PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderhandelingen te Panmoendjon zijn mislukt Nieuwe Technische School voor West Z-Vlaanderen geopend DE BILT Kantlijn DUITS WEEKBLAD SPREEKT VAN „MET BLOEDBEVLEKTE TULPEN" V.V.D. BEREID MET ANDERE PARTIJEN SAMEN TE WERKEN 195e Jaargang - No. 99 Dagblad uitgave van ae firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred G Ballintyn PI verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw., fr p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 April 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minlmun p advertentie ll- Ing. mededelingen driemaal Uriel. Kleine advertentie» tmax 8 regel»» van 1—5 regel» t L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven ot adre» Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C Middelburg. tel 2a55 4 mnen (bgg 2861 2160) M-burg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goe» L. Vorststr 63. tel. 2475 (b.g.g 2228). Oostburg Finlandstraat 2. telef 16. femeuzen Brouwerijstr. 2. Zienkzee N Bogerditr 26 DE UITWISSELING VAN KRIJGSGEVANGENEN Explosie op Amerikaanse kruiser in Koreaanse wateren30 matrozen gedood De geheime besprekingen te Panmoendjon over de uitwisseling van krijgsgevangenen z|jD mislukt. De communistische en geallieerde stafoffi cieren zijn Vrijdag uit elkaar gegaan, zonder dat er een alspraak werd ge maakt over een volgende bijeenkomst. In telegrammen uit Panmoendjon wordt gemeld, dat men aldaar van me ning is dat de berichten, dat ongeveer veertig procent der in geallieerde handen zijude communistische krijgsgevangenen heeft geweigerd naar Noord-Korea of China te worden teruggezonden, de oorzaak is van de wei gering der communistische onderhandelaars om de besloten besprekingen voort te zetten. De geallieerde onderhandelaar, ko lonel Hickman, heeft verklaard, dat de communistische onderhandelaars de besloten bijeenkomst niet langer willen voortzetten, omdat de Verbon denen deze zou hebben gebruikt om de wereld te misleiden over het we- zenlij k doel der Verbondenen, iiame- tyk de communistische krijgsgevange nen onder dwang er toe te brengen niet naar hun plaatsen van herkomst terug te keren*' Kolonel Hickman deelde mede, dat slechts ongeveer een vierde gedeelte yan de 20.000 Chinese communisti- dan de helft van de honderd duizend De Nederlandse politieke partijen hebben hun candidatenlijsten opgesteld. Ons volk weet nu uit •welke figuren het kiezen kan en het kent geen tiende deel van de can didates Niet de besten uit ons volk maken zich gereed om in de komende vier jaren Nederland te regeren, maar zij, die onder het geringe per centage Nederlanders, dat aangeslo ten is bij een politieke partij, het meest op de voorgrond treden. Van verkiezingsstrijd is intussen nog steeds niets te bespeuren. Het ziet er naar uit, dat wij de tamste verkie zingsactie gaan beleven, die er ooit geweest is. Het is jammer, dat de kiezers war mer lopen voor de eerste de beste voetbalwedstrijd, dan voor de politiek. Gezien het feit, dat alleen de leden der politieke partijen daadwerkelijk in vloed uitoefenen op de gang van za ken en de niet leden alleen maar hun stem kunnen uitbrengen op de lijsten der partijen, hebben de „neutralen" eigenlijk nauwelijks recht van spre ken als het straks niet naar hun zin gaat. Zij mogen gelijk hebben, als zij zeggen, dat het de vraag wordt of Nederland nog wel democratisch ge regeerd wordt en dat de partijen bij na dictatoriale macht hebban zelf zijn zij toch degenen, die aan het per centage politiek wel Reorganiseerden die machtspositie verlenen, waarmee zij dan tevens aan de partrjregering toch wel degelijk de democratische status geven De interessantse vraag, die tot nu toe gesteld kon worden, luidde of de Partij van de Arbeid we derom regeringspartij zou worden, dan wel in de oppositie zou gaan. En bovendien of de P.v.d.A. voorstandster zou zijn van een regering op brede, dan wel smalle basis. Op »eide vra gen is dezer dagen een duidelijk ant woord gegeven Het moge dan zo zijn, dat zowel de V.V.D., als de C.H.U. reeds duidelijk te verstaan hebben gegeven, dat zij het liefst een regering op brede basis tot stand zouden zien komen, de Par tij van de Arbeid voelt het meeste voor een kabinet op smalle basis. In de oppositie gaan? De P.v.d.A. heeft er bitter weinig lust in. Tot medewer king aan de vorming van een kabinet is zij bereid, tot deelname aan een ka binet op brede basis alleen als het program en de regeringspersonen voor de P.v.d.A. aanvaardbaar zijn. Aldus kwam op het jongste verkie zingscongres tot uiting. Daarmede is de Nederlandse kie zer een stuk wijzer geworden. Hij weet. dat de K.V.P. en de P. v.d.A. ook na de vermoedelijk weinig verandering opleverende verkiezings uitslag, wederom de voornaamste re geringspartijen zullen zijn. Daarbij staat de Partij van de Ar beid de volgende nieuwe eisen voor: Socialisatie van het particuliere mijnbedrijf en van het verzekerings wezen. De bouw van tenminste 55.000 wo ningen per jaar. Geen huurverhoging zonder loon- compensat»e. Bevordering van het medebezit der gezamenlijke werknemers in 't nieuw gevormde vermogen in de bedrijven. Zo spoedig mogelijke invoering van een definitieve ouderdomsvoorziening met uitkeringen, die in een zeker ver band worden gebracht met stijging en daling van de kosten van levens onderhoud. Afschaffing van school- en college gelden. Handhaven doet de P.v.d.A. haar eis dat de landbouwpolitiek van Mansholt en de belastingpolitiek van Lieftinck wordt voortgezet. Verrassend zijn deze verlangens niet. De socialisatie van het mijnwezen stond al eerder op het verlanglijstje. Zn vond buiten de P.v.d.A. wemig aanhang. Ook de socialisatie van het verzekeringswezen heeft buiten de P.v.dJL weinig bewonderaars. Of de- gevangen genomen Noordkoreaanse strijders teruggezonden willen wor den. Dertig Amerikaanse matrozen zijn gedood door een explosie in een ge schutstoren op de kruiser „St. Paul", die in de Koreaanse wateren stellin gen beschoot aan de Oostkust van Noord-Korea. De Noordelijke kust- batteryen waren op 't ogenblik van de explosie niet in actie. Churchill: „Weg naar herstel lang en moeilijk" Winston Churchill heeft Vrijdag in een toespraak voor de „Primrose League" een conservatieve partij-or ganisatie, verklaard, dat het drie of vier jaar zou vergcr-, voordat Enge- lands solventie een vaste grondslag en de wereldvrede een sterkere basis zou hebben. De weg naar het Britse herstel zou lang en moeilijk zijn en het zou enige tijd duren, voordat de gevolgen van de bezuinigingen gun stig voor 's lands financiën zouden blijken. Attlee, zijn voorganger, had slechts verkiezingen doen houden om zelf niet de lasten behoeven te dragen „welke hij vreesde". De matrozen werden gedood door verstikking als gevolg van de gassen. In een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Marine wordt gezegd, dat dit de grootste ramp van is, welke zich tot nu toe in de Kore aanse oorlog heeft voorgedaan. De „St. Paul" meet 13.600 ton. Perzië krijgt weer Amerikaanse hulp. De Verenigde Staten hebben Vrij dag bekend gemaakt, dat de militaire bijstand aan Perzië na een nota wis seling met premier Mossadeq is her vat. De bijstand werd. hangende on derhandelingen over een nieuwe over eenkomst, op 8 Januari jl. geschorst „Indien Perzië, van welke kant ook. zou worden aangevallen, zal het zijn vrijheid en onafhankelijkheid met alle macht verdedigen", aldus Mossadeq. Electrische trein reed twee spoorwegarbeiders aan. Eén gedood en ander zwaar gewond. Op het baanvak Amsterdam Haarlem zijn Vrijdagmorgen twee spoorwegarbeiders aangereden door een electrische trein, komende uit Amsterdam. De 56-jarige J. van S. is aan zijn verwondingen overleden; de 25-jarige K. Vos werd zwaar ge wond. De aanrijding geschiedde op dezelfde plaats waar vorig jaar een trein is ontspoord en gedeeltelijk van de rails kantelde. Ter plaatse is een flauwe bocht in het baanvak en aan genomen wordt, dat de arbeiders de trein te laat hebben opgemerkt. De gouverneur van de staat Michi gan. Williams, heeft opdracht gegeven tot een reprimande aan dr. Vemon Fox, as sistent-onderdirecteur van de gevange nis te Jackson, omdat hij de muitende gevangenen geluk heeft gewenst, toen zij zich na vier dagen verzet overgaven. REACTIE OP EXECUTIE VAN ALBRECHTS Oproep tot boycot van Nederlandse producten Het liberale Dusseldorpse weekblad ,,Die Deutsche Zukunft" heeft opge roepen tot een boycot van Nederlandse waren. De Duitsers mogen volgens het blad niet langer de „met bloed bevlekte tulpen" uit Holland kopen. Waarom Omdat het gerechtelijke vonnis voltrokken is aan de Duitse oor logsmisdadiger Albrechts, die aan het einde van de oorlog in Friesland een terreur heeft uitgeoefend, waarvan talryke Nederlanders het slachtoffer geworden zijn. „Wij Duitsers moesten ook geen Hollandse sla en Edammer kaas meer kopen voor daarginds schoon schip is gemaakt. Er schijnt geen andere weg te zijn om positief Europees denkende krachten bij onze buurvolken een rug gesteun te geven opdat zij weer be vrijd kunnen worden van de bolsje wistische verzetsdoorn. die sedert 1941 in hun vlees steekt", zo heet het in dit blad, dat zich tot de kampioen der Europese verstandhouding wil opwer pen. Uit de executie van een der meest beruchte S.D. figuren leidt het Dusseldorpse blad af: „In Nederland schijnen bepaalde kringen zich weer te bezinnen op de oude parolen der verscheuring van Europa ten dienste van het bolsjewisme". Het verzet in dc bezette gebieden was volgens dit „Europees denkend" blad: „een georganiseerde sluipmoord op Duitse spoorbeambten, ortskom- mandanten enz.". ze twee problemen dus ooit op een regeringsprogramma zullen komen, hangt af van de vraag, of de P.v.d.A. een flinke winst zal boeken of niet. Of de volledige afschaffing van de school- en collegegelden genade zal vinden bij eventuele regeringspart ners, wij zullen het af moeten wach ten. De bevordering van het medebezit der werknemers in de bedrijven staat niet alleen de P.v.d.A., maar ook de K.V.P. voor ogen. Beiden wensen evenwel verschillende wegen te be wandelen. En dat wordt dus een prachtig punt -om by de kabinetsvorming over te onderhandelen. Kind door python verslonden In de dessa Wonosalam in het ge bied van Djombang (Oost-Java) werd een zesjarig kind verrpist. Bij het zoe ken trof men op de plaats, waar het kind het laatst gezien was, een zes meter lange python aan. Na het do den van de slang bleek, dat deze het kind had verslonden. Dwangarbeidskampen in Argentinië Voor tegenstanders van het Peron-regiem. Het Argentijnse staatshoofd. Peron heeft volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" in een toe spraak tot een vergadering van functionarissen van het algemeen vakverbond medegedeeld, dat de rege ring voorbereidingen treft '-oor het inrichten van dwangarbeidskampen in Patagonië voor tegenstanders van het regiem „Ik zal hen in groepen van tweehonderd tezamen brengen en wegen laten aanleggen zodat ze iets nuttigs zullen verrichten", aldus zou Peron hebben gezegd. Briefbom-verzender krijgt levenslange tuchthuisstraf Erich Halacz is schuldig bevonden aan het verzenden van briefbommen met het opschrift ..slechts door de adressant te openen". In November van het vorig jaar zijn met het openen van explosieve postpakketten twee personen gedood en vijf gewond ge raakt. Halacz is tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. In het requisitoir wordt gezegd, dat de veroordeelde en kel en alleen gehandeld heeft uit geldzucht. Weliswaar was er bij Halacz een ziekelijke geldingsdrang te bespeuren doch de beschuldigde kon verder als normaal worden beschouwd. Het begin van een groot werk, dat een nieuw tijdperk van energievoor ziening voor Twente kan inluiden is de aanleg van een buizenstelsel, waar door te zijner tyd het aardgas naar de Twentse steden zal worden gevoerd. Gelijk een gigantische slang slingert zich reeds een lange pijpleiding door de buurtschap Krecklenkamp nabij de Duitse grens in de omgeving van Ootmarsum. In Twente wacht naar schatting 100 k.m., in de kop van Overijsel 400 tot 600 k.m. buislengte op uitvoering. Men verwacht, dat het werk ruim twee jaar in beslag zal nemen. De lassers by hut werk aan de buizen, die over enige t|jd onder de grond zullen verdwijnen. POLITIEKE REDE VAN Mr- OUD TE UTRECHT Maar als volwaardig partner „W|j z|jn bereid na de verkiezingen met de andere partijen samen te wer ken, maar dan moet men ons als volwaardige partner beschouwen. Bijzon dere waarde hechten wy by een samenwerking met de groepen, die noch socialist, noch katholiek zijn. By alle verschillen in beginsel, die tussen A. R.( C.H. en V.V.D. bestaan, hebben deze drie groepen ten aanzien van het sociaal-economisch beleid in hoofdzaak hetzelfde inzicht". Dit verklaarde de voorzitter van de V.V.D., mr. P. J. Oud, Vrijdagavond te Utrecht in een rede, waarmede hij de tweedaagse algemene vergadering van zyn partij opende. Dat het beeld in Nederland na de oorlog met één slag zou veranderen, aldus mr. Oud, kon alleen opkomen bij "hen, die alle politieke ervaring misten. Het ongeluk voor ons land is geweest, dat het bovenal deze po litiek onervaren waren, die het ln de eerste tijd na de bevrijding voor het zeggen kregen. De P.v.dA. zou alle verhoudingen doorbreken en haar machtig stempel gaan drukken op het nieuwe tijdperk. Mr. Oud deelde mede, dat hij van het begin af tegenover dit streven scep tisch heeft gestaan. De naderende stembusstrijd zal van grote beteke nis zijn voor de vraag, of ons vader land al dan niet zal voortgaan de weg van het socialisme te betreden. Mr. Oud uitte zijn teleurstelling over de wijze van samenwerking der thans ten einde spoedende parlemen taire periode. „De reden van onze teleurstelling" aldus mr. Oud, „kan ik in enkele woorden samenvatten. Wy hebben ge durende de laatste vier jaren ln steeds sterker mate de indruk gekre gen, dat de dienst werd uitgemaakt door de katholieken en de socialisten, terwyl de andere richtingen, in het kabinet vertegenwoordigd, mochten dienen, om aan een politiek die in haar wezen smalle-basis-politiek was, de schijn van een brede basis te ge ven". Spreker wilde daarmede niet z gen, dat geheel de politiek van het kabinet socialistisch is geweest. Mr. Oud roemde de grote ijver en onvermoeide toewyding1 van minister Lieftinck, maar deze is volkomen ge grepen door de socialistische gedachte Koningin-bezocht immigran ten in Zuid-Ontario Huizenschaarste is er zeer groot. Koningin Juliana heeft Vrijdag op nieuw een „tocht met onbekende be stemming" ondernomen, voor het be zoeken van Nederlandse immigranten in Canada. Het bezoek van haar aan de emi granten in Zuid-Ontario was gehee' verschillend van de bezoeken, die zij Donderdag aflegde. Na aankomst op het vliegveld te Kingston begaf zij zich per auto naar Brockville. De huizenschaarste is hier zeer groot en de talrijke Nederlanders, die hier werken in de nylon industrie, hebben zich voorlopig dan ook tevreden moe ten stellen met enkele zomerhuisjes aan de Sint Laurens rivier, die eigen lijk niet voor permanente bewoning geschikt zijn. VEERTIEN VLAGGEN WAPPERDEN.. Sieraad voor gehele streek Veertien vlaggen van een gel|jk aantal West Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten wapperden feestelijk in de wind.... Zij wapperden op het voorplein van de nieuw gebouwde Technische School te Oostburg, die Vrijdagmiddag on. der zeer grote belangstelling officieel is geopend. Het is een gebouw, dat door een der vele sprekers zeer terecht een sieraad voor geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen werd genoemd en dat bovendien voorziet in een sinds lang gevoelde behoefte. Men aarzelde niet het oude gebouw met een „stal" te vergelyken en de voorzitter van de Vereniging „De Ambachtsschool voor Oostburg en Omstreken", de heer J. Mys, was dan ook van mening, dat de ze dag voor de directeur van de T.S., de heer W. P. van den Beukei, zonder twyfel „de dag der dagen" moest zyn! De officiële opening verrichtte de inspecteur van het nijverheidsonder wijs, de heer R. Ph. Hennequin uit Den Haag, namens de minister van Onderwijs, met -het traditionele sym bolische gebaar; in dit geval het doorhakken van het lint, met een sierbijltje, vervaardigd door de leer lingen der school. Dit bijltje werd de heer Hennequin aangeboden door Janneke v. d. Beukei, het zesjarig dochtertje van de directeur der school. Daarna konden de vele aan wezigen de school bezichtigen en het prachtige, ruime gebouw dwong aller bewondering af. Enige leerlingen demonstreerden pro visorisch de werking der verschillende machineriën, die staan opgesteld in de van licht en lucht ruimschoots voorziene leszalen. Het is een school gebouw, dat naar de mening van de heer Van den Beulcel in Nederland op dit gebied zijns gelijke niet vindt TERUGBLIK In zijn openingswoord wierp de voorzitter van de vereniging, de heer ker met de begrotingscijfers van toen en thans: in de eerste jaren bedroeg de begroting voor inkomsten en uit gaven 9000 en thans beloopt deze post het bedrag van 150.000. Het lot der oude ambachtsschool werd in de jaren '40-'50 definitief bezegeld en, aldus de heer M|js, in de laatste tijd was het gebouw niet meer dan een stal! Hij dankte allen, die aan het tot stand komen van de nieuwe school hebben medegewerkt en in het bijzonder ook directeur en leraren. Onder hun leiding zijn o.m. banken, kasten, kapstokken en het fraaie ijzeren hek door de leerlingen ver vaardigd. Als stoffelijke blijk van waardering bood spreker aan de heer Van den Beukei een vulpen aan, waarna er aan de echtgenoten van leraren en concierge bloemen werden overhandigd. „VééL WOL dat de overheid de conjunctuur zou kunnen beheersen. "WILLENS EN WETENS" Meer dan een half milliard brachten de belastingen op boven de raming. Dit Is. aldus mr. Oud, geen zaak meer van enkel foutief ramen. Hier wordt willens en wetens meer belas ting geheven dan budgetair noodza- keijk is. Voorts wees mr. Oud er in zijn re de op, dat geen maatschappij op den duur stand kan houden, waarin het individuele verantwoordelijkheids-be sef wordt ondermijnd. Loonregelingen, die de geschoolde arbeider weinig meer bieden dan zijn ongeschoolde vakgenoot, doden ten lange leste de energie. Over de her bewapening van Duitsland zei spre ker. dat er risico's aan zijn verbon den. maar zo betoogde hij, men zal deze herbewapening op den duur niet kunnen beletten. KORTE PREDICATIE en als de deuren geslo ten waren kwam Jezus en stond in het midden. Joh. 20 19. Een van onze grote dagbladen had voor de oorlog een rubriek: onopge loste raadselen. Allerlei gebeurtenis sen uit vroegere eeuwen werden daarin behandeld, waarvoor men nog steeds geen redelijke verklaring heeft. De opstanding van Jezus Christus is het grootste onopgeloste raadsel der geschiedenis. Alle verklaringen die mensen van het laatste stuk van de evangelieën poogden te geven, hebben gefaald. Wij blijven hier staan voor iets. wat wij met ons verstand nooit zullen kunnen vatten. Feitelijk is het niet zo zeer de op standing uit de do den, waar het rast 2it voor ons redelijk begrip. Dat vast zitten was er al veel eerder. Wie kan verklaren dat Hijdie zich zelf één wist met de Vader, kon sterven, zo als wij mensen gedoemd zijn te ster ven? Is eigenlijk het meest onbegrij pelijke niet dat Hij, die zich de Zoon Gods wist, als een kindeke op aarde is gekomen? We zullen nooit kunnen verkla renhoe het mogelijk is dat Jezus, na zijn opstanding, binnen komt in de kamer, waar de discipelen uit vrees voor de Joden de deur stevig gesloten hadden. Dit zal een „onop gelost raadsel'' blijven. Alleen kunnen wij er dit ran zeg gen: het is niet de enige keer dat Hij dit gedaan heeft. Waar wij mensen denken dat er alleen maar gesloten deuren zijn, daar weet Hij toch bin nen te komen. Hoe? Dat zal in diep ste wezen altijd een raadsel zijn. Na zijn verrijzenis verschijnt Jezus niet aan zijn vijanden. Op de Goede Vrijdag waren zij het die in zijn op standing geloofden. Zij vreesden er voor. Hun geloof liep uit in volhar ding. De discipelen geloofden daaraan niet. In hun smart hebben zij zelfs niet aan de mogelijkheid gedacht. Een deur voor Hem hadden zij niet open gelaten. De Opgestane komt om hun smartelijk ongeloof te verkeren in de blijdschap van het geloof. Hij houdt hen vast. Jezus stond in het midden der dis cipelen. Dan alleen breekt de volle blijdschap van de opstanding door, wanneer Hij als de Levende Heer, waarlijk in het midden staat. Niet wanneer Hy ergens aan de kant ran het leven staat, zodat we gemakke lijk langs Hem heen kunnen gaan, maar wanneer Hij het middelpunt is, zal de blijdschap waarvan het Paas feest spreekt, ons deel zijn. H. De inspecteur van het nijverheids onderwijs, de heer Hennequin, ge- c—waagde in z|jn toespraak van het vele, J. My's, een terugblik op de afgelo- dat in West Zeeuwsch Vlaanderen pen jaren, sedert de oprichting van tot stand is gekomen na de bevrij de ambachtsschool op 29 September ding. „Het was hier véél wol en wei- 1908. Vele moeilijkheden moesten nlg geschreeuw", aldus spreker, die overwonnen worden, maar toen reeds vervolgens een korte beschouwing besefte men 't grote belang van het gaf over de vernieuwing in het on- ambachtsonderwtjs voor West derwijs. Zeeuwsch Vlaanderen. Hoezeer del school gegroeid is. illustreerde spre-j (Vervolg op pag. 2) VERWACHT: DROOG WEEK. Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als Vrüdae.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1