NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSCH-VTA ANDEREN LEGER DES HEUS IN GOES BESTAAT ZESTIG JAAR Wissel Zeeuws -Vlaanderen MAANDAG 28 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De begrotingspositie van Middelburg. Hoewel gunstiger, verhoging straatbelasting .nodig. Zoals bekend vertoont de begro ting voor 1952 van de gemeente Mid delburg een tekort van f 462.500.—. Nu het overleg met de regering met betrekking tot de herziening van de bijzondere uitkering geëindigd is en voor elk der jaren 1951 en 1952 een uitkering van f 151.200 is toegezegd, dient de begroting voor 1952 sluitend gemaakt te worden. Binnenkort zul len B. en W. de raad een begrotings wijziging ter vaststelling aanbieden, waarin het overschietende tekort is weggewerkt. Uiteraard kost het de grootste moeite, een sluitende begro ting tot stand te brengen. Tal van plannen, die in hoge mate urgent zijn, moeten helaas naar de toekomst wor den verschoven. Na.de samenstelling van de primi tieve begroting hebben zich twee om standigheden voorgedaan, die de be grotingspositie gunstig beïnvloedden, namelijk de deblokkering van de ge meentefondsreserve over de jaren 1948' t.m. 1950 en de daling van de rentevoet van het kasgeld. Niettemin moet nog een groot aantal maatrege len worden genomen om het gestelde doel te bereiken. Eén van die maat regelen is de verhoging van de straatbelasting. Na rijp beraad meen den B. en W., dat een heffing van 20 opcenten, voorlopig alleen voor 1952, noodzakelijk is. Het college stelt de raad voor, hiertoe t$ besluiten. De opbrengst van de hoofdsom wordt voor 1952 geraamd op f 60,000. Voegt men daar de geraamde op brengst van 20 opcenten bij, dan komt men tot een totale raming van f 72.000 De verhoging van de algemene en bijzondere uitkering van 10 pet. be dragende f 51.947, heeft de volgende bestemming gekregen: f 18.203.07 voor verhoging van de post onvoorziene uitgaven, f 20.000 voor het dekken van kapitaalslasten, drukkende op uit te voeren werken in 1952 en f 13.743.93 voor het sluitend maken van.de gewo ne dienst. Het muziek-concours in Biervliet Ter gelegenheid van de 110e ver jaardag der Kon. Harmonie te Bier vliet, zal zoals wij reeds gemeld heb ben op Donderdag 22 Mei a.s. (He melvaartsdag) het concours van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-VIaanderen te Biervliet worden gehouden. De harmonie van Biervliet zal twintig muziekkorpsen uit geheel Z.-Vlaanderen ontvangen. Er zal om een wisselbeker gestre den worden, die momenteel in het be zit is van het harmoniegezelschap te Biervliet. Voorts zijn medailles be schikbaar gesteld door H. M. de Ko ningin, de Commissaiis der Koningin in Zeeland, de burgemeester van Biervliet en door nog vele andere personen en instanties. Na ontvangst door het gemeente bestuur, zullen de korpsen in optocht naar het feestterrein trekken, dat gelegen is in een door de heer Calon beschikbaar gestelde boomgaard. Er zal in zes afdelingen worden ge speeld. Er zal met de laagste afde ling worden begonnen, waarna via de 3e. 2e en le afdeling de afdelingen „uitmuntendheid", de ere-afdeling en de vaandel-afdeling aan de beurt zul len komen. Na afloop van het con cours zal het korps, dat de wisselbe ker gewonnen zal hebben, een con cert geven op de Markt. AANBESTEDING POLDER WALCHEREN. Door het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren werd in net Polder huis te Middelburg in het openbaar aanbesteed het. vervangen /an de ver sleten Vilvoordse glooiing door glooi ing van Belgische bloksteen met bij behorende werken op de zeedijk van de Zuidwatering van de Polder Wal cheren (bestek no. 118). De navolgen de inschrijvingen kwamen linnen: Fa. voorheen J. M. Dekker, Papendrecht, 16.600; J. H. van den Heerik's Aan nemingsbedrijf, Sliedrecht 16.370; L. J. Dekker, Vlissingen, 15.850; C. D. van Loon, Werkendam, 15.780; C. v. d. Klippe, Vlissingen, 15.248; L. v. d. Klippe, Vlissingen, 13.999; G. J. Eland en G. Volker, Vlissingen, 13.500; J. A. van Seventer, slie drecht, 13.488; A. Visser, Werken dam, 11.643. De gunning werd aan- Terneuzen zorg! voor zijn bejaarden. Enquêteurs in vergadering bijeen. In het Terneuzense gemeentehuis werd, in verband met de te houden enquête onder de ouden van dagen, teneinde een inzicht te krijgen in de Omstandigheden waaronder deze le ven, een bespreking gehouden onder leiding van burgemeester mr, P.'H. W. F. Teilegen, waarvoor een aantal adspirant-enquêteurs uit verschillen de groepen der bevolking was uitge nodigd, Mr. Tellegen wees er in zijn ope ningswoord met nadruk op, dat het er bij de enquête welke in Terneuzen zal worden gehouden niet om gaat tot het particuliere leven van de ouden van dagen door te dringen, doch wel om door het bekend worden met bestaande noden-, zowel op mate rieel als op ander gebied, te trachten de levensvreugden der oudjes te kun nen vergroten. De enquêteurs zullen zich voor een moeilijke en delicate taak geplaatst zien en het vertrouwen der door hen ondei'vraagden moeten weten te win nen. Deze laatsten moeten tot de overtuiging worden gebracht, dat de enquêteurs niet uit- nieuwsgierigheid doch door liefde voor hen worden ge dreven. Na het openingswoord ont spon zich een gedachtenwisseling, tijdens welke mr. Teilegen en de heer J. Stenvert, directeur van de ge meentelijke dienst voor maatschap pelijke zorg, de nodige toelichting gaven. Daarbij bleek o.m., dat voor de algemene enouête in Terneuzen de enige in Zeeland welke naast de landelijke zal worden gehouden circa 775 partijen, omvattende onge veer 1200 ouden van dagen in aan merking komen. Het ligt in de be doeling. de gehele enquête in de maand Mei af te werken en zo moge lijk ieder der enquêteurs en enquê- trices de behandeling van een vijf tiental enquêtes op te dragen. De en quêteurs zullen daarbij worden voor zien van een legitimatie-bewijs. OL schoon de bedoeling van de enquêtë is, de bestaande noden te leren ken nen en daarvoor zonodig een oplos sing te brengen, zullen de enquêteurs uiteraard geen concrete beloften of toezeggingen kunnen doen. Voor wat betreft de partijen, die door ieder der enquêteurs zullen worden onder vraagd, daarover zullen deze laat sten nog nader worden geïnstrueerd. Wel kon echter vastgesteld worden, dat de meeste enquêteurs er de voor keur aan geven in een voor hen vreemd stadsdeel te werken. Van zelfsprekend is de medewerking dei1 ouden van dagen geheel vrijwillig en de gehele enquête zal dan ook onder de grootst mogelijke discretie wor den uitgevoerd. Aan het slot van de bespreking riep mr. Teilegen de me dewerking van de aanwezigen in, om tot een welslagen der enquête te ko men, terwijl hij eveneens een beroep op hen deed om daarvoor geschikte personen als enquêteur en enquêtrice voor te dragen. Vermeld dient tenslote nog, dat naast de algemene Terneuzense en quête eveneens een Nederlandse en quête wordt gehouden. Hiervoor ko men in Terneuzen, dat als type-ge meente is aangewezen, 65 partijen in aanmerking, welke door de gemeen telijke dienst voor maatschappelijke zorg zullen worden geënquêteerd. Auto verdween in het ka naal Terneuzen—Gent Een vrachtauto van de Firma K.B. M., Breda uit de richting Sas van Gent naar Terneuzen rijdende, kwam in het kanaal terecht, Bij Stroodorpe klapte de rechtervoorband en de auto kwam. in aanraking met een meer paal, waardoor de chauffeur de macht over het stuur kwijt raakte en de auto in het kanaal terecht kwam. Ge lukkig was door de botsing met de meerpaal de snelheid gebroken .en konden de 8 passagiers achterop en de chauffeur en medepassagier tijdig van de auto springen, zodat dit on geval zonder persoonlijke ongelukken afliep. Een kraanwagen van de Fa. Visser uit Terneuzen bracht de auto op het droge. Vermeldenswaard is dat op de plaats van het ongeval korte tijd gele den een reddingskast is geplaatst. De inhoud hiervan behoefde echter geen dienst te doen. De politie stelt een onderzoek in. Plaatselijke gemeenschap Oostburg gaf feestavond. In een plaatselijke gemeenschap staan vaak groepen tegenover elkaar. Daarom is het een prettige ervaring als er een avond is waar alle groe pen samenwerken. Dat gebeurde Vrij dag, toen de Plaatselijke Gemeenschap Oostburg in het Ledeltheater te Oost burg een feestavond gaf. Zij deed daarmee haar naam eer aan. Het was de voorzitter, de heer H. Lastdrager, die in zijn openingswoord wees op het belang, dat zulke avonden kunnen hebben. De baten van deze avond zouden bestemd zijn voor het op te richten Eenhoornbeeld. Maar. zo zei- de hij. dat was voor ons niet de hoofd zaak. Deze avond zou er toch gekomen zijn. Hij wees er op. dat iedere groep naar beste vermogen wilde medewer ken, maar dat het waardevolle ele ment van deze avond was, dat ieder het met plezier deed. Daarna volgde in bonte afwisseling en in vlot tempo een groot program ma. De „Harmonie" speelde vijf num mers en ook het tamboercorps was weer present. De Verkennersgroep St Eloy en de Stanley-groep onder lei ding van hopman Roepman. demon- Sluis GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Sluis zal he denavond vergaderen. De agenda ver meldt als enig punt het aangaan van een rekening-courant overeenkomst. BOUW PASTORIE TE OOSTBURG AANBESTEED. Door het architectenbureau F. H. Klokke te Middelburg werd aanbe steed, het bouwen van een pastorie by de Ned. Herv. kerk te Oostburg. Voor het smids- en loodgieterswerk werd als volgt ingeschreven: L. Masclee, Oostburg, 2.690; I. Verkruijsse, Oostburg, 2.370; Firma Schippers en Nauta. Oostburg, 2.090. De inschrijving voor het sanitair gaf de volgende cijfers te zien: L. Masclee, Oostburg. 1.426; Firma Schippers en Nauta, Oostburg 1.296. Voor het schilderwerk werd als volgt ingeschreven: P. Risseeuw, Oostburg, 2.275: J. de Bruine, Oost burg, 1.926; C. Catsman, Oostburg, 1.722. Inschrijvingen timmer- en metsel werk: J. Bossand, Oostburg, 32.532; J. Herman en J. de Smit, Oostburg, 30.983; J. Hemmekam, Oostburg, 28.600; A. Daansen, Oostburg, 28.500: P. Morel. Oostburg, 28.16c. Inschrijving in massa: P. Simpelaar, Oostburg, 39.910: Christiaansen en Barendregt, Oostburg, 38.070. ElectriciteitswerkFirma Schip pers en Nauta, Oosburg, 1.098. DIERENBESCHERMERS VERGADERDEN. In het Strandhotel te Vlissingen kwam de afdeling Zeeland-Zuid van de Ned- Vereniging tot bescherming van dieren in jaarvergadering bij een. De presidente, mevr. M. A. Nie- meijervan Alteren, sprak een ope ningswoord, waarna de secretaresse, mevr. H. BakkerMarkus, het jaar verslag uitbracht, waarin melding werd gemaakt van een constant ledental. Dit was op 31 December a.p. 331, terwijl er 36 donateurs waren. Mevr. M. C. Groot-Harte, penning- meesteresse, maakte in haar jaar overzicht gewag van een batig kas saldo. De voorzitster deelde voorts mede, dat men nog doende is om een uitbreiding van het asyl te ver krijgen voor zwerf dieren. Ook de in specteur, de heer A. Goethart, bracht verslag uit van zijn bevindingen in het afgelopen jaar en de heer O- Hellinga deelde mede, dat de kas en boeken in orde waren bevonden. Er werd een nieuwe kascommissie gevormd, bestaande uit mevr. S. E. van BelHolthuyzen en de heer J- W. Woltema De heer J. A. de Haas werd in het bestuur herkozen en de nieuwe bestuursfuncties zullen door mevr. C. Woltemavan Schijndelen de heer M. P. van der Hoeven wor den vervuld, Mevr. Groot werd be noemd tot afgevaardigde naar ,de algemene vergadering te Zeist op 29, 30 en 31 Mei. De presidente deelde nog mede, dat „Bambi's Blaadje" nog steeds regelmatig wordt verspreid op de VUssingse scholen en in Breskens. Getracht zal worden een film middag- en -avond te geven en ter gelegenheid van dierendag een col- leete te organiseren. Bij-de rondvraag werden vragen gesteld over dierenvoeding en het afmaken van dieren. De vergadering besloot aan mevr. Nïemeijer voor haar bestuurswerk in de afgelopen dertig jaar een stoffelijk blijk van waardering aan te bieden. Schriftelijk eindexamen MULO 13 en 14 Mei a.s. Het schriftelijk eindexamen MULO zal dit jaar in Zeeland op 13 en 14 Mei worden gehouden. Er zijn 373 candidaten van Zeeuwse MULO- scholen. Te Bergen op Zoom heb ben zich 47 candidaten opgegeven voor het examen. Als gecommitteerden treden op te Goes (Schuttershof, 65 cand.). F. J. A. L. Visser, Goes, voorz.; A. Doos- jen, Goes; K. v. Espen, Goes; W. H. Frentz, Yerseke; te Goes (Chr. MULO-school, 54 cand.) L, Geschie- re. Goes, voorz.; M. Polderman, Goes; C. M. Schot, Kortgene; H. v. Elven, Wissekerke; te M'burg (Schut tershof, 80 cand.) J. IJsselstein, Middelburg, voorz.; H. M. v. d. Vegt, Vlissingen; W. A Jansen, Middel burg, L. F. v. Geel. Vlissingen; te Vlissingen (Concertgebouw, 76 cand.) A. Mets, Vlissingen, voorz.; J. W. Dltmar, Vlissingen; H. J. Wesselink, Middelburg;. J. G. v. Moosc-, Mid delburg; te Terneuzen (Patronaats- gebouw, 31 cand.j J. E. J. Veldhuy- zen, Terneuzen, voorz.; M. L. V. Vugt, Terneuzen; te Ter.neuzen (Chr. ULO-school. 26 cand.) J. J. de Vast, Terneuzen, voorz.; C. v. d. Linden, Terneuzen; te Zierikzee (Huis van Nassau. 41 cand.) J. C. Zierikzee,voorz.T. Broe- SINDS 1892 Groep bespotte strijders groeide tegen de verdrukking in De htryd van het Leger des Heils begon in Goes op H Mei 1892, toen ndjudante Clark in een openingsbyeenkomst de eerste officieren kapltelne Strulckenkamp en dc luitenante* Geertwjrm en Bosman voorstelde. Een strijd, die in de eerste jaren zwaar is geweest, omdat geworsteld moest worden tegen een vloedgolf van (egr-nstand en spot ternij. Van 1 tot 4 Mei a.s. zul hep korps Goes zijn zestigjarig jubileum vieren; thans omringd door een grote groep getrouwen en gesteund door dc sympathie van het overgrote deel der Gotte bevolking. Vyf jaar nadat het Leger des Hells zijn arbeid in Nederland was begon nen, werd het korps Goes opgericht. Twee maanden voor de oprichting was de stichter van de Salvation Ar my, William Booth, te Goes en de Goese Courant van 29 Maart 1892 berichtte hierover, dat aan William Booth een foto van een Zeeuwse boer werd aangeboder^ Deze gebeurtenis 1 speelde zich af op het perron, dat met Bengaals vuur verlicht was. Ei- re, Zierikzee. Bergen op Zoom (De Korenbeurs. 47 cand.) J. v. Buuren, Bergen op Zoom, voorz.; J. C. A. M, v. d. Sande, Roosendaal; H. S. de Wit, Fijnaart. Biervliet ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT. Tijdens een officiële bijeenkomst ten gemeentehuize heeft de burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense aan de navolgende oud-militairen het ereteken voor Orde en Vrede uitge reikt: R. C. Ongenae, J. J. van Voo- ren, J. Dieleman, C. van Renterghem, J. M. v. d. Waeter, D. van Eijkeren, J. D. Bogte, C. I. de Ruijsscher, C. J. v. d. Broecke, E. L. Boerjan, I. J. de Ruysscher. Niet aanwezig waren C. de Regt, L A. Vermeulen, C. J. Ra- bijn en B. E. Corijn. De heer Th. Brac- ke, oud-marineman, was medé aan wezig, hoewel hij het ereteken reeds van de zyde der Kon. Marine toege zonden kreeg. Aan P. A. Leenhouts en G. Bemaert was het Oorlogs-herinneringskruis verleend; de laatste mocht het reeds van de burgemeester ontvangen, ter wijl de eerste, die in Canada woont, het door de zorg van de burgemeester toegestuurd zal krijgen. streerden hun verschillende vaardig heden, waarbij vooral het touwcirlcel- draaien opviel. De Chr. Gemengde zangvereniging ,.Soli Deo Gloria" zong een paar lie deren, waarna de meisjesgymnastiek club onder leiding van de heer Vis een paar springnummers ten beste gaf. De heer O. E. Alberti speelde een etude van Chopin en in het volgende nummer begeleidde hij de heer J. H. van Elk. die een viool-sonate van A. Corelli speelde. Veel succes oogstte de heer Lastdrager met de juniores van de voetbalclub ..Oostburg" die „in door" training demonstreerden. Pierre Leenhouts kwam daarna in een eigen liedje ..De liefde in het Land van Cadzand" er over vertellen hoe de meisjes van Retranchement het lief ste zijn. De Welpen van St. Eloy en de Stanley-groep stonden toen klaar voor het volgende nummer: „Handi ge jongens", en als laatste nummer voor de pauze gaf het Ned. Herv. Kerkkoor een reprise van het tableau: „Tirools Paar". Burgemeester Mr. K. Hoekzema leidde de verloting in. Hij vertelde nog het een en ander over het legen darische dier: de eenhoorn. Na de pauze voerde de Rederijkers kamer „Oefening en Vermaak" de éénacter: „Het waren de laatsen" op De burgemeester sprak een kort slotwoord en bedankte allen, die had den meegewerkt om deze avond tot zo'n groot succes te maken. De cursus, die te Axel zou worden ge organiseerd door het Verbond voor Veilig Verkeer voor bromfietsens, kan wegens gebrek aan belangstelling geen doorgang vinden. De P.T.T. ontspanningsvereniging „Bundeltouw" af in „La BeUevue" te Terneuzen een bonte avond, waarvoor veel belangstelling bestond. De voorzit ter. de heer J. A. Weynen sprak een openingswoord. Door de leden werd een aantrekkelijk programma, beslaande uit schetsjes, declamatie, muziek en com munity singing uitgevoerd. Na afloop volgde een geanimeerd bal. Onder voorzitterschap van de heer J- Bruggeman vergaderde in hotel „Cen traal" te Terneuzen de plaatselijke aquariumvereniging „De Albino Zwaard drager". Besloten werd de verenigings- bak te plaatsen bij de heer De Kraker te Driewegen, waarna een bespreking volg de over aan- en verkoop van vis en aan koop van planten. Nadat tot leden van de commissie van bijstand voor aan- en verkoop van materiaal waren benoemd, de heren L. de Bakker en G. van Reijen, werd een aantal interessante lantaarn plaatjes vertoond. In het Gezellenhuis te Axel hielden de KatholielAe Arbeidersvrouwen haar jaarvergadering. Mevr. E. Maas—Lippens sprak een kort welkomstwoord. Mej. Kes- sel uit Breda behandelde het onderwerp „De opvoeding van onze kinderen". De avond werd verder dorgebracht met een Brabantse koffietafel cn enkele voor drachten en muziekstukjes. De collecte ten behoeve van „Het Leger des Heils" heeft in Hoofdplaat f 37.42 pgebracht. 1 Tér gelegenheid van de jaardag van H. M. de Koningin zal Woensdag 30 April de muziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg vau 8—9 uur een voncert geven. Een zestal nummers zal worden gespeeld waarna om 9.15 uur een rondgang door de gemeente volgt. Doordat tengevolge van het slechte wegdek bij de hoek van de Poeledaeleweg en de Nieuwe VUssingse weg te Middel burg de voorvork van hun met een hulp motor uitgeruste tandem brak. maakten de heer en mevrouw De K. uit VUssin- gen een leelijke vaL De dame werd hier bij aan het gelaat gewond. Nadat medi sche hulp was verleend, ls mevrouw De K. per ziekenauto vervoerd. Onder grote belangstelhng recipieer de het echtpaar A. J. v. Lierevan Oeve- ren te Kapelle in hotel „De Zwaan", ter gelegenheid van; hun 40-jarig huwelijks feest. VObTBAL Nieuw Borgvliet te sterk voor Sluiskil. In de wedstrijd tegen Sluiskil nam Nieuw Borgvliet al direct door mid- voor Prinsen de leiding en Nefs voer de in de 19e minuut ae stand tot 0 2 op. Toch was Sluiskil nog geen geslagen ploeg, want de aanvallen waren minstens even gevaarlijk als die van Nieuw Borgvliet. Midvoor Maas maakte er uit een corner 12 van. Beide ploegen zaten steeds weer voor het doel, maar de Bra banders scoorden het eerst door Prin sen (13). Sluiskil gaf echter niet op en Wesepoel bracht uit een fraaie pass tien minuten voor het einde de stand op 23. Even voor tyd was er een opleving bij de gasten en in die periode bracht Prinsen de eindstand op 24. Corn Boys dwong Breskens gelijk spel af. In een vlugge en van beide zijden goed gespeelde wedstrijd hebben Corn Boys en Breskens de punten ge deeld. Corn Boys was het eerst in de aanval en na tien minuten werd de Breskens-doelman door dè linksbin nen gepasseerd (1—De achter hoede van Breskens Icon de aanvallen van de Boys echter daarna keren en in de 22e minuut plaatste P. v. d. Berge een boogballetje over de Boys-doelman heen, waardoor de stand gelijk werd (11). Na de thee was Corn Boys weder om in de meerderheid maar tot doel punten kwam het niet. maar hoewel ook Breskens het laatste kwartier sterk kwam opzetten, kon ook deze ploeg het doel niet vinden, zodat de wedstrijd in een gelijk spel eindigde Hulst bleef tegen Zierikzee baas in eigen huis. Reeds direct na de aftrap trok Zie rikzee tegen Hulst ten aanval. Aan beide zijden werden een paar kansen gemist en voornamelijk omdat Zierik zee vaak tegen de buiten spelregels zondigde, bleven de fraaie aanvallen zonder resultaat. Bij een der Hulst- aanvallen schoot Neefs van verre af stand onverwacht in en keeper Hage. die het gevaar niet tydig zag werd voor de eerste maal gepasseerd. (1 0). Hulst spreidde hierna een over donderend enthousiasme ten toon en het gelukte Van Dorselaar vrij spoe dig een tweede doelpunt te scoren. (20). Kort voor de rust moest kee per Hage, die onwel werd, het veld verlaten. Na de thee kwam Zierikzee sterk opzetten tegen een Hulst-elftal dat een zeer vermoeide indruk maak te. Het spelpeil zakte zienderogen. Hulst werd m de verdediging gedron gen doch verdedigde zich manmoedig. Na een kwartier ontstond een kleine woordenwisseling tussen de scheids rechter en Neefs over een overtre ding begaan door een Zierikzee-spe- ler, waarna deze laatste van het veld werd gestuurd. Dit was echter voor Hulst net sein om zich met tien man tot het uiterste in te spannen. Koster Srofiteerde van een goede .-oorzet om e achterstand te verkleinen (21). Voortdurend was Zierikzee hierna in de aanval, doch toen een 'Tulstspeler in het strafschopgebied werd gehin derd, kende de scheidsrechter een pe nalty toe, welke door J. Rovers werd ingeschoten. (31). Wel probeerde Zierikzee hierna nog een doelpunt te forceren, doch het vond steeds een sterk verdedigend Hulst in de weg. Met 31 won Hulst verdiend deze wedstrijd. Blindenorganisaties keuren optreden van heer de Boer af. De wandeltocht van de blinde heer C. de Boer uit Ermelo van Groningen naar Maastricht blijkt by verschillen de blindenorganisaties weinig waar dering te 'ontmoeten. De voorzitter van de Nationale Blindenbond, de heer R. Coppes noem de de tocht „een reclamestunt om geld te verdienen". De heer De Boer heeft geleide van een ziende, zodat door zijn tocht niet bewezen wordt, dat een blinde met geleidehond het hele land kan doorkomen. Er bestaan fondsen voor blindengeleidehonden, zo vertelde de heer Coppes verder, die jaarlijks voor tienduizenden gul den bijeenbedelen, zonder dat daar voor ooit een hond wordt afgeleverd. Zoals bekend is, wil de heer De Boer onderweg folders over blindengelei dehonden verkopen, terwijl het bo vendien de bedoeling zou zijn om indien f 450 bijeen zou worden ge bracht de geleidehond van de heer De Boer aan een blinde te schenken, die het bedrag zelf niet bijeen kan krij gen. Ook andere blindenorganisaties, zo als de R. K. Nationale Blindenbond, de Protestantse en de socialistische blindenbond en de blindenorganisatie in Limburg, keuren het optreden van de heer De Boer af. Adenauer heeft geen meer derheid meer in Bondsraad. De meerderheid van Bondskanse lier Adenauer in de Westöuitse Bondsraad (Eerste Kamer) is Vrij dag verloren gegaan door het vor men van een coalitie-regering in j Stuttgart, de hoofdstad van de nieu we Zuidwestelijke Duitse staat. De regering van premier Mayer bevat vijf leden van de socialistische partij (in Bonn in de oppositie), twee leden van de vrije democratische (li berale) partij plus premier Mayer zelf en een lid van de vluchtelin- genpartij. Adenauers christen-demo cratische unie, die bij de verkiezin gen voor de Zuidwestelijke staat als grootste partij uit de bus kwam, werd in de oppositie gedrongen. De Zuidwestelijke staat zal vijf le den naar de bondsraad zenden, die als neutraal kunnen worden aangemerkt Adenauer had gerekend op een uit le den van de C.D.U. en uit vrije demo craten samengestelde regering te Stuttgart, -waardoor vijf pro-Ade- nauer-leden naar de Bondsraad zou den zy'n afgevaardigd. Minister Star beantwoordde vragen van de dag. In de verkiezingsactie van de C.HL U, vervulde ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine Zaterdag in een bijeenkomst van de Kamerkring Ltrecht een spreekbeurt. Hij be antwoordde daarbij enkele „Vragen van de dag", zoals de minister zich uitdrukte. Wij willen de vrede, aldus ir Staf maar de weg daartoe is niet .De derde weg". De vraag of een chris ten mee mag doen aan de oorlog en de oorlogsuitrusting beantwoordde ir. Staf bevestigend. Sprekende over het beleid in de Indonesische kwestie zei spr.. dat er ongetwijfeld fouten zijn gemaakt Door de scheiding is Indonesië tientallen jaren teruggeval len. De yskasttheorie over Nieuw- Guinea houdt voor spreker in, dat het onverantwoordelijk zou zijn na te laten de bevolking met een gro tere zelfstandigheid tot ontwikkeling te brengen. Minister Staf deelde mede, dat hrj zoveel als mogelijk is zal doen om aan het houden van militaire oefe ningen op Zondag te ontkomen. Al leen strikt noodzakelijk zullen deze op Zondagen worden gehouden. Schijndel is Zaterdag officieel aan gesloten op het net van het mïjngas uit Limburg. De onderhandelingen om Schijndel op het gasnet aan te sluiten begonnen reeds ongeveer 20 jaar gele den. waren 234 perronkaartjes verkocht! Het korps maakte in 't begin een moci- I lijke periode door; niet zelden moes- ton de Heilssoldaten en de bekeer- i lingen onder bescherming van de po- i tie huiswaarts keren. Zelfs zag de toenmalige burgemeester van Goes zich eens genoodzaakt dc „Staat van Beleg" af te kondigen, doch vooral 1 dank zfl de houding van de Heilssol- r daten wist men respect af te dwJn- gen en langzamerhand groeide er een betere verhouding. „LEGKRDIEK". De samenkomsten zijn altijd ge houden in het gebouw „De Groene Jager" en vandaar, dat men veelal over dit gedeelte' van de Westwal nog spreekt als over de „Legerdlek" Het kleine groepje uit 1892 is uit gegroeid tot een korps van 120 aan gesloten soldaten. Men heeft een Zondagsschool met 150 kinderen, een padvindeters-, ka- boutersgrocp. alsmede ec-n welpen- horde. Het korps telt nog enkele oude makkers. De heer C. Bolle werd 58 jaar geleden ingezegend en de heer M. C. Janse van Noordwy'k was meer dan 40 jaar leider van het jeugdwerk. Vorige week keerde na 38 jaar de heer J. v. cl. Boogaard, een der oude soldaten, uit Amerika weer voor een kort verblijf in Goes terug. Allen tezamen zullen zij thans in en kele bijeenkomsten dc zestig jaren hellsstrijd in Goes gaan herdenken. Op Donderdag 1 Mei wordt in de Legerzaal een herdenkingssamen komst gehouden onder leiding van de veldsecretaris, It. Kolonel W, F. Pal stra, bijgestaan door de divisie-offi cier Sr.-Majoor P. Deurloo. Ook dc burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate zal op deze bijeenkomst het woord voeren. Vrijdag 2 Mei zal in het kader van de herdenking van het 65-jarig jubileum van het Leger des Heils in Nederland, in zaal Krijger de jubileum-leger-revue „Kapitaal met rente" worden ongevoerd. Zondag 4 Mei zullen tenslotte dc sluitingsbij eenkomsten worden gehouden ónder leiding van de oud-Goessenaar Sr.- Majoor E. Harinck. ClingeMeto 21. In de wedstrijd ClingeMeto was nog met lang gespeeld toen Clinge door Segers de leiding nam flQ). Hierna nam Meto het heft in handen en drong Clinge sterk in de verdedi ging. doch door slecht spelen bleven vele kansen onbenut. Na de rust waren de beide oioegen aanvankelijk aan elkaar gewaagd Na tien minuten kreeg Clinge een pe nalty te nemen, welke echter dooi Segers werd overgeschoten. Het was Kops tenslotte, die doelman Leegwa ter na 25 minuten het nakijken gaf (1—1). Clinge deed toen verwoede pogingen om een beslissing te for ceren. welke in de 37e minuut be loond werden toen Segers een kei hard schot in de touwen joeg (21). Wel drong Meto andermaal Clinge in de verdediging, doch tot scoren kwam het met meer, zodat met 21 ":et einde kwam. Geen DL treinen Roosendaal- Antwerpen meer. Aanzienlijke reisduurbeperking naar Scandinavië. De zomerdienstregeling der Spoor wegen, die 18 Mei a.s. Ingaat, geeft In het internationale verkeer ver schillende grote en kleine verbeterin gen te aden. In de locale dienst met sneltreinen RoosendaalAntwerpen C. v.v. zul len de door N. S. gereden treinen niet meer uit Dieseltrelnen kunnen bestaan, daar dc uitbreiding der D.E.-tractie op het binnenlandse net alle beschikbare D.E.-raaterieei vraagt. Het worden thans snelle stoomtreinen. Via Roosendaal: in de verbinding AmsterdamParijs verdwijnen de Pullmanrijtuigen uit de ochtendtrein, die om 7.09 uur uit Amsterdam ver trekt, terwijl de 3e klasse in deze trein wordt geïntroduceerd. De avondtrein Amsterdam v. 15.00 uur krijgt nu de Pullmanrijtuigen, alsme de de naam „Etoile du Nord" en wordt 1 3minutem versneld. De 3e kl. blijft gehandhaafd. Daar de thans om 0.59 uur van Pa rijs in Amsterdam aankomende „Etoi le du Nord' 'op verzoek van België veel later van Parys gaat vertrekken, is deze trein voor ons land verloren. De dagtrein BaselRoosendaalDen Haag a. 18.45 wordt 30 minuten ver sneld. Er komt ook een aanzieniyke reis- auurbekorting naar Scandinavië van 14 Juni af per Noord-We.st-express. Door nieuwe nachtverbindingen wordt Kopenhagen JS uur en 21 minu ten vroeger bereikt en terug 7 uur en 25 min. later verlaten. Op de reis van en naar Stockholm en naar cn van Oslo wordt een hele nacht gewonnen. Garantieprijs voor bacon opnieuw verhoogd Nadat de regering op 18 Februari jl. de garantieprijs voor bacon van 2.38 tot 2.54 heeft verhoogd ter compensatie van de gestegen prijzen van de gedistribueerde voeders, heeft minister Mansholt thans besloten de prijs met ingang van 5 Mei a_s. vast te stellen op 2.70 per kg geslacht gewicht voor tweede kwaliteit bacon. Hiermede wordt tegemoetgekomen aan de kostprijsstijgingen, welke als gevolg van de verhoogde prijzen voor vcederaardappelen, ondermelk en ar beidsloon zijn ingetreden. De nieuwe prns, waarover overeen stemming werd bereikt met de Stich ting voor de Landbouw, moet worden gezien als een richtprijs met minimum van 2,65 per kg geslacht gewicht. Rat beet baby in kinder wagen. De ouders van de acht maanden oude baby, W. F. van B. ie Schie dam, werden dezer dagen opgeschrikt door het gillen van de babv, die be neden in de huiskamer in de kinder wagen lag. Toen de ouders beneden kwamen, bemerkten zij bloed in dc kinderwagen. Vermoedelijk is een rat. die zich een weg gebaand had door de lambrizering in de kinder wagen terechtgekomen. Het kindje was in kin. lip en handje gebeten. De onmiddellijk ge waarschuwde dokter heeft de baby met penicilline behnmtpia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11