PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De zon van Japan kan weer rijzen Polder Walcheren wil leningen van totaal één millioen aangaan BILT „STOUTMOEDIGE NIEUWE STAP" OM UIT IMPASSE TE KOMEN Vandaag INDONESIË VERZOCHT NIET OM UITLEVERING VAN WESTERLING 195e Jaargang -No.100 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred G Ballintjjn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 April '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van l—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. VÜssingen Walstr. 53-30. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorslstr 63. te. 2475 (b.g.g 22281. Oostburg Finlandstraat 2. telef 16. Terneuzen B rouwcrljstr. 2; Zierikzec .N Bogcrflrtr 26. EINDE VAN r,F.Al.l.lF.F.RDE BEZETTING. Vandaag herneemt het land zijn plaats als souvereine staat in de wereld Japan bereidt zich voor op een week van feestelijkheden: vandaag om hal» drie herneemt het land door het deponeren van de ratificatie-oorkonde in Washington als volledige souvereine staat zpn plaats onder de landen van de wereld. Zo spoedig mogelijk zal Japan ambassadeurs benoemen te Washington, Londen, Parijs, Canberra, Ottawa en New York en legaties stichten in talrijke andere hoofdsteden. Verscheidene andere landen, waar onder Nederland, hebben te kennen gegeven, dat z\j normale diplomatieke of andere betrekkingen met Japan willen aanknopen. De betrekkingen tussen dit land en de Sowjet-Unie zijn nog steeds onzeker. Men verwacht, dat Japan geen maatregelen zal nemen tegen de Sowjet-missie in Tokio. Japan be weert, dat Rusland geen verantwoor ding heeft afgelegd over 300.000 Ja panners, die in Augustus 1945 zijn weggevoerd en wil ook de status be sproken zien van zijn vroegere Noor delijke gebieden. Binnenkort beginnen onderhande lingen tussen Japan en Engeland over een handelsverdrag. Het Sterlingge- bied zal een belangrijke markt voor de Japanners wordfen, doch zij zou den hun concurrentie op „billijke basis" willen voeren. In de zes jaren van geallieerde bezetting heeft de Ja panse industrie zich goed hersteld. De productie ligt ongeveer 50 pet. boven het gemiddelde van de periode 1932 '36. Het herstel van de buitenlandse handel heeft Japans deviezenreserve Taft wenst een „wereld-gerechtshof". De Ver. Naties hebben volgens hem gefaald. Senator Taft, één der republikeinse candidaten voor liet presidentschap der Ver. Staten, wil de organisatie der Verenigde Naties vervangen door een „wereld-gerechtshof", gebaseerd op liet internationaal recht in plaats van op „wereldbeheersing" door de vijf grote mogendheden. Taft zeide dit Zaterdag te Jeffer son City. waar hij in een verkie- zingsredê verklaarde, dat de Ver. Na ties gefaald hebben bij de handha ving van de vrede. Bij de door de se nator gedachte organisatie zou geen vetorecht gelden en als de Sowjet- Unie zou weigeren, herziening van het handvest der V.N. goed te keu ren, zouden de andere landen zonder de Sowjet-Unie een „wereld-gerechts hof" kunnen instellen. Successen voor Taft in Arizona en Virginië, EISENHOWER LEIDDE IN COLORADO. Bij de verkiezing van afgevaardig den naar de republikeinse nationale conventie in Juli, welke Zaterdag is gehouden, heeft senator Taft in Ari zona en Virginië winsten behaald en generaal Eisenhower in Colorado. De republikeinen in Arizona kozen 14 afgevaardigden, onder wie 10 er kende aanhangers van Taft. Twee afgevaardigden hebben verklaard Eisenhower te zullen steunen. De overige twee hebben zich niet gebon den. Men gelooft, dat Taft in Virgi nië zal kunnen rekenen op vier van de zes tot dusver aangewezen afge vaardigden. Twee afgevaardigden hebben zich nog niet uitgesproken. In Colorado staan 15 van de 18 afge vaardigden achter Eisenhower. „Programma" voor eventuele stakingen in België. Volgens „le Peuple" zullen, indien geen overeenstemming wordt be reikt, de stakingen in België, waar mede is gedreigd, op 5 Mei begin nen in de mijnen, de metaalbedrij ven en de olieraffinaderijen. Een dag later zou een gedeelte der in de non-ferro-metaalbedrijven en de cementfabrieken werkzame arbei ders gaan staken, 7 Mei gevolgd door een gedeelte der werknemers in de cokesfabrieken, scheikundige bedrijven en van de gas- en electri- citeitsvoorzieningert in de provincies Henegouwen, Brabant en Luik, be nevens een aantal arbeiders van het trambedrijf in deze provincies. Een termijn zou voor deze stakingen niet zjjn bepaald. Geheime documenten van Fiat gestolen. De Italiaanse politie stelt een on derzoek in naar de verdwijning van geheime documenten der Fiat-auto mobielfabrieken te Turijn. Men ge looft, dat deze documenten, die plan nen voor een nieuwe, uiterst goed kope auto zouden bevatten, door communisten zijn gestolen. Verleden week werd één der directeuren van de Fiat door een onbekende dood geschoten. Vijfling in Indonesië geboren Een Indonesische vrouw in Makas sar op Celebes heeft het leven ge schonken aan een vijfling. Het zijn Vijf jongens. Moeder en kinderen maken het wel. op meer dan een milliard dollar ge bracht. De opperbevelhebber der geallieer de bezettingstroepen in Japan, ge neraal Ridgway, heeft Zaterdag een boodschap tot het Japanse volk ge richt. Met ingang van vandaag is hij nog slechts opperbevelhebber der verbonden troepen in Korea en com mandant van de Amerikaanse strijd krachten in het Verre Oosten. Vandaag zullen tienduizend Japan se gevangenen op vrije voeten worden gesteld, dit ingevolge de amnestiever lening in verband met het eindigen der bezetting van Japan. Man vermoordde zijn ouders. Nadat hij atoomorriploffing op televisiescherm had gezien. Een geestelijk abnormaal man uit Putnam (Connecticut) bekende zijn moeder en vader vermoord le hebben, nadat hij verleden week Dinsdag de atoomontploffing op het televisie scherm gezien had, daar hij meende dat de wereld verging. De staatspolitie zegde dat Charles Beausoleil de ontploffing in verband had gebracht met de bijbelse beschrij ving van het einde der wereld en de volgende dag zijn moeder en vader, beide 73 jaar oud, neerstak. De oudjes hadden de week tevoren hun gouden bruiloft gevierd. Torpedobootjager der V.S. bij oefening gezonken. De Amerikaanse torpedobootjager „Hobson", die 237 man aan boord had. is tijdens nachtoefeningen mid den op de Atlantische Oceaan ge zonken na een aanvaring met het Amerikaanse vliegdeksehip „Wasp". Er zijn tot nog toe 61 overleven den opgepikt. De reddingsoperaties worden voortgezet. Amerikaanse eigendommen in Oost-Duitsland. Er bestaan geen bewijzen, dat de Oostduitse regering het voornemen heeft Amerikaanse bezittingen in Oost-Duitsland in beslag te nemen als vergeldingsmaatregel tegen de blokkering van de Oostduitse dollar rekeningen in de Ver. Staten. Wel zou de regering waarschijnlijk trach ten een manier te vinden om buiten landse bezittingen in eigendom te krijgen. Organist was te traag aardappels niet gaar. De klokkenluiders en het me rendeel der koorleden van de kerk te Abbotts Inn (Enge land) zijn in staking gegaan als protest tegen het ontslag van de organist, die 30 jaar als zodanig is opgetreden. De ont slagene heeft, naar zijn zeggen, geen gehoor willen geven aan een verzoek van de parochie- i-aad. vlugger te spelen. Een lid van de raad zei, dat de orga nist zó langzaam speelde, dat de huisvrouwen niet op tijd naar huis konden gaan om het eten te koken. v DE ONDERHANDELINGEN IN KOREA. Geallieerden zegden plenaire samenkomst plotseling af. De Verenigde Naties hebben de plenaire bijeenkomst van de bestands onderhandelaars, die Zondag te Pan Moen Djon zou worden gehouden, een uur vóór het begin der besprekingen afgezegd. Volgens berichten uit Wash ington zou één van de geallieerde regeringen, wier strijdkrachten in Korea optreden, op het laatste moment een dag of wat uitstel hebben gevraagd om de „stoutmoedige nieuwe stap" te overwegen, die de geallieerden zouden willen doen om uit de impasse te geraken. Later werd gemeld, dat de voltallige bijeenkomst vandaag gehouden zou worden. degedeeld. dat acht voormalige Chi nese gevangenen van het eiland Koje door de geallieerden per para chute in Noord-Korea waren neer- De Ver. Naties hadden Vrijdag, nadat de Noordelijken de onderhan delingen over de uitwisseling van krijgsgevangenen hadden afgebro ken, om de plenaire bijeenkomst verzocht. Zij deelden de communis ten mede, dat een uitstel noodza kelijk was geworden door „onver mijdelijke omstandigheden." Zaterdag hadden de Noordelijken het voorstel voor een plenaire bij eenkomst aangenomen. De stafofficieren, die onderhande len over het toezicht op een wapen stilstand, zijn Zondag een half uur bijeen geweest Een woordvoerder achtte duidelijk bewezen, dat de com munisten geen enkele poging dqen om te bevorderen, dat resultaten worden bereikt. Op het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York verwacht men, dat na het sluiten van een bestands overeenkomst een speciale confe rentie zal worden gehouden van ver tegenwoordigers der Ver. Naties, Chinezen en Noord-Koreanen over de algemene politieke toekomst van Korea. Definitieve beslissingen zou den echter waarschijnlijk de algeme ne vergadering van de Ver. Naties voorbehouden blijven. NIEUWE BESCHULDIGINGEN. Volgens A.F-P. heeft de Noordko- reaanse afgevaardigde in de loop van geheime besprekingen over re patriëring van krijgsgevangenen me- ...is het 75 jaar geleden, dat het spoorwegviaduct door Rot terdam in gebruik werd geno men, dat de laatste schakel vormde in de spoorwegverbin ding Amsterdam-Rotterdam- Moerdijk-Antwerpen. Straaljager stortte op Engels dorpje. Een Amerikaanse straaljager is brandend neergestort op een bankge bouw in het Britse dorpje St. Peters Broadstairs (Kent). De bank werd zwaar beschadigd. De piloot kwam om het leven, drie inwoners van het dorp werden gewond en twee worden vermist. gelaten. Zij hadden op het lichaam anti-communistische leuzen getatou- eerd en moesten in Noord-Korea inlichtingen inwinnen. De Chinezen zouden zich echter spontaan bij de autoriteiten hebben gemeld. Koninklijk Paar onderweg naar ons land Om half vier hedenmiddag aankomst op Schiphol. Het koninklijk paar heeft in de af gelopen nacht, om 1-50 uur Neder landse tijd het was in Ottawa toen nog Zondagavond half acht aan boord van de KLM-Lockheed Constellation „Utrecht" de Canade se/ bodem verlaten oni zich weer naar ons land te bege- n, waar het vliegtuig hedenmiddag om half vier op Schiphol wordt venvacht. Hier mede is een einde gekomen aan een reis van ongeveer een rnaand door de Verenigde Staten en Cana da. Tijdens het officiële bezoek aan deze landen heeft het koninklijk paar een grote goodwill gekweekt voor ons iand. Hij aankomst hedenmiddag op Schiphol zal het koninklijk paar worden begroet door dr. \V". Drees en de Canadese ambassadeur, de heer P. Dupuy. Koningin Juliana heeft Zaterdag te Ottawa winkels bezocht, die haar vertrouwd geworden waren in de tyd, dat zij gedurende de oorlog in Canada heeft doorgebracht. Anderhalf uur voor het vertrek uit Canada, arriveerde prins Bern- hard met een speciaal KLM-vliegtuig op het vliegveld te Ottawa. Konin gin en prins werden bij hun vertrek uitgeleide gedaan door Vincent Mas- sey, gouverneur-generaal van Cana da, die gedurende de eerste drie da gen van haar verblijf in Canada de gastheer van de koningin is ge weest. De politie had voor het vertrek bijzondere voorzorgsmaatregelen ge troffen. Alle bagage, die aan boord van het vliegtuig werd gebracht, is om veiligheidsredenen doorgelicht. PRINS BERNHARD OVER DE REIS. Prins Bernhar.d heeft voor zijn vertrek uit New York naar Ottawa verklaard, dat het bezoek van Ko ningin Juliana en hem aan Ameri ka in één woord prachtig is ge weest. „Wij voelden ons wei'keiijk verwend door alle gastvrijheid en Tijdens het verblijf in Canada bezocht Koningin Juliana de openbare Rock- cliffe Park school, waar de prinsessen Beatrix en Irene tijdens haar ver blijf gedurende de oorlog les kregen. In één der lokalen onderhoudt Konin gin Juliana zich met Gerard Reinderhoff, hoofd van de Nederlandse Mili taire Missie in Canada. VERKLARING VAN MINISTER VAN JUSTITIE. Vandaag behandeling van hoger beroep. an Indonesische zyde is aan de Nederlandse regering geen verzoek om uitlevering van Westerling gedaan. Dit heeft de minister van Justitie ver- klaard op vragen van het Tweede Kamerlid mr. L. A. Donker in verband met de arrestatie en de daarop gevolgde invrijheidsstelling van Westerling. De minister zegt verder, dat de ar restatie van Westerling heeft plaats gehad op 16 April jl. te Hummelo, v.. - genuu op io ,/i.piu Jl. lo numineio, vriendelijkheid, die ons in dit gehe- zulks ter uitvoering van een reeds op Ie land betoond werden", aldus de prins. Van president Truman zei de prins: „Hij was buitengewoon be minnelijk en een voortreffelijk gast heer." Er zijn te weinig scholen. Demonslratievehijeenkomst te Utrecht. In een demonstratieve bijeenkomst die Zaterdag onder auspciën van de Nederlandse Ouderraad bij het open baar 1. o., de Nederlandse Onderwij zersvereniging en de Vereniging „Volksonderwijs" te Utrecht werd gehouden is een resolutie aangeno men, waarin aangedrongen wordt op het bouwen van voldoende scholen. Er is nu reeds een zeer grote achter stand ontstaan in de voorziening van voldoende schoolruimte en men vreest dat deze achterstand ernstige gevol gen zal gaan aannemen. Volgens de resolutie dient de jeugd van Neder land onderwijs te ontvangeiï in naaf- de eisen des tijds ingerichte scholen. Prof. dr. J. v. d. Hoeve overleden. Op 74-jarige leeftijd is Zaterdag tengevolge van een ongeval overle den prof. dr. J. van der Hoeve, oud hoogleraar in de oogheelkunde aan de Leidse universiteit. 16 April van het vorig jaar door rechter-commissaris te Amsterdam gedaan bevel, waarbij zijn dagvaar ding en medebrenging werd gelast. De arrestatie geschiedde door een aantal politiemannen onder leiding van de districtscommandant der Rijkspolitie te Doetinchem en een commissaris van politie te Amster dam. Incidenten hebben zich -daarbij niet voorgedaan. Westerling is na verhoord te zijn geworden door de rechter-commissa ris te Amsterdam, weer in vrijheid gesteld. Ridgway of Gruenther Eisenhowers opvolger? De NATO-staten zijn het onderling eens geworden, dat het aanbeveling verdient, generaal Ridgway of gene raal Gruenther generaal Eisenhower als opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa te laten op volgen, aldus werd in Londen verno men. Men verwacht daar, dat het Witte Huis begin Mei de naam van Eisenhowers opvolger bekend zal ma ken. Tijdens zijn afscheidsbezoek aan Luxemburg heeft Eisenhower voor de eerste maal de datum van zijn terug keer naar de Verenigde Staten ge noemd: 1 Juni. GEDEELTE SEISWEG OVERGEDRAGEN. In voorjaarsvergadering werd begroting 1952 goedgekeurd De Polder Walcheren gaat een millioen gulden lenen. In de algemene ver gadering, welke Dinsdag in het Polderhuis te Middelburg werd gehouden, werd besloten een 4 y4 geldlening met de Unie van Waterscliapsbonden aan te gaan tot een bedrag van max. 750.000 en voorts één of meer 414 leningen tot een maximum van 600.000 te sluiten, met dien ver stande, dat het totale geleende bedrag het millioen niet tc boven mag gaan. Het geld is nodig voor de voorziening aan zes strandhoofden op het Zuiderstrand van de Noordwatering en voor dekking van kapitaaiswerken op de begroting 1952. Inmiddels wordt voortgegaan met de voorbereiding der versterking van vier strandhoofden. De voorzitter, mr. dr. R. W'. Graaf van Lynden herinnerde er nog aan, dat de Powa de werken van het z.g. millioenenplan niet lean financieren, zodat het geen zin heeft, te trachten hiervoor geld te lenen en dat op den duur in de Zuidwatering weer zink. werken moeten worden uitgevoerd. van de vergadering werden de onlangs benoemde com- Bij het begin ■den de onlangs missarissen mr. Th. Portheine en mr. W. F. E. Baron van der Feltz door de algemene vergadering als zodanig toegelaten. Nadat zij de eed hadden afgelegd, sprak de voorzitter vol waardering over de werkzaamheden van de afgetreden commissaris, de heer A. Staverman. Hij deelde vervolgens enige bijzon derheden mede over het geschil met de z.g. achterliggende polders over de verhoging van de suatiegelden. Het werd billijk geacht, dat deze pol ders, toen in 1934 het gemaal te Rit- them in gebruik kwam, voortaan in de kosten zouden bijdragen, doch de polderbesturen wilden hiervan niets weten. In 1950 beslisten Ged. Staten in deze kwestie ten gunste van de Polder Walcheren, doch alle achter liggende polders op twee na gingen in beroep. Dit beroep zal nu op 14 Mei door de Raad van State worden behandeld. Het gaat hier om een be drag van 1500 per jaar, dat de Powa nu al sinds 1934 moet missen. Aan de gemeente Souburg werd 625 ca. grond voor 125 verkocht. Een voorstel van het dag. lestuur om de presentiegelden voor de commissa rissen te verhogen van 5 tot 7.50, werd met 24 tegen vier stemmen (die van de heren J. Koene, Z. Maljaars, jhr. ir. H. L. Boogaert en A. de Buck) goedgekeurd. De heer De Buck had om deze stemming gevraagd. Een wijziging in het Toelagebesluit 1951, de definitieve vaststelling van de va- cantietoes!ag_ voor het polderperso- neel over 1951 en enige andere min der belangrijke agendapunten, zoals de aankoop van een typemachine, gin gen vlot onder de hamer door. XOORDWEG PROVINCIALE WEG. Ook werd besloten het gedeelte Singel-slachthuis van de Seisweg aan de gemeente Middelburg over te dragen en de jaarlijkse uitkering voor de bevrijding van het onderhoud af 1 te kopen met een som van 13.125. j Deze overdracht werd mogelijk, door dat dit weggedeelte uit het herverka- velingsblok werd gelicht en is voor de gemeente zeer belangrijk in verband met de noodzakelijke verla<nng van de riolering en de straatverbetering. De voorzitter deelde nog mede, dat de Noordweg zeer waarschijnlijk pro vinciale weg zal worden. De begroting voor 1952 werd z.h.s. goedgekeurd. Er werden geen alge mene beschouwingen gehouden. Een voorstel om de jaarwedde van de voorzitter met 1000 te verhogen, dat de heer A. P. Koster namens de raden indiende, werd goedgekeurd. De officier van Justitie heeft in op dracht van de minister tegen de be slissing van de rechter-commissaris hoger beroep bij de rechtbank aan getekend. De behandeling van dit beroep door de rechtbank zal van daag (28 Aprilplaats hebben. Het gerechtelijk vooronderzoek, dat betrekking heeft op het in Janu ari 1950 op Java uitlokken van deser tie van Nederlandse K.N.LL.-militai- ren, het uitlokken van doodslag en mishandelingen te Bandoeng door dp strijdgroep „Apra" en het uitlokken van openlijke geweldpleging tegen personen en goederen door voor noemde strijdgroep, wordt intussen voortgezet. Zoals uit het voorgaande blijkt, is een strafvervolging tegen Westerling lopende. In afwachting van de uit komsten van het gerechtelijk voor onderzoek kunnen uiteraard thans geen mededelingen worden gedaan omtrent de verdere mogelijkheden van een strafvervolging, aldus de mi nister van Justitie. Sprookjesstoet trok door de bollenstreek Het jaarlijkse bloemencorso heefi Zaterdag een ongekend aantal bezoe kers naar de bollenstreek gebracht Honderden touringcars laadden uur na uur hun passagiers voor Sassen- heim, Lisse en Hillegom uit. Duizen den auto's zochten op de zijwegen een goed heenkomen, omdat langs de weg, die het bloemencorso nam, niet geparkeerd mocht worden. Foto- en filmcamera zijn ontelbare malen op de corsostoet gericht ge weest en enthousiast hebben buiten landse radio-reporters, er was zelfs een vertegenwoordiger van de Spaan se omroep, het schoon gebeuren in bollenland in Bollenland-Sprookjes land aan hun luisteraars verteld. In het bloemencorso was het sprookje van „De gelaarsde kat" en zyn Grienden in 12 grote, taferelen uitgebeeld. Achter deze sprookjes- groep reden nog twintig andere met bloemen versierde wagens. Voor de versiering van de 32 wa gens waren 6000 grote wasmanden gevuld met bloemen nodig. Huizen en gebouwen langs de route verhuur den vele ramen aan de toeschouwers voor niet onaanzienlijke prijzen. Zoals gebruikelijk waren ook nu weer langs de hoofdwegen in de bollenstreek grote bloemenmozaieken aange bracht. Ministers spraken over Europese betalingsunie. Zaterdag hebben de Belgische mi nister van financiën, de heer A. E. Janssen en zijn Nederlandse ambts genoot. minister Lieftinck, in Den laag van gedachten gewisseld over .e Europese betalingsunie. Speciale aandacht werd gewijd aan de terug betaling en het liquide maken van de credieten, die de Belgisch-Luxem burgse economische unie de E.B.U- boven het quotum verleende. DE Thans ook ruitensnijders te Nijmegen in actie. Ruitensnijders, die met diepe kras sen de winkelruiten der zakenlieden in de binnenstad beschadigen, zijn thans in Nijmegen actief. Verschillen de aangiften van ernstige beschadi ging der winkelruiten zijn bij de Nij meegse politie ingediend. VERWACHT: VEEL BEWOLKING. Over het algemeen véél bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets minder koud dan gisteren. Zwakke tot matige noordelijke tot noordooste lijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1