigende vooruitgang valt te bespeuren. Daar na kwam aan de orde het verbod om de hcrbouwpliehten te verhandelen. Moeilijkheden daarmee doen zich in varschillende -- Zeeuwse gemeenten voor, zodat een nader onderzoek werd tóegezegd. Der heer 'W. Westerbckc klaagde pvev-het uitzicht op de zee, dat be lommerd wordt door de nooddljlt met prikkeldraad, welke. z.i. totaal over bodig is. De Commissaris der Konin gin stemde hiermede volledig in. Men zal over dit obstakel overleg plegen met de minister van Waterstaat, wanneer deze zijn voorgenomen be zoek aan Zeeland brengt. Middelburg VERBETERING OP T ZAND. Het ligft in het voornemen van B. en W. van Middelburg de aansluiting van de Langevielesingel met de Kou- dekerkseweg en de De Ruyterstraat te verbeteren. Hiermede gaat ge- §aard het bouwrijp maken van een eel der reeds lang geleden onteigen de gronden. De totale kosten, met inbegrip van de verwervingskosten van de grond, bedragen 24,140. Van dit bedrag dient 12.492,72 ten laste te blijven van de gemeente als kosten van ver- keersverbetering. Het resterende deel ad 11.647,28 zal door de ontsloten bouwterreinen moeten worden opge bracht. B. en W. vragen de raad een crediet van 24.140 te willen ver lenen en de verkoopprijs der ontslo ten bouwterreinen (1172 m2) vast te stellen op 10.14 per m2. Schriftelijk eindexamen MULO 13 en 14 Mei a.s. Het schriftelijk eindexamen MULO zal dit jaar in Zeeland op 13 en 14 Mei worden gehouden. Er zjjn 3731 eandidaten van Zeeuwse MULO- scholen. Te Bergen op Zoom heb ben zich 47 eandidaten opgegeven voor het examen. Als gecommitteerden treden op te Goes (Schuttershof, 65 cand.). F. J. A. L. Visser. Goes, voorz.; A. Doos- jen. Goes; K. v. Espen, Goes; W. H, Frentz, Yerseke; te Goes (Chr. MULO-school, 54 cand L. Geschie- re, Goes, voorz.; M. Polderman, Goes; C. M. Schot, Kortgene; H. v. Elven. Wissekerke; teM'burg (Schut tershof, 80 cand.) J. IJsselstein, Middelburg. voorz.; H. AL v. d. Vegt, Vlissingen; W. A. Jansen. Middel burg. L. F. v. Geel, Vlissingen; te Vlissingen (Concertgebouw, 76 cand.) A. Mets, Vlissingen, voorz.; J. W. Ditmar, Vlissingen; H. J. Wesselink, Middelburg; J. G. v. Moos:--, Mid delburg; te Terneuzen (Patronaats gebouw, 31 cand.) J. E. J, Veldhuy- zen. Temeuzen, voorz.; M. L. v. Vugt, Terneuzen; te Ter.neuzen (Chr. ULO-school, 26 cand.) J. J. do Vast, Terneuzen, voorz.; C. v. d. Lindep, Terneuzen; te Zierikzee (Huis vAn Nassau. 41 cand.) J. C. Spaans, Zierikzee, voorz.T. Broe- re, Zierikzee. Bergen op Zoom (De Korenbeurs, 47 cand.) J. v. Buuren, Bergen op Zoom, voorz.; J. C. A- M. v. d. Sande, Roosendaal; H. S. de Wit, Fijnaart. BOUW PASTORIE TE OOSTBURG AANBESTEED. Door het architectenbureau F. H. Klokke te Middelburg werd aanbe steed, het bouwen van een pastorie bij de Ned. Herv. kerk te Oostburg. Voor het smids- en loocigieterswerk werd als volgt ingeschreven: L. Masclee, Oostburg, 2.690; I. Verkruijsse, Oostburg. 2.370; Firma Schippers en Nauta, Oostburg, 2.090. De inschrijving voor het sanitair gaf de volgende crjfers te zien: L. Masclee, Oostburg, 1.426; Firma Schippers en Nauta, Oostburg 1.296. Voor het schilderwerk werd als volgt ingeschreven: P. Risseeuw, Oostburg, 2.275; J. de Bruine, Oost- burf 1.926; C. Catsman, Oostburg, Inschrijvingen timmer- en metsel werk: J. Bossand, Oostburg, 32.532; J. Herman en J. de Smit, Oostburg, 30.983; J. Hemmekam, Oostburg, 28.600; A. Daansen, Oostburg, 28.500: P. Morel, Oostburg, 28.16o. Inschrijving in massa: P. Simpelaar, Oostburg, 39.910; Christiaansen en Barendregt, Oostburg, 38.070. Electriciteitswerk: Firma Schip pers en Nauta, Oosburg, 1.09" VOETBAL BELGISCH LOODSWEZEN ONTVING COLLEGA'S UIT OSTENDE. Ter gelegenheid van het éénjarig jubileum van de Sportvereniging van l^et, Belgisch Loodswezen te Vilssin- geh, werd Zaterdagmiddag oen voet balwedstrijd gespeeld, tussen een elftal van de jubilerende vcreniginf en het B-elftaï van de Sportvereni ging Zeewezen Ostende en wel om een zilveren beker. Voordat de wed strijd een aanvang nam. werden door de Kon. Harmonie ,Ons Genoegen" aan de Bosweg de bcido volksliederen gespeeld. De inspecteur van het Bel gisch Loodswezen te Vlissingen, de heer A. J. de Mulder, overhandigde daarna bloemen in de kleuren van de Belgische vlag aan mevrouw Roet, echtgenote van de Inspecteur van het Belgisch Loodswezen te Ostende. Van de gasten ontving het Belgisch Loodswezen te Vlissingen een minia tuur stuurrad. Als scheidsrechter tijdens de wed strijd trad de heer J. Verkerk op. De Belgen waren steeds in de meerder heid en wonnen de wedstrijd, welke in de beste verstandhouding werd ge speeld, met 20. „Ons Genoegen" maakte na afloop een rondgang over het terrein, waarna werd afgemar cheerd naar het clublokaal aan het Beursplein. In dit lokaal werd door het Bel gisch Loodswezen te Vlissingen een diner aangeboden en de beker aan de Belgen overhandigd. Des avonds hield men een „verbroederingsfeest" waar het erg „plezant" toeging. VAN TOT De cursus, dié te Axel zou worden ge organiseerd door het Verbond voor Veilig Verkeer voor bromfietsens, kan wegens gebrek aan belangstelling geen doorgang vinden. De P.T.T. ontspanningsvereniging „Bundeltouw" af in „La Bellevue" te Terneuzen een bonte avond, waarvoor veel belangstelling bestond. De voorzit ter, de heer J. A. Weijnen sprak een openingswoord. Door de leden werd een aantrekkelijk programma, bestaande uit schetsjes, declamatie, muziek en com munity singing uitgevoerd. Na afloop volgde een geanimeerd bal. Onder voorzitterschap van de heer J Bruggeman vergaderde in hotel „Cen traal" te Terneuzen de plaatselijke aquariumvereniging „De Albino Zwaard drager". Besloten werd de vereniglngs- bak te plaatsen bij de heer De Kraker te Driewegen, waarna een bespreking volg de over aan- en verkoop van vis en aan koop van planten. Nadat tot leden van de commissie van bijstand voor aan- en verkoop van materiaal waren benoemd, de heren L. de Bakker en G. van Reijen, werd een aantal interessante lantaarn plaatjes vertoond. In het Gezellenhuis te Axel hielden de Katholieks Arbeidersvrouwen haar jaarvergadering. Mevr. E. MaasLippens sprak een kort welkomstwoord. Mej. Kes- sel uit Breda behandelde het onderwerp „De opvoeding van onze kinderen". De avond werd verder dorgebracht met een Brabantse koffietafel en enkele voor drachten en muziekstukjes. De collecte ten behoeve van ..Het Leger des Heils" heeft in Hoofdplaat f 37.42 pgebracht. Ter gelegenheid van de jaardag van H. M. de Koningin zal Woensdag 30 April de muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg van 8—9 uur een voneert geven. Een zestal nummers zal worden gespeeld waarna om 9.15 uur een rondgang door de gemeente volgt. Doordat tengevolge van het slechte wegdek bij de hoek van de Poeledaeleweg en de Nieuwe Vlissingse weg te Middel burg de voorvork van hun met een hulp motor uitgeruste tandem brak, maakten de lieer en mevrouw De K. uit Vlissin gen een leelijke vaL De dame werd hier bij aan het gelaat gewond. Nadat medi sche hulp was verleend, is mevrouw De K. per ziekenauto vervoerd- Onder grote belangstelling recipieer de het echtpaar A. J. v. Lierevan Oeve- ren te Kapelle in hotel „De Zwaan", ter gelegenheid van hun 40-jarlg huwelijks feest. Op Donderdag 1 Mei a.s. zal liet echt paar J. DommisseJ. Wiskerke te Nieuwdorp zijn gouden bruiloft vieren. De Zendingsbussen in de Ned. Herv. Kerk van Kortgene brachten over het eerste kwartaal 1952 f 127.15 op. Te Kats bracht de Paascollecte in dc Ned. Herv. Kerk f 28.— op. De te Oudelande gehouden Emma- bloemcollecte bracht f 26.99 op. De heer C. van Dijk te 's-Gravenpolder slaagde voor liet schriftelijk gedeelte van gemeente-administratie I. Te Kortgene kwam het leesgezelschap „Elck wat Wils" in de Stadswijnkelder in vergadering bijeen. De rekening over 1951 sloot met een b3lig slot van f 159.50. De begroting van 1952 werd vastgesteld. In het ledental kwam geen wijziging. Tot vice-voorzitter werd herkozen de heer J. M. de Kater. De boekenverkoop zal in het najaar geschieden. De Paascollecte in de Ned. Herv. kerk te Kapello heeft t 559.07 opgebracht. Seizoen voor watertoerisme begint 22 Mei a.s. LIGPLAATS VOOR JACHTEN TE VLISSINGEN. De Vereniging voor Watertoerisme „Schelde" hield te Vlitssingen haar Jaarvergadering onder leiding van de icer J. H. Kooning. Uit het Jaarver slag bleek, dat de vereniging groeit. Er zijn thans 146 leden cn 10 candi- daat-leden. Het havenverslag vermeldde het bezoek van 156 Jachten met aan boord 847 personen en met 445 ligda gen. Ruim 70 bezoekende iachten kon den wegens plaatsgebrek geen lig plaats krjjgen. Het financiëel verslag wees uit, dat de vereniging gezond ia. maar er drei gen grote uitgaven nu de ligplaats van de boten naar elders verlegd wordt. Behalve mededelingen van de Prov. V.V.V. over verschillende zeil- en mo- torbootwed8tr(jden bevond zich by de ingekomen stukken een brief van de Rijkswaterstaat, met de aankondi ging, dat op 30 Juni a.s. de ligplaats voor pleziervaartuigen by de Keer sluisbrug ontruimd moet zijn. Het bestuur heeft in overleg met de betrokken instanties een vermoede lijke oplossing gevonden. Men wil een ligplaats inrichten in de tweede bin nenhaven al brengt deze oplossing ve le moeilijkheden mee. De voorzitter deed een beroep op de leden om zoveel mogeljjk de vereni ging te steunen in deze moeilijke pe riode. De periodiek aftredende bestuursle den, ae heren J. H. Kooning, C. de Beer en A. Pierens werden bij accla matie herkozen. De aanvang van het watersportsei- zoen werd bepaald op Hemelvaarts dag, Donderdag 22 Mei a.s. By gun stig weer wordt een gezamelijke tocht naar Veere gemaakt. Op een vraag uit de vergadering deelde de voorzitter mede, dat de juis te doorvaarthoogte van de noodbrug bij de Keersluis bekend gemaakt zal worden, ook aan de buitenlandse jachtclubs. Het Groene Kruis in Nieuw- en St. Joosland. De vereniging „Het Groene Kruis" te Nieuw- en St. Joosland bestaat Dinsdag, zoals reeds gemeld, vijftig "^Het initiatief tot de stichting ging uit van de toenmalige gemeente-ge neesheer dokter B, F. Catz, éen der pioniers van het Groene Kruiswerk in Zeeland. Hij nam in 1907 met dok ter Plugge te Souburg en de heer Van Ockenburg te Vlissingen ook het initiatief tot de stichting van een provinciale vereniging „Het Groene Op 29 April 1902 werd op een bij eenkomst, welke door zestig ingeze tenen van Nieuw- en St. Joosland werd bijgewoond, de vereniging al daar opgericht. Een oprichtingscomi té, waarin zitting hadden de heren A. van Waarde, os. G. H. Locher, H. van Leerdam, F. P. Polderdijk. A. Dlngemanse, Chr. Reijnhoudt, J. K. Mcsu Sr. P. Baurdoux en J. Polder dijk, had tevoren een concept-regle ment ontworpen. In do oprichtingvergadering werd het volgende bestuur gekozen: ere voorzitter burgemeester A. van Waar de, voorzitter dokter Catz, secretaris ds. Locher, penningmeester de heer J. Polderdijk, leden de heren F. P. Polderdijk, H. van Leerdam, A. van Houte en W. J. Boone. Op 12 October 1908 werden de statuten koninklijk goedgekeurd. Bestonden de werkzaamheden der vereniging jarenlang hoofdzakelijk uit het beschikbaar stellen van verple- gingsmaterialen, na de jongste oorlog werd het werkterrein uitgebreid. Door de aanstelling van een wijkverpleeg ster in samenwerking met de diaconie der Ned. Herv. gemeente was het mo gelijk in 1947 plannen te ontwerpen voor de stichting van een consultatie bureau voor zuigelingen. Dit werd op 23 September 1948 geopend. Sindsdien is in dit consultatiebureau en door de elkaar opvolgende wijkverpleegsters belangrijk werk verricht voor de ge zondheidszorg in deze gemeente. Be droeg het aantal leden bij de oprich ting 26, thans telt men er 348. Het te- Senwoordig bestuur wordt gevormd oor de heren dokter A J. de Weerd, voorzitter, J. K. Mesu jr., secretaris, J. I. Janse, penningmeester. A W. v. Zweden, A. Moens, P. de Kraker en Joh. Joosse, leden. DIERENBESCHERMERS VERGADERDEN. In het Strandhotel te Vlissingen kwam de afdeling Zeeland-Zuid van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren in j'aarvergadering bij een. De presidente, mevr. M. A. Nie- meijervan Alteren, sprak een ope ningswoord, waarna de secretaresse, mevr. H. BakkerMarkus, het jaar verslag uitbracht, waarin melding werd gemaakt van een constant ledental Dit was op 31 December a.p. 331, terwijl er 36 donateurs waren. Mevr. M. C. Groot-Harte, penning- meesteresse, maakte in haar jaar overzicht gewag van een batig kas saldo. De voorzitster deelde voorts mede, dat men nog doende is om een uitbreiding van het asvl te ver krijgen voor zwerfdieren. Ook de in specteur, de heer A. Goethart, bracht verslag uit van zijn bevindingen in het afgelopen jaar en de heer O. Hellinga deelde mede, dat de kas en boeken in orde waren bevonden. Er werd een nieuwe kascommissïe gevormd, bestaande uit mevr. S. E. van BelHoHhuUzen cn de heer J, W. VVoltema De heer J. A. de Haas werd in het bestuur herkozen en de nieuwe bestuursfuncties zuilen door mevr, C. Woltemavan Schjjndel en dc heer M. P. van der Hoeven wór den vervuld. Mevr. Groot werd be noemd tot afgevaardigde naar de algemene vergadering te Zeist op 29, 30 en 31 Mei. De presidente deelde nog mede, dat „Bambi's Blaadje" nog steeds regelmatig wordt verspreid op de Vlissingse scholen en in Bre'skens. Getracht zal worden een film middag- en -avond te geven en ter gelegenheid van dierendag een col lecte te organiseren. Bij de rondvraag werden vragen gesteld over dierenvoeding en het afmaken van dieren. De vergadering besloot aan mevr. Niemeijer voor haar bestuurswerk in de afgelopen dertig jaar een stoffelyk blijk van waardering aan te bieden. GEMEENTE VLISSINGEN. SLUITING BUREAUX DER GEMEENTE OP 30 APRIL 1952. en W. van Vliasinjen brengen ter algemene kennis, dat ter gclegheid van dc verjaardag van H. M. de Koningin dc bureaux van alle openbare inatelllngcn der gemeente op Woensdag 20 April a.s. voor het pu blick gcuioten zullen zijn, zulk» met uit zondering van het kantoor van de Bur gerlijke Stand, welk kantoor voor het doen van aangiften van geboorten of overlijden op die dag zal zijn geopend van des voormiddags 99.30 uur. Indien ingevolge de desbetreffende verordening de noodzakelijkheid daartoe door de be- ianghebbende de» Diiudags te voren aan de ambtenaar van de Burgerlijke Stand wordt aangetoond. Vlissingen, 25 April 1952. VLISSINGEN. NATIONALE HERDENKINGSAVOND. De Burgcmecttcr van Vliwlngcn brengt ter openbare kennis, dat met het oog op de nationale herdenkingsavond op 3 Mei a.», die dag van 18 tot 21 uur alle biosco pen en openbare vermakelijkheden ge sloten moeten zijn cn dat in de café's die avond gedurende die uren geen muziek mng worden gemaakt. De Burgemeester verzoekt voorts aan de ingezetenen op die dag van 18 uur af de vlag halftatok-te doen uithangen. Vlissingen, 1 Mei 1952. SLUITING KANTOREN OP DE VERJAARDAG VAN- II. 51. DE KONINGIN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis. dat de kantoren en diensten dier gemeente op 30 April a.s, zul len functionneren als op Zondag. Het huisvuil van de wijk „van Woens dag 30 April" zal worden opgehaald op Donderdag 1 Mei v.m. Middelburg, 26 Ajnil 1B52. Blindenorganisaties keuren optreden van heer de Boer af. De wandeltocht van de blinde heer C. de Boer uit Ermelo van Groningen naar Maastricht blijkt bij verschillen de blindenorganisaties weinig waar dering te ontmoeten. De voorzitter van de Nationale Blindenbond, de heer R. Coppes noem de de tocht „een reclamestunt om geld te verdienen". De heer De Boer heeft geleide van een ziende, zodat door zijn tocht niet bewezen wordt, dat een blinde met geleidehond het hele land kan doorkomen. Er bestaan fondsen voor blindengeleidehonden, zo vertelde de heer Coppes verder, die jaarlijks voor tienduizenden gul den bijeenbedelen, zonder dat daar voor ooit een hond wordt afgeleverd. Zoals bekend is, wil de heer De Boer onderweg folders over blindengelei dehonden verkopen, - terwijl het bo vendien de bedoeling zou zijn om indien f 450 bijeen zou worden ge bracht de geleidehond van de heer De Boer aan een blinde te schenken, die het bedrag zelf niet bijeen kan krij gen. Ook andere blindenorganisaties, zo als de R. K. Nationale Blindenbond, dc Protestantse en de socialistische blindenbond en de blindenorganisatie in Limburg, keuren het optreden van i de heer De Boer af. Adenauer heeft geen meer derheid meer in Bondsraad. >e meerderheid van Bondskanse lier Adenauer in de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) is Vrij dag verloren gegaan door het vor men van een coalitie-regering in Stuttgart, de hoofdstad varT de nieu we Zuidwestelijke Duitse staat. De regering van premier Mayer bevat vijf leden van de socialistische partij (in Bonn in de oppositie), twee leden van de vrye democratische (li berale) partij plus premier Mayer zelf en een lid van de vluchtelin- genpartij. Adenauers christen-demo cratische unie. die bij de verkiezin gen voor de Zuidwestelijke staat als grootste party uit de bus kwam, werd in de oppositie gedrongen. De Zuidwestelijke staat zal vijf le den naar de bondsraad zeilden, die als neutraal kunnen worden aangemerkt. Adenauer had gerekend op een uit le den van de C.D.U. en uit vrije demo craten samengestelde regering te Stuttgart, waardoor rijf pro-Adc- nauer-leden naar de Bondsraad zou den zijn afgevaardigd. Minister Staf beantwoordde vragen van de dag. In de verkiezingsactie van de C.H. U. vervulde ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine Zaterdag in een bijeenkomst van de Kamer Joint Utrecht een spreekbeurt. Hij be antwoordde daarbij enkele „Vragen van de dag", zoals de minister zich uitdrukte. Wij- willen de vrede, aldus ir. Staf maar de weg daartoe is niet .De derde weg". De vraag of een chris ten mee mag doen aan de oorlog en de oorlogsuitrusting beantwoordde ir. Staf bevestigend. Sprekende over het beleid in de Indonesische kwestie, zei spr., dat er ongetwijfeld fouten zijn gemaakt Door de scheiding is Indonesië tientallen jaren teruggeval len. De yskasttheorie over Nieuw- Guinea houdt voor spreker in, dat het onverantwoordelijk zou zijn na te laten de bevolking met een gro tere zelfstandigheid tot ontwikkeling te brengen. Minister Staf deelde mede. dat hy zoveel als mogelijk is zal*doen om aan het houden van militaire oefe ningen op Zondag te ontkomen. Al leen strikt noodzakelijk zullen deze op Zondagen worden gehouden. Hevige brand in papier fabriek te Nijmegen. Zaterdag heeft een hevige brand gewoed in een papierfabriek te Nij megen. De vlammen sloegen door het met mastiek bedekte dak en tastten de grote voorraad van dui zenden tonnen cellulose aan. De brandweer bestreed het vuur met 18 stralen. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt, wordt voorlopig geraamd op een paar ton. MIDDELBURG. VOORSCHRIFTEN TER VOORKOMING VAN BRANDGEVAAR. STELLEN BRANDWACHTEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat aan bovengenoem de voorichrlften een nieuw artikel 48a is toegevoegd luidende: „Indien dc commandant van de brand weer in het belang van de veiligheid van dc bezoekers, ovan de brandveilig heid van een gebouw, bij een voortel ling, vermakelijkheid, concert of ten toonstelling, bewaking door dc brand weer noodzakelijk oordeelt, wordt daar aan gevolg gegeven door het stellen van cén of meer brandwachten van de ge meentelijke brandweer. Dc exploitant van dc zaal waar dc voorstelling, vermakelijkheid, concert of tentoonstelling zal plaat» hebben, moet minstens 3 x 24 uren vóór het geven of houden daarvan schriftelijke kennis geving doen aan de commandant van de brandweer". Dit artikel treedt in werking op 28 April 1932. Middelburg. 25 April 1932. VLISSINGEN. HINDERWET. B. en- W. van Vlissingen, brengen inge volge dc artikelen 6 en 7 der Hinder wet ter openbare kennis, dat bij hen ts ingekomen een verzoek van do heren A. en M. Geelhoed tc Vlissingen om ver gunning tot het uitbreiden van de be staande drukkerij, waarin zullen worden geplaatst drie drukmaciur.es, welke wor den gedreven dor drie clectromotoren van resp. 0,5. 1 en IA P.K., in het perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissingen, sectie E. no. 1561, plaatselijk gemerkt Oude Markt nos. 4345: dat dit verzoek met dc bijlagen, van af heden op de Cemecnte-secrctarie (2e afdeling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op de veertiende dag na heden, zijnde de 6 Mei 1932 zal ten Gemeentehuize, des voormiddag» te 30'uur, gelegenheid wor den gegeven, om bezwaren tegen het uit breiden dier Inrichting in te brengen, terwijl daarbij zowel de verzoeker:: als zij die bezwaren Indienen, in de gele genheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe se lichten. Zowel do verzoekers, al» zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór dc 6 Mei 1952 ter Ge meente-secretarie (2e afdeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat niet tot beroep zijn gerechtigd zij. die niet overeenkomstig artikel 7 dei- Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe tc- lichten. Geen DE. treinen Roosendaal- Antwerpen meer. Aanzienlijke reisduurboperking naar Scandinavië. De zomordienMtregcllng tier Spour- uegen, rlj<? 18 Mel a.s. ingaat, geeft In het- Internationale verkeer ver schillende grote en kleine verbeterin gen te zien. In de locale dienst niet sneltreinen RoosendaalAntwerpen v.v. zul len de door N. S. gereden treinen niet meer uit Dieseitrelnen kunnen bestaan, daar de uitbreiding der D.E.-tractie op het binnenlandse net alle beschikbare D.E.-materleel raagt. Het worden thans snelle stoomtreinen. Via Roosendaal: in de verbinding AmsterdamParijs verdwijnen de Pullmanrijtuigen uit de ochtendtrein, die om 7.09 uur uit Amsterdam ver trekt, terwijl de 3e klasse in deze trein wordt geïntroduceerd. De avondtrein Amsterdam v. 15.00 uur krijgt nu de Pullmanrijtuigen, alsme de dc naam „EtoiJe du Nord" en wordt 1 3minuten versneld. De 3e kl. blijft gehandhaafd. Daar de thans om 0.59 uur van Pa rijs in Amsterdam aankomende „Etoi- le du Nord' 'op verzoek van België veel later van Parijs gaat vertrekken, is deze trein voor ons land verloren. De dagtrc-in Basel—Roosendaal—Den Haag a. 18.45 wordt 30 minuten ver sneld. Er komt ook een aanzienlijke reis- duurbekorting naar Scandinavië van 14 Juni af per Noord-West-express. Door nieuwe nachtverbindingen wordt Kopenhagen 6 uur en 21 minu ten vroeger bereikt en terug 7 uur en 25 min. later verlaten. Op ae reis van en naar Stockholm en naar en van Oslo wordt een hele nacht gewonnen. Garantieprijs voor bacon opnieuw verhoogd Nadat de regering op 18 Februari ji. de garantieprijs voor bacon van 2.38 tot 2.54 heeft verhoogd ter compensatie van de gestegen pryzen van de gedistribueerde voeders heeft minister Mansholt thans besloten de pry's met ingang van 5 Mei a.s. vast te stellen op 2.70 per kg geslacht gewicht voor tweede kwaliteit bacon. Hiermede wordt tegemoetgekomen aan de kostprysstijgingen, welke als gevolg van de verhoogde prnzen voor voederaardappelen, ondermelk en ar beidsloon zijn Ingetreden. De nieuwe prijs, waarover overeen stemming werd bereikt met de Stich ting voor de Landbouw, moet worden ezien als een richtprijs met minimum van 2,65 per kg geslacht gewicht. Rat beet baby in kinder wagen. De ouders van de acht maanden oude baby, W. F. van B. te Schie dam, werden dezer dagen opgeschrikt door het gillen van de baby, die be neden in de huiskamer in de kinder wagen lag. Toen de ouders beneden kwamen, bemerkten zij bloed in de kinderwagen. Vermoedelijk is een rat. die zich een weg gebaand had door de lambrizering in de kinder wagen terechtgekomen. Het kindje was in kin. lip en handje gebeten. De onmiddellijk ge waarschuwde dokter heeft de baoy met penicilline behandeld. Schijndel is Zaterdag officieel aan- gesloten op het net van het mijngas uit Limburg. De onderhandelingen om Schijndel op het gasnet aan te sluiten begonnen reeds ongeveer 20 jaar gele den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3