NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL SCHOUWEN LEGER DES HEILS IN GOES BESTAAT ZESTIG JAAR SCHOUWEN EN DUIVELAND MAANDAG 28 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De begrotingspositie van Middelburg. Hoewel gunstiger, verhoging straatbelasting nodig. Zoals bekend vertoont de begro ting voor 1952 van de gemeente Mid delburg een tekort van f 462.500. Nu het overleg met de regering met betrekking tot de herziening van de bijzondere uitkering geëindigd is en voor elk der jaren 1951 en 1952 een uitkering van f 151.200 is toegezegd dient de begroting voor 1952 sluitend gemaakt te worden. Binnenkort zul len B. eu W. de raad een begrotings wijziging ter vaststelling aanbieden, waarin het overschietende tekort is weggewerkt. Uiteraard kost het de grootste moeite, een sluitende begro ting tot stand te brengen. Tal van plannen, die in hoge mate urgent zijn. moeten helaas naar de toekomst wor den verschoven. Na de samenstelling van de primi tieve begroting hebben zich twee om standigheden voorgedaan, die de be grotingspositie gunstig beïnvloedden, namelijk de deblokkering van de ge meentefondsreserve over de jaren 1948 t.m. 1950 en de daling van de rentevoet van het kasgeld. Niettemin moet nog een groot aantal maatrege len worden genomen om het gestelde doel te bereiken. Eén van die maat regelen is dc verhoging van de straatbelasting. Na rijp beraad meen- den B. en W., dat een heffing van 20 opcenten, voorlopig alleen voor 1952, noodzakelijk is. Het college stelt de raad voor, hiertoe te besluiten. De opbrengst van de hoofdsom wordt voor 1952 geraamd op f 60.000. Voegt men daar de geraamde op brengst van 20 opcenten bij, dan komt men tot een totale raming van f 72.000 De verhoging vhn de algemene en bijzondere uitkering van 10 pet. be dragende f 51,947, heeft de volgende bestemming gekregen: f 18.203.07 voor verhoging van de post onvoorziene uitgaven, f 20.000 voor het dekken van kapitaalslasten, drukkende op uit te voeren werken in 1952 en f 13.743.93 voor het sluitend maken van de gewo ne dienst. Hei muziek-concours in Biervliet Ter gelegenheid van de 110e ver jaardag der Kon. Harmonie te Bier vliet, zal zoals wij reeds gemeld heb ben op Donderdag 22 Mei a.s, (He melvaartsdag) het concours van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-VIaanderen te Biervliet worden gehouden. De harmonie van Biervliet zal twintig muziekkorpsen uit geheel Z.-Vlaanderen ontvangen. Er zal om een wisselbeker gestre den worden, die momenteel in het be zit is van het harmoniegczelschap te Biervliet. Voorts zijn medailles be schikbaar gesteld door H. M. de Ko ningin, de Commissaris der Koningin in Zeeland, de burgemeester van Biervliet en door nog vele andere personen en instanties. Na ontvangst door het gemeente bestuur, zullen de korpsen in optocht naar het feestterrein trekken, dat gelegen is in een door de heer Calon beschikbaar gestelde boomgaard. Er zal in zes afdelingen worden ge speeld. Er zal met de laagste afde ling worden begonnen, waarna via de 3e, 2e en le afdeling de afdelingen „uitmuntendheid", de ere-afdeling en de vaandel-afdeling aan de beurt zul len komen. Na afloop van het con cours zal het korps, dat de wisselbe ker gewonnen zal hebben, een con cert geven op de Markt. AANBESTEDING POLDER WALCHEREN. Door het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren werd in het Polder huis te Middelburg in het openbaar aanbesteed het vervangen van de ver sleten Vilvoordse glooiing door glooi ing van Belgische bloksteen met bij behorende werken op de zeedijk van de Zuidwatering van de Polder Wal cheren (bestek no.. 118). De navolgen de inschrijvingen kwamen linnenFa. voorheen J. M. Dekker, Papendrecht, 16.600; J. H. van den Heerik's Aan nemingsbedrijf, Sliedrecht, .f 16.370; L. J. Dekker, Vlissingen, 15.850: C. D. van Loon, Werkendam, 15.780; C. v. d. Klippe. Vlissingen, 15.248; L. v. d. Klippe, Vlissingen, 13.999; G. J. Eland en G! Volleer, Vlissingen, 13.500: J. A, van Seventer, Slie drecht, f 13.488; A. Visser, Werken dam, 11.643. De gunning werd aan- SchriHelijk eindexamen MULO 13 en 14 Mei a.s. Het schriftelijk eindexamen MULO zal dit jaar in Zeeland op 13 en 14 Mei worden gehouden. Ér ztfn 373 candidaten van Zeeuwse MULO» scholen. Te Bergen op Zoom heb ben zich 47 candidaten opgegeven voor het examen. Als gecommitteerden treden op te Goes (Schuttershof, 65 cand.). F. J. A. L. Visser. Goes, voorz.; A. Doos- jen, Goes; K. v. Espen, Goes; W. H. Frentz, Yerseke; te Goes (Chr. MULO-school, 54 cand.) L. Geschic- re. Goes, voorz.; M. Polderman, Goes; C. M. Schot, Kortgcne; H. v. Elven, Wissekerke; te M'burg (Schut tershof, SO cand.) J. LJsselstein, Middelburg, voorz.; H. M. v. d. Vegt, Vlissingen; W. A. Jansen, Middel- burgt L. F. v. Geel, Vlissingen; te Vlissingen (Concertgebouw, 76 cand.) A. Mets. Vlissingen, voorz.; J. W, Dltmar, Vlissingen; H. J. Wesselink, Middelburg; J. G. v. Moose». Mid- delburg; te Terneuzen (Patronaats- i gebouw, 31 cand.) J. E. J. Veldhuy- I zen, Temeuzen, voorz.; M. L. v. Vugt, Terneuzen; te Ter.neuzen (Chr. ULO-school, 26 cand.) J. J. I de Vast, Terneuzen, voorz.; C. d. Linden, Terneuzen; te Zierikzee (Huis van Nassau, 41 cand.) J. C. Spaans, Zierikzee, voorz.; T. Broe- re, Zierikzee. Bergen op Zoom (De Korenbeurs, 47 cand.) J. v. Buuren, Bergen op Zoom, voorz.; J. C. *A- M. v. d. Sande, Roosendaal; H. S. de Wit, Fijnaart. BOUW PASTORIE TE OOSTBURG AANBESTEED. Door het architectenbureau F. H. Klokke te Middelburg werd aanbe steed, het bouwen van een pastorie bij de Ned. Herv. kerk te Oostourg. Voor het smids- en loodgieterswerk werd als volgt ingeschreven: L. Masclee, Oostburg, 2.690; I. Verkruijsse. Oostburg. 2.370; Firma Schippers en Nauta, Oostburg, 2.090. De inschrijving voor het sanitair gaf de volgende cijfers te zien: L. Masclee, Oostburg. 1.426; Firma Schippers cn Nauta, Oostburg 1.296. Voor ,het schilderwerk werd als volgt ingeschreven: P. Risseeuw, Oostburg, .f 2.275; J. de Bruine, Oost- burg. i 1.926; C. Catsman, Oostburg, f 1-722. Inschrijvingen timmer- en metsel werk: J. Bossand, Oostburg, 32.532; J. Herman en J. de Smit, Oostburg, 30.983; J. Hcmmekam, Oostburg, 28.600; A'. Daansen, Oostburg, 28.500; P. Morel, Oostburg, 28.165. Inschrijving in massa: P. Simpelaar, Oostburg, 39.910; Christiaar.sen en Barendregt, Oostburg, 38.070. ElectriciteitswerkFirma Schip pers en Nauta, Oosburg, 1.098. SINDS 1892 Groep bespotte strijders groeide tegen de verdrukking in Zierikzee LEZING PROF. MR. RÜLING. Vrijdag werd In 'de foyer van de Concertzaal te Zierikzee voor de Z.V. U. door prof. mr, B. V. A. Röling een causerie gehouden over het,na-oor- logse Japan. Na een inleidend woord door dr. J. J. Westendorp Boerma sprak prof. RÖling allereerst over het oude Japan, dat zich voor vreemde lingen afsloot, behandelde daarna de situatie voor de tweede wereldoorlog, oni voorts het na-oorlogse Japan, te behandelen. Spreker had zitting gehad in het internationaal tribunaal, dat de Ja panse oorlogsmisdadigers berechtte. Hij zette uiteen, dat de Japanners de ze rechtspraak niet begrepen en ging vervolgens nader in op enkele proble men in Azië, die op een oplossing wachten. Na de uiterst interessante causerie werden er enkele vragen gesteld, welke spreker uitvoerig beantwoord de, Dr. Westendorp Boerma sprak tenslotte een dankwoord. Bruinisse BRAND IN CABINE. Bij het reviseren van de motor ontstond brand in de cabine van de D.A.F. vrachtwagen van de Ge broeders IJzelenber." te Bruinisse. De heer L. IJzelenberg wist de brand te blussen doch werd daarbij ernstig aan de handen gewond. AANBESTEDING. Door de gemeente Bruinisse werd aanbesteed het uitbaggeren van de gemeentehaven. Ingeschreven werd daarbij als volgt: Firma Smulders te Utrecht 7900; firma Kraijeveld en Zn., Zvvijndrecht 7596, firma Blom en van der Vlies, Sliedrecht 7300. Gegund aan de laagste in schrijver. GEBOUW VOOR ONTSPANNING. Bij acte van 10 April is te Bruinis se opgericht, de Stichting Bruinisse tot het in stand houden van een ge bouw voor culturele en ontspannings doeleinden. De bedoeling van deze Stichting is het financieren van de herbouw en de exploitatie van het vroegere ge bouw der Chr. school als ontspan- nings gelegenheid. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren: burgemeester H. K. Michaëiis, C. H. van de Linde, gemeente-secre taris. A. Kik. penningmeester--on--J. van den, Berge, secretaris: Het stichtingsbeétuur wordt ge- yormd door de heren: L. Capelle. S J. P. Jumelet, A. P. Verschuur, J. J. Capelle, M. J. Bal en M. van Immer zeel. Uitgegeven zullen worden 4 pet. obligaties. Benodigd is voorlopig f 3000 a f 4000. Gedacht is aan de in richting van een toneel, 1 kleedkamer, een garderobe, een buffet, alsmede een zaal met 170 zitplaatsen. In de zaal komt gedeeltelijk een parketvloer, dit laatste met het oog op de mogelijkheid om te dansen. Eikerzee RAADSVERGADERING. De raad van Eikerzee komt Dins dag in vergadering bijeen ter behan deling o.a. van het verlenen van fi nanciële medewerking aan de lagere landbouwschool te Zierikzee en tot vaststelling van een liampeerveror- dening. Tholen GYMNASTIEKUITVOERING. De strijd van het Leger des Heils begon in Goes op 8 Mei 1892, toen luljudantc Clark in een openlngsbijcenkomst Ue eerste officieren kuplteine Strulckenkiimp en dc luitenante* Geertwma en Bonman I voorstelde. Een strijd, die in de lente jaren zwaar is geweest, omdat geworsteld moest worden tegen een vloedgolf van tegenstand en spot ternij- Van 1 tot 4 Mei a.s. zal het korps Goes zijn zestigjarig jubileum vieren: thans omringd door een grote groep getrouwen en gesteund door de sympathie van het overgrote deel der Goese bevolking. Vijf jaar nadat het Leger des Hells zijn arbeid in Nederland was begon nen, werd het korps Goes opgericht. Twee maanden voor de oprichting was de stichter van dc Salvation Ar my, William Booth, te Goes en de Goese Courant van 29 Maart 1892 berichtte hierover, dat aan William Booth een foto van een Zeeuwse boer werd aangeboden. Deze gebeurtenis speelde zich af op het perron, dat met Bengaals vuur verlicht was. Er RAAD OUD-VOSSEMEER. THOLEN VOETBAL Hulst bleef tegen Zierikzee baas in eigen huis. Reeds direct na de aftrap trok Zie rikzee tegen Hulst ten aanval. Aan beide zijden werden een paar kansen gemist en voornamelijk omdat Zierik zee vaak tegen de buiten spelregels zondigde, bleven de fraaie aanvallen zonder resultaat. Bij een der Hulst- aanvallen schoot Neefs van verre af stand onverwacht in en keeper Hage, die het gevaar niet tijdig zag werd voor de eerste maal gepasseerd. (1 0). Hulst spreidde hierna een over donderend enthousiasme ten toon en het gelukte Van Dorselaar vrij spoe dig een tweede doelpunt te«coren. (20) Kort voor de rust moest kee per Hage. die onwel werd, het veld verlaten. Na de thee kwam Zierikzee sterk opzetten tegen een Hulst-elftal dat een zeer vermoeide indruk maak te. Het spelpeil zakte zienderogen. Hulst werd in do verdediging gedron gen doch verdedigde zich manmoedig. Na een kwartier ontstond een kleine woordenwisseling tussen de scheids rechter en Neefs over een overtre ding begaan door een Zierikzee-spe- ler, waarna deze laatste van het veld werd gestuurd. Dit was echter voor Hulst net sein om zich met tien man tot het uiterste in te spannen. Koster profiteerde van een goede /oorzet om de achterstand te verkleinen (21). Voortdurend was Zierikzee hierna in de aanval, doch toen een Hulstspeler in het strafschopgebied werd gehin derd, kende de scheidsrechter een pe nalty toe, welke door J. Rovers werd ingeschoten. (3Wel probeerde Zierikzee hierna nog een doelpunt te forceren, doch het vond steeds een sterk verdedigend Hulst in de weg. Met 31 won Hulst verdiend deze wedstrijd. Stavenisse GLADIOLENTELERS AFDELING OPGERICHT. Tijdens een vergadering in hotel Goedegebuure tc Stavenisse werd een Thoolse afdeling van de gladio- lentelersver. opgericht. De voorzit ter van de gladiolentelersvereniging Stavenisse, de heer N. M. Klippel, wees er in zijn openingswoord op, dat te Stavenisse twee vergaderingen werden gehouden, tijdens een waar van men in de gelegenheid was ge weest het plantgoed te laten keuren. Ondanks de voortschrijdende migra tie, veroorzaakt door de werkloos heid, hoopte de voorzitter, dat de bollenkwekerij zal blijven bestaan. Op het eiland Tholen zijn momenteel 62 leden, van wie 39 in Stavenisse. De heer M. Wattel, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst uit Goes vestigde de aandacht op de belangrijke plaats, welke de grote Nederlandse vereniging „Gla diolus" in de kringen van de bollen- kwekers inneemt en sprak de wense lijkheid uit dat een Zeeuwse verte genwoordiger in het bestuur van de ze vereniging zitting krijgt. Na een kleine wijziging werd het huishoude lijk regiement met algemene stem men aangenomen. Verwacht wordt, dat zich dit jaar 300 kwekers met de gladiolenteelt zullen bezighouden. In het bestuur voor Tliolen namen zif ting de heren N. M. Klippel als voor zitter; C. Russcher uit Tholen; M. Keur, St. Annaland; J. Hoek, Stavc nisse; C. Uijl, Poortvliet; P. Moer land., Stavenisse en J. C. Knuist uit St. Maartensdijk. De heer Osdam, vertegenwoordiger van de veiling te Lisse gaf vervolgens een toelichting op de kwekerij en de export van de bollen, waarbij hij wees op het belang van het handhaven der kwaliteit met het oog op de plaats, die Nederland onder de bollen-exporterende landen inneemt. In Engeland, zo vertelde de heer Osdam, worden de bollen voor namelijk gebimikt om er bloemen van te trekken. Aan het eind van zijn be toog wees spreker nog op het belang der ontsmetting voor de kwaliteit van de bollen. Het bleek, dat tot nu toe slechts een der leden tot deze maatregel was overgegaan. Huurverhoging woningwetwoningen. De raad van Oud-Vossemeer kwam voltallig bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. J. Versluijs. De notulen werden, 'in verband met ziekte van de secretaris, gelezen doorde heer M. A. van Poortvliet, waarnemend secretaris. Besloten werd geen adhesie te betuigen aan een besluit van dc raad der gemeente St. Maartensdijk, waarbij aan Ged. St. werd verzocht de provinciale tege moetkoming in de verplegingskosten van arme krankzinnigen tc herzien. Een plaatselijke verordening inza ke waaahonden werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De algemene politieverordening werd in die zin gewijzigd, dat het voortaan verboden is om zonder ver gunning van B. en W. afval, benen en lompen op te kopen. De vergoeding voor de Bijzondere scholen over 1951 werd, nadat Ged. Staten het bedrag per leerling in be roep op 30 hadden gesteld, vastge steld, in dier voege dat de R.K. lage re school 3320.en de School met de Bijbel 2640.zal ontvangen, Het voorschot op de gemeentelijke vergoeding werd over 1952 voor de School met de Bijbel, met een gemid delde van 88 leerlingen, vastgesteld op 2574.S8. De begroting 1952 voor het Alge meen Armbestuur, met in ontvang en uitgaaf 5200.en een raming van 2500.gemeentelijke subsidie, werd goedgekeurd. Bij de behandeling van enkele be grotingswijzigingen werd de wens uitgesproken, dat de gemeente een z.g. graflift zou aanschaffen. Door het bouwen van varkenshok ken bij de 16 woningwetwoningen wordt de gemeente zwaarder belast, daar het Rijk geen bijdragen in de kosten wil geven. Hierdoor is de ge meente verplicht een hogere huur prijs voor deze woningen vast te stellen. Na ampele bespreking werd hiertoe overgegaan. Tijdens de rondvraag deelde de voorzitter mede dat er onderhande lingen worden gevoerd over de aan schaffing van een nieuwe motor brandspuit, eventueel met aparte frekker. PINKENACTIE. De kerkvoogdij van de Ned. Hen'. Kerk te Oud-Vossemeer heeft 17 landbouwers bereid gevonden voor het verzorgen van 17 pinken. Deze dieren zijn aangekocht om later met winst te worden verkocht, opdat de winst tot voordeel komt aan de restauratie van het kerkgebouw. Tot het najaar zullen de pinken door de landbouwers worden geweid en verzorgd. rhoien werd inde|a!^ j Biindenorganisaties keuren optreden van heer de Boer ah De wandeltocht van de blinde heer C. de Boer uit Ermelo van Groningen naar Maastricht blijkt bij verschillen-, de biindenorganisaties weinig waar dering te ontmoeten. De voorzitter van dc Nationale Blindenbond, de heer R. Coppes noem de de tocht „een reclamestunt om geld te verdienen". De heer De Boer heeft geleide van een ziende, zodat door zijn tocht niet bewezen wordt, dat een blinde met geleidehond het hele land kan doorkomen. Er bestaan Door v-1 „Olympia" te Tholen 00 van het „Hof van Holland" een uit- j voering gegeven onder leiding van I de dircteur, de heer C- Bijl. De meis jes- en de damesafdeling gaven prachtige turnoefeningen te zien, o.m. enkele oefeningen welke voor de wedstrijd in Vlissingen zijn voor- feschreven en voor de grote Bonds- ag te 's-Gravenhagc óp Tweede Pinksterdag. MUZIEKVERENIGING „CONCORDIA." Onder leiding van de voorzitter, de heer G. Amsing, kwam de mu ziekvereniging „Concordia" te Tholen fondsen voor blino'engeleidehonden. in hotel „Zeeland ter algemene j z0 vertelde de- heer Coppes verder, jaarvergadering bijeen. dje jaarlijks voor tienduizenden gul- Bij de gehouden bestuursverkie- i den bijeenbedelen, zonder dat daar- zingen werden ^le^aftredende lieren voor Ooit een hond wordt afgeleverd. Amsing en J. Quist met algeme ne stemmen herkozen. Besloten werd op 24 Mei a.s. te Tholen een muziekavond te organi seren, waartoe bereids verschillende corpsen toezegging hebben gedaan tot medewerking. Voor de uit te voeren zomer avondconcerten zal êen programma worden samengesteld. Betreffende Zoals bekend is, wil de heer De Boer onderweg folders over blindengelei dehonden verkopen, terwijl het bo vendien de bedoeling zou zijn om indien f 450 bijeen zou worden ge bracht de geleidehond van de heer Dc Boer aan een blinde te schenken, die het bedrag zelf niet bijeen kan krij gen. Ook andere biindenorganisaties. zo- de Instrumenten en het instromen- als ie j, k NaUonale Blindenbond, anrr ,c- de Protestantse en de socialistische blindenbond cn de blipdenorganisatie in Limburg, keuren het optreden van de heer De Boer af. tenfonds volgde een langdurige dis- cuösie. Men wil trachten de in strumenten te laten reviseren, doch daar dit een kostbare geschiede nis is moet eerst getracht worden het instrumentenfonds te verstel ken. ST. PHILIPSIAND JAARVERGADERING „GROENE KRUIS". In hotel ..De druiventros" hield de „Groene Kruis een jaarvergadering. we Zuidwestelijke Duitse staat. voorzitter, de heer L. J. van Nleuwenhuize, opende de vergade ring met een welkomstwoord tot de leden en in het bijzonder tot dokter Menger en zuster De Jonge. Uit het jaarverslag bleek, dat in 1951 door dokter en wijkverpleegster 3235 be zoeken zijn afgelegd. Hierna volgde het financieel verslag van de pen ningmeester; ontvangsten 1951 5096,31; uitgaven 4523,58; batig saldo 572,73. Van de afdeling t.b.c. bestrijding waren de ontvangsten 1951: 1392,54 en de uitgaven 2299,60. Het nadelig saldo bedroeg 907,06. Het consultatiebureau heeft 23 zit tingen gehouden, waarvan 337 con sulten. De benoeming van een afge vaardigde zal door het bestuur nog nader worden geregeld. Hierna kwam aan de orde de contributie verhoging. De voorzitter deelde hier over mede, dat deze maatregel zeer noodzakelijk is. Door deze verhoging in te voeren, zal het mogelijk zijn over te gaan tot de bouw van een wijkgebouw, dat tevens als woning van de wijkverpleegster en consulta tiebureau zal alenen. Hierover werd lang gediscussieerd. Na mondelinge stemming werd het voorstel van het bestuur om de contributie te verho gen van 3 op 8 per jaar, aangeno men. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. C. Noorthoek herkozen en de heer F. A. Vaders gekozen. In de Ned. Herv. kerk te Oosterland De Zendingsbussen in de Ned. Herv. Kerk van Kortgene brachten óver het eerste kwartaal 1952 f 127.15 op. Te Kats bracht de Paascollecte in de Ned. Herv. Kerk f 28.— op. Dc te Oudelandc gehouden Erama- bloemcollectebracht f 26.99 op. De heer C. van Dijk te 's-GravenpoIder slaagde voor het schriftelijk gedeelte van gemeente-administratie L Te Kortgene kwam het leesgezelschap .Xlck wat Wils" in de Stadswi.inkelder in vergadering bijeen. De rekening over 1951 sloot met een batig slot van 159.50. De begroting van 1952 werd vastgesteld. In het ledental kwam. geen wijziging. Tot vice-voorzitter werd herkozen de heer J. M. dc Kater. De boekenverkoop zal ln het najaar geschieden. Ter gelegenheid van de jaardag van H. M. de Koningin zal Woensdag 00 April de muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg van 8—9 uur een voncert geven. Een zestal nummers zal worden gespeeld waarna om 9.15 uur een rondgang door de gemeente volgt. Doordat tengevolge van het slechte wegdek bij de hoek van de Poeledaeleweg cn de Nieuwe Vlissingse weg te Middel burg de voorvork van hun met een hulp motor uitgeruste tandem brak, maakten de heer en mevrouw De K. uit Vlissin gen een leelljke vaL De dame werd hier bij aan het gelaat gewond. Nadat medi sche hulp was verleend, is mevrouw De K. per ziekenauto vervoerd. De collecte ten behoeve van „Het Leger des Heils" heeft in Hoofdplaat t 37.42 pgebracht. bracht een Paascollecte f 160.65 op. De heer J. v. d. Maas, ambtenaar ter secretarie te Oosterland, slaagde in Den Haag voor het schriftelijk examen ge meente-administratie I. Op Zaterdag 26 April vierde het echt paar M. KlooteDe Bil te Oosterland zijn 40-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar J. van t HofQuist te Sint Annaland zal Vrijdag zijn gouden bruiloft vieren. Het echtpaar A. Pol derman—Den Haan te St. Annaland zal die dag veertig jaar getrouwd zijn. Mej, ,T .T Knuist te St. Maartensdijk slaagde te Roosendaal voor de akte van bekwaamheid bij het voorbereidend on derwijs. Ter gelegenheid van dc jaardag van H. M. Koningin Juliana zal het muziek gezelschap „Accelerando" te St. Annaland bij gunstig weer een muzikale rondgang maken. De te Tholen in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijkse collecte voor het Verjaringsfonds heeft f 47.15 opgebracht. Op Donderdag 1 Mei a.s. zal het echt paar J. DommisseJ. Wiskerke te Nicuwdorp zijn gouden bruiloft vieren. De Paascollecte in de Ned. Herv. kerk te KapeUe heeft f 559.07 opgebracht. Te Kortege werd een collecte gehouden voor de Macht van het Kleine. De op brengst was f 62. Onder grote belangstelling recipieer de het echtpaar A. J. v. Liere—van Oeve- ren te Kapelle in hotel „De Zwaan", ter gelegenheid van hun 40-jarig huwelijks feest. Adenauer heeft geen meer derheid meer in Bondsraad. De meerderheid Van Bondskanse lier Adenauer in de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) is Vrij dag verloren gegaan door het vor men van een coalitie-regering in we Zuidwestelijke Duitse staat. De regering van premier Mayer bevat vijf leden van de socialistische partij (in Bonn in de oppositie), twee leden van de vrye democratische (li berale) partij plus premier Mayer zelf en een lid van de vluchtelin- genpartij. Adenauers christen-demo cratische unie. die bij de verkiezin gen voor de Zuidwestelijke staat als grootste party uit de bus kwam, werd in de oppositie gedrongen. De Zuidwestelijke staat zal vijf le- den naar de bondsraad zenden, die als neutraal kunnen worden aangemerkt. Adenauer had gerekend op een uit le den van de C.D.U. en uit vrije demo craten samengestelde regering te Stuttgart, waardoor vijf pro-Ade- naucr-leden naar de Bondsraad zou den zijn afgevaardigd. Minister Staf beantwoordde vragen van de dag. In de verkiezingsactie van de C.H. U. vervulde ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine Zaterdag ln een bijeenkomst van de Kamerkring Utrecht een spreekbeurt. Hij be antwoordde daarbij enkele „Vragen van de dag", zoals de minister zich uitdrukte. Wij willen de vrede, aldus ir. Staf. maar de weg daartoe ls niet ..De derde weg". De vraag of een chris ten mee mag doen aan de oorlog en de oorlogsuitrusting beantwoordde ir. Staf bevestigend. Sprekende over het beleid in de Indonesische kwestie, zei spr.. dat er ongetwijfeld fouten zijn gemaakt. Door de scheiding is Indonesië tientallen jaren teruggeval len. De ijskasttheorie over Nieuw- Guinea houdt voor spreker in, dat het onverantwoordelijk zou zijn na te laten de bevolking met eén gro tere zelfstandigheid tot ontwikkeling te brengen. Minister Staf deelde mede. dat hij zoveel als mogelijk is zal doen om aan het houden van militaire oefe ningen op Zondag te ontkomen. Al leen strikt noodzakelijk zullen deze op Zondagen worden gehouden. Hevige brand in papier fabriek te Nijmegen. Zaterdag heeft een herige brand gewoed in een papierfabriek te Nij megen. De vlammen sloegen door het met mastiek bedekte dak en tastten de gTote voorraad van dui zenden tonnen cellulose aan. De brandweer bestreed het vuur met 18 stralen. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt wordt voorlopig geraamd op een paar ton. waren 234 perronkaartjes verkocht! Het korps maakte in 't begin een moei lijke periode door; niet zeiden moes ten de Heilssoldaten cn de bekeer- lingen onder bescherming van dc po litie huiswaarts keren. Zelfs zag de toenmalige burgemeester van Goes zich eens genoodzaakt de „Staat van Beleg" af te kondigen, doch vooral dank zij de houding van de Heilssol daten wist men respect af te dwin gen en langzamerhand groeide or een Betere verhouding. „LEGERDEEK". De samenkomsten zjjn aitrtd ge houden m het gebouw „Dc Groene Jager" en vandaar, dat men veelal over dit gedeelte van de Westwal nog spreekt als over de „Legerdiek" Het kleine groepje uit 1892 is uit gegroeid tot een korps van 120 aan gesloten soldaten. Men heeft een Zondagsschool met 150 kinderen, een pudvindsters-, ka- boutersgroep. alsmede een welpen- horde. Het korps telt nog enkele oude makkers. De heer C. Bolle werd 58 jaar geleden Ingezegend en de heer M. C. Jansc van Noordwijk was meer dan 40 jaar leider van het jeugdwerk. Vorige week keerde na 38 Jaar de heer J. v. d. Boogaard, een der oude soldaten, uit Amerika weer voor een kort verblijf in Goes terug. Allen tezamen zullen zij thans ln en kele bijeenkomsten dc zestig jaren heilsstrijd in Goes gaan herdenken. Op Donderdag 1 Mei wordt in de Legerzaal een herdenkingssamen komst gehouden onder leiding van de veldsecretarls. It. Kolonel W. F. Pal stra,* bijgestaan door de divisie-offi cier Sr.-Majoor P. Dcurloo. Ook dc burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, zal op deze bijeenkomst het woord voeren. Vrijdag 2 Mei zal in het kader van de herdenking van het 65-jarig Jubileum van het Leger des Heils in Nederland, in zaal Krflgcr de jubileum-leger-revuc „Kupitoul met rente" worden opgevoerd. Zondag 4 Mei zullen tenslo'tte dc sluitingsbij eenkomsten worden gehouden onder leiding van de oud-Goessenaar Sr.- Majoor E. Harlnck. MarktberichteD VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 25 April. Fruit Appelen: Bellefleur 32 47; Jonathan 5582, belde per kg. Aard beien per st. 922; idem per doos 6287; Peren: Brederode 3056; St. Remy 31 39. beide per kg. Groenten: Andijvie 16—26; Bloemkool I 4479; idem II 30—53; Asperges 1.60— 2.20; Bospeen 61; Prei 812; Rabarber 9 —13; Radijs 6—15; Selderij 3.90-8.50, per 100 bos; Spinazie 10—17; Uien 15—30; Wit lof 2746. alles per kg., per stuk of per bos; Sla I 5.50—7.40; idem II 5-6.10, bei de per 100 stuks, Geen DE. treinen Roosendaal- Antwerpen meer. Aanzienlijke reisduurbeperking naar Scandinavië. De zomerdienstregeling der Spoor wegen, die 18 Mei a.s. ingaat, geeft in liet Internationale verkeer ver schillende grote en kleine verbeterin gen te zien. In de locale dienst met sneltreinen RoosendaalAntwerpen C. v.v. zul len de door N. S. gereden treinen niet meer uit Dieeeltrelnen kunnen hestaan, daar de uitbreiding der D.E.-tractle op het binnenlandse net alle beschikbare D.E.-materlcel vraagt. Het worden thans snelle stoomtreinen. Via Roosendaal: in de verbinding 'AmsterdumParijs verdwijnen dc Pullmanrijtuigcn uit de ochtendtrein, die om 7.09 uur uit Amsterdam ver trekt, terwijl de 3c klasse ln deze trein wordt geïntroduceerd. Dc avondtrein Amsterdam v. 15.00 uur krijgt nu de Pullmanrijtulgen. alsme de de naam „Etoiledu Nord" en wordt 1 3mlnuten versneld. De 3e kl. blijft gehandhaafd. Daar de thans om 0.59 uur van Pa lijs in Amsterdam aankomende ..Etoi- le du Nora' 'op verzoek van België veel later van Parijs gaat vertrekken, is deze trein voor ons land verloren. De dagtrein Basel—Roosendaal—Den Haag a. 18.45 wordt 30 minuten ver sneld. Er komt ook een aanzienlijke reis- duurbekorting naar Scandinavië van 14 Juni af per Noord-West-express. Door nieuwe nachtverblnaingen wordt Kopenhagen 6 uur en 21 minu ten vroeger bereikt en terug 7 uur en 25 min. later verlaten. Op de reis van en naar Stockholm en naar cn van Oslo wordt een hele nacht gewonnen. Garantieprijs voor bacon opnieuw verhoogd Nadat de regering op 18 Februari jl. de garantieprijs voor bacon van 2.38 tot 2.54 heef', verhoogd ter compensatie van de gestegen prijzen van de gedistribueerde voeders, heeft minister Mansholt thans besloten dc prijs met ingang van 5 Mei a.s. vast te stellen op 2.70 per kg geslacht gewicht voor tweede kwaliteit bacon. Hiermede wordt tegemoetgekomen aan de kostprijsstijgingen, welke als gevolg van de verhoogde prijzen voor voederaardappelen, ondermelk en ar beidsloon zijn ingetreden. De nieuwe prijs, waarover overeen stemming werd bereikt met de Stich ting voor de Landbouw, moet worden gezien als een richtprya met minimum van 2,65 per kg geslacht gewicht. Rat beet baby in kinder wagen. De ouders van de acht maanden oude baby, W. F. van B. te Schie dam, werden dezer dagen opgeschrikt door het gillen van de baby, die be neden in ae huiskamer in de kinder wagen lag. Toen de ouders beneden kwamen, bemerkten zij bloed in de kinderwagen. Vermoedelijk is een rat. die zich een weg gebaand had door de lambrizering in de kinder wagen terechtgekomen. Het kindje was in kin. lip en handje gebeten. De onmiddellijk ge waarschuwde dokter heeft de baby met penicilline behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13