SAMENVOEGING OPENBARE ULO-SCHOLEN TE MIDDELBURG Zeeuwse Almanak BEWAREN VAN AARDAPPELEN JONGE KERK ZEELAND HIELD GESLAAGD WERK-WEEKEND PROVING!ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 APRIL 1052 VOORSTEL AAN DE RAAD Over noodzakelijkheid en wenselijkheid hiervan zijn de meningen verdeeld. Na ernstige overweging: van alle naar voren gebrachte argumenten pro en contra heeft de grootst mogelijke meerderheid van B. en W. gemeend de gemeenteraad van Middelburg te moeten voorstellen om te besluiten tot geloldoiyke opheffing van de ULO-schooI voor jongens en do wijziging van do ULO.sehool voor meisjes in een gemengde school. Daarbjj werd ovcnvo. gen, dat afzonderlijke openbare scholen voor meisjes en jongens tot de uit zonderingen behoren, dat samenvoeging uit onderwljsoogpunt gezien, geen enkel bezwaar heeft en dat daardoor bezuiniging is te verkrijgen. Ben behoorlijke meerderheid van de oudercommissies en van de ouderraad hebborn zich vóór samenvoeging ver klaard, terw|jl ook de inspecteur voor L.Q. zich hiervan een voorstander toonde. In tegenstelling tot haar col lega van de jongensschool, had het hoofd van de meisjesschool echter ernstige bezwaren tegen een gemeng de school. Bovendien ontvingen B. en W. een adres, getekend door de over grote meerderheid der ouders van op cle meisjesschool schoolgaande kinde ren, waarbij zij aandrongen op hand having van de bestaande toestand. Volgens de meerderheid van B. en W. bew|jst reeds het feit, dat belde scholen opleiden tot een zelfde diplo ma, dat uit onderwijskundig oogpunt geen bezwaren tegen samenvoeging kunnen bestaan. Men meent echter, dat deze geleidelijk, in drie étappes, dient te geschieden, zodanig dat de jongensschool, waarvan het hoofd dé pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, als het ware uitsterft. Dit kan, door met ingang van het niéuwe schooljaar tot de eerste klasse van de tegenwoordige meisjesschool ook jongens toe te laten, terwijl tot de jongensschool geen nieuwe leerlingen meer zullen worden toegelaten. Laatstgenoemde school telt 67 leerlin gen. Wanneer dit aantal echter daalt tot beneden 61 leerlingen en men acht dit zeer waarschijnlijk zou óf één, der onderwijskrachten moeten worden ontslagen, tot grote schade van het onderwijs, óf door de gemeen te aanzienlijke financiële offers moe ten worden gebracht door het aanstel len van een boventallige leerkracht. De meerderheid van B. en W. stelt tevens voor, dat het tegenwoordig Militaire herdenking gevallenen en verzetsstrijders. Zaterdag plechtigheid op begraafplaats te Middelburg. De jaarlijkse militaire herdenking der gevallenen en yerzetssrijders zal dag a.s. dos morgens om 11 uur wor den gehouden op de Algemene be graafplaats te Middolburg. Bij deze plechtigheid zal de waar nemend districtscommandant, kolonel C. van der Putte uit 's Hertogen bosch. een rede uitspreken, terwij) medewerking wordt verleend door het muziekcorps van het regiment Limburgse jagers, de zangklasse der Rijkskdweckschool te Middelburg en leerlingen van de Chr. school aan de Herengracht tc Middelburg. Uit alle garnizoenen van het der de district zal een deputatie van drie man aanwezig zyn, terwijl de leerlin gen van de C.O.A.K. de erewacht zullen betrekken. De plechtigheid zal ondermeer worden bijgewoond door de waarnemend Commissaris der Koningin, Gedeputeerde C. Phi- lipse en de burgemeester van Mid delburg, rar, di'. N. Bolkestein. Zoals men zich zal herinneren, werd in 1949 deze hei'denking in Vlissingen gehouden. In 1950 en 1951 vond z|j in Noord-Brabant .en Lim burg plaats. hoofd van de jongensschool nè, 1 Sep tember as., waarop z|jn eervol ont slag zou ingaan, nog in tijdelijke dienst werkzaam bl|j£t en wel zoda nig, dat zijn salaris ondanks daling van het leex-lingental voor rijkssubsi die in aanmerking komt. De ULO-school aan de Dwarskaai biedt ruimte voor 160 A 170 leerlin gen. Er zullen slechts enkele voorzie ningen getroffen moeten worden, o.a. uitbreiding van het aantal toiletten. Commissaris der Koningin opent school te Nieuwdorp. Dinsdag 20 Mei, des middags om 3 uur, zal de Commissaris der Konin gin, jhr'. mr, A. F. C. de Casembroot, de officiële opening verrichten van het'nieuwe school- en verenigingsge bouw annex badhuis te Nieuwdorp. Polder Walcheren ontvangt minister. In aanvulling op ons bericht dat de minister van Vorkeer en Wa terstaat op Woensdag 7 en Donder dag 8 Mei een bezoek aan Zeeland zal brengen, vernemen w|j nader, dat de Donderdagochtend gewijd zal worden aan de Polder Walcheren. Na een ontvangst in het Polderhuis te Middelburg, zal daar een mondelinge uiteenzetting worden gegeven van de financiële moeilijkheden, waarin de Polder is komen te verkeren en van het probleem, dat zonder steun van de regering noodzakelijke, doch zeer dure werken aan de zeewering niet kunnen worden uitgevoerd. Vervol gens wordt met de minister een klei ne excursie gemaakt met bezoek aan de zeed|ik te Westkapelle en de dui nen te Oostkapelle. Verhoging markttarieven te Middelburg voorgesteld. S B. en W. van Middelburg hebben de gemeenteraad voorgesteld de tarie ven voor het innemen van een plaats op de weekmarkt, welke thans 10 ct. en 15 ct. per m2 bedragen, te vei'ho- in het derde militaire district Zater- I gen met 5 ct. en dus tc brengen op 15 Advertentie VERMAGERING? JA - maar dan VERSTANDIG SCHIEFFER'S ST0FWISSELINGZ0UT bevrijdt het lichaam van alle overtollige vetafietilngen en reinigt het gehele organisme NÓG LIEVER Een heer, die tengevolge van zyn functie een uitermate druk bezet le ven leidt, heeft ons eens verzekerd, dat hij, alshij opnieuw zou mogen kiezen, sluiswachter zou willen wor den. Hij zou dm een sluisje uitzoejeen, zo verteldet hj, waar eens in de drie mamden een schip passeerde. Bij die bijzondere gelegenheid zou hij dan zijn echtgenote willen waarschuwen, opdat z\j de sluis zou opendraaien.... Die heer zou dan zijn leven willen vullen met wat gemijmer over dit leven en met wat getuur over het water; met wat bloemen, wat boeken en wat muziek en dat, zo meende hij, zou ruimschoots voldoende kunnen zijn. En wij vonden, dat deze heer ge lijk had. Tot voor kort droomden wij er zo nu dan ook van shriswachter in dit leven te kunnen zijn. Nu niet meer. Wij weten nu, dat wij destyds ook rechter hadden kun nen worden. In de dagen, toen Zierik- zee nog een rechtbank bezat. In die dagen kwam er eens een Rotterdams advocaat naar Zierikzee om te pleiten. Hij woonde de zifting by en nadat zijn cliënt verhoord was, achtte liij het tijdstip gekomen om als verdediger het woord te gaan voe ren. De president van de rechtbank vond dat niet. Zijne Edelachtbare be-_ paalde, dat het pleidooi eerst op een nader aan te wijzen dag zon moeten geschieden en Zijne Edelachtbare stelde die dag ook vast. Tot schrik van de griffier. Want, zo fluisterde de griffier zijn president haastig in het edelachtbare oor: „Edelachtbare, we hebben deze maand al een pleidooi De advocaat uit Rotterdam is toen de vólgende maand zijn pleidooi ko men houden. Begrijpt go nu wel waarom wij ook rechter in Zierikzee hadden willen zijn Misschien nóg Uevër dan sluis wachter van zo'n uitgezocht sluisjet ct. en 20 ct. per m2. De opbrengst zal daardoor 2000 per jaar hoger wor den. •- De kosten van de weekmarkten bedragen 10.103,64. Rekening hou dende met een matige winst, welke de gemeente hierop mag maken (20 zou de opbrengst van de marktgelden pz 12.000 per jaar kunnen zijn. De opbrengst voor 1952 is echter geraamd op 9800 en men meende, dat er dus alle x-eden was om de tarieven te herzien. Dubbele tewaterlating te Goes. Aan de Oosthavendijk te Goes ver drongen zich Zaterdagmiddag vele belangstellenden' om getuige te z|jn van het grote moment voor de twee jeugdige scheepsbouwers Lou Wisse en Adri Wondergem: de tewaterla ting van hun twee eigen gemaakte jachten, De laadboom van de beurtvaarder „Frans Naerebout" tilde de beide met vlaggen versierde jachten uit de loods om ze in hun „element" te de- poneren. Terwijl het grootste jacht in de takels hing, moesten de kiel en het roer nog worden aangebracht. Beter nog dan in de loods kwamen thans de sierlijke, ranke lijnen van deze fraai gebouwde vaartuigen tot hun recht. De jachtjes, die goed op liet water bl|jken te liggen, zijn naar de jacht haven gesleept om verder afgewerkt te worden. Begin Juni zullen de scheepjes gereed zijn om met de schippers-bouwers aan het roer erop uit te trekken; De jaehtvloot van de bloeiende waterspbrtvereniging „De Werf' zal dan met twee mooie schepen verrijkt. zijn: Vandaag laatste bespuiting in de Sloepolder. Zaterdagnamiddag is het sproei-' vliegtuig weer op het „vliegveld" te Lewedorp gearriveerd. Het ligt in de bedoeling vanmorgen om 7. uur met het bespuiten van de laatste 40 ha. koolzaad in de Sloepolder te begin nen. Vergadering Zeeuwse Journalistenkring. In het Stx'andhotel te Vlissingen ver gaderde de Zeeuwse Jouxmalistenkring (afdeling Nederlandse Jouxmalisten kring) onder voorzitterschap van de heer G. Ballintijn. Naar aanleiding van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werd op voorstel van de heer Ballintijn besloten met ingang van September een cursus voor deleden te organiseren, waarvoor enkele prominente figuren uit de dag bladwereld zullen worden uitgeno digd. Het bestuur zal de plannen daartoe uitwerken. Uitvoerig werd gesproken over het werk van de Zeeuwse federatie-commissie, waarbij uiteindelijk werd vastgesteld, dat de Zeeuwse Journalistenkring in de toe komst een te beperkt arbeidsterrein voor deze commissie ziet en daarom zelf deze arbeid zal verrichten in over leg met de niet bij de N.J.K. aange sloten Zeeuwse journalisten. Bij de bestuursverkiezing werd tot penning meester gekozen in de plaats van de heer R. v. d. Velde, die Zeeland, gaat verlaten, de heer G. Fortgens. De secretaris, de heer F. A. Raadman, en het bestuurslid J. F. A. de Paauw, werden herkozen. Besloten werd om in de plaats van de heer H. A. Boss- hardt die niet herkiesbaar is als be stuurslid van de Nederlandse Journa listenkring, de heer G. Ballintijn can- didaat te stellen. Aangezien echter de functie van N.J.K.-bestuurslid niet verenigbaar is met die' van afdelings- vooi'zitter zal de heerBossbardt als voorzitter van de Z.J.K. optreden. Tot leden van de kringraad werden gekozen de heren W. Schaap en H. A. Bosshardt. Tenslotte werd op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer R. v. d. Velde, die naar Eindhoven vertrekt. De voorzittei' dankte de scheidende voor de vriendschap en collegialiteit, welke deze steeds had betoond en wenste hem alle goeds toe in zijn nieuwe functie. De heer v. d. Velde sprak een 'dankwoord, waarbij hij de samenwerking van de Zeeuwse jour nalisten roemde. TWEE LANDBOUWPROBLEMEN. Voorlichting te Kortgene Nu de combine b|j de oogstwerkzaamhedexx in de landbouw steeds veel- vuldiger wordt ingeschakeld, waardoor de graantoevloed in korte tyd zo groot is, dat de drooginstallaties niet direct de stroom kunnen verwerken, moet naar mogelijkheden worden gezocht om deze toppen voorlopig op te vangen. Tegelijkertijd gaat men er nu steeds meer toe over tot de inrich ting van luchtgekoelde aardappelbewaarplaatsen. Daar zich thans moge lijkheden voordoen om deze aardappelbevvaarplaatson tevens te benutten voor het drogen van granen, nam de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland" het prijzenswaardig initiatief om prof. ir. J. J. I. Spren- ger uit Wageningen, die op dit gebied in de laatste jaren vele onderzoekin gen heeft verricht, uit te nodigen hierover een lezing te houden. De grote belangstelling voor dit vraagstuk bleek b|j de in „de Koren beurs" te Kortgene gehouden bijeen komst. Behalve uit Noord-Beveland waren er bezoekers uit vrijwel geheel Zeeland. Na een openingswoord van de se- cx-etarls, de heer S. J. van Langeraad wegens verhindering van de voor zitter was het eerst het woord aan ir. M. Sanders, adj. ingenieur bij de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Kruiningen. Deze deelde een en an der mede over de bouw van luchtge koelde aardappelbewaarplaatsen er de bewaring van aardappelen. Door het klimaat gaat de bewaring ge paard met grote verliezen. Onderzoe kingen hebben nu aangetoond, dat aardappelen beter in gebouwen dan in kuilen bewaard kunnen worden. COÖPERATIE. Na het systeem van luchtkoeling en de inrichting van een dergelijke bewaarplaats te hebben besproken, adviseerde spr, de kleinere verbou wers coöperatieve bewaarplaatsen op te richten. De grotere aardappelver bouwers kunnen beter eigen schuren of vrijgekomen paardenstallen daar voor inrichten. Een goede isolatie en Advertentie. Projectiel explodeerde in kachel. SCHOORSTEEN KWAM NAAR BENEDEN. Te Zaamslag heeft zich een ont ploffing voorgedaan in het huis van dé heer. J. de K. bij liet aanmakjén van dé kachel. Waarschijnlijk bevond zich in de brandstof een projectiel, dat explodeerde, toen het In aan raking met vuur kwam. Het merk waardige echter was, dat de kachel geen schade op liep, dochdat wel de schoorsteen van het dak tuimel de. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. RICHTLIJNEN BESPROKEN. Deelnemers uit alle delen van Zeeland te Goes bijeen. Zaterdag en Zondag .werd te Goes een werk-weekend van de Jonge Kerk gehouden, waar afgevaardigden van de meeste Jonge-Kerliafdeüngen uit Zeeland aan deelnamen. De bijeenkomst in de Chr. bewaarschool werd Za terdagmiddag geopend door de provinciaal vertegenwoordiger van do Jon ge Kerk in Zeeland, de heer H. d'OIivat, waarna ds. II. M. Strating, voorzit ter van de provinciale Jeugdraad namens de ontvangende afdeling Goes een welkomstwoord richtte tot een veertig-tal deelnemers. Na de broodmaaltijd werden door mevr. H. M, Boerma-Smit, landelijk secretaresse van de Jonge Kex'lc, de richtlijnen voor de organisatie van de Jonge Kerk besproken,, hetgeen een levendige discussie tot.gevolg had. Als resultaat hiervan kon het dis trict Schouwen-Duiveland, dat wel in naam'bestond, maar met organisa torische moeilijkheden te kampen had, nu definitief worden opgericht. Voorts deden de afgevaardigden me dedelingen over het Jonge Kerk werk in hun afdeling. Zondagmorgen ging men gezamen lijk ter kerk, waar ds. Strating in de dienst voorging. Na afloop van deze dienst werd in het C.J.M.V.-gebouw koffie gedronken en de warme maal tijd genuttigd. Des middags werden onder leiding van de heer H d'OIivat, verschillende J. K. zaken besproken, zoals de kampen, de propaganda en Advertentie Opening R.K. Militair Tehuis te Vlissingen. Op Donderdag 1 Mei a.s. te half acht 's avonds zal het Kath. Militair Tehuis aan .de Hellebaardierstraat te Vlissingen plechtig worden ingeze gend. Aansluitend daarop zaf het ge bouw te acht uur officieel worden ge opend. de financiële kant daarvan, de toog- dag in Lunteren op 2 Juni a.s., het blad De Jonge Kerk en andei'c inter- ne kwesties. Hierna begaf men zich naar de Grote Kerk, waar de heer G. A. de Kok uit Vlissingen voor de Jonge Kerkers enkele werken van Bach, Purcell e.a. op het orgel speelde en iets over het orgel vertelde. Na de avondmaaltijd werd het weekend gesloten door de heer d'OIi vat. Tenslotte z|j vermeid, dat de af deling Goes voor éen uitstekende or ganisatie had gezorgd. Deel van raadhuis stortte in. Verbouw veranderde in nieuwbouw Onder voorzitterschap van burge meester A. A. Schuit kwam de raad van Kortgene in spoedeisende ver gadering bijeen, om te beraadslagen over te nemen maatregelen, daar het restant van het oude raadhuis, dat momenteel wordt verbouwd, plotseling is ingestort. Het mag overigens een wonder heten, dat zich bij dit voorval geen ongelukken hebben voorgedaan, hoewel 8 werk lieden ter plaatse aan hét werk wa ren, Nu door deze onverwachte om standigheid de aanvankelijke ver bouw van het raadhuis is veranderd in totale nieuwbouw, zjjn B. cn W. en de directeur van dé Centrale Dienst Bevelanden met de aannemer overeen gekomen, dat deze het Inge storte gedeelte inderdaad geheel op- liieuw zal optrekken. Een en ander verhoogt de voor de verbouw uitge trokken som met ongeveer 2500. Bovendien zal het gehele bouwwerk 12 cm. hoger worden dan men eerst had bepaald. De kosten van deze uitbreiding v ordeix geraamd op 500. Na ampele discussies ver klaarde de raad zich tenslotte ac- coord met de handelwijze, welke In dit geval door B. en W. is gevolgd. Mr. W. Rip voor de A.R. kiesverenigingen. „De enige weg naar de vrijheid' Zaterdag werd in „De Prins van uiaiije te Goes de jaarvergadering van het Prov. Comité van A.R. kies verenigingen gehouden. In de morgenvergadering werden na het openingswoord van de voorzit- ke|'. de heer A. Schout, de huishou delijke zaken afgehandeld. De secre taris, de heer A. I. Catsman en de penningmeester, de heer I. Tange, brachten hun jaarverslag uit, tex'wijl mevr. Van Donk uit Goes een opwek kend woord liet horen voor de dames om zich meer aan het werk in dé kiesverenigingen te wijden. In de zeer druk bezóchte middag vergadering sprak het Eerste Ka merlid, mi*. W. Rip uit Voorbui'g over „De enige weg naar. de vrijheid". Het gehele leven is een strijd om een zo groot mogelijke „vrijheid". Voor de A.R. rust deze vrijheid op de onwrikbare bodem van Góds woord. Alleen de geestelijke vrijmaking ii Jezus Chx-istus ontsluit de ware wej naar vrijheid, ook op politiek gebied, Hoewel de vrijheidsgedachte in West- Europa niet geheel overeenstemt met de A.R.-ideeën te dien opzichte was spr.' toch van mening dat dit vrijheidsbegrip waard is 'om be schermd te worden. Het is daarbij de taak van de A.R. partij om over te brengen, wat in Gods Woord en de historie is gevonden, om de geeste lijke en politieke vrijheden te 'be houden. Er rijzén voor de A.R. hier bij wel vragen, o.a. ten aanzien van de handhaving van de eigen souve- reiniteit van ons land. Gezien de drei ging vanuit het Oosten is een nauwe samenwerking wel nodig. Wanneer er dan op bepaalde gebieden enige over dracht van söuvereiniteit moet plaats vinden.-moet-men daarin toestemmen. Mx\ Rip ging hierna dieper in op het plan van de vrijheid samengesteld door de P.v.d.A. De overheid 'heeft inderdaadeen taak op bepaalde ge bieden, doch de overheidsbemoei ing moet dan gebaseerd zijn op Gods Woord. Aan het plan van de P.v.d.A. ligt echter liet humanisme ten grondslag, aldus spr. De ovèrheid moet de dienaresse Gods zijn. ons ten goede en anderzijds moet het beeld Gods in de mens niet worden aange tast. Daarom is de, enige weg naar vryheid te vinden in gebondenheid aan Gods Woord en de historie, waar in men Gods leiding heeft kunnen le ren, Nadat nog tal van vragen waren beantwoord, wekte de voorzitter van het Prov. verband van Avjos-elub. de heer C. Mooijmande bestuui'ders op, deze jongerenclubs te steunen. Het aantal clubs is in een jaar verdub beld tot 26 verenigingen met 375 le den. Na een slotwoord van de voorzit ter, de heer Schout en samenzang, ging mr. Rip voor in dankgebed. Gladiolen proefveld aangelegd. Door de heren M, Wattel, hoofdas sistent van de Rijkstuinböuwvoor- lichtingsdienst uit Goes en G. J. van Kerkvoort, administrateur van de Zeeuwse groententelersvereniging uit Middelburg, werd te Stavenisse langs de Postweg een gladiolenproefveld aangelegd. GOUDEN BRUILOFT. Woensdag viert het echtpaar J. Cor- bijn—M, .Tongepier, Vlissings Bolwerk te Middelburg, zijn gouden huwelijksfeest. Bouw graanloods te Kortgene aanbesteed Namens de Coöperatieve Land- bouwvereniging Noord-Beveland- G. A. Ie Kortgene werd door het Cen traal Bureau (technische dienst) in het openbaar aanbesteed de bouw van een graanloods te Kortgene. Hiervoor werd als volgt ingeschre ven: fa. Schippers, Kortgene 60.900; fa. Goedemondt en Zn.. Goes 60.800; Joh. de Kok, Goes 60.800; M. A. Versluys, Middel burg 60.400; J. Geschiere, Middel burg 60.300; Van Wieringen, Al phen ajd. Rijn 59 735; Schrijver en Zonen, Goes 58.200; Remeus, Kats 57.3*50; fa.. Bruijnzeel en Poley, Yei'seke 56.100; R. Slotema, Wis- selcerke 56.100; L. Vogelaar, Kort gene 56.025; J. M. de aKter, Kort gene 55.625. Het werk werd ge gund aan de laagste inschrijver, J, M. de Kater te Kortgene. Steigerrfisten te Borssele opgeruimd. Het weer zal niet mee De resten van de steiger der Pro vinciale Stoombootdiensten te Bors sele, resten die overigens niet veel meer om het lijf hadden, daar de Duitsers deze steiger met springstof „grondig" vernielden, zijn in de loop van vorige week opgeruimd. V|jf da gen lang heeft de Gorinchemse firma, die dit werk verzorgd, gezwoegd eer de restanten van de groenharden pa len uit het zuigende zand waren ver- wydderd. Vijf lange dagen, profiterende van de giert |jden langs de Beveland- se kust, die onvermijdelijk echter de toch al sterke stroombeweging daai' ter plaatse tot het uiterste opvoer- dén. Zo ongunstig werden de weers omstandigheden in de loop van Dins dag, dat de stevige bok die uiteraard voor 't ophijsen der palen nodig was, in der haast een toevlucht moest zoe ken in de haven van Terneuzen. Het waren juist de uiterste palen van het bouwwerk, die de grootste moeilijkheden oplevex'den. Daar deze alleen bij het allerlaagste tij bloot kwamen moesten zij ook in de sterk- ste stroom onder handen genomen worden en dit had tot gevolg dat het roeibootje waarmee men „op karwei" ging herhaalde malen af dreef, of slechts met de grootste moeite op stroom kon worden gehou den, vaalc liep het bootje door het vi'ljc ruwe weer half vol met water. Het zwaarste werk is echter achter de rug en wanneer straks ook het overblijvende Ijzerwerk verdwenen zal zijn, herinnert niets meer aan het oude steigertje, dat vroeger een'tus senbatte vormde voor de veerdienst Terneuzen-Vlissingen. Duitse zeelieden maakten ruzie In de Korte Kerkstraat te Terneu zen ontstond een twist tussen een viertal niet bi'andnuchtere Duitse zeelieden, bij wie zich een tweetal Terneuzense dames bevond. De twist liep zo hoog, dat er rake klappen werden uitgedeeld. Toen de politie echter ten tonele verscheen was in middels de vrede weer getekend en werd in een naburig café „Bruder- schaft" gedronken. De heren lieten zich bewegen per taxi naar hun schip terug te keren, waarmede de rust was hersteld. ventilatie zijn hiei'bij de voornaamste eisen. De kosten van bewaring in een schuur zijn 1 ct. per kg. en in coöp. bewaarplaatsen 1V2 ct. Het ge wichtsverlies is belangrijk geringer dan In de kuil en men vex'krijgt een prima product. Voorts kan men altijd afleveren, ook bij vorst er is geen strpvex'lies en het land is na het oogsten direct vrij. Een eventuele ziekte breidt zich tijdens het bewaren niet uit, een natte party is snel droog en het rendement van de gebouwen wordt verhoogd. Een ander voordeel is nog dat een belangrijke arbeidsbe sparing bij de sortering wordt ver- kregen. Volgens spr. dient daax-om over vijf jaar ,geen enkelepootaard- appel meer in de kuil bewaard te worden. Evenzo de consumptieaard appelen voor de winter. Ook kunnen uien goed in een dergelijke bewaar plaats worden opgeslagen. TARWEDROGEN IN DE SCHUUR. Na deze inleiding was het woord aan prof. Sprenger, die uiteenzette hoe de laatste 10 a 15 jaren een me thode van drogen in de schuur in Amerika wordt ontwikkeld. In ons land is hierover nog weinig bekend. Voordat hij de mogelijkheid van de schuurdroging besprak, ging spr. voor een goed begrip eerst de natuur kundige verschijnselen na, die bij het drogingspi'oces een rol spelen. Wil nren in een luchtgekoelde aardappel- bewaarplaats tevens tarwe drogen, dan zullen de ventilatoren een hogere druk moeten kunnen uitoefenen. Wanneer het buiten vochtig is, zal voor het drogen ook niet zonder een verwarming kunnen worden volstaan. Voor een geringe verwarming is dit mogelijk door b|jv. electrische ver warmingskabels door het graan te leiden. Aan de hand van een serie licht beelden lichtte spr. nog nader toe, hoever men met deze methode van schuurdroging in Amerika en Enge land reeds is gevorderd. Met behulp van een oliestookinrichting is het mogelrjlt In de schuur kleine partijen graan en ook groenvoedei'gewassen geheel te drogen. Na afloop volgde op belde lezingen een drukke gedach ten wisse ling, waar-by bleek, dat nog verschillende moeilijkheden moeten worden opge lost. Ook de stroomlevering voor de- bewaarplaatsen kwam nog ter spra ke. Ir. H. Everwijn van dc P.Z.E.M. deelde mede, dat de piekuren waar schijnlijk dit jaar voor liet laatst hebben gegolden. A.N.W.B. openl bijkantoor te Sluis. Ten1 behoeve van de vele Neder landse toeristen, welke naar de Bel gische badplaatsen en bezienswaar dige steden reizen, heeft de toeris tenbond A.N.W.B, besloten met in- fang van 1 Mei a.s. te Sluis een ijkantoor te openen. In dit bijkantoor zal men alle in lichtingen kunnen verkrijgen, kaar ten en gidsen kunnen aanschaffen en tevens kan men er zijn autopapieren aanvragen, uitgezonderd carnets en triptieken. Internationale rijbewijzen, internationale wagenbewijzen, kamp- kaarten en vele andere documenten kan de toerist dus aan dit nieuwe bijkantoor aanvragen of in ontvangst nemen. Bij de tegenover dit nieuwe bijkan toor gelegen ANWB-grenskiosk zul len vreemdelingen welke Nederland bezoeken alle voorlichting, welke zij behoeven, blijven ontvangen. Toch weldra openbare toiletten te Middelburg Restauratie molen op het Vlissings Bolwerk. Het ziet er naar uit, dat drie belang rijke projecten in Middelburg, die om financiële redenen tot nu toe niet verwezenlijkt konden worden, bin nenkort in uilvoering zullen komen, namelijk de bouw van de speciaal in verband met liet vreemdelingenver keer zo noodzakelijke openbare toi letten op de Markt, de restauratie van de zwaar gebavende molen aan het Vlissings Bolwerk cn de aanschaffing van een verplaatsbare muziektent. Op 7 Mei 1951 verleende de gemeen teraad een cvediet van f 6000 voor de toiletten en op 12 Juni 1951 een cre- dret van f 7140 voor cle muziektent, doch het eerste credïet moest wor den teruggenomen en de tweede post moest worden verdaagd, omdat geen middelen tot dekking konden worden aangewezen. De molen op het Vlis sings Bolwerk werd enige jaren ge leden door de gemeente aangekocht teneinde deze voor afbraak te behoe den, doch tot nu toe ontbraken de middelen om de restauratie daarvan aan te vatten. Door de ontvangst van een toevalli ge bate is thans ruimte aanwezig voor afschrijving ineens der kosten van toiletten en muziektent en voor gedeeltelijke uitvoering van de mo lenrestauratie. B. en W. stellen de raad voor wederom credieten te ver strekken voor de bouw van de toilet ten en de aankoop van de verplaats bare muziektent, resp. van f 6600 en van f 10.000 de ramingen moesten worden verhoogd tengevolge van de prijsstijgingen en een bedrag van f 15.800 uit te trekken voor de molen restauratie. Het is niet 'te verwachten, dat Ged. Staten nu nog bezwaren zul len opperen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2