Drieduizend ooms, tantes, neefs en „niggies" rond een oude muur Rallye-rijders zonder glorie D k._ Engelse oplichter gearresteerd. NIEUWE CREDIETREGELING VOOR DE MIDDENSTAND ONS LAND VERWACHT GROTE STROOM VAN AMERIKANEN CENTRALE ZEELAND IN AANBOUW I Op 'f Mafje VRIJDAG 25 APRIL 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „MIJN NAAM IS VAN DER MERWE". Een vreemde vergadering van Zuid-Afrikaans-Nederlandse stam (Van onze correspondent in Kaapstad) Deze week heb ik in de Paarlvallei, waar de druiven rijpen sinds de Hu genoten er hun wingerden plantten, een btfzonder vreemde vergadering bij gewoond: om een oud, verweerd stuk muur zaten drieduizend mensen van 6 tot 96 jaar, die allemaal tegen elkaar konden zeggen: „Mijn naam is Van der Merwe", De enorme Zuidafrikaanse stam der Van der Merwes kwam in familievergadering byeen op de voorvaderlijke boerderij „De Hoop", welker vruchtbare gronden gouverneur Simon van der Stel op 8 September 1692, toen de leeuwen en de olifanten er nog vrjj rondzwierven, in eigendom gaf aan de negentienjarige Schalk Willem van der Merwe. De oude „plaas" is schitterend gelegen. Op de achtergrond verheffen zich de blauwe Drakensteinbergen en wijd is het uitzicht over de groene vallei, tot waar aan de horizon de contouren van Tafelberg en Leeuwkop verrij zen. Er is thans 'n modern, efficiënt bedrijf en de huidige eigenaar bewoont een huis, dat met zijn statige pilaren, zijn blinkend witte muren en zijn bijgebouwen eerder aan een kapitale buitenplaats dan aan een boerderij doet denken. Maar in het dennebos, dicht bij de oude begraafplaats der eerste Van der Merwes, die hun doden op eigen grond begroeven, staat nog een brok stuk verweerde, bruine kleimuur op een oude, uit ongelijke rotsblokken samengestelde fundering. En die wei nige, oude stenen zijn de duizenden Van der Merwes in Zuid-Afrika dier baarder dan welke schepping van door A. KAPTEIN. hedendaagse bouwmeesters ook; het zyn de laatste resten van het huis dat hun stamvader heeft gebouwd. Rondom die resten kwamen zij bij een, uit het verre Zuid-West Afrika en uit Rhodesië, uit Natal en Trans vaal, uit de Oranje-Vrijstaat en uit Kaapland, duizenden kilometers ver. Zij kwamen om een familiedag te houden, om een monument in'te wij den en om met elkaar een fonds te stichten, waaruit de studie van arme familieleden kan worden bekostigd, kostigd. Want de Van der Merwes zjjn een vooruitstrevend volk! Uit hun stam zyn bekwame politici voortgekomen, knappe professoren en geziene magi straten, reeksen predikanten en legio onderwijzers, moderne agrariërs en leiders van bedrijven. Zyn er op dit ogenblik niet in de Nederlandse Ge reformeerde kerk van Afrika alléén reedg achtentwintig predikanten, die Van der Merwe heten? En zyn er in de Unie niet meer dan vyftig artsen van dezelfde naam Welnu: met elkaar en voor elkaar wilden al die Van der Merwes een monument bouwen rondom het oude stuk muur in de Paarlvallei, als een hulde aan de doden. Maar voor de levenden wilden ze, met elkaar en voor elkaar, minstens honderddui zend gulden byeen brengen, opdat de jongens en de meisjes van de clan, die wèl goeie hersens maar geen rijke vaders hebben, toch zouden kunnen studeren. Als ge in Zuid-Afrika voor het vervelende feit komt te staan, dat ge U niet de naam herinnert van 'n man, die U als vriend begroet, dan zegt ge eenvoudig: „Dag, meneer Van der Merwe, hoe gaat het?" Er is vyftig procent kans, dat ge goed hebt geraden! Want de Van der Merwe's zijn hier me nigvuldig als de sterren rond het Zuiderkruis; ge breekt er figuurlijk gesproken de nek over. Ze komen allemaal uit Nederland; in Dubbeldma, bij Dordrecht, werd in het be gin van de zeventiende eeuw hun stamvader geboren. Acht jaar na Jan van Riebeeck kwam Willem Schalkzoon van der Merwe („van de Mewede") naar de Kaap, als busschieter in dienst van de Oost-Indische Compagnie. Maar hij verwis selde de soldatenrok al gauw voor de boerenkiel: op 5 Mei 1661 werd hy „vrij-burger" van zijn nieuwe vaderland. Vandaag zijn er 23.000 na komelingen uit de mannelijke lijn, die met trots in hun stem zeggen: „Mijn naam is Van der Merwe". Een naam met de klank en de kleur van oud goud, beproefd en gelouterd in een weergaloze historie van bykans drie eeuwen. Vals bankbiljet werd hem noodlottig. Dezer dagen gelukte het recher cheurs van de vreemdelingenpolitie uit Rotterdam te Putte (N.B.) de hand te leggen op de 25-jarige En gelsman R. R. die zich gedurende de afgelopen maanden in zyn land schuldig maakte aan oplichting tot een bedrag van 300.000. R. was eerst te Rotterdam aangehouden we gens het aanbieden van een vals bankbiljet van 100 pond, doch later weer op vrije voeten gesteld. Zyn paspoort, dat bij deze gelegenheid was ingehouden en dat hy de vol gende dag mocht terughalen, liet R. echter voor wat het was om te pro beren zonder papieren België binnen te komen. Toen hem dit te Putte (N.B.) legaal niet gelukte, nam hy contact op met een aan de grens wonende caféhouder, die hij het fa belachtige bedrag van 1000 aan bood om hem over de grens te lood sen. De caféhouder, die hierdoor arg waan kreeg, waarschuwde de plaat selijke groep van de Rijkspolitie, welke op haar beurt enige recher cheurs van de vreemdelingenpolitie nis stelde. Het mocht deze spoedig gelukkén R. na een volledige beken tenis naar Rotterdam over te bren gen, waar hy thans op uitlevering aan Engeland wacht. By zyn arres tatie had R. nog een paar duizend dollar, een cheque voor 2.500 en 100 in zijn bezit. Het valse bank biljet dat R.'s arrestatie zo zeer in de hand werkte, werd door R. volko- men te goeder trouw ontvangen en in Rotterdam van het geval in ken- uitgegeven. „AANDAG ASSEBLIEF!' Het monument is er gekomen, het staat om de oude muur als een wach ter van graniet. En die ton gouds is er ook gekomen, hij is in de veilige hoede van een comité dat (natuur lijk) uitsluitend uit Van der Merwes bestaat. Om het monument in te wij den en om de totstandkoming van het fonds te vieren waren ze. met drieduizend stamgenoten, een gehele dag in vergadering byeen onder de ruisende bomen van de Paarlvallei. Uw correspondent was er de enige, die niet Van der Merwe heette. Stel U zijn verbazing voor, toen een over ijverige voorzitter hem plotseling voor de microfoon trok en tot de drie duizend vergaderden sprak: „Hier is een Nederlander, die natuurlijk óók Van der Merwe heet. Hij is helemaal van overzee gekomen om jullie toe te spreken, Aandag as-seblief!" Wat doet een verbijsterd mens in zulke omstandigheden? Van der Merwes in Nederland, uw correspon dent heeft gemeend in uw geest te handelen door de Zuid-Afrikaanse naamgenoten hartelijk namens U te groeten en hen voor de volgende drie eeuwen „alles van die beste" te wen sen. JEUGD EN OUDERDOM. In de vroege morgenuren werden er drie zuigelingen gedoopt Een der oudste grijsaards van het geslacht onthulde met een ontroerende toe spraak het prachtige, granieten mo nument; drie en vier geslachten te gelijk werden op de gevoelige plaat vereeuwigd én een der bekendste le den van de stam, de Kaaplandse kerk- moderator (en oud-Utrechts student) dr. A. J. van der Merwe, hield de feestrede. Zeven uur lang was de stam In op gewekte vergadering bijeen, etend, drinkend, herinneringen ophalend uit het grijs verleden en zich verdiepend in de verwikkeldste familieverhoudin gen. Toen stapten de duizenden weer in hun in de nabye bossen geparkeer de auto's en vingen de reis naar huis aan: voor sommigen meer dan twee duizend kilometer lang! Maar zy wa ren allen tevreden en zeer voldaan. Want hun namen staan op de pre sentielijst van de grote familiedag (één onafzienbare ry Van der Mer wes!), zy hebben gestaan aan het graf van hun stamouders en zyn ge fotografeerd voor het gTanieten mo nument, waarin de woorden uit Jesa- ja 51 zyn gebeiteld: „Aanskou die rots waar jullie uit gekap is en die holte van die put waar jullie uit ge- grawe is". En bovenal: zij hebben, de een meer en de ander minder, geof ferd voor het studiefonds van de fa milie, wier naam is: Van der Merwe! 17 April 1952. Maximumcrediet f 25.000.met looptijd van ten hoogste 10 jaar. Met ingang van 1 April j.L is een aantal nieuwe credietregelingen voor de middenstand in werking getreden, waarby o.m. het sinds 1939 bestaande werktuigencrediet plaats maakt voor een bedryfsuitrustingscrediet, dat het mogelyk maakt ook 't niet technische gedeelte van de bedrijfsuitrusting te financieren, zoals b.v. toonbanken, vitrines, winkelrekken enz. Beroeps- pensions, restaurants, café's enz. kunnen nu ook voor het aanschaffen of vernieuwen van de volledige bedryfsinventaris van deze credietrègellng pro. fiteren. Het bedryfsuitrustingscrediet kan tevens worden verleend voor een noodzakelyke verbetering van de pui en van het interieur van bedryfspan- den. Voor nieuwbouw en aanzienlijke uitbreiding van de bedryfsgebouwen geldt deze credietregeling evenwel niet. Voor de credietverlening kunnen in aanmerking komen eigenaars van kleine en middelgrote ondernemingen op het terrein van de middenstand en zy' die zich als zodanig gaan vesti gen. Zij moeten voldoende vakbe kwaamheid bezitten, credietwaardig zijn en het moet blijken dat zij niet op andere wyze in een passende fi nanciering kunnen voorzien. Het spreekt vaüzelf dat voor deze crediet regeling niet in aanmerking komen middenstanders wier bedrijf econo misch geen bestaansrecht heeft of niet op zaakkundige wijze wordt ge- id. Per credietnemer kan ten hoogste een bedrag van 25.000 worden ver strekt. Verzoeken om een crediet tot 2000 moeten worden ingediend by het regionale borgstellingsfonds voor de middenstand, waaronder de vesti gingsplaats van het credietvragende bedrijf ressorteert Credieten boven de 2000 moeten worden aan^ vraagd bij het dichtstbij gevestigde kantoor van de NederL Midden- standsbank N.V. of by een h.arer correspondenten. De looptijd van het crediet bedraagt ten hoogste tien jaar. Aan de credietnemer worden de gebruikelijke debet-rente en omzet- provisie in rekening gebracht. VESTIGENGSCREDIET. Vestiglngscredleten kunnen alleen worden verleend aan middenstands ondernemingen die behoren bij een bedrijfstak waarin een zgn. waar borgfonds is gevormd. Een waar borgfonds wordt gevormd door de be- dryfsgenoten uit een bepaalde bran che. Het heeft tot doel bekwame zelfstandige ondernemers behulp zaam te zijn by het vestigen of over nemen van een bedrijf in het geval deze ondernemers slechts over een gedeelte van het benodigde kapitaal de beschikking hebben. Bovendien kan het waarborgfonds hulp verle nen aan overigens gezonde onderne mingen die in financiële moeilijkhe den zijn geraakt en die op geen an dere wijze crediet kunnen verkrijgen. Het rijk en het waarborgfonds stellen zich elk voor 50 procent garant voor de credieten die door de Nederlandse Middenstandsbank N.V. worden ver leend. De desbetreffende credieten, waar van het maximum per geval wordt vastgesteld, moeten worden aange vraagd bij het waarborgfonds voor de branche, waarin degene die cre diet nodig heeft zich wil vestigen of reeds is gevestigd. De looptijd van het crediet bedraagt ten hoogste 10 jaar. Aan de credietnemer worden de gebruikelijke debet-rente en omzet provisie in rekening gebracht. Het doel van dit crediet is te gera ken tot een zo efficiënt mogelijke be drijfsvoering bij de middenstandson dernemingen. Deze grotere efficiëncy kan veelal bereikt worden door nau were samenwerking tussen individu ele middenstanders in een bepaalde branche. Tot deze vormen v,an sa menwerking kunnen bijv. behoren de samensmelting van een aantal bedrij ven tot een onderneming of het sa mengaan van een. aantal bedrijven op een bepaald onderdeel der bedrijfs uitoefening. De nieuwe credietrege ling kan nu in dit verband voorzien in de financiering van investeringen en de verschaffing van bedrijfskapitaal zowel ten behoeve van bestaande als van nieuw te vormen organen van samenwerking. Voor de grootte van het crediet Is geen maximum gesteld. Per geval wordt beoordeeld of het benodigde crediet kan worden toegekend. Nationale vlootschouw op de Waal. De stichting Amsterdam—Rijnka naal 1952 deelt mede, dat op de och tend van de 21ste Mei op de Waal bij Tiel, wanneer Koningin Juliana en Prins Bernhard aan boord van de „Piet Hein" de opening van de sluis bij Tiel hebben verricht, een nationa le vlootschouw zal worden gehouden, waaraan Nederlandse zeil- en motor jachten, wherries, lino's, binnen- en Rijnschepen zullen deelnemen. Iedere deelnemer aan de vlootschouw zal van het Tielse gemeentebestuur een herin neringsplaquette ontvangen. De wa tersportvereniging „De Waal" verbindt hieraan een sluizen-stertocht naar Tiel. Koninklijk beiaardier J. Vincent gaat heen. De 83-jarige beiaardier van het ca rillon op het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam, J. Vincent, zal Maandagmiddag a.s. zijn laatste con cert geven. Op 1 Maart 1900 aanvaard de de heer Vincent Amsterdammer van geboorte zijn functie als ko ninklijk beiaardier, die hij nu, na 52 jaar, neer gaat leggen. Volgens globale berekening heeft de heer Vincent bijna 4000 maal het carillon bespeeld. Niet minder dan 204 treden moest Vincent telkenmale beklimmen, om in zijn kamertje op de toren te komen. Later kwam er een lift. dat scheelde 100 treden, de laatste étappe naar zijn hoge positie gaat altijd nog via een trap. Ook gedurende de bezet tingsjaren heeft de beiaardier zijn post niet verlaten. MET KEIHARDE DOLLARS. Spreiding over een langere duur. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, April Het Ik Jammer voor de Engelsen, dat zy dit jaar min. der reis-devlezen toegewezen krygen dan in 1951. Het is ook jammer voor ons land, want het gevolg zal wel zyn ondanks de aantrekkelijke voor stelling, die de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer geeft van de mogeiykheden om hier met weinig geld een prettige va- cantie door te brengen dat er deze zomer minder Engelsen de Noordzee zullen oversteken dan In vorige jaren het geval was. Als pleister op de wonde voor de landgenoten, die staan te popelen om de vreemdelingen met open armen te ontvangen en-.... om aan hen te verdie nen. zullen in de komende maanden zeer veel Amerikanen Nederland be zoeken. Een van de grootste Nederlandse reisbureau'se dat in New York met een staf van vijftig man werkt en in de Verenigde Staten nog enkele bij kantoren heeft het organiseert niet zelf reizen naar Europa en dus naar ons land, doch verleent zyn diensten aan de ongeveer 12.000 reis- bureau's en bureautjes, die Ame rika telt schreef reeds vier maal zoveel Amerikanen in, die in de zo mer een bezoek aan het Old Europa willen brengen, als verleden jaar. Het heeft zelfs assistentie aan het Neder landse hoofdkantoor moeten vragen, omdat het al het werk niet meer af kan! Verheugend is het, dat de Ameri kanen niet meer staan te dringen om allemaal ongeveer gelijktijdig de Oce aan over te steken. Er valt spreiding in het bezoek te constateren. Als vry vroeg beginnen zy te komen waartoe o.a. heeft bijgedragen de aantrekke lijkheid van de „Keukenhof" te Lisse, die vooral in het voorjaar talrijke Amerikanen lokt. De Nederlandse vreemdelingenindustrie streeft er nu naar een aantal andere attracties over het jaar te verdelen, om daar door verzekerd te ziin van een gelijk matige stroom van buitenlandse gas ten over een langere periode. De Amerikanen „aoen" gemiddeld in 36 dagen Europa. Slechts 6 van die tijd bestemmen zij voor Neder land. Italië komt er wat dat betreft het gunstigst af. Engeland is door de Amerikanen niet gewildZij mo gen dan gemiddeld maar een dag of arie in ons land vertoeven, de indruk die zy van ons land krijgen, moge een vluchtige zyn, de dames en heren ko men met keiharde dollars, die in den regel nog al los in de zak zitten. Een reden te meer om onze poorten wijd open te zetten en door een gastvrye ontvangst, door een goede voorlich ting en door hun zo veel mogelyk van wat Nederland aan schoons en inte ressants te bieden heeft, te laten zien, het verlangen bij de vreemdelingen te wekken hun verblijf hier te lande eens wat langer uit te strekken. (Nadruk verboden). Van de grote afmetingen dezer centrale krijgt men seen goed beeld door ver gelijking van de hoogte van staal- en betoncon structies niet de kleine mensendie er in werken AMSTERDAMS PODIUM. Café in de voorstadi pleisterplaats voor de chauffeurs van de vrachtauto's We kwamen van Utrecht, en ons doel was Amsterdam. We waren er byna. De lichten van Amsterdam stonden flauw en wazig bij elkaar: dat kwam omdat het al bijna ochtend was. Achter de wolken en vanonder de damp verrees Arasterdam. Nog een half uur en de zon zon doorkomen. Ergens langs de auto-heerbaan gloorde ln een huisje wat licht. Dat huisje was een van die spaarzame nachteiyke karevanserais, speciaal ln stand gehouden voor diegenen, die 's nachts langs de weg zijn. Chaoffeurs- eafé's. Omdat we ons realiseerden, dat het moeilijk zou zyn zo vroeg ln de morgen koffie ln Amsterdam te krygen, stopten we de wagen en gingen daar naar binnen. Ik was er nog nooit geweest. Van buiten gezien leek het niet veel zaaks, maar het zwart van de nacht en het grys van de nau welijks aanrijpende morgen zyn barmhartig. En tenslotte was daar dat bordje: „de koffie staat klaar". Er Is geen uur, tussen al die vier en twin tig uren, waarop het menseiyk lichaam zó smeekt en kermt om koffie, als ln dit nur. Langs de vier muren van dat kof fiehuis zaten de mensen. Het moes ten allemaal chauffeurs zyn, want buiten stonden een stuk of zes vrachtauto's. Dit waren hun be^ stuurders. Een paar waren bezig met kaar ten. Ze deden dat zonder er een woord bij te spreken. Haast automa tisch vielen de kaarten neer, om di rect daarna weer ritselend te wor den opgenomen. Het deed me een moment denken aan een kaartspel, gespeeld door twee marionetten. De opviel: hoe vermoeid al die mensen er uitzagen. En niet alleen vermoeid, maar lusteloos, ongeïnteresseerd, passief. Ik denk, dat de meesten er een zware ruk op hadden zitten en dat hun. in dit uur, de moed ontbrak Amsterdam binnen te rijden zonder de troost van een kop hete koffie. Buiten, in de komende morgen, stonden hun wagens. De trucs met aanhangwagens, de zware transpor teurs, waarmee ze 's nachts van het ene einde van dit land naar het an dere rijden, 's Nachts omdat er over dag te veel verkeer is, denk ik. Om dat je 's nachts sneller opschiet. Ze waren misschien allemaal, zoals ze hier zaten, de avond tevoren, of in het begin van de nacht, ergens van daan vertrokken. En na al die uren zaten ze hier aan hun eerste kop koffie. MENSEN Myn vriend en ik dronken onze koffie, en twintig minuten lang be keek ik die gezichten. Wat waren ze grauw en oud, hoe hard en genade loos stond daar het leven in gebei teld! Er was er niet één, die blij en anderen hingen op hun stoelen. Bij dat alles was één ding. dat me glorieus in de wereld stond. Het wa ren allemaal vermoeide, norse, on- uitgeslapen mensen. En tóch waren het stuk voor stuk mensen, dat wil zeggen: elk van hen was het grootste wonder van de schepping. f door ANTHONY VAN KAMPEN Het is niet zo plezierig als men daar over gaat denken, onder de rook van A'dam, in zo'n groezelig, verloren nachtcafé op de grens van het land en de stad. Want deze mannen, die chauffeurs, zouden nog jaren op him wagens door de nacht rijden. En ze zouden altyd weer terugkeren in dit soort tehuizen, deze armzalige kare vanserais langs de heerbanen van het moderne verkeer. We stonden op en vertrokken weer. Buiten stond de -morgen als donker parelmoer boven Amsterdam. De lichten waren bezig te doven. Een zee van ochtendnevel schoof over de hoofdstad. Kil, nat en grauw ston den de grote wagens buiten. Een kudde levend-dode beesten, die kort daarna weer voortgejaagd zouden worden, door de wachtende rallye- rijders die nog binnen zaten. 16 April 1952. (Nadruk verboden) Ontslagen bij Remington Rand te Zeist. Aan 53 arbeiders van de Reming- ton Rand schrijfmachinefabriek te Zeist is medegedeeld, dat een aan vraag voor hun ontslag was inge diend bij het gewestelijk arbeidsbu reau. Meer dan robijnen Het wordt een gewoonte. Week na week, jaar na jaar gaat het ein deloze défilé der schuldigen voort. De rechter is vergrijsd in bet be straffen van zonde en ongerechtig heid. de wachtmeester behandelt ae delinquenten met de gelijkmatige onbewogenheid van de routiné, de vasté mannetjes op de tribune zijn stuk voor stuk geharde specialisten en wy van de perstafel wachten ei genlijk alleen maar op aardige co py. Alles is altijd hetzelfde. Slechts de mensen op de verdachtenbank zyn altoos weer anderen. Hoewel: ook hun gezichten worden voor ie dereen, die lange tijd de zittingen bezoekt, tot een grauwe, vervloei ende massa. Het wordt routine. Een enkele keer is het belangwekkend, soms is het tragisch, meestal vervelend. Tot er plotseling iets gebeurt, dat het hart treft: een vermoeid gebaar, een wanhopig woord, de snik van een moeder. Of het wenen van een vrouw. Zoals vandaag, by de uit spraken. Toen de man veertien dagen ge leden terecht stond wegens diefstal, had zyn vrouw, met gespannen, doodsbleek gezicht op de tribune gezeten. Zy was jong en knap, een voudig maar goed gekleed. Haar lippen bewogen onophoudelijk, ais sprak zij zichzelf moed in... Naast haar zat een gebogen, grijze vrouw, die voortdurend zachtjes met het hoofd schudde als kon zij nóg niet begrijpen dat het haar jongen was, die daar voor de réchter stond. Diefstal... diefstal van een luttele dertig gulden. En waarom? „Ik had het niet nodig", zei de jonge man. „maar de verleiding was me te sterk, 't Lag voor het grijpen, ik vergat mezelf, 't Is vreselyk". De eis was drie maanden geweest. Dat was veertien dagen geleden en die veertien dagen moeten voor deze mensen een hel hebben bete kend. erger dan het ergste uit het Inferno van Dante. Vandaag was het de dag van het vonnis. Ik zag hen samen naar het gebouw komen de man en zyn vrouw juist voor de zitting be gon. Zy liepen gearmd, zwijgend en met gebogen hoofden. De oude vrouw was er niet bij, haar had ze ker de kracht ontbroken... En wéér zat de jonge vrouw op de publieke tribune en wéér was haar gezicht dodelijk bleek en strak als marmer. Ik durfde niet te kijken toen de naam van haar man werd afgeroepen. „De rechtbank veroor deelt u tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaren". Een mild, een wijs vonnis! En met één liep de jonge vrouw de gang op en toen ik naar buiten stapte kon ik nog juist zien. hoe ze haar man onder de verbaasde blikken van een paar advocaten en wat nieuwsgierigen in de armen sloot en kuste, als had ze hem uit de do den weergekregen. Ik hoorde haar zeggen: „Freek... jongen... God dank niet..." De rest verwaaide ln de wind, want zij gingen schielijk naar buiten, de vrije wereld in. Die man zien we hier niet terug. Dat is ééns en nooit weer. En la ten de reclassering en de zedelijke bonden en allerlei andere goeie wer kers (waar nooit genoeg lof van ge sproken kan worden!) maar rustig thuis blyven. Deze man heeft een Vrouw, die naast hem stond en naast hem staat en naast hem zal blyven staan, for better and worse! „Hare waardij is meerder dan die der robijnen. Het hart van haar man vertrouwt op haar. Zij doet hem goed en geen kwaad, aile ae dagen haars levens".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7