IVOROL NIEUWE REGELING VOOR DE VOLKSCREDIETBANK Zeeuwse Almanak DIEPTEPUNT OP DE VLASMARKT BEREIKT? BOTERSMOKKEUARS BLEVEN GLASHARD ONTKENNEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 APRIL 1952 RAAD VLISSINGEN Uitvoerige discussie over de nieuwe waterleiding tarieven. In de raad van Vlissingen, die Vrijdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester rar. B. Kolff vergaderde, kwam het voorstel van B. en W. ter tafel om met een nog te stichten vereniging van detailhandelaren, een viertal in Vlissingen gevestigde grootwinkelbedrijven en de coöperatie „De Broederband" overeenkomsten aan te gaan over liet verlenen van eredie- ten door de Gemeentelijke Volkseredietbank, teneinde een ongecontroleerde credletopname in de vorm van .kopen op afbetaling" te voorbomen. Enkele raadsleden voerden by de behandeling van dit voorstel het woord, waarbij zij zich over het algemeen waarderend uitlieten over de plannen van het college, doch waarbij zij ook enkele bedenkingen opperden. Wethouder L. P. van Oorschot, verdedigde het voorstel en gaf nadere toelichting, die de raad tenslotte bevredigde, zodat het voorstel werd aanvaard zonder hoof- (lelijke stemming. Mej. T- M., van Heulen (PvdA) wees er o.a. op, dat het te betreuren is, dat een deel van de bevolking niet „vooruit" spaart, maar dooi- gebruik making van de bewuste regeling als het ware „achteraf". De heer J. P. Ventevogel sloot zich hierbij aan en merkte op, dat het blijkens de toe lichting van B. en W. voor de deel nemende handelaren niet mogelijk meer zal zijn om by een betaalzegel- kas te zijn aangesloten. Strikt geno men zou dan by voorbeeld het zg. „kp- lensparen", zoals de coöperatie dat kent, niet meer toegestaan kunnen worden. De heer J. Marys onder streepte dit bezwaar en de heer H. van Rooijen meende, dat er ondanks het overleg met de middenstand er in deze kring toch nog bedenkingen bleven. De heer M. J. Corveleijn juichte het voorstel van harte toe. Deze regeling zal zowel de bevolking als de handel ten goede komen, zo meende hij. Ernstiger bezwaren had wethonder M. A. van Poperlng. Spreker zeidc het werk van de Volkseredietbank, zoals dat thans geschiedt, zeer te waarderen. Dit voorstel kon echter 7,yn sympathie niet wegdragen, om dat er een systeem ontstaat, dat de volkskracht niet bevordert, zo meende hy. Er groeit een generatie op, die denkt: „betalen komt wel". Voorts wees hy op het risico van de gemeente by eventuele conjunctuurschommelin gen. Wethouder L. P. van Oorschot be antwoordde de sprekers en schetste de maatschappelijke ontwikkeling, die tot het afbetalingssysteem heeft geleid. Dit stelsel heeft in Vlissingen groter omvang aangenomen, dan men oppervlakkig zou denken. „Daarom willen wij met deze regeling de niet- te-ontkennen behoefte aan crediet in ordelijke banen leiden, zodat de over heid controleren kan hoe het crediet wordt besteed. Tevens wordt voorko men. dat de credietnemer te veel be taalt" aldus de heer van Oorschot. Spreker noemde enkele voorbeelden van dit te veel betalen bij de aan schaffing van o.a. wasmachines en stofzuigers en betoogde voorts, dat de bonafide spaarzegelkassen voor de detailhandelaren toegelaten blijven. In artikel 5 van de overeenkomst staat dat hierover overleg dient te worden met de Vol bank. De heer van Oorschot verzekerde uitdrukkelijk, dat tegen bonafide kas sen geen bezwaren zuilen bestaan. Tenslotte gaf lijj uiting aan de hoop, dat het Volkscredietwezron in de toe komst nog eens verbonden zou kun nen worden aan het sparen, niet zo als by deze regeling, achteraf, maar vooraf. ANDERE VOORSTELLEN De raad besloot voorts om B. en W. een crediet te verlenen van 35.000 voor het klappen van zand op het badstrand, teneinde te trach ten het strand te behouden. Zowel van de zijde van het college als door de raadsleden weid er op gewezen, dat het hier een proefneming betreft, waarvan geenszins vaststaat dat de resultaten goed zullen zijn. Er moet echter iets gedaan worden, wil het strand niet verdwijnen. De heer J. Marys vroeg om ook het zg. vrije strand tijdens het seizoen schoon te doen houden door het badpersoneel en ir. J. H. Krietemeijer drong er bij B. en W. op aan overleg met de be treffende instanties te willen plegen, teneinde te voorkomen, dat er dit seizoen weer olie op het strand komt. ZUINIGHEID EN WIJSHEID... Aan B. en W. werd een crediet ver leend van 7600 voor het aanbren gen van verbeteringen aan de Oranje school. De heer H. van Rooijen uitte zijn ernstige ontevredenheid over de noodzaak van dit crediet. Van hoger hand werd destijds het totaal bedrag der toegestane bouwkosten zodanig verminderd, dat de gevolgen niet uit bleven. „Hier is eèn zuinigheid ge pleegd, die de wijsheid bedrogen heeft" aldus spreker, die er op wees, dat B. en W. in deze vrijuit gaan. De heer J. Post sloot zich by de woor den van de heer van Rooijen aan Op een vraag van de heer J. Ma rijs bij de behandeling van het punt verbetering van het ontspanningslo kaal in het Havendorp, deelde wet houder van Oorschot mede, dat het jaarlijks exploitatie-tekort van dit lo kaal rond 2000 bedroeg. De wet houder achtte dit verantwoord, om dat in deze barak de kleuterschool is ondergebracht en een intensiever gebruik niet mogelijk is. Besloten werd tot de bouw van een brug over de watergang bij de Pre sident Rooseveltlaan. De heer J. Post drong er op aan, een verhoogd rij wielpad op deze brug aan te doen brengen. BENOEMINGEN Benoemd werden tot tijdelijk leraar aan de gemeentelijke industrie- en huishoudschool de heren J. Reijnhout (zang) en A. de Murjnck (tekenen). In de Commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs voor meisjes (va cature mevrouw Sickesz) werd be noemd mevrouw A. van Veeren- Sprey en tot lid van het College van regenten over het burgerweeshuis de heer J. Poppe. Voorts werd een groot aantal ha merstukken afgedaan, waarvan wij noemenvaststelling Wederopbouw- plan „Eiland", beplanting van groen stroken in het plan Breewaterstraat, verder bouwrijpmaken van plan Bo- nedijke m, doortrekking en aanleg van enkele straten en het aangaan van een lening van 138.800 voor de bouw van een nieuwe school. DE WATERLEIDING TARIEVEN Tenslotte werd er bij de rondvraag uitvoerig gediscussieerd over dp nieu we tarieven van de Waterleidingmij. „Midden-Zeeland", die thans te Vlis singen ingevoerd worden. Aan deze discussie namen deel de heren J. Marijs, J. Post en M. J. Corveleijn, die ieder een aantal bezwaren tegen de nieuwe regeling aanvoerden, die zoals zij zeiden, grote ontstemming by de bevolking had gewekt. Burgemeester mr. B. Kolff zeide, dat dat hem niet gebleken was, dat er onbillijkheden in het nieuwe tarief voorkwamen en staafde zyn betoog met talrijke cijfers. Enkele bezwaren, o.a. verschillende kosten bij huizen van gelijke oppervlakte, zullen met de maatschappij worden opgenomen. Spreker herinnerde er aan, dat des tijds uit de raad er op aangedrongen was het tarief van „Midden-Zeeland" in te voeren. Woningbouwlening bracht voor Vlissingen ruim 5 ton op De burgemeester van Vlissingen. mr. B. Kolff, deelde Vrijdagmiddag tijdens de raadszitting mede, dat in de Natio nale Woningbouwlening met voorkeur voor Vlissingen is ingeschreven voor f 454.000 in de obligatielening en voor f 55.225,in de rentespaarbrie- ven, zodat Vlissingen in totaal f 509.225 krijgt. Dit bedrag is nog niet definitief. Inmiddels was weer een opgave van f 32.000 ontvangen. De heer M. J. van Poelje sprak na mens de raad woorden van dank en erkentelijkheid jegens de burgerij, welke bewezen heeft over grote ge meenschapszin te beschikken, zoals hij zei. Burgemeester mr. Kolff sloot zich namens het college van B. en W. bij deze woorden »aan. Acht kleiiraij, één prijs28 cent. Groene Kruis Nieuw- en St. Joosland in het goud Dinsdagavond a-s. wordt ïn een buitengewone vergadering van „Het Groene Kruis" te Nieuw- en St. Joosland het feit herdacht, dat deze vereniging vijftig jaar geleden werd opgericht. Na het openingswoord van de voor zitter, dokter A. J. de Weerd, houdt de secretaris, de heer J. K. Mesu, een herdenkingsrede, waarna gelukwen sen worden aangeboden. Vervolgens zal zuster Fuykschot een film verto nen. De „Groene Kruis"-verenigïng te Nieuw- en St. Joosland is één der oudste in Zeeland. De K.V.P.-candidaten voor Zeeland. Onderstaand volgt de definitieve lijst van de candidaten der K.V.P. voor Zeeland. Hoewel men aanvanke lijk nog in drie afdelingen van Zee land had moeten stemmen op Maan dag 28 April a.s. heeft men in een algemene vergadering van de partij te Rotterdam besloten, de stemmingen in deze afdelingen achterwege te la ten, daar deze naar berekening in de volgorde van .de lijst zoals die nu is toch geen verandering meer zouden brengen. De lijst luidt: 1. M. P. v. d. Weijden, Zevenhoven; 2. C. J. v. d. Ploeg, Haarlem; 3. Mr. K. T. M. van Rijckevorsel, Den Haag; 4. J. A. C. M. van Dongen, Aardenburg; 5. A. C. Deerenberg, Schoonhoven; 6. Mr. A. J. M. de Groot, Den Haag; 7. M. P. A. .Meissen, Wateringen; 8. P. S. van 'Leeuwen, Noordwijkerhout; 9. J. Bak ker. Den Haag; 10. drs. H. P. M. v. d. Drift, Vlaardingen; 11. L. P. Duyve- stein .Loosduinen; 12. B. Funk, Hein- kenszand; 13. W. L. M. Groffen, Vlis singen; 14. F. C. de Hosson, Leiden; 15. Mr. dr. J. J. M. Veraart, Wasse naar;. 16. J. W. de Vos. Gouda; 17. L. A. Weeber,. Delft. BIJLTJE... De inspecteur van liet nijverheids onderwijs heeft uit Oostburg een „to mahawk" meegekregen. Een klein sierlijk strijdbjjltje, dat hem ten ge schenke werd aangeboden door het bestuur van de vereniging „De Am bachtsschool voor Oostburg en Om streken", doch de voorzitter stelde als voorwaarde, dat de inspecteur er niet mee uit koppensnellen zou gaan. Hetgeen de inspecteur beloofde. Tevoren had hy reeds met dit bijl tje gehakt. Teneinde het lint te splij ten, dat de toegang tot de nieuwe school nog symbolisch afsloot en de inspecteur kon vaststellen, dat de leerlingen van het nijverheidsonder wijs te Oostburg een prima bijltje hadden vervaardigd. Hij mocht dit instrument als aan denken mee naar huis nemen en hij heeft er, menen wij, een sierlijk en toepasselijk souvenir aan Want telkens wanneer de inspec teur een nieuwe school moet gaan openen, zal hij herinnerd worden aan het geschenk uit Oostburg en den ken: Met dat bijltje heb ik meer ge hakt. Prof. Scholten spreekt voor jonge Vlissingers De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, deelde Vrijdagmiddag in de raadszittingmede, dat op 16 Mei a s. prof. dr. Scholten uit Utrecht te Vlissingen zal spreken voor de jonge mensen uit deze stad, die dit jaar voor het eerst hun stem zullen uit brengen. Nieuw gebouw voor Technische School. (slot van pagma 1). De burgemeester van 'Oostburg, de heer K. Hoekzema, wees er op, dat liet voltallige college van B. en W. hier aanwezig was, om uitdrukking te geven aan (le waardering en er kentelijkheid aan allen, die de bouw van deze school hebben mogelyk ge maakt, Hy was het, die de school een sieraad voor de gehele streek noemde. Als oud bestuurslid sprak de heer Iz. Risseeuw, die evenals alle volgende sprekers de vereniging „De Ambachtsschool voor Oostburg en Omstrekendirecteur, leraren en leerlingen; het gemeentebestuur van Oostburg én geheel West Zeeuwsch Vlaanderen van harte gelukwenste met deze prachtige aanwinst. Na hem voerden o.a. nog het woord de heer A. H. Hoolhorst, directeur van het lyceum te Oostburg; de heer L. van Dijk, directeur der Rijkslandbouw- wlnterschool en Rijkslandbouwconsu- lent; de heer F. A, van Rosevelt, bur gemeester van Schoondyke; de heer E. Visselier, directeur der Technische School te Middelburg; de heer H. Kothuizen, architect en ontwerper van het gebouw; de heer A. de Nie, directeur der T. S. te Terneuzen en mejuffrouw J. Verhage, directrice van de landbouwhuishoudschool te Schoondyke. De heer J. Mys dankte allen voor hun hartelyke woorden. Aan het bestuur en aan de heren Hen- nequin en Rothuizen werden door het personeel albums ten geschenke ge ven, met foto's van de oude en de nieuwe school. UITBREIDING? De heer L. van Dijk wees in zijn toespraak op de wenselijkheid om over te gaan tot het uitbreiden van het lesrooster, dat smeden, bank- werken en timmeren omvat, met het geven van een cursus in de behande ling van landbouwwerktuigen. De heer Visscher onderschreef deze ge dachte en was van mening, dat een kopklasse voor tractorkennis in dit centrum van landbouw mogelijk moest zijn. Ook andere sprekers be aamden dit en zeiden, dat de voort schrijdende mechanisatie in de land bouw een dergelijke opleiding zeker verantwoord zou doen 2ijn. Na het ófflciële gedeelte bleven de talrijke aanwezigen, onder wie ver der o.a. de burgemeesters van een tiental West Zeeuwsch Vlaamse ge meenten, nog geruime tijd ongedwon gen bijeen, BESTUURSVERGADERING Z. L. M. Goede export van consumptie-aardappelen. Van de 4500 h.a. land, welke de Belgen in 1952 met vlas in Nederland mochten betelen, is ruim 80 benut, waarvan meer dan de helft in de N. O.-polder. In Zeeland is er plm. 725 h.a. verhuurd, zo werd in de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. medegedeeld. De export is zeer stil. In December 1.1. werd voor vlaslint f 4.50 per k.g. betaald, doch begin Maart nog slechts f 3.35. Het vlas van de nieuwe root komt de markt nog verder verzwakken. Deze ligt momenteel op f 2.80 a f 3.00. In verband met enkele transactiemogelijliheden lijkt het dieptepunt vooreerst bereikt. In Nederland wordt ongeveer een zelfde vlasuitzaai verwacht als vorig jaar, doch in België zal liet wel plm. 10.000 h.a. minder zijn. Dit is eens deels het gevolg van de slechte oogst enige jaren achtereen in het Waalse gedeelte, anderzijds door de protectie van de vlasteelt in Frankrijk, waar een vergroting van het areaal ver wacht wordt tot misschien wel 60.000 h.a. Daarop wijst ook onze lijnzaad export van 8300 ton, de grootste ooit bereikt. Frankrijk steunt de vlesserij door bijdragen ineens bij het stichten van een bedrijf, door goe'dkope credie- ten, door subsidies op het telen, op het roten en op het zwingelen. Totaal komt men wel tot 30 40 subsidié op de verkoopprijs van de vezel. DE VOEDERGRAANPOSITIE. Het wereldmarktprijspeil van voet der- en industriegranen heeft een da lende tendenz. Het lijkt niet onmoge lijk. dat de overheid het prijspeil van de 'distributiegranen weer wat zou kunnen verlagen. Per 1 September 1952 zal de minister de rantsoenen voor varkens en kippen met 10 verlagen. In enkele kringen wil iaefr de veekoekendistributie opheffen. In het huidige systeem van landbouwpo litiek is ait welhaast ondenkbaar. De verplichte bijmenging van luceme- meel zal na 1 Mei alleen nog voor een periode van twee maanden voor var kensvoeder plaats vinden. Niet zozeer de oogstperiode van voedergranen in het Duitenland laat te wensen over als wel .onze eigen dollarpositie. De minister ziet met verdere inkrimping van de Marshall hulp voor dit najaar een tekort aan tllars om voldoende J voedergranen te kunnen kopen. De aardappelexport heeft weer meer ilüng. O.a expoi belangstelling. O.a, vraagt België. De irthoeveelheid is reeds met enkele Werk van Middelburgse amateurschilder bekroond. De Middelburgse amateur-schilder, de heer K. J. Holster, die lid ls van „Coloriet", heeft met bijzonder veel succes deelgenomen aan een studie- prijsvraag, uitgeschreven door „Arti'V waarvoor 150 schilderijen wenden in gezonden. Met zijn doek „Dom van Veere" behaalde hij de eerste prijs. tienduizenden tonnen boven die van voi >rig jaar gestegen. In Dei - jenemarken is een N.V. ge sticht met een kapitaal van 2,2 mil- lioen gulden om een strocellulosefa- briek op te richten, welke 16.000 ton stro moet venverken. De strocarton- industrie heeft besloten haar capaci teit voor April 1952 met 25 te be perken. De nabetaling van plm. 28 ct. per 1000 k.g. bieten, vanwege de loons verhoging 1950, is door de fabrieken van de overheid ontvangen en wordt thans over de geleverde oogst 1950 uitbetaald. ECONOMISCHE POLITIERECHTER A Tegen vader en zoon respectievelijk een boete van f 40.000 en zes maanden geëist- Tegen de veehandelaar N. J. A. P. H. uit St. Jansteen, die voor de econo mische politierechter te Middelburg terecht moest staan omdat hij grote par tijen roomboter naar België zou hebben gesmokkeld, werd Vrijdag zes maan den gevangenisstraf en verbeurdverklaring van 5500 kg in beslag genomen boter, geëist. De vader van P., die zich moest verantwoorden omdat hü op zyn bedryf grote hoeveelheden boter in voorraad heeft gehad, doch zeide hiervan niets te weten, hoorde een geldboete van maar liefst veertigduizend gulden tegen zich eisen. Toen de boeken van een groothan delaar werden gecontroleerd, bleek, dat zekere R. van Aalst te Aardenburg in 414 maand tijds 103.000 kg boter had betrokken. In heel Aardenburg was echter geen Van Aalst bekend. Bij een nader onderzoek werd ontdekt, dat de auto, waarmede de boter ver voerd was. een veewagen was en toe behoorde aan de veehandelaar P. Od diens bedrijf vond men, behalve pl.m. 5500 kg boter, nog een personenauto met geheime bergplaatsen, waarvan één reeds met boter was gevuld. De verdachte ontkende echter zich met smokkelarij op te houden. Hij had in Rotterdam geen boter gekocht op naam van R. van Aalst noch had hij dit laten doen. Wel had hij op ver zoek van een zekere Van Aalst, die hij maar éénmaal had gezien en later telefonisch had gesproken, de boter van Hulst naai- Rotterdam laten bren gen met een vrachtauto van zijn va der. Wanneer een partij in de Maas stad arriveerde, werd zij overgeladen in een andere wagen, waar Van Aalst dan weer voor zorgde. P. zei opdracht te hebben gegeven om de geheime bergplaatsen in de personenauto te laten maken, maar waarvoor deze moesten dienen, kon hij niet vertellen. Zijn verhaal klopte niet, met het geen de kommiezen hadden ontdekt. Zij hadden een veeauto van P., nadat Advertentie Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstigeSprutol-Sterk Groot bedrijfspand te Middelburg AAN DE ROTTERDAMSE KAAI Naar wij vernemen zal binnenkort in Middelburg begonnen worden met d,e bouw van een groot bedrijfspand aan de Rotterdamse kaai, dat een frontbreedte zal hebben van ruim veertien meter. Het pand, dat opgetrokken zal wor den naast de herbouwde woning bij de garage Sukkel, wordt gebouwd voor de firma J. J. de Vlieger te Mid delburg ter vervanging van in de oorlog verwoeste opstallen. Beneden komt het bedrijfsgedeelte, daarboven komen twee woningen. De architect van dit plan is de lieer M. J. J. van Beveren te Middelburg. De bouw is gegund aan de Middelburgse aanne mer de heer S. A. Versluys. „Ons Genoegen" uit Vlissingen naar Culemborg. Als onderdeel van de Jan van Rie- beeck-herdenking wordt te Culemborg op Hemelvaartsdag en Tweede Pink sterdag een internationaal muziekcon cours gehouden, dat wordt georgani seerd, door de harmonie „Pieter Aaf- jes". Dit concours staat onder toezicht van de twee Nederlandse bonden, t-w. Nederlandse federatie van harmonie en fanfaregezelschappen en de alge- i mene Nederlandse Unie van Muziek verenigingen. Uit Zeeland neemt aan dit concours deel de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen. die in de superieure afdeling harmonie uit komt. ONVOORZICHTIGHEID LIEP GOED AF. Toen enkele jongens te Axel met een catapult aan het schieten waren, raakte een der projectielen de bril van een 15-jarig meisje .uit Axel dat juist passeerde, met het gevolg, dat zij glassplinters in het oog kreeg. Geluk kig kon erger worden voorkomen, daar een dokter er in slaagde de splin ters spoedig te verwijderen. De politie stelt een onderzoek in. HEEFT U LAST VAN HAARUITVAL OF ROOS? GEBRUIKT DAN JOCHEM'S HORMONEN PREPARAAT Het onderhoud van polderwegen. Z.L.M.-bestuur pleit voor subsidie Yoor quartaire wegen. Het onderhoud van polderwegen vormde in de jongste vergadering van het dageiyks bestuur der Z.L.M. een punt, waarover langdurig van go- dachten werd gewisseld. Gewezen werd op de onbillijkheid, dat vele pol ders en waterschappen het volledige onderhoud van de zgn. quartaire we gen hebben te dragen. De Unie van waterschapsbonden streeft met alle kracht naar maatregelen, die een ver lichting in deze zware financiële last zouden kunnen brengen. Het Z.L.M.- bestuur hoopt dat deze pogingen suc ces zullen hebben, zodat in de toe komst ook voor dat onderhoud van deze quartaire wegen subsidie zal kunnen worden verkregen. In dezelfde vergadering kwam ook de electriciteitsvoorziening van de on rendabele gebieden ter sprake. Het bestuur meende, dat er wegen gevon den dienen te worden om deze gebie den sneller te helpen, door het Fonds voor onrendabele gebieden zo moge lijk te vergroten. Voorts sprak de vergadering uitvoe rig over de arbeidsvoorziening in het komende seizoen. Hierbij bleek wel hoe verschillend de problemen in de diverse delen van Zeeland liggen. Ook de kwestie van de krooibazen vormde een punt van discussie, doch over het algemeen kon het bestuur zich met het door de Provinciale Sociale sectie gevoerde beleid ten aanzien van dit vraagstuk wel verenigen. Op een vraag van het K.N.L.C. werd besloten te antwoorden, dat er geen prijs meer wordt gesteld op het Me dedelingenblad van de Stichting voor de Landbouw. De landbouwpers ver zorgt thans weer geheel de bericht geving, zodat hier een bezuiniging kan worden toegepast. Met zorg werd kennis genomen van de voorgenomen grote importbeper kingen van Engelse zijde voor groen ten en fruit voor het 2de halfjaar 1952. Alleen gezouten groenten (zilver uitjes, augurken enz.) maken een gunstige uitzondering. Besloten werd ir. J. Bos met de waarneming van het secretariaat te belasten, tijdens de afwezigheid van mr. J. F. G. Schlingemann, die zoals bekend, een studiereis naar Amerika zal maken. die in Rotterdam met boter was ge laden, gevolgd en waren, toen de wa gen op het bedrijf van P. was aange komen, tot visitatie overgegaan. Van de boter was geen spoor meer te be kennen. Na enig zoeken kwam aan het licht, dat de lading in een vriescel was gebracht. Het viel niet mee om de celdeur te openen, daar deze aan de binnenkant stevig werd vastgehouden. P. bleef niettemin ontkennen, doch de officier achtte zijn schuld en de medeplichtigheid van P.'s vader be wezen. In beide zaken wordt op 2 Mei schriftelijk vonnis gewezen. Advertentie Proberen blijft begeren! Nieuwe toerïstenkaart van Zeeland. Wij ontvingen van de A.N.WH, de dezer dagen van de pers gekomen nieuwe Toeristenkaart van Zeeland, de laatste van de serie toeristenkaar- ten van Nederland, welke deze bond uitgeeft. Geheel Nederland is thans in deze kaarten, die niet naar provin cie, maar naar de toeristisch belang rijke gebieden zijn ingedeeld, op over zichtelijke wijze in kaart gebracht. De nieuwe kaart van Zeeland ls uit gevoerd op schaal 1 100.000, welke het gebruik zeer eenvoudig maakt. De kaart is bestemd voor wielrijders, bromfietsers, wandelaars, ruiters en kampeerders, terwijl ook de automo bilisten en motorrijders er voor „klein-toerïsme" veel gemak van zul len hebben, daar o.m. de wegwijzers met de bijbehorende nummers zijn aangegeven. Het aantal kleuren is aanmerkelijk uitgebreid, hetgeen de kaart zeef dui delijk maakt. Kastelen, ruïnes, ker ken, kloosters, molens en in het alge meen alle objecten die voor het toe risme en de oriëntering van belang zijn, zijn met internationaal vastge stelde tekens aangegeven. De nieuwe uitgave Zeeland is de eerste kaart, waarop de reconstructie van het wegennet van. het eiland Wak cheren, nodig geworden door de her verkaveling geheel is verwerkt. Voorts zijn ook de nieuwe wegen door dé pas ingedijkte Sloepolder in kaart ge bracht. Vermelding verdient nog. dat de kaart ook Goeree en Overflalckee en de Zuid-Westhoek van Zuid-Holland omvat. Nu de auto- en motorsport in Zee land de laatste jaren sterk is opge leefd, is de nieuwe kaart voor de auto- en motorclubs een ware uit komst! Er zal ook voor deze doelein den een gretig gebruik van worden gemaakt. Een nieuwe folder van de Provinciale Zeeuwse V.V V. Van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. ontvingen wij een nieuwe Zeeland folder, die aardig is uitgevoerd en speciaal voor verspreiding in België is bedoeld. Tal van zaken hebben op deze folder reclame gemaakt om Belgische toeristen te trekken. De tekst is zowel in het Frans als in hét Nederlands gesteld. KUNST. Concert Middelburgs Mannenkoor CONCERT- EN GEHOOR. ZAAL TE MIDDELBURG. Het Middelburgs Mannenkoor mag zich in een grote populariteit verheu gen en niet ten onrechte, want de concerten, die de laatste jai-en werden gegeven, bleken steeds keurig ver zorgd terwijl de programma's vele liefhebbers van mannenkoorzang ver mochten te boeien. In dezelfde geest werd ook gisteravond geconcerteerd en daarmede werd de goede faam van de vereniging bevestigd en versterkt. Onder leiding van Jan Kuiler werd een aantal werkjes uitstekend uitge voerd, waarvoor dirigent en zangers terecht een hartelijk applaus in ont vangst mochten nemen. Het koor be wandelt echter nog steeds oude ver trouwde paden, zoaat de vernieuwing, die zich de laatste jaren in de Neder landse mannenkoorzang voltrekt, hier nog weinig invloed doet gelden. Men kan dit als een bezwaar voelen, want het programma was wel wat aan de eenzijdige kant: voornamelijk homo- fone muziek tn een romantisch kleed gestokenDoch wanneer men deze bedenking terzijde stelt, komt men tot de conclusie: het Middelburgs Mannenkoor heeft ook ditmaal een goede beurt gemaakt. Enkele kleine vlekjes, zoals af en toe een slordige inzet en een te omvangrijk geluid, kunnen deze goede indruk niet weg nemen. Bijzondere vermelding verdient de uitvoering met orkest van „Trösterin Musik" van Anton Bruckner. „Wein, Weib und Gesang" van Strauss zorg de voor een amusant slot. Het Zuid-Nederlands Trio (Jan Kui ler, Martin Arons en Frangois Oli vier) speelde een trio van Mozart en van Beethoven, waarvan vooral het laatste indruk maakte. De drie musi ci mochten na hun optreden 'n fraaie bloemenmand in ontvangst nemen. De K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2